Uwielbiam Pani opowieści o sztuce - nawet w filmach z pleneru zawsze coś wartościowego jest wspomniane. Ja bym prosił nieśmiało o więcej takich filmów jak ten :) Dziękuję
@JoannaMalakАй бұрын
Da się zrobić :)
@stanisz4851Ай бұрын
Bardzo proszę o rozwinięcie tych tematów. To, że warto przyglądać się malarstwu jeśli chce się popracować nad własnymi fotografiami to prawda znana. Więc niby nic nowego. Ale bardzo fajnie Pani to objaśnia. I dlatego warto ten filmik sobie obejrzeć więcej niż jeden raz. Jeśli mogłaby Pani jeszcze pogłębić i rozwinąć poszczególne zagadnienia, przywołując też przykłady fotografii odpowiadających omawianym zabiegom.
@JoannaMalakАй бұрын
Jest tyule głosów, ktore domagają się kontynuacji, że chyba rzeczywiście przygotuję jeszcze jeden, a może nawet dwa filmy na ten temat 😊
@jarekratter3347Ай бұрын
Właśnie przez fotografowanie zainteresowałem się malarstwem. Oglądam filmy na temat nie tylko w Tv, w internacie ale także chodzę do kina. Jedno z drugim ma bardzo duże powiązania. Mam wykształcenie techniczne.
@JoannaMalakАй бұрын
To prawda jest bardzo dużo powiązań, ale nie wszyscy o tym wiedzą. A poprzez malarstwo można bardzo poprawić swoje "widzenie" świata, które potem można zastosować i do fotografii :)
@piotrd5108Ай бұрын
Wszyscy , którzy fotografują powinni obejrzeć kilka razy ten film , POLECAM !!!!!!
@JoannaMalakАй бұрын
Bardzo mi miło, mam nadzieję, że chociaż niektórzy obejrzą 😊
@ajavarАй бұрын
Bardzo potrzebne uwagi, świetny film!
@JoannaMalakАй бұрын
Baaardzo dziękuję 😊
@aniavitaАй бұрын
Niesamowicie inspirujacy film! ❤ Mam bardzo podobne podejście do edycji zdjęć. Dla mnie to narzędzie do przedstawienia w fotografii swojego sposobu widzenia rzeczywistości. Dziękuję bardzo za ten kolejny wyjatkowy odcinek, ujmujący fotografię jako obrazowy środek wyrazu. To piękne jak różne dziedziny sztuki mogą tak wiele czerpać od siebie nawzajem ❤🍀
@JoannaMalakАй бұрын
Niezwykle miło mi to słyszeć, bardzo dziękuję 😊
@dankazor7642Ай бұрын
trafiłem tu przypadkiem i myślę żę zostanę na dłużej😀 wszystko w tym materiale przydatne nawet jeśli ktoś zajmuje sie fotografią warto posłuchać. A na końcu materiału to myślę że było to co najważniejsze. Robimy fotki chodzimy pstrykamy bawimy sie bardziej lub mniej poważnie i czasem coś uda się sfocić😀 ale trzeba starać się żeby fotka powstała najpierw w głowie. pozdrawiam!
@JoannaMalakАй бұрын
Bardzo zachęcam do pozostania 😊 I dziękuję za oglądanie 😊
@mieczyslaw.zachasАй бұрын
Świetny odcinek, super przekaz, bardzo cenne informacje. Pozdrawiam serdecznie
@JoannaMalakАй бұрын
Bardzo się cieszę, że się podobało :) 😊
@tomaszdunajski1023Ай бұрын
Piękny odcinek :) pozdrawiam serdecznie :)
@JoannaMalakАй бұрын
Baaaardzo dziękuję 😊😊😊
@BarbaraŻmuda-TrzebiatowskaАй бұрын
Wspaniały wykładzik. 😊Proszę o więcej na temat malarstwa. Jest wielu amatorów, którym brakuje fachowych wskazówek. Pozdrawiam.
@JoannaMalakАй бұрын
Dobrze :) Postaram się coś przygotować po świętach :)
@anjot-k9zАй бұрын
Bardzo interesująca opiwieść. I zupełnie coś innego niż większość yt filmów o fotografowaniu, które skupiają się głównie na technikaliach. Chętnie obejrzę więcej 🙂.
@JoannaMalakАй бұрын
No to będę musiała zrobić więcej :)
@IIFotoZajawkaАй бұрын
Świetny odcinek! Twoje spojrzenie na malarstwo jako źródło inspiracji dla fotografii jest niesamowicie wartościowe. Analiza światła, kompozycji i kolorów w sztuce to coś, co może wynieść fotografa na zupełnie nowy poziom. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki tłumaczysz te zależności - wszystko jest jasne i motywujące. Czy mogłabyś polecić jakieś platformy lub strony internetowe, na których można oglądać reprodukcje obrazów, aby samemu się nimi inspirować? Chętnie zgłębiłbym ten temat jeszcze bardziej
@JoannaMalakАй бұрын
Ja oglądam głównie albumy, bo mam ich całkiem sporo. Ale szukaj po muzeach. One teraz mają całkiem dobrze przygotowane strony i dużo obrazów z różnych czasów. Polskie muzea niestety tego nie mają :( Ale również możesz wpisać w wyszukiwarkę różne hasła, np. mlarastwo pejzażowe XIX wieku itp.
@IIFotoZajawkaАй бұрын
@JoannaMalak Dziękuję za odpowiedź.Bardzo spodobały mi się obrazy przedstawione w filmie. Czy mogłaby Pani polecić konkretne albumy, które warto obejrzeć? Chciałbym lepiej poznać takie dzieła i wykorzystać je jako inspirację do fotografii
@JoannaMalakАй бұрын
@@IIFotoZajawka Albumów jest mnóstwo. Są specjalne sklepy (najczęściej przy muzeach), w których jest duży wybór. Niestety są to najczęściej dość drogie pozycje. Ja mam dużo albumów wydawnictw Taschen, można było je kupić czasem z dużą bonifikatą (do 70%). Być może nadal tak jest, ostatnio nic nie kupowałam :). Ale na pewno można szukać i w internecie po wydawnictwie. Na pewno warto sięgnąć po książkę E.H Gombrich "O sztuce" - jest tam dużo ciekawych obrazów z komentarzami. Obejmuje niemal wszystkie epoki i sporo kontynentów. Druga ciekawa pozycja to Umberto Eco "Historia piękna". Bardzo fajnie napisana z dużą ilością reprodukcji. Obie książki pięknie wydane. Trzecia rzecz, która jest bardzo dobra, to książka już o fotografii: autorem jest Museum Ludwig w Kolonii "Fotografia XX wieku". Omówione są wszystkie gatunki fotografii w ułożeniu chronologicznym.
@IIFotoZajawkaАй бұрын
@@JoannaMalak Dziękuję za polecenia. Wszystkie wskazówki są dla mnie bardzo cenne i na pewno je wykorzystam. Poszukam zarówno albumów, jak i wspomnianych książek
@RobertZalewski-r3pАй бұрын
Bardzo wartosciowy material. Bardzo proszę o wytłumaczenie , w najbliższym czasie, jak sie posługiwać kolem barw. Pozdrawiam.
@JoannaMalakАй бұрын
Dobrze, dopisuję do mojej listy tematów na filmy 😊
@ireneusz2809Ай бұрын
Zawsze staram się robić zdjęcia pod kątem sztuki malarskiej, bowiem akurat to mnie najbardziej interesuje. Może nie wszyscy na to zwracają uwagę i wolą zdjęcia dokumentacyjne, to jest ok. Podany przykład z obrazem, dla mnie jest to przekaz nadziei , choć na dole widzimy bodajże scenę cmentarną, tak mi się wydaje i te drzewa suche stojące bardzo konkretnie, to światło na górze przemawia do mnie bardzo łaskawie. Pełnia światła, pomimo ziemskiego mroku...Pozdrawiam i dziękuję za podjęcie tego ważnego tematu.
@JoannaMalakАй бұрын
Bardzo dziękuję. To ciekawa interpretacja. DLa mnie też są tu wyraźnie dwa obszary, dwa światy mieszające się ze sobą :)
@annawasniowska8625Ай бұрын
bardzo wartościowe uwagi i w ogóle świetne tematy zostały poruszone.
@JoannaMalakАй бұрын
Bardzo dziękuję. Myślałam, że ten film przejdzie jakoś tak cicho, a tymczasem wszystkim się podoba. Mega mnie to cieszy!
@mmilewskifotoАй бұрын
Asia, jeden z najlepszych twoich filmów! Brawo! 👏👏👏A swoją drogą uważam, że studiowanie obrazów takich malarzy jak mój ulubiony A. Bierstadt, czy W. Turner, J. Constable, C. Friedrich i inni, np. z tzw. Hudson River School, czy nawet nasz J. Chełmoński, S. Witkiewicz, to absolutnie podstawa dla rozwoju fotograficznego, zwłaszcza dla poprawienia umiejętności pracy ze światłem, barwą i kontrastem i odpowiedniego wpływania tymi elementami na emocje. PS. Polecam odwiedzić Muzeum Narodowe w Poznaniu - można podziwiać oryginał obrazu "Las Amerykański" A. Bierstadt'a, którego nie widziałem wcześniej nawet w internetach 😉
@JoannaMalakАй бұрын
Baaardzo dziękuję 😊 Jestem aż wzruszona tyloma miłymi opiniami. 🥰 PS. Jak będę w Poznaniu - na pewno zajrzę do muzeum :)
@JacekKrawczyk-o6cАй бұрын
Dużo ciekawych informacji warto posłuchać , bardzo fajne spojrzenie twórczość artystów , ciekawe pomysły ,no i tworzy się nam nowa dziedzina sztuki photoshopografia .W sumie to jak porównać pracę malarza który kreska po kresce tworzy obraz taki jak widzi jego dusza , do fotografa który czasami całymi tygodniami poszukuje tego jedynego kadru po to żeby zrobić zdjęcie w którym już niema co poprawiać do fotografa który zrobił poprostu zdjęcie ,koniecznie w raw potem powycinał zbędne elementy dodał koloru jakiś promyk światła i dzieło gotowe Porównać trudno ale popatrzeć na każde z tych dzieł można z przyjemnością jeżeli są zrobione należycie Pozdrowienia
@JoannaMalakАй бұрын
Zgadzam się 😊 Malarstwo i fotografia posługują się różnymi narzędziami, ale ostatecznie chodzi o to samo - stworzenie dzieła wizualnego, które będzie w zamierzony przez autora sposób oddziaływać na odbiorcę 😊
@izakowalczyk3073Ай бұрын
Bardzo dobry i potrzebny materiał. Warto wzbogacać swoją wyobraźnię ,umiejętność obserwacji, analizy..świadomie patrzeć. 😊
@JoannaMalakАй бұрын
Bardzo dziękuję 😊 Zastanawiałam się, czy to w ogóle kogoś zainteresuje... Cóż, postanowiłam zaryzykować 😊
@izakowalczyk3073Ай бұрын
@JoannaMalak Mam nadzieję, że na jednym odcinku się nie skończy 😊
@JoannaMalakАй бұрын
@@izakowalczyk3073 Myślałam tylko o jednym... Ale skoro jest zapotrzebowanie... 😊 Interesuje cię jakiś konkretny temat?
@izakowalczyk3073Ай бұрын
Może coś więcej o centralnym kadrowaniu. Ciekawy jest też wątek o malarskości;może przejście przez epoki😊
@JoannaMalakАй бұрын
@@izakowalczyk3073 Planuję kurs fotografii, gdzie myślą przewodnią byłaby kompozycja. Ale jest to tak ogromny temat, że gubię się nieco ww wszystkich aspektach 😊 Jest mnóstwo świetnych kompozycji, ale ich wytłumaczenie zabiera też sporo czasu. Natomiast malarskość wydaje się być ciekawym i nie aż tak rozbudowanym tropem :)
@iwonarychel6310Ай бұрын
Dziękuję ❤
@JoannaMalakАй бұрын
To ja dziękuję za oglądanie 😊
@mg3289Ай бұрын
Wychodzenie poza przyjęte/obowiązujące konwencje wymaga, na ogół, wiedzy, doświadczenia, twórczej śmiałości i… uświadomionego celu. Sztywne trzymanie się reguł to swoiste żeglowanie po bezpiecznych wodach i nie ma w nim nic złego. Pod warunkiem, że oparte jest na solidnym warsztacie. Oddanie sfumato w kadrze to gwarancja uśmiechu na twarzy ;). Natomiast dobrym obyczajem powinno stać się informowanie widza o poczynionych zabiegach edycyjnych i wtedy wszystko jest w porządku. Ciekawy materiał.
@JoannaMalakАй бұрын
WIększość zdjęć jest edytowana. Więc może wygodniej byłoby zaznaczać, które z nich nie były edytowane?
@zwykyszaryobywatel20Ай бұрын
Joanno to Twój najlepszy wykład o fotografii.
@JoannaMalakАй бұрын
Baaaardzo dziękuję 😊 I cieszę się, że się podobało 😊
@seastianАй бұрын
Świetny. Proszę o całą serię.
@JoannaMalakАй бұрын
Planowałam tylko ten jeden odcinek... :) Ale w sumie czemu nie :) Jeśli masz jakieś konkretne tematy, które cię interesują, dawaj znać 😊
@seastianАй бұрын
@@JoannaMalak tak, właśnie takie odcinki gdzie byłyby wyjaśnione konkretne techniki w sztuce z przykładami, np. te inne mniej oczywiste możliwości kompozycji w malarstwie/fotografii. Analiza obrazów czy zdjęć uznawanych za najlepsze. Ogólnie ja jestem samoukiem i tego typu porady od kogoś wykształconego w tej dziedzinie są dla mnie bardzo cenne. Dzięki ☺️
@ryzyko2172Ай бұрын
Kobietko kochana ucz mnie . Chcę więcej takich informacji . Na niektórych moich zdjęciach mam to co opisujesz tylko nie wiedziałem że malaże to dawno temu wykorzystywali .osobiście lubię oglądać westerny tam mają genialną kompozycję zwłaszcza w małych ciemnych pomieczszeniach i swiatło skromnie wpada przez dzwi lub okno . Albo krajobrazy też genialne . Pozdrawiam serdecznie . i czekam na kolejne filmy od Pani .
@JoannaMalakАй бұрын
No dobra. Widzę, że trzeba będzie przygotować kolejne odcinki. Ale to chyba już po świętach, bo przygotowanie takiego odcinka zabiera sporo czasu 😊
@TomaszK-y9xАй бұрын
Dzieńdobrywieczór. Witam się w ten sposób bo nie wiadomo kiedy będzie odczytane :). Chodzi za mną pytanie, które chyba wreszcie będę mógł skierować na właściwy tor. Pytanie to chciałem zadać innym osobom prowadzącym tego typu kanały, ale coś mnie powstrzymywało. Myślę, że masz wszystkie kompetencje (wykształcenie, wiedza, w tym praktyczna - co nie zawsze idzie w parze) oraz jesteś fotografem, który wykorzystuje je na co dzień. Nie znaczy to, że inne osoby nie mają w tym temacie wiele do powiedzenia i pewnie, znając życie, też się odezwą. To dobrze, bo warto znać różne punkty widzenia. Postanowiłem zacząć od Ciebie, gdyż pytanie chyba ma związek z tym o czym mówisz, a brzmi ono: co to jest plastyka obrazu. Wg mnie termin ten mocno się zdewaluował, bo pojawia się zarówno w technicznych opisach (testy obiektywów - najczęściej) jak i na różnych forach (tekst: obiektyw jest taki a taki ale daje znakomitą plastykę). Wszyscy piszą o plastyce, ale nikt nie wyjaśnia o co chodzi. W pewnym momencie zwątpiłem czy tylko ja, człowiek techniczny, nie czuje tematu. Z góry dziękuję za odpowiedź pisemną. A może uda Ci się zrobić o tym kolejny ciekawy film (większość oglądałem i dziękuję za ich opracowanie). Pozdrawiam.
@JoannaMalakАй бұрын
WIem, o co ci chodzi :) Też zauważyłam, że to pojęcie jest często używane i często zupełnie bez zrozumienia. Przygotowuję film, w którym będę wyjaśniała to i kilka innych pojęć czy kwestii, które ostatnio zauważyłam w różnych materiałach na YT. Pojawi się w okolicach świąt, a na pewno przed Nowym Rokiem. Mam nadzieję, że wytrzymasz do tego czasu 😊 To są ważne rzeczy, bo mają bezpośredni wpływ na świadomość fotografowania 😊, a co za tym idzie na ostateczny kształt zdjęcia.
@TomaszK-y9xАй бұрын
@@JoannaMalak Dziękuję za szybką odpowiedź i konkretną deklarację 😊. Tak długo się zbierałem do poruszenia tego tematu, że ten krótki czas oczekiwania nie stanowi problemu.
@AmidekorАй бұрын
Bardzo Pani dziękuję.
@JoannaMalakАй бұрын
To ja dziękuję za oglądanie 😊
@antonaugustin6621Ай бұрын
Poučné video 👍 děkuji a zdravím.
@JoannaMalakАй бұрын
🥰🥰🥰
@Miron-cs3dsАй бұрын
Ciekawy odcinek. Myślę, że fajnie by było rozwinąć temat kształtowania narracji na zdjęciu
@JoannaMalakАй бұрын
Pomyśłę o tym :) Dopiszę do listy tematów do zrobienia 😊
@dariuszpietka1845Ай бұрын
Kompozycja centralna występuje w sztuce sakralnej, na przykład w ikonografii wschodniej. Orientacja centralna daje świetny rezultat w obrazie dwuwymiarowym, bez zastosownai perspektywy (jak choćby w ikonie).
@JoannaMalakАй бұрын
To prawda :) Ale w "przestrzennej" fotografii też się przydaje czasem :)
@ryszardorowski7409Ай бұрын
Zawsze chciałem malować ale ni w ząb nie wychodziło zacząłem fotografować jest super chciałbym edtować ale kiepsko mi idzie zaczynam tak robić żeby jak najmniej ingeriwać żeby nie z paprać tego co wydaje mi się że dla mnie jest ok, super wykład wysłuchałem bardzo dokładnie bęndę pracował bardziej nad kompozycją i starał się zaprosić światło do kompozucji i może uda się pokazać kolor.
@JoannaMalakАй бұрын
Edycja nie jest trudna. Ludzie po prostu nie wiedzą co mają robić i po co. Bo wszystkie filmy na YT mówią dużo o technice, ale nie pokazują procesu myślenia, który stoi za kolejnymi zmianami. Będę niedługo robiła filmy o edycji, może okaże się, że złapiesz grunt pod nogami 😊
@shapesart2701Ай бұрын
Czerpanie nauki z innych dziedzin sztuki to nieodzowna praktyka każdego twórcy, niewątpliwie. Proszę jednak zwrócić uwagę, ze malarstwo , rysunek i kilka innych dziedzin czerpało i wciąż czerpie z fotografii. Współczesne malarstwo często bywa inspirowane fotografią i ,osobno, wielu malarzy korzysta z fotografii a nawet maluje na podstawie fotografii. Jednak jeśli dobrze się przyjrzeć to sama fotografia dopuszcza bardzo niekonwencjonalne kompozycje i one doskonale działają w świecie fotografii a jednak wciąż są trudne do zaakceptowania w malarstwie. Myślę, że tu warto mieć otwarty umysł i widząc malunek wyobrazić go sobie jako fotografię i również (jeśli ktoś maluje) wyobrazić sobie zdjęcie jakby wyglądało namalowane. Powszechnym grzechem malarzy- amatorów jest podążanie za fotografią jako źródłem informacji o obrazie i treści co powoduje potrzebę zbliżenia się w malarstwie do fotograficznego ideału - niechybnie zakończone porażką z prostego powodu: malarstwo posługuje się nieco innymi środkami wyrazu niż fotografia, warto o tym pomyśleć też w deszczowe dni na przykład. Świetny film i ważny temat!
@JoannaMalakАй бұрын
Bardzo dziękuję za oglądanie, za podzielenie się tak wyczerpującą opinią i... zapraszam do następnych filmów 🙂
@jarosawjaniec2098Ай бұрын
Witam. Proszę obejrzeć zdjęcia krajobrazowe na telewizorze 3D.Pozdrawiam.
@JataBialАй бұрын
Wyczuć artystycznie gdzie, jaki kolor w kompozycję zdjęcia zastosować, to nadzieja na sukces. Przykładem są zdjęcia o malarskim charakterze, nagradzane dzisiaj w konkursach fotografii.
@JoannaMalakАй бұрын
To prawda, coraz częściej takie zdjęcia zdobywają nagrody :)
@Michal_KurasАй бұрын
Wszystko! Tylko narzędzia są inne. Jeszcze więcej podobieństw widzę między Pani plenerami fotograficznymi, a plenerami malarskimi :) pozdrawiam.
@JoannaMalakАй бұрын
Baaardzo dziękuję, strasznie miło to słyszeć :)
@mariannasobczak7930Ай бұрын
@@JoannaMalakszkoda,ze strasznie a nie milo .Jak bardzo interesujacy wyklad moga popsuc slowa.
@JoannaMalakАй бұрын
Ale wiesz, że taki związek frazeologiczny jest poprawny? Podkreśla siłę emocji. Jest po prostu wyrazistszy niż: bardzo :)
@kriss067Ай бұрын
Omówione prace malarzy posiadadają jedną bardzo ważną cechę, o której chciałbym wspomnieć: cienie i światła są bogate w detale. Jeśli wykonujemy fotografię to starajmy się tak ustawić ekspozycję aby w post-produkcji zakres żądanej regulacji suwaka w programie edycyjnym przynosił żadany efekt. Na przykład jeśli staramy się zlikwidować prześwietlenia i ustawiamy suwak w najniższym możliwym położeniu a nie uzyskujemy żądanego efektu to nawet fotografując w RAW-ach niewiele można zrobić. Oczywiście w dalszej post-produkcji można dane partie zdjęcia zastąpić odpowiednim według nas elementem, chociażby niebo z innego zdjęcia, ale to zajmuje czas. Oczywiście to są moje skromne spostrzeżenia czy sugestie. Materiał z dobrym potencjałem-malarzom zawsze zazdrościłem ich widzenia świata i zdolnosci artystycznych. Pozdrawiam Wszystkich miłośników fotografii.
@JoannaMalakАй бұрын
Zgadzam się, że bogactwo obrazu (czy to jest obraz czy fotografia) w dużej mierze zależy od ilości detali, od ilości odcieni danego koloru itd. WIdzenie świata przez malarza i fotografa jest zaskakująco podobne. Używają jedynie innych narzędzi, żeby wyrazić swoje jego odbieranie 😊
@anjot-k9zАй бұрын
A co do obrazu, to otworzyłam go na większym ekranie i widzę w cieniach pogrzeb jakiegoś mnicha w gruzach tego opactwa. Mimo tego, że tematyka jakby smutna, ponura, śmierć, ruiny ,do tego dęby bez liści czyli przemijanie wszystkiego, dzięki temu światłu na niebie jakoś optymistycznie go odbieram 😊
@JoannaMalakАй бұрын
Mało kto dostrzega ten pogrzeb :) To światło na niebie rzeczywiście ma jakiś taki optymistyczny wydźwięk. Mimo wszystko 😊 Dzięki za opinię 😊
@anjot-k9zАй бұрын
@JoannaMalak na małym ekraniku nie widać 🙂
@JoannaMalakАй бұрын
@@anjot-k9z Tak, to może być powód. I zachęta do chodzenia do muzeów, hi, hi..
@JataBialАй бұрын
Co jest najważniejsze w fotografii, sprzęt czy człowiek? Zamysł artystyczny czy sama kompozycja? W Twoich zdjęciach jest jedno i drugie.
@JoannaMalakАй бұрын
Moim zdaniem jedno i drugie. Podobnie jak w przypadku innych rzeczy. Ważny jest i twórca i narzędzia, których używa 😊
@Bartek-q2uАй бұрын
Każda książka ma w sobie inne książki, tak chyba w każdej dziedzinie sztuki jest, w każdym obrazie można znaleźć cząstkę innego obrazu, więc zdjęcia mogą czerpać od malarstwa jak najbardziej👍
@JoannaMalakАй бұрын
Fajnie powiedziane 😊 Dokładnie o to chodzi 😊
@kasimasi6747Ай бұрын
oj... wszystkiego!
@ewakociubinska5236Ай бұрын
Malarz może nauczyć wiele fotografa , perspektywy , kompozycji , ujęcia tematu dostrzegania piękna Natury , kolorów lecz malarz nie jest fotografem …maluje własną wizję rzeczywistości …malarstwo jest bajka malowana wg, wizji artysty malarza …i super! Maluje 65 lat pejzaże i nie tylko , Wszystkimi technikami , 👩🎨🎨😻😻
@JoannaMalakАй бұрын
Bardzo dziękuję za te spostrzeżenia 😊
@fotticelliАй бұрын
Fotografia jest medium które, powiedzmy, mechanicznie rejestruje to co było przed obiektywem w momencie zrobienia zdjęcia. Samo zdjęcie różni się bardzo od tego co było sfotografowane. Te różnice są bardzo oczywiste ale puryści wydają się o tym zapominać. Dla przykładu zdjęcie budynku jest zazwyczaj o wiele mniejsze niż sam budynek. Zdjęcie jest płaskie, ma dwa wymiary a budynek zazwyczaj trzy. Znaczy to że nie ma czegoś takiego jak wierne oddanie rzeczywistości poprzez fotografię. Jeżeli ktoś podsuwa nam komórkę pod nos i mówi "to jest mój pies" używa skrótu myślowego albo jest z nim coś nie halo bo myli telefon ze zwierzęciem. O ile w potocznej mowie jest to normalne to ktoś kto chce robić zdjęcia na poziomie artystycznym nie może nigdy o różnicy pomiędzy tym co wyświetla ekran telefonu a tym co ten obrazek przedstawia. Ci obrońcy dziewictwa medium fotografii widać o tym zapominają. Ten skrót myślowy, to zastąpienie rzeczywistości tworzy się w mózgu. Samo zdjęcie jest tylko zbiorem bodźców które to umożliwia. Zdjęcie jest czymś takim jak opowieść pisana słowami tyle że jest pisana elementami wizualnymi. Na tym polega podobieństwo pomiędzy fotografią i malarstwem. Obywa media używają tych samych zmysłów w celu dotarcia do naszej świadomości. Różnic jest oczywiście wiele ale są przeważnie po stronie nadawania a nie odbioru. Może jeszcze tylko krótko o tym że często edycja czy postprodukcja jest potrzebna aby skorygować błędy które są wprowadzane przez medium fotografii jako takiej. Weźmy portret wykonany przez malarza i portret wykonany przez fotografa. Malarz patrzy na twarz którą maluje, przetwarza ją w umyśle i używając farby i pędzla tworzy obraz odpowiadający wizerunkowi tej osoby w jego umyśle. Malarz nie kopiuje. Fotograf używa aparatury która w ułamku sekundy rejestruje światło (fale elektromagnetyczne) odbite od twarzy osoby. Obraz jest tworzony według zasad optyki, elektroniki, i algorytmów które przetwarzają tonalność i barwy na takie które są zbliżone do tego jak mózg ludzki je odbiera bez aparatury. Fotograf ma kontrolę nad światłem, kadrem, momentem zrobienia zdjęcia, pozą ale nie ma wpływu na zniekształcenia wytworzone przez mechaniczność aparatury. Jest tych zniekształceń sporo ale robi się z tego książka tak że wspomnę tylko o zbyt wielu szczegółach których nie widzimy patrząc na kogoś a które były zarejestrowane przez obiektyw i na które można patrzeć przez minutę co nie zdarza się w interakcji z drugim człowiekiem. Na szczęście jest Photoshop który pozwoli te szczegóły, usunąć i skoncentrować się na wyrazie i proporcjach twarzy które odbieramy na żywo. Są jeszcze sprawy takie jak korekcja zniekształceń spowodowanych światłocieniem, perspektywą, czy niewłaściwym dobraniem ogniskowej obiektywu.
@JoannaMalakАй бұрын
No właśnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Niektórzy tak bronią tych nieedytowanych zdjęć, jakby rzeczywiście były one wiernym odbiciem rzeczywistości. A nie dość, że nie są, to nie ma żadnego powodu, żeby były 😊
@LolaNowaАй бұрын
widzimy .. cień/ mrok spowija ruiny a górą oddalające się świat,ło które resztkami rozjaśnia nagie korony drzew i jeszcze ocaloną bramę): Aura pory roku, na poły światło i cień wyraźnie przekazuje zmierzch owego opactwa ...Niemoc:)
@JoannaMalakАй бұрын
Dzięki za opinię. 😊 Bardzo ciekawe jest, że jedne osoby widzą odchodzące światło, a inni widzą światło, które pomału mrok rozprasza. Niby ten sam obraz, a różne jego odczuwanie 😊 Mam podobne spostrzeżenia co do plenerów. Czasem jest kilka osób w jednym miejscu, w jednym czasie, a zdjęcia - kompletnie inne 😊
@LolaNowaАй бұрын
i to też widzę. Światło to zawsze symbol nadziei. A jeśli opactwo to wiara i Bóg. Są sprawy na ktróre nie mamy wpływu, ale po mroku nastaje świt, tak jak po zimie wiosna. parztąc na obraz odnosze wrażeni, że na pierwszy plan wysuwa się mrok a za nim i nad nim jaśnienie:) Milo, że jest Pani ciekawa obserwacji i opini oglądających. Dziękuję:)
@JoannaMalakАй бұрын
@@LolaNowa Jestem bardzo ciekawa. Zawsze ubolewam, że ludzie tak mało dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Inny punkt widzenia, choć w pierwszej chwili zaskakujący, może być niesamowicie odkrywczy, zmieniający spojrzenie. A jeśli nawet nie, to warto od czasu do czasu zweryfikowac swoje przekonania 😊
@LolaNowaАй бұрын
@@JoannaMalak Zgadzam się:)
@stefanstachnik3554Ай бұрын
Malarstwo i fotografowanie mają niewiele współnego ze sobą. Może jedynie etap obserwacji i interioryzacji są wspólne. Reszta różni się zasadniczo. Naturalnie fotograf może posiłkować się rozmaitymi doświadczeniami malarskimi czerpiąc inspirację z dzieł mistrzów ale w obliczu specyfiki warsztatu fotografa /jego ograniczeń/ staje się bezradnym naśladowcą. Fotograf musi pogodzić się z tym, że jego sztuka jest ułomna ponieważ jest zależna od rozmaitych nieprzewidywalnych okoliczności. Inną ważną kwestią jest tzw kontakt z tworzywem, który w fotografii jest pośredni... Fotografia nie ma więc tej kluczowej cechy którą ma malarstwo czyli zdolności do przekazywania emocji, poprzez sposób malowania .... Temat rzeka. Pozdrowienia
@JoannaMalakАй бұрын
Bardzo dziękuję za opinię, ale nie mogę zgodzić się z postawioną tezą. Każdy przekaz wizualny może wywoływać emocje. Każde narzędzie ma swoją specyfikę. Ale narzędzia są martwe i nie działają, dopóki czyjeś ręce ich nie uruchomią. A to, jak działają ręce zależy od tego co fotograf czy malarz ma w umyśle. Pędzel, aparat - to tylko narzędzia. I każde z nich może tworzyć światy, które bedą na nas oddziaływać 😊
@stefanstachnik3554Ай бұрын
@@JoannaMalak- Cokolwiek jest przyjmowane, przyjmujmowane jest na sposób przyjmującego.Tak mniej więcej możnaby przetłumaczyć tę łacińską sentencję, która wydaje się tu na miejscu. :-) Pisałem o emocjach po stronie artysty, a nie odbiorcy. Pisałem też o kontakcie z tworzywem... - Żeby dalej prowdzić dyskusję musielibyśmy uściślić podstawowe pojęcia, a na to nie ma tu miejsca. Tak czy siak materiały które Pani zamieszcza zdają mi się potrzebne. :-)
@JoannaMalakАй бұрын
@@stefanstachnik3554 Prowadzenie takich rozmów w komentarzach jest dość trudne. Czasem rzeczywiście "diabeł tkwi w szczegółach", albo po prostu w rozumieniu niektórych terminów, czy definicjach :)
@LolaNowaАй бұрын
Muszę upuścic żal ale wiem co pani chce powiedzieć. Zpałacono za fotografów potężne pieniądze a te zdjęcia wyglądaja jak z pogrzebu. TRAGEDIA żadnego wyczucia spojrzenia. Myślą żejak mają dobry aparat to że wystarczy pstryknąć. Przechodzę do oglądania.
@RAK-photoАй бұрын
Geberalnie malarskie zdjecie nie moze miec dużej ilosc odcieni bo malarza nie jest w stanie ich uzyskac. Wezmy impresjonistwo lub fowistów. Pierwsi usyskiwali odcienie przez diwizjonizm, ktory notabene zastosowalem jako pierwszy w fotografii ale wylacznie dzieki innej technice. Fowiści cenili wrecz suctosc koloru i jego zestawienie z palety barw. A tegi wlasciwie fotografowie nie robia. A wiec malarskość zdjęcia to w pewnym sensie zachowanue czystych barw i waskiej przestrzeni barwnej. Komplenie cos innego niez oferuje aparat. I mozna to uzyskać w postpodukcji i w niektorych technikach np rzeźbienie światlem.
@JoannaMalakАй бұрын
Można takie efekty uzyskać poprzez fotografowanie w określonych warunkach atmosferycznych. Np. przy zachmurzonym niebie jest ograniczona paleta barw, ale w jej ramach występuje dużo odcieni. Inny efekt dają zamglenia. Wówczas kolorystyka jest stonowana, ale niekoniecznie obniżona w taki sposób, jak robi to obniżona saturacja. Bo potrafią się tam pojawić i całkiem intensywne kolory. Malarskość, w moim odczuciu jest bardzo trudna przy użyciu czystych barw. Przełamane kolory dają większe możliwości. Mógłbyś napisać coś więcej na ten temat? Czemu uważasz, że czyste kolory są lepsze? No i oczywiście - edycja 😊 Edycja daje ogromne możliwości 😊
@RAK-photoАй бұрын
@JoannaMalak nie uważam że czyste kolory są lepsze, ja mówiłem co oznacza zdjecie bardziej malarskie. To pokazuje histria malartwa. Jako że malarze nie mogą uzyskać relanie takiej palety barw jakie oferuje aparat. Fotografia malarska musiała by wiec byc odwróceniem fotografi czarnobiałej. Dlatego ze to ona postawiał standardy rysowania światem (nazwa fotografia). Ale to malowanie tworzy obrazy, dlatego trzeba zmienić podejście i spojrzeć na to jak malarz. Dopiero to daje nowe możliwości przejścia wszystkich etapów ktorze odkryło malartwo. I ma pani racie ze mozna to zrobić wszystko w Photoshopie Ale wtedy stajesz się grafikiem a nie fotografikiem .
@RAK-photoАй бұрын
@@JoannaMalak czysty kolor bedzie podstawa zmiany postrzegania fotografii. To pokazuja techniki malarskie w fotografi, czy to rzeźbienie czy malowanie światłem. One sprawiają że w pewnym momencie widac roznice między tworca a nasladowcą. Ale najwaznjsze jest to możliwości oferuja ....... to już inny poziom.
@JoannaMalakАй бұрын
@@RAK-photo No niezupełnie. Fotografia odwzorowuje szerszą paletę barw dopóki jest na monitorze monitora. W momencie druku - nie ma różnicy. Nawet jeśli drukujesz z RGB, a nie z CMYKa, to i tak ostatecznie kolor, który widzisz na wydruku to światło odbite, a nie padające. W dzisiejszych czasach malarze mogą uzyskać również duży zakres kolorów. Farby się zmieniły. Z drugiej strony często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo kolorowe były dawne obrazy w momencie ich powstawania. To dopiero czas, kurz, niewłaściwa konserwacja spowodowały, że jawią się nam jako zgaszone w kolorze. Jakiś czas temu oglądałam w Madrycie wystawę Boscha. Obrazy zostały oczyszczone i przywrócono im pierwotny wygląd. Byłam w szoku, bo widziałam niemal neonowe kolory. Kwestia Photoshopa :) Grafika to jest coś kompletnie innego. Grafika to synteza, operowanie symbolem, skrótem. Grafika nie odwzorowuje rzeczywistości w żaden sposób, może ona być dla niej jedynie inspiracją. Już prędzej można powiedzieć, że stajesz się malarzem. Ale czy jesteś malarzem, czy fotografem, ostatecznie co to za różnica? Jesteś twórcą, używającym dostępnych ci narzędzi do pokazania świata w taki sposób, jaki jest ci najbliższy.
@RAK-photoАй бұрын
@JoannaMalak zacznę od końca. Grafika to wybieranie elementów ze zdjęc i łączenie ich ze sobą. Do tego nie potrzeba aparatu a komputera. Nie aparat jest tu ważny ale zabawa różnymi elementami. Dokładnie dlatego wszystko już było. Łatwiej i szybciej jest wyciąć niż tworzyć cos od nowa. Znowu klania się schemat. Do tego nie trzeba nawet umieć obsługiwać aparatu. Można tworzyc światy nie istniejące. Ale fotografia to jedno a grafika to co innego. Tak jak malarstwo i rzeźba. Obie mogą być piękne ale obraz rzeźby nie bedzie rzeźba a obrazem. Fotografów zgubiła technika. Dlatego właśnie dzis uważa się (moim zdaniem błędnie) ze fotografia artystyczna to ta czarnobiala a najlepiej jeszcze analogową. Podobno obraz jest wart 1000slow. Ale Czy ktoś próbował powiedzieć tyle o swoim zdjęciu nie dotykając techniki aparatu, obiektywu. To tylko 100 zdań. To nie przypadek ze o obrazach mistrzów pisze się referaty lub książki a sam autor o swoim zdjęciu nie potrafi powiedzieć 1000 słów. Kiedyś zapytałem bardzo sławnego fotografa by opowiedział mi o swoim zdjęciu. Zabawne jak krótko o nim mówił.
@RAK-photoАй бұрын
Podziwiam intencje ale malarstwo przez to że chce byc sztuka wyzsza nie ma wielszego przełozenia do fotografii ktora celowo stala się jezykiem slangu. Ma byc prosta latwa i rzemielsnicza. Weźmy pierwszy obraz, kazdy fotograf od razu powoe ze jest źle sladrowany. Czemu ? Bo nałozy siatke do kadrowania i nic wiecej sie nie liczy. To jest przyczyna dlaczego fotografiia nie jest sztuka a jedynie rzemiesłem artystycznym.
@JoannaMalakАй бұрын
Malarstwo jest sztuką wysoką. Choć nie zawsze. Często jest rzemiosłem. I to na różnych poziomach. Część obrazów, które oglądamy w muzeach jest tam ze względu na swoją wartość historyczną, a nie artystyczną. W przeszłości, gdy te dzieła powstawały, część z nich też była językiem slangu tamtych czasów. Też miały być proste i rzemieślnicze. Niektóre z nich są straszne, jeśli chodzi o estetykę czy umiejętności autora. Obecnie fotografowie nałożą siatkę, bo... używają tego nieszczęsnego trójpodziału i nie znają innych rodzajów kompozycji.Ale to nie jest wina fotografii jako takiej. To wina fotografów, którzy często idą po linii najmniejszego oporu i nie chcą się edukować, używać programów do edycji itp. Fotografia, jak każde inne działanie plastyczne, może być sztuką wysoką. Czy coś jest sztuką wysoką nie zależy od narzędzi, których się używa do jej stworzenia. Z drugiej strony dobre rzemiosło też ma ogromną wartość.
@RAK-photoАй бұрын
@@JoannaMalak różniącą jest taka ze fotografia artystyczna zakończyła się łącznie z Dadaizmem. Wynikało to z prostej edukacji schematów. Latwo nauczyć sie pstrykać i być nasladowca, a trudno stać się tworca. Ma pani racje ze wiele było rzemiosła w malarstwie. Ale była ewolucja, były rewolucję, manifesty. Niestety od 100 lat fotografia to naśladownictwo schematów. Dlatego ze schematu latwo się nauczyć. Nigdzie nie twierdziłem że rzemiosło jest czymś złym, ono jest czymś innym. Sztuka wysoka jest wyrafinowana i subtelną a opiera się na rozwoju Rzemiosło na doskonaleniu warstwy technicznej produktu i przystosowaniu go do klienta
@JoannaMalakАй бұрын
@@RAK-photo Nie mogę się z tym zgodzić. Oczywiście łatwo jest nauczyć się pstrykać. Podobnie, jak łatwo nauczyć się malować byle co i byle jak. I, tak jak zawsze w historii świata, w zalewie kiepskich produkcji, można znaleźć nieco dzieł sztuki. Sztuka nie zależy od schematów bądź ich braku. Twórcą najczęściej człowiek staje się przez powtarzanie wyuczonych działań tak długo, aż zaczną nas irytować i poczujemy potrzebę wyjścia z nich. Dlatego również rzemiosło często wznosi się na wyżyny artystyczne. Zwróć uwagę np. na Art Deco.Tutaj bardzo wyraźnie widać, że granica między rzemiosłem a sztuką jest płynna i często nie do odnalezienia. Zupełnie nie wiem, co masz na myśli pisząc, że fotografia przez ostatnie 100 lat to naśladownictwo schematów. I co mają do tego manifesty albo rewolucje?
@RAK-photoАй бұрын
@JoannaMalak tylko ze w art deko to sztuka postanowiła uczynić swiat pieknieszym. Był etapów w rozwoju sztuki (szczególnie niemieckiej) gdzie chciano połączyć sztukę i rzemiosło. Powstało wtedy krzesło idealne. Jednak nie da się na nim siedzieć. Sztuka eksperymentowała też z hiperrealizmem ale szybko stało się jasne że się nie da. Ty trzeba podeprzeć się początkiem abstracji (nie istniejącej w fotografii), wszyscy twórcy byli pod wpływem filozofii, spirytyzmu, okultuzmu. Wszyscy używali farb, pędzli, canvy, ale tylko to ich łączyło. Dzieliło ich postrzeganie świata. Dzis nawet nie muszę umieć robić zdjęć by zrobić je telefonem lub aparatem. Wystarczy kliknąć, aparaty nawet oferuja nakładanie zdjęć lub filtry. Widzę po prostu po grupach jak jakość zdjęć się pogorszyła
@rrysiekkАй бұрын
.."Wędrowiec nad morzem mgły"... no wstyd sie przyznać, ale jak tylko jego postać zobaczyłem w tej scenerii, to zacząłem od razu szukać siatki z "Biedronki" i adidasów :) ..do dziś w góry chodzą kobiety w szpilkach i mężczyźni w garniturach !!.. od razu widać, że sie sztuką interesują... bo skąd niby takie głupie zachowania ? :) :) :)
@JoannaMalakАй бұрын
Ale dawniej to były specjalne garnitury do chodzenia po górach. Chyba nie używano w tamtych czasach innych ubrań 😉
@rrysiekkАй бұрын
..ha ha.. zgadza się... facecikowie we frakach nierzadko, czasami te śmieszne spodnie mieli za kolano.. a kobiety w krynolinach i często w gorsetach !... do tego laseczki i parasolki do podpierania się.. ha ha - to były czasy.... ale co ciekawe, mimo tych niefrasobliwych.. jak na rodzaj spaceru ubrań, wypadki sie przytrafiały niezwykle rzadko ! :)
@JoannaMalakАй бұрын
@@rrysiekk No właśnie! Pewnie ostrożni byli, nie chojrakowali 😁