Jarku, fantastyczne wystąpienie! Nawet nie wiesz jak bardzo, bardzo, BARDZO się z Tobą zgadzam - i dokładnie ze wszystkim, co poruszyłeś w trakcie. *Amen*.
@remek712 Жыл бұрын
Trochę jakbym o mnie słyszał, ja jeszcze spotkałem się z tym że Sprinty są często wykorzystywane przez managerów jako „2-tygodniowe” deadline’y. Praca co dwa tygodnie ma być skończona i już, bo na kolejne dwa tygodnie jest już nowy materiał zaplanowany. Gdy byłem młodszy dawałem się wciągnąć w to, inni koledzy także, ale aż wstyd mówić ale robiliśmy darmowe nadgodziny bo taka presja w Sprintach była by dowieźć wszystko na czas.
@ernestbursa4791 Жыл бұрын
Pięknie
@jacekm.1789 Жыл бұрын
świetne! dokładnie tak miałem w dużych korpo
@kapelin2 Жыл бұрын
Jakie są tytuły książek wymienionych w prezentacji?
@grandpapamacias Жыл бұрын
Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy - Nassim Nicholas Taleb Thinking in Systems: A Primer - Donella Meadows Simple_Complexity: A Management Book For The Rest of Us: A Guide to Systems Thinking - William Donaldson PhD
@rniestroj Жыл бұрын
"Nie podejmowanie odpowiedzialności" 👈
@seNick7Ай бұрын
"Nie czytajcie książek bo to teoria" ..."te książki koniecznie przeczytaj". Czyli co? O programowaniu też są książki, które przekazują praktyczna wiedzę autora, która nabył po dziesiątkach projektów. Nie ma ich wiele, ale warto sobie perełki wyszukać. Np A Philosophy of Software Design, Pragmatyczny programista czy 97 Things Every Software Architect Should Know.
@damiankaczmarczyk9872Ай бұрын
Wydaje mi się, że podmiot liryczny mówi bardziej o gromadzeniu wiedzy "na zapas". Jak pracujesz głównie przy Springu, to możesz poczytać coś o Quarkusie na boku - tylko po co? Lepiej poczytać dopiero jak planujesz użyć tej technologii w projekcie. Moim zdaniem to taki argument 50/50 - jest wiedza, którą warto nabyć niezależnie od projektu i jest taka, która się przyda raz na jakiś czas, tylko czasem ciężko powiedzieć na pierwszy rzut oka, która jest która.
@AmonAsgaroth Жыл бұрын
Narzekanie na managerów i testerów to trochę domena juniorów. Nikt doświadczony, kto miał okazję zasmakować jak to jest być firmowym człowiekiem orkiestrą na to nie narzeka. Hasło "sami się prosicie, nie podejmujecie odpowiedzialności" chyba nie przynosi tu spodziewanego efektu, bo odpowiedź brzmi "tak, a o co chodzi"? "Wyoutsourcowanie" rzeczy, którymi zajmują się teraz te stanowiska, pozwoliło programistom na skupienie się na węższym zakresie tematów (dalej bardzo szerokim), zwiększenie rzeczywistego impactu (postrzegany pewnie zmalał) w firmach i tym samym zwiększenie zarobków. To trochę jak spodziewanie się, że jak zrobimy programistom więcej spotkań w ciągu dnia, to lepiej i szybciej napiszą ten kod. Kiedyś właśnie trzeba było myśleć o wszystkim i już w ogóle nie było czasu na automatyzacje i jakiekolwiek przemyślenia na temat usprawnień w kodzie. Z większością reszty prezentacji się zgadzam, ale przecież "ostrożnie z tempem rozwoju" i "nie przejmujcie się deadlinami, bo ustalają je ludzie przy golfie" i "opuszczanie strefy = bullshit" to przeciwieństwo tego co było na początku.
@allegro37859 ай бұрын
37:40 Jaka jest druga i trzecia książka? Ktoś może mi pomóc i podać tytuł wraz z autorami? P. S. Znalazłem odpowiedź w innym wpisie.
@stig44 Жыл бұрын
SM właśnie jest osobą, która upewnia się, że zespół pracuje optymalnie, tj. maksymalnie efektywnie. Kropka. Lepiej jeśli nie jest to jeden z programistów, bo są sytuację w których ktoś w roli SM musi wyjść poza zespół, spojrzeć krytycznym okiem czy wręcz dosadnie skrytykować. Wg mnie dobrze jeśli jest ktoś taki na kilka zespołów, bo mitem jest, że SM musi a) organizować każde spotkanie b) wiedzieć o wszystkim co robi zespół c) robić cokolwiek konkretnego w sprincie lub być taką "sekretarką". Jeśli dany zespół akurat nie potrzebuje uwagi, może w ten sposób skupiać się na innych. Bo przecież zespoły powstają, zmieniają się, degradują i SM jest od tego, aby zespół dążył do lub był zawsze w jak najlepszej formie. Chyba miałem szczęście pracować w firmie, gdzie rozumiano tę rolę poprawnie.
@ukaszszurgot1624 Жыл бұрын
U mnie SM na zespół, chociaż zdarza się, że SM ma dwa zespoły. Zwykle większość czasu SM nie ma co robić, więc wysyłamy go na spotkania z klientem, lub robi demo produktu. Nie jestem zwolennikiem tego co się dzieje, ale tak chce duża korporacja w której pracuje. Kiedyś słyszałem, że niektóre firmy mają agile coacha, który jest na kilkanaście zespołów i służy radą, jeśli zespół przyjdzie do niego i powie, że z czymś ma problem. Nie jestem pewien, czy każdy zespół jest na tyle świadomy problemów, że sam przyjdzie i spyta o pomoc. Ze swojego doświadczenia wiem, że raczej jak zespół widzi problem, to go sam rozwiązuje, a jak nie widzi problemu, to zwykle go nie naprawiają bo nie mają świadomości jego istnienia. Wtedy pomocny wydawałby się SM.
@SearDark Жыл бұрын
Dla mnie to jest trochę socjalistyczna prezentacja o tym jak klasa robotnicza zdaje sobie sprawę, że w pracy ich celem nie jest jak najbardziej wydajna praca i dostarczenie dobrego produktu tylko spełnianie potrzeb emocjonalnych właścicieli kapitału.
@LOLdjrabaanLOLАй бұрын
po prostu malo korporacyjnych mrowek zdaje sobie z tego sprawe, ale po 25 latach jak on gwarantuje ze to przyjdzie samo
@maciej1234567810 ай бұрын
tia 26:24 wszystko bardzo pięknie a teraz ML wykosił 75% stanowisk razem z bankami 38:14 jej odkryłeś matematykę a dowody do tego są ? 39:46 a to działa gdy starasz się o pracę hmm dobry tip do Juniorów po co macie czytać programujcie bez pojęcia przeczytajcie 4 książki o filozofii i was zatrudnią mhm to są pomysły z dupy -- DOWIEZIECIE słowo klucz menagerów
@AirQKosmo Жыл бұрын
Agile: zestaw dobrych praktyk, SCRUM: maszynka do zarabiania pieniędzy luźno oparta na tym pierwszym kzbin.info/www/bejne/nniXfXtshZ2Gr80si=Gqr1IfAViqAA-APW&t=983