Cyfrówka cz.1 - [RS Elektronika] # 31

  Рет қаралды 113,311

RS Elektronika

RS Elektronika

Күн бұрын

Пікірлер: 68
@wolacinio
@wolacinio 9 жыл бұрын
Celem takiej bramki jest opóźnienie pojawienia się sygnału na wyjściu. Przypuśćmy, że mamy jakiś pierwszy układ składający się z 10 bramek. Wyjście tego układu wprowadzamy np. na bramkę AND. Drugie wejście tej bramki jest układ składający się z 2 bramek. Powiedzmy, że podajemy wartości na ten układ pierwszy i drugi w jednakowym czasie. Układ składający się z dwóch bramek szybciej prześle sygnał na wejście bramki AND, ponieważ układ ten składa się z mniejszej ilości bramek. Spowodowane to jest tym, że bramka posiada czas propagacji. Zatem, aby na wejście bramki AND doszły w tym samym czasie wartości, należy niejako opóźnić drugi układ.
@31uisybz
@31uisybz 6 жыл бұрын
Pamiętam rewolucję sprzed wielu lat, gdy przyniosłem pierwszy raz szwagrowi film avi na płycie cd. Zakładamy do napędu, uruchamiamy kopiowanie i... szwagier obyty z kopiowaniem kaset vhs pyta, co będziemy robić przez najbliższe 1,5 h ;)
@tomal28
@tomal28 9 жыл бұрын
Ok, fajnie jakbyś zrobił wszystkie odcinki z cyfrówki w ciągu tygodnia, bo kolokwium się z cyfrówki zbliża a my nic nie umiemy.. pozdrawiamy studenci
@grzegorzkusiak9350
@grzegorzkusiak9350 9 жыл бұрын
ponieważ jest coś takiego jak obciążalność bramek (szczególnie w układach ttl) tzn. wyjście jednej bramki może wysterować maksymalnie np 30 wejść innych bramek i żeby zwiększyć obciążalność dzieli się sygnał tak, żeby wysterował ileś tam bramek ale i podaje się go na tą bramkę która również potrafi wysterować kilkadziesiąt bramek
@pawelnowak8578
@pawelnowak8578 9 жыл бұрын
Zagadka: na wyjście bramki logicznej nie można podłączyć nieskończenie wiele wejść innych bramek więc taka bramka jest pewnego rodzaju wzmacniaczem. Ponieważ "zużywa" jedno wejście które można podłączyć, a do jej wyjścia można podłączyć kilka wejść innych bramek. Dotyczy szczególnie bramek CMOS (oczywiście podczas zmiany stanu bramki). Btw to cieszę się że w końcu elektronika cyfrowa. :)
@TheTheandrzej1234
@TheTheandrzej1234 9 жыл бұрын
Głównym zadaniem tych bramek zwanych również buforami jest konwersja poziomów stanów logicznych np. pomiędzy logiką 5V i 3.3V. Ale również jak już zostało to napisane, przydają się one jako elementy zabezpieczające wrażliwych i trudnych w naprawie portów (np. LPT w komputerze). Mogą też odszumiać i wzmacniać prądowo słabe sygnały.
@TheLastOfTheWildsMen
@TheLastOfTheWildsMen 9 жыл бұрын
TheTheandrzej1234 Do tego służą konwertery napięć, a do zabezpieczania portów używa sie raczej transili i diod shottky'ego. Z odszumianiem też bym nie ryzykował - bufor np w TTL ma taki sam zakres napięć pracy jak np bramka OR czy AND więc tak samo łatwo ją "zaszumić" - cudów nie ma. Bufory służą do zwiększania wydajności prądowej danego wyjścia. Bramka na wyjściu daje zazwyczaj ok 20 mA, wyobraź sobie sytuacje że chcesz podłączyć 6 bramek biorących po 5 mA. Do bramki głównej podłączasz np 3 wyjścia + bufor, a do wyjścia bufora 3 pozostałe i wszystko śmiga. Z drugiej strony jeśli pociągnie się z bufora za duży prąd i napięcie na nim spadnie moniżej minimum stanu HIGH, to bramki podłączone przed buforem dostaną poprawny stan HIGH, są więc niejako odseparowane. OPrócz tego, jak Paweł Wolak wspomniał, mogą być wykorzystywane do wyrównania opóźnień sygnałów, gdyż bramki mają niezerowy czas propagacji(zmiany stanu).
@TheTheandrzej1234
@TheTheandrzej1234 9 жыл бұрын
Bufory również potrafią skutecznie konwertować poziomy logiczne, zwłaszcza te, które przyjmują na wejścia sygnały TTL. Stan wysoki na wejściu dla nich zaczyna się już od 2,4V i na wyjściu powinny już wtedy dawać napięcie bliskie 5V. Są nawet układy, które mają osobne wejścia zasilania dla strony wejściowej i wyjściowej i mogą one skutecznie zmieniać poziomy i w górę i w dół. Np. mikrokontrolery zasilane 5V z kartami pamięci pracującymi pod napięciem 3,3V często łączy się przez bufory właśnie po to by obniżyć napięcie stanu wysokiego dla karty. Podobnie z odszumianiem. Jeśli w wyniku rezystancji przewodów albo innych czynników napięcia poziomów logicznych nie będą wynosiły idealne 0 i 5V, ale będą mieściły się w danym zakresie, no to zastosowanie buforu po drodze powinno odświeżyć sygnał i poprawić poziomy napięć oraz stromość zbocz. A jeśli chodzi o zabezpieczenia to czasami może się stać takie bum, że nawet i dioda nie pomoże, więc jeśli już coś ma się spalić to najlepiej niech to będzie właśnie bufor za kilkadziesiąt groszy niż port LPT, choć nie twierdzę, że jest to najlepszy i jedyny sposób rozwiązania tego zagadnienia, bo już przedstawione w jednym z poprzednich filmów optotriaki są bezpieczniejszą alternatywą.
@skrzatyex
@skrzatyex 9 жыл бұрын
TheTheandrzej1234 do zabezpieczeń portów stosuje się optoizolacje, do zmiany napięć konwertery tychże. Autorowi zapewne chodziło o opóźnienia czasowe o których będzie w następnym materiale...
@Pepcio1992
@Pepcio1992 9 жыл бұрын
Ostatnio na Technice Cyfrowej miałem o takich bramkach, i chodzi chyba o to że ten sygnał w bramce jest generowany jakiś czas, bardzo krótki ale jednak. I jeśli jedno wyjście jest generowane przez kila bramek, a drugie przez ich mniejsza ilość to te drugie wyjscie będzie gotowe troszke za wcześnie, i ta bramka to taki opóźniacz :) Taka niby synchronizacja czasu gotowości sygnału na wyjściu.
@arturhad9747
@arturhad9747 2 жыл бұрын
Wspaniały kanał. Elektronika cyfrowa to trudna dziedzina a Pan tłumaczy to w tak przejrzysty sposób. Pozdrawiam serdecznie!
@robsonicam
@robsonicam 9 жыл бұрын
Super kanal! Polecam wszystkim dookola :P. A co do odpowiedzi na pytanie z konca odcinka to taka bramka ma kilka funkcji. Czasami jest to poprostu dopasowanie sygnalu miedzy obwodami wejcia i wyjscia a czasami jest to poprostu opoznienie sygnalu (taki buforek).
@niekompetentnyvolg6372
@niekompetentnyvolg6372 9 жыл бұрын
Autorze! Powinieneś wykładać na jakimś uniwerku :)
@elekdar
@elekdar 6 жыл бұрын
Tu więcej słuchaczy ma!
@uzytkownikinternetu5514
@uzytkownikinternetu5514 9 жыл бұрын
Nauczyciel jak dla mnie, oby tak dalej RS !
@ukasz9590
@ukasz9590 9 жыл бұрын
Odpowiedź na pytanie z filmu: Bramka, która została przedstawiona to tzw. bufor. Jego stosowanie pomaga nam wyeliminować zjawisko hazardu, które wynika z nieidealnego działania układów cyfrowych (dotyczy to pewnej, określonej długości czasów propagacji)
@andrzejorzel421
@andrzejorzel421 4 жыл бұрын
Jesteś Wielki. Pozdrawiam
@kradnemazakiable
@kradnemazakiable 9 жыл бұрын
odp: To bufor. Służy do powtarzania sygnału w niezmienionej formie.
@TomashPL58
@TomashPL58 7 жыл бұрын
Pierwszym komputerem cyfrowym pracującym na stanach 1-0 był silnik analityczny proponowany w 1833 przez Charles'a Babbage'a. Co prawda pracowała na elementach mechanicznych, jednakże również dwustanowych (jest ząb, nie ma zęba) i wykonywała zaawansowane obliczenia matematyczne.
@asusvw222s
@asusvw222s 7 жыл бұрын
Wszystko zależy od definicji komputera. Pierwszą maszyną programowalną kompletna w sensie Turinga był Z3 Konrada Zuse. Trudno tu jednak mówić o elektronice, ponieważ urządzenie było oparte o przekaźniki.
@666elektronik
@666elektronik 9 жыл бұрын
bramka powtarzająca stan z wejście na wyjście służy jako bufor sygnału oddzielając różne części układu cyfrowego, do tego może być stosowana do opóźniania sygnału aby trafiał w takim samym czasie na daną bramkę/układ, co sygnał z innych bramek
@peter507
@peter507 9 жыл бұрын
Bramki takie stosuje się jako bufory, między wejściem a wyjściem
@sysoper529
@sysoper529 7 жыл бұрын
Super odcinek! Czemu takie nie mogą być wykłady? :/
@kuntakinte3299
@kuntakinte3299 Жыл бұрын
stabilizacja sygnału i jego jednoznaczne zdefiniowanie się.
@jarekp.594
@jarekp.594 9 жыл бұрын
Tak naprawdę, ENIAC niekoniecznie był pierwszym komputerem cyfrowym, elektronicznym. Historia Bletchley Park dość jasno tego dowodzi. A konkrety mozna obejrzeć np. w tym muzeum: pl.wikipedia.org/wiki/National_Museum_of_Computing choćby wirtualnie :)
@karollewandowski322
@karollewandowski322 5 жыл бұрын
Pan rozjaśnia umysł
@electronics9249
@electronics9249 9 жыл бұрын
dlaczego u mnie w szkole nie ma, jakiego nauczyciela od eletroniki który wie więcej ode mnie:)
@tomasz-rozanski
@tomasz-rozanski 9 жыл бұрын
Zagadka: myślę, że może chodzić o konwertery sygnałów logicznych TTL-CMOS, debouncery, układy buforujące itp.
@patolxi
@patolxi 9 жыл бұрын
Czy chodzi może o czas propagacji sygnalu przez bramki i wyrównanie czasu propagacji prze różne gałęzie układu w celu uniknięcia hazardów?
@morda567
@morda567 9 жыл бұрын
Super!!! Mega!
@Lbmaniak
@Lbmaniak 5 жыл бұрын
Super robota!
@patrykowczarek493
@patrykowczarek493 4 жыл бұрын
Pozdrawiam z elekcji
@wilchelm97
@wilchelm97 9 жыл бұрын
Jak dla mnie to żeby sygnał poleprzyć jak stan wysoki jest trochę za nisko (a poza tym wygląda jak dioda)
@Darkiii666
@Darkiii666 9 жыл бұрын
Chyba pierwszy odcinek w którym niczego nowego się nie dowiedziałem ;>
@lajcik5627
@lajcik5627 3 жыл бұрын
Czy ta bramka z zagadki działa jak rezystor? O to chodzi ?
@wiktorpasnikowski7759
@wiktorpasnikowski7759 5 жыл бұрын
Pytanie: Czy wzmacniacz audio dało by się zrobić z bramki logicznej?
@StrielokPLsz
@StrielokPLsz 9 жыл бұрын
[odp]jest to bufor ktory moze miec wejscie np.5V a wyjscie np.1.4V
@adrian_sp6def
@adrian_sp6def 9 жыл бұрын
taka bramka ma wprowadzic opoznienie, zeby sygnaly docieraly do roznych nie symetrycznych ukladow w miare rownym czasie. mozliwe ze zmniejsza sie wtedy tzw. hazard.
@Kwasior88
@Kwasior88 9 жыл бұрын
WItam poproszę tytuł muzyki z tła filmu
@szuetomytchereic5230
@szuetomytchereic5230 4 жыл бұрын
Już na samym początku wiedziałem że mi głowę wybuchnie ://)
@tymoteusz.l1077
@tymoteusz.l1077 9 жыл бұрын
Jest też prostszy sposób na obliczanie liczb binarnych niech ktoś zajrzy na kanał atnel Mirek i odcinki o liczbach binarnych i hexagonalnych liczby 16-kowe.
@GourangaPL
@GourangaPL 9 жыл бұрын
Tymoteusz Laskowski liczby szesnastkowe to nie hexagonalne tylko hexadecymalne.
@MegaTom5555
@MegaTom5555 9 жыл бұрын
Tymoteusz Laskowski Wystarczy kalkulator w Windowsie przełączyć na widok naukowy.
@GourangaPL
@GourangaPL 9 жыл бұрын
MegaTom5555 wystarczy po studiach informatycznych mieć w głowie potęgi dwójki tak przynajmniej do 16384 (2 do 14) :) Aczkolwiek zamiana z jednego systemu na drugi, gdzie podstawa jednego jest potęgą podstawy drugiego jest banalnie prosta, np. z binarnego na szesnastkowy, z szesnastkowego na ósemkowy itd. Przykładowo binarna liczba 110110 (54) na szesnastkowy, jako że 16 to 2 do 4 musimy od prawej podzielić ją na grupy bitów długości 4 i początek uzupełnić zerami czyli 0011 0110, teraz każdą grupę z osobna zamieniamy na szesnastkowy i mamy 0x36. Chcąc zamienić na ósemkowy dzielimy na grupy długości 3 (bo 8 to 2 do 3): 110 110, każdą grupę osobno na ósemkowy i mamy 66
@xWiciuPL
@xWiciuPL 8 жыл бұрын
Świetny odcinek jak zawsze. Mam pytanie, jak nazywa się muzyka w tle?
@wjd2339
@wjd2339 5 жыл бұрын
Zagłuszacz wkurzacz.
@krzysztofzaborowski8132
@krzysztofzaborowski8132 9 жыл бұрын
ja widzę taki układ jako wtornik napięciowy dopasowujący impedancje np wyjścia jednego układu na drugi, niemniej jednak jest to cyfrówka więc jakis separator lub "dopasowywacz" poziomów napięc między układami, heh
@cordoba212
@cordoba212 4 жыл бұрын
Swietne
@Pietrek9979
@Pietrek9979 9 жыл бұрын
To jest wzmacniacz i używa się do tego aby wzmocnić sygnał.
@matis5932
@matis5932 9 жыл бұрын
Hej. chce kupić bramkę NOT Ale nie wiem gdzie
@voytechj
@voytechj 8 жыл бұрын
+Elektronika Dla Początkujących jeżeli SMT niestraszne to można nawet kupić jedną bramkę jeżeli projekt tego wymaga. Oznaczenie np. 74(HCT)(1G)04. Obudowa podobna do małego tranzystora SMD tylko że ma 5 pinów. wersja "2G" to będzie obudowa z dwoma inwerterami, itp.
@rates336
@rates336 Ай бұрын
Cegiełka 4 :)
@krzysztofrak5731
@krzysztofrak5731 9 жыл бұрын
Czy ta bramka służy do tego, żeby przenieść sygnał z wyjścia na wejście?
@Cobra206
@Cobra206 6 жыл бұрын
A nie tylko mi się wydaje że sygnał cyfrowy nie jest dyskretnym, w przeciwieństwie do analogowego. Kto ma rację?
@myohmyDYWSG
@myohmyDYWSG 9 жыл бұрын
Może warto w przyszłości wyjaśnić jak działa bramka logiczna na poziomie elektroniki analogowej. Przejście do cyfry byłoby wtedy bardziej naturalne.
@31uisybz
@31uisybz 6 жыл бұрын
to żart?
@arcix2058
@arcix2058 2 жыл бұрын
Nie no ma Pan wiedzę, ale mnie ciekawi to ze jestem na logistyce a każą uczyć mi się czegoś takiego XD
@kajteklubon
@kajteklubon 9 жыл бұрын
o ile pamiętam z jednaj bramki można zasilić tylko 50 wejść, więć jest to po prostu wzmacniacz sygnału (podnosi wydajność prądową wyjścia bramki)
@Tomciosz94
@Tomciosz94 9 жыл бұрын
Stosuje się ją, aby "odszumić" sygnał. :
@wegi9621
@wegi9621 6 жыл бұрын
Chodzi o separację sygnału wejściowego
@kacperskoczylas7861
@kacperskoczylas7861 4 жыл бұрын
Znakomicie sie to oglada.
@przemek4101
@przemek4101 7 жыл бұрын
11:20 Wystarczy użyć Windowsowego kalkulatora.
@herdwid6593
@herdwid6593 4 жыл бұрын
OT
@wojtekmiosz1028
@wojtekmiosz1028 7 жыл бұрын
chyba do separacji
@kubaxd25
@kubaxd25 9 жыл бұрын
Takie bramki stosuje się aby rozróżnić 0 i 1.
@yoghlol7885
@yoghlol7885 5 жыл бұрын
Algebra bólu
@mirosawzotorowicz8042
@mirosawzotorowicz8042 7 жыл бұрын
dla mnie dwójkowy jest tak samo naturalny jak dziesiętny XD
@ukasz9590
@ukasz9590 9 жыл бұрын
Taka bramka ma za zadanie opóźnić sygnał, zredukować zjawisko hazardu.
Lasery [RS Elektronika] # 30
10:27
RS Elektronika
Рет қаралды 88 М.
Cyfrówka - Konwertery [RS Elektronika] # 32
9:34
RS Elektronika
Рет қаралды 71 М.
Elza love to eat chiken🍗⚡ #dog #pets
00:17
ElzaDog
Рет қаралды 25 МЛН
ROSÉ & Bruno Mars - APT. (Official Music Video)
02:54
ROSÉ
Рет қаралды 321 МЛН
Из какого города смотришь? 😃
00:34
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 1,4 МЛН
HELP!!!
00:46
Natan por Aí
Рет қаралды 54 МЛН
HiFi za grosze, czyli wzmacniacze ze śmietnika [Reduktor Szumu] #301
31:11
[24] Bramki logiczne
17:14
Maszyna Licząca
Рет қаралды 105 М.
Zwarcie [RS Elektronika] #51
16:06
RS Elektronika
Рет қаралды 223 М.
Polskie układy scalone [TOWARY MODNE 111]
25:24
Adam Śmiałek
Рет қаралды 63 М.
Tranzystory i układy z tranzystorami
2:06:56
InterTech Academy
Рет қаралды 10 М.
Jak otworzyć układ scalony i co jest w środku?
21:42
Laughs MicroscopicallyPL
Рет қаралды 33 М.
Jak działa dysk twardy? [RS Elektronika] #165
27:04
RS Elektronika
Рет қаралды 140 М.
Oscyloskop - najważniejsze narzędzie elektronika
22:49
Piotr Górecki
Рет қаралды 49 М.
Jak zbudować zestaw głośnikowy DIY? [Reduktor Szumu] #271
28:17
ReduktorSzumu
Рет қаралды 89 М.
Elza love to eat chiken🍗⚡ #dog #pets
00:17
ElzaDog
Рет қаралды 25 МЛН