Czego Twoja mama nie wie o czasie naświetlania?

  Рет қаралды 15,582

Niezłe Aparaty

Niezłe Aparaty

2 жыл бұрын

Jakich czasów unikać a jakie nadają się do mrożenia ruchu ludzi, rozmywania ruchu wody i panoramowania? / Zobacz również: "Rozpiętość tonalna zdjęć - wyjaśniona" • Rozpiętość tonalna zdj...
#niezleaparaty

Пікірлер: 50
2 жыл бұрын
Zobacz koniecznie: "Rozpiętość tonalna zdjęć - wyjaśniona" kzbin.info/www/bejne/l3yQo6ZngLZ8qbc
@crowking76
@crowking76 2 жыл бұрын
Doceniam skondensowaną formę, sam konkret bez YT-bowego chrzanienia i lania wody. 👍
2 жыл бұрын
Wodę trzeba oszczędzać do innych celów hehe 🥸 dzięki za docenienie!
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Podpinam się do komentaża 😁
@lunaberend9054
@lunaberend9054 2 жыл бұрын
Moja mama nie wie nic o czasie naświetlania. 😄😂 Super wyjaśnienie. Dziękuję. 👍🙋
2 жыл бұрын
Moja też się w tym nie orientuje, ale muszę jej wysłać link 🤔🙃😅
@marcing.5407
@marcing.5407 2 жыл бұрын
Jacek - rewelacja - idealny stosunek treść / forma i --> maksymalna jakość. Dzięki! Oby tak uczono nasze dzieci. Kompetentnie, przejrzyście i wyczerpująco. Dzięki!
@gigaz4596
@gigaz4596 10 ай бұрын
Dzięki !
@terminatorman2000
@terminatorman2000 2 жыл бұрын
Swietny film ,kupe wiedzy dzieki
@lukaszlewczuk
@lukaszlewczuk 2 жыл бұрын
Kolejna świetna rozkminka podstawowych zagadnień. Taka konkretna pigułka wiedzy, do której w zasadzie nie da się już nic więcej dodać: temat jest w pełni ogarnięty :-) Dziękuję i wbijam łapencję w górę !
@ryszardorowski7409
@ryszardorowski7409 2 жыл бұрын
Zaczynam podejrzewać że, masz misję do spełnienia, -,,puścić więcej światła to ciemnej masy" - na razie Ci się udaje co odcinek to jakaś wartość dodana, tylko jak już to wszystko wejdzie i się ułoży co z tym zrobić. Super odcinki Jacku trafia wszystko w sam środek bardzo dziękuję, Pozdrawiam.
@BartasVAG
@BartasVAG 2 жыл бұрын
Super Panie Jacku dziękuję,za wyjaśnienie tematu.Pozdrawiam
@kaja5365
@kaja5365 2 жыл бұрын
Bardzo Cię cenię za częstotliwość filmików i za to że w każdym filmiku dowiem się czegoś nowego. Dziękuję
@jarosawkonotopski3944
@jarosawkonotopski3944 2 жыл бұрын
W ciemno paluch do góry 🙂pozdrawiam serdecznie 👍
@MrBaryla11
@MrBaryla11 2 жыл бұрын
Z podziękowaniem i dla zasięgów. Pozdrawiam, dobry odcinek!
@marcinszczesny54
@marcinszczesny54 2 жыл бұрын
Jak zwykle konkret 👍
@_kubixo
@_kubixo 2 жыл бұрын
Odkryłem twój kanał przypadkowo trafiając na film o "dobrym i złym obiektywie", zostawiłem suba z dzwonkiem i nie żałuję, tworzysz tak mega ciekawe i dobre fllmy że aż kolegom poleciłem 😂💪
@Miotlas
@Miotlas 2 жыл бұрын
kurcze blaszka kubixo ty tutaj?
@enmirror5545
@enmirror5545 2 жыл бұрын
Elegancko wytłumaczone, lubię te kilkominutowe odcinki nabite ciekawymi informacjami 👍
2 жыл бұрын
Dzięki wielkie, cieszę się że ten format przypadł Ci do gustu :)
@miko_suchanek
@miko_suchanek 2 жыл бұрын
Wspaniale zebrana i przedstawiona wiedza! 👌
@januszmentek3487
@januszmentek3487 2 жыл бұрын
Krótko i treściwie. Dzięki
@kamilpiwowarczyk7581
@kamilpiwowarczyk7581 2 жыл бұрын
Dzięki Jacku o taki film mi właśnie chodziło! Tylko jeszcze jedno pytanie jaki najlepiej stosować czas w fotografii w kościele ? 1/125 ?
@marcinsypniewski583
@marcinsypniewski583 2 жыл бұрын
"Panoramowanie" (panning shots) wydaje mi się zależy od prędkości poruszającego się obiektu, który śledzimy. Np. ja używając obiektywu 85mm do fotografowania samochodów taką metodą używam najczęściej 1/60s bez stabilizacji w ruchu miejskim i efekty są na tyle zadowalające, że nie raz w przy prędkościach bliższych 50km/h można spokojnie skracać czas do 1/125 przy tej ogniskowej.
2 жыл бұрын
No tak, jak najbardziej. Ja podaję punkt wyjścia, który sprawdzi się w większości przypadków. Dzięki za uzupełnienie. 😎
@lukaszm3176
@lukaszm3176 2 жыл бұрын
Super film sam ostatnio sporo bawiłem się czasem naświetlania w fotografi nocnego nieba jaki będzie najlepszy przy stackowaniu zdjęć
@no-ji5693
@no-ji5693 2 жыл бұрын
Ten kanal jest swietny! ;)
@adamplays6830
@adamplays6830 2 жыл бұрын
bardzo ciekawy film jak zawsze. Jedna uwaga tylko odnosnie slajdu z 4.29. Nie wspomniales o wplywie ogniskowej na czasy naswietlania w sensie ze im wieksza ogniskowa tym graniczny czas naswietlania dla zdjec z reki musi byc krotszy (jesli nie mamy obiektywu/matrycy ze stabilizacja) ;) Mysle ze jak ktos ma obiektyw co najmniej 100 mm i to w polaczeniu jeszcze z matryca APS-C to 1/60 bedzie to za dlugi czas dla fotografowania z reki. No i chyba moze to zdanie "ustawienia krotsze niz 1/60 'zapewniaja' zamrozenie ruchu" moze byc przez niektorych troche zle zinterpetowane ;) W sensie przez to slowo "zapewniaja". 1/80 jest krotszym czasem a wcale nie zapewni zamrozenia ruchy biegnacych dzieci ale pozniej juz wspomniales o tym przypadku podajac konkretna wartosc czasu wiec OK ;) P.S, A ja wciaz czekam na ten filmik z Twoich technik edycji w Light roomie :D. Pozdrawiam.
2 жыл бұрын
Adamie, zastanawiałem się nad tym czy dać info o tej zasadzie czasu 1/ogniskową, ale pomyślałem że to jest dobry temat do innego filmu, czyli o stabilizacji bo akurat tam będzie można wytłumaczyć jak i o ile te różne stabilizacje przedłużają nam czas więc uznaję Twoją reklamację, ale proszę o łagodny wyrok, gdyż jest to celowy zabieg z mojej strony i zostanie uzupełniony ów brak :) A z tym LR to proszę o cierpliwość. Jeszcze do niego postaram się wrócić jak już rozpykamy te wszystkie podstawy.
@trzyznaki639
@trzyznaki639 2 жыл бұрын
Też się zastanawiałem nad tym mocnym uproszczeniem. Sam stosuję metodę 1/ogniskową, bo wtedy na 100% zrobię ostre zdjęcie z ręki. A w przypadku, gdy włączę VR w obiektywie Nikona, to można zaryzykować od 1 do 2 działek ekspozycji. Świetna sprawa 😉
@krzysztofkaszewski9442
@krzysztofkaszewski9442 2 жыл бұрын
Moim zdaniem Jacek dobrze zarysował regułę migawka/ruch, praktycznie. Robiłem naprawdę wiele zdjęć osobom w ruchu na lufie 300 przy czasie 50 - z ręki, na matrycy APS. Wtedy uzyskuję właściwą, znaczną dynamikę sceny (postaci), która jest już zamrożona, ale wrażenie ruchu (dynamizmu) pozostaje. Gdybym robił przy czasie dłuższym niż 50, osoby w ruchu byłyby nieostre. Z kolei przy krótszym czasie byłyby czasami zbyt „zamrożone”.
@adamplays6830
@adamplays6830 2 жыл бұрын
@@krzysztofkaszewski9442 mi bardziej chodziło o to że 1/60 dla zdjęć z ręki może powodować poruszenie całego kadru i tym samym nieostre zdjęcie a nie to czy ruch poruszającego obiektu jest zamrożony. Jeśli potrafisz zrobić foto z ręki z czasem 1/60 i obiektywie 300mm co dla apsc stanowi realnie 450mm i nie rozmazać kadru to tylko pozazdrościć stabilnej ręki 🙂
@krzysztofkaszewski9442
@krzysztofkaszewski9442 2 жыл бұрын
@@adamplays6830 Dzięki Adam :), jasne, robienie z ręki przy 1/60 i krócej może być kłopotliwe nawet przy 50mm. Mnie chodzi o to, że dobieram parametry w określonym celu dramaturgicznym - tu odnosiłem się do tego, co mówił/pisał Jacek - dobór czasu jest fantastycznym narzędziem (często niedocenianym) umożliwiającym osiągnięcie niuansów związanych z dynamiką akcji.
@73mirek
@73mirek 2 жыл бұрын
Fajnie tłumaczysz. W końcu i ja zaczynam coś tam rozumieć 😄
2 жыл бұрын
Miło mi to słyszeć Mirku, za pół roku będziesz większym ekspertem niż niejeden profesjonalny fotograf 😎😅
@freddie992
@freddie992 2 жыл бұрын
jeszcze ważny aspekt to obiektyw jaka ma ogniskowa w stosunku do czasu
@iwonakocimska8894
@iwonakocimska8894 2 жыл бұрын
A jak dobrać czas naświetlania przy wieczorowej lub nocnej porze. Fajny byłby odcinek o nocnych zdjęciach i ich parametrach.
@TheRapTrue
@TheRapTrue 2 жыл бұрын
Jest jeszcze jedna sprawa, o której warto byłoby wspomnieć. Im wyższe zagęszczenie pikseli na matrycy, tym krótszy czas naświetlania trzeba stosować, aby zamrażać ruch. Możemy przekonać się o tym w sytuacji, gdy musimy wykonywać zdjęcia z ręki w słabych warunkach oświetleniowych bez możliwości doświetlania ekspozycji. Może okazać się, że używając tego samego obiektywu najdłuższy możliwy czas, który nie wywoła rozmycia, spowodowanego poruszeniem aparatu podczas wyzwalania migawaki będzie 2 razy krótszy dla matrycy 50 megapikselowej niż w przypadku matrycy 24 megapikselowej.(Bez użycia stabilizacji) Czas rozmycia ruchu jest też zależny od ogniskowej obiektywu,
@MariuszBernacki
@MariuszBernacki 2 жыл бұрын
Panoramowanie od 1/15? ;p Ja panoramuje na wyścigach z reguły 1/40-1/60 :) Dzięki za filmik! :)))
@borkos93
@borkos93 2 жыл бұрын
Dzien dobry, dobry wieczór
@ryszardtarnowski8213
@ryszardtarnowski8213 2 жыл бұрын
Pentax się nie postarał, większość cyfranek ma synchronizację błysku przy 1/180s ;-) Chociaż to i tak błyskawica przy starszych kliszakach (okolice 1/100s), a Zenit z 1/30s to już kompletny żółw...
@mikolaj1400
@mikolaj1400 2 жыл бұрын
Tymczasem ja: 1/4s z ręki😁 Trening czyni mistrza, polecam.
@_jestemnayt_4195
@_jestemnayt_4195 2 жыл бұрын
Oj, mój rekord to 1/8 (Bez stabilizacji)
@darekw1967
@darekw1967 2 жыл бұрын
Pominales dzialanie migawki elektronicznej. To nie dziala tak samo jak migawka mechaniczna. Z Twojego wykladu wynika ze jest jeden rodzaj migawki. Jak spojrzec wokol masz wiele tysiecy smartfonow bez zadnych mechanicznych elementow a masz tylko i wylacznie migawki elektroniczne. Co do czasow ekspozycji obecnie nie jest to takie oczywiste. Firmy produkujace sprzet foto oszukuja i dla tej samej sceny dobieraja nieco inne czasy ekspozycji. Kolejny przekret to podawanie tych samych czasow i przyslon oraz czulosci ISO gdzie w rzeczywistosci aparat mial nieco inny czas ekspozycji a reszte sztucznie podciagnela elektronika aby wykazac ze mamy mniejsze szumy dla tych samych parametrow ekspozycji wzgledem konkurencji. Ogolnie czas ekspozycji i przyslona mozna traktowac dzisiaj UMOWNIE.... Kiedys za czasow fotografii analogowej faktycznie bylo tak jak piszesz ;) Obecnie rozwoj fotografii idzie w kierunku sterowania i manipulowania softem. Przykladowo robie fote smartfonem a pozniej wskazuje co chce miec ostro i jeszcze decyduje o sile rozmycia innych elementow.
@wiehookerbii3925
@wiehookerbii3925 2 жыл бұрын
czekam na migawkę !
2 жыл бұрын
Robi się właśnie, także jutro pewnie wrzucę :)
@artur4834
@artur4834 2 жыл бұрын
Chyba Twoja! 😂
2 жыл бұрын
Owszem, moja 🤔🙃
@analconda1663
@analconda1663 2 жыл бұрын
Szybko wyjaśnione chociaż moim zdaniem mówi Pan trochę za szybko.
@zniwko
@zniwko 8 ай бұрын
Mogę wiedzieć jak zrobic tak, żeby w trybie A czas był min 1/250 i krócej ? Nie wiem jak to zablokować, żeby nie schodziło do 1/60, bo inaczej zdjecia są rozmazane... mam sony a7ii. Pozdrawiam
Rozpiętość tonalna zdjęć - wyjaśniona!
5:14
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 9 М.
Velcro rollers - how tu use them? Are they safe for your hair?
9:12
버블티로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 101 МЛН
Jak robić zdjęcia na Komunii? Jakie ustawienia, jakie obiektywy?
23:17
27 najgorszych błędów fotografów
27:06
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 107 М.
5 Najgorszych błędów podczas kadrowania zdjęć
17:45
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 52 М.
Manualny Tryb Ekspozycji jak ustawić i kiedy stosować
14:49
Marek Waskiel Fotografia
Рет қаралды 15 М.
15 ustawień zanim zacznę robić zdjęcia
16:57
Patrik Heliosz
Рет қаралды 26 М.
Dobry i zły obiektyw. Czym się różnią?
10:58
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 32 М.
KADROWANIE ZDJĘĆ BEZ BŁĘDÓW (12 RAD)
17:16
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 32 М.
CZAS NAŚWIETLANIA oto PROSTY sposób aby zrozumieć jak działa
14:06
Marek Waskiel Fotografia
Рет қаралды 15 М.