14:17 Rachel never got back to it during the show, strange because it was very straight forward... just 760 + 50 75 + 1 = 76 7 + 3 = 10 76 * 10 = 760 25 * 2 = 50 760 + 50 = 810
652 is also 163x4, and 9 by (10-3) added to the 100 gets you there
@easternbrown Жыл бұрын
121 for the obtuse is 3x4x10 for the 120, and 75/(25+50) for the 1
@rodrigomarinho1807 Жыл бұрын
For the 391 you can use the same numbers he did but with different sums 75*5 = 375 (25+7)/2 = 16 375 + 16 = 391
@isaacking6305 Жыл бұрын
"The" 391?
@TheSpotify95 Жыл бұрын
1:35 Yay, the two 1s are back again :). On a 6 small with such a target, I doubt that'll be possible anytime soon, even getting points in itself would be a challenge!
@philwoodward5069 Жыл бұрын
Took me longer that 30s but ((75+1)*(7+3))+(25*2)=810.
Always weird when they miss the easy way. You have a 75 and want 391, which means you want 375, so A) can you make a 5? and B) can you make 16 from the rest? Yes and yes.
@Simqer9 ай бұрын
isn't that what they did?
@ricksimon98679 ай бұрын
@@Simqer Had to rewatch it; they did 6x65, so I don't understand your question.
@Simqer9 ай бұрын
@@ricksimon9867 I had to rewatch it tounderstand your confusion, but I got it. There are 2 instances of 391, the one I'm talking about is at 15:12
@ricksimon98679 ай бұрын
@@Simqer oh wow, I never noticed that. That's funny, both times 391, both times the 75, both times an easy 5 and an easy 16 😅
@einSteppenwolf11 ай бұрын
162=2×3×(25+2)
@peterkwan1448 Жыл бұрын
Monday (31/1/2023) ------------------ For the first round, it is a pity that Toby did not notice there was a 3 remaining until he declared his solution, which caused him losing 3 points. I got the same solution as Colin/Toby, with just 65 obtained in a slightly different way: 5 + 4 = 9 9 x 10 = 90 90 - 25 = 65 65 x 10 = 650 650 + 3 = 653 The target for the second round is impossible. The closest we can get are one above and one below: 6 x 4 = 24 24 + 6 = 30 30 x 9 = 270 270 + 2 = 272 272 x 3 = 816 9 x 6 = 54 2 x 6 = 12 12 + 3 = 15 54 x 15 = 810 810 + 4 = 814 The third one is easy, because the target was easily factorable. Therefore, some other factoring solutions are: 25 + 2 = 27 27 x 3 x 2 = 162 25 x 3 = 75 75 + 4 + 2 = 81 81 x 2 = 162 25 x 2 = 50 50 + 4 = 54 54 x 3 = 162 The last round is much easier than the second round. Colin's solution is the most straight-forward way, since 648 is divisible by 8 and 9. Besides, there are a couple of alternative solutions: 10 + 1 = 11 11 x 6 = 66 66 + 5 = 71 71 x 9 = 639 639 + 8 = 647 10 + 1 = 11 11 x 9 = 99 99 + 8 = 107 107 x 6 = 642 642 + 5 = 647
@peterkwan1448 Жыл бұрын
Tuesday (1/2/2023) ------------------ The contestants’ solution to the first round is too obvious. In addition, notice that 154 = 2 x 7 x 11, there are several factoring solutions, with the first one using only the five smalls: 10 + 6 + 5 + 1 = 22 22 x 7 = 154 25 - 10 - 1 = 14 6 + 5 = 11 14 x 11 = 154 Again, the contestants’ solution to the second round is easy to spot. However, there is no other meaningful alternative (other than making 18 in other ways). For the third round, in addition to Cillian's solution, there are several alternatives: 10 - 3 = 7 7 x 9 = 63 100 + 63 = 163 163 x 4 = 652 4 x 10 = 40 40 - 9 = 31 100 + 31 = 131 131 x 5 = 655 655 - 3 = 652 3 + 4 = 7 100 - 9 = 91 91 x 7 = 637 10 + 5 = 15 637 + 15 = 652 The final round is another easy round, and the contestants’ solution is obvious. In addition, since 512 = 2^9, there is one alternative based on factoring: 3 + 5 = 8 2 x 7 = 14 14 + 50 = 64 8 x 64 = 512
@peterkwan1448 Жыл бұрын
Wednesday (2/2/2023) -------------------- The contestants' solution to the first round is too obvious. In addition, there is one alternative solution: 4 x 6 = 24 100 + 24 = 124 124 x 4 = 496 496 - 5 = 491 The second round is another easy round. In addition to Cillian’s solution, there is only one alternative, other than slight variations to his solution: 50 - 9 - 2 = 39 8 - 1 = 7 39 x 7 = 273 273 + 2 = 275 For the third round, it is immediately noticed that 729 is 9^3, so it is easy to get Rachel's solution. Besides, there are several simple alternatives from 720: 10 + 2 = 12 12 x 6 x 10 = 720 720 + 9 = 729 8 - 2 = 6 6 x 6 = 36 10 + 10 = 20 36 x 20 = 720 720 + 9 = 729 10 + 8 = 18 6 - 2 = 4 4 x 10 = 40 18 x 40 = 720 720 + 9 = 729 2 + 6 = 8 8 x 10 = 80 80 + 10 = 90 90 x 8 = 720 720 + 9 = 729 The final round is another easy round wasting the contestants 30 seconds, since the target is immediately noticed, and the only alternative approach is from 120: 75 - 25 = 50 50 / 50 = 1 10 x 3 x 4 = 120 120 + 1 = 121 Of course, you may make many combinations of 75, 25, 50 to get the 1, but there is no point doing so.
@peterkwan1448 Жыл бұрын
Thursday (3/2/2023) ------------------- The first round is ridiculous. In addition to the contestants' obvious solution, there are some factoring solutions, since 105 = 3 x 5 x 7: 25 + 4 + 6 = 35 35 x 3 = 105 25 - 4 - 6 = 15 3 x 2 = 6 6 + 1 = 7 15 x 7 = 105 25 - 4 = 21 3 + 2 = 5 21 x 5 = 105 There is one factoring solution with the only small numbers: 4 + 2 = 6 6 x 6 = 36 36 - 1 = 35 35 x 3 = 105 The second round is tricky, since many factors of 810 can be found, but none of them can come up with a factoring solution. Rachel did not come back with a solution for this round, but actually there is a simple solution and it seems to be the only viable one: 75 + 1 = 76 3 + 7 = 10 76 x 10 = 760 25 x 2 = 50 760 + 50 = 810 The third round is another easy round, and the contestants' solutions are simple and immediately noticed. However, I cannot find any alternative for this round. For the last round, in addition to Cillian;s solution, there are some alternatives: 75 + 2 = 77 77 x 5 = 385 385 + 6 = 391 2 x 7 = 14 75 - 14 = 61 61 x 6 = 366 366 + 25 = 391 75 - 2 - 7 = 66 66 x 6 = 396 396 - 5 = 391
@peterkwan1448 Жыл бұрын
Friday (4/2/2023) ----------------- For the first round, in addition to Cillian's solution, there is one alternative based on a multiple of 8: 3 x 9 = 27 75 - 27 = 48 48 x 8 = 384 384 + 7 = 391 For the second round, since 444 = 4 x 111 = 2 x 2 x 3 x 37, so in addition to Cillian's solution, one possible factoring solution is: 50 + 25 = 75 75 - 1 = 74 74 x 6 = 444 The target in the third round is impossible since there are two 1s and most of the numbers are small. It is not even worthy to find ways to make it closer to the target. The solution to last round is easy to come up with. In addition to Cillian's solution, an easier way to make 975 is: 50 - 6 - 4 - 1 = 39 39 x 25 = 975 975 + 8 = 983
In the first numbers round, I saw Cillian's solution and also had this one: 8 - 3 = 5 75 x 5 = 375 375 + 9 + 7 = 391 In the second numbers round, I had the simple way to get 444: 50 + 25 (or 100 - 25) = 75 75 - 1 = 74 74 x 6 = 444 And I also had this solution: 50 + 6 = 56 56 x 2 = 112 112 - 1 = 111 100 / 25 = 4 111 x 4 = 444 In the third numbers round, I also had 1000, but that wasn't good enough. In the fourth round, I saw Cillian's solution and also had this one: 50 - 6 - 4 - 1 = 39 39 x 25 = 975 975 + 8 = 983
@Nullifidian Жыл бұрын
In the first round on Tuesday, I spotted the "add the 3" solution, and also added 3 in this way: 25 + 10 = 35 35 x 4 = 130 130 x 5 = 650 650 + 3 = 653 In the second round, solutions for 1-away below and above are: 6 x 2 = 12 12 + 3 = 15 15 x 9 x 6 = 810 810 + 4 = 814 9 - 3 = 6 6 x 6 = 36 36 - 2 = 34 34 x 6 x 4 = 816 The third round is too easy to be worth going over. If it had been possible to make a five-small solution with those numbers, then I would have, but they were too low. So barring that, you might as well do (25 + 2) x 3 x 2 = 162. In the fourth round, I saw Colin's solution and also had these: 8 x 5 = 40 40 + 1 = 41 10 + 6 = 16 41 x 16 = 656 656 - 9 = 647 10 + 1 = 11 11 x 6 = 66 66 + 5 = 71 71 x 9 = 639 639 + 8 = 647
@Nullifidian Жыл бұрын
In the first round on Wednesday, another obvious solution is: 25 + 6 = 31 31 x 5 = 155 155 - 1 = 154 However, you can add up all the small numbers other than 7 to solve it as a "five-small": 10 + 6 + 5 + 1 = 22 22 x 7 = 154 In the second round, I saw Chris' solution and also had this one: 50 - 9 - 3 = 38 10 + 1 = 11 38 x 11 = 418 418 + 100 = 518 In the third round, I saw Cillian's solution and also had this one from factoring (163 x 2^2 = 652): 10 - 3 = 7 9 x 7 = 63 100 + 63 = 163 163 x 4 = 652 In the fourth round, I saw the contestants' solution but also saw at once that the target was 8^3. Sadly, you couldn't get three individual 8's with the numbers given, but you could do this: 7 x 2 = 14 50 + 14 = 64 5 + 3 = 8 64 x 8 = 512
@Nullifidian Жыл бұрын
In the first round on Thursday, I saw the contestants' solutions, but there were some other viable ones: 6 x 4 = 24 100 + 24 = 124 124 x 4 = 496 496 - 5 = 491 6 - 4 = 2 100 / 2 = 50 50 + 4 = 54 54 x 9 = 486 486 + 5 = 491 6 + 4 = 10 10 - 9 = 1 100 - 1 = 99 99 x 5 = 495 495 - 4 = 491 In the second round, I saw Cillian's solution and also had this one: 50 / 2 = 25 25 + 9 = 34 34 x 8 = 272 272 + 2 + 1 = 275 In the third round, I saw Rachel's solution, but also had this way to 729 that I'm a bit surprised neither one of them saw: 10 + 2 = 12 12 x 10 x 6 = 720 720 + 9 = 729 In the fourth round, I saw the contestants' easy solution, but if you wanted to do something to use all of the numbers you could have this solution: 50 - 10 = 40 75 / 25 = 3 40 x 3 = 120 4 - 3 = 1 120 + 1 = 121
@Nullifidian Жыл бұрын
In the first round on Friday, another easy solution is: 25 + 6 + 4 = 35 35 x 3 = 105 In the second numbers round, I had a couple of solutions Rachel overlooked. I was quite surprised she didn't get this first one: 75 + 1 = 76 7 + 3 = 10 76 x 10 = 760 25 x 2 = 50 760 + 50 = 810 This next one, however, was unsurprising. I was just playing around with the numbers to see if there were any outlandish solutions as well, and I found this: 75 x 25 = 1875 1875 + 1 = 1876 1876 / 7 = 268 268 + 2 = 270 270 x 3 = 810 In the third numbers round, I saw the Cillian's solution, but couldn't spot anything that wasn't fundamentally just a variation of the same basic idea. E.g., 9 - 5 = 4 100 + 4 = 104 104 x 9 = 936 936 + 7 = 943 In the last numbers round, it was the same target as the first numbers game in the video, so the logic of my alternate solution remained the same (though I also saw Cillian's): 75 x 5 = 375 25 + 7 = 32 32 / 2 = 16 375 + 16 = 391