Bardzo to mądre. Pokazuje, jak skomplikowaną rzeczą jest prawo i jak trudna może być jego zmiana wtedy, gdy chcemy by służyło wszystkim, a nie tylko pewnej - szczególnej - grupie. Dzięki :)
@twojzdrowykregoslup_online9 ай бұрын
Dziękuję za udostępnienie Panie profesorze ❤
@kevscha9 ай бұрын
Dziękuję za wspaniały wykład!
@alicjar.10959 ай бұрын
Nie zawsze się zgadzam z Panem Profesorem, ale uwielbiam Pana wykłady. Dziękuję.
@marcin31369 ай бұрын
Dopóki nie nauczymy się, żeby pozostawiać wszelkie inne sprawy (jak poglądy polityczne), przed drzwiami budynków Uniwersytetów, to będziemy mieli jeden wielki kabaret. Tak, bardzo fajne wykłady. Moje ulubione :))) Pozdrawiam Polecam wykład: "Nie widzisz człowieka, widzisz ideologię. Saramago o moralnej ślepocie"~ Prof Matczak
@polemizator7239 ай бұрын
Eutanazja jest uregulowana. Kodeksem karnym. To że Panu profesorowi nie podoba się regulacja nie znaczy że jej nie ma. Pan profesor chciałby legalizacji.
@jezalb27109 ай бұрын
Eutanazja nie jest uregulowana
@marcin31369 ай бұрын
Jest też pewien paradoks; przy obecnym rozwoju, cofając się do autora/ kontekstu (nie odrywając od niego słów), jesteśmy w stanie nawet zrozumieć lepiej ówczesne prawo (w tym jego błędy), niż ona sam- mamy wyższy poziom języka/ wiedzy/ rozwoju- oraz znamy następstwa jego/ ich działań oraz kolejne interpretacje i ewolucję "polis". Nawet jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć samego autora, niż on sam siebie rozumiał (co nim "powodowało" oraz czego nie mógł wiedzieć/ rozumieć). Ot, mała dygresja :) Poproszę jakiś certyfikat :D Co łaska... "Pan-da"! Panie Profesorze... ;)
@romanniewiadomski32435 күн бұрын
😊
@jadwigaskrok75359 күн бұрын
🌹🍀💪🙋
@marcin31369 ай бұрын
Jest też większy problem- ten podział społeczny był jakoś widoczny, ale na ile "oczy mówią nam dzisiaj prawdę"? (ciężko określić jak wiele było ogłoszeń "dom chrześcijański" oraz ile z nich było celowych, a ile prawdziwych; bez wpływu osób trzecich). Kolejną sprawą jest fakt, że nie każdego było wtedy stać na ogłoszenie w gazecie, co może wskazywać na grupy społeczne, który dawały te ogłoszenia (a i tego nie wiemy; może sama gazeta była silnie upolityczniona i sama dawała te ogłoszenia, a te mieszkania były pustostanami. Bo niby dlaczego nie ma zdjęcia tego mieszkania/ domu? Mi dużo żarówek się zapaliło jak to analizowałem). Kiedyś czytałem o tych "ogłoszeniach w gazetach", ale chwilę się zastanowiłem nad tamtym kontekstem (i tez np. "pogromem Żydów" w Krakowie) i w sumie mało to nam mówi. Wiemy, że jakaś skala problemu społecznego istniała, ale już "nie odgrzebiemy" zależności/ wpływów/ konotacji/ etc.. Statystycznie- takie ogłoszenia w gazetach- były zdarzeniami jednostkowymi, czyli statystycznie nieistotnymi. P.s. Poproszę drugi certyfikat :D Proście, a będzie Wam dane! ;) Śmiech, przez łzy/ tragikomedia- taki mamy poziom...
@_m00rgan9 ай бұрын
Będzie może film o prawie rzymskim?
@kazturkiewicz59449 ай бұрын
Nauki społeczne po prostu nie respektują zasad metodologii nauk empirycznych. Jednym z powodów jest to, że dziedzina ta nie jest jeszcze dobrze rozwinięta. Te zasady w naturalny sposób są respektowane przez nauki techniczne, i na ich bazie są opracowania, jak na przykład teoria systemów.
@darkowski93m9 ай бұрын
23:30 Akurat przez ostatnie dwie kadencja jest dosyć oczywiste czyja wola była realizowana ;)
@マサイユス9 ай бұрын
Grande cię wyjaśnił I twojego synusia
@BlackHoleInstitute9 ай бұрын
Wpadlem dac lape w dol. Za dzisiejsze popisy na X. Nie pozdrawiam.