Dziękuję za tę rozmowę i polecam wszystkim przejście na ciemną stronę mocy branży IT! 😀
@ankamichalska99793 жыл бұрын
Bardzo dziekuje za bardzo interesujacy film! Zazdroszcze Wam zasad panujacych w izraelskich biurach...
@magdamagdalenowska23893 жыл бұрын
w jakich krajach szanuje sie pracowników a w jakich straszy moze w wschodnich np Białoruś krajach sie straszy a w południowy jak np Izrael i zachód szanuje ? Pozdrawiam :-)
@tmuchakw8163 жыл бұрын
Bardzo smutne opowiesci z Izraela DLA mine to zycie w trumnie jest weselsze...Szerze wspolczuje!!
@Izrealia3 жыл бұрын
Tomaszu, to ja współczuję. Życzę bardziej otwartego umysłu. Pozdrawiam.
@magdamagdalenowska23893 жыл бұрын
@@Izrealia racja :-)
@madaleinelundius88853 жыл бұрын
Bardzo interesujacy odcinek !! Dzieki !!
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Dziękujemy :)
@Izrealia3 жыл бұрын
Dzięki ❤️❤️❤️
@aga13933 жыл бұрын
Zdaje mi się, że jeżeli chodzi o parę w biurze, to wiele będzie zależał od danego biura, jego wielkości czy samej branży. Sama pracuje w marketingu i szczerze mówiąc dziwiłam się jak słyszałam o tych wszystkich wadach polskich biur, bo ja tego nie doświadczyłam. Do szefa mówię po imieniu, często można nawet prosić go o pomoc w prywatnych sprawach, nie mamy dress codu, jest mała ekipa, a więc i wszyscy traktują się po przyjacielsku jak rodzina, nie ma mowy i dziwnych zachowaniach, obgadywaniu itd. Ale może kwestia tego, że dobrze trafiłam, bo innych doświadczeń nie mam. Pracowałam też "biurowo" w bibliotece akademickiej przez chwile. Nie miałam styczności z petentami, tylko innymi pracownikami i wspomnienia mam podobnie, ba, tęsknię za tymi ludźmi i wciąż mam z nimi kontakt, niemal jak rodzina. Tak więc zależy od rodzaju biura, bo na pewnie bywa z tym różnie, nie powiedziałabym jednak, ze jest to problem wszystkich czy nawet większości polskich biur. Myślę, że rozłożyłoby się to mniej więcej 50/50
@Izrealia3 жыл бұрын
Bardzo fajnie, że trafiłaś na takie miejsce ☺️ Z pewnością jest ich więcej. Liczę na to, że pewnego dnia będą stanowiły większość
@antonigumiega32993 жыл бұрын
...wspaniały program...
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękuję ☺️
@codeirish39723 жыл бұрын
dobry film. W Irlandii nawet na zwyklych kursach odkad pamietam podpisywalem taki dokument.To samo na jaki tam studiach podyplomowych czy w kazdej z firm. Oczywiscie jest to w wiekszosci traktowane jak 'dupokryjka' dla firmy ze jakby co to oni zrobili wszytko co trzeba. Nie wiem czy mozna w sumie wiecej. Mysle ze problemem jest wciaz stary 'typ biurowej grzecznosci' . Ja pamietam jak kiedy zaczynalem prace kobiety nie tylko szefowe wrecz byly uskrzydlone kiedy im wspolpracownicy mowili komplementy. Nie wyczuwamy granic tych grzecznosci ktore sa dopuszczalne. Troche tez jest tak ze my faceci mamy wrazenie ze to dziala w jedna strone.to ograniczanie. Trzeba nauczyc sie byc neutralnym. To trudniejsze niz sie wydaje.System polecen tez dziala w mojej firmie.Powiedzialbym ze jest nawet preferowany.
@edytauszcz61882 жыл бұрын
Super - Uba !! :-)
@edwardblutstein93783 жыл бұрын
Super rozmowa!!... Pozdrawiam
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękujemy!
@jkmmiastograbowiec57733 жыл бұрын
Podobają mi się te zasady.
@Kabja13 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Podoba mi się to, że nikt nie komentuje wyglądu innych osób. Do 15 lat mieszkam w Belgii, tutaj nie ma tak sztywnych regulacji dotyczących zachowania się w biurze, bo chyba po prostu nie są potrzebne. Kulturalni ludzie sami wiedzą, co wypada, a czego nie. Nie ma obgadywania za plecami, nie ma różnego traktowania ze względu na płeć. No i jednak godziny pracy są normalniejsze. 10 godzin w biurze to jednak przesada. Jaka może być wydajność człowieka po 10 godzinach przy biurku? Jeszcze jedna sprawa mnie niepokoi- Izraelczycy w ogóle nie mają prawa do życia prywatnego?
@Izrealia3 жыл бұрын
No niestety, balans pomiędzy praca a życiem prywatnym jest tu bardzo zły. :( Chociaż, tak jak mówiłam w filmie, to zależy od perspektywy. Amerykanie mieszkający w Izraelu są zachwyceni, że w Izraelu pracuje się tak "mało". Europejczycy są zazwyczaj w szoku, tak jak my, że można tyle pracować.
@Kabja13 жыл бұрын
@@Izrealia Ale Wy rzeczywiście siedzicie po 10 godzin przy biurkach?
@Izrealia3 жыл бұрын
Nie do końca. Sama przerwa na lunch to zazwyczaj godzina. Do tego dochodzą wyjścia na dwór, przewietrzyć się, itp, itd. Mimo to, niektórzy są w biurze od 9 do 19.00, czasem i 20.00.
@Kabja13 жыл бұрын
@@Izrealia To jeszcze nie tak źle. Szef wymaga siedzenia w pracy do takich późnych godzin? Co z dziećmi? One też spędzają tyle czasu w szkołach i przedszkolach?
@Izrealia3 жыл бұрын
Szkoła, przedszkole, niania. Rodzice się dzielą, zamieniają. Ojcowie są bardzo zaangażowani.
@danielapintara56643 жыл бұрын
Bardzo ciekawy filmik miło Was słuchać, pozdrawiam.
@Izrealia3 жыл бұрын
Pozdrawiamy serdecznie ♥️
@hebrajskinietylkobiblijny47503 жыл бұрын
Ciekawa rozmowa a widzę, że ilość subów rośnie jak na drożdżach i super. Pozdrawiam :-)
@Izrealia3 жыл бұрын
Powoli do przodu :) dziękuję bardzo
@halinaszuba92913 жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa ,dziękuję, pozdrawiam
@Izrealia3 жыл бұрын
Pozdrawiamy serdecznie
@ppphello63043 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film dziękuję 👍👌
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękujemy ☺️
@marianmrozinski8123 Жыл бұрын
Doroto posiadasz niezwykły dar wynajdywania nieprzeciętnych osób. Dziękuję.
@KatarzynaLipowska-cj7ny3 жыл бұрын
Jak Was miło widzieć razem dziewczyny😉😊Pozdrawiam i ściskam mocno 😘😘❤️❤️
@Izrealia3 жыл бұрын
Bardzo nam miło ❤️ dziękujemy i ściskamy też
@miroslawkjk64643 жыл бұрын
Jak zawsze pełen profesjonalizm. Bardzo rzeczowa rozmowa bardzo rzeczowych kobiet. Jestem dumny że jesteśmy Polakami. Pięknie reprezentujecie nasz kraj.
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękujemy za ciepłe słowa 😍🌺
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Dziękujemy!
@ZeSvenska19823 жыл бұрын
❤️🇵🇱🇮🇱
@djcarlos6873 жыл бұрын
O kurcze, na profilowym przypominałaś "moją miłość"😂😁😅... Zwłaszcza ten uśmiech charakterystyczny jak w miniaturce, jak u niej w oryginale xD.. Piszę, jak najbardziej serio 😁😂😁!
@podroznikpaucki60533 жыл бұрын
Kiedyś oglądałem jakiś serial gdzie koleś jak rozmawiał o biznesie z kobietą to nawet nie patrzył jej się w dekolt i chodzi o to, że w biznesie trzeba być zimny i zdystansowany.
@sarabe87933 жыл бұрын
Świetna rozmowa!
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękuję 🌺🌈
@NormanF623 жыл бұрын
The workplace is about professional deportment. And if someone has personal issues, bring it up outside of work. Same applies if you and a coworker do have a relationship. You want to conduct yourself appropriately, keeping in mind how you deal with others is how you’re seen. That’s why company policies are very strict. Its not necessary to remind people of what’s allowed and what’s not allowed but a hostile work environment harms everyone. A good discussion on the subject in your video.
@wiesiawojcik7963 жыл бұрын
it seems that a hostile work environment and conflict management are currently being promoted in Poland.
@peteroz73323 жыл бұрын
@@wiesiawojcik796 nie spotkałem się, żeby ktoś kompetentny i wartościowy dla firmy skarżył się na złą atmosferę czy "prześladowanie"... najczęściej robią to osoby, które "kopią dołki pod kimś" albo czują się wykorzystywani, bo muszą coś zrobić... 🤷♂️
@Izrealia3 жыл бұрын
Thank you, Norman 🙏
@Izrealia3 жыл бұрын
Pete Roz, argument pod tytułem "Nie spotkałem się" jest, z całym szacunkiem, słaby. To tak jakby powiedzieć "Ja nigdy nie złamałem nogi, więc to znaczy że nigdy na świecie nikt nie złamał nogi". To, że Ty się z czymś nie spotkałeś nie oznacza, że takie zjawisko nie istnieje.
@peteroz73323 жыл бұрын
@@Izrealia ok, można też odwrócić Twój argument - to że tak się zdarza (co jest karygodne) nie oznacza, że jest tak wszędzie i na każdym kroku - co wydajesz się sugerować - to po 1° a po drugie - większość przypadków "plotkowania czy obgadywania za plecami", to jednak mimo wszystko domena kobiet... 🤷♂️ kobiety są bardziej zawistne, pamiętliwe (nawet w drobiażdżkach) i bardziej mściwe niż faceci... 🤷♂️ większość kobiet (ok 4 na 5) woli pracować z i dla przełożonych/managerów mężczyzn niż z kobietami i dla kobiet 🤔 i nie jest to wina mężczyzn, bo to kobiety pomimo promowania i różnych zachęt tak się zachowują a przecież nie można zmusić jakiejś pani, żeby została np. żołnierzem czy ceo jakiejś firmy... a ten przykład, gdzie koleżanka miała "15-20% zniżki" to jest właśnie przykład taryfy ulgowej, "zachęty " i dyskryminacji... 🤷♂️ a że jej się tak nie wydaje? cóż , jej komentarz jest siłą rzeczy stronniczy (biased, impartial), ale tego się nie "zauważa", gdy się jest kobietą, bo tak jest w wielu sytuacjach przez całe życie (od wejściówek do klubu/dyskoteki poprzez ułatwienia na egzaminach fizycznych do armii czy policji czy straży aż po wyroki w sądach rodzinnych)... *jestem ciekawy co byś powiedziała na to, gdyby sytuacja Twojej koleżanki była odwrócona... i to faceci mieliby zniżkę a kobiety to już nie?* hmm ciekawe... albo gdyby trzeba było płacić za wstęp na imprezę a kolega nie musi, bo jest facetem... 🙄😮 to byłby dopiero rwetes ... a przecież (podobno) mamy XXI w i równouprawnienie -->> mnie np. podoba się to, że w Izraelu do wojska idą obie płcie (równo, ten sam obowiązek) i jestem za tym, żeby w każdym kraju tak było a nie kontyngenty, parytety (np w firmach) itp pozdrawiam i proszę się na mnie nie wkurzać, bo ja tu nie hejtuję tylko zwracam uwagę na różne nieścisłości, które zauważa się, będąc "po drugiej stronie płotu" 😉
@marlena.46053 жыл бұрын
Im częściej oglądam twój kanał tym bardziej zdaję sobie sprawę, że Izrael to świetne miejsce do życia dla młodych, przedsiębiorczych ludzi. Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś odwiedzić ten kraj.
@Izrealia3 жыл бұрын
Powodzenia 😌❤️
@michalkucinski19263 жыл бұрын
Dzięki za super materiał! Pytanko, czy w Izraelu jest możliwość przejść rekrutację po angielsku , znając słabo hebrajski język? I w międzyczasie się go uczyć?
@Izrealia3 жыл бұрын
W bardzo wielu firmach angielski ogólnie wystarczy, żeby pracować :) Np. właśnie w firmach high tech i ogólnie w pracach biurowych. Przyjezdni raczej nie mają problemu ze znalezieniem pracy jeśli znają angielski. Zwłaszcza dotyczy to Tel Avivu. Angielski jest tutaj bardzo popularny, prawie każdy mówi w tym języku i jest dużo możliwości dla osób anglojęzycznych. 🌸
@mirosawaslesiona14873 жыл бұрын
A jak ma się sytuacja nie w biurach ,tylko np. fabrykach ,sklepach i tego typu zakładach pracy ? Czy tam też są podobne wymagania ?
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Dobre pytanie - ja pracowałam w jednym zakładzie biżuteryjnym, była to mała, rodzinna firma. Oczywiście, nie miałam żadnego szkolenia ani HRów, ale nie spotkała mnie żadna przykra sytuacja, ludzie potrafili się zachować.
@barbarasalczynska3 жыл бұрын
Dziekuje🙂
@Izrealia3 жыл бұрын
My dziękujemy ☺️
@magdalenakalinowska58233 жыл бұрын
Mam chłopaka, który pracuje w IT w Polsce i wszystko co mówiłyście co jest w Izraelu jest też w Polsce
@Izrealia3 жыл бұрын
Dobrze słyszeć :) mam znajomych w IT w Polsce i mówią co innego, ale widocznie co firma to obyczaj.
@bernadetachwazik20083 жыл бұрын
Świetny odcinek. Jest czego zazdrościć. Oj wysłała bym wasz film do niejednego pracodawcy. Tylko co by z tego zrozumieli🙄 Pozdrawiam Was serdecznie i czekam na kolejne Wasze wspólne odcinki 💚💚
@bernadetachwazik20083 жыл бұрын
Jeżeli szef bawi się w wojsko i z góry traktuje "podwładnych" to jest słaby most i buja jak linowy. Szacunek to stabilność
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękujemy Bernadeta 🎈
@bernadetachwazik20083 жыл бұрын
Nie czytam w myślach 🤷♀️ Dobre relacje ważne są wszędzie. To oczywiste. Siejesz, zbierasz.
@bernadetachwazik20083 жыл бұрын
@@Greg64474 nie dopowiadaj sobie co ja zakładam. Nie znasz moich doświadczeń. Miałam możliwość zmienić na lepsze.
@KanałŻyciewKanadzieAnitaBeata2 жыл бұрын
U mnie w biurze kiedy nie ma klientow, to kilka moich kolezanek urodzonych w Kanadzie - zaraz wchodzi na tematy seksualne. Ja nie jestem pruderyjna, ale nawet ja czasem nie moge wierzyc w to co slysze 🤣 Wiesz - kiedy nic nie czytaja i nie interesuja sie np. polityka - to tylko takie tematy im do glowy przychodza.
@paweljop37363 жыл бұрын
Drogie Panie interesujący odcinek , czy branża IT w Izraelu stoi na bardzo wysokim poziomie? Co to za kurs jeśli można wiedzieć? Pozdrawiam serdecznie.
@Izrealia3 жыл бұрын
Tak, na bardzo wysokim. Oprócz tego, tak jak chyba wspomnialysmy w odcinku, Izrael jest nazywany narodem start-upów i drugą Doliną Krzemową :) Co do kursu, Żaneta niech odpowie ☺️ Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie również 🎈
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Hej Paweł! Izraelska technologia jest na najwyższym poziomie - to właśnie dlatego swoje działy R&D mają tu największe korporacje, np. Google, Facebook czy IBM :) Ja zrobiłam kurs Le Wagon :)
@jkmmiastograbowiec57733 жыл бұрын
A czy jest coś takiego w biurach, że ta sprawa jest na wczoraj? I z językiem na brodzie trzeba coś zrobić bo inaczej wylatujesz?
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Wszystko jest na wczoraj, szczególnie w start-upach :) Ale jak nie zrobisz, to nie wylecisz, tutaj nie ma takiego myślenia. Szanuje się pracownika i zastraszanie nie sprawia, że będzie pracował lepiej
@mirawasilewska53153 жыл бұрын
Pozdrawiam Panie bardzo serdecznie ze Stargardu.
@Izrealia3 жыл бұрын
My również cieplutko pozdrawiamy 😊
@robertokolski51013 жыл бұрын
Ciekawe jakie są pytania przy okazji spisu powszechnego?
@violettamartela99003 жыл бұрын
Jest coś takiego jak dyskryminacja pozytywna.
@AkademiaPanaBogumia3 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie :-) Mega interesujący wywiad.
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękujemy ☺️ również pozdrawiam
@podroznikpaucki60533 жыл бұрын
Długi ten film po 15 minutach muszę przestać oglądać ponieważ muszę iść działkę podlewać.
@Izrealia3 жыл бұрын
Posłuchaj w tle podlewając kwiaty 🌺😊
@podroznikpaucki60533 жыл бұрын
@@Izrealia Już skończyłem :) ja oszczędzam i nie mam smartfona zresztą za drogi jest internet mam zwykły telefon komórkowy. Jak będę bogaty to sobie kupie porządny smartfon. A jeżeli chodzi o to co jest u mojej mamy na działce to mało tam jest kwiatów raczej pomidory, szczypiorek tak tam praktyczne rzeczy. O jakieś badyle są na początku działki. :)
@Izrealia3 жыл бұрын
@@podroznikpaucki6053 o, pomidory! Zazdroszczę ☺️
@podroznikpaucki60533 жыл бұрын
@@ladespedida123 Już go obejrzałem. :) :D
@Izrealia3 жыл бұрын
Mam to w planie 😌😌😌😌
@aleksandracywka1720 Жыл бұрын
raz w życiu miałam sytuację, w której szef chciał mnie przestawić (że jakby własnymi rękoma przesunąć o kawałek). czy coś takiego. zdarzyło się to w Polsce i nie uwierzyłabym, gdyby ktoś mi o takiej sytuacji opowiadał. mówiło się, że był alkoholikiem, który stracił żonę. ciekawi mnie, jak w Izraelu wygląda sytuacja w innych branżach, na innych stanowiskach. z tego co opisane, nie wydaje mi się sytuacja idealną.
@ankamichalska99793 жыл бұрын
Bardzo ciekawe! Pytalyscie o inne kraje, wiec sie rozpisalam… Przepraszam jesli za bardzo… i przepraszam za to, ze moj Microsoft jakos nie moze sobie poradzic z duza liczba jezykow w Word, a polskiego prawie nie uzywam, wiec niestety brak mi specyficznie poslkich liter i pisownia nie jest sprawdzana… W Holandii urlop wyraza sie w godzinach i mamy prawo do czterech razy ilosci godzin pracy w tygodniu na rok. Wiec jesli pracujemy 40 godzin na tydzien, mamy prawo do 4 x 40 godzin urlopu na rok. Poza tym mozemy miec dodatkowe godziny w zaleznosci od tego na jakie warunki kontraktow pracowniczych zgodzili sie pracodawcy i zwiazki zawodowe w danej branzy (takie warunki obowiazuja przez okreslona ilosc lat, do nastepnej umowy). Takie dodatkowe godziny mozna sobie czasem wymienic na pieniazki. Czasem mozna sobie tez ‘dokupic’ dodatkowe godziny urlopowe. Ja pracuje w urzedzie skarbowym, i u nas (urzad skarbowy i celny) maksymalny tygodniowy wymiar godzin to 40, ale placa nam tylko za 36, i w ten sposob na tydzien ‘budujemy’ sobie 4 godziny urlopu. A wiec 52 tygodnie x 4 godziny = 208 godzin urlopu na rok… Osoby, ktore pracuja 36 godzin albo mniej tygodniowo tych godzin nie maja. A do tego wszystkiego dostajemy tak zwane pieniazki wakacyjne, to nie trzynastka, ale moze jakies 70% miesiecznej wyplaty - na wakacje! Tak chyba nigdzie indziej nie ma, wiec ogolnie jesli chodzi o wakacje to mamy dobrze! 😊 Jesli chodzi o rekrutacje to nie ma systemu polecen. Oczywiscie mozna podsunac oficjalna informacje o pozycji do obsadzenia znajomym, ale nawet jesli ten znajomy przejdzie wszystkie procedury i prace dostanie, to nam nikt za to nie da zadnej premii… W czasie rozmow kwalifiykacyjnych nie wolno pytac o wyznanie, orientacje seksualna, zdrowie, planowane dzieci, ale czasami tego typu pytania i tak sa przemycane… Jesli chodzi o kraj, w ktorym sie kandydat urodzil, to trzeba miejsce urodzenia podac przy ubieganiu sie o prace, wiec to zadna tajemnica… Nie-holenderskie nazwisko tez budzi pewne, czesto niekorzystne, skojarzenia… Niestety… Bycie kobieta ‘nie-holenderskiego’ pochodzenia to od razu dwa wielkie minusy! Oficjalnie niby tak nie jest, ale tak naprawde jest. Jest tez tak zwana ‘pozytywna’ dyskryminacja, ale to tez jest obracane przeciwko nam: bo przeciez dostalam prace tylko dlatego, ze jestem kobieta ‘nie-holenderskiego’ pochodzenia… Tak, jakbym niet miala dyplomow, doswiadczenia itd…. Trudno, nauczylam sie sobie z tym radzic. Wiec w Izraelu chyba jest lepiej… Dresscode: na rozmowe kwalifikacyjna w biurze zdecydowanie zadnego podkoszulka, dzinsow czy dresu! Chyba, ze w jakiejs alternatywnej firmie albo nie w biurze to moze by uszlo… ale sama nie mam z tym doswiadczenia. W pracy, a moge sie wypowiedziec o miejscach, w ktorych pracowalam: W urzedzie skarbowym i celnym (chyba, ze trzeba nosic mundur), podkoszulki, dzinsy itd. to raczej norma. W garniturek albo kostiumik/bluzke i ‘porzadne’ spodnie wskakujemy gdy idziemy na spotkanie z ‘klienten’ lub doradca. To od razu widac - pytamy wtedy ‘a Ty gdzie dzisiaj sie wybierasz?’. Szorty, bermudy, mini spodniczki, sukienki i klapki plazowe itd. nie sa dozwolone. W biurach doradztwa finansowego, podatkowego, w kancelariach prawniczych itp. dresscode obowiazuje, czyli podkoszulki i dzinsy - zdecydowanie nie. No i jeszcze ten najtrudniejszy temat: uwagi na temat wygladu, seksualna, i nie tylko, intymidacja kobiet, mniejszosci itd. Z Waszego filmu wynika, ze w Izraelu na pewno jest lepiej! Tu niby nie wolno robic uwag o czyims wygladzie, typu ‘jakie masz ladne nogi, biust itp’, nie wolno nikogo oblapiac i dotykac itd. ale na tym sie konczy… Bo gapia sie panowie na nogi, biust, dekolt i na caloksztalt i nawet niet ma sie po co na to skarzyc, bo nie zostanie to potraktowane powaznie. Roznorodne uwagi na temat - ‘kobiecej logiki’, ‘kobiecego zachowania’, ‘kobiecych wymyslow’, ‘kobiecych programow telewizyjnych’ (czytaj: glupich), - stereotypowych ‘cech narodowych’ osob ktore nie urodzily sie w Holandii zdazaja sie czesto i nie sa w zaden sposob karane. Wysmiewanie sie z ‘nie-holenderskich’ nazwisk i ‘obcego’ akcentu niestety tez nie zdaza sie rzadko. To samo tyczy sie uwag o osobach ze spolecznosci LGBT. Czesta reakcja kolegow i manadzerow to "nie odpowiadaj nic, to zostawia Cie w spokoju'. Nic z tego - jak chce to odpowiadam - grzecznie ale tak, zeby im w piety poszlo - moje poczucie sarkazmu bardzo sie wyrobilo... Co do wyznania, tez zdarzaja sie okropne sytuacje. Mieszkam tu i pracuje juz 25 lat. Przez ten czas nigdy nie spotkalam sie z sytuacja, w ktorej ktos za nistosowne zachowanie bylby zwolniony z pracy. Najwyzej byl ‘przesuniety’ do innego wydzialu. W jednym okropnym przypadku kiedy manadzer (muzulmanin) ohydnie trakotwal podwladna zydowskiego pochodzenia, przestal byc manadzerem i zostal przniesiony z urzedu skarbowego do celnego, ale nikt go nie zwolnil. Podkreslam, ze chodzi tutaj o moje doswiadczenia w moich miejscach pracy. Wiec taka postepowa i nowoczesna Holandia jeszcze nie jest… Ale jest nadzieja: dwudziestoletni stazysci, z ktorymi mam do czynienia zachowuja sie przewaznie inaczej, wiec moze rosnie nam bardziej postepowe, tolerancyjne pokolenie, oby im sie tylko z wiekiem nie odmienilo… Pozdrawiam i zycze jak najwiekszej ilosci dni urlopowych! :)
@Izrealia3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za podzielenie się swoimi odczuciami! ❤️ Powiem szczerze, że mnie zaskoczyłaś. Miałam zupełnie inne wyobrażenie na temat Holandii. Wydawało mi się, ze to bardzo tolerancyjny, nowoczesny, wspaniałomyślny kraj i nawet rozważałam swojego czasu przeprowadzkę. Zszokowały mnie trochę Twoje doświadczenia. Co do samych dni urlopowych i systemu poleceń, czy myślisz że w firmach prywatnych jest inaczej? W Izraelu sektor publiczny i prywatny to trochę jak dwa inne światy. Pozdrawiam ciepło 🎈
@ankamichalska99793 жыл бұрын
@@Izrealia Dziekuje za odpowiedz! Sektor prywatny i publiczny to sa dwa rozne swiaty ale nie pod kazdym wzgledem. Juz wspomnialam o wymogach co do ubierania sie w biurze. Tak ogolnie pracownicy sektora prywatnego uwazaja, ze sektor publiczny sie obija, a pracownicy sektora publicznego uwazaja, ze sektor prywatny mysli tylko o pieniadzach i prestizu wyrazanym zasobnoscia portfela i stanem posiadania (samochody, domy, drogie wakacje, drogie zegarki, super drogie garnitury itd). Pracowalam po obu stronach (doradztwo w sektorze prywatnym i sektor publiczny - urzad celny i skarbowy), i moge powiedziec, ze obie strony maja troche racji, ale nie zupelna i te opinie nie tycza sie wszystkich. W sektorze prywatnym, przynajmniej czasami, placone sa nadgodziny, u nas nie, i bardzo dobrze, bo nadgodzin u nas nie ma. Jesli trzeba to pracuje 'po godzinach' albo w weekend, a potem mniej w tygodniu. Tyle, ze chcialabym podkreslic, ze to moj wybor, zeby cos dokonczyc itd. Moj szef nigdy by tego nie zadal. To po prostu 'not done' zeby szef dzwonil wieczorem lub w weekend chcac zebysmy pracowali, chyba, ze jest dyzur pod telefonem ;). W sektorze prywatnym czasami bywa inaczej... Ale system polecen i prawo do podstawowych dni urlopowych (te 4 x tygodniowy wymiar godzin) sa takie same. Przez 25 lat nigdy nie slyszalam o tym, zeby ktos w sektorze prywatnym dostal premie za poleconego pracownika, chyba, ze jakas zawoalowana i zupelnie nieoficjalna... ale o tym przeciez sie nie mowi. Psow w biurze w obu sektorach raczej tez sie nie znajdzie, poza jednym wyjatkiem: pies pracujacy, pomagajacy niepelnosprawnemu pracownikowi, Holandia jest czasami nowoczensa i tolerancyjna - tak oficjalnie i niektorzy ludzie naprawde tacy sa, ale jesli chodzi o rownouprawnienie kobiet to niby jest, ale przeszlosc jeszcze nie przebrzmiala. To dla mnie tez byl szok, na przyklad wtedy kiedy dowiedzialam sie, ze jeszcze w latach siedemdziesiatych dwudziestego wieku urzedniczki panstwowe i na przyklad kobiety wykladajace na uniwersytecie musialy rezygnowac z pracy po wyjsciu za maz... Nie bylo wyboru... Troche wczesniej prawo stanowilo, ze zona musiala 'isc za mezem' jesli sie przeprowadzal, zmienial prace itd. Nie maiala prawa glosu... Ktos mi wytlumaczyl, ze to wszystko bralo sie z protestantyzmu i ich rozumienia roli kobiety (taka interpretacja tekstow bijlijnych...). Kobiety przewaznie nie pracowaly po wyjsciu za maz, zajmowaly sie domem. Czasami pracowaly, w niepelnym wymiarze godzin.... Oczywiscie byly kobiety wyksztalcone, ale gdyby sie ich liczbe porownalo z Polska, zdecydowanie powojenna ale i przedwojenna, to marnie by to porownanie wypadlo... Kiedy mowie, ze moje babcie (jedna urodzona przed 1914, a druga w 1921 roku) obie mialy wyzsze wyksztalcenie i normalnie pracowaly, a moja mama byla lekarzem i tez normalnie pracowala, to wszyscy sie dziwia... Tu wszystkie trzy, a juz a pewno moje babcie, bylyby skazane na pozbawienie studiow i jakiejkolwiek kariery zawodowej... Niektorzy, przewaznie mezczyzni 50+ (na szczescie nie wszyscy!), im bardziej '+' tym gorzej, ciagle uwazaja, ze kobiety nie powinny pracowac, a jesli juz to w jakichs niewymagajacych zawodach, a to ze pracuja w pelnym wymiarze godzin i maja wyksztalcenie lepsze od tychze mezczyzn, to jedno wielkie nieporozumienie... Czesto spotykalam sie na przyklad z takim komentarzem: 'Praca, studia, po co Ci to? Tylko zmeczona jestes... jak juz chcesz studiowac, to mniej pracuj. Pracuj na pol etatu - przeciez jestes kobieta!' No i co tu odpowiedziec? Z czegos trzeba zyc, a kobietom manna sama z nieba nie spada... Kiedys opowiedzialam o tym znajomemu z Norwegii - powiedzial, ze taka uwaga przysporzyla by u niego w kraju temu panu duzo klopotow, a tu... na porzadku dziennym... Bycie kobieta 'obcego' pochodzenia to tutaj nielatwa sprawa. Ktos znany niedawno napisal o mediach spolecznosciowych i naszych politykach: 'mezczyzni sa atakowani za to jakie maja poglady, a kobiety niestety za to, ze w ogole je maja...'. Smutne, ale prawdziwe... Na szczescie, jak juz wspomnialam, moze odmieni to pokolenie dzisiejszych dwudziestolatkow... Pozdrawiam cieplo z tej nie-nowoczesnej Holandii :)
@halinapekala56823 жыл бұрын
w Polsce to codzienność, obgadywanie, a wręcz wyśmiewanie
@Krzysiek-rc1qq3 жыл бұрын
Oj tak, to prawda. Bywają takie terrorystki, bo szefostwo (samo prostackie) im pobłaża.
@renatabaume35843 жыл бұрын
a ci jesli ktos nie lubi/boi sie psow lub ma na nie alergie?
@Izrealia3 жыл бұрын
To ma duży problem... I nie mówię tego złośliwie, tylko serio nie widzę dobrego rozwiązania. W sumie to dobre pytanie. Chyba pozostaje poszukać pracy w biurze, które nie jest pet friendly.
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Teoretycznie można poprosić o miejsce w pokoju bez psów, ale biegają one po wspólnych miejscach, więc trochę problem
@andrzejwawrzkowicz81913 жыл бұрын
Dziękuję za ciekawy film. Nigdy nie pracowałem w biurze więc takie informacje są dla mnie jak fantastyka 😀 Najbardziej zdziwiło mnie „raportowanie” kiedyś przeczytałem że w administracji publicznej (w Polsce) efektywnie pracuje się (średnio statystycznie) 1,5 godziny. Ciekawe jak wyglądałby raport takiej pracy?😀 Wszystkiego dobrego w pracy i poza nią. Pozdrowienia dla współtwórczyni odcinka 🤚😀
@Izrealia3 жыл бұрын
Haha, no to niezle statystyki. Przypomniały mi się wizyty w urzędach, gdzie z 5 okienek otwarte było 1, a reszta pań na kawce :)
@andrzejwawrzkowicz81913 жыл бұрын
@@Izrealia Tak stare dobre czasy, teraz trzeba się prosić o otwarcie jednego 😀
@podroznikpaucki60533 жыл бұрын
Rozmowa jest ważna.
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Dokładnie, to podstawa!
@dobrezycie13 жыл бұрын
Podoba mi się: kultura pracy, nie obgadywanie, zespołowość, nie komentowanie wyglądu. Mam 2 pytania: jeśli zaiskrzy miłość czy pozwala się na to i czy dochodzi do ślubów między pracownikami? Czy są takie historie? Drugie: czy są wywieszone obrazki, kalendarze, plakaty z roznegliżowanymi paniami? W Polsce bardzo mi to przeszkadza.
@Izrealia3 жыл бұрын
Z tego co się orientuję nie ma problemu ze związkami w pracy. Znam kilka takich par. Nie ma mowy o roznegliżowanych plakatach! To szokujące, że gdziekolwiek jest to akceptowane ☹️
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Tak, jak Agata powiedziała - nie pokonasz miłości :D mi się taki ślub szykuje na jesieni, dwie osoby z tej samej firmy. Wszyscy idziemy się bawić :) ALE gołe baby na kalendarzu - NIEEEEEEEEEE
@dobrezycie13 жыл бұрын
Przy okazji jeszcze zapytam czy w Izraelu znajdują się bilbordy, plakaty, witryny z prawie gołymi paniami w skąpej bieliźnie reklamujące coś? (np. stój kąpielowy lub opony)
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
@@dobrezycie1 stroje kąpielowe-tak, no bo jak inaczej je pokazać 😊 sprawdź sobie, jak wyglądają zdjęcia np. Marki ADIKA. Reklamowanie niezwiązanych z ciałem rzeczy, np. Opon lub blachodachowki cyckami nie, nigdy nie widziałam (na szczęście) 😊
@dobrezycie13 жыл бұрын
Jeszcze 2 pytania: czy w Izraelu genezalizując mężczyźni podają rękę kobiecie na przywitanie? W judaizmie jest zakaz dotykania kobiety oprócz żony, matki, siostry. 2. Czy opowiada się sprośne żarty jakich pełno w Polsce w pracy, szkole, na ulicy? U mnie na studiach wykładowcy opowiadali tego typu żarty.
@alicja93783 жыл бұрын
Mój ulubiony duet w akcji 🤩 Myślę, że spokojnie można komplementować rzeczy, tak jak powiedziała Żaneta, np. buty, zegarek itp., ale nie werbalizowałabym ocen ludzi. Czyjś wygląd to nie temat. IT
@Izrealia3 жыл бұрын
Tak jest! Czyjś wygląd to nie temat 👌
@wieczorek.monika3 жыл бұрын
Naprawdę ciekawy odcinek, dający dużo do myślenia, dziękuję ❤🙂 teraz zaczynam rozumieć jak to możliwe, że technologia w Izraelu jest na tak wysokim poziomie.. Mam pytanie.. ponieważ w Polsce raczej kiepsko to wygląda.. czy w Izraelu otrzymuje się wynagrodzenie za nadgodziny? I jeszcze uśmiecham się na myśl, o moim psie w pracy, byłoby ciekawie i zabawnie, bo mam bernardyna 😄🐶😍 Pozdrawiam serdecznie Was obie 🤗
@Izrealia3 жыл бұрын
Z nadgodzinami jest różnie. Z tego co ja zauważyłam to są dwa systemy. Jeden to rozliczanie godzinowe i wtedy po prostu nadgodziny dolicza się do godzin (zazwyczaj są więcej płatne, np. 125%). Drugi to tak zwana "global salary" i wtedy ma się miesięczna wypłatę, w która już wliczone są ewentualne nadgodziny, ale z określeniem ich ilości, której pracodawca nie może przekroczyć. Co do psiaków, uwielbiam bernardyny! Cudaki po prostu 🌺🌺🌺🌺
@wieczorek.monika3 жыл бұрын
@@Izrealia tak, czy inaczej uczciwie traktuje się pracownika i to jest super 🙂
@hubertwasserman433 ай бұрын
A jeśli kobiety nagabuja i są natrętne Jak mam się zachować
@aleksandrasas18103 жыл бұрын
NARESZCIE 😊🍀😘 Dzieki wielkie za filmik. 🌸🦋🌷🌻 Czekam na wiecej 🥰😍😘🍀
@Izrealia3 жыл бұрын
Pozdrawiam 🌈
@ezielinska7023 жыл бұрын
19:03 Zjawisko ciężkiej atmosfery w pracy jest częste w Polsce (nie tylko w biurach). Obgadywanie to standard, niestety.. Dokuczanie drugim nazywane łagodnie "żartowaniem" też wielokrotnie ma miejsce. Dobrze jest się dowiedzieć, że są kraje, gdzie pewne zachowania są nietolerowane i zasady ustalone w firmie są konsekwentnie egzekwowane. Wyjątkowo ciekawy odcinek! 👍
@Izrealia3 жыл бұрын
Bardzo to przykre i ciekawa jestem czy się kiedykolwiek zmieni. Pozdrawiam ciepło ❤️
@PersephoneOla3 жыл бұрын
To bardzo ciekawe, w Austrii psy czy inne zwierzęta w biurze (w sektorze publicznym i wszędzie, gdzie ma się kontakt z klientem/petentem) to totalny no go. Pies to potencjalny wypadek w pracy, wtedy pracowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków nie działa, bo psów nie wolno przyprowadzać.
@Izrealia3 жыл бұрын
O, proszę. Co kraj to obyczaj. W Izraelu, a głównie w Tel Avivie pies jest jak dziecko i jak członek rodziny. Psy zabiera się do restauracji, galerii handlowych, no i...do pracy :) Oczywiście są biura, które się na to nie zgadzają, ale to raczej mniejszość. No i ich tłumaczenie jest raczej takie, że boją się że pies nabrudzi. O argumencie potencjalnego wypadku w pracy raczej nie słyszałam.
@PersephoneOla3 жыл бұрын
@@Izrealia Z tego samego powodu dość krytycznie pojmowany jest home office, bo co, jak Ci się coś stanie w domu-to wypadek prywatny czy wypadek w pracy, skoro to czas pracy?
@Izrealia3 жыл бұрын
Mam wrażenie jak czytam Twoje komentarze, że w Izraelu w ogóle się o tym nie myśli 😂 chyba luz, który tutaj panuje sprawia, że nikt nawet nie rozpatruje scenariuszy wypadku w pracy...Choć oczywiście polisy są. Sama znam osobę, która potknęła się w biurze o kabel, złamała nogę i dostała odszkodowanie z ubezpieczalni, którą opłaca pracodawca. Ale ogólnie home office (zwłaszcza po pandemii) zagościł w izraelskiej kulturze i wydaje mi się, że długo zostanie.
@PersephoneOla3 жыл бұрын
@@Izrealia W firmach prywatnych, zwłaszcza małych, pies pewnie też nie będzie problemem, jeśli wszyscy są psiarzami, z kolei home office pewnie nie będzie (i nie był przed lockdownami) problemem w korporacjach, ale w w takiej normalnej pracy biurokracja ma się dobrze i na wszystko trzeba mieć papier-jak home office, to formularz wypełniony (teraz dyskutowana jest kwestia tego, skąd masz świadczyć home office, bo główny meldunek to jedna z ważniejszych rzeczy w Republice Alpejskiej, więc powinno to być miejsce głównego meldunku, ewentualnie pobocznego, z wyżej wspomnianych powodów). U mnie przed lockdownem można było mieć przy pełnym etacie jeden ściśle określony dzień home office'u (w określonych godzinach) na tydzień, ze zdefinowanymi zadaniami. Wniosek musiały podpisać 3-4 osoby, poza pracownikiem.
@Izrealia3 жыл бұрын
A z tym wnioskiem to rozumiem, że w sektorze publicznym? Czy w prywatnych też tak jest?
@PiotrRzepkowski3 жыл бұрын
IT, obejrzane z ciekawością :-) Mieszkam w Niemczech i jeśli chodzi o czas pracy i czas wolny/urlop jest całkiem inaczej niż u Was. Urlop jest negocjowalny. Minimum 25 dni ale normą jest 30. Pozdrawiam z Porta Westfalica.
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Zazdroszczę! To prawie 2 razy więcej, niż teraz sobie wynegocjowałam :)
@Izrealia3 жыл бұрын
O, to mi się podoba, że urlop można negocjować :) Pozytywnie mnie zaskoczyłeś, bo Niemcy kojarzą mi się z brakiem elastyczności i przestrzeganiem sztywnych reguł.
@Izrealia3 жыл бұрын
Tak, no właśnie z takim podejściem zawsze kojarzyły mi się Niemcy. Nie tylko w sensie kariery i pracy. Czyli mieszkasz w Irlandii? Czy w Niemczech? :)
@krzysztofkrawczyk15002 жыл бұрын
Hmm, dowiedziałem się, czego nie wolno pracownikom w Izraelu, a kiedy będzie informacja, czego nie wolno w pracy robić pracowniczkom? :)
@Izrealia2 жыл бұрын
Nie ma rozróżnienia na płeć. Zasady dotyczą wszystkich.
@annazelichowska5755 Жыл бұрын
😊
@piotrgawronski3588Ай бұрын
A ja troche zakomplementuję.Ładne zapraszasz koleżanki do tych pogaduszek :-).Sama -- oczywiście --będąc bardzo ładna i sympatyczna :-). Dziewczyny na poziomie . Zgadzam się że nie powinno się komplementowac wyglądu człowieka .Choćby z tego względu że ludzie mogą się między sobą różnić stopniem sprawności. Komplemetując ładną osobę mogę przecież sprawić przykrość innej. To brzmi bardzo logicznie.Pozdrawia ten z ciemnej mocy IT :-)
@aztekiumbot51893 жыл бұрын
Te imprezy i wyjazdy integracyjne, to z alkoholem czy bez? :-)
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Z :)
@aztekiumbot51893 жыл бұрын
@@UBA-ZANETA Aha! Bo te zasady komentowania wyglądu i dotykania dotyczą tylko pracy a wyjazdy integracyjne to już nie praca! :-)
@Izrealia3 жыл бұрын
A kto powiedział, że na wyjazdach integracyjnych można dotykać i komentować?
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
@@aztekiumbot5189 Wyjazdy to też pewnego rodzaju praca-nawiązywanie kontaktów itp. Jest alkohol, ale zasady są takie, jak w biurze - nie ma dotykania, komentowania itp. Alkohol nie jest wymówką. Nie ma tu też takiej legendy, że na wyjazdach każdy z każdym śpi, to jest nieakceptowalne
@aztekiumbot51893 жыл бұрын
Czyli piją z umiarem! :-)
@AlexisArchive3 жыл бұрын
Super rozmowa, dziękuję! :)Tak z czystej ciekawości, czy są jakieś procedury w miejscu pracy, jeśli miałoby się alergię na sierść psów?
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
U mnie można poprosić o miejsce w pokoju, gdzie nie ma psów, wszystko da się ugrać :) ale po korytarzy/kuchni psy biegają, więc to pewnie spory problem
@Izrealia3 жыл бұрын
Pozdrawiam ciepło ❤️
@ewagrunert6043 жыл бұрын
Fajny temat, a przy okazji: czy przy takich prawach w biurach, w Izraelu nie ukazują się tabloidy? Nie ma pism plotkarskich? Nie ma publicznego życia gwiazd filmu,, aktorów, polityków? Pozdrawiam serdecznie.
@Izrealia3 жыл бұрын
Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, bo nie śledzę i nie czytam tego typu treści. Wydaje mi się, że są... Ale musiałabym sprawdzic :) Domyślam się, że środowisko pracy, a show biznes to pewnie jednak światy rządzące się innymi prawami
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Są plotkarskie zakładki na głównych portalach itp :)
@szymonj43943 жыл бұрын
Ajć, moje kwestie poruszane. Choć z wieloma kwestiami się oczywiście nie zgadzam, od niedawna mam świadomość, że żyję w poznańsko-warszawskiej bańce i niestety nie mam świadomości o patologiach polskiego systemu pracy, ktore istnieją. Ze swojej strony: 1. Polityka antymobbingowa, anty sexual harassment- to standard, w swojej firmie to, co powiedzialyscie jest normą. W zakresie braku heheszkow w pracy, zero kontaktu fizycznego, zakaz patrzenia na inne części ciała, specjalne telefony zaufania w samej firmie, gdzie anonimowo się zgłasza takie przypadki, 2 dni szkoleń w tym zakresie na onboardingu.Ogólnie przeświadczenie bardziej takie, że prędzej wylecisz za nieodpowiednie zachowanie niż za zawalenie projektu. Kwestia dla mnie nieznana - jak to działa w praktyce, chyba nigdy nie słyszałem o żadnym przypadku. Boję się jednak, że wiele osób, których może problem dotyczyć jednak się boi - Polska mentalność. Ostatnio poszło jednak do sądów tyle spraw o mobbing, łącznie z SN, a sądy zawsze są po stronie pracownika, więc myślę, że coraz rzadziej ten problem się pojawia. 2. Joga, zdrowy kręgosłup i inne ćwiczenia, jedynie nie w godzinach pracy a przed pracą za free. 3. Co jest super szczególnie w pandemii- darmowe wsparcie psychologa non-stop. 4. Rozmowa kuleje jednak u nas. Ja uwielbiam feedbacki dawać i dostawać. Jest teraz na to mega parcie w korpo, wymóg rozmowy co 2 tyg. Ale wymóg, nie zwyczaj. Też polska mentalność. 5. LGBTQ+ - wiemy jak w Polsce jest, oczywiście też szkolenia specjalne, ostatnio lazienki dla os. nb. w biurach. Ale mentalnosci tak szybko nie zmienisz. 6. Kobiety-szefem szefów jest u mnie kobieta, na stanowskach kierowniczych jest zawsze 50/50. Obawiam sie jednak, że w większości to jednak nie jest standard. 7. Godziny pracy - pracuję jak chce ważne żeby było skończone. Nikt nie patrzy czy jestem online. Jeśli lunch, to we własnych godzinach, jedyny wymóg- po 12. Ale jak powiedziałem wcześniej, to chyba jednorozec. Wiele firm januszexów, które na pewnie dryluja pracowników i nie mają do nich zaufania - czyt. 'pracownik to kolejny koszt'. Ostatnio często pojawia się w mainstreamie, że 'roszczeniowi millenialsi' zwracają uwagę na wszystko. Jest to często krytykowane, jednak cieszę się, że jest już na rynku pracy generacja, która walczy skutecznie o swoje prawa. Oczywiście wolałbym, żeby zmiany zachodziły naturalnie, nie przymusowo. Jednak taki po prostu naród (a może Europa)? @UBA, dzięki za film o IT, Ostatnio coraz częściej myślę o zmianie ;)
@Izrealia3 жыл бұрын
Szymon, dzięki za komentarz! Dobrze słyszeć, że są takie firmy i bardzo mnie to cieszy. Mam nadzieję, że zmiany, choć powoli, nadchodzą. Niestety tak jak mówisz, zmiana mentalności to długi, skomplikowany proces. Ciekawe czy w ogóle możliwy...
@klaudiaszymanska17903 жыл бұрын
Izrael wydaje się lepszym miejscem do życia niż Polska. A propos zachowan przełożonych czy też innych pracowników to mam teraz taką sytuację że szef,(facet) wymaga ode mnie makijażu a pracuje na kasie.... Teraz, w upały mu się przypomniało o tym.... A jak już się umaluje to podziwia jaka to ja piękna jestem.....Czy w Izrealu by to było ok? Nie sądzę.
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
W Izraelu by nie przeszło... po 1 komentowanie wyglądu przełożonego, po 2 wymaganie makijażu :)
@Izrealia3 жыл бұрын
Współczuję takiego szefa. Myślisz, że można delikatnie zasugerować, że Ci się to nie podoba czy raczej mogłoby się to skończyć utrata pracy?
@iwonnaolsson40123 жыл бұрын
Co to jest do diabła Haitek?? nigdy nie słyszałam tego wyrażenia🤨🙄 ale przecież nie wszystko muszę znać 😂😂 W Szwecji podobnie jak w Izraelu, każdy się boi być posądzonym o „molestowanie”, a przecież czasami można usłyszeć od kolegi że ten nowy kolor włosów bardzo nam pasuje😆 trzeba tylko wykazać kulturę i nie utrudniać życia koleżance w pracy! Pozdrawiam♥️
@Izrealia3 жыл бұрын
High-tech :)
@iwonnaolsson40123 жыл бұрын
@@Izrealia Aha!!
@Izrealia3 жыл бұрын
High technology, branża informatyczna, technologiczna.
@iwonnaolsson40123 жыл бұрын
@@Izrealia Teraz rozumiem… przyznam, że wysłucham pierwsze 10 min. resztę posłucham w łóżku przed snem! Może lepiej bym zrozumiała gdybym wysłuchała wszystko. Zmyliłam się bo myślałam o innym znaczeniu…a ja z natury dociekliwa, wiec odważyłam się spytać a nie zastanawiać😅 Trzymaj się cieplutko
@Izrealia3 жыл бұрын
No i dobrze :) kto pyta nie błądzi Buziaki
@Arkadiuszczekay3 жыл бұрын
Podobają mi się te wymagania. 🙂
@davidricardo229011 ай бұрын
Skoro znaczna czesc czasu sie odpoczywa w pracy, to nic dziwnego, ze siedza po kilkanascie godzin. Uznaja ze pracownik juz nie ma zycia, jest tylko niewolnictwo z prawami do zycia codziennego w zakladzie pracy, w miejsce tego by zyl w swoim domu. Co do systemu ,,polskiego'' to bardziej bym go nazwal europejskim, bo to co slysze bardziej kojarzy mi sie z niemieckim rynkiem pracy (choc polskim tez).
@lechkolasa90353 жыл бұрын
.Agato, przyznam się że nie bardzo wiem jak skomentować dzisiejszą rozmowę. Masz wielu fanów na KZbin, ja też się do nich zaliczam, ale byłbym hipokrytom gdybym nie napisał że ; po pierwsze; masz tzw. radiowy głos, po drugie , ciekawy i interesujący program w którym opowiadasz o współczesnym Izraelu , jego mieszkańcach i życiu co dziennym. I niech będzie seksizm - jesteś inteligentną , ładną dziewczyną, tu będzie jeszcze gorzej , masz ładne dłonie i do tego dobrze dobrany lakier do paznokci. Tylko proszę Cię teraz się nie oburzaj , bo to świadczy o szacunku jakim darzysz swoich fanów. Żeby mieć taką popularność to trzeba jednak czymś ludzi ująć trzeba mieć to "COŚ" ,a zapewniam Cię nie jedna chciała by mieć Twoje przymioty. A gdyby los sprawił że było by mi dane spotkać się z Tobą na kawie , to przyszedł bym w garniturze w stosownej do wieku koszuli i muszce wiązanej, z szacunku dla młodej damy. Serdecznie Ciebie i Twoją koleżankę pozdrawiam. Cieszę się że już w Izraelu jest spokojnie.
@iwonnaolsson40123 жыл бұрын
Lech Kolasa. Jeżeli Agatka ci nie prześle serduszka za te ciepłe słowa to ode mnie (na pocieszenie) ♥️♥️♥️♥️♥️ Pięknie to ująłeś; szacunek i chwała dla kobiet, niech będą zauważane, niech się nie zmarnują w tym męskim świecie…,. już kończę, bo się zaczynam nakręcać 😂
@peteroz73323 жыл бұрын
@@iwonnaolsson4012 wow "w męskim świecie" 🤦♂️😮 wyczuwam seksizm i dyskryminację - tak mogłabyś napisać odnośnie historii, ale nie obecnie... bez przesady: kobiety są promowane, wypychane, zachęcane i ogólnie traktowane lepiej praktycznie wszędzie: dom, praca, szkoła, sąd, policja, wojsko itd itd "kończę, bo zaczynam się nakrecać" 🤔😒
@iwonnaolsson40123 жыл бұрын
@@peteroz7332 Widzę, że się źle wyraziłam, nie o to mnie chodziło…. że kobieta z natury lubi się stroić, lubi otrzymywać komplementy, lubi się podobać i za te „starania” sprawia że mężczyźni też czują się lepiej… może bardziej męscy? Zaznaczam od razu że każda kobieta jest piękna !! Ja nie podważam inteligencji umiejętności, kwalifikacje kobiet, bo w nie nie wątpię. A w tym „męskim świecie” to prawdopodobnie (bo już sama nie wiem) możliwość zachować swoją kobiecość zarówno w pracy jak i w życiu rodzinnym! My starsi to cenimy, ale wartości jak i świat się zmienia… wiec możliwe że plotę bzdury
@zbigniewbaranek35303 жыл бұрын
My to już znamy. "Kobiety na traktory"
@magdalena73503 жыл бұрын
Dziewczyny, chętnie bym popracowała w Waszych miejscach pracy by zaznać takiej atmosfery i warunków..nawet za darmo, za doświadczenie 😉
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Czuj się zaproszona :)
@Izrealia3 жыл бұрын
Życzę znalezienia takiego miejsca i żeby dodatkowo dobrze płacili ☺️☺️☺️
@ysy6623 жыл бұрын
W USA jest takie powiedzenie 'if you can't handle the heat, get out of the kitchen'... czyli drogie panie jak nie macie tego w sobie to może biuro nie jest dla was? Sorry natury sie nie oszuka. Najgorsze to mieć babe - szefa, tragedia...szczególnie dla kobiety. Moja siostra moglaby z tego doktorat napisać.
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
'if you can't handle the heat, get out of the kitchen' - jeżeli nie możesz wytrzymać, żeby nie skomentować wyglądu kobiety z biura, wyjdź z biura :)
@ysy6623 жыл бұрын
@@UBA-ZANETA A co w tym złego? Żeby rzucić jakiś komplement? Np 'ładnie wyglądasz', 'do twarzy ci w czerwonym' , makijaż pasuje do koloru oczu' czy nawet 'masz zgrabne nogi'. Oczywiście wykluczam chamskie odzywki, ale jak byłem młody, nikt z tego nie robił problemu (jestem 40+). Radykalny feminizm spieprzyl relacje damsko-meskie, z jednej strony sfeminizowani i spedaleni kolesie (w USA mówi sie o nich SIMPS lub poprostu pussies) a z drugiej strony babochlopy bez wdzięku, wiecznie niezadowolone, wulgarne i agresywne. Kiedyś jak koleś bywał do kobiety zbyt agresywny lub chamski, inni faceci sprowadzali go na ziemie (czasem w sensie fizycznym....) a jak facetów nie było, to laska dawała mu z liścia i po kłopocie. Dużo zdrowsze, organiczne rozwiązanie niż latanie na skargę do HR, gdzie pewnie siedzą same nabuzowane, nienawidzące mężczyzn lesbije. Sorry jestem typowym facetem starej daty i na cale szczęście lubię czasem spojrzeć na atrakcyjna kobietę i nacieszyć oko jej pięknem. Nie zamierzam za to ani przepraszać ani się z tego tłumaczyć. :)
@jakub88603 жыл бұрын
«Objawienie Jezusa Chrystusa, które dał Mu Bóg, aby ukazać swym sługom, co musi stać się niebawem, a ON wysławszy swojego anioła oznajmił przez niego za pomocą znaków słudze swojemu Janowi. Ten poświadcza, że słowem Bożym i świadectwem Jezusa Chrystusa jest wszystko, co widział. Błogosławiony, który odczytuje, i którzy słuchają słów Proroctwa, a strzegą tego, co w nim napisane, bo chwila jest bliska.» [(Apokalipsa) Objawienie - Rozdział: 1:1-3] Jakub.
@wiesiawojcik7963 жыл бұрын
no dobrze, a co, jeśli ktoś ma małe dziecko lub dwoje małych dzieci? też może je przyprowadzić do pracy? no, bo te minimum 9 godzin... w pracy..
@Izrealia3 жыл бұрын
W Polsce ludzie pracują 8, niektórzy więcej i też mają dzieci. Takie życie.☹️ Natomiast co do samego przyprowadzania dzieci do pracy, to tak jak kiedyś wspominałam w jednym z odcinków, zdarza się że Izraelczycy to robią, kiedy nie mają co z dziećmi zrobić danego dnia. Dzieci są w biurach mile widziane
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Może :)
@marialabeeb71183 жыл бұрын
W Szwecji mamy do 32 dni urlopu jeśli jest się po 40tce🤓🙌
@Izrealia3 жыл бұрын
O, proszę 😎
@paulina92163 жыл бұрын
Kwestia rekrutacji brzmi jak bajka w porownaniu do polskiego poletka, gdzie zdjecie jest niejako pierwszym poziomem rekrutacji. Drugi to wrazenie wizualne na zywo, potem ocenianie, np. mloda kobieta wiec na pewno zajdzie wkrotce w ciaze... Sama organizowalam rekrutacje, oczywiście nikt sie nie przyzna, ze ma takie kryteria, ale jednak wiedza i predyspozycje do pracy sa na ktoryms miejscu po aspektach wizualnych
@Izrealia3 жыл бұрын
To prawda. Niejednokrotnie spotykałam się z wymaganiami typu "reprezentatywna, dobra aparycja"... No i oczywiście pytania o związek, partnera, planowanie ciąży. Nawet się z tym nie kryto.
@paulina92163 жыл бұрын
@@Izrealia Niedawno usankcjonowano takie pytania, rowniez nie mozna ich zadawac i w moim miejscu pracy spowodowalo to poploch, no bo jak to, nie pytac o plany rodzicielskie czy ilosc posiadanych dzieci. Ale i tak jest swiatelko w tunelu, mysle ze za kilka lat bedzie juz norma nie wpychanie nosa w cudza prywatnosc w pracy 🙂
@Izrealia3 жыл бұрын
To bardzo dobrze. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie i cieszę się, że to idzie w dobrym kierunku :)
@roberttumidalski47133 жыл бұрын
👍
@LukaszJanaczek3 жыл бұрын
Należy pochwalić Panie za odwagę odkrywania świata, podejście do pracy oraz otwartość na innych ludzi.
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Dziekujemy :)
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękujemy pieknie
@dilofozaur3 жыл бұрын
No i fajnie, lepiej nadgorliwców trzymać z dala od czegokolwiek związanego z decyzyjnością :P. Pozdrawiam serdecznie :P. Pieseł mistrzem drugiego planu.
@Izrealia3 жыл бұрын
Pieseł do usług 😎
@daliowa3 жыл бұрын
Kobiety dostają zniżki za udział w kursie IT? To jest oczywista nierówność (gorsze traktowanie facetów), co jednak rozumiem - tak samo rozumiem, że faceci komplementują wygląd kobiet (a nie odwrotnie) - i pod tym względem wolę PL. O 15:30 zdanie o jakimś złym zachowaniu szefa, bez konkretów - nie mam jak to samodzielnie ocenić. O 22:45 - w pracy rozmowy o prywatnych sprawach? Troszeczkę słaby profesjonalizm. Psy w pracy, to już w ogóle no comments 😊
@monikapraska70743 жыл бұрын
IT😊😊
@wadekadek44213 жыл бұрын
Chory świat. Ludzie sami tworzą sobie problemy. Jak można relacje międzyludzkie regulować jakimiś regulaminami. Taki świat jest porąbany. Żeby już nie wolno było powiedzieć ładnej dziewczynie,że jest ładna. Nie dajcie się zwariować. Takie rzeczy powinny być regulowane jedynie na płaszczyźnie kulturowej i obyczajowej,a nigdy prawnej. Jeśli ktoś decyduje się pracować w jakimś miejscu to powinien liczyć się z tym,że spotka tam różnych ludzi o różnych sposobach bycia i zachowania. Nie wolno się za wszystko obrażać.
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Możesz powiedzieć swojej dziewczynie, że jest ładna - do pracy idziesz pracować, a nie komentować wygląd ludzi
@wadekadek44213 жыл бұрын
@@UBA-ZANETA nie dajcie się zwariować
@aztekiumbot51893 жыл бұрын
Myślę, że te przepisy są z biur, korporacji, gdzie siedzą i pracują na komputerach. Pewnie stworzone po to, żeby maksymalnie skupić się na pracy, bo dyskusja o wyglądzie takiego programistę rozproszy i wybije z rytmu. :-) Nie wiemy czy tak samo jest u pracowników budowlanych lub śmieciarzy? Raczej nie. Pamiętam izraelski film "Lody na patyku" Tam łamano wszystkie zasady a komentowanie wyglądu kobiet było na 1 miejscu! :-)
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
@@aztekiumbot5189 przepisy są stworzone po to, aby każdy czuł się bezpiecznie w miejscu pracy i żeby nie dochodziło do nadużyć. Jeśli programista ma problem z koncentracją, to rozproszy go wszystko. Praca programisty w dodatku to nie stukanie kodu na czas przez 9h pod rząd. Zszokuję Cię jeszcze jedną rzeczą - duży procent osób w R&D to kobiety, one się jakoś nie rozpraszają wyglądem innych osób :)
@piotrberecik25283 жыл бұрын
@@wadekadek4421 My faceci, czasem nie rozumiemy, że komlement ma sferę aktywną, osoby komplementowanej i pasywną, którzy "nie zasłużyli" na komplement. Ale żadna przesada nie jest wskazana.
@piotrl48753 жыл бұрын
Pracuje w pewnej czesci firmy miedzynarodowej nie w Polsce. Ostatnio zaczeli wdrazac podobne rzeczy jak wy opisujecie na poczatku filmiku nie wydaje mi sie to dobrym pomyslem ze wzgledu na potencjalne naduzycia. Praca jest typowo dla mezczyzn rzadko trafia sie jakas kobieta a jak jest to zwykle brzydka :D zreszta i tak kazdy skupia sie na robocie. Co myslicie o sytuacjach naciaganych ktos komus zaszkodzi bo kogos nie lubi? Die uwazacie ze definicje tych zachowan wzorem USA wszedzie zachodza zbyt daleko wbrew zdrowemu rozsadkowi?
@andrewITstyle3 жыл бұрын
No polskie korpo chyba nadal pamieta lata 90 i dzika reforme w Polsce. w UK gdzie mieszkam biura bardziej przypominaja te z Izraela.
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Też pracowałam w biurze w UK i było całkiem podobnie :)
@robekjacek59723 жыл бұрын
IT
@adreq3.053 жыл бұрын
Nadejdzie królowa i wszystkich pogodzi.
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Juz nadeszlam :D
@adreq3.053 жыл бұрын
@@UBA-ZANETA 🙂🖐️
@piotrwalczak693 жыл бұрын
"IT" :)
@Izrealia3 жыл бұрын
❤️
@thelukas73 жыл бұрын
pozdrawiam z Irlandi boska Agatko Shalom
@vt70353 жыл бұрын
Mężczyźni są karani za mówienie kobietom nawet miłych komplementów, a kobiety są zachwycone takimi zasadami! Przykro mi, ale to jest chore i cieszę się, że są jeszcze kraje w Europie, gdzie mężczyzna nie musi przepraszać, że żyje. Walczcie kobiety dalej z mężczyznami ze swojej kultury, islam stale zyskuje nowych wyznawców wśród nich.
@Izrealia3 жыл бұрын
Niewiele zrozumiałeś z naszego filmu. Cóż, szkoda! Niestety muszę Cię zmartwić, bo większość krajów Europy ma podobne zasady. Tylko Polska wciąż nie nadąża. No i oczywiście porównanie do Islamu zawsze na propsie, bo przecież tam kobiety mają gorzej, więc najlepiej siedzieć cicho i się cieszyć, że w ogóle ma się jakiekolwiek prawa. Chore jest lamentowanie nad tym, że koleżance w pracy nie można skomentować nóżek i, że nie ma przyzwolenia na seksizm i szowinizm. Kobiety nie komentują męskich nóg i jakoś żyją. Ty też dasz radę.
@vt70353 жыл бұрын
@@Izrealia A niby dlaczego miałbym godzić się na coś co ani nie jest zgodne z naturą, ani pożyteczne. Ja rozumiem, że odpowiada Ci obecna poprawność obyczajowa i polityczna w Europie Zachodniej, USA i w Izraelu, a stale ograniczany obszar wolności w imię jakichś chorych idei czy poczucia pozornego bezpieczeństwa jest w porządku. Tylko to prowadzi do szybkiego upadku podziwianych kiedyś państw takich jak USA, W.Brytania czy Francja. A wiesz dlaczego? Bo to głównie silni, odważni i zdobywczy mężczyźni zbudowali tą piękną, europejską cywilizację, a nie lękliwe wymoczki stłamszeni przez kobiety. Myślisz, że faceci ubierający się w kobiece ciuszki i malujący paznokcie obronią was przed agresywnymi islamistami? Kobiety w Polsce są dyskryminowane, serio? Muszą walczyć o swoje prawa i ciągle bronić się przed męskim seksizmem i szowinizmem, bo tak teraz nazywa się naszą uprzejmość i okazywanie szacunku? Nie chodzi o głupie i prymitywne odzywki wobec kobiet, bo nikt rozsądny tego nie popiera, ale taka jest męska natura, że kobiety nam się podobają, że chcemy je zdobywać i być przez nie podziwianymi. I czasami robimy to niezręcznie, to fakt, ale przyznasz, że i wiele kobiet dzisiaj zachowuje się bardzo arogancko i prowokująco. Konkludując: nie walczmy ze sobą aby zdominować drugą stronę, ale pomagajmy sobie nawzajem rozwijać najlepsze cechy kobiet i mężczyzn, rozumiejąc słabsze strony obu płci, aby nasze życie było barwniejsze i piękniejsze. Co Ty na to?
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
@@vt7035 w pracy Ci płacą za to, żebyś pracował, a nie żebyś zdobywał innych współpracowników, czy co ci tam chodzi po głowie. I to nie jest twoje prawo, żeby kobietom komentować ciało - my tego nie chcemy, bo chcemy się czuć komfortowo i bezpiecznie. Od tego masz randki na Tinderze.
@vt70353 жыл бұрын
Odpowiem Ci tak jak Agata mi: niewiele zrozumiałaś z moich wypowiedzi.
@peterkulpa30413 жыл бұрын
🍀fakt jest że rozmawiają (dystykluja ) zbyt głośno☺ a Co się tyczy jeszcze tą całą nienawiść w stosunku do Narodu Żydowskiego 😊to jest poprostu tylko zazdrość 🤔pewnych (narodów ) ludzi 😄Fakt jest ze są Narodem (wybranym)który się przyczynił do polepszenia życia na całym Świecie 🤗przez ich Naukowców i Noblistów i innych Mądrych ludzi pochodzenia Żydowskiego, i dlatego taka zazdrość i nienawiść w stosunku do tych ludzi,
@tomaszbaszczyk73623 жыл бұрын
Aż zazdroszczę.
@mariomoro95333 жыл бұрын
bardzo fajne zasady a nie glupio madre
@maxkorth19413 жыл бұрын
Fajny temat. Jak oglądam Twoje odcinki Agata to mam wrażenie że Polska jest z 200 lat do tyłu. Co do tematu odcinka (nie wiem jak jest w Izraelu), ale w Polsce trzeba byłoby zacząć zmiany od poziomu szkoły podstawowej. Pozdrawiam
@UBA-ZANETA3 жыл бұрын
Zgadzam się w 100%! Jeżeli chłopców, niestety w szczególności, od małego nie uczy się, czego nie można w stosunku do koleżanek, to potem będzie już tylko trudniej
@Izrealia3 жыл бұрын
No właśnie. To wszystko zaczyna się dużo wcześniej niż nam się wydaje. Masa pracy do zrobienia.