Co na rozkład resztek pożniwnych? Azot? Wapno? Bakterie? Prof. Szczepaniak radzi | e-pole

  Рет қаралды 27,328

e-pole

e-pole

Күн бұрын

Пікірлер: 52
@BarbaraSiwek-tn2gh
@BarbaraSiwek-tn2gh 4 ай бұрын
Panie Profesorze z ogromnym zainteresowaniem słucham Pana bardzo mądrych rad i wykorzystuję w moim gospodarstwie, które prowadzę z wnukiem z wykształcenia rolnikiem, ja skromna ekonomistka. Pozdrawiam i dziękuję
@dariuszbedyk8606
@dariuszbedyk8606 4 ай бұрын
Dziękujemy p Prof i Pawle. Dużo ciekawych informacji. Jak zawsze zresztą.
@BronisawSzembowski
@BronisawSzembowski 5 ай бұрын
Super wykład P.prof najważniejsze włączyć myślene Pozdrawiam Serdecznie
@norbert8082
@norbert8082 4 ай бұрын
Ciekawy odcinek. Pozdrawiam serdecznie.
@johnpawlak887
@johnpawlak887 5 ай бұрын
Super Gość Super wykład Super wiedza Dzięki 👍👍👍
@pawekubacka4175
@pawekubacka4175 4 ай бұрын
U mnie co roku wapno na ściernie po grochu i rzepaku w dawce 300-400kg, talerzówka i rozkład super - co więcej piękne grzyby jesienią w pszenicy rosną (podstawczaki typu pieczarka). Pod rzepak także kreda w podobnej dawce, talerzówka, ale tu przed siewem podorywka na 15 cm. Rzepak bardzo dobrze reaguje na wapń - niby nie osypują się tak łuszczyny i coś w tym jest...Dodatkowy atut podorywki to łatwiejszy siew bo słoma "znika" ale nie za głęboko więc warunki do rozkładu tlenowego są. I kolejny aspekt - aplikacja nawozów fosforowych przed siewem rzepaku - niestety pogłównie, a nie wgłębnie ale przynajmniej nie ma sytuacji, że Ca2+ ma bezpośredni kontakt z anionami fosforanowymi. Na koniec aplikacja azotu na rzepak, którego jesienią stosuję sporo - również ogranicza się ryzyko kontaktu wapna z azotem i jego straty. Taką technologię wypraktykowałem na przestrzeni lat i puki co działa. Pozdrawiam
@jakubmazur9279
@jakubmazur9279 Ай бұрын
Jaki fosfor stosujesz pogłowie jeśli to nie tajemnica?
@pawekubacka4175
@pawekubacka4175 Ай бұрын
@@jakubmazur9279 Witam, żadna to tajemnica. Polifoska 6 najczęściej pod siewnik. Pozdrawiam
@antfiloposter
@antfiloposter 5 ай бұрын
Jak sprawa rozkładu ma się w przypadku zielonego pokosu pozostawionego po skoszeniu trawy kosiarką bijakową lub stosowaniu robota koszącego. Dobrze nawożony i podlewany trawnik lub trawa w mieszance z białą koniczyną, koszona raz w tygodniu, generuje plon do 96 ton rocznie w przeliczeniu na hektar, co zawiera około 700-1100 kg „popiołu roślinnego”. Przy założeniu, że warunki glebowe są uregulowane, a system nawadniania utrzymuje opad na poziomie 4mm dziennie, po jakim czasie możemy się spodziewać powrotu substancji odżywczych z zielonego pokosu z powrotem do rośliny?
@gosc147
@gosc147 4 ай бұрын
Nie takie plony jak piszesz to sa maksymalne w warunkach idealnych i koszonych np maks 4 moze 5 razy a nie robot co kosi non stop
@askaopo419
@askaopo419 4 ай бұрын
Jak wygląda kwestia łączenia biologii z azotem/wapnem. Czy są tu jakieś ograniczenia lub zalecenia, analogiczne do tych, które prof. wskazał co do łączenia azotu i wapna?
@OrkiszowaPasieka
@OrkiszowaPasieka 4 ай бұрын
Chętnie zobaczyłbym konfrontację prof Próchnickiego i prof. Szczepaniaka. Jeden mówi nie dawać azotu na słomę a drugi to zalaca...
@Chiro3C6
@Chiro3C6 4 ай бұрын
Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Posłuchaj choć chwilę ze zrozumieniem
@OrkiszowaPasieka
@OrkiszowaPasieka 4 ай бұрын
@@Chiro3C6 tak mówi prof Prochnicki a prof Szczepaniak i tak i tak zalaca azot tak to rozumiem
@jarosawbeczek4337
@jarosawbeczek4337 4 ай бұрын
Niemniej kolega ma rację. Taka konfrontacja to byłoby coś. Mają nieco inne podejście tych kwestii.
@grzegorzlesko9331
@grzegorzlesko9331 Ай бұрын
pytanie w uproszczeniu mamy proces rozkładu potem syntezy próchnicy a następnie mineralizacja próchnicy . Czy na każdym etapie biorą udział bakterie i jeśli ta to czy te same?
@epole_kanal
@epole_kanal Ай бұрын
@@grzegorzlesko9331 w procesie syntezy próchnicy (humifikacji) biorą też udział grzyby. Szeroka tematyka, raczej na osobny film niż komentarz, ale poproszę o odpowiedź Pana Profesora :)
@jerzygryz2356
@jerzygryz2356 3 ай бұрын
Czy saletra wapniowa na słomę jest dobrym rozwiązaniem dostarczając N i Ca jednocześnie ?
@jarosawtylus8347
@jarosawtylus8347 5 ай бұрын
Niby wiadomo, ale fajnie w pigułce podane, jeszcze raz posłuchać. Pytanie, czy zastosowanie efektywnych mikroorganizmów przedsiewnie wiosną i ich rozwój w sezonie wystarczy na słomę, czy raczej należało by je wspomóc dodatkową ilością? Serdecznie pozdrawiam
@epole_kanal
@epole_kanal 5 ай бұрын
Pytanie, czy przez okres wegetacji nie dojdzie do strat tych efektywnych mikroorganizmów? Tutaj wiele tez zależy od pogody. Aplikacja na rozklad resztek zapewnia chociaz timing jeżeli chodzi o ich prace (pod warunkiem zastosowania w odpowiednich warunkach)
@bartekpaweek1287
@bartekpaweek1287 4 ай бұрын
A czy czarna. Kreda z kwasami humusowy to dobry wybór na słomę
@Ireek89
@Ireek89 5 ай бұрын
Czy bakterie mozna laczyc w jednym przejeździe opryskiwacza z mocznikiem?
@gosc147
@gosc147 4 ай бұрын
A kto bogatemu zabroni .tu jest problem bo jak podasz azot to po co bakterie maja sie namnazac?
@jarosawbeczek4337
@jarosawbeczek4337 4 ай бұрын
Czy stosunek azotu do węgla w słomie zbożowej możemy poprawić stosując mieszanki poplonowe np. z łubinem zamiast oprysk mocznikiem? Czy profesor mógłby się wypowiedzieć co do takiej metody?
@kolkobolko4109
@kolkobolko4109 5 ай бұрын
Jak jest lepiej po jęczmienia pod rzepak najpierw dać wapno i stalerzować i po pewnym czasie dać azot i drugi raz stalerzować czy odwrotnie?
@epole_kanal
@epole_kanal 5 ай бұрын
Najpierw wapno, uprawka i po jakimś czasie azot. Jak dasz odwrotnie, to jest wieksze ryzyko strat azotu ze wzgledu na zastosowane wapno.
@kolkobolko4109
@kolkobolko4109 5 ай бұрын
Dz bardzo za odpowiedź
@gosc147
@gosc147 4 ай бұрын
Ponadto czas miedzy 1 uprawa a druga plus orka jest dluzszy i to tez wplywa na straty azotu .ja zwykle wapnuje po rzepaku bo czas miedzy wapnem a azotem jest najdluszy z wszystkich roslin
@mateuszrutkowski9734
@mateuszrutkowski9734 4 ай бұрын
​@@epole_kanalA po jakim dokładnie czasie? Mam w planach kredę przed samym siewem i po jakim czasie mogę dać jesienną dawkę RSM na rzepak?
@marek_inz
@marek_inz 4 ай бұрын
@@epole_kanal Jaki okres po wapnowaniu i uprawce należało by odczekać przed zastosowaniem azotu? Czy możliwe jest zastosowanie wapna, rozrzucenie poplonu (gorczyca, facelia + łubin) uprawka a po jakimś okresie podanie płynnego azotu na poplon, oczywiście tak żeby go nie spalić. Jaki czas jest odpowiedni między wapnowaniem a podaniem azotu a jaki jest minimalny?
@michailszalony
@michailszalony 4 ай бұрын
Może konkretnie o wapnie i fosforze??? Jutro planowałem wysiać od 2 do 4 ton nawozu wapniowego"50" , są to pola po grochu ( 4-4,5tony/ha), i przed siewem rzepaku mislo iść 250kg fosforanu/polidapu, czy te 3-4 tygodnie wystarczy aby nie bylo problemów??? Po wapnie w ciagu doby bedzie uprawka na 5cm... pozdrawiam :)
@zielonyumysl
@zielonyumysl 4 ай бұрын
Jak promować procesy humifikacji? Co zrobić, by słoma dłużej się rozkładała?
@gosc147
@gosc147 4 ай бұрын
A co Ci dlugi sposob rozkladu dla humifikacji
@bartoszheba9202
@bartoszheba9202 5 ай бұрын
Czy dobrym pomyslem jest podac wapno wapnowanie zachowawcze czyli jakas tona węglanu a pozniej mikroorganizmy i uprawa?
@gosc147
@gosc147 4 ай бұрын
To zdecydowanie lepsze niz podanie azotu i mikro organizmow mozesz nawet wapna dac mniej
@Folowaty
@Folowaty 5 ай бұрын
Bardzo holistyczne podejście Pana Profesora i to się chwali !!! Mam pytanie odnośnie głębokości mieszania. Jedni zalecają pozostawiać jak najwięcej na powierzchni inni z kolei twierdzą że takie działania powodują duże uwalnianie CO2 do atmosfery i straty węgla. Jakie zalecenia wydałby Pan Profesor co do głębokości mieszania słomy? Pozdrawiam i wielki szacunek za wiedzę.
@epole_kanal
@epole_kanal 5 ай бұрын
Nie można mieszać zbyt głęboko, ponieważ im głębiej tym mniej tlenu w glebie, więc może się zdarzyć, że zamiast procesów tlenowych i rozkładu przeważą procesy beztlenowe i gnicie tej słomy. Stąd warto zachować umiar "w głębokości" mieszania
@torus318
@torus318 4 ай бұрын
Dzięki za info. Nie wiedziałem​@@epole_kanal
@ukaszkowalski9911
@ukaszkowalski9911 5 ай бұрын
Super wykład. Fajnie bo wszystko podane w pigułce dzięki czemu film nie jest zbyt długi ale za to bardzo treściwy. Pytanie czy jak mamy dostępną gnojowicę którą przechowuje w zamkniętym zbiorniku to czy można do tego zbiornika dodać bakterie na rozłożenie resztek pożniwnych wymieszać to mieszadłem i później wywozić na pola? Bo tak sobie myślę że warunki panujące w zbiorniku gnojowicy powinny być raczej sprzyjające do namnożenia się kultur bakterii. Chodzi o to że stosując bakterie na same ściernisko nie zawsze mamy idealne warunki. Bardzo często mamy upał, susze a to nie sprzyja rozwojowi bakterii. Więc wymyśliłem sobie że stosując bakterie do gnojowicy mają one tam lepsze warunki do rozwoju i aplikując całość wraz z gnojowicą dajemy wówczas dużo większą ilość cieczy niż podczas oprysku. Paweł daj znać w komentarzu jakie jest Twoje zdanie.
@gosc147
@gosc147 4 ай бұрын
Panie a jakie pan bakterie chce dac do gnojowki?.na to pytanie sam pan zrob sobie doswiadczenie wez sloik tej gnojowki daj bakterie i przechowoj w warunkach podobnych do tej gnojowki . Sprawdz po 1 mies co sie stalo z bakteriami
@majster0442
@majster0442 4 ай бұрын
Bakterie jak bakterie a grzyby czym sie żywia ? Oraz czy mają jakąś funkcję w rozkładzie ?
@kmario82
@kmario82 4 ай бұрын
...nie spleśniało nic Ci nigdy? Odpowiedz sobie teraz czy mają funkcje w rozkładzie.
@jerzygryz2356
@jerzygryz2356 3 ай бұрын
Grzyby lepiej humifikują (do 50% masy) niz bakterie (do 15%). Bakterie lepiej mineralizują. Jak dasz azot bakterie zdominują proces rozkładuw kierunku mineralizacji. Jest to wyjaśnione na e-pole u prof Próchnickiego.
@elespe8167
@elespe8167 5 ай бұрын
Stary ,,wapniak"jestem więc wapno, do bakterii nie mam przekonania:)
@M.stanciak
@M.stanciak 5 ай бұрын
wszystko z umiarem i głową , tylko co do bakteri mam mieszane uczucia , w zdrowej glebie na hektarze jest 1do 3 ton bakteri ,i to jest swojego rodzaju ekosystem , i co te kilka gram bakteri kika miliardów maja cos zmienić , a czy te bakterie które są w glebi tak bez problemu wpuszcza te nowe szczepy . powiedzą spoko chodzce miejsca jest dosyć?? to tak jak z słynymi preparatami probiotycznymi , flora układu pokarmowego , w zdrowym ciele nie pozwoli na zasiedlenie innymi drobnoustrojami , chyba ze wyjałowiony antubiotykami to wtedy jest możliwe.
@tomaszlabochsomka6403
@tomaszlabochsomka6403 4 ай бұрын
Zapomniałeś kolego o grzybach saprofitycznych. Bakterie to nie wszystko
@gosc147
@gosc147 4 ай бұрын
Dlatego chcialbym tu zobaczyc prof Piera ktory by wyjasnil dlaczego warto i kiedy szczepic glebe i czym .powiem innaczej w uprawie bobowatych bez szczepienia brodawki sie wiaza ale rzadko.z szczepieniem tez nie ma 100% pewnosci .Jezeli beda brodawki to pole moze pobrac do 300 kg NPK .i do 150 K g N . a to sa wartosci dla ktorych warto sie starac
@tomaszlabochsomka6403
@tomaszlabochsomka6403 4 ай бұрын
@@gosc147 jeśli chodzi o bakterie brodawkowe roslin strączkowych (bobowatych). Są szczepy ściśle związane z daną uprawą gatunków tych roslin. I tak jesli wcześniejna na tym samym polu byly uprawiane te same gatunki to bedzie prawdopodobieństwo że te szczepy będą w glebie. Jednak każdorazowe podanie zwiększa ich liczebność i możliwość pobierania N2 przekształcenia go do form przyswajalnych dla roślin oraz stymulowanie systemu korzeniowego do rozrostu a tym samym zwiększenie powierzchni pobierania innych mikro i makro elementów z gleby. Lokowanie ich w lisciac
@tomaszlabochsomka6403
@tomaszlabochsomka6403 4 ай бұрын
Lokowanie ich w liściach, łodydze, nasionach. Co przerodzi się na większej zawartosci ich w słomie.
@tomaszlabochsomka6403
@tomaszlabochsomka6403 4 ай бұрын
I tutaj wchodzi rozkład słomy za pomocą bakterii i grzybów. Żeby udostępnić je. I koło się zamyka. Dodatkowo nadmienię że uprawa soi bez szczepienia bradyrhizobium japonicum jest nieefektywna ponieważ w naszych glebach tego szczepu nie ma. A wiąże się to z tym soja nie jest rośliną naszego klimatu, rodzimą.
@ArmaniGonzale
@ArmaniGonzale 4 ай бұрын
Mało kto mówi o traktowaniu słomy fosforem
@michalsych7636
@michalsych7636 4 ай бұрын
A co z czarna kreda na słomę? Czarna kreda Jeziorna
JEST W DRODZE! NIESAMOWITE RZECZY CI SIĘ PRZYDARZĄ! - Bob Proctor
17:31
UNIWERSALNE PRAWO SUKCESU
Рет қаралды 1,6 М.
99.9% IMPOSSIBLE
00:24
STORROR
Рет қаралды 27 МЛН
How Many Balloons To Make A Store Fly?
00:22
MrBeast
Рет қаралды 195 МЛН
AZOT czy WAPNO na słomę? Co przyniesie nam większe korzyści?
10:28
Rolnik NIEprofesjonalny
Рет қаралды 30 М.
Przepis na 7,5 t/ha pszenicy na glebach lekkich. Nawożenie ekonomiczne z dobrym efektem plonowania
7:46
Wrp.pl - Wiadomości Rolnicze Polska - Plantpress Sp. z o.o.
Рет қаралды 27 М.
Jak uprawiać ściernisko? || AR #192
14:01
AR
Рет қаралды 43 М.
99.9% IMPOSSIBLE
00:24
STORROR
Рет қаралды 27 МЛН