Cyfrówka - Przerzutniki [RS Elektronika] # 34

  Рет қаралды 105,605

RS Elektronika

RS Elektronika

Күн бұрын

Przechodzimy do układów cyfrowych sekwencyjnych i bierzemy pod lupę przerzutniki.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
www.youtube.com... - RS Elektronika
www.youtube.com...
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер: 43
@krzysztofwitkowski6982
@krzysztofwitkowski6982 9 жыл бұрын
Dzielnik można zbudować z przerzutnika typu D, gdzie dzieloną częstotliwość podłączamy do wejścia zegarowego przerzutnika, wyjście zanegowane Q podłączamy do wejścia D, a na wyjściu Q mamy podzieloną częstotliwość przez 2. Tak jak już wspomniał bertolbaleron można użyć układu 4013, aczkolwiek istnieją układy scalone mające w sobie już gotowe dzielniki (np. polski UL1811) Dzielniki częstotliwości przez 2 wykorzystywane były we wszelakich organach elektronicznych, które posiadały płytki (lub jedną płytkę) generatorów, w liczbie 12 (ilość tonów w oktawie), które były strojone na najwyższe możliwe częstotliwości jakie generowały organy. Przy każdym generatorze znajdował się zespół dzielników, budowanych na elementach dyskretnych (m. in organy Unitra B-1, starsze egzemplarze B-2), lub też montowano zespół dzielników w jednym układzie scalonym (późniejsze B-2, Estrada 207 AR, układ UL1811, trudno dostępny). W ten sposób za pomocą tylko 12 generatorów organy mają do dyspozycji setki tonów, które są puszczane lub nie przez płytki kluczujące (komutatory). Za komutatorami znajdowały się filtry, które ordynarne fale kwadratowe przemieniały w przyjemny fletowy sinus. A się napisałem ;)
@thenaruciak22
@thenaruciak22 7 жыл бұрын
świetny kanał
@MarcinOgrodniczak
@MarcinOgrodniczak 6 жыл бұрын
Super omówienie zagadnień cyfrowych, pomimo że sama teoria to dzięki Pana filmom w końcu zrozumiałem jak to wszystko działa. Świetna robota!
@TzOk
@TzOk 9 жыл бұрын
Teoretycznie każdy przerzutnik może być wyzwalanym poziomem albo zboczem, a z dowolnego przerzutnika i bramek logicznych można zbudować każdy przerzutnik (synchronizowany tak samo jak pierwotny). Wyzwalanie poziomem to raczej sygnał strobujący niż zegar i w przypadku przerzutników posiadających stan negacji stanu poprzedniego (czyli T i JK) nic nie daje (przy aktywnym zegarze przerzutnik i tak się wzbudzi), wyjątkiem byłby JK-MS (aktywowany przeciwnymi stanami) w którym sprzężenie członu Master byłoby wzięte z wyjście członu Slave. Standardowo człon Slave jest zatrzaskiem (czyli przerzutnikiem D), ale fizycznie często jest to przerzutnik RS lub nawet JK, który realizuje funkcję przerzutnika D, czyli Q(master) -> S(slave), ¬Q(master) -> R(slave). Dzielnikiem częstotliwości przez 2 jest tzw. "dwójka licząca" i może być zbudowana w oparciu o dowolny przerzutnik synchroniczny. Efektywnie jest to licznik binarny mod-2. Dekoder BIN->1zN na demultiplekserze wymaga podania stanu aktywnego na wejście, a operandu na wejście adresowe. Dlaczego w odpowiedzi było podane 0, bez żadnych dodatkowych wyjaśnień (że wejście danych jest aktywne stanem niskim)? Druga rzecz to pokazany deMUX miał 8 wyjść informacyjnych i 4 wejścia adresowe?!?
@electroniceginger
@electroniceginger 9 жыл бұрын
np. sygnał częstotliwości do podziału podłączamy na wejście zegarowe przerzutnika typu T, wejście T na stałe do stanu wysokiego ( można też wykorzystać to wejście jako "ENABLE" ), na wyjściu mamy podzieloną częstotliwość przez 2
@tomal28
@tomal28 9 жыл бұрын
Jutro mam egzamin z układów cyfrowych i mikroprocesorów, materiał się przyda, dzięki :)
@reactor8502
@reactor8502 Жыл бұрын
Zdałeś?
@FatalBombCRV
@FatalBombCRV 9 жыл бұрын
Można jeszcze użyć licznika dziesiętnego 4017 ze skróconym do 2 cyklem pracy. Wyjście Q2 łączymy z wejściem RST, na wejście CLK podajemy przebieg wejściowy, a EN\ zwieramy do masy. Sygnał wejściowy odbieramy z Q0 albo Q1.
@fundamentjezus2412
@fundamentjezus2412 5 жыл бұрын
Bardzo dobre kursy. Lepiej zrozumiałem cyfrówkę - można samodzielnie kombinować z układami czasowymi. Dzięki.
@TheOnion641
@TheOnion641 9 жыл бұрын
Jako dzielnik napięcia można wykorzystać przerzutnik T z podłączeniem VCC na wejście, i sygnałem o częstotliwości f na wejście zegarowe. Pozdrawiam
@ImekxD
@ImekxD 9 жыл бұрын
Skoro przerzutnik typu T reaguje tylko na jedno zbocze (nieważne czy opadający czy rosnące) to wystarczy do wejścia T podać 1 lub 0 a na wejście CLK podać nasz sygnał, na wyjściu Q oraz notQ (odwrócone w fazie) otrzymamy pożądany podzielony przez 2 sygnał wejściowy na CLK. Jako, że nie znalazłem przerzutnika T jako układ scalony użyłbym przerzutnika JK, gdzie do J oraz K dałbym stan wysoki a na CLK nasz sygnał, wyjście Q lub notQ (jak wcześniej) Układ: np. 7476
@voytechj
@voytechj 8 жыл бұрын
5:45 po zwarciu do masy wejść /R i /S wiemy dokładnie co będzie na wyjściu, Q=1 i /Q=1. Jest to stan niedozwolony a to tylko dlatego, że tak sobie wcześniej założyliśmy jak te wyjścia mają się zachowywać, czyli że zawsze powinny być różne. Można brać /Q z wyjścia Q używając do tego inwerter i żadnych stanów niedozwolonych nie będzie. Tutaj nie ma żadnego hazardu. Problem dopiero zaczyna się kiedy ten przycisk zwolnimy, czyli nastąpi przejście ze stanu "00" na wejściach /S i /R na stan "11". W zależności od tego jak analizujemy stany na papierze możemy otrzymać na wyjściu "01" albo "10". W rzeczywistym układzie jedna bramka może mieć silniejsze tranzystory i wygrać ten wyścig za każdym razem. Może się też zdarzyć, że stan wyjściowy za każdym razem może być losowy. Prawdopodobnie mogą wystąpić na wyjściach czasowe oscylacje ale nie dam sobie za to ręki uciąć. Można by pokusić się o jakąś symulację w LTspice albo na stykówce lub poszukać w internecie jakiś fachowych publikacji na ten temat???
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 4 жыл бұрын
Właśnie tak!
@mrozowiec8721
@mrozowiec8721 Жыл бұрын
@@KH-lg3xc szukałem tego komentarza, bo mi wiadomości z wykładów zaczęły się kłucić z wiadomościami z filmu, dzięki :)
@warius26
@warius26 9 жыл бұрын
Według mnie przerzutnik typu T będzie tu służyć jako układ dzielenia częstotliwości przez 2.
@janstrugala3299
@janstrugala3299 3 жыл бұрын
Sekret nazwy kanalu? RS? Fajnie tlumaczysz.
@AdamPanPopo
@AdamPanPopo 3 жыл бұрын
A propo przerzutnika RS , czy przy podaniu R1S1 i zastosowaniu 8 takich kompletów , dało by się stworzyć maszynę losującą 0-255?
@kpersonmen3689
@kpersonmen3689 3 жыл бұрын
Fajne
@dynamite5162
@dynamite5162 9 жыл бұрын
przerzutnik typu T z sygnałem wyjściowym podanym na wejście
@bertolbaleron
@bertolbaleron 9 жыл бұрын
Zapewne chodziło o układ 4013 z przerzutnikiem typu D.
@tomal28
@tomal28 9 жыл бұрын
Jaka to muzyka ?
@jestem-kses
@jestem-kses 7 жыл бұрын
Potrzebuje pomocy z zbudowaniem takiego przerzutnika na belce prototypowej
@patrykowczarek493
@patrykowczarek493 3 жыл бұрын
Pozdro z elekcji
@TheTheandrzej1234
@TheTheandrzej1234 9 жыл бұрын
Kiedyś gdzieś jeszcze wyczytałem, że licznikami johnsona można dzielić częstotliwość. No i na pewno nawet prostymi mikrokontrolerami z odpowiednim programem.
@BHBalast
@BHBalast 9 жыл бұрын
TheTheandrzej1234 Używanie milionów tranzystorów do czegoś, co może zrobić kilkanaście, tak to ma sens. ;f Ale można, można, tylko po co.
@TheTheandrzej1234
@TheTheandrzej1234 9 жыл бұрын
BHBalast Jeśli te miliony tranzystorów w jednej obudowie możemy kupić taniej niż te kilkanaście pojedynczo, to czemu nie. :) Szanuję i jestem pod wrażeniem ludzi którzy z pojedynczych tranzystorów potrafią zrobić nawet procesor jednak elektronika poszła już trochę do przodu. Poza tym nie powiedziałem, że zaproponowane wcześniej przeze mnie rozwiązania są jedyne i najlepsze. To tylko jedne z wielu możliwości i chętnie zapoznam się z tymi pozostałymi. :)
@BHBalast
@BHBalast 9 жыл бұрын
TheTheandrzej1234 Jeśli mamy projekt w którym zostaje nam kilka wolnych nóżek i trochę miejsca w pamięci jakiegoś mikrokontrolera to faktycznie nie ma sensu dodawać dodatkowych układów, albo jeśli możemy po prostu zrobić dzielnik programowy już samym programie. Natomiast jeśli robisz jakiś ukłąd pozbawiony mikrokontrolera to moim zdaniem lepiej będzie dać zwykły przerzutnik, bo to są grosze i często wychodzi taniej od UC. Faktycznie wszystko zależy od zastosowania i jeśli nie mamy przykładowego układu to trudno nam znaleźć optymalne rozwiązaia, ale w kontekście tego filmu chodziło o rozwiązanie problemu z wykorzystaniem wiedzy z tych poprzednich 34odcinków. A tam o mikrokontrolerach była tylko wzmiania ;) Wg. mnie takie pisanie "mikrokontrolerem" to trochę cwaniactwo, bo tak mogę odpowiedzieć chyba na wszystkie pytania z serii cyfrówka, a to nie o to w tym chodzi. ;P
@TheTheandrzej1234
@TheTheandrzej1234 9 жыл бұрын
Nie uważam się za cwaniaka, bo jak już wcześniej pisałem, mam wielki szacunek do ludzi którzy potrafią robić cuda z podstawowych elementów elektronicznych. Zastępowanie wszystkiego mikrokontrolerami nie nazwał bym cwaniactwem, ale lenistwem i/lub ewentualnym brakiem wiedzy. Bowiem zamiast uczyć się tych wszystkich bramek, liczników i przerzutników wystarczy tylko znać podstawy programowania i mieć podstawowe narzędzia jak programator i jakiś komputer z oprogramowaniem. W praktyce wszystko zależy od konkretnej sytuacji, bowiem jeśli ktoś nie miał wcześniej styczności z mikrokontrolami no to trudno wymagać aby dla zrobienia głupiego dzielnika częstotliwości, uczył języka programowania i obsługi IDE. W praktyce każdy zrobi to tak jak mu to odpowiada.
@BHBalast
@BHBalast 9 жыл бұрын
TheTheandrzej1234 Wykroczenia, a nie wyjazdu aż hen, hen do mikrokontrolerów. :D Napisałem ze z tymi mikrokontrolerami to taka trochę odpowiedź w stylu: "ale mu powiedziałem he he", może nie podkreśliłem że to moja opinia, ale jeśli poczułeś się urażony to nie miałem na mysli nazwania Cię cwaniakiem. A poza tym, często łapię sam siebie ze pomyslałem o czymś jak ostatni głupek, którym nie jestem, nie da sie ocenić człowieka na podstawie jednej wypowiedzi i nawet nie przyszło mi do głowy żeby nazwać Cię cwaniakiem.
@GourangaPL
@GourangaPL 9 жыл бұрын
Po co mieszać z przerzutnikiem D? Podłączmy stan wysoki na oba wejścia JK a sygnał prostokątny do wejścia C, na wyjściu Q wyjdzie sygnał z 2x mniejszą częstotliwością. Mało? Podłączmy to wyjście Q do wejścia C kolejnego JK, a do jego wejść stan wysoki, na jego wyjściu będzie 4x mniejsza częstotliwość itd. Dlaczego tak? Ponieważ JK zmienia stan przy rosnącym zboczu zegara, więc na każde rosnące zbocze zegara przypadnie jedno zbocze wyjścia, na przemian rosnące i malejące. A dlaczego JK ze zwartymi wejściami a nie T? Odpowiedź również jest w odcinku i chodzi o to, że T aktywuje się zboczem opadającym, wówczas sygnał wyjścia miałby podzieloną częstotliwość, ale byłby jakby przesunięty, tzn. zbocza rosnące obu sygnałów by się nie pokrywały. Jeśli chcemy pokryć zbocza malejące to można użyć T ale sensowniejsze wydaje mi się synchronizowanie przejść w stan wysoki.
@aonodensetsu
@aonodensetsu 4 жыл бұрын
przerzutnik T, jedynka na T, sygnał na C
@ziajek444
@ziajek444 8 жыл бұрын
Nie rozumie odpowiedzi na zagadkę. Jeszcze podpięcie do masy G2 to okk może dla potencjału zerowego przepuszcza sygnał z wejść do wyjść. Ale G1? To będzie przekazywać 0 na wyjście które wybierzemy adresem. A przecież tam już są zera. Gdzie źle myśle?
@MADi-bc2ee
@MADi-bc2ee 7 жыл бұрын
No wszystko fajnie ale powie mi ktoś dlaczego ja który poszedłem do szkoły jako technik informatyk muszę to też ogarniać??????
@skubi800
@skubi800 7 жыл бұрын
Jkokosik pałka ponieważ z tego są zbudowane najprościej mówiąc komputer?
@janoskyskate4124
@janoskyskate4124 7 жыл бұрын
nic nie czaje :(
@tomasz-rozanski
@tomasz-rozanski 9 жыл бұрын
Bardzo lubię słuchać Pańskich wykładów, ale jakość niektórych ilustracji jest nie do przyjęcia (np. 8:50). W 2015 roku to po prostu nie wypada. Jeśli nie ma w sieci ilustracji o odpowiedniej rozdzielczości, to w Paincie można w 5 minut stworzyć zamiennik. W razie czego chętnie pomogę.
@patrykmaksymilian3672
@patrykmaksymilian3672 8 жыл бұрын
to bendzie bramka typu D pozdrawiam matiego XDDDDDDDDDDDDD
Cyfrówka - Multipleksery   [RS Elektronika] # 33
8:09
RS Elektronika
Рет қаралды 70 М.
Cyfrówka - Liczniki  [RS Elektronika] #35
8:56
RS Elektronika
Рет қаралды 65 М.
Как подписать? 😂 #shorts
00:10
Денис Кукояка
Рет қаралды 6 МЛН
Rezonatory [RS Elektronika] # 29
13:01
RS Elektronika
Рет қаралды 80 М.
Multiwibrator astabilny [RS Elektronika]#60
10:01
RS Elektronika
Рет қаралды 48 М.
HDMI [RS Elektronika] #203
22:19
RS Elektronika
Рет қаралды 71 М.
Cyfrówka cz.1 - [RS Elektronika] # 31
16:14
RS Elektronika
Рет қаралды 112 М.
Budujemy lampowy przedwzmacniacz DIY [Reduktor Szumu] #210
23:45
ReduktorSzumu
Рет қаралды 49 М.
555 [RS Elektronika] # 23
17:43
RS Elektronika
Рет қаралды 186 М.
Kondensatory - [RS Elektronika] # 5
12:39
RS Elektronika
Рет қаралды 382 М.
Wzmacniacz operacyjny - zasilanie [ podstawy elektroniki ]
26:59
Marcin Ł. Wójcikowski
Рет қаралды 20 М.