Bardzo jasny i logiczny sposób opisu.Słucha się z przyjemnością.
@studiobysk80416 ай бұрын
Mega ciekawa rozmowa.
@grzegorzstaniewski666 ай бұрын
Profesor Szybka w Astrofazie. Życie jest piękne.
@BBoySewoАй бұрын
To nie życie tylko symulacja. Ktoś taki jak profesor Szybka nawet nie istnieje. Obejrzyj sobie ssaj fana to będziesz wiedział
@bartoszsitarz8716 ай бұрын
Doktor Szybka to jest gościu!!! Pozdrawiam serdecznie, więcej takich ❤🎉😂😊
@chabanina5 ай бұрын
Profesor Krzysztof Meissner zaczął wiele lat temu popularyzować fizyke i astronomię i to od niego się zaczęło zainteresowanie tym tematem w Internecie
@preznyinseminator11996 ай бұрын
Ja na razie nie mam Habilitacji jak pan Szybka ale kiedyś miałem Rehabilitacje po wypadku .
@crcczowiekarozpoznaszczynami5 ай бұрын
Ja od 6 lat mam rehabilitacje
@preznyinseminator11995 ай бұрын
@@crcczowiekarozpoznaszczynami To już masz rehabilitację zaliczoną . Możesz używać przedrostka Rehab. Przed nazwiskiem.
@johnd47886 ай бұрын
Oo, Szybka jest dobry👍
@MarcinWiesniakQuantum6 ай бұрын
czyli dr hab. S, Szybka, prof. UJ :) szanuję go, pozdrawia,
@GrandKanaIia6 ай бұрын
sztuką jest wypowiadać się na temat, który był już wałkowany na milion sposobów przez milion osób, tak żeby było ciekawie.. ale można ( jak widać ). pozdrawiam i polecam
@kakarotto25236 ай бұрын
Gość tak długo badał czarne dziury, ze uległ spaghettizacji. Szanuję.
@grzegorzpiasek90766 ай бұрын
Mimo spagettizacji nadal jest w stanie wysyłać mnóstwo informacji... Podwójny szacunek
@P8Rpl6 ай бұрын
@@grzegorzpiasek9076 jaki tam podwójny? Do nieskończoności! ;)
@mareks88966 ай бұрын
Trochę kamera rozciągnęła Pana Profesora ale i tak jest dla mnie wspaniały
@michamy69776 ай бұрын
@@mareks8896 nie jest profesorem. Jest doktorem
@kamilziemian9953 ай бұрын
😂
@ewakruszynska5845 ай бұрын
Dziękuję prof. Szybce za genialny wykład o temacie najtrudniejszym. Bez jednego wzoru, nawet tylko wypowiadanego, bez jednego rysunku, bez machania rękoma (jak w przypadku innego znanego popularyzatora fizyki kwantowej) a wszystko lekkie, łatwe i przyjemne w słuchaniu. Nawet w komentarzach nie znalazłam ani jednego w stylu * odpadłem/łam w 23 min*, albo * dotrwałem/łam do 40 min i zawiesiłem/łam się totalnie*. To najlepszy dowód na klasę dydaktyczną pana prof. Szybki. Dziękuję ^ntej.
@BezdomnyBlogger6 ай бұрын
BS3S to najciekawszy zdecydowanie cykl w Astrofazie 👌
@mtsz35226 ай бұрын
Fajna rozmowa
@MAzurekkk16 ай бұрын
40:30 nie kwantujemy teorii względności tylko uwzględniamy mechanike kwantową
@bogdanrobert76 ай бұрын
ciesze sie ze wspominasz o Leszku nie jestem pisarzem co mam w glowie to moje ale z mila checia sie podziele oby tak ludzie podchodzili do zycia
@goclever84536 ай бұрын
Prowadzący, spuchł. Jak na razie , najlepszy gość programu ever.👍
@mismoonkie6 ай бұрын
Nie, po prostu przy gościu wydaje się szerszy.
@kamil-korman6 ай бұрын
Czarne dziury to jedne z najbardziej fascynujących obiektów we wszechświecie. Ich wnętrze jest przedmiotem wielu teorii i spekulacji, ponieważ bezpośrednie badania są niemożliwe z powodu ogromnej grawitacji, która nie pozwala na ucieczkę nawet światłu. Według ogólnej teorii względności Einsteina, w centrum czarnej dziury znajduje się osobliwość grawitacyjna, punkt o nieskończonej gęstości, gdzie przestają obowiązywać prawa fizyki, jakie znamy. Jednakże, teorie kwantowe sugerują, że osobliwości mogą nie istnieć, a zamiast tego mogą występować tzw. ,,pieniące się" regiony czasoprzestrzeni. Inne hipotezy zakładają istnienie tzw. ,,białych dziur" - hipotetycznych przeciwieństw czarnych dziur, z których materia i energia mogłyby wydostawać się do innego regionu wszechświata lub innego wszechświata. Istnieją również teorie o ,,czarnych dziurach kwantowych", które mogłyby rozwiązać niektóre paradoksy związane z czarnymi dziurami, takie jak paradoks informacyjny. Dyskusja na temat czarnych dziur jest niezwykle szeroka i obejmuje wiele różnych dziedzin fizyki, od ogólnej teorii względności po mechanikę kwantową. To, co dzieje się wewnątrz czarnej dziury, pozostaje jedną z największych zagadek współczesnej nauki.
@mattcoboscapl6 ай бұрын
Szybka? Zakładam drugie konto żeby dać dwie łapki w górę!
@majsterchief6 ай бұрын
Szybka akcja.
@dominikgolacty6 ай бұрын
Lachę mu jeszcze zrób.
@S.T.R.I.E.L.O.K.6 ай бұрын
@@dominikgolactywystarczy że twoja matka już mu zrobiła, won
@rfly-fpv6 ай бұрын
23:28 Świetny film, ogrom informacji i szacun dla doktora więc nie chciałbym być źle rozumiany, ale już któryś raz słyszę "StandarTowy". Nie mówi się standarDowy? :)
@bg076576 ай бұрын
A może fala grawitacyjna jest przemieszczaniem się zagęszczenia poprzedzającego rozrzedzenie ciemnej materii a tym samym materii barionowej.Rozrzedzenie jest tożsame z rozciągnięciem a zagęszczenie ze ściskaniem ciemnej materii.Być może tak jest w rzeczywistości.Kto wie?
@bg076576 ай бұрын
Skąd się wziął ruch obrotowy materii i co decyduje o jego kierunku?
@NiezyBajzel-uh3be6 ай бұрын
Jakie to fajne, rozmawiamy o czarnych dziurach, falach grawitacyjnych, wieloświatach a macnęliśmy księżyc...
@rigelheron99976 ай бұрын
Obserwować odległy kosmos jest jednak łatwiej, ekonomiczniej i bezpieczniej niż tam osobiście lecieć. Takie życie.
@NiezyBajzel-uh3be6 ай бұрын
@@rigelheron9997 Jednak wolałbym osobiście :)
@AdamAdam-zv5wj6 ай бұрын
to nie prawda, że gdy coś wpadnie do czarnej dziury, to nie dowiemy się o tym na zewnątrz, że nawet fale grawitacyjne się nie wydostaną. Zmieni się masa układu, a to spowoduje zniekształcenie czasoprzestrzeni właśnie w postaci fal grawitacyjnych, których energia będzie pochodzić z utraty masy układu połączonych elementów e=mc2. Pozdrawiam. Włodek
@michal38706 ай бұрын
Super rozmowa, bardzo Panom dziękuję!! :-DD A teraz: mam wrażenie, że Pan Redaktor też miał ochotę dopytać: skąd mamy pewność, że ten mikro -co do amplitudy sygnał fali grawitacyjnej poprawnie wykryliśmy? Wszakżeż na tym jednym, koronnym dowodzie opieramy pewność, że "Fale" odkryliśmy/istnieją. I - chyba zgadłem: po bardzo wysokiej częstotliwości może? Czy dobrze to sobie wyobrażam, bo to by mi pasowało, tzn.: tak samo, jak dla fali elektromagnetycznej bez wątpienia potrafimy identyfikować pulsary - no bo nie ma ("za bardzo" ? :D) innych źródeł tego promieniowania w całym wszechświecie o tak wysokiej, charakterystycznej częstotliwości. Jeżeli fala grawitacyjna podobnie - ma przez to mgnienie oka tak wysoką częst., że nie da się jej pomylić z ciężarówką, ruchem tektonc8uznycm, itp.?
@rigelheron99976 ай бұрын
To, że nie chodzi o ciężarówkę lub drganie sejsmiczne wynika po prostu z tego, że sygnał rejestrują odległe detektory (obecnie już cztery) z króciutkim opóźnieniem odpowiadającym zaburzeniu rozchodzącemu się z szybkością światła. Profil czasowo-częstotliwościowy sygnału także zgadza się z tym, co przewiduje OTW dla zlewających się czarnych dziur.
@SchwarzschildM6 ай бұрын
Skad taka swietna czarna koszula? Pare razy juz widzialem i zastanawiam sie gdzie mozna zakupic.
@lapiesta6 ай бұрын
Z czarnej dziury
@jerzybednarek99886 ай бұрын
Pytanie super . A odpowiedź od Lapiesta również na odpowiednim poziomie . Teraz pytanie ode mnie : Czy schwarc w adresie ma jakiś związek z twoim kojarzeniem na czarno ? Miewasz czarne myśli ? Zarfil Jurek z Polski
@SchwarzschildM6 ай бұрын
@@jerzybednarek9988 nie wiem co to za firma, moge prosic o link? Nick jest od niemieckego astrofizyka Karla Schwarzschilda.
@LakiLucke6 ай бұрын
kojarze go z UJ fizyki niezly gosc
@karolm74056 ай бұрын
Czarne dziury to nas zaczną boleć, po wyborach 😅
@Pawel_S.6 ай бұрын
Mnie najbardziej interesuje czym jest przestrzeń🤔 Niby nic, a mozna to rozciągać, zakrzywiać, falowac. Może czasoprzestrzeń to jakas substancja nadciekła 🤔
@arkadiusztesch93116 ай бұрын
Skoro są gwiazdy neutronowe wirujące z prędkościami relatywistycznymi, to wydaje się, że Czarne Dziury szczególnie Supermasywne, mogą osiągać prędkości obrotu w okolicy prędkości światła lub nawet ją zrównywać (Skoro czarna dziura jest być może energia zakrzywienia czasoprzestrzeni, to rozumiem, że może nie posiadać masy). Czy takie czarne dziury są możliwe?
@olasek79726 ай бұрын
jest konkretny teoretyczny limit z jaką czarna dziura może wirować który wynosi coś około 84% prędkości światła. Chyba wielkość nie ma tu nic do rzeczy, najszybciej obracająca się czarna dziura którą znaleziono jest w miarę mała, tylko 21 mas Słońca.
@bg0765716 күн бұрын
Z powodu rzadszj ciemnej materii wokół każdej materii barionowej , wynikającej z wzajemnego odpychania , przy odpowiednim zbliżeniu tworzy się między cząstkami materii barionowej przestrzeń tunel o mniejszej sile odpychania z ciemną materią z powodu rzadszej ciemnej materii.Wówczas cząstki są dopychane do siebie przez pozostałą ciemną materię znajdującej się w przestrzeni wokół tych cząstek.Tak może dziełać grawitacją bez przyciągania.Polegająca na dopychaniu cząstek do siebie .
@koprolity6 ай бұрын
Fizyka kwantowa pomoże nam zbadać nawet dziury w naszej pamięci.
@general1276 ай бұрын
Po prostu trzeba mniej palić 🥦🤣
@SmilingAstroStation-uc6tz6 ай бұрын
😊❤
@krzysztofkrajewski2606 ай бұрын
w rozumie... czy czymś takim....
@wojteksz.898420 күн бұрын
Dlaczego foton jest "odklejony" od deformacji czaso przestrzeni w wyniku fali grawitacyjnej?
@christina79486 ай бұрын
👍
@rockytalkie5 ай бұрын
19:37 no tego nie wiadomo. Gdyby jednak taka powierzchnia istniała, to wg. założeń, informacja o zderzeniu tak czy inaczej zostanie pod horyzontem. Tak więc te argumenty i ta logika nie mają miejsca.
@bg076576 ай бұрын
Sądzę , że siły oddziaływania materii że sobą podlegają podobnej zależności co siła trzymająca półkule przy wypompowywaniu powietrza .W tym wypadku powietrze trzeba zastąpić ciemną materią.Nierównomierność jej gęstości wokół obiektu materialnego powoduje powstanie ukierunkowanej siły odziaływania na ten obiekt.Najwiękrza jest wówczas gdy jednostronnie wokół obiektu , gęstość ciemnej materii zbliża się do zera.
@MarMar-gu2fx6 ай бұрын
Ciekawe czy dozyjemy jakiegos spektakularnego skoku jesli chodzi o zrozumienie zwiazku grawitacji z mechanika kwantowa. Daj nam panie boze ;)
@andrzejczop5196 ай бұрын
32 lata temu zapytałem śp. profesora Turkiewicza z AGH o czarne dziury, to powiedział, że on zajmuje się teorią pola, a czarnymi dziurami zajmuje się 3 fizyków w Polsce i odesłał mnie do jednego z nich po drugiej stronie ul. Reymonta. Profesor z UJ powiedział, że wszystko, co wie na temat czarnych dziur jest tak mało pewne, że nie warto się tym zajmować "na poważnie" ;-) A ja chciałem tylko zapytać się, czy jesteśmy w środku czarnej dziury :)
@Etna20056 ай бұрын
32 lata temu profesor Turkiewicz dał mi szóstkę z "drutów" 😇ale nic nie wspominał nawet o teorii pola. Cały czas była tylko teoria obwodów, czasem przejawiała się też topologia. Jak teraz rozumiem to ta ostatnia ma jednak spory związek z czarnymi dziurami! Pamiętam też, że już wtedy się nimi fascynowałem. Ciężko jednak było coś znaleźć na necie, nawet tylko do czytania. Bodajże tekstowym Gopherem jakieś trudne prace naukowe po angielsku. W tych czasach cała zajawka pochodziła z artykułów w czasopismach. A jak kto chciał więcej to pożyczał książki Hawkinga. I ks. Hellera też już chyba wtedy były.
@andrzejczop5196 ай бұрын
@@Etna2005 mi dał tylko piątkę z teorii pola - a wydawało mi się, że to był wtedy max :). To był prawdziwy naukowiec - na egzaminie potrafił zapomnieć, że ma egzamin jak ktoś go zagaił ciekawym przypadkiem. Dzisiaj odkrywa się to, czego on był pewien kilkadziesiąt lat temu...
@JózefBąk-z3x6 ай бұрын
Możesz podać nazwisko profesora z UJ? - 32 lata temu studiowałem fizykę na UJ, a kierownikiem Zakładu ( a potem Katedry) OTW był prof. A.S. - czy to o niego chodzi?
@bg0765716 күн бұрын
A może choryzont zdarzeń jest tak rzadką ciemną materią ,że nie może być dobrym nośnikiem energii ?Zakładam , że materia barionowa odpycha (rozciąga )ciemną materię wokół siebie.Czarna dziura przypomina mi olbrzymią cząstkę materii barionowej będącą skumulowaną energią , podobnie jak mikro czaski powszechnie nam znane.Konsekwencją różnicy mas są dżety czarnych dziur których nie ma w zwykłych cżąstkach.
@bg076576 ай бұрын
Tworzenie fal grawitacyjnych dzięki mikrofalom.Może być pierwszym krokiem do antygrzwitacji.Warunkiem jest rozrzedzenie ciemnej materii przed pojazdem w przewidywanym kierunku ruchu.
@virgiliovivacemente54416 ай бұрын
dr hab. Sebastian Szybka prof. UJ
@bg0765716 күн бұрын
Czarna dziura moim zdaniem jest skumulowaną energią pod wpływem siły ciemnej materii która ją ściska , siłą przeciwdziałającą odpychaniu przez czarną dziurę.Na zasadzie wzajemności.
@andrzejlamers14566 ай бұрын
Takich gości zapraszajcie i z takimi rozmawiajcie. Tak trzymać. Unikajcie tanich sensacji i bzdur, które czasem pojawiały się niestety w innych filmach, gdy nie było poważnego naukowca do powstrzymywania siermiężnego sposobu myślenia.
@mareks88966 ай бұрын
Ja już unikam pseudonaukowych kanałów typu jasna strona
@bg076576 ай бұрын
Moim zdaniem w pobliżu czarnej dziury materia podlega podobnemu oddziaływaniu jak podlega działaniu fali grawitacyjnej.Z zewnątrz w stosunku do czarnej dziury ulega ściskaniu od wewnątrz rozcąganiu.
@jakubszelwicki51636 ай бұрын
Dwa pytania: Czy czarna dziura ma jakąś temperaturę? Czy towarzystwo ciała o duzej masie wpływa na czas półrozpadu pierwiastków.
@rigelheron99976 ай бұрын
Czarnej dziurze da się sensownie przypisać tzw. temperaturę Hawkinga, która jest odwrotnie proporcjonalna do masy. Ma to związek z hipotetycznym promieniowaniem Hawkinga. Co do drugiego pytania, gdy umieścisz radioaktywny pierwiastek w polu grawitacyjnym, to z punktu widzenia odległego obserwatora będzie rozpadał się wolniej wskutek grawitacyjnej dylatacji czasu. Więc w takim sensie wpływa, choć nie wiem, czy to o to pytasz.
@bg076576 ай бұрын
Moim zdaniem jeśli poznamy prawdziwy mechanizm powstawania siły grawitacyjnej .Można będzie dokonywać analiz przewidując w prawidłowy sposób konsekwencje.
@MielczaninZNL14 сағат бұрын
Cos jak nasze oczy, pochlaniaja światło jak czarna dziura
@PrzemysawGrabskiPrem6 ай бұрын
No dobrze, ale rotacja, to jest prędkość, a prędkość jest funkcją czasu, a czas na horyzoncie zdarzeń, przestaje "płynąć".
@Pawel_S.6 ай бұрын
Dla obserwatora🙂
@PrzemysawGrabskiPrem6 ай бұрын
@@Pawel_S. A wymiary przestrzenne też ulegają skróceniu dla obserwatora? A poza tym kto jest obserwatorem, astronom z gwiazdozbioru Vega?
@FiloXxX6 ай бұрын
Witam wszystkich, mam pytanie które nurtuje od dzieciństwa i nie potrawie znaleść na nie odpowiedzi otóż. Jeśli wszechświat powstał 13,8 mld lat temu, promień widzialnego wszechświata ma 46,5 mld lś najstarsza przez nas zaobserwowana galaktyga gn-z11 widzimy taką jaką była 400 mln po wielkim wybuchu. To jak wszechświat mógłby być nieskonczony lub wiele większy od tego który widzimy. Kiedy miałyby powstać galaktyki ktore są np oddalone od nas 500 tryliów lat świetlnych.
@rivcio6 ай бұрын
Ekspansja przestrzeni mogła być szybsza niż predkosc światła w próżni.
@jerzybednarek99886 ай бұрын
Znam odpowiedź na twoje pytania . Jeśli chcesz poznać odpowiedzi , to zrób tak : Weź te 13,8 mld , 46, 5 mld , i zastosuj metodę Pana Krzysztofa Meissnera . Inaczej mówiąc : Wrzuć to kosza . Wtedy zauważysz , że nareszcie zaczyna się zgadzać . Te liczby , to ludzkie wymysły . Nie było żadnego wielkiego wybuchu . Dałeś się zasugerować i teraz tkwisz w ślepym zaułku . Zarfil Jurek z Polski
@koleszka32114 күн бұрын
Zmieniają się warunki pojawia się koło nas i tylko pyk i koniec gdybania. A może już wczoraj się to stało 😮 i już jesteśmy ale gdybu co ?
@piotrhus95576 ай бұрын
Według moich wyliczeń, za horyzontem zdarzeń są moje pieniądze z komunii.
@lapiesta6 ай бұрын
Mnie się udało połowę wysępić.
@michalziejewski92986 ай бұрын
Wg moich natomiast to moment w którym wale się spać po pijaku
@MrBALTAZAR10000006 ай бұрын
.....a może w czarnej dziurze zgniatania jest przestrzeń a z nią materia.....czyli materia zachowuje swoje właściwości tylko pomniejszona jest o tą zgniecioną przestrzeń,w której się propaguje??🤔🤔🤔🤔🙂
@bg076576 ай бұрын
Wymiar przechodziłby w następny dla podróżnika nie istnieją jednocześnie.
@xyz-yb6ep6 ай бұрын
Dlaczego czarne dziury są akurat w centrum galaktyk? Może zostały tam umieszczone przez kosmitów jako pochłaniacze energii by w efekcie pochłonąć cale galaktyki😅
@leszekostachowski5496 күн бұрын
Czarna dziura matematyków gidzie mogą się schować i bawić do woli bez konsekwencji i nikt się ne zorientuje i nie sprawdzi że bredzą?
@michal.abramowicz6 ай бұрын
Dlaczego nie działa? - czarna magia, - fizyka czarnej dziury!
@ArcherOfFuture4 ай бұрын
Dyskusję tych dwóch panów podsumuję tak... wiem, że nic nie wiem😂 Nie da się zajrzeć do czarnej dziury a oni domniemają, co jest za horyzontem zdarzeń, potwierdzając, że nie da sie tego matematycznie ani kwantowo obliczyć. Astrofaza kiwa głową, że wie o co chodzi. W tym materiale chyba dotarło do niego, że jednak ten temat jest dla niego czarną magią 😂 i wie że nic nie wie 😂 Doktor go zniszczył wiedzą i zakręcił jak dyskiem akrecyjnym 😅
@karpik25886 ай бұрын
Wróciłem właśnie z urlopu na Korfu ,widziałem fale ale nie wiem czy były grawitacyjne , chyba tak bo raz mnie tak mocno przyciągnęły po kolacji ,że aż głową poleciałem w dół..z pomostu...
@dariuszg.80266 ай бұрын
pierwszy
@piotrbanat44056 ай бұрын
Nie. To astrofizyka pomoże nam zrobić porządek z mechaniką kwantową.
@buziob50136 ай бұрын
Jak ty to wszystko obliczyłeś powiedz mi ? Siedząc w słuchawkach przed kamerką ?
@ITpetrolhead6 ай бұрын
Boli to zaburzone ratio 😢 Gość wyborny, ale nie da się tego oglądać…
@koleszka32114 күн бұрын
A co my wiemy gdybu gdybu wiemy.
@kamilziemian9953 ай бұрын
Jeśli dyskusję o ogólnej teorii względności można zrozumieć bez geometrii różniczkowej na poziomie „Zarysu współczesnej geometrii różniczkowej” Jacka Gancarzewicza, to jej słuchanie to strata czasu. 😉
@user-sl5nm9js8p6 ай бұрын
Nie da się zrozumieć nie tylko profesora, ale też profesor nie załapał o co jest pytany wiele razy... Następnym razem pomiń szacunek do profesora i uszanuj to, że my też chcemy żeby Ciebie zrozumiał i odpowiedział na Twoje pytania. Profesor tak siedzi w swojej bańce że nie rozumie że to co mówi nie przenika poza jego osobę... nie jesteśmy jego studentami i chyba na to nie był gotowy 😊
@zickoxgamesaxr38286 ай бұрын
Świadomość porusza się z prędkościami nadswietlnymi. Tak jak wśród kwantów tak przy ludzkim mózgu pojawia się efekt odwrócenia przyczyny ze skutkiem. Dzieje się to za sprawą właśnie obserwatorów nadswietlnych. Światło zanim dotrze do ludzkiego oka, obiekt nadswietlny pojawi się tam przed światłem. Obserwator który porusza się lub spoczywa zaobserwuje wtedy różny efekt w zależności od jego prędkości, ale w każdym razie najpierw zaobserwuje skutek, a dopiero później przyczynę. Ludzki mózg również wyprzeda nas i to on decyduje o nas, o naszych decyzjach, ale czy tak naprawdę jest? Czy to może jednak obserwator nadswietlny jakim hipotetycznie mógłby stać się lub już nią jest świadomość z naszego punktu widzenia podejmuje za nas decyzję, ale to my jesteśmy świadomością i dlatego jesteśmy obserwatorami nadswietlnymi. Blum blum blum.
@panpita97636 ай бұрын
XD
@jonaszIGD6 ай бұрын
Myslałem że to Kosiniak-Kamysz
@Dzikimihi6 ай бұрын
Śmietanka na me uszy
@majsterchief6 ай бұрын
Samych kozaków zapraszasz 👍
@krzysztofblasz80496 ай бұрын
A gdyby ktoś z prędkością światła wpadł do czarnej dziury i zaczął krzyczeć to eksplodowała by mu głowa ?
@MultiElektryk6 ай бұрын
Ja wiem co się dzieje z wszechświatem ci jakiś czas, ale nie mogę powiedzieć, bo ktoś tą wiedzę wykorzysta a ja nic z tego nie będę miał😢
@nuepidemic26 ай бұрын
Sorry, ale aż uszy bolą od tej „przeszczeni”😾
@kertoipcrass6 ай бұрын
Dość teorii i domysłów.Jaracie się niewiedzą
@rigelheron99976 ай бұрын
Ale wiesz, że urządzenie, na którym to napisałeś, stworzono w oparciu o "teorie i domysły"?
@arspoety33166 ай бұрын
Pewnie wie, ale pobudza komentarze😅
@kertoipcrass6 ай бұрын
@@rigelheron9997 chyba miałeś na myśli książki sci-fi. Teorii i domysłów nie znam z literatury naukowej.Śmiało możesz przytoczyć .
@rigelheron99976 ай бұрын
@@kertoipcrass To zastanawiające, że w Twojej literaturze naukowej nie spotkałeś się nigdy ze słowem "teoria", np. w określeniach "teoria kwantów", "teoria sygnałów", "teoria obwodów", "teoria obliczeń" czy "teoria informacji", by wymienić tylko te związane z urządzeniem, na którym piszesz swoje komentarze.
@kertoipcrass6 ай бұрын
@@rigelheron9997 tu tu nie teoryzuj tylko podaj przykłady.Mogą być lata 1899-1944
@stenlam31096 ай бұрын
Wszechświat to Balon a czarne dziury to wentyle ,hehe
@jerzybednarek99886 ай бұрын
Na waszym foto galaktyki , ta galaktyka ma dziurę w środku . Pokażcie prawdziwe foto galaktyki , np z Weeba , z dziurą w środku . Co wy sugerujecie ? To chwyt poniżej pasa . Zarfil Jurek z Polski
@TopSiCretss6 ай бұрын
😂😂😂
@rigelheron99976 ай бұрын
To nie jest i nigdy nie miało być foto galaktyki. To wizualizacja dysku akrecyjnego, które powstają wokół czarnych dziur, choć nie tylko wokół nich. Po przykłady obrazów dysków akrecyjnych uzyskanych przez teleskopy proszę wyguglać np.: "HL Tauri accretion disk", "HH30 accretion disk", "NGC 4261 accretion disk". A już najlepiej "M87 black hole", jeśli interesuje Pana dysk akrecyjny konkretnie wokół czarnej dziury.
@jerzybednarek99886 ай бұрын
@@rigelheron9997 Nie ma czarnych dziur . Jednak zainteresowało mnie to , w jaki sposób , przy pomocy jakich obrazków tak mocno cię zasugerowano . Z ciekawości zagugliłem podane przez ciebie przykłady Wierzysz w to co inni pod obrazkami napisali . Ja mam 75 lat i życie nauczyło mnie , że trzeba sprawdzać to , co inni mi mówią . Oprócz tego ja podważam różne autorytety . Za młodu czytałem różne książki z dziedziny fantazy . Najwięcej Stanisława Lema . Moja głowa była rozpalona różnymi teoriami . Mnie już minęło A uciebie widzę to rozpalenie . Nie myśl , że przez to ujemnie cię oceniam . W żadnym razie . Po prostu zauważam , że tak się dzieje z żądnymi wiedzy głowami . Pozdrawiam . Zarfil Jurek z Polski
@rigelheron99976 ай бұрын
@@jerzybednarek9988 Zasugerowały mnie nie tyle "obrazki", ile dziesięciolecia badań, i obserwacji prowadzonych przez astronomów, fizyków i matematyków reprezentujących przeróżne poglądy w tym temacie (na szczęście w fizyce poglądy nie mają kluczowego znaczenia). Nie obyło się też bez podważania autorytetów - aż do drugiej połowy lat 60. raczej mało kto traktował czarne dziury jako coś więcej niż matematyczną ciekawostkę. Sam też sprawdziłem warstwę matematyczną (na ile potrafiłem) oraz zapoznałem się z artykułami podsumowującymi obserwacje. Jak rozumiem, Pan oczywiście też to przeliczył i przeczytał te artykuły naukowe, skoro tak podkreśla znaczenie sprawdzania?
@darekcebula35956 ай бұрын
Takie kocopoły gadacie. Czarna, ciemna, a nie wystarczy zsumować tego w jedno i jak w serfingu ponieść się z falą? Tak, wiem, nie zrozumiecie. A Albercik wam to "narysował"
@jerzybednarek99886 ай бұрын
Omawiacie szczegóły tego , co nie istniało i nie istnieje . Nie było wielkiego wybuchu . Nie ma czarnych dziur i nie ma fal grawitacyjnych . Wymyślajcie dalej różne szczegóły do tego , co nie istniało i nie istnieje . Nikt niczego nigdy nie sprawdzi . Bujajcie się dalej w tych tematach . Ludzie są ciekawi i dają się bujać . Zarfil Jurek z Polski
@TopSiCretss6 ай бұрын
😂😂😂
@rigelheron99976 ай бұрын
Nie było wielkiego wybuchu? To jak wyjaśniasz istnienie i charakterystykę mikrofalowego promieniowania tła? Nie ma czarnych dziur? To jak wyjaśniasz obserwowany ruch gwiazd w centrum naszej galaktyki i obrazy uzyskane przez Event Horizon Telescope? Nie ma fal grawitacyjnych? To jak wyjaśniasz sygnały rutynowo już dziś wychwytywane przez interferometry i zachowanie układu pulsara Hulse'a-Taylora?
@arspoety33166 ай бұрын
Masz zupełną rację Graal też nie istnieje A Artur szukał kowadła, na którym płaszczyznę Ziemii wykuto 🖖
@jerzybednarek99886 ай бұрын
@@rigelheron9997 Napiszę ci odpowiedź na raty . Sprzęt mi się zawiesza , a odpowiedź jest długa . 1 . Wielki wybuch . To , że galaktyki przemieszczają się nie tak jak oczekiwali astronomowie , nie oznacza , że wszechświat się rozszerza i że kiedyś się skurczył . To oznacza tylko , że galktyki się przemieszczają i my nie rozumiemy , nie poznaliśmy , w jaki sposób . Tylko tyle . Rozszerzanie i kurczenie się wszechświata , to nieuprawnione wnioski . Jeśli masz możliwość , to zapoznaj się z wypowiedziami na temat galaktyk starszych od wielkiego wybuchu np. z wypowiedziami amerykańskiego naukowca , prof Michio Kaku . 2 . Mikrofalowe promieniowanie tła . We wszechświecie zachodzi zjawisko promieniowania we wszystkich zakresach i rodzajach . I to są normalne zjawiska . Wyłączenie z tego zakresu promieniowania w zakresie mikro jako nadzwyczajnego jest błędem . Nazwa "" promieniowanie tła wiwlkiego wybuchu "" nie jest uprawnione . Nie ma podstaw , nie ma rzeczywistych danych . Promieniowanie w zakresie mikro odkryto później niż inne rodzaje i błędnie powiązano z błędną teorią wielkiego wybuchu dlatego , że nie potrafiono określić źródeł tego promieniowania . . Moim zdaniem , to tylko moje wnioski dotyczące żródeł : Nie można ustalić źródeł dlatego , że jest ich bardzo dużo i nie można przy tej długości fal określić kierunków zarówno emisji jak i przemieszczania się . Zarfil Jurek z Polski
@jerzybednarek99886 ай бұрын
@@rigelheron9997 Teoria czarnych dziur jest jakby nadymana jak balon od ponad 200 lat . Zaczęło się od zauważenia dziury w niebie . To był skutek słabości teleskopu . Później do faktu zaobserwowania ciemnego miejsca w niebie zaczęły dołączać przypuszczenia ludzkich mózgów . W 1783 roku Anglik , geolog , napisał , że z bardzo masywnego ciała nawet światło nie może uciec z powodu jego grawitacji . Później inni zaczęli próbować wyliczać to matematycznie .W latach 60 - tych XX wieku Wheeler do dziury dodał kolor "" czarna "" . Pamiętam , jak w latach 60 - tych ubiegłego stulecia , w telewizji straszono nas , że z czarnej dziury nie wydostanie się żaden statek kosmiczny ponieważ nawet swiatło nie może się z tej czarnej dziury wydostać . Później dodawano inne cechy temu co nie istniało . Dodano ruch obrotowy . Później pokazało się foto z kolorem "" ognia "" oraz czerni . To foto zinterpretowano jako obraz czarnej dziury .Obydwa te kolory z tej fotografii są najczęściej zauważanymi kolorami we wszechświecie . To jest najzwyczajniejsza rzecz . Jeśli pomiędzy obiektem "" ognistym "" , a czarnym jest odległość np pół roku świetlnego , to na fotografii tego się nie zauważy .Ta fotografia nie jest żadnym dowodem na istnienie czarnych dziur .Później dodano do tej teorii możliwość zderżania się czarnych dziur . w wyniku zdeżenia to , co nie wypuszczało nawet światła podobno wypuściło fale grawitacyjne . Podsumowując . Fakty . Faktem jest , że w XVII wieku używano słabych teleskopów i dlatego wyciągano błędne wnioski z obserwacji nieba . Wszystko pozostałe , to tylko wymysły ludzkich mózgów powtarzane z pokolenia na pokolenie .Obecnie coraz częściej ludzie wypowiadający się na tematy zjawisk astronomicznych chcą pokazać swoją fachowość i do swoich wypowiedzi wplatają wszystkie możliwe tzw. naukowe terminy typu "" dysk akrecyjny "" "" kolaps grawitacyjny "" i inne nazwy . Ta bardzo , ale to bardzo inteligentna i naukowa nazwa "" dziura "" jednak pozostała i nadal świadczy o wysokim poziomie ludzkiej inteligencji . W psychiatrii , osoby chore na schizofrenie starają się przekonać lekarza psychiatrę , że nie są chorzy . Jak z rękawa sypią naukowymi określeniami z dziedziny psychiatrii , starając się pokazać biegłość swojego umysłu . Jak odbierają to lekarze psychiatrzy ? Traktują to jako jeden z charakterystycznych objawów występujących przy schizofrenii . Traktują to jako próbę przykrycia swojej słabości . Sypanie tzw. naukowymi terminami w dziedzinie astronomi świadczy o próbie przykrycia swojej słabości w omawianym temacie . Swiadczy także o chęci "" ogrzania się "" w cieple innych . O chęci pochwalenia się znajomością czyichś pomysłów , żeby zaskarbić sobie część czyjejś chwały . Z tego powodu zdarza mi się robić dość ostre komentarze w takich przypadkach . Zarfil Jurek z Polski
@franzmaszota26865 ай бұрын
Dużo czarnych dziur to w Afryce
@mariuszwieczorek82426 ай бұрын
Panie Szybka. Daj se Pan spokój. W Twoim przypadku, bał bym się, żeby się nie stłuc. 😊