Dziękujemy za wszelkie lajki i subskrybcje, to pomaga rozwijać ten kanał. Jeżeli cenicie naszą pracę możecie wesprzeć : 1. PATRONITE: patronite.pl/poglebiarka 2. ZRZUTKA: zrzutka.pl/poglebiarka Pozdrawiamy! Zespół Pogłębiarki
@aga51092 жыл бұрын
Bardzo mądre i trafne psychologicznie. Warto czytać Freuda, Junga i innych psychoanalityków (krytycznie). W psychoterapii zinternalizowany głos ("obiekt") psychoterapeuty służy osłabieniu "superego" - to naprawdę działa. Otwiera też na Boga, bo koryguje się fałszywy obraz Boga. Psychoterapia i łaska działa. Coś pięknego ! Nie autoagresja lecz miłość. Miłość leczy. Dziękuję ojcze Darku i Danielu za tak ważny temat 👍
@Izabela_Wojtal2 жыл бұрын
Psychoterapia i łaska działa - świetny komentarz! Mocno się z nim zgadzam to też moje doświadczenie, że warto jedno z drugim łączyć
@paulinasiwulec20232 жыл бұрын
"A jeśli nasze serce oskarża nas, to Bóg jest większy od naszego serca i wie wszystko." 1 J 3,20
@Dankob772 жыл бұрын
Bardzo, bardzo dziękuje za tę drugą część . To na prawdę ważne co Ojciec Darek mówi. Dziękuję 🌹
@magdalenam.28622 жыл бұрын
Dzięki za podjęcie ważnego tematu. Ostatnio "wpadłam" w pogłębiarkowy kanał i nie zamierzam go opuszczać
@justynar21902 жыл бұрын
Bardzo ciekawy podcast, dziękuję. O sumieniu mówią również egzystencjaliści, zwłaszcza twórca logoterapii, psychiatra Victor E. Frankl, który oprócz sfery psycho-fizycznej uznawał sferę duchową w człowieku, a sumienie nazywał "organem sensu".
@kajap29592 жыл бұрын
😀 Dziękuję, rozmowa świetna o. Dariusz Piórkowski, potwierdza to do czego sama dotarłam właśnie przez psychoterapię. Dziękuję w ogóle za poruszanie na Pogłębiarce spraw dotyczących wiary i psychologii
@weronika30842 жыл бұрын
Ogromnie poruszająca rozmowa. Rozróżnienie sumienia i superego - dla mnie odkrywcze i uwalniające. Dziękuję ❤
@agnieszkamaria2 жыл бұрын
Kapitalna intuicja z tą łaską do podjęcia psychoterapii...
@aga51092 жыл бұрын
Agnieszko, też o tym tak myślę. Widzę jak Bóg działa w życiu osób, które korzystają z psychoterapii. To jest niesamowite.
@EuGeneWolfe2 жыл бұрын
Świetna rozmowa! Bardzo dziękuję.
@annaf82102 жыл бұрын
Wspaniała, mądra rozmowa, dużo materiału do przemyślenia; dziękuję!
@sPlonka Жыл бұрын
Dziękuję ❤❤❤❤❤❤
@bogum64262 жыл бұрын
Super rozmowa. Najserdeczniejsze dzięki.
@magdalenazwierucho80862 жыл бұрын
Dzięki piękne, lubię słuchać tych rozmów ale przyznaje, że czasami podchodzę z własnym dystansem :) Coś mi się widzi, że realizujecie tu reedukację chrześcijańską
@piotrszczepanski84582 жыл бұрын
Bardzo ciekawy podcast. Jak dla mnie to jeszcze można byłoby poruszyć w odniesieniu do tego co zostało powiedziane jak powinno wyglądać postanowienie poprawy, żal za grzechy, zadość uczynienie / pokuta . Jakoś mam wrażenie że bardzo mało się o tym mówi a wręcz zapomina. Jakby byłaby możliwość naświetlenia tych tematów w następnym podcaście :) byłbym wdzięczy. Pozdrawiam :) Z Panem Bogiem.
@agnieszkamaria2 жыл бұрын
Popieram. Kontynuacja tematu spowiedzi to dobry pomysł na kolejne podcasty z ojcem Darkiem.
@aga51092 жыл бұрын
@@agnieszkamaria Też jestem za!
@Izabela_Wojtal2 жыл бұрын
@@agnieszkamaria tylko ta rozmowa raczej nie jest o spowiedzi, a o kształtowaniu dojrzałego sumienia i nie myleniu go z czymś innym (choćby własnymi projekcjami).
@margotolszewska28792 жыл бұрын
Dziękuję;)
@ahanurek92402 жыл бұрын
Chyba doszło do pomieszania pojęć. Jest różnica między uczuciem a poruszeniem. Ja to nie uczucie, uczucie nie jest dobre ani złe, z uczuciem nie robię nic bo nie mam na nie wpływu, uczucia przychodzą i odchodzą. Istotne jest to jak ja zareaguję. Myślę też, że Bóg nie daje mi znaków przez uczucia ale jak najbardziej komunikuje się ze mną przez poruszenia co nie jest tym samym 🤗. Uczucie ≠ Poruszenie 😇
@aga51092 жыл бұрын
A jaka jest różnica między uczuciem i poruszeniem duchowym i jak to rozpoznać? Dzięki za twój mądry komentarz.
@pawek35232 жыл бұрын
Dla mnie bardzo ważny z ks. Grzywocza, był tytuł, w którym odnosił się do zaufania jako daru Bożego, daru wyprzedzającego. Zanim człowiek zaufa Panu Bogu, to najpierw Pan Bóg mu ufa. Mozliwe, że to było w "Jak uprościć życie". "Wartość czlowieka" też ok.
@ter20462 жыл бұрын
Wydaje mi się, że dużo osób młodych odchodzi od Kościoła, bo wymagania moralne, na które Kościół taki wielki nacisk kładzie, czyli brak współżycia i mieszkania przed ślubem przerastają ich lub się z nimi nie zgadzają. Chodzi o to, że rezygnując z wypełnienia tego wymagania, rezygnują też w ogóle z praktyk religijnych, traktują to jako ostateczne zerwanie z Kościołem. To wynik takiego zero-jedynkowego podejścia do wiary. Inaczej musieliby żyć w ciągłym poczuciu winy.
@aga51092 жыл бұрын
Zawsze mówię moim niewierzącym znajomym, którzy są bardzo inteligentni i mocno poszli w naukę lub współczesną kulturę, przesiąkniętą ewolucjonizmem i lękiem egzystencjalnym, cynizmem- czyli agresywnym odrzucaniem czegoś, czego nie pojmuję i czynieniem siebie (i nauki) głównym kryterium prawdy (w tym współczesna psychologia), żeby nie odrzucali wiary, zanim jej dogłębnie nie poznają. Szanuję ich wybory, nie przekonuję ich, jeśli nie pytają. Mieszkają latami bez ślubu, mają dzieci, których nie chrzczą. Staram się przykładem życia pokazać im moją wiarę i wiedzą, świadectwami mądrych osób. Brakuje w Kościele mądrego przykładu i mądrego przekazu, edukacji o wierze, o istocie Ewangelii, o jej mądrości, pochodzącej od Boga. Między innymi mądrzy duchowni i Pogłębiarka zapełniają tak zaniedbaną lukę. W zderzeniu ze współczesnym światem, a przede wszystkim nauką, cyznizmem, egoizmem, olbrzymią trwogą egzystencjalną, Kościół "przegrywa", szczególnie na zachodzie Europy. Tylu ludzi można by było uratować przed rozpaczą, brakiem miłości w ich życiu... Smutne...ale Bóg sobie z tym poradzi..."Tam gdzie szerzy się grzech, tam najbardziej rozlewa się łaska".
@mariaroda64472 жыл бұрын
Dużo zależy od podejścia spowiednika
@monika67532 жыл бұрын
Jak sobie poradzić w sytuacji kiedy praktyki modlitewne do których jestem zobowiązana powodują autoagresję? Powodem jest ich duża ilość i ich forma wzbudza zdenerwowanie? Jak można sobie pomóc?
@aga51092 жыл бұрын
Moniko, czy myślałaś może kiedyś o psychoterapii? Być może powodem autoagresywnych praktyk może być lęk i wiele innych nieświadomych emocji, wzorców.
@ter20462 жыл бұрын
A dlaczego myślisz, że jesteś zobowiązana do dużej ilości praktyk modlitewnych? Kto Cię zobowiązał? Jeśli Ty sama, ksiądz może Cię zwolnić! Nie można modlić się "na siłę". O tym właśnie też mowa w tej rozmowie.
@aga51092 жыл бұрын
@@ter2046 Też tak myśle. W tym "na siłę" może być np. przymus, kompulsja...czyli dużo lęku i przemocy wobec siebie.
2 жыл бұрын
Zapraszamy do przesłuchania wszystkich odcinków Pogłębiarka PODCAST - kzbin.info/aero/PL-v8HoEcQT7v1H9OAbEKwxKUH8CMnUM05
@teresalichota17432 жыл бұрын
A tu proszę o Augustyn SJ mówi min o byciu niewolnikiem sumienia - gloryfikując niegdyśniejszą „kulturę życia duchowego” kzbin.info/www/bejne/nWG3qKGqh7yJnac. Tamto mi brzmi na pochwałę superego. Pisze komentarz dla pokazania, że to nie gdzieś-tam-zaściankowi-katolicy mówią o superego jako sumieniu, a jezuita w stolicy na katolickiej uczelni. No chyba, że ja tego jezuity nie rozumiem??
@schlejer11 ай бұрын
Rozumiem, że gość pojmuje sumienie jako azymut na dobro, ale nie rozumiem, dlaczego sumienie miałoby nie być sanktuarium poczucia winy. Np. czy to nie sumienie podsuwa, że żałoba jest ok? Poczucie winy to taka żałoba, po chybieniu celowi. No ok, może chybiłem, poczucie winy jest emocją, to trochę inna sfera.
@schlejer11 ай бұрын
Dobrze działające sumienie to zasoby dla innych..? Nie zgadzam się bardzo.