może nie do końca w temacie, ale tylko dodam, że do większych lamp (np. w salonie) warto dać 4x1,5. Ja o tym nie pomyślałem, wszędzie doprowadziłem 3x1,5 i teraz niestety nie mam jak zrobić dwóch obwodów w wieloramiennym żyrandolu (nie chcę używać PE jako drugiej fazy)
@Elaj_S6 ай бұрын
Bardzo fajny komentarz;) cieszę się, że ktoś dorzuca takie komentarze … ja o tym zapomniałem wspomnieć w materiale ;) I również jestem przeciwnikiem stosowaniem żółtego jako drugi obwód.
@piotrr5976 ай бұрын
@@Elaj_Sdodajmy, ze nawet jak by ktos pociagna dodatkowy PE, i oznaczyl ta jedna zyle jako przewod roboczy termokurczem to i tak jest zle i niezgodnie z norma. Za 20 lat ktos kupi dom, zobaczy przewod zakuty w scianie i zrobi “ciach”, a potem zrobi “qu**a”
@Czamar896 ай бұрын
A jakbyś po prostu PE z dwóch stron owinął taśmą izolacyjną w kolorze fazy, np. brązową? Z tego co widziałem, to tak się stosuje, jak jest potrzeba.
@piotrr5976 ай бұрын
@@Czamar89Norma tutaj jest jednoznaczna i niedopuszcza takiego oznaczania. A jak za 20 lat ktos kupi Twoje mieszkanie i natrafi na ten przewod w scianie ? Zyla PE moze byc uzywana tylko jako przewod PE/PEN. A dwa co dalej ? Jezeli masz plastikowa lampe w konkretnej klaske to nie potrzebujesz tez zyly, ale jak masz LED/metalowa to i tak musisz ja podlaczyc. Wyjsciem moze byc przekaznik wifi (sic!) ktorym bedziesz mogl juz podzielic te obwody.
@Elaj_S6 ай бұрын
@@Czamar89 tutaj mocno zderza się teoria z praktyką… teoria mówi, że nie wolno jednak praktyka potwierdza, że jest to teoria często stosowana… i najgorsze, że część osób to popiera… ja jestem tego mega przeciwnikiem i nie wyobrażam sobie u siebie takiego rozwiązania! Poza tym że ktoś może kupić taki dom ale wystarczy za 20 lat samemu robić podmianę lampy i rozpinając starą można zapomnieć że ta „taśma” to zmiana oznaczenia. Większość lamp ma złącze pod uziemienie więc to w zasadzie obowiązek
@zjakzbigniew18 күн бұрын
Już któryś raz mówisz o sklejaniu przekaźników 6A przy LEDach i zalecasz 16A. Tylko ten przypadek wystąpił u Ciebie w garażu, gdzie pewnie miałeś większą moc. Zakładam, że w pokojach też masz żarówki LED, tylko niższej mocy. Czy tam też dajesz przekaźniki 16A? Chyba nie...
@Elaj_S18 күн бұрын
@@zjakzbigniew oczywiście że do zwykłych żarówek ledowych wystarcza 6A, jednak w jednym miejscu po czasie dopiero się okazało że taki zwykły plafon miał w środku taśmę led z małym zasilaczem i też się skleił… więc jeżeli masz miejsce dawaj wszędzie 16A, nigdy nie wiadomo co będziemy montować za parę lat… a później wymienić 6A na 16A nie będzie takie łatwe bo zajmują więcej miejsca. Więc podsumowując - jeżeli budżet i miejsce pozwala pakuje dla świętego spokoju 16A na wszystko i nie będzie nigdy problemu
@michaszyba95713 ай бұрын
Świetne materiały, świetne filmy. Jeszcze wszystkich nie obejrzałem, ale jestem w trakcie. Zacząłem nawet coś tam pisać w CODESYS i tu pojawia mi się pytanie i prośba. Czy możesz udostępnić fragmenty kodu jakie masz w napisane PLC? Piszesz w ST czy innym? Jestem na etapie nauki PLC (bo język programowania znam, ale inny :-) ). Interesuje mnie jak ogarnąłeś temat krótki klik, długi klik, podwójny klik, aby załączać oświetlenie.
@moreniakPL3 ай бұрын
Też dołączam się do prośby.
@konjarek5 ай бұрын
Sprawdzałeś czy sprawdzi się oświetlenie 24V? Są teraz dostępne żarówki w standardowych oprawach E27, 24V 10W. Można zasilić je z zasilacza HDR-XX-24, reszta instalacji standardowa. Nie będzie problemu ze sklejaniem przekaźników, można tym nawet sterować bezpośrednio z expandera instalacji alarmowej, na przykład INT-PP Satela.
@Elaj_S5 ай бұрын
Niestety nie miałem jeszcze styczności z takimi żarówkami, jak budowałem u siebie to nie były dostepne (a przynajmniej nie na tyle abym je znalazł;) ) Pomysł bardzo fajny ze względu na zużycie prądu i wbrew pozorom bezpieczeństwo elektryczne - to tylko 24v a nie 230…. Kwestia przekaźników to jest żaden problem gdy stosujemy normalne żarówki, na 100% sklejać się będzie przekaźnik gdzie stosujemy taśmy led (np w lampach) ale już przekaźnik 16A nie ma z tym problemu. Taka żarówkę też można by wysterować bezpośrednio z cyfrowego wyjścia z PLC jednak uważam że nie jest to najlepszy pomysł ponieważ trzeba by zastosować większy zasilacz… a po drugie lepiej jednak odseparować zasilanie systemowe od zasilania np oświetlenia.
@konjarek5 ай бұрын
@@Elaj_S Zamierzam do sterowania użyć INT-PP Satela i centrali alarmowej. Zasilacz HDR 150 W da radę z 10 żarówkami, w trybie jałowym ma zużycie 0,12W więc pomijalne. W czasie pracy od 20% obciążenia ma sprawność 90% więc przypuszczam że może okazać się bardziej efektywny od przetwornic w żarówkach LED 230V. Zobaczymy jak mi to wyjdzie, jak okaże się że to nie jest dobry pomysł, przejdę na 230V :)
@Elaj_S5 ай бұрын
@@konjarek podziel się wynikami i może to pomóc innym użytkownikom. A też sam jestem ciekaw ;) dzięki !!
@konjarek5 ай бұрын
@@Elaj_S Postaram się coś napisać na ten temat, ale to potrwa. Budowa ruszy dopiero za rok :)
@Pawewind776 ай бұрын
Czy istnieją rozwiązania które pozwolą na regulację jasności światła mając w włączniku tylko skrętke? Szukam i wszytko co znajduje wymagają L i N w miejscu gdzie jest włącznik/ściemniacz?
@andrejos872 ай бұрын
Podpinam się do pytania :)
@szikakao25 ай бұрын
Hej a tak z ciekawości wzg kl2722 w jaki sposób realizowane jest pozycjonowanie rolety? te karty maja jakiś pomiar prądu? bo technicznie ten interlocking można odpowiednio spiętymi 2 przekaźnikami zrobić
@Elaj_S5 ай бұрын
Moduł KL2722 to w zasadzie triaki wrzucone, więc prawie to samo co przekaźniki … pozycja liczona jest czasowo więc moduł sam tego mie realizuje, sam moduł przedewszysfkim zajmuje mniej miejsca jak dwa przekaźniki ale najważniejsze - ma wbudowaną opcję taką, że nie możliwe jest wysterowanie obu kierunków w jednym czasie, ma mechaniczną blokadę
@mundari16 ай бұрын
Pytanie poboczne od oświetlenia: Jak zrealizowana jest u Ciebie obsługa Pt1000? Jak kompensujesz rezystancję przewodu UTP na długich odcinkach?
@Elaj_S6 ай бұрын
Odpowiedź jest prosta… wcale ;) przy PT1000 nie ma takiego problemu, przy PT100 trzeba się tym martwić ;)
@limsky801229 күн бұрын
Kurcze caly czas brakuje mi podstaw i tlumaczenia ELI5 dla totalnych noobow. Gubie sie na pierwszym diagramie czym sa te trzy elementy po lewej stronie od przekaznikow? Wpominales ze ten diagram byl wielokrotnie pokazywany - w jakim filmie jest najlepiej tlumaczony?
@Elaj_S28 күн бұрын
Odpowiem trochę głupio ale jednak szczerze… czasami lepiej to komuś zlecić żeby nie puścić domu z dymem ;) A tak poważnie to już są właśnie podstawy podstaw, nie pokazuje schematów elektrycznych tylko obrazowo…. Po lewej u góry to wyspa komunikacyjna plus moduł cyfrowych wyjść. Na dole zwykły zasilacz a na środku blok rozdzielczy do zasilania;)
@limsky801228 күн бұрын
@@Elaj_S Jasne rozumiem, generalnie jestem techniczny (programuje), ale z elektryki 0. Rozdzielnicy się nie planuje dotykać :-) Chce tylko zrozumieć.
@Elaj_S28 күн бұрын
@@limsky8012 super! Ale przynajmniej mnie natchnąłeś aby zrobić jeden odcinek czegoś turbo prostego !! Dzięki !! ;)
@rm-13136 ай бұрын
Ampio ma płytki dopuszkowe magistralne pod które podłącza się podwójny dzwonek, koszt 105 netto jak sie nie mylę i można je programować na wieloklik więc dobra alternatywa, oczywiście trzeba do tego serwer ale to standard
@Elaj_S6 ай бұрын
A może Ampio ma jakąś ogólnodostępną magistralę? Może wtedy bez dodatkowych serwerów bezpośrednio do PLC wpiąć? To by mogła być spoko opcja ;)
@rm-13136 ай бұрын
@@Elaj_S magistrala can ale kodowanie zmodyfikowane, mają moduły do integracji i nodered wbudowany w serwer
@ukaszxktos53976 ай бұрын
@@rm-1313 Serwer z RPI w środku, a jakiegoś czasu zdaje się Banana PI ;)
@piotrr5976 ай бұрын
Bardzo mi sie podobaja te panele knx, fakt jest on drogi, ale 8 klawiszy z KNX to 2xskretka + 4x wlacznik + plasterek 8 DQ, + PT100 + 1 AI, i jak wspmnailes zlaczki opcjonalnie, rozdzielnica o modul wieksza. Trzeba by faktycznie policzyc czy ten 800-1000zl za przycisk KNX to jest zmaz tak duzo, moze wyjsc bardzo znikoma roznica i nie wiem na ktora strone. Co do podswietlenia, ich zasilanie mozna przez jeden przekaznik i tryb nocny/tryb wakacje/po za domem etc wszystko wylaczy. A te LED tam to 3-4 mA ? W przyciskach eatona M22 maja po 7mA, a sa mocne. Z takim restrykcyjnym podejsciem to te kilkadziesiat przekaznikow juz zaczyna generowac waty na ich cewkach. To moze lepsze bistabilne ? Jak jest czesc 1 znaczy beda nastepne ? ^^ Nie chces tego dac na githuba ? :P
@Elaj_S6 ай бұрын
8 klawiszy to mało kto robi w jednym miejscu, ale tak jeżeli ktoś koniecznie chce to 2xskretka… Co by nie było podsunąłeś właśnie genialny pomysł na materiał… zrobię faktycznie zsumowanie i porównanie cenowe przykładowego kompletu cenowego ;) dzięki !! Czego nie będę w stanie zrobić to naprawdę przetestować panela KnX i móc ocenić szerzej… uważam że będzie dużo drożej ale zostawmy miejsce na dyskusje bo wzbudziłeś ziarenko niepewności ;) Cześć druga będzie jutro albo max w sobotę bo nie zdążyłem obrobić materiału, a też parę osób wspomniało, że lepiej się ogląda krótsze materiały