Jeśli chodzi o cywilne ratownictwo chemiczne, to mam taką teorię że to zdarzenie nie wpłynęło na rozwój, jednakże tragiczne pożary w Czechowicach-Dziedzicach (Rafineria 1971) i Poznaniu (zakłady Stomil 1972) obnażyły z jakim brakiem sprzętowym oraz proceduralnym się zmagamy. Te dwa pożary mogły wpłynąć na rozwój tego typu jednostek.
@olo12992 жыл бұрын
Najgorsze ze obecnie się cofamy doczasow początków ratownictwa kolejowego. Od lat traktowane jest ratownictwo jako ten wyrodny syn którego najlepiej gdyby wyskrobano za wczasu. Wracamy do pracy w warunkach gdy nie ma czym pracować, nie ma kim bo chłopaki uciekają przy najgorszych zarobkach na kolei, nie wspominając już o tym że nie ma już ćwiczeń, sprawdzen sprzętu itp, zamiast tego jest praca na innym stanowisku i ściąganie do wykolejenia w środku nocy bez jakiego kolwiek przygotowania. Poza kilkoma pasionatami że tak powiem w ekipie którzy sami chcą się tego uczyć albo mają już lata doświadczenia reszta ludzi to prawie jak robotnicy na budowie. Przyszli i robią co im każą ale bez wiedzy o celu ich pracy..... Przykre bo jeżeli odejdzie reszta emerytów w niedługim czasie to praktycznie nie zostanie już nikt do takich robót...... I zlikwidowane zostanie większość ekip ratunkowych. Problem się zrobi gdy zdarzy się kolejna duża katastrofa a prędzej czy później się zdarzy
@bartoszmaziarek1012 жыл бұрын
@@olo1299 Pytanie czy takie ratownictwo jest potrzebne? W momencie kiedy od miejsca ich stacjonowania dojdzie do wypadku w odległości np 80 km to szybciej dojedzie na miejsce 50 jednostek straży pożarnej i np 200 strażaków
@DebaGTX2 жыл бұрын
@@bartoszmaziarek101 i co z tego, że 200 strażaków dojedzie jak do radzenia sobie z chemikaliami potrzebny jest sprzęt, którego pewnie większość z jednostek nie posiada?
@darekmaki36152 жыл бұрын
Jak zwykle bardzom ciekawe.
@michal2301892 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek, nie miałem pojęcia o takim wypadku szkoda tych ludzi.
@TOF_ms2 жыл бұрын
W końcu! Wyczekiwałem na nowe odcinki. ;)
@lucaslaga91782 жыл бұрын
Jak zawsze świetny materiał _ no Panie kolego , szacun 👌
@konradsmile.c42 жыл бұрын
Dziękuję 👍
@karol12272 жыл бұрын
Smutne i tragiczne
@macieklaptos33082 жыл бұрын
Następny super film
@zawisza19862 жыл бұрын
super materiały robisz
@WA_LO10 ай бұрын
2:34 piękny kadr na dworzec z mojego miasta i teraz taka ciekawostka te schody które prowadziły na peron już nie istnieją teraz jest przejście podziemne napis został podzielony i słowo Łowicz stoi przed budynkiem Biedronki a sam dworzec został doszczętnie przebudowany
@pier1002 жыл бұрын
Nareszcie:) pozdrawiam
@Transportowapasja2 жыл бұрын
Świetny film pozdrawiam
@katastrofy_seriayt Жыл бұрын
Akurat to skojarzyłem z Białymstokiem gdy przy ul. Poleskiej wykoleiły się wagony w tym cysterny z płynnym chlorem. Jednak nie doszło do wycieku i prawdopodobnie uratowało to Białytstok bo w wypadku nie było ofiar
@Mina.komando2 жыл бұрын
Fajny film tak jak zawsze 😄👍
@MatiMK2 жыл бұрын
Ciekawy materiał
@KrzychuSroka2 жыл бұрын
Dobra robota
@kamiloron55922 жыл бұрын
A ja powiem coś innego: szacun za ciekawe zdjęcie Warszawy Zachodniej z 1968r
@Kuracyjastartodnowa2 жыл бұрын
Co ciekawe to jest kadr z filmu Wajdy i naprawdę wisi w Narodowym Archiwum Cyfrowym.
@pawea84832 жыл бұрын
Nareszcie.
@Bartmistrz2 жыл бұрын
Sezon 4😎
@dobryczlowiek90432 жыл бұрын
I pomyśleć, że tędy przejeżdżałem jakieś kilka godzin po emisji filmu, dość uważnie obserwowałem miejsce wypadku
@outdoorfrenzy6632 жыл бұрын
Miejscowi cały czas rzeczywiscie to wydarzenie pamiętają. Mój ojciec opowiadał, że jako 13 latek w nocy pakował się do ewakuacji. Wypadek był jak to się tu mówi "przy palisadzie" (szpalerze sosen wzdłuż torów linii nr 3).
@Kolejarz_krzy_pus Жыл бұрын
LK3?! E20?!
@wojciechgames29652 жыл бұрын
Nareszcie jakaś katastrofa kolejowa 😱😍😍😍😍
@gandziorz2 жыл бұрын
Szczerze? Mam nadzieję że nie będzie materiału w przyszłości na nowe "katastrofy", a jedynie to co już się wydarzyło.
@wlocek3692 жыл бұрын
@@gandziorz ja też mam nadzieję że autorowi tego posta trafia się pomyłka i miał na myśli publikację nowego odcinka a nie to co napisał.
@djfreezy9872 жыл бұрын
Panie Kuracyja materiał pierwsza klasa jak zawsze Mam tylko pytanie Skąd żeś Pan u licha wytrzasnął informację o wypadku w Sędziszowie z kwietnia 1968 roku, a raczej gdzie sam powinienem szukać? Pytam, bo zawsze ciekawiła mnie historia moich rodzinnych okolic, a do tej pory myślałem, że najbliższe "wypadki" to Radkowice, Szczekociny i Charsznica (niemiecki Eszelon)
@Kuracyjastartodnowa2 жыл бұрын
Magia zwana Garbacikiem i Stankiewiczem ;)
@Kuracyjastartodnowa2 жыл бұрын
edit: o kurna chodziło o Sędziszów Małopolski. rany boskie jest źle ze mną
@wojteksmag82862 жыл бұрын
@@Kuracyjastartodnowa Zwrotnica (w głowie) przeskoczyła pod składem?
@djfreezy9872 жыл бұрын
@@Kuracyjastartodnowa spokojnie Panie kolego, spokojnie, ja już przywykłem, kiedyś nawet kurier z paczką się pomylił (a to jakieś 130km xD) a mylić się rzeczą ludzką ;)
@qwertasdef67532 жыл бұрын
Są orły co mylą Lublin z Lubinem. Ze 600km...
@rsx78re2 жыл бұрын
4:19 Skojarzyło mi się to z Czarnobylem
@szymekstormtymczasowe17302 жыл бұрын
1;23 cnie? XD
@embetker85192 жыл бұрын
Maszyny po prostu popełniają inne błędy niż ludzie, bardziej skomplikowane, mniej zauważalne ;)
@Radek.682 жыл бұрын
4:28 - niestety dziś wygląda to podobnie, wojsko ma tak absurdalne terminy na różne sytuacje kryzysowe, że szkoda gadać. Np. rakiety Newa SC ziemia-powietrze (na wyposażeniu naszego wojska) przy braku wcześniejszej gotowości bojowej mogą wystartować dopiero po kilku godzinach, a ich zasięg to ok. 15 - 20 km. A przez ten czas... chyba wiadomo.
@jerzyjerzewski61622 жыл бұрын
Mamy gwarancje natowskie. Co to oznacza chyba także wiadomo. Tak że tego ... możemy spać spokojnie. Silni, zwarci, gotowi !
@gallanonim13792 жыл бұрын
Niestety, każdy system rakietowy z lat 60tych tak ma - dlatego jest coś takiego jak stopnie gotowości bojowej czy dyżury bojowe. Dywizjon rakiet przeciwlotniczych to nie jest tylko wyrzutnia i rakieta, to kilkadziesiąt pojazdów - 4 wyrzutnie, stacja naprowadzania rakiet, kabina dowodzenia, generatory które to wszystko zasilają, kable które to wszystko ze sobą łączą, bateria techniczna będąca warsztatem polowym rozpakowującym rakiety i przygotowującym do załadowania... Zgodnie z instrukcją czas rozwinięcia pzr Newa z marszu w pozycję bojową to 2 godziny, zgrane załogi wykręcały 1 godz 20 min. Współczesny, czczony u nas amerykański Patriot instrukcyjnie rozkłada się 90 minut, bo też wszystkie elementy łączone są kablami i częściowo przewożone na przyczepach.
@tubemarcys292 жыл бұрын
Pytanie: czy w miejscu katastrofy stoi jakiś krzyż lub inny "świadek" tego zdarzenia?
@Kuracyjastartodnowa2 жыл бұрын
nie
@tubemarcys292 жыл бұрын
@@Kuracyjastartodnowa Brakowało takiego zdjęcia w filmie. Teraz rozumiem.
@lowiczak1232 жыл бұрын
Mieszkam w okolicy i nie kojarzę czegoś takiego.
@TheAgrotechnik2 жыл бұрын
@@lowiczak123 Kiedyś takie wypadki tuszowano i ukrywano przed opinią publiczną. Nawet lokalni mogli nie wiedzieć na dobrą sprawę co się stało bo milicja otoczyła teren i nikogo nie dopuszczała.
@pralkatv3485 Жыл бұрын
4:22 Oczami wyobrazni widzę jak aparatem Orsata badają skład gazów.
@faurl35h2 жыл бұрын
Cysterny z zdjęć wyglądają na radzieckie... i dlaczego zaczęły wybuchać podczas akcji ratunkowej?
@adamw.85792 жыл бұрын
Chlor jest przewożony w stanie schłodzonym, cysterny zaczęły sie grzać i ciśnienie wzrosło ponad wytrzymałość zbiornika. Charakterystyczny "daszek" nad zbiornikiem to jest osłona termiczna.
@elzbietagradowska46922 жыл бұрын
@@adamw.8579 Proszę nie wypisywać takich informacji a zapoznać się z INSTRUKCJA PAKOWANIA P200-ADR
@bennyjack69312 жыл бұрын
@Kuracyja jaka jest oficjalna przyczyna śmierci dróżniczki i załogi (kolejarzy)? Dotarłes do tego co mieli wpisane? Wątek z dróżniczką bardzo ciekawy.
@gwiazdapioun21272 жыл бұрын
Z artykułu Jonasza Przybyszewskiego można wywnioskować że wszyscy przeżyli moment zderzenia, ale ulegli śmiertelnemu zatruciu chlorem. Podobnie ormowiec, który zignorował zalecenia lekarzy by wrócił do domu, i nawdychał się trującego gazu, wciąż unoszącego się na miejscu tragedii.
@snowiePL2 жыл бұрын
1. Chlor przecież ma specyficzny zapach. 2. Czy nie można było dostać informacji od PKP co jest przewożone danym pociągiem?
@mxek12 жыл бұрын
dodatkowo chlor w postaci gazowej jest żółty...
@michakowalski60122 жыл бұрын
Jak już czuć zapach to jest dawno za późno ..
@Rinke.2 жыл бұрын
@@mxek1 dodatkowo wagonu powinny być jakiś oznaczone
@jasiekzpodhala90282 жыл бұрын
Co do 1. Gdy stężenie chloru w powietrzu jest zbyt wysokie to paraliżuje receptory węchowe i zapachu się nie poczuje (podobnie jest np. przy wysokim stężeniu siarkowodoru) - umrzesz nie czując nawet zapachu. @Grubolini Co do koloru uwolnionej chmury gazu to sprawa jest oczywista - o 5 rano w grudniu było zbyt ciemno by to zobaczyć. Gdy było już jasno pierwszy wyciek zdążył się rozproszyć.
@mrufka03222 жыл бұрын
PRL... i wszystko jasne :D
@elaspo Жыл бұрын
Czy mozna wiedzieć, z jakiego podręcznika dla MO wzięte są ilustracje?
@agro_team93232 жыл бұрын
Jaka gra
@Kuracyjastartodnowa2 жыл бұрын
napisy końcowe
@agro_team93232 жыл бұрын
@@Kuracyjastartodnowa ok dzięki
@SebastianNatanek-oy1hq Жыл бұрын
Możecie państwo zrobić odcinek czarnych dni kolei o wypadku pociągu osobowego relacji Kołobrzeg Poznań? Wypadek zdarzył się na przejeździe kolejowym w Białogardzie.Tam tir wjechał pod pociąg.
@mikaelangelo51582 жыл бұрын
Może chcieli odczekać przeczekać .... Chlor się ulotni i będzie spokój....😱😱😱😱😳😳
@Kuracyjastartodnowa2 жыл бұрын
nie. spieprzali mówiąc średnio dyplomatycznie
@HGruber712 жыл бұрын
A co było w tych wybuchających cysternach?
@ojciecdyrektor13Ай бұрын
Chlor
@wojteksmag82862 жыл бұрын
Gdy widzi się stan zabezpieczeń w PRL-u to można tylko się dziwić, że to państwo nie zawaliło wcześniej. Brak informacji o przewożonym ładunku, szybkość reakcji służb, brak wyposażenia... Z dzisiejszego punktu widzenia to koszmar zaniedbań i niekompetencji.
@mike-ivy2 жыл бұрын
Masz odpowiedż co się dzieje w rosji ... Tam niekompetencja urosła do tego stopnia że aż powołali ministerstwo do spraw katastrof ( sytuacji nadzwyczajnych , ale tam to zwyczajnych )
@gallanonim13792 жыл бұрын
@@mike-ivy W każdym państwie poradzieckim takie ministerstwo jest i zawsze było, dlatego że u nich ministerstwa spraw wewnętrznych zajmują się sprawami policyjno-siłowymi. I niestety, wbrew rojeniom niektórych Rosja wcale jakoś nie odbiega od "średniej europejskiej w dziedzinie" katastrof...
@gallanonim13792 жыл бұрын
Akurat do szybkości reakcji służb to trudno się przyczepić. Przecież w tamtych czasach techniczne środki łączności wyglądały trochę inaczej, niestety wtedy nie mieli komórek i internetu...
@labedzp2 жыл бұрын
@@listonoszpat233 a może byś wpadł że nie ważne co było ale jak powiedział chorąży w krollu sztuka jest sztuka
@mike-ivy2 жыл бұрын
@@gallanonim1379 Jakoś nie pamiętam w radzieckim i poradzieckim prl-u takiego tworu ... To tylko pokazuje że mentalnie rozzija leży w zapadłym zakątku Afryki
@PaulusLapkov2 жыл бұрын
👏👏👏👍✌️
@Brzoziak3042 жыл бұрын
Planujesz w przyszłości materiał o katastrofie w Kłaju (2006)?
@ttkkrr2 жыл бұрын
Łapka w górę. Jestem z Szarowa, i pamiętam to zdarzenie, I co gorsze dojeżdżałem w tym czasie pociągiem do pracy w Krakowie, ale mnie całe szczęście najgorsze ominęło. Rys sytuacyjny to: Pociąg z Kołobrzegu (83503) najechał na tył pociągu z pustymi wagonami osobowymi (23901) stojącym przed semaforem wjazdowym na stację w Kłaju. "Kołobrzeg" jadąc w stronę Tarnowa tuż przed przystankiem w Szarowie wychodzi z łuku, i już z przystanku w Szarowie ma bezpośrednio widoczność na cały szlak aż do Kłaja (albo i dalej bo nocy widać światła z jeszcze dalszych miejsc). Przy dobrej widoczności widać składy zatrzymujące się w Kłaju, w nocy widać światła pociągów patrząc z Szarowa w stronę Kłaja - ogólnie linia prosta. I jak wyglądał przebieg zdarzenia ? Co się najpewniej stało ? Pociąg "pruł" ile mógł (linia była jeszcze przed przebudową, ale nie powiem żeby nie była w złym stanie i nie pozwalała się rozpędzić), wyszedł z łuku przed przystankiem w Szarowie i już jadąc przez przystanek zobaczył że będą problemy. Hamowanie awaryjne, ucieczka do przedziału maszynowego. Wszyscy przeżyli. Odległość od przystanku Szarów do miejsca zdarzenia między 900 a 1000 metrów. "Troszkę" mało. Co się dokładnie zdarzyło, jaka była przyczyna ? niestety nie jestem śledczym a zwykłym ciekawskim :)
@wlocek3692 жыл бұрын
Planujesz "przenosiny" materiałów z poprzedniego kanału czy też może będą to najwyżej remastery i update wcześniej zamieszczonych materiałów ?
@Kuracyjastartodnowa2 жыл бұрын
wszystko zostaje jak jest
@SirFranex2 жыл бұрын
Tak miało być publicznie?
@Kuracyjastartodnowa2 жыл бұрын
w jakim sensie?
@SirFranex2 жыл бұрын
@@Kuracyjastartodnowa przez te wakacje myślałem, że jest czwartek XD
@abixdrugi63762 жыл бұрын
Mieszkam w Łowiczu w Jackowicach jestem często ponieważ mam tam rodzine pierwszy raz słyszę ze wydarzył się tam wypadek mam nadzieje ze film obejrzę bez problemu
@jansupronowicz13002 жыл бұрын
Smrodu chloru łatwo się nie zapomina...
@mike-ivy2 жыл бұрын
o ile się przetrwało - pomiędzy dawką wyczuwalną a ,,skuteczną'' jest naprawdę cienka dość granica ...
@dariusz_k._ladziak2 жыл бұрын
@@mike-ivy Przetrwałem. Dwie trzecie lekcji nauczycielka szkoliła nas, jak mamy się zachować, wąchając gazowy chlor, przez kwadrans każdy z klasy mógł, po zdjęciu szalki Petriego z menzurki mającej na dnie wyraźnie żółto - zielony gaz raz sobie ręką nad wylotem menzurki w stronę nosa powachlować. W jakiej szkole takie cuda? W Technikum Chemicznym nr. 3 w Warszawie, Saska 78. Zawodowi chemicy i taką wiedzę praktyczną muszą mieć. A dalsze zalecenia z tej szkoły? Czujesz gazowy chlor, na bezdechu - bajka o fokach. Czyli na bezdechu sp...j w podskokach. Gwarancji nie ma, ale może zdążysz.
@Wyplacalni2 жыл бұрын
Jak zwykle jak na tamte czasy brak komunikacji radiowej i przycisku Radio Stop. Gdyby było to pewnie można było by uniknąć bądź zminimalizować straty. Dróżniczka zginęła w budynku ? To tak jakby wagonem oberwała, chociaż to brzmiało tak jakby budka była z drewna.
@MarcinCzech-q4f2 ай бұрын
Wyciek chloru miał miejsce rzec by można na odludziu. Gdyby to samo zdarzyło się 21 lat później w Białymstoku - miasto już by nie istniało albo stało się "miastem-widmem", jak ukraińska Prypeć po eksplozji reaktora nr 4 w Czarnobylu.
@Kuracyjastartodnowa2 ай бұрын
Wątek możliwych skutków pojawił się w odcinku białostockim
@wojtekfrompoland2523 Жыл бұрын
17:20 teraz to PSP ma lepszy sprzęt ratownictwa chemicznego niż wojsko
@elzbietagradowska46922 жыл бұрын
Tragiczne zdarzenie, zgineli kolejarze na służbie a w mojej ocenie wydźwięk komentarza odczytuję jako ironiczny z nutą nieudaczności . Byłem w tym dniu na miejscu katastrofy, pamiętam ten dzień b. dokładnie, nie wszystko co w tym filmie odpowiada mojej pamięci- przyczyny katastrofy były inne. W następnym wpisie zajmę odpowiednie stanowisko.
@Kuracyjastartodnowa2 жыл бұрын
"wydźwięk komentarza odczytuję jako ironiczny z nutą nieudaczności" - eeeee, czekam już jeden dzień i jakoś nadal nie widzę gdzie komentarz miałby być ironiczny "przyczyny katastrofy były inne" - zapraszam zatem do ich przedstawienia