No video

Czy i jak Kościół się zmienia? [Kościół od-nowa #04] Dariusz Piórkowski SJ

  Рет қаралды 4,912

Dominikanie.pl

Dominikanie.pl

Күн бұрын

Пікірлер: 60
@dominikanieplportal
@dominikanieplportal Жыл бұрын
🔥Jeśli spodobał Ci się filmy na dominikanie.pl o zapraszamy do komentowania, zostawienia "łapki w górę" i udostępnienie filmu. Pomoże nam to w rozwijaniu kanału i co najważniejsze w głoszeniu wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby! ☕A jeśli chciałbyś wesprzeć nas również finansowo to zapraszamy na wirtualną kawę: buycoffee.to/dominikanie.pl Dziękujemy!
@bogum6426
@bogum6426 Жыл бұрын
Odważne i jakże potrzebne tezy o. Darka. Więcej wolności w miłości. ❤ Bardzo dziękuję za tą rozmowę.
@tyj34r
@tyj34r Жыл бұрын
Właśnie, bardziej stan grzechu do mnie przemawia niż pojedyncze grzechy, które przecież biorą się z wewnętrznego przyzwolenia czyli stanu grzesznego. Łatwiej patrzeć na grzech prawnie, matematycznie, bo mamy - wydaje się- nad tym kontrolę i osąd. Świetna rozmowa.
@dominikanieplportal
@dominikanieplportal Жыл бұрын
Dziękujemy i zapraszamy na kolejne odcinki.
@JaroTomik
@JaroTomik Жыл бұрын
Fascynująca rozmowa. Jak zawsze ks. Darek w punkt! Dziękuję!
@beti79
@beti79 Жыл бұрын
Ojczulku Radziu❤świety gość 🥰i z ciekawością wysłuchałam rozmowy 🙏🥰🤗 dziękuję ♥️🙏
@GPX15
@GPX15 Жыл бұрын
Pytanie/uwaga nr 9: W odniesieniu do wolności. Z tym, że trzeba nauczyć się korzystać z coraz większej „wolności” a właściwie mnogości propozycji, zdecydowanie się zgadzam. Trzeba kształtować cnoty i sumienie. Jednocześnie jednak nie można zaniedbać tego, co przez wieki udało się w tej kwestii wypracować - przyjęcia z pokorą tego kimś się jest, co się posiada i jakie się ma w świecie zadanie. A z tym ludzie mają problem, bo o wszystkim chcą decydować - wybrać sobie miejsce do życia z całego świata, dowolny zawód, dowolną tożsamość, wygląd, a dochodzi i do absurdalnych sytuacji, że niektórzy chcą mieć do wyboru nawet płeć (jedną z kilkudziesięciu, bo 2 to już za mały wybór). Tu trzeba uwagi i wychowania.
@iwonakonczak7979
@iwonakonczak7979 Жыл бұрын
Następny wspaniały gość, dzięki O. Radku.
@dominikanieplportal
@dominikanieplportal Жыл бұрын
To prawda! Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić o. Dariusza do naszej serii.
@GPX15
@GPX15 Жыл бұрын
Pytanie/polemika nr 6 Bardzo trafna uwaga o podejściu do potępi technologicznego. Technologia sama w sobie jest moralnie obojętna, ale należy odpowiednio z niej korzystać. Mam wrażenie, że obecnie w kościele prawie nie mówi się o kształtowaniu cnót i wierni często myślą, że rozwój duchowy polega na jakimś rozpalania uczucia względem Boga, a nie na wyrabianiu cnót, które pomogą nam na drodze do zbawiania.
@kasiamanagement7986
@kasiamanagement7986 Жыл бұрын
Dziękuję za rozmowę i świetne prowadzenie, znów (na całe szczęście) nabyłam nową perspektywę 😊
@dominikanieplportal
@dominikanieplportal Жыл бұрын
Cieszymy się na nowe perspektywy :)
@GPX15
@GPX15 Жыл бұрын
Pytanie nr 5: „Pismo Święte, nasze życie i kosmos” - a gdzie w tym zestawieniu Tradycja jako drugie, równorzędne Pismu Świętemu źródło objawienia?
@Izabela_Wojtal
@Izabela_Wojtal Жыл бұрын
I piekło zamarzło: jezuita u dominikanów 😅😜🤪
@19bub92
@19bub92 Жыл бұрын
I na zmiane tych paradygmatów przyjdzie czas;)
@Izabela_Wojtal
@Izabela_Wojtal Жыл бұрын
@@19bub92 hehehe to takie sarkastyczne przepychanie się zakonów jest w gruncie rzeczy dla mnie urocze i obie tradycje duchowe bardzo cenię, bo u dominikanów śpiewam w scholi od 11 lat, a od kilku lat jestem związana z Pogłębiarką 😊
@mariaignatowska7621
@mariaignatowska7621 Жыл бұрын
Od czasu gdy o.Adam głosił nauki w łódzkim kościele Jezuitów nic już mnie w tej dziedzinie nie zdziwi. Pozdrawiam
@Izabela_Wojtal
@Izabela_Wojtal Жыл бұрын
@@mariaignatowska7621 hehehe no na jezuickim Festiwalu Głębi Pogłębiarki był Wodzu 😁
@mariaignatowska7621
@mariaignatowska7621 Жыл бұрын
@@Izabela_Wojtal Był i jeszcze przeprowadził półgodzinny wywiad z Danielem w cyklu "A myśmy się spodziewali"
@GPX15
@GPX15 Жыл бұрын
Pytanie nr 7: „Doświadczenie duchowe”, „Przeżycie” stawiają na emocje. Jak to się ma do wyższych władz duszy (rozumu i wolnej woli), które mają panować nad niższymi (emocjami). Czy nie powinnismy zacząć od właściwego ukształtowania woli (cnoty) i rozumu (katecheza) a dopiero potem zając się przezywaniem tak, aby było to duchowo bezpieczne i nie prowadziło do postawienia przezywania na pierwszym miejscu nawet jeśli jest niezgodne z wiarą i rozumem?
@GPX15
@GPX15 Жыл бұрын
Pytanie nr 1: Gdzie i jak jest zdefiniowana w nagisterium kościoła sprawiedliwość społeczna? Co Ojciec ma na myśli, używając tego sformułowania?
@konrad7322
@konrad7322 Ай бұрын
Nie jestem pewny, ale o sprawiedliwości społecznej jest np opisane w KKK 243, chyba św Jan Paweł pisał o tym w Centesimus annus w 48.
@milionpasji5900
@milionpasji5900 Жыл бұрын
I ja dziękuję też za tę rozmowę! Oby więcej takiego głosu 😌
@dominikanieplportal
@dominikanieplportal Жыл бұрын
Dziękujemy!
@kasza.jaglana
@kasza.jaglana Жыл бұрын
Spodobało się 🙂
@GPX15
@GPX15 Жыл бұрын
Pytanie/polemika nr 8: Nie zgodzę się z ojcem prowadzącym, że jest tendencja do jednoznacznego rozstrzygania. Wierni pragną jednoznacznej i jasnej nauki moralnej w czasach zamętu i chaosu. Niestety tendencja przenikająca do Kościoła jest taka, żeby rozmywać i szukać „okoliczności łagodzących”, żeby nauka moralna była coraz mniej wymagająca i szła w kierunku rozluźnienia.
@konrad7322
@konrad7322 Ай бұрын
Nauka Mojżesza też szła w kierunku rozluźnienia, bo przyzwolił na wręczenia listu rozwojowego: Pwt 24, 1 - Jeśli mężczyzna poślubi kobietę i zostanie jej mężem, lecz nie będzie jej darzył życzliwością, gdyż znalazł u niej coś odrażającego, napisze jej list rozwodowy, wręczy go jej, później potem odeśle ją od siebie. Wcześniej było przyzwolenie na branki wojenne - Pwt 21, 10-14. Co więcej wstawiał się za swoim grzesznym ludem: Wj 32, 31-32 - I poszedł Mojżesz do Pana, i powiedział: «Oto niestety lud ten dopuścił się wielkiego grzechu. Sporządzili sobie boga ze złota. Przebacz jednak im ten grzech! A jeśli nie, to wymaż mnie natychmiast z Twej księgi, którą napisałeś». W tamtych czasach ludzie nie byliby w stanie sprostać wyższym wymaganiom, a nie chciano żeby odeszli. Dzisiaj ludzie odchodzą z Kościoła pomimo obniżania wymagań dyscyplinarnych.
@GPX15
@GPX15 Жыл бұрын
Pytanie nr 2: „Człowiek jest drogą Kościoła” - to jest właśnie moim zdaniem sedno kryzysu wiary współczesnego kościoła. Stał się antropocentryczny, zamiast rozwijać się jako teocentryczny. Kościół bardziej patrzy na to, co jest dobre (i to niekoniecznie w perspektywie zbawienia duszy) dla człowieka, a nie to co chce Bóg i co mu się od świata należy jako Stwórcy i Zbawicielowi. Czy Ojciec się z tym zgadza?
@GPX15
@GPX15 Жыл бұрын
Pytanie nr 3: Kościół próbując dogadać się z „tym światem” niejako nim przesiąka i przyjmuje jego treści i formy, przez co de facto laicyzuje się. To już nie jest społeczeństwo zakorzenione w chrześcijańskiej cywilizacji. To społeczeństwo (a przynajmniej w Europie i USA) jest pogańskie, a ludzie sprawujący władzą są bliżsi masonerii niż chrześcijaństwu. Czy wobec tego kościół nie powinien na nowo przemyśleć tego aspektu - cofnąć się kilka kroków i mądrzejszy w doświadczenie wybrać ponownie kierunek?
@GPX15
@GPX15 Жыл бұрын
Pytanie nr 4 Uwaga odnośnie godności człowieka. Filozofie oświeceniowe poświęcać coraz większa wagę człowiekowi, a mniejszą Bogu. Kościół to przyjął argumentując szacunkiem do człowieka i w efekcie wielu wiernych stawia interes człowieka ponad Bogiem. Niestety współcześnie (skoro świat „pozbył się” Boga ze swoich idei) próbuje się przybliżyć godność zwierzęcia do człowieka. Oczywiście analogicznie efektem będzie zrównanie zwierzęcia i człowieka. Do tego dążą nowocześni „myśliciele” - do odwrócenia porządku ustalonego przez Boga. Czy wobec tego kościół powinien albo powrócić do teocentryzmu albo stanowczo wyznaczyć tu granice, aby nie doszło do postawienia zwierząt na równi z ludźmi? Pisał o tym Franciszek w (chyba) Laudato Si, ale ze stanowczością nieadekwatną do skali problemu.
@bratJacek
@bratJacek Жыл бұрын
Fajny wywiad, dwie uwagi co prawda: - jeśli wszyscy jesteśmy uczniami, to kto będzie uczył? Mk 16,15n - 30:52 zaprzecza wcześniejszemu twierdzeniu, że tak na prawdę ta wolna wola ludzi do końca nie porusza, że tak powiem
@dominikanieplportal
@dominikanieplportal Жыл бұрын
Jeśli wszyscy jesteśmy uczniami, to w perspektywie tego nauczycielem dla każdego jest Jezus. A jeśli chodzi o drugą uwagę, to czy mógłbyś ją nieco rozwinąć?
@bratJacek
@bratJacek Жыл бұрын
@@dominikanieplportal 1- wydawało by się, że każdy w jakiś sposób się ciągle uczy, nawet nauczyciele. Ale ja powiem tak: Chrystus bardzo jednoznacznie posyła apostołów by nauczali. Było by nietaktem sądzić, że ich dobrze nie wytrenował.Euntes in mundum universum praedicate Evangelium omni creaturae
@bratJacek
@bratJacek Жыл бұрын
@@dominikanieplportal 2- ​ rozwinę, ale muszę wsłuchać się w materiał jeszcze raz. X. Piórkowski wydawał się wspomnieć na początku, że nikt nie jest w 100% wolny. Odezwę się.
@piotrszczerbinski2338
@piotrszczerbinski2338 Жыл бұрын
Zmieniają się formy potrzebne reformy
@barbaraszymanowska2451
@barbaraszymanowska2451 Жыл бұрын
💛🍯💛
@bratJacek
@bratJacek Жыл бұрын
Taki żart - Dominikanin pyta: czy to prawda, że Jezuici odpowiadają pytaniem na pytania? Jezuita odpowiada: a kto to powiedział?
@Szymon.Zielinski
@Szymon.Zielinski Жыл бұрын
Dla mnie ciagle brak, w tych wszystkich rozwazaniach, wypowiedziach ludzi 'nowej ewangelizacji' konkretow co do zmian w formach. Np. czy jest mozliwa eucharystia bez mszy św., w jakiejś innej formie niż ta regułkowa, godzinna wyliczanka modlitw wszelakich, ktore jakby mają przegadać Pana Boga, ktore sa po prostu nużące i "oklepane", a skupiona na meritum? Czy moze dojsc do zastąpienia "kazań", czesto politycznych albo moralizatorskich dialogiem z wiernymi o wierze i drodze do wiary? Czy moze zmienic sie formula spowiedzi z tej "rozliczeniowej", konfesjonałowej na taką prawdziwie oczyszczającą, miłosierną, bliską Bogu i sercu? Dużo jest mowy o zmianach, ale głównie w myśleniu i podejściu do drugiego człowieka tylko, że one sie dzieją, bo świat do tego pobudza. A kościól stoi w miejscu, nawet ze swoimi formami, ktore dzis juz niestety nie trafiają, bo są zbyt często abstrakcyjne.
@dominikanieplportal
@dominikanieplportal Жыл бұрын
Mamy zupełnie inne doświadczenie Kościoła i liturgii. O ile msza święta i eucharystia są w zasadzie synonimami, więc trudno się odnieść do tego, co piszesz, to wszystko pozostałe jest obecne w Kościele i liturgii - przy wszystkich błędach związanych z praktyką kościelną nie trzeba wiele szukać, żeby znaleźć to, o czym piszesz w zwykłym działaniu Kościoła.
@Szymon.Zielinski
@Szymon.Zielinski Жыл бұрын
@@dominikanieplportal No ja tego zupełnie nie znajduje mimo prawie 30 lat poszukiwań (świadomego życia duchowego). Jak myślę o "eucharystii" celebrowanej przez Pana Jezusa 2000 lat temu a teraz to widzę dwie zupełnie inne rzeczy. I to dotyczy tak samo reszty spraw.
@szymonjaczewski149
@szymonjaczewski149 Жыл бұрын
​@@Szymon.Zielinski Pouprawiaj "churching" w PL i zagranicą, poszukaj w internecie, nie tylko polskojęzycznym, poczytaj media katolickie o innych wrażliwościach lub tradycjach, a znajdziesz ;) Nie mam teraz czasu na głębszą odpowiedź z podaniem przykładów, więc wybacz.
@szymonjaczewski149
@szymonjaczewski149 Жыл бұрын
​@@Szymon.Zielinski Mam nadzieję, że redakcja się nie obrazi, nie da mi bana i dozwoli, abym podał kilka przykładów nieortodoksji czy też różnorodności, eksperymentów lub kreatywności z życia Kościoła (lub może nawet już obok Kościoła, a nie "w")? :) 1.1 Msza bez księdza. Pomysł m. in. wybitnego teologa doby SVII, dominikanina (redakcjo ;)), Edwarda Schillebeeckxa. Uważał, że taka Msza jest możliwa. W Holandii rozwiązanie stosowane, co potwierdza biskup obecny biskup Bredy, chory na raka (było o tym ostatnio na stronie Gościa Niedzielnego). 1.2 Nadużycia liturgiczne, kreatywność liturgiczna, eksperymenty liturgiczne - temat rzeka. Podpowiem, że są dowody, że nawet JPII i wcześniej Karol Wojtyła je czynił, co najmniej kilka razy i mógłbym to nawet podlinkować, jeden z takich przypadków, ale zwykle się nie linkuje w komentarzach na YT, więc odpuszczę. W Polsce w tym temacie jeszcze nie jest najgorzej, ale na Zachodzie w tym w USA już jest źle (ale to zależy gdzie), np. w Berlinie Tomasz Kycia w podcascie Tomasza Terlikowskiego, powiedział, że chodzi do dominikanów na Mszę niedzielną, bo jest sprawowana porządnie (redakcjo ;)), ale powiedział, że w sąsiednich parafiach "jest uprawiane istne harakiri liturgiczne". Przy czym użytkowniku oraz redakcjo, w oficjalnym nauczaniu KRK te zachowania są traktowane jako błędne, ale ja, to moje zdanie, mam pytanie - czy wspomniane wyżej elementy, używane z wyczuciem i wymiarem, nie przyczyniły się do rozwoju? Np. Ministrantki, lektorki, itp., Komunia św. na rękę, w ogóle czytanie czytań mszalnych przez świeckich nielektorów i śpiewanie psalmów, obmywanie nóg kobietom, osobom LGBT+, a nawet muzułmanom w Wielki Czwartek? Domyślam się, że w PL liturgiści są najczęściej konserwatywni lub tradycjonalistyczni, więc sposobu odpowiedzi można się domyślić, albo jej braku, ale może się zaskoczę. 1.3 W wielu miejscach na Zachodzie (tam gdzie wyżej wspomniałem) nie ma już Spowiedzi św. lub jest ona praktykowana rzadko albo bardzo rzadko. Udziela się za to rozgrzeszenia ogólnego podczas Mszy św., lub wystarcza zwykła formuła wypowiedzenia grzechów w myślach i następnie bicia się w piersi, co u nas w PL jest zazwyczaj na Mszy św. praktykowane również, albo nawet w ogóle na Mszy nie ma aktów pokutnych. Jest to oczywiście skandaliczne naruszenie doktryny KK, bo dotyczy jednej z rzeczy świętych, najświętszych - czyli sakramentów, danych nam przez Jezusa. A z bardziej ortodoksyjnej, choć nie wiem czy do końca ortodoksyjnej, ale nie wiem bo nie czytałem, są wypowiedzi księdza i wybitnego teologa żyjącego współcześnie Tomasza Halika, o potrzebie reformy Sakramentu Pokuty i Pojednania. Zresztą forma i praktyka tego sakramentu już się wcześniej zmieniała w historii KK. 1.4 Są różne lokalne ryty mszy świętych w naszym KRK np. ambrozjański, mozarabski, itd. 1.5 Sam uczestniczyłem w Mszach św. w kościołach parafialnych, gdzie księża schodzili z ambony i głosili kazanio-dialog z wiernymi, tj. chodzili po kościele z mikrofonem, głosili i co jakiś czas pytali się ogółu wiernych lub konkretnej osoby o jakąś kwestię. Mógłbym wymieniać długo, bo znam mnóstwo przykładów, ale komentarz byłby za długi (i tak jest długi, może nawet za bardzo) i nie wiem zresztą czego oczekujesz jeszcze w odpowiedzi.
@Szymon.Zielinski
@Szymon.Zielinski Жыл бұрын
@@szymonjaczewski149 ja nie oczekuję żadnej odpowiedzi. Ja się wypowiadam z pewną tezą, a nie pytam jak powinno być. Dla mnie cała ta właśnie "liturgia" i rytuały sprawiły, że z kwestii duchowych zrobiły się usługi, ktore są coraz mniej jednoznacznej jakości i intencji. Akurat jestem w USA. Dwa razy byłem na mszy w kościele tutejszym, amerykańskim i uważam, że tu była większa prostota i duch modlitwy do Boga, niż ostatnio na mszy w "polskiej" parafii. Więc z tym zachodem to bym nie przesadzał aż tak. Wg mnie Jezus nie ustanawiał żadnych sakramentów. To kościół je "ustanowił" i sformalizował, bo tak mu pasowało. Było na czym oprzeć sens swojej działalności instytucjonalnej. Jezus po prostu dokonywał różnych rzeczy, które powinniśmy naśladować aby dostąpić zbawienia. Czemu niby jakieś "sakramenty" miałyby być ważniejsze od np. uczynków miłosiernych, modlitwy albo w końcu oddawania swojego życia za przyjaciół?
@antekp2965
@antekp2965 Жыл бұрын
Sprawiedliwość społeczna nie polega na zmniejszeniu ilości głodnych, o.ile nie chce im się pracować. Praktycznie 100% polskich długotrwałych bezdomnych to osoby z problemem uzależnienia. Jakoś Ukraińcy bez znajomości polskiego potrafią się utrzymać, zapracować na wynajmowant pokój, a ta patologia jakoś nie.
@dominikanieplportal
@dominikanieplportal Жыл бұрын
To jednak zbyt proste uogólnienie. Głód nie dotyka tylko Polski, a problem uzależnienia to głębszy problem społeczny, którym również warto się zajmować.
@antekp2965
@antekp2965 Жыл бұрын
@@dominikanieplportal no to jest problem społeczny, który do pewnego stopnia rozwiązuje się sam. narkomani dający w żyłę wymarli na AIDS, a alkoholicy wymierają na marskość wątroby i inne. ich wybór
@GPX15
@GPX15 Жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Pozwolę sobie zadać kilka pytań w takiej formie, że każde napiszę jako osobny komentarz. Będę bardzo wdzięczny jeśli Ojcowie się do poruszonych kwestii odniosą w kolejnych filmach lub w komentarzach. Z Bogiem!
@izaak2144
@izaak2144 8 ай бұрын
Dobre pytania/uwagi, szkoda, że pozostały (i pewnie pozostaną) bez odpowiedzi.
@GPX15
@GPX15 8 ай бұрын
Niestety@@izaak2144 Nie wiem, czy to przez brak wiedzy do odpowiedzi, chęci do dialogu czy przez uznanie tych pytań za zbyt mało istotne.
O woli Bożej w wolności - o. Dariusz Piórkowski SJ (Smak Karmelu | Droga dojrzałości #5)
59:21
Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych
Рет қаралды 9 М.
Doing This Instead Of Studying.. 😳
00:12
Jojo Sim
Рет қаралды 37 МЛН
КТО ЛЮБИТ ГРИБЫ?? #shorts
00:24
Паша Осадчий
Рет қаралды 1,4 МЛН
Jak MÓWIĆ dzieciom o Bogu? | Jadwiga WESOŁOWSKA | SpadkoWiercy
1:13:07