In the first numbers round, I saw the contestants' solution, but also had these two solutions, the first of which is based on the same idea as what the contestants did: 75 - 6 = 69 69 x 10 = 690 690 - 25 = 665 100 / 50 = 2 665 + 2 = 667 100 x 50 = 5000 5000 x 10 = 50000 50000 + 25 = 50025 50025 / 75 = 667 This latter solution is based on one of the weirder tricks you can do with four large numbers. You can make the numbers 18, 34, and 67 with just the four large numbers alone: 50 x 25 = 1250 1250 + 100 = 1350 1350 / 75 = 18 100 x 25 + 2500 2500 + 50 = 2550 2550 / 75 = 34 100 x 50 = 5000 5000 + 25 = 5025 5025 / 75 = 67 So when you multiply the above method of making 67 by 10, you get 50250 as your interim target. But 75 x 3 = 225, which means that 100 x 50 x 10 + 25, or 50025, is equal to 667. In the second numbers round, I had this solution for 650: 8 x 6 = 48 48 + 1 + 1 = 50 7 + 6 = 13 50 x 13 = 650 In the third numbers round, I saw Jacob's solution and had this alternative: 75 - 6 = 69 100 x 69 = 6900 6900 + 50 = 6950 6950 x 2 = 13900 13900 / 25 = 556 Since I'm dividing by 25, the 100 becomes equivalent to 4 and the 50 to 2, so it's like doing the equation ((75 - 6) x 4 + 2) x 2 = 556 Technically, I could have divided at the point where the sum reached 6950, but it still had to go into at least four digits because the use-each-number-only-once rule meant the 25 needed to be distributed across the equation. In the final round, usually I solve easy one-large games as "five smalls" to make it more interesting, but here they were just as easy: 6 + 1 = 7 10 x 7 x 5 = 350 10 x 6 = 60 60 + 9 + 1 = 70 70 x 5 = 350
@alanshand829 Жыл бұрын
For the 3rd round I had: 50/25=2 2/2=1 75+1=76 76*6=456 456+100=556