No video

Czy CW wymiera? A może przeżywa renesans?

  Рет қаралды 1,551

Tomek SQ5TK

Tomek SQ5TK

Жыл бұрын

Polska strona miłośników kropek i kresek:
titawa.pl/
Kurs radiotelegrafii i materiały do samodzielnej nauki oferowane przez CW Ops:
cwops.org/cw-a...
Zawsze sztorcem - strona klubu miłośników telegrafii kluczem sztorcowym SKCC:
www.skccgroup....
Nie musimy tak pędzić - grupa klubu wolnego nadawania morsem:
/ 3231315733622032
Jeśli masz ciekawe doświadczenia związane z CW albo przechodzisz bardzo boleśnie proces nauki, napisz w komentarzu.

Пікірлер: 19
@tomaszkot8046
@tomaszkot8046 Жыл бұрын
Podjarałem się w listopadzie 2021, ponad 7k ćwiczeń grup na LCWO dzień w dzień, bez przerwy i coś tam zaczynam słyszeć ale daje sobie jeszcze rok. W wieku 45yo chyba już nie jest tak łatwo jakbym zaczynał 20 lat temu ale lepiej później niż nigdy. Pozdrawiam wszystkich zapaleńców rozkręcających renesans w A1A a może i F2A na Baofeng-ach ;-)
@SQ5TK
@SQ5TK Жыл бұрын
W każdym wieku da się choć może jest nieco trudniej. Kosztuje to trochę wysiłku ale moim zdaniem absolutnie się opłaca.
@pasiekaulikowo235
@pasiekaulikowo235 3 ай бұрын
Ja w 44 lata zacząłem się uczyć cw i się udało. Nie ma co się bać że to trudne. Kwestia tylko kilkudziesięciu godzin słuchania. Pozdrawiam SP4ULE
@tomaszkot8046
@tomaszkot8046 3 ай бұрын
@@pasiekaulikowo235 Dalej ćwiczę, już chyba chyba 30 miesiąc na LCWO, bez dnia przerwy. Jak na razie, lokalnie na 2m zrobiłem kilka symbolicznych qso z racji braku anteny na kf ale niedługo coś z tym wykombinuje. vy 73 for all cw fans de SP2BMR
@pasjeihobby
@pasjeihobby Жыл бұрын
Mam ogromny szacunek dla każdej osoby sprawnie posługującej się telegrafią. Jest to swego rodzaju radiowa supermoc ;) Pozwala czynić cuda na falach radiowych. 73
@SQ5TK
@SQ5TK Жыл бұрын
To nie jest super moc. To jest wynik poświęcenia czasu na opanowanie tej formy komunikacji. Każdy może to zrobić. Mimo wszystko doceniam komplement, pozdrawiam serdecznie.
@adrianmatusik
@adrianmatusik Жыл бұрын
a se nawet lajknąłem, bo mądrze prawisz kolego Tomaszu.
@SQ5TK
@SQ5TK Жыл бұрын
Kurna. Poprawię się w następnym filmiku i będę gadał głupoty, mylił się i korygował w napisach oraz powoływał na ogólnie przyjęte autorytety 😉
@TomaszPabich
@TomaszPabich Жыл бұрын
Tomek pozrawiam !!!! fajne nagranie. No i zapraszamy do nas do grupy POMOZEMY !!
@SQ5TK
@SQ5TK Жыл бұрын
Dzięki
@rst5nn
@rst5nn Жыл бұрын
Nie znam zbyt dobrze języka polskiego. Ale telegraf wciąż żyje i coraz to nowi ludzie zaczynają się go uczyć. Cyfrowe formy komunikacji są nudne. Jedno łącze CW to 1000 łączy w FT8.
@SQ5TK
@SQ5TK Жыл бұрын
Też mi się tak wydaje. Uwielbiam CW za jego prostotę i uniwersalność. Rozumiem twoją polszczyznę a o to właśnie chodzi vy 73 de SQ5TK.
@pawetulski7115
@pawetulski7115 Жыл бұрын
Obserwacje prawdziwe, ale wnioski błędne. Nastąpił skok technologiczny i telegrafią można nadawać/odbierać przy wsparciu komputera, kompletnie bez znajomości CW i umiejętności pracy na kluczu. Tak leci czołówka z podium w zawodach CW i tak robi raczej już większość. Nie będę się wypowiadał za innych, ale jak się posłucha pasm to słyszy się obecnie naprawdę super jakościowo operatorkę, często jak na konkurencjach szybkiej telegrafii. Nigdy poziom emisji CW nie był wyższy niż teraz. Tak uważam z perspektywy ponad 25 lat doświadczeń. Jest to zadziwiające dopóki nie dowiesz się, że większość używa do odbioru i nadawania programów i komputerów. Stąd to idealne kluczowanie w całkiem wysokich tempach i bardzo mało błędów odbioru. Niestety, wystarczy CAT w radiu, aby klucz sprzedać albo wyrzucić. Resztę zrobi procesor. To jest renesans, pełna zgoda, ale powód inny niż kiedyś. Dobra organoleptyczna znajomość CW to ciągle unikat, bo to wynika z predyspozycji osobniczej/organizmu. Nie mamy nagle nowej populacji, która nagle otrzymała boskie zdolności do CW (pamięć/ucho/palce/...). Czy to wszystko powód do żalu ? Nie. CW to nadal ciekawa emisja. Ale już bez zadęcia i segregacji na tych co "umią" i "umieją".
@SQ5TK
@SQ5TK Жыл бұрын
Zawody to trochę inna historia, tam są setki łączności jeśli nie tysiące per jeden uczestnik. Nic dziwnego, że używają klawiatury zamiast klucza. Trudno mi sobie jednak wyobrazić by używano programowych dekoderów, strasznie są zawodne, a trzeba odebrać szybko nadany znak praktycznie od strzału. Może jednak się mylę bo nie startuję w zawodach. Część ludzi faktycznie używa dekoderów i klawiatur by mieć zaliczone jakieś podmioty we wszystkich modach. Trudno jednak zabierać cały ten szpej by zrobić aktywację SOTA, POTA czy WWFF. Ja sam mam raczej negatywne doświadczenia w używaniu takich wynalazków. Niestety trzeba doskonalić ten dekoder między uszami. Wiele TRX'ów QRP nawet nie ma jakiegoś sensownego wyświetlacza np Mountain Topper, ciężko ich używać z dekoderem a sprzedają się jak świeże bułeczki. Co do zadęcia i segregacji to rzadko ją spotykałem, czasem zdarzy się korespondent, który na wywołanie 18WPM odpowie 40WPM, na prośbę QRS zrobi QSY. Większość jednak poczeka, zwolni, dopyta, powtórzy i to jest z mojego punktu widzenia piękne w telegrafii.
@adrianmatusik
@adrianmatusik Жыл бұрын
Codziennie na pasmach słyszę stacje nadające CW z klucza. Nie zgodzę się, że tylko z komputera. Zawody, czy DXpedycja to inna bajka i rządzi się innymi zasadami. Ale kluczy nadal ludzie używają. Mało tego.... słychać jak ludzie nadają ze sztorca. Co z tego, że ktoś nada komputerem jak nie zawsze komputer odbierze bez błędów. A dekodery wbudowane w radiu sprawdzają się jak ktoś nadaje bardzo równo. Jak nadaje sztocrem i nie trzyma tempa, to dekodery się wykładają. Ja mam pragmatyczne podejście do tej emisji. Jak jest szansa na zaliczenie DXa, to robię to. Do etapu "rag chewing" w CW raczej nigdy nie dojdę.
@SQ5TK
@SQ5TK Жыл бұрын
Dawno nie czytałem tak świetnie w mojej opinii podsumowanej sytuacji. Zgadza się w to z moimi obserwacjami i odczuciami. Dzięki za trafny komentarz.
@adrianmatusik
@adrianmatusik Жыл бұрын
@@baranosiu a ja się zgodzę tak tylko trochę. W bloku w mieście mam poziom zakłóceń na 1S, zrobione prawie 270 DXCC, ponad 200 w SSB z anten na bloku. Może kiedyś wyniosę się za miasto na emeryturę, to będzie z poza miasta. Mam świadomość, że za miastem jest ciszej, bo chodzę w teren z radiem, ale dla relaksu i zrobienia paru łączności "dookoła komina". Czasem poza DXami czy aktywnościami z terenu fajnie jest sobie porzuć szmaty na KFie z zagranicznymi stacjami. Tak więc póki co, mam na fonicznie korespondentów zarówno ekspedycje, jak i stacje EU. U mnie roczny rozkład to 60% fonia, 25% digi i 15% CW. Więc myślę, że każdy ma to na czym mu zależy zarówno co do emisji, miejsca, itp
@SQ5W
@SQ5W Жыл бұрын
2:12 błędnie odebrał Twój znak iq5ek. Tomek, szacun za wytrwałość. CW to piękna emisja.
@SQ5TK
@SQ5TK Жыл бұрын
Błędnie nadał ale punkty przyznał 😉
Dzień Morse'a! Pierwsze QSO - Alfred DF6RI #cw #ham #radio
21:09
Embedded Garage
Рет қаралды 851
路飞太过分了,自己游泳。#海贼王#路飞
00:28
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 43 МЛН
Rembertowianie z pasją - Moje krótkofalarstwo
4:44
Dzielnica Rembertów
Рет қаралды 10 М.
Telegraficzny klucz półautomatyczny Vibroplex Bug (standard)
2:29
Marcin Marciniak
Рет қаралды 9 М.
High Speed Morse Code - CWops Test (CWT)
59:48
Red Summit RF
Рет қаралды 3,6 М.
telegrafia cw #02 dlaczego warto to umieć?
12:44
Architektura i rysunek
Рет қаралды 3,9 М.
Czy da się zrobić aktywację POTA na 2m CW?
7:41
Tomek SQ5TK
Рет қаралды 711
CRE 8900 kontra KF
16:11
saxonwaw
Рет қаралды 28 М.
Telegrafia Szkolenie Łącznościowców lata 90-te.
7:12
sq2eey
Рет қаралды 28 М.
80 meter band SA612 Direct Conversion Receiver (English subtitles)
13:30
Laboratorium SQ9JJX
Рет қаралды 15 М.
Łączność w razie "W" - Część 0: Wstęp.
10:40
Andrzej SQ9PKW
Рет қаралды 6 М.
Antena Ground Plane na 2m / 70 cm. Część 2 - pomiary i testy
6:55
路飞太过分了,自己游泳。#海贼王#路飞
00:28
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 43 МЛН