Świetny materiał, demokracja 3 D mogła by stanowić myśl przewodnią i początek debaty zmiany ustroju, świat się zmienia a my tkwimy w tym patologicznym systemie. Problemów będzie wiele ale zmiany są konieczne mam nadzieję, że będziemy wstanie coś zmienić.
@duszam5 ай бұрын
Dobrze kombinujesz, test kompetencyjny mi się podoba. Ogólnie, ustrój oparty o DAO to przyszłość. Choć bardzo odległa...
@mareksamborski86385 ай бұрын
Szacunek za odwagę w podejmowaniu tematów. Nie będę pisał elaboratów, ograniczę się do dwóch stwierdzeń; pełna zgoda, że jesteśmy na progu zmiany, której zasięgu nawet nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, brak zgody, co do tego, że możemy kształt tej zmiany w jakiejś znaczącej części zaprojektować. Moim skromnym zdaniem mamy do czynienia z gwałtownym zjawiskiem ewolucyjnym porównywalnym chyba tylko do meteorytu, który ubił dinozaury. Oczywiście pytania należy stawiać i proponować rozwiązania, ale ze świadomością, że to tylko próby znalezienia dobrego miejsca w idącej lawinie. Ten komentarz dotyczy obu filmów czyli obecnego i o świecie bez pracy. Dziękuję za kanał i pozdrawiam.
@i-kumam5 ай бұрын
Całkiem prawdopodobne, że masz rację i nie jesteśmy już w stanie nic zaprojektować. Chcę jednak wierzyć, że choć częściowo możemy próbować się przygotować do nadchodzących zmian, tak byśmy jako społeczeństwo mieli jakiekolwiek wyobrażenie, co do możliwych koncepcji funkcjonowania przyszłego świata. Mam wrażenie, że jest nas garstka, która na ten temat rozmyśla, dlatego chciałbym, żeby ten film (jak i ten o świecie bez pracy) spowodował, że choć kilka osób więcej zacznie dopuszczać myśl, iż inny świat jest w ogóle możliwy. W mediach głównego nurtu przewijają się informacje, że AI zabierze nam pracę. Z drugiej strony, w tych samych mediach trwają ostatnio gorące dyskusje o demografii, a eksperci biją na alarm, że za 30 lat nie będzie kto miał zapracować na ZUS i nasze emerytury. To zaskakujące, że ludzie nie łączą kropek i nie widzą, że świat będzie wyglądał zupełnie inaczej i nie ma sensu na siłę wpychać obecnego modelu w tę przyszłość, a należy ją raczej kompletnie przeprojektować. Ale faktycznie może się okazać, że zmiana będzie tak gwałtowna, że projektowanie nic nam nie pomoże. Dzięki wielkie za komentarz i za wsparcie, i pozdrawiam 🙂
@mareksamborski86385 ай бұрын
@@i-kumam Oczywiście masz rację i bardzo doceniam twoją pracę 👍 Co więcej, po głębszych przemyśleniach sądzę, że rozpoczęta przez Ciebie dyskusja o Demokracji 3D ma więcej sensu, niż mi się początkowo wydawało. Tak trzymaj, powodzenia i pozdrawiam 😆
3 ай бұрын
Zauważyłem następujące nieścisłości: - 10:23 obywatele Szwajcarii mogą wypowiedzieć się we wszystkich sprawach. - 10:31 w Szwajcarii w referendum ogólnokrajowym głosuje się tylko nad konstytucją ale można też zawetować każdą ustawę wprowadzoną przez parlament. Dzięki temu nie trzeba robić wielu głosowań ale obywatele nadal zachowują pełną kontrolę na przepisami. - 11:00 problem wpływu mediów na ludzi był badany. Wniosek z badań jest taki: jeśli projekt ustawy dotyczy merytorycznych zmian, które mają określone koszty i określone efekty to nie da się ludzi przekabacić. Manipulacja jest możliwa w kwestiach obyczajowych. Ale nawet wtedy obywatele mogą później zmienić swoją decyzję. - 11:30 Szwajcarska telewizja narodowa jest niezależna od państwa, jest stowarzyszeniem do którego każdy może się zapisać i mieć wpływ na treści. - 12:20 W Szwajcarii również odbywa się debata. - 15:17 Jeśli będzie test kompetencji to nieuchronnie będzie też istniała tendencja do zawężania grona osób, które decydują. - 20:06 Szwajcarskie referenda już zawierają argumenty Za i Przeciw. Podawane są one w ulotkach informujących o najbliższym referendum. Jeśli proponujesz nowy system to najlepiej wypróbować go najpierw w małej skali. To dlatego, że myślenie grupy jest inne niż myślenie jednej osoby. W praktyce może się okazać, że skutki są inne niż przewidywane. Ja też pracuję nad tematem demokracji bezpośredniej. Zapraszam do kontaktu wikikracja.pl
@krzysztofb6602Ай бұрын
Ciekawy pomysł warty rozważenia.
@kristofd.89965 ай бұрын
Pewne jest to, że trzeba rozpocząć poważną debatę nad ustrojem naszego kraju.
@boleslawzajaczkowski93925 ай бұрын
Obecnie demokracja jest ograniczona do wyboru posłów co skutkuje ustanowieniem dyktatorem prezesa wygrywającej partii.
@PaweSlubowski5 ай бұрын
Fajnie to brzmi. Czy w krystalizacji tych pomysłów pomagała CI AI np ChatGPT ? Ewentualna odpowiedź twierdząca nie umniejsza Twojej pracy i zaangażowaniu w temat - pytam z czystej ciekawości. Szkoda że po 5 dniach jest tylko niecałe 700 wyświetleń. Powinno być 700K... Życzę żeby materiał zobaczył ktoś kto może coś z tym pomysłem zrobić :)
@i-kumam5 ай бұрын
Dzięki za miłe słowa. Akurat tu nie pomagała mi AI. Te koncepcje przez kilka tygodni mi się w głowie układały i w końcu to nagrałem. Ale mam już sporo nowych pomysłów dot. Demokracji 3 D i m.in. część z nich będę chciał przepuścić przez ChatGPT na zasadzie burzy mózgów. Na pewno w jakiś sposób podzielę się efektem tej pracy, również opisując współprace z AI.
@gagaadzibum5 ай бұрын
Haha, ale bałagan w książkach. Dobra robota. 👍🇵🇱👍🇵🇱
@jarekiwan6093Ай бұрын
ja dodał bym do tego jeszcze jedno ograniczenie liczby uprawnionych do głosowania . A jak to zrobić bardzo prosto do głosowania i zajmowania stanowisk urzędowych i politycznych mają prawo tylko osoby które odbyły służbę wojskową i złożyły przysięgę na wierność Polsce. Co oczywiście wiązało by się z obowiązkiem obrony polski w razie zagrożenia . Zniesienie immunitetów dla polityków i odpowiedzialność karna za straty finansowe pastwa.
@lifetutorplus5 ай бұрын
Super. Ja jednak uważam, że ostry spór powoduje to, że politycy boją się robić niektóre rzeczy które by zrobili gdyby im nie patrzyć na ręce. PIS mówił, że zginęło 250 miliardów z VAT podczas rządów PO. Słyszeliście żeby ktoś za to odpowiedział? Tematu jakby nie było.
@i-kumam5 ай бұрын
Racja, dlatego może ten nowy ośrodek władzy, czyli obywatele na portalu referendalnym, powinien mieć też jakieś uprawnienia śledcze, tak właśnie żeby nie dało się zamiatać spraw pod dywan.
@gregor68305 ай бұрын
Tylko merytokracja. Kompletny rząd, 5 ministrów i premier, wybierany w wyborach bezpośrednich na 5 lat. Likwidacja parlamentu i fikcji rozdziału władzy ustawodawczej od wykonawczej. Od rządzenia jest rząd i nikt inny.
@polpoliko22225 ай бұрын
Wyścig zbrojeń w dezinformacji za 3.2.1 Niestety jest całkiem sporo wad w tym 3D Kurs można tak zmanipulować żeby super fajnie wysterować ludzi tak samo jak i egzamin. A im dalej w las tym jest gorzej. Bardzo szybko będzie można wykluczać pewne grupy ludzi np pijący więźniów itd. Już widzę jak można zrobić niezły kram z tego. Głosowanie przy pomocy crypto to jeden z gorszych pomysłów. Bez problemu będzie można określić ludzi poglądy i odpowiednio ich ocenić :-) Nie mówiąc o metodach manipulacji wynikami jest tego naprawdę sporo :-)
@i-kumam5 ай бұрын
Chyba nie za bardzo wiesz czym jest myślenie krytyczne. Tu nie chodzi o „sterowanie” co myśleć. Zresztą taki kurs powinni przygotować eksperci z różnymi poglądami i nie mam wątpliwości, że dogadaliby się bez problemu, bo techniki manipulacji i błędy logiczne są takie same z lewa i z prawa. Cała reszta to szczegóły, które można dopracować.
@AErKartАй бұрын
Każdy projekt można podważać i negować, twierdząc, że jest z jakichś bliżej lub dalej nieokreślonych przyczyn "zły" i "w ogóle nie ma prawa działać". Na tym właśnie polega manipulacja o której piszesz (profesjonalny manipulant /czyli troll/ ostrzega dużym potencjałem manipulacji w projekcie 3D) Taka nie konstruktywna radykalnie negatywna krytyka jest to destrukcyjna demagogia, jaką stosują obce agencje do niszczenia i destabilizować inne społeczeństwo (wojna gospodarcza i ew inna). Zadaniem obcej agencji jest niszczenie pozytywnych inicjatyw a wspieranie negatywnych destrukcyjnych procesów jak antagonizować społeczeństwa ( wszędzie trolling PiS vs PO)
@grzegorzpilat88Ай бұрын
Idź z tym pomysłem do Stanowskiego! On ostatnio wypalił, że chce za pośrednictwem kanału zero rozkręcać obywatelskie inicjatywy ustawodawcze. Ten pomysł bardzo się klei z Twoją koncepcją. Szczerze mówiąc dawno nie słyszałem czegoś równie innowacyjnego i sensownego w PL Internecie, a dość aktywnie śledzę politykę na poziomie obserwacji procesów z pominięciem bieżączki i i żaden ekspert, czy publicysta którego kojarzę nie zaproponował niczego podobnego.
@i-kumamАй бұрын
Dzięki za komentarz. Zgłębiam ten temat i pisze o nim e-booka.Od momentu nagrania tego filmu urodziło się sporo pomysłów doprecyzowujących różne mechanizmy tej koncepcji. W ogóle zalążki cyfrowej deliberacji to Tajwan, gdzie świetnie się to sprawdza. Teraz wspólnie ze Stanfordem rozbudowują narzędzia korzystając z dużych modeli językowych - bardzo ciekawy projekt.
@boleslawzajaczkowski93925 ай бұрын
Dla mnie brzmi Pan jak przepuszczony przez sztuczną inteligencję. Jestem za. Proponuję współpracę ze wszystkimi którym nie jest wszystko jedno.
@i-kumam5 ай бұрын
Dokładnie - chodzi o współpracę ludzi, którym nie jest wszystko jedno 🙂
@Micha-fe1pn5 ай бұрын
kolejny który myśli że ten zawijas przy ę to tylko taka ozdoba którą raz można używać a raz nie
@i-kumam5 ай бұрын
Kolejny, który chce zaistnieć, ale nie ma nic ciekawego do powiedzenia, więc czepia się szczegółów. W dodatku czepia się szczegółów z dziedziny języka polskiego, samemu mając za nic interpunkcję.
@Micha-fe1pn5 ай бұрын
@@i-kumam Celowo to zrobiłem, zdał Pan test, gratualcje, aż obejrzę Pana film.
@awerskto5 ай бұрын
Wiesz że pokazujesz metody jak zniszczyć twój system?
@i-kumam5 ай бұрын
Co konkretnie masz na myśli?
@pawemiszczuk84015 ай бұрын
Bardzo naiwne myślenie na temat testu, który ma zdać 99% chętnych. Matura też jest stosunkowo prosta, żeby zdać trzeba ukręcić zaledwie 30%, a nie zdaje jej prawie 10%. Egzamin na prawko jest jeszcze prostszy, a część teoretyczną zdaje za pierwszym razem połowa. Nie wiem, jak trywialny musiałby być test, aby zdało 99%. Co trzeba będzie zrobić? Połączyć kropki czy pomalować flagę Polski i nie wychodzić kolorami poza linię więcej niż 5 razy? Za bardzo komplikujesz sprawę. Rewolucja zjada własne dzieci. Ja bym polecił Ci zastanowić się nad po prostu ideą takiej "matury obywatelskiej" dającej prawo czynnego i biernego prawa wyborczego. Powinny być w niej proste pytania nt. systemu politycznego (np. nie pytanie o to, ile artykułów ma konstytucja, ale np. pytanie o to, co jest najważniejszą ustawą w Polsce, albo ilu posłów zasiada w Sejmie, a także jakieś pytania odnośnie podstaw ekonomii, bo aż ręce opadają, gdy ktoś twierdzi, że w sklepie nie płaci VATu). Dodatkowo przejście z systemu list do sytemu WOW (podobne do JOW, ale zamiast 1 kandydata, 5 z najwyższą liczbą głosów zostaje posłami). Skończy się wtedy największa patologia, czyli partyjniactwo. Na każdym szczeblu.
@jaro14745 ай бұрын
Im starszy jestem tym bardziej wydaje mi się, że jedyną zmianą która zmieni polityków o 180°, jest wprowadzenie ustawy, która będzie określać kary za niespełnione obietnice. Kary nieuchronne i surowe. I skończą się nierealistyczne obietnice.
@i-kumam5 ай бұрын
Podstawy myślenia krytycznego, które pozwoliłyby moim zdaniem znacząco podnieść kompetencje w tym zakresie, to zdecydowanie mniejszy zakres materiału niż matura. Chyba nie za bardzo wiesz o co chodzi z myśleniem krytycznym, ale na podstawie Twojego komentarza można to po części wyjaśnić. Otóż, świadomie bądź nie, przedstawiasz absurdalnie trywialne testy (połącznie kropek, pomalowanie flagi), które oczywiście nie mają nic wspólnego z myśleniem krytycznym, ale ten zabieg może wywołać wrażenie, że cała idea myślenia krytycznego i testów sprawdzających kompetencje z tej dziedziny jest równie trywialna. Taka manipulacja, mająca na celu zdyskredytowanie jakiejś koncepcji, poprzez nieuprawnione porównanie jej z czymś trywialnym czy absurdalnym, jest dość powszechnym zabiegiem występującym w przestrzeni publicznej. I umiejętności z zakresu myślenia krytycznego mają nam właśnie pozwolić dostrzec brak logiki w takiej argumentacji i odrzucić ją jako nonsensowną. Matura obywatelska jest ciekawym pomysłem, ale obawiam się, że doprowadziłaby do jeszcze większej polaryzacji. Samo bierne prawo wyborcze niewiele znaczy, bo jeżeli chcesz działać dla dobra wspólnego, to i tak prędzej czy później, wpadasz w tryby partyjne - a tam lojalność ponad cnotę. Zgoda, że należy zadbać o wiedzę ogólną, ale to czy ktoś wie ilu jest posłów, czy też nie, będzie miało marginalny wpływ na jego odporność na manipulacje. Nie bardzo rozumiem jak JOWy, czy WOW miałyby ukrócić partyjniactwo?
@AErKartАй бұрын
@@jaro1474W polityce demokratycznych państw są sposoby do obejścia takiej ustawy nakładające i zobowiązania do spełniania obietnic i w ogóle do ciągłości polityki lub w ogóle demokracji. Jednak nie chcę wyjść na destruktywne negatywnego powłoka dlatego nie podam przykładów ale władze nie tak łatwo da się obejść. To co nazywasz władzą jest reprezentacją innego typu władzy która jest zakulisową. Idealne totalitaryzm to prowadzenie państwa z tylnego siedzenia. Wtedy jak coś się stanie co osłabi autorytet władzy to zrzuca się winę na kierowcę i wymienia na innego. Takie kary nie zrobią wrażenia na nikim bo pod stołem dostanie zapłatę za aktorską grę, jak w Kariera Nikodema Dyzmy w filmie!
@AErKartАй бұрын
@@i-kumamRozumiem że cyfrowa demokracja 3D to projekt przyszłościowy i nie będzie on miał wiele wspólnego z obecną szopką układów zakulisowych powiązań które to pewnie jak włoski rząd wraz z kolejną pandemią będącą czystka nieprzystających do nowego wolnego społeczeństwa