Dzięki za kolejny dobry materiał. Świetne rozwiązanie i nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak tanio i sprytnie można to ogarnąć. Pewnie skorzystam z tego pomysłu.
@Elaj_S5 ай бұрын
polecam się ;)
@Wojciuszkiewicz_Bartlomiej5 ай бұрын
Ja standardowo w takich sytuacjach odpowiem to zależy 😅 wszystko zależy ile mamy metrów do punktów i jaki rodzaj instalacji robimy. W sytuacji kiedy mamy instalacje w systemie rozdzielaczowym to cyrkulacja sprawdzi się zawsze. Gdy idziemy klasycznie i mamy do 10m rury do najdalszego punktu, może nam się nie opłacić, komfort będzie na plus ale tylko o kilka sekund. Powyżej 10m warto juz się zastanowić. W moim przypadku np jest to nie opłacalne, mam poniżej 10m do tego instalacja rozgałęźna. Rury dobrze zaizolowane. Czekac na wode bede max 15s wg wyliczeń i to max 2x dziennie a pewnie w realu mniej bo ostatnim punktem bedzie zmywarka podłączona pod ciepła wodę. Jest to czas akceptowany (bywalem w miejscach gdzie czeka sie ok 1min i to juz jest nie akceptowany czas). Z tym ze zostawiam sobie małą furtke ktora bedzie mnie kosztowac grosze a mianowicie w ostatnim punkcie zawor i zawor zwrotny i rurka wracająca do kotlowni jak by wyszlo ze cyrkulacja jest jednak dla mnie.
@Elaj_S5 ай бұрын
@@Wojciuszkiewicz_Bartlomiej to zawsze wszystko trzeba brać na swój przykład… oczywiście, dlatego kiedyś robili łazienki, kuchnie itd blisko kotłowni aby ten dystans był mały, dzisiaj mamy dowolność i cyrkulacja ma być „luksusem” który powoduje ciepła wodę odrazu. Dużo osób nie wie, że można ją względnie tanio zrobić, a dużo osób robi ja i później traci prąd i działa cały czas. Ja każdy materiał opieram o swoje doświadczenie swojego domu ;) nie robię też tego zawodowo a głównym celem jest pokazanie możliwości PLC i przekazanie informacji w taki sposób aby moje też błędy nie były powielane bo nikt ktoś buduje pierwszy dom nie wie wszystkiego ;)
@szkodnik51685 ай бұрын
Czujnik ruchu i temp na powrocie jest ok ale ostatnio widziałem jeszcze inne rozwiązanie które myślę że ma potencjał: czujnik przepływu na zasilaniu ciepła wodą i pompka o większej wydajności. Gdy któryś kran zostanie odkręcony pompka szybko przepych wode aby ciepła doszła jak najszybciej. Myśle że zamiast czujnika przepływu czujnik ciśnienia tez powinien sie sprawdzić. Nie testowałem, ciekaw jestem czy ktoś miał do czynienia z takim rozwiązaniem.
@Elaj_S5 ай бұрын
@@szkodnik5168 ciekawe rozwiązanie ;) nie słyszałem o takim ale ma zasadność działania ;) W sumie tak sobie myślę że nawet mocniejsza pompa dała by radę na podstawie czujnika ruchu…. Warunek tylko to sprawdzenie na dystansach ile wody mamy do przepchania ;)
@dominikkmieciu5 ай бұрын
Minimalna temperatura w zasobniku powinna byc przynajmniej 60C. Ryzyko wystapienia bakterii Legionella
@Elaj_S5 ай бұрын
Dzięki, zawsze o czymś zapominam wspomnieć w materiałach... faktycznie, raz na jakiś czas odpalam tzn. "przepalenie" na 65stopni, tak samo jak robi to oryginalny piec który steruje cwu.
@karolzielinski19925 ай бұрын
Czy sprawdzales ile czasu zajmuje popmce przepchniecie wody? Tzn po jakim czasie od wykrycia ruchu bedzie ciepla woda w kranie.?
@Elaj_S5 ай бұрын
Tak, mam czujnik temperatury w zasobniku i na rurce powrotnej cyrkulacji - pompa cyrkulacji aby osiągnęła zadaną temperaturę (u mnie 40stopni) musi działać 8-10 minut.
@karolzielinski19925 ай бұрын
@@Elaj_S myslalem ze duzo szybciej . Planowalem uruchaniac pompke przy wlaczaniu swiatla w łazience i myslalem ze pompka w ciagu max 30s przepompuje wode.
@Elaj_S5 ай бұрын
@@karolzielinski1992 to będzie mocno zależeć od tego jak daleko masz łazienkę od kotłowni. Jak jest to 5-10m to może nie mieć sensu bo faktycznie po 15 sekundach będzie lecieć ciepła woda bez cyrkulacji. U mnie kotłownia jest w rogu domu i punkty odbiorze są po przekątnej więc daleko;)