A co 8D kina ? existuje vůbec něco jako "reálné" 8D ?
@bananakiler4 жыл бұрын
@@Trinoxxano
@pavelmichalcak68744 жыл бұрын
A co 10D
@vladimirpain39427 жыл бұрын
Nejlepší vysvětlení tohoto problému, jaké jsem viděl. Geniálnější, než lidi, co to chápou, jsou lidi, co to umí vysvětlit. Palec nahoru a vzdělávej dál.
@Jirva-xd9bz Жыл бұрын
😂😂😂😂to je picovina...jak to vysvetluje je z 90%uplna hovadina ... doporucuji pro pochopeni dalsi domenze Fyziku od profesora Petra Kulhanka.
@Martin-eb6ky8 жыл бұрын
Takže rádoby teleportace by byla možná při využití 4D ?
@petrsukenik92665 жыл бұрын
no ale někdo z 4 dimenze by nám musela pomáhat
@scamanderwayne15085 жыл бұрын
teoreticky ano, ale pokud by jsi byl/a ve čtyřech dimenzích tak už je to pro tebe jako pokud by jsi byla ve třech, tudíž by tebe 3D musel někdo vzít přes svojí 4D a dát tě jinam do 3D, takže ty sám/sama by si to nedokázal/a (a ano, uvědomuju si že odpovídám na dva roky starý komentář)
@podskal30455 жыл бұрын
@@scamanderwayne1508 😂😂😂
@adamoleksak35285 жыл бұрын
Ano
@MECH7914 жыл бұрын
Ano, bylo, ale vzhledem k tomu, že nedokážeme zatím ani biologicky vycítit 4. dimenzy a přizpůsobit se jí kvůli 3D zákonům našeho vesmíru, tak kdybychom se tam dostali bez jakékoliv ochrany (třeba Tardis, co já vím :D ) tak by nás to asi roztrhlo na atomy
@Mal-bec10 жыл бұрын
Nádherně vysvětleno, Martine. Než jsem to pochopil z několika knih co mám doma, trvalo mi to pár týdnů. Myslím, že jsi pár lidem dost ušetřil čas.
@Jirva-xd9bz Жыл бұрын
....pak nemaji byt deti blby a nema existovat 150 pohlavi..kdyz nekdo vysvetluje v 5ti minutach problem provazany s vice nez 1000strankovou odbornou literaturou
@Naitcz10 жыл бұрын
"ČTVRTÁ DIMENZE Jednou v hospodě U Karla IV. uviděl jsem kus prostoru čtvrtého. Čtyři půllitry u stropu nad sálem letěly tam k sobě kolmo navzájem, což není možné v dimenzi třetí, kde nejvýše tři půllitry k sobě kolmo letí. Tak jsem poznal díky Otci vlasti, jaké jsou v půllitru skryty slasti, jak všem Čechům rozšiřuje obzory o n-dimenzionální prostory."
@GodmyX10 жыл бұрын
Už jsem tě chtěl pochválit, pak mě napadlo si to vygooglit :P Ale díky za zmínku, vůbec jsem o existenci tohoto nevěděl :))
@kalinmir10 жыл бұрын
to je geniální :D
@Naitcz10 жыл бұрын
Je to v uvozovkách:-D Ale s citací se mi dělat nechtělo:-D
@Krysar7 жыл бұрын
Naitcz "o n..."?
@Krysar6 жыл бұрын
Naitcz nechápu
@TheRicciify10 жыл бұрын
Tak toto je uplne uzasne :O neviem preco ma to tak fascinuje, ale je to neskutocne dobre ... :) dakujem
@12587drago8 жыл бұрын
Kamarát.. . bez tvojich videí ani nejdem spat :D
@kacp64854 жыл бұрын
Tohle je teď asi moje nejoblíbenější video na tvém kanále. To proto, že jsem se nic nového nedozvěděla :-D krásně jsi mi polichotil ego! Díky XD Nějak takhle podobně jsem se to vždycky snažila vysvětlit mojí šestileté ségře. Používala jsem k tomu řádkovaný papír - první rozměr je jeden řádek, kde se dá nakreslit panáček vpravo i vlevo, ale nikdy tomu panáčkovi nevysvětlíte, co je zbytek papíru, protože celý papír je druhý rozměr. Ale to dítě to ze svojí perspektivy vidí. Chápe co je jeden řádek, a zároveň chápe, že toho panáčka může nakreslit kdekoliv na tom 2d papíru, nebo rovnou vedle na koberec :-DD
@DanielHabrda10 жыл бұрын
Docela velké sousto, ale vysvětlil si to hezky :)
@AkimitsuCZ Жыл бұрын
Skvěle vysvětleno. Doporučuji od autora Liou Cch'-sin - trilogii Vzpomínka na Zemi (Problém tří těles,Temný les a Vzpomínka na Zemi) Za mě jedno z nejlepších hard sci-fi ever.
@ShiniOokami10 жыл бұрын
Matně si pamatuji, jak jsme s naší matikářkou/fyzikářkou na základce (skvělá učitelka, BTW) řešili, že 1D objekty de-facto neexistují, neboť vše v našem vesmíru má alespoň dva rozměry (tj. my sice tvrdíme, že úsečka má pouze jeden rozměr - délku - ale pokud by ani ta neměla šířku, neviděli bychom ji :) ) A jenom k těm 2D lidičkám - Pamatuje si tu ještě někdo na Ládínka Smolíka a jeho 2D planetu :) ?
@vita_pavlik10 жыл бұрын
Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy... Prostě nej :D
@TheLordQuick10 жыл бұрын
to že to nevidíš neznamená že to neexistuje :) a ano Smolíkovi byli (jsou) super :D
@ShiniOokami10 жыл бұрын
(nejen) gaming HADRWARE To tak nějak nechápu... já se tu bavím o tom, že úsečka má ve skutečnosti dva rozměry, to jest délku, ale zároveň i šířku, protože kdyby měla nulovou šířku, není viditelná... na tom není nic k nevidění, ale asi jsme se špatně pochopili :)
@KolthyManCZ10 жыл бұрын
to co říkáš není pravda, 1D objekt má pouze jeden rozměr, pokud ho pozoruješ z 1D perspektivy, 2. rozměru nabývá pokud samotný pozorovatel je z 2D prostředí, jelikož zaznamenat 1D objekt pro 2D vesmír je nemožné, musí se přidat i 2. rozměr, aby jeho reprezentace byla reálná, ne ovšem přesná, pokud ovšem popisuješ 1D objekt ve 3D, objekt získává i rozměr třetí, jelikož není možné ve třírozměrném prostoru zaznamenat pouze jedno, čí dvourozměrný objekt. Laicky řečeno, když nakreslíš na papír čáru, tak ta čára má délku, ovšem i výšku (tloušťka čáry, kterou tužkou uděláš), ale i hloubku (stopa grafitu zanechaná na papíře má určitou tloušťku, byť malou), přesto je to nejvěrnější 1D reprezentace, jaké můžeš dosáhnout
@ShiniOokami10 жыл бұрын
KolthyManCZ S tím nemohu nesouhlasit, myšlenka ale zůstává stejná - 1D objekty v reálném životě de-facto "neexistují" :)
@MabbelTV9 жыл бұрын
Než jsem shlédl toto video, tak jsem měl ponětí o nějakym 4D a o tom že je nějaký zakřivený prostor atd. Teď tomu ale konečně rozumim :D Absolutně skvěle vysvětlený. Moc díky
@10smokynko10 жыл бұрын
som asi fakt tupý :D ale tomuto som totálne nepochopil a stále neviem čo je vlasne 4D .... ale tak oceňujem snahu dúfam že to tu aspoň niekto pochopil okrem mňa :D
@kejtos510 жыл бұрын
Řeknu to asi tak, že normální člověk to asi ani pochopit nemůže.
@kalinmir10 жыл бұрын
Jan Rejthar definuj normálního člověka
@kejtos510 жыл бұрын
Řekněme člověk neschopný absolutní abstrakce a absolutního oproštění od selské logiky?
@kalinmir10 жыл бұрын
Jan Rejthar selská logika? o.O
@GodmyX10 жыл бұрын
kalinmir "selská logika/rozum" je častý překlad angl. "common sense"
@5Porygon Жыл бұрын
Thank you so much for all videos you made. You are one of my absolutely best youtubers ever. :) Jsi borec. Mám moc rád tvoji tvorbu.
@MINIKskvlogs10 жыл бұрын
takže z videa vyplíva že šmíruješ baráky :D
@kalinmir10 жыл бұрын
takže z tvých slov "vyplívá" že těžce strádáš v českém jazyku -.-
@Pravecable10 жыл бұрын
kalinmir No ty na tom s tím "vyplýváním" nejsi o moc lépe -.-
@kalinmir10 жыл бұрын
Pravecable ?
@TheLordQuick10 жыл бұрын
Pravecable what?
@vest007910 жыл бұрын
Pravecable A z tebe vyplývá jen kouř a smrad z drog kámo :D
@patrickstar53839 жыл бұрын
Skvělé a taky super tričko!
@GodmyX10 жыл бұрын
ty sis proto fakt postavil vlastnἱ tesseract!!?? Tak za to teda jeden upřímnej like! Well done... ;) Říkal jsem si: ok, tak krychli udělal ze špejlí - docela hezké no, ale tesseract, to by bylo trochu moc na tento pořad a pod "obrazem" určitě nic nemá :))) A pak jsem koukal jak.... cool, moc pěkný! Jinak hezká ilustrace toho flatlandu ala Carl Sagan ve starém Cosmu :-) Fakt moc hezký... dělá mi tento kanál radost ;)
@frantisekdvorstiak34126 жыл бұрын
Veľmi zaujímavé dávam like ❤️🤝👌
@DonarKanal10 жыл бұрын
Je to teda hodně těžky na představení..
@martindolanek819710 жыл бұрын
Sazel sm se jesi tu budes mit koment
@DonarKanal10 жыл бұрын
Kolik si vyhral? Doufam že pořádně tučnej šek
@CZGaming4U6 жыл бұрын
Spíš nemožné :D
@eevyl13376 жыл бұрын
4 dimenzi si v její podobě ani představit nemůžeme. Jak říká Martin ve videu, pouze víme jak ze 3 dimenze udělat 4 dimenzi (udělat její stín), ale protože jsem omezeni právě 3 dimenzí tak si 4 dimenzu v její pravé podobě prostě představit nemůžeme.
@LadislavMacek7 жыл бұрын
Velmi dobře... Souhlasím se vším, i s tím, jak jsi to vysvětlil. Jen s tím koncem, bych ti pomohl. Zjednodušil bych to, kvůli snadnějšímu pochopení, že to "něco" (entita, tvor či jak to chceš nazývat) není omezená časem. jako kdyby jsi mohl v jednu chvíli vidět všechno, co vidí voda v bazénu. A teď si představte, že do vody vložíš nějaký těleso, nebo i tvora a ne jen jednoho, třeba dvacet. V jednu chvíli bys mohl (coby voda) vidět, co se děje v každém bodě v tělese, a protože má v sobě vodu i tvor, tak bychom viděli i to co se děje uvnitř. Když si to teď představíme, i tak jsme omezení časem pro uskutečnění samotné představy. I ten teserakt, co tam ukazuješ je ve skutečnosti objekt, který se hýbe (mění tvar), abychom si ho ve 3D dokazali vůbec znázornit. A to chce taky čas. Ale ve 4D ne. Tedy má teorie zní, čtvrtá dimenze je dimenze bez času, nebo čas samotný.
@jaroslavpytlik372110 жыл бұрын
Proč se nám hlas na videu zda jinej než v realitě?
@lubino77779 жыл бұрын
+jaroslav pytlik Protože mikrofon nejsou hlasivky ;-) :D
@pozitronpze35597 жыл бұрын
jardo jebe co xd
@matejkis89356 жыл бұрын
Buď je to reprákem, nebo mikrofonem. To nikdo neví.......
@djmatezzz6 жыл бұрын
Ostatní lidé, stejně tak i mikrofon, zachytí pouze hlas, který vychází z úst. Lidské ucho ale slyší kromě toho i hlas "zevnitř", který projde do středního ucha přes Eustachovu trubici... asi proto sám sebe člověk slyší jinak, než ho slyší ostatní nebo než jak jej zaznamená mikrofon.
@CZGaming4U6 жыл бұрын
Jistá aproximace vzniká už jen u zpracování signálu, kdy se zpravidla rozvine do nekonečné Fourierovy řady, přičemž pocitac (logicky) vezme jen konecno členů. A hned máš signál chudší o +/- nekonečno členů:D
@HickerFranks9 жыл бұрын
Vědecké kladivo je lepší než kdejaký dokument. Chtěl bych všechny díly na DVD! :D
@jansimek94110 жыл бұрын
Jaká je odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec ? jo mimochodem supr video
@Dzoupen10 жыл бұрын
42 :D
@leovodica997510 жыл бұрын
Komu je co po odpovědi, ale jak zní otázka života vesmíru a vůbec ?
@LadmeB10 жыл бұрын
Leo Vodica "Co dostanete, když vynásobíte šest devíti?" Ups...
@leovodica997510 жыл бұрын
LadmeB jen aby to bylo onno :D
@LadmeB10 жыл бұрын
***** Ehh, tady očividně někdo nezná Hitchhiker's Guide to the Galaxy... Mimochodem, život z vody opravdu nevznikl (ve vodě, ale ne z vody),
@sonnsobek76336 жыл бұрын
pecka ! chlape !
@hanni0267810 жыл бұрын
Sakra si mi nieco pripomenul, kedy si chodila taka rozpravka uz si nespominam na meno a bola to taka rodina a hlavna postava bol syn a pes {hovoriaci pes} a ty vzdy v noci isli na strechu kde nafukli svoju vesmirnu lod a isli do vesmiru na niake planety {vymyslene planety}. No a jedna z nich bola 2D, bola to "doska" na ktorej on pristal a mohl sledovat ako sa ludia na nej pohybuju, vyzeralo to cca ako niaka dungeonovka a on tam pomocou papieru premiestnil jednu osobu na ine miesto . :D A on tam dokonca dal tu osobu do niakeho zariadenia {zda sa mi ze do microvlnky ale klamal by som} kde z nej spravil 3D. Take zaujimave, ze uz vtedy niekto na nieco take myslel. :D
@Darxandri10 жыл бұрын
Neuvěřitelná dobrodružství Smolíka :D
@hanni0267810 жыл бұрын
Darxandri Wow :D ze si to este niekto pameta :D.
@errorcek10 жыл бұрын
Neboli to náhodou Miazgovci ? Aladár a pes Cvoky ? Už si spomínam, bol to 1.diel 2. série, ktorý pokiaľ sú moje informácie správne nebol do slovenčiny pre dabovaný.
@VojtěchJavora10 жыл бұрын
To je dobrodruzstvi vladimira smolika nebo tak neco
@errorcek10 жыл бұрын
Wikipedia help-la :1.séria -1968; 2.séria - 1972; 3. séria - 1978 To je ale sakra staré
@martinpecar768310 жыл бұрын
díky moc, konečně jsem to pochopil :D z té knihy to absolutně nešlo... :D a zkus udělat video o tom, jak funguje ccd nebo cmos (to je jedno) čip :) rád bych si to od tebe poslechl
@best-phone9 жыл бұрын
Aha tak už chápu lépe ten tunel v Interstellar :D
@lubossss9666 Жыл бұрын
Super podané 👍😉✌
@UjecenaPica10 жыл бұрын
poprvé co jsem nepochopil vědecký kladivo :D
@ManatoreCZ9 жыл бұрын
Nazdar kolego Martine :D Během včerejšího sledování Interstellar a přemýšlení o čtvrté dimenzi mě napadlo, že by mělo být prakticky možné sledovat čtyřrozměrné objekty pomocí iluze. Moje teorie je ta, že v dnešní době můžeme na 2D ploše vytvořit iluzi 3D objektu pomocí 3D brýlí. Tahle teorie by se dala posunout o dimenzi dál a sledovat ve 3D prostoru 4D objekt pomocí podobné iluze. Jsem si jistý, že ta teorie obsahuje nějakou velkou díru, ale zatím mě nenapadlo nic, co by tomu překáželo (kromě faktu, že vlastně nevíme jak ta čtvrtá dimenze vypadá). Doufám, že si tohle přečteš a řekneš mi k tomu svůj názor a případně vypíchneš nějaké chyby. Díky :)
@lubino77779 жыл бұрын
+Mr123456789159753 hele, nechci ti kazit teorii, ale ten fakt, že nevíme, jak 4 prostorová dimenze vypadá mi příjde jako docela velká překážka :D :D
@MatusMakEIC10 жыл бұрын
Omyl hneď na začiatku - my žijeme v 4D svete - 4. dimenzia je čas. Zober si ľubovoľný bod vo Vesmíre. Vedel by si povedať - tento bod má 3 súradnice - X, Y, Z (dĺžka, šírka, výška). Teda tento bod by mohol mať súradnice [0; 0; 0]. Lenže my vieme tento bod udať aj v čase - ďalšej súradnici. [0; 0; 0; 11.1.2015 13:00] a [0; 0; 0; 12.1.2015 13:00] sú 2 odlišné súradnice. Áno, majú 3 súradnice spoločné, no 4. - čas - nie. Jeden objekt je umiestnený v čase 11. januára 2015 o jednej hodine, kým ten druhý je v čase umiestnený o deň neskôr. A teda - náš Vesmír má 4 dimenzie - dĺžku, šírku, výšku a čas. Z toho je odvodený názov "časopriestor" ;)
@VedeckeKladivo10 жыл бұрын
MatusMakEIC čas je považovaný za quasi-dimenzi, tady šlo o prostorové dimenze objektů vytržených z času
@MatusMakEIC10 жыл бұрын
Vědecké Kladivo To je pravda, ale keď si sa chcel baviť konkrétne o priestorových dimenziách, mohol si to špecifikovať a poprípade okrajovo aj ten čas spomenúť, aby nenastali nezrovnalosti ;)
@martinstancl82459 жыл бұрын
pleteš se :) To že se jako 4tá dimenze bere čas to bývalo kdysi. V moderní fyzice už tomu tak není.
@MatusMakEIC9 жыл бұрын
Martin Štancl Práve že áno, v modernej fyzike je 4. dimenzia čas ;)
@JirkuvObrazkopis9 жыл бұрын
MatusMakEIC Čtvrtý rozměr se někdy interpretoval jako čas, to se v moderní fyzice už neděje... Ve 20. století byl vymyšlen pojem časoprostoru, který spojuje prostor a čas, jenže s odlišnou metrikou, takže s rozměrem času se zachází jinak než se třemi rozměry prostoru... Časoprostor tedy není Eukleidovský prostor, ale Minkowského prostor...
@natalikla32857 жыл бұрын
Oh dekuju
@TheVulkan6610 жыл бұрын
Doplním co je to vlasně dimenze. Dimenze je mohutnost množiny lineárně nezávislých vektorů v lineárním obalu vektorového prostoru generujících prostor. V R3 jsou to vektory (1;0;0),(0;1;0),(0;0;1)
@martasairsoft309110 жыл бұрын
Nerozumím ti ani slovo :)
@kalinmir10 жыл бұрын
Martin Horák víš co to je slovník?
@vest007910 жыл бұрын
Martin Horák I osmák ze základky by tomuhle porozuměl :P Teda jak který, ale pár určitě ano
@TheVulkan6610 жыл бұрын
Řeknu to ještě jednou, aby to pochopil člověk který ovládá průměrně matematiku :) Je to počet nezávislých vektorů, které dokážu v tom prostoru vyrobit. Všechny ostatní vektory jsou už jenom kombinace těhlech "bázových vektorů". Logicky to jsou vektory (1;0;0),(0;1;0),(0;0;1) => S toho vyplívá že dimenze je 3, protože v obalu jsou 3 vektory.
@martasairsoft309110 жыл бұрын
TheVulkan66 Můžeš se snažit jak chceš ale tohle moje hlava nevezme... Bohužel
@simonnemec806510 жыл бұрын
Ahoj dík za nové video Vždy sem si myslel že to chápu ale teprve teď sem pochopil jak 4d prostor funguje :D Skvěle si to vysvětlil a máš super videa už se těším na další :)
@petrzerava4610 жыл бұрын
Jinak teleportace jak ji "známe" se zatím zakládá na rozložení na atomy, odeslání na jiné místo a opětovné složení. Takže ani to teleportace není. Ale startrek je startrek :D . Každopádně se naskýtá otázka: Chtěli byste, aby někdo rozkládal vaše atomy a pak je zase skládal někde jinde? A tady pozměním citaci Arnolda J. Rimmera " Ty dovolíš aby někdo šukal s tvými atomy?" *. Byla by to vlastně tvoje přesná kopie z těch samých částí. Takže tě na jednom místě zabijou, odešlou tě expres a zase složí. Kdyby vám tohle nabízely aerolinky, že vás rozřežou, zmrazí a na místě opět poskládají, protože takhle se dá ušetřit 30% za letenku kvůli skladnosti, chtěli byste to? :D * Původní citace "Ty dovolíš, aby někdo šukal s tvojí DNA?"
@GodmyX10 жыл бұрын
Docela by mě zajímalo jestli by se tímto způsobem teleportace kdy vyřešil ten problém identity, který vlastně zmiňuješ :) Nebo: jak by se to vůbec dalo otestovat, kdyby někdo takový teleportér sestavil... Například dlouho jsem nedovedl pochopit, proč tvůrci seriálu Stargate (a potažmo i filmu) to prezentují na jedné straně jako červí díru a na druhé straně jako rozložení částic a znovusložení na druhé straně (+ neschopnost procházet oběma směry zároveň apod.). Vysvětlení (hypotéza), co se mi líbila je, že to zařízení vytváří jen nějaké mikroskopické červí díry (třeba nevím z energetických důvodů :P) a tím pádem mohou sloužit jen na výměnu informací, takže samotná Brána je klasický teleportér využívající pro svůj přenos miniaturní červí díru (a díky tomu tam taky mohou radiové vlny cestovat oběma směry :P). Ale stejně ten problém identity se tam nikdy neobtěžovali alespoň nějak obhájit... ale omlouvám se buď, jestli tento seriál z konce devadesátek nemáš rád, nebo vůbec neznáš :D
@petrzerava4610 жыл бұрын
Znám a mám ho rád :D Každý ho má rád :D
@GodmyX10 жыл бұрын
Petr Žerava :-)
@ArmyJamesCZ10 жыл бұрын
ehm, jak je známo tohle už vědci dokázali jak vám známo "teleportaci". Dokázali to s 1mm na třetí předmětem, ve výsledku dostali uplně jiný tvar toho předešlého předmětu a mnohem menší, taky to museli dělat ve vakuum a v prostoru bez tíže a na dálku pár cm ale jisty je že to "teleportovali". Btw kdyby jsme dosáhli výsledku "teleportace" tak by se tím pádem odbouralo cely soukromý život a msto slávy a výhry že jsme něco dokázaly by byla třetí světová válka -_- . (je to můj názor)
@GodmyX10 жыл бұрын
ArmyJamesCZ Teleportován byl pouze qubit (kjúbit) - quantový stav atomu na jiný atom a k teleportaci bylo využito klasické komunikace (tj. po kabelu), takže je zatím docela "nadnesené" tomu říkat teleportace. Kdyby se mohli teleportovat všichni (nebylo by to omezeno), tak je jasné, že by se i změnil pojem bezpečnosti a nové zákony a nové typy zabezpečení soukromí jak pro jednotlivce, tak pro různé subjekty by se zavedly. Již naše civilizace absolvovala hodně vynálezů, které nás měli potenciálně úplně zníčit a zahubit, ale vždycky jsme to vykompenzovali tím, že jsme změnili způsob, jakým děláme věci, takže nerad bych spekuloval.
@vojtechslavik82623 жыл бұрын
Díky za vysvětlení.... Vůbec to nechápu😂
@filipbarton383710 жыл бұрын
Vždy jsem si mysle, že 4. dimenze je čas :/
@LadmeB10 жыл бұрын
Čas je 4. dimenze časoprostoru. 4. dimenze prostoru je to, o čem mluvil Martin.
@digitalgangsterz93387 жыл бұрын
Hustý, přesně takhle nám to vysvětloval fyzikář :)
@monikacvejnova79178 жыл бұрын
Takže pomocí 4D by byla schopna teleportace?
@poky16598 жыл бұрын
Monika Cvejnová Vcelku jo ,jo byla by jsy schopná teleportace ale mohla procházet čím koliv, vidět přes cokoliv.
@Krysar7 жыл бұрын
Monika Cvejnová, ne. Nemohla by si se VE 4D svete jen()tak "teleportpvat". ALE, ve 3D jo
@pavel17225 жыл бұрын
Skvělé video, určitě si zasloužíš více odběratel . :-)
@drastan801210 жыл бұрын
Slyšel jsem že dimensí je deset a ta 4. je čas a 5. 6. 7. 8. 9. 10. jsou v atomovém měřítku
@Rulets101010 жыл бұрын
Dimenze 10 je prakticky to samé jako Dimenze 0, jenom obsahuje 10 dimenzi v jednom bodě
@drastan801210 жыл бұрын
***** dimenze 0 o té jswm neslyšel
@HawkCZ610 жыл бұрын
David Štěpán Jestliže 1. dimenze je přímka/úsečka, 0. dimenze je bod. ;)
@Angalar10 жыл бұрын
***** Je to nařážka na teorii superstrun kde je 10 dimenzí (3 klasické prostorové, jedna časová a 6 rozměrů které jsou svinuté a jsou tak malé, že je nejsme nijak schopný vnímat) - Podle M-Teorie, která spojuje všechny teorie strun dohromady je tech dimenzí 11. A dimenze nula by byla singularita. Svinuté dimenze rozhodne singularni nejsou :) Doporučuju dokument elegantní vesmír nebo stejnojmenou knihu (Kniha je samozřejmě lepší. Je tam vysvětleno víc věcí, ale je taky o dost naročnějši jak ten dokument :))
@Angalar10 жыл бұрын
O to jde bod nemá žádný rozměr :) Je to bezrozměrný objekt. Proto se u něj dá mluvit o nulté dimenzi.
@tomasbrynda404310 жыл бұрын
Mohl by jsi vysvětlit prosím teorii strun? A co je pravdy na tom, že na každé naše rozhodnutí je paralelní dimenze? Tudíž, že je nekonečné množství paralelních dimenzí, ve kterých se uskutečňují všechny varianty našich rozhodnutích..
@martinknaf87318 жыл бұрын
Video pořád ukazuje pouze 3 dimenze. Čas není dimenze je to iluzorní představa našeho mozku, neco co vysvětluje vjem našeho stárnutí, změny ve hmotě a pod . Není možné si představit vyšší dimenze , protože jsme uzavřeni do prostoru 3D. Asi jako buňka v těle nemá představu o tom co vlastně tvoří jako celek, vnímá pouze tu jedinou část . Podobné je to s námi, jsme součástí velkého celku a to co tvoří vyšší naddimenze si nemůžeme ani přestavit, protože jsme uvnitř.
@Jurajka3268 жыл бұрын
Presne tak
@eevyl13376 жыл бұрын
Nepochopil jsi obsah videa. Martin neukazuje 4 dimenzi, martin ukazuje jak taková 4 dimenze vzniká a jak jí interpretovat ve 3 dimenzi. Samozřejmě že si 4 dimenzi v její skutečné podstatě představit nemůžeme. A k tomu času. Čas není rozhodně iluze mozku. Iluze mozku je, že čas běží, což není pravda. Čas je stálá osa, kterou si můžeme představit jako rozsekanou na jednotlivé okamžiky. Spolu s prostorem tvoří 4 rozměrné kontinuum známé jako časoprostor. Čas si můžeme jen těžko představit ale víme že existuje.
@sheepcz77476 жыл бұрын
tak kdyby cas byl formou dimenze do 4d :D tak každý film sám osobě je 4d :D . protože si ho mužeš libovolně pouštět dopředu dozadu i zastavit :D . Btw.
@DraFtyProduction10 жыл бұрын
Ahoj, moc ti děkuji, žes udělal jedno z videí, které jsem navrhoval, pokud sis teda četl teda moji zprávu :D Ale předpokládám, že tedy asi no, doufám, že uděláš i teda ty další témata, jako to s tim "pí" nebo paradoxy ;-) Např. dám 2 prsty proti sobě a jedu s nimi proti sobě, tak se zachvíli dotknu prsty, ale co když si řeknu, že jeden prst budu vždy posunovat o 1/2 blíž k druhému prstu a potom posunu zas o 1/2 a zas 1/2, tak otázka zní: Dotknul bych se vůběc někdy těmi prsty?
@Angalar10 жыл бұрын
No pokud budeš o 1/2 zkracovat i čas za který danou část urazí tak to neni problém :) I děj o nekonečně mnoha krocích může skončit v konečném čase :) www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/zenonovy-paradoxy
@stanislavbandur735510 жыл бұрын
nikdy sa tými prstami nedotkneš. A to ani za normálnych podmienok. jedine, že by si im udelil vysokú energiu a dotkli by sa hmoty z ktorých sú vytvorené a to by asi veľmi bolelo. Tak či onak dochádza len k interakcii elektromagnetických (alebo elektrostatických) polí a tie v podstate majú nekonečný dosah. Samozrejme, zacítiš to až vtedy, keď silové pôsobenia prekročia určitú hladinu a to bude platiť aj pre 1/2 vzdialenosti (vzdialenosti, kde to už cítiš) aj pre 1/4, 1/8, 1/16 ..... My sa zo svojej povahy nikdy ničoho nedotýkame a len výnimočne do nás naozaj narazí nejaká vysokoenergetická častica ;)
@GodmyX10 жыл бұрын
Stanislav BANDUR Na druhou stranu právě tomu nedoteku, té interakci elektromagnetických polí "my" říkáme "dotyk", takže říct, že se vlastně "nedotýkáme" je taky špatně, protože my nedefinujeme na makroskopické každodenní úrovní dotyk na atomové úrovni :P Ale vím, že to uvádíš proto, že je to pořád docela pro mnoho lidí nová a úžasná věc a málo koho by to napadlo :-)
@errorcek10 жыл бұрын
A ja že čo mi pripomína ten tieň 4D. No predsa Dot (Tesseract - 4D hypercube) z hry FEZ
@tvandyk87999 жыл бұрын
Stále to neviem pochopiť. Ale zaujímavé video!
@michalzoulik250410 жыл бұрын
Takze tím myslíš že tímhle způsobem by se mohl sestrojit teleport?
@Rulets101010 жыл бұрын
***** v očích 2d obyvatelstva ano
@SimonzicekCz10 жыл бұрын
***** Přesně my jsme ve 3d "teleportér" by pracoval ve 4d a pro nás 3d by to vypadalo jako teleport.
@leovodica997510 жыл бұрын
***** *detail*
@gorejan110 жыл бұрын
***** Teleport je neexistující zařízení a ty tu cituješ Českou wiki kde si někdo vymyslel tenhle žblept a ještě považuješ to za jedinou možnost ? To myslíš vážně ?
@gorejan110 жыл бұрын
Jaký je zdro? otiskl to nějaký přední vědecký časopis.? Těmhle článkům vědci někde něco už z principu nevěřím. Pokud by sestrojili opravdu funkční teleport pak by museli získat několik nobelových cen za fyziku. Neviděl sem že by se to stalo...
@martinredr10 жыл бұрын
Dík Martine za tohle video. Sice mě nic nenaučilo, ale připomnělo mi to přednášku p. profesora Molnára o teseraktu. Je to naprostej mindfuck, zvlášť způsobem, jakým to vysvětluje :D Ale s tímto tématem sis poradil dobře. R8 8/8 M8.
@Ap4cheSK9 жыл бұрын
4. Dimenzia je potom ale X-RAY :D
@davidsvoboda316010 жыл бұрын
Super video a taky super triko :D Kane FTW !
@custan110 жыл бұрын
Takže kdyby se nám povedlo nasimulovat 4D ve 3D světě, našli bychom způsob "nadsvětelného" cestování vesmírem? Jestli jo, tak je to Hustý.. :D
@custan110 жыл бұрын
4D by stačilo... :D Pro začátek... V podstatě na principu 4D fungovalo FTL v Galactice :D
@custan110 жыл бұрын
Tak to vymisli třeba na vodík, toho je dost :D
@custan110 жыл бұрын
Měl bych jít spát... Už ani nevím, co píšu.. :D
@GodmyX10 жыл бұрын
No, my jsme schopni simulovat ledacos, i 3D prostor s červí dírou (skrz 4. rozměr), jenomže to nám ještě neodpoví, jak bychom to měli udělat v realitě. Simulace jo, ale provedení? To za nás nikdo asi nevymyslí. Co by bylo možné, kdybychom měli supervýkonný počítač (možná za několik desítek let) a byli bychom schopni nasimulovat vesmír přesně tak, jak existuje teď od jeho vzniku až po teď (což by stejně nemuselo být možné, protože ještě neznáme úplně dokonale povahu našeho vlastního vesmíru, takže bychom tu simulaci nedokázali udělat "věrně") a potom bychom tu simulaci se nechali vyvíjet a pak bychom hledali, jestli v tom vesmíru spontánně někde červí díry vznikly a "přehráli bychom si" jak se to stalo a potom vyhodnotili, jestli jsme schopni tyto podmínky vyvolat uměle.
@vencosik509210 жыл бұрын
Tak jako cestovat rychleji jak světlo nelze...kvůli paradoxům by vesmír kolem takového objektu zpomaloval čas. V podstatě by si pak měl vidět něco jako sám sebe a teoreticky o mikrosekundy do budoucnosti...a právě kvůli tomu ti to vesmír "nedovolí" a zpomalí čas tak, aby se ti nepovedlo překonat dannou rychlost...
@penthyn9 жыл бұрын
Díky tobě jsem si konečně dokázal představit časoprostor i jinak než na papíře
@Boidmaster259 жыл бұрын
Hezké video a hezký tesarakt ;)
@Lishak42910 жыл бұрын
Wow... tak tohle jsem vážně nevěděl... teď mi červí díry začínají dávat smysl!
@petrabendikova97614 жыл бұрын
Nejiepe vysvětlena 4.dimenze!! Děkuji mnohokrát😀👍
@DrZaius-vr7to4 жыл бұрын
Čtvrtou dimenzí prostoru je přece čas. Sekundu lze definovat v metrech. Pokud platí, že E = mc², pokud c je v světla a pokud v=d/t, pak platí, že c=d/t krát konstanta, potom platí, že nejen energii a hmotu, ale i čas a prostor lze vyjádřit jednoduchou úpravou vzorce ... Lze-li definovat kolik je 1J při jedné jednotce sekundy, metru a kilogramu, pak při 1J a 1Kg lze definovat sekundu v metrech ...
@idkanymorebro-x1b10 жыл бұрын
První video od tebe, co jsem vůbec, ale absolutně vůbec nepochopila. o.0 Neřekla bych, že je chyba ve tvém vysvětlování, ale v mém patnáct let starém mozku.
@vincentstuchly802110 жыл бұрын
Pěkné video na podobné téma jsem viděl video ale v anglictine takze jsem to moc nepochopil :D proto jsem rád že máme tebe! Jo a poslední dobou hlédám odpověd na tuhle otazku:Vyrobí rostlina víc kyslíku než spotřebuje? Protože ve škole nám řekl že rostliny vrábí O2 a my lidi ho spotřebováváme a vidáváme CO2. Jenomže zapomněli na to že i rostliny dýchají. ALE když rostliny řěkněme vyrobí jen tolik kyslíku kolik spotřebují tak proč se neudusíme? Z některých zdrojů jsem se dočetl že rosltina vyrobí víc kyslíku než spotřebuje ALE že potom když uhyne a hnije tak vypustí ze sebe CO2 a kvůli tomu žadný O2 nevyrobí. Zajímám se o to kvůli tomu že všude píšou že jak si budeme na Marsu pěstovat rostlinky a ty nám budou čistit vzdoušek. Mám v tom guláš takže bych ti byl vděčný za vysvětlení ve videu nebo mi i stačí napsat co si o tom myslíš. Nebo lidi jestli o tom něco nevite klidně napište :)
@stanislavbandur735510 жыл бұрын
No ony tie raslinky v podstate dýchajú naopak. A to tak, že vdychujú CO2 avydychujú O2. Samozrejme, mohli by sa nájsť aj nejaké stavy, kedy by rastlinky museli nejako spotrebovávať aj kyslík, ale to sú mizivé množstvá a pri neštandardných podmienkach. Čo sa týka smrti, tak sa neuvoľní nič. Pokiaľ však budeme tými mŕtvolkami kŕmiť nejaké baktérie, tak tie budú dýchať O2 a vydychovať CO2, CH4 a najnovšie sa pracuje aj na takých čo by vydychovali ešte aj H2 no a samozrejme tie potvorky produkujú aj ďalšie odpady ako kyseliny, či alkohol. Samozrejme sú tu ešte aj veci čo na tých mŕtvolkach môžeme pestovať (huby a plesne), ktoré tiež vyrábajú ďalšie produkty za spotreby kyslíku a nakoniec aj my čo pálime kyslík a rastliny (prípadne horeuvedené potvorky) za produkcie odpadov a CO2, CH4 prípadne iných plynných, tuhých a tekutých odpadov. Keď sa vrátime späť k tým rastlinkám, tak odpady čo som doteraz spomenul sú pre nich potrava a tak pekne dookola. Nič sa nestráca a nič nepribúda. energia slnečného žiarenia sa uloží do jabĺčka a spotrebuje sa keď zhnije (strávi, či zhorí). Samozrejme, ak by sme vsadili na autoreguláciu (málo rastliniek = rovná sa eliminácia potvoriek), tak by z toho vyšli víťazne huby, plesne a baktérie a rastlinky. Samozrejme regulovať takýto uzavretý systém sa dá, len netreba zabudnúť na nejakú drobnosť čo to pokašle :D
@JohnyDuc10 жыл бұрын
Rostliny dýchají převážně v noci kdy nemůže probíhat fotosyntéza která je závislá na slunečním světle. :) Takže přes den produkují kyslík a přes noc dýchají. :)
@DajaSlovakia4218 жыл бұрын
to čo vysvetľuješ som intuitívne pochopila už ako malá holka zo seriálu Miazgovci. Kde Aladar spoznal civilizáciu fungujúcu v 2 dimenzii a spravil presne ten istý postup ( :D ) ktorý ti vysvetľuješ. Vtedy ako štupel som si uvedomila tie rozdieli v priestore a pomyslela si, že je možné aby bytosti ( neviem či existujú) vo vyššej dimenzii ako mi, tiež robili niečo s nami.
@flidrl9 жыл бұрын
Koukám, že mnoho lidí tu vzpomíná na jednu z epizod Podivuhodných dobrodružství Vladimíra Smolíka. Taky znam. Ale ještě víc mi daná ukázka připomněla film Flatland. Když nad tím tak přemýšlím, tak zápletka té episody je dost podobná, dost dobře mohla být inspirovaná knižní předlohou Flatland, ta vyšla už v roce 1884...
@creeperkaaliasjitka959710 жыл бұрын
Super chápu! Nic víc?
@pozitronpze35597 жыл бұрын
Napadla mě analogie vesmíru, kdy 4D prostor má tvar koule a polomer této koule je časová osa (úsečka) která čím se víc natahuje (postupujeme na časové ose vpřed) tím se zvětšuje koule ze které je 4D část vesmíru složena. V praxy moje teorie vysvětluje paralelní vesmíry se společným základem času a rozpínání vesmíru, kdy vesmír jako takoví leží rozprostřený na povrchu 4D koule. Síla ne? :-D Prosím martine odpověz na to, co si o tom myslíš. Díky
@lukastiefenbach21969 жыл бұрын
super video
@DL-kc8fc4 жыл бұрын
:)) Je 4D a 4D. V prvním případě to může být dobré ke konstrukci počítačových sítí a nezůstává se jen u 4D. Mnohokrát ke kratochvíli matematiků a nemálokrát k potřebám ezoteriků a okultistů. V tom druhém případě, v rámci 4. vektoru atd., už jde úplně o něco jiného, s čímž se počítá v transformacích v rámci STR. Lapidárně, v tom jakémsi 4 rozměrném prostoru už v podstatě jsme a právě proto se prostoru začal říkat časoprostor, nebo prostoročas. Čili, pokud se chce někdo "vymazat" z prostoročasu a objevit se někde jinde, nepotřebuje k tomu kouzelnou separovanou prostorovou dimenzi, pouze musí dosáhnout absurdní rychlosti, následkem čehož se okamžitě octne v budoucnosti - historie se odehrála bez něj, tedy prostě zmizel. Všechny složky se mění... Ne že by neexistovaly dodatečné dimenze v rámci teorií. Ty však tvoří jakousi oporu třem velkým v rámci jistých vlastností, projevujících se ve 3D velkých dimenzí (jedná se o kompaktifikované dimenze různých tvarů). Nejde tedy o dimenze, ve kterých by šel postavit např. huhulalá, natož v nich žít. Stejně jako nejde žít ve 2D, protože trávicí trakt by vás rozdělil do dvou neživotaschopných entit. Sci-fi dimenze, jako spojnice, patří do StarTreku nebo podobné pohádky. :)
@spongeblockcz9 жыл бұрын
Ahoj,hele ti 2D čtvrce by "nechápali" tu třetí dimenzi,ale kdybys mu to ukázal(samozřejmě kdyby nebyli namalovaní) tak by to pochopil.Kdyby někdo fungoval ve 4D a ukázal mi tu čtvrtou dimenzi tak bych ji pochopil?A jde se do ní vůbec dostat,když jsem člověk?
@spongeblockcz9 жыл бұрын
ehm.. kde je chyba?
@lubino77779 жыл бұрын
David Talabani Ty máš zase nějaké nutkání poučovat úplně cizího člověka na internetu o absolutně nepodstatné věci, která nijak nesouvisí s tématem. Co je horší, mít v sobě potlačovanou hořkost, že většina národa neumí češtinu tak, jak bys chtěl, nebo špatně poskládat dva větné členy a zapomenout na čárku? Jestli je pro tebe čeština prioritou, pak lituju, že jsem se s touhle reakcí obtěžoval.
@spongeblockcz9 жыл бұрын
a Kde mám chybu v i/y
@spongeblockcz9 жыл бұрын
David Talabani to vím že ty 2D čtverce každej se splete
@spongeblockcz9 жыл бұрын
David Talabani a mimochodem ještě nikdo mi neodpověděl na to co jsem se ptal...
@milanviktorik767210 жыл бұрын
Zajímalo by mě jestli existujou časoprostory a jestli jo, jak je můžeme dokázat ?
@NeasCZ10 жыл бұрын
časoprostor je pojem z teorie relativity a je to jen společný pojem pro prostor a čas, který se zavedl z důvodu, že prostor i čas vykazují stejné vlastnosti a chování (je tedy zbytečné zavádět pro ně 2 pojmy). takže v časoprostoru žiješ i ty, právě teď.
@dariusbokor106310 жыл бұрын
Pri tvojom popisovaní 2D sveta z 3D perspektívy, som si spomenul na knihu od Edwina Abbotta s názvom Flatland, ktorá presne toto popisuje. Mám pocit, že to bolo aj nafilmované (niečo ako animovaný film), ale nikdy som to nevidel.
@dgfdfgdfg19 жыл бұрын
Četl jsi o teleportaci termití královy? :) hned mi to probliklo hlavou, když jsem viděl tohle video.
@JimmCrow3 жыл бұрын
1. úsečka , priamka - Ok 2. 2D - rovina , 3. Priestor jednoduché logické , 4D - pre nás nepredstavitelné , nepochopitelné , len naše fikcie.
@tomsvoboda23093 жыл бұрын
prostory vyssich dimenzi jsou sice nepredstavitelne, ale rozhodne ne nepochopitelne. dokonce se daji pochopit dost snadno, chce to jenom znat trochu matematiky.
@Mantus666hell10 жыл бұрын
Jakým způsobem se dá změřit zakřivení 3D rozměru, pomocí 4D rozměru? Jak jsi se na tom zmiňoval na konci videa?
@MrGenstr5 жыл бұрын
Aha, děkuji KZbin algoritme za toto 4 roky staré video. Asi sám KZbin ví, že Martin na kladivo kašle :D
@NaCleric10 жыл бұрын
Na tohle téma je výborná kniha Flatland:A romance of many dimensions od Edwina Abotta Abotta. Bohužel je jen v angličtině.
@Ekmos-10 жыл бұрын
jsem jediny kdo si vzpomel na sheldona coopera?
@Jenda109910 жыл бұрын
Video pěkný :D ale nemůžu si nevšimnout, že spousta lidí v komentářích opět rozvádí teorie o kterejch nemaji ani náznak páry
@GodmyX10 жыл бұрын
Nicméně můžeš mít o nějaké teorii "páru", ale nevědět do detailu, jak to funguje matematicky/fyzikálně. Ani Martin často neuvádí fyziku a matematiku, která k objasnění nebo objevům některých věcí vede. Zde nejde o normální výuku fyziky, ale o popularizaci a přivedením někoho k těmto věcem, aby se jím už právě na vyšší úrovni tím samostatným studiem věnoval :)
@lubino77779 жыл бұрын
martine, martine, kdyby jsi do názvu videa napsal mezi slova "čtvrtá" a "dimenze" slovo "prostorová" bylo by tu asi tak o 100 komentářů mín :D každej druhej komentář je ve stylu "ale 4. dimenze je přece čas, ne?" :D :D
@radimpouc847510 жыл бұрын
Wau pěkné video... prosím vysvětli v dalším videu TELEPORTACI Dík :)
@ShaCraTV10 жыл бұрын
Krásně vysvětleno. :) Inspirace na Videačesky? :D
@Iam_Mythus10 жыл бұрын
Mě by třeba zajímalo jak pracuje mozek(konkrétně paměť), jak může mít někdo fotografickou paměť a co to vlastně je atd. :)
@kejtos510 жыл бұрын
Co se týče fotografické paměti, tak jako taková nebyla dokázána. Byla popsána v několika případech, ale stále existuje spousta hlasů z kruhů špičkových odborníků v neurobiologii apod. kteríé tvrdí, že fotografická paměť neexistuje. A co se týče lidí, kteří jsou schopní si v krátké době zapamatovat spoustu věcí, nebo naopak si pamatovat "všechno celý život", tak se jedná prostě o skvělou paměť, kdy mozek ztratil schopnost (poměrně důležitou) selektivně zapomínat a opomíjet "banality" a relativně nepodstatné věci respektive ztrací schopnost rozlišit podstatné a nepodstatné. Je pro něj pak, s trochou nadsázky, informace, že 2 + 2 = 4 stejně podstatná, jako 150. desetinné místo čísla pí. A co se týče biologie mozku, tak nemůžu moc posloužit, ale mám za to, že na tuhle otázku se v současnosti ještě nedá zcela odpovědět.
@MrScott810 жыл бұрын
Jan Rejthar Jednak neschopnost zapomínat a jednak absence krátkodobé paměti. A jak píšeš, ta vlastnost je pro ten mozek důležitá. V krátkodobý paměti mozek nějakým způsobem (nevim přesně jak) dokáže vyhodnotit jestli ho ty data svým kvantem a povahou nemůžou nějakým způsobem ohrozit. A když se potom do dlouhodobý paměti ukládá všechno, tak je to problém.
@copytv902010 жыл бұрын
Dala by sa vytvoriť 4D alebo 5D hra/Simulacia ?
@NeasCZ10 жыл бұрын
na internetu existuje 4D rubikova kostka.
@jakubdvorak7410 жыл бұрын
Jak se zobrazí 4D objekt ve 2D prostoru? To bude stín stínu 4D objektu ve 3D prostoru?
@NeasCZ10 жыл бұрын
ano. pauzni si video když martin ukazuje ten model. tvůj monitor je vlastně 2D plocha, takže v tuhle chvíli vidíš projekci 4D krychle na 2D plochu. zobrazení každé další dimenze do 2D akorát způsobuje větší a větší deformace (úhly, keré by měly být pravé jsou ostřejší a ostřejší, čáry kratší a kratší).
@ivantwentysix354710 жыл бұрын
Jak funguje antigravitační místnost?
@daviddrobny88810 жыл бұрын
Lietadlo sa neustále zdvíha a padá, ako padá tak na osobu neplatí žiadna gravitácia a ako sa lietadlo zdvíha, osoba má niekoľkonásobok svojej váhy
@ivantwentysix354710 жыл бұрын
:) dik :D
@Skolik10010 жыл бұрын
Dávid Drobný noo :D platí na něj gravitace ale on se pohybuje tak rychle, že to vypadá jako by nepůsobila :)
@kalinmir10 жыл бұрын
na každýho v každym okamžiku působí gravitace omg -.-
@daviddrobny88810 жыл бұрын
dobre, priznávam, napísal som to totálne debilne, viem to ale chcel som to napísať jednoducho tak aby to pochopil bez celého článku o tom ako to funguje...
@Visiotor10 жыл бұрын
Moc doporučuju, k tomuhle tématu knihu Flatland (v češtině Plochozem) od Edwina A. Abbota.
@OGLocVideo10 жыл бұрын
Takhle znázorněná červí díra byla poprvé ve filmu Horizont událostí, Interstellar se pravděpodobně inspiroval. :) Ale video pěkný.
@Alexwin9610 жыл бұрын
Jednou jsem se tě na akci zeptal právě na cestování vesmírem, a mluvil jsi o ohnutí prostoru právě ke zkrácení téhle vzdálenosti. Předpokládám, že tam jsi narážel na Einsteina. Chci se zeptat, jestli to souvisí právě s touhle 4. dimenzí nebo je pro to samotná definice. Jinak pro ostatní, jednou jsem koukal na video kde vysvětlují dimenze až po dimenzi desátou, pokud vás tohle nadchlo, myslím, že stojí za to si o tom najít víc, je zajímavé jaký by to na náš svět mohlo mít dopad :)
@wertik45368 жыл бұрын
Nedokážu si pořád i po několika zhlédnutích videa představit 4.dimenzionální rozměr, nemá někdo ještě nějáký dobrý příklad? Děkuji.. :)
@IQEGO8 жыл бұрын
+Wertik Lp Myslím že člověk si prostě nedokáže představit něco co nikdy neviděl... Maximálně že by existoval nějaký program který by to dokázal v PC namodelovat :D
@thejozo248 жыл бұрын
+IQEGO ale tomu programu treba povedať, ako to namodelovať, čo zase robí 3D bytosť ktorá nikdy nevidela 4D, čiže to bude buď nepresné alebo nemožné
@IQEGO8 жыл бұрын
Na to jsem taky myslel, ale umělá inteligence už by to svedla, protože ta nemá představivost, pouze výpočty :D
@smashmouth7518 жыл бұрын
+Wertik Lp Nejde si to představit :D Je to jakoby ti někdo řekl představ si barvu, která není ve tvém spektru. nejde to
@IQEGO8 жыл бұрын
Yep asi tak :D
@EndermanProductionCZ10 жыл бұрын
Návrh: zkus udělat video na téma: "Je vesmír nekonečný?". Mě osobně by to hodně zajímalo a řekl bych, že hodně lidí taky. :-)
@darkdragon81737 жыл бұрын
Nahodou dobrý vysvětleno líp jak ve škole(alespoň pro mě) 😊
@Memphis32110 жыл бұрын
Vysvětlíš prosím kvantový počítač?
@tabletkatabletkova11077 жыл бұрын
Jed. vysvětlení. Máme přímky, na tu nasadíme 90° úsečku a máme čtverec. Strany v uhlu nasadíme znovu a máme krychli. A teď na sadíme další osu a máme dodatečnou informaci,něco jako,když jsme nasadily y na x (šířku na délku.) taky by sme si nedokázali představit že můžeme proti tečce či čárce(nejme nijak širocí,uhnout)
@Leejka9 жыл бұрын
Skvelééé :D !
@vozitko17734 жыл бұрын
hele díky moc do teď jsem to nechápal.
@petrkratky3112 жыл бұрын
Není náhodou čtvrtý rozměr čas?
@seeprr11 ай бұрын
Čas je dimenze "časová" ale ne prostorová dimenze
@TheOlis0009 жыл бұрын
Jak může něco žít v 1. Dimenzi když je to jen čára?
@vaclavprochazka42888 жыл бұрын
+TheOlis000 nekoukej na tyhle videa prosímtě když tvoje úroveň myšlení je na úrovni 8mi letého
@mareksajner60688 жыл бұрын
+BlA_ZeR Edits náhodou je to velmi dobrá otázka
@mareksajner60688 жыл бұрын
buď nemůže nebo jsme to ještě nespozorovali
@TheOlis0008 жыл бұрын
AdamTheTurbo Sk nikdo jen uvažuju ꔸ ͟ʖꔸ
@fanniwolfik8 жыл бұрын
Čistě, hypoteticky je to možné, avšak, naše definice života a vědomí by byla, v 0D a 1D zcela mimo naše znalosti a chápaní, protože, by se na tyto rozměry stahovali jiné zákony a pravidla.
@Bacabrazzers6 жыл бұрын
dik moc
@hlavolamybrainteasers275710 жыл бұрын
Ahoj potřeboval bych pomoc. Tady je návrch na další díl nevím si rady. Na čidle, které je na venkovním parapetu a neustále měří teplotu, se 8,1,2015 objevil výkyv 25 stupňů. Proč je na jednom místě takový výkyv, co to způsobuje? Tento výkyv se objevil i dvakrát minulý týden. Předem díky, :D
@dominikchladek643610 жыл бұрын
4D je Hyper Cube ? hyper kocka ?
@anicka319910 жыл бұрын
Prosím, natoč video, jak funguje Enigma. Plus s nově vzniklým filmem by bylo určitě super zmínit okolnosti rozluštění, něco ze života Alana Turinga(,kterýho každý zná, přitom enigmu rozšifrovali už Poláci). Díky!
@michalvelc442810 жыл бұрын
Hezky
@hesoya73449 жыл бұрын
Ahoj,hele nechápu jak já můžu vidět 1D ?? to jako vidím jenom zem (podlahu) ?? Chtěl bych to trošičku vysvětlit jestli bys měl čas.
@lizalek29 жыл бұрын
jediný, co jsem z toho rozuměl bylo 1D, 2D a 3D.. a pár českých slov která jsem tam občas zaslechl. jinak velice přínosné video, díky krychli v krychli jsem získal povědomí o 4D.
@vitpodmanicky44110 жыл бұрын
Videu celkem rozumím, ale hodně zajímalo by mně jestli je nějaká možnost udělat stín ve 3D, je? :D