👉 Chcesz pomóc w rozwoju kanału: patronite.pl/KurierHistoryczny ☕Masz ochotę postawić nam wirtualną kawę: buycoffee.to/kurierhistoryczny ✅ Lubisz nie tylko słuchać, ale również czytać o naszych dziejach kurierhistoryczny.pl/ 🎩 Unikatowe gadżety historyczne znajdziecie w naszym sklepie sklepwokulskiego.pl/
@olesmaly7 ай бұрын
Jan III Sobieski był przede wszystkim dowódcą wojskowym , a nie królem . I niestety mocno się to mściło na polu dyplomacji , gdzie stawiał swoją rodzinę ponad Rzeczpospolitą . Dla mnie osobiście mocno przeceniany - jako król oczywiście , bo chwały wojskowej nic mu nie odbierze.
@betelgezaa7 ай бұрын
Wieden to taki sukces? Dla kogo ? Dla polski ? A to był król polski ….
@StefRasz7 ай бұрын
Bitwa pod Matfami w 1666 roku.
@betelgezaa7 ай бұрын
@@StefRasz ta bitwa pokazuje ze albo Sobieski to był idiota któremu tylko przypisywano zwycięstwa a on nijak się do nich nie przyczynił albo coś mu się stało z głowa …
@aleksandersokal52797 ай бұрын
@@betelgezaa Czyli fakt że Cezar przegrał pod Gergowią i Dyrrahium świadczy o tym że był idiotą? Radziłbym bardziej dokładnie prześledzić bitwy Sobieskiego (może sięgnąć po literature stricte wojskową, bez podtekstów politycznych). Dodam też że tak, wyprawa na ratunek stolicy Austrii było dobrą decyzją, która dała owoce w tym że odzyskaliśmy Podole, a ponadto zlikwidowaliśmy niebezpieczeństwo Osmańskie. Faktem, jest jednak że można byłoby więcej osiągnąć gdyby nie było totalnej opozycji w postaci Paca (przed odsieczą), a potem Sapiehów. Nie rozumiem, jak można być takim pustogłowiem by łączyć odsiecz z rozbiorami. Jeśli Wiedeń by padł, to mielibyśmy Imperium Osmańskie które jest jeszcze bardziej niebezpieczne (w tym dla Polski), a ludzie na bałkanach by jeszcze dłużej musieli cierpieć pod jarzmem swych prześladowców.Jeśli Rzeczpospolita nie miałaby wewnętrznych reform, rozbiory nadal pewnie miałby miejsce, w jakiejś formie.
@betelgezaa7 ай бұрын
@@aleksandersokal5279 o jakich prześladowaniach pod ottomanami piszesz? To było jedyne poza Polska państwo tolerancji religijnej. Chrześcijanie protestanci uciekali z Austrii to ottomanow, do wolności religijnej. Co byłoby gdyby ottomani zajęli wieden? Zajęliby Rzym. Zlikwidowałoby papieża. Bo to był cel Wiednia - Rzym. Zajęliby tez Polskę ? Oczywiście ze nie. Dlaczego? Bo nigdy tego nie robili aż do czasów snopka który wypowiedział wojnę ottomanom w obronie krzyża. Polska była potrzebna ottomanom jako pies Ns Moskwę. Co było gdy ottomani osadzili na polskim tronie Batorego? Pd razu ruszył jsk pies na Moskwę. Trzymslibysmy Moskwę za mordę przy wsparciu ottomanow o mielibyśmy cudowne życie w Polsce …
@plrc45937 ай бұрын
O, znowu świetny temat. Abstrahując od wszystkiego, od wszystkich zarzutów jakie padają pod adresem Sobieskiego moim głównym zarzutem do niego jest to, że nie poszedł w ślady poprzedniego wielkiego króla-wojownika, tzn. Batorego i nie przeprowadził reformy wojskowej. Batory przeprowadził reformę wojskową: zreformował husarię, ustanowił nowoczesny wzór husarii i zreformował piechotę. Utworzył piechotę wybraniecką i piechotę na wzór węgierski jeżeli dobrze pamiętam. To wspaniale zaowocowało w następnych dekadach. Natomiast Sobieski nie podjął takich prób. Okres rządów Sobieskiego to są początki wielkiej kariery ogromnych armii z poboru, piechoty liniowej, karabinków skałkowych itd. Mniej więcej w tamtym okresie wszystkie mocarstwa zaczęły je tworzyć. Poza nami. Gdyby Sobieski zreformował armię, utworzył w miarę dużą armię zawodową, stworzył nowoczesną piechotę liniową na wzór szwedzki to Polska wkroczyła by w XVIII w. w dużo lepszej formie. Brak reform się potem bardzo źle odcisnął podczas wojny ze Szwecją.
@ruty_bolzga4247 ай бұрын
W 100% zawodowej armi ni hyja nie dałoby się zrobić bo szlachta
@zygmuntiiivasa77177 ай бұрын
Batory też nie był dobrym królem ważne sprawy zostawił Zamoyjskiemu który realizował swoje interesy, doprowadził do dożywotniego sprawowania władzy Hetmanów król nie mógł ich odwołać, nie wspomnę że skarbiec był pusty. Lepszym królem o nie docenianym był Zygmunt III Waza i Władysław IV. Jeden wypełnił skarbiec odzyskał Smoleńsk za jego czasów mieliśmy najlepszych Hetmanów na odpowiednich stanowiskach. Władek zreformowal Armię obronił Smoleńsk.
@plrc45937 ай бұрын
@@zygmuntiiivasa7717 Ok. Ale obaj bardzo dużo skorzystali na reformach wojskowych Batorego.
@riven82267 ай бұрын
Z tą reformą Batorego to też nie do końca tak było. Pamiętajmy że Batory dbał aby historia była pisana tak jak on to chciał a nie tak jak było naprawdę. Już bardziej zreformował naszą armię Władysław IV tworząc wiele odlewni dział na terenie Rzeczpospolitej. A jak Sobieski mógł zreformować armię na styl zachodni? Pamiętajmy że w czasie pokoju armia liczyła około 1500 żołnierzy. Tę garstkę miał reformować? W czasie wojny wojsko to byli głównie najemnicy i pospolite ruszenie a takiej armii nie da się zreformować. Zresztą szlachta nie chciała słyszeć o armii z poboru ponieważ wzmacniałoby to pozycję króla.
@plrc45937 ай бұрын
@@riven8226 No właśnie o to chodzi, że należało złamać opór szlachty i wprowadzić jakąś formę poboru. Zresztą zrobił to już Batory piechotą wybranicką. Trzeba było do tego wrócić.
@nal28817 ай бұрын
Zgadzając się z przedmówcami że Jan III był dobrym dowódca wojskowym a królem raczej średnim dodam najwieksze wady Sobieskiego. Po pierwsze najwiekszym błędem Sobieskiego był brak konsekwencji. Sobieski mógł już w 1673 po śmierci Wiśniowieckiego połasić sie o władze absolutną będąc jednocześnie hetmanem wielkim oraz marszałkiem wielkim miał wiecej władzy niż król. Było wielu którzy go namawiali do zbrojnego zamachu stanu. Dalej mógł rozwiązać problem Prus Ksiażecych. Zaraz po podpissaniu rezejmu w Żurawnie mógł pójść za ciosem i uderzyć na Prusy razem ze Szwedami i połasić sie o dziedziczne ksiestwo dla rodu. Ale jego niezdecydowanie sprawiło że Francja sciagneła Elektora na swoja strone. A drugim najbardziej istotnym błędem było wychowanie DZIECI. Jakub, Aleksander i Konstanty byli politycznymi zerami bez ambicji. Jakub wykazywał jako takie zainteresowanie sprawami polskimi i ojciec starał się wpajać mu jakieś wartości ale problem był taki że Jan III dobrał złych nauczycieli i zrezygnował z tego co sam zrobił w młodości. Grand Tour! Nie wysłał synów jak jego ojciec na Zachód by uczyli się w najlepszych uczelniach Niemiec, Holandi, Włoch czy Francji. Postawił na rodzimą szkołe. Co prawda jego synowie byli oczytwani ale niczym się nie wyróżniali. Aleksander, najzdolniejszy zamiast wojaczką parał się teatrem a Konstanty był bawidamkiem. I kolejny z nimi problem był taki że nie mieli dzieci. Co prawda Jakub miał trzy córki króre dożyły dorosłości a jedna poślubiła jakobickiego pretendetnta do tronu Anglii. Miał też syna ale ten zmarł po roku życia. Aleksander nigdy sie nie ożenił a Konstanty miał żone z która zaraz chciał sie rozwieść i dzieci nie miał. A na nich ród Sobieskich wygasł.
@piotr_biły_19597 ай бұрын
Biorąc pod uwagę całe potomstwo Marysieńki (sztuk 15) należy się cieszyć, że w ogóle dożyli pełnoletniości. Rtęciowe kuracje choroby francuskiej mamusi miały opłakany skutek nie tylko dla niej.
@nal28816 ай бұрын
@@piotr_biły_1959 No tak patrząc też ile dzieci miała z Sobiepanem (czworo) to dodając te z Janem III całkiem nieźle wypluwała dzieci jeszcze mając syfilis. Ale fakt faktem dzieci dożyły dorosłości tyle że były strasznymi miernotami życiowymi. Ale według mnie nawet taka ciamajda jak Jakub Ludwik byłby o niebo lepszym królem niż August Mocny. Wtedy gdy trzeba było sojuszu ze Szwedem bo Moskwa rosła na potęge to nie dość że panowie szlachetkowie wybrali niemca to jeszcze wojna po stronie Moskwy...
@plrc45937 ай бұрын
15:26 - Pac to był niezły gangster, co gorsza długowieczny. 20 lat później doprowadził do Wojny Domowej na Litwie, przegrał ją, po czym zaprosił Szwedów do interwencji co przyczyniło się do uwikłania nas w Wielką Wojnę Północną.
@MichalDomanski-cm1lq7 ай бұрын
Michał Pac zmarł w roku 1682 a więc długo przed kolizją litewską
@aleksandersokal52797 ай бұрын
To akurat Sapiehowie, a nie Pacowie. Fakt łatwo się pomylić, bo zachowanie dość podobne.
@devou93352 ай бұрын
@@aleksandersokal5279 W każdym kraju są zdrajcy i kolaboranci, nawet jeśli wysoko urodzeni
@prawdachocbolitoprawdawasw11557 ай бұрын
Świetny materiał.
@lemat5797 ай бұрын
"Lew Lechistanu" (dobrze ze nie Afganistanu😅). Zacheciłeś mnie do wejrzenia w listy Jana do Marysienki.... gdyż nagle okazuje się że była francuzką , i samą swoją obecnością zamieniała Lwa Lechistanu w kotka😂
@devou93352 ай бұрын
Wiesz dlaczego Lechistan? Bo Turcy tak nazywali Polskę po swojemu. Tak samo jak my nazywamy Niemcy, a to jest Germania w wielu innych językach, Włochy, a to jest Italia w wielu językach.
@Historiabezcudow7 ай бұрын
Witam bardzo ciekawy filmik film ❤
@bartoos55417 ай бұрын
Problem Sobieskiego dotyczył mentalności - podobnie jak większość szlachy i magnatów wsiąknął w przekupstwo, brak stabilności politycznej i brak wiedzy w zakresie dyplomacji, nie miał talentów gospodarczych. Mimo, że był ambitny, to chyba większość planów była snuta z inicjatywy Francji i Marysieńki, a jemu samemu chodziło głównie o uzyskanie już jakiejkolwiek ziemi dziedzicznej dla syna Jakuba. W mojej ocenie to był słaby władca - co z tego, że odniósł wielki sukces w Odsieczy Wiedeńskiej, skoro doprowadził do zawarcia katastrofalnego traktatu Grzymułtowskiego z Rosją i nie wykorzystał szansy na przejęcie Prus Książęcych. Sukces w wojnie z Turcją to było takie bardziej propagandowe wydarzenie, nie przełożyło się dla Polski na realne korzyści, wręcz przeciwnie, wzmocniło Austrię, ktora jak wiadomo nigdy Polsce przychylna nie była.
@plrc45937 ай бұрын
15:26 - z tego powodu wojsko litewskie, w szczególności litewska husaria nie wzięły udziału w bitwie wiedeńskiej. Tylko polskie.
@jakubowskyy98107 ай бұрын
Warte uwagi są książki Sławomira Leśniewskiego?
@KurierHistoryczny7 ай бұрын
Tak, syntetyczne podejście do tematu w oparciu o dostępną literaturę naukową i dobrze się czyta.
@panropuch17417 ай бұрын
Pozdrawiam.
@jacekodrowaz59567 ай бұрын
Przepraszam bardzo, ale pomniki Jagiełły też stoją w różnych krajach, a nawet kontynentach np. w Central Park.
@USS_Essex7 ай бұрын
O Sobieskim powiedziałbym tak: Na plus reforma armii i wodzem był niezłym, na minus jest to że jednak nie zrealizował swoich celów. To taki trochę Piłsudski swoich czasów bo do Batorego bądź Jagiełły to jemu było daleko. Mimo wszystko nie uważam żeby był jednym z najgorszych królów bo mieliśmy gorszych królów od niego.
@doriansokoowski97777 ай бұрын
tyle ze zarowno Polsce Sobieskiego jak i Polsce Pilsudskiego tez daleko do Polski Batorego czy Jagiello
@MyPrideFlag7 ай бұрын
Jak dla mnie jeśli chodzi o królów elekcyjnych to tak w połowie stawki. Można o nim powiedzieć wiele dobrego, ale też i wiele złego. Z reformą armii bym nie przesadzał, w końcówce jego rządów zostaliśmy daleko z tyłu za państwami ościennymi, co było widoczne podczas wojny północnej.
@riven82267 ай бұрын
A cóż takiego Jagiełło dokonał oprócz bitwy pod Grunwaldem w której miał dwukrotną przewagę liczebną nad wrogiem? Oprócz tego do jego największych zasług przypada storpedowanie władzy królewskiej (to Jagiełło wydał najwięcej przywilejów w historii dla szlachty).
@ukasz23996 ай бұрын
@@riven8226 dzięki niemu mieliśmy sojusz z Litwą i przełamaliśmy Krzyżaków, dlatego 115 lat później złożyli nam hołd lenny, zapoczątkował tym samym pokonanie największego ówczesnego wroga, to dzięki temu mogliśmy mieć niedługo później "złoty wiek"
@riven82266 ай бұрын
@@ukasz2399 Co zrobiliśmy z Krzyżakami? Przypominam że po drodze była jeszcze wojna 13 letnia która wygraliśmy tylko dlatego że Zakon zbankrutował pierwszy. Nam niewiele brakowało. Zresztą w największej bitwie tej wojny…dostaliśmy sromotne baty. Złoty wiek jest dosyć umowny. Tak naprawdę obecnie jest Polski złoty wiek. Nigdy jeszcze nie byliśmy w Europie tak silni jak jesteśmy obecnie. A sojusz z Litwą dał wiele więcej Litwie niż samej Koronie. Gdyby nie Polska, Litwa zostałaby pożarta już wcześniej przez Moskwę.
@BartekSychterz7 ай бұрын
Sobieski jest przeceniany. On był takim siedemnastowiecznym Tuskiem vel Kaczyńskim. Podzielić tak Polskę że aż w 1672 nie doprowadził do upadku. Potem nie bylo lepej. Tylko odniósł kilka zwycięstw (w szczególności Chocim). No i kilka rwform państwa. Ale to tyle.
@dan-oh5tg7 ай бұрын
No i był zdrajcą
@michakujawa21407 ай бұрын
@@dan-oh5tg nie tylko on dużo wtedy dowódców magnatów zdradziło króla
@BartekSychterz7 ай бұрын
@@dan-oh5tgA mówiąc to, masz na myśli...?
@dan-oh5tg7 ай бұрын
@@michakujawa2140 Więc nalezało ich zlikwidowac
@michakujawa21407 ай бұрын
@@dan-oh5tg No dobra zrobiliśmy by to co potem został by Czarniecki i paru innych dowódców
@kazimieszkowalski53616 ай бұрын
Nie da się już tego sprawdzić ale wydaje mi się ze gdyby zamiast Poniatowskiego na tronie był ktoś pokroju Sobieskiego to polska nie utraciła by niepodległości !!
@tomekpawwaw4 ай бұрын
Bzdura. Jan Sobieski był dobrym a nawet wybitnym dowódcą wojskowym ale niestety bardzo słabym politykiem. To jemu zawdzięczamy bunt Lipków i ich opowiedzenie się po stronie Turcji (pisze o tym nawet Henryk Sienkiewicz w Panu Wołodyjowskim) oraz zmarnowanie szansy na odzyskanie Śląska od Cesarza. Mógł od niego tego zażądać bo Cesarz miał nóż na gardle.
@paweleugeni52333 ай бұрын
Z tymi podbojami to jest tak ze możesz poczuć się jak ten Car i od 1836 roku podjąć wyzwanie WIelkiej Gry w ..grze Victoria III . Ciekawy czas w historii na tyle ze akurat u mnie na sejwie Czerkiesi przeżyli i uciekli do Californi ,ktorą podbiłem a oni już drugi raz emigrować nie mogli .
@ArturSkalny-pv4yy4 ай бұрын
Pisząc o Sobieskim jako monarsze pamiętajmy że otrzymał wszystko po poprzednich wladcach czyli odziedziczył warchołów magnackich i nie miał takiej władzy jak np car rosyjski czy król francuski nie może być oceniany przez pryzmat dnia dzisiejszego robił co mógł chciał zrobić z Prusami to co zrobiono w 1945 i odzyskać Śląsk ale jaśnie wielmoznym u Kościołowi przeszkadzały jego aspiracje
@abbfilmann37357 ай бұрын
Taki Ulysses Grant Rzeczypospolitej szlacheckiej Bardzo dobry przywódca wojskowy, słaby król
@zygmuntiiivasa77177 ай бұрын
W sumie małżeństwo córki Jana z carem Mogło być korzystne,szkoda że nie doszło do tego. Nie wspomnę że na Świętej lidze skorzystała Austria odbiła całe Węgry i Belgrad a Rosja Azow w 1696.
@boxicool7 ай бұрын
Totalnie przeceniony a traktat z Rosją to początek końca...
@Katarzyna-x8w7 ай бұрын
Był doskonałym wodzem i strategiem. Natomiast królem wręcz fatalnym. Facet, który boi się wrzasków jednej baby ( a choćby i trzech 😊 ) I przedkłada spokój ponad dobro narodu to jest doopa nie oficer. Dlatego biedaka tak lekceważyli.
@józefbukowiecki7 ай бұрын
Przeceniany najpewniej jako dowódca armii też nie był wybitny w tym problem że wiele akt i listów zostały zniszczone więc bardzo trudno dowiedzieć się na pewno był najgorszym dowódcą i Królem
@tylkoprawdajestciekawaii7 ай бұрын
Polska potrzebowała wtedy wojownika. I takim był wtedy Sobieski.Po przerwie wojen kozackich i potopu podtrzymał erę dobrych hetmanów. Nauczył się żołnierki u Szwedów, potem bił Tatarów i Turków. Później już nie mieliśmy dobrych hetmanów. Prawdę mówiąc, nie mieliśmy już nawet wojska. Husaria była tylko takim wojskiem pogrzebowym ponieważ występowała już tylko na pogrzebach jako asysta honorowa.
@MyPrideFlag7 ай бұрын
Polska potrzebowała wtedy sprytnego polityka takiego jak Bismarck i wielkiego reformatora takiego jak Piotr Wielki. Sobieski był dobrym hetmanem, ale kiepskim królem. Za jego czasów był ostatni moment na zawrócenie z kursu na upadek, szansa ta nie została wykorzystana.
@lemat5797 ай бұрын
Masz generała Franko w profilu. Bardzo interesujące jak na Polaka. Chyba tak można powiedzieć że w XVIII Polska (Condominium Polsko-Litewskie) nie miało już wojska... poza okupacyjnym carskim, chyba od pierwszej wojny Północnej 1700~
@nyewesata94307 ай бұрын
Uratował jednego z późniejszych zaborców. Takie interesy to tylko Polska robi :)
@kazimieszkowalski53616 ай бұрын
A to był jasnowidzem czy oco ci chodzi !! Przedewszystkim wtedy naszym wrogiem była Turcja i to ją pobił na obcym terytorium , dodatkowo rozsławając Rzeczpospolitą jako obrończynie Europy , a to co stało się 100 lat później to już inna historia !!
@nyewesata94306 ай бұрын
@@kazimieszkowalski5361 Nie był jasnowidzem tylko frajerem. Zawsze ratujemy innych za friko...
@betelgezaa5 ай бұрын
Znów dobra analiza. Sobieski to najgorszy król polski, bo to on umocnił Rosję na tyle, ze stała się potęga światowa.
@kamilkramek96367 ай бұрын
To faktycznie Jan Sobieski ...to nie zbyt pozytywną postać 🥴
@micha5176 ай бұрын
Generalnie Sobieski swoją osobą uosabiał wszystko co najgorsze w I RP. Ugruntował wszystkie patologie ustrojowe a dodatkowo stawianie prywaty ponad interes państwa, doprowadził do perfekcji. Okropna postać 🤮
@Padraix7 ай бұрын
Sobieski jest przereklamowany. Znany głównie z odsieczy, którą każdy inny, średnio rozgarnięty Polski król mógł przeprowadzić. W normalnym kraju , Sobieski wczesniej zostałby powieszony, tudzież ukrócony o głowe za to co odwalił w czasie potopu. I tak powinno się stać. Odsiecz Wiedenska , poradziłaby sobie bez niego a może i lepiej (?) - nigdy by się nie odbyła.
@andrzeykulesza49803 ай бұрын
Najlepszy rozgromił turkow I powstrzymał islamizację i zniwolenie Europy
@cocietoja21627 ай бұрын
Żołnierz z niego dobry, ale król beznadziejny. Jego rządy to początek końca kraju.
@Inwestuje_bez_ryzyka7 ай бұрын
Dowódca wyśmienity ,ale król już nie tak wybitny
@betelgezaa7 ай бұрын
Gdzie stawiano jego pomniki poza Polska ? W państwie papieskim ? To chyba zrozumiałe. Bo atak Turków był de facto atakiem na papieża a nie cesarza uzurpatora. A czy gdzieś jeszcze ma pomniki ?
@rbilevakam6 ай бұрын
Byłem w Wiedniu jest tam pomnik sobieskiego
@betelgezaa6 ай бұрын
@@rbilevakam kłamiesz. Nie ma tam jego pomnika. Niemcy się nie zgodzili.
@sebastianmurawski82947 ай бұрын
Dlaczego Turcy mówili/mówią Lechistan na Polskę?
@BartekSychterz7 ай бұрын
Poprzez ewolucję nazwy Lędzian plus człon nazewnictwa tureckiego "stan".
@sebastianmurawski82947 ай бұрын
@@BartekSychterz pytam na poważnie, nie interesują mnie informacje nie mające nic wspólnego z prawdą. Nie jest możliwe by Polska była nazywana od jakiegoś plemienia, Turcy nigdy by nie zmienili nazwy Polska na Lechistan z powodu nazwy jednego plemienia, mimo wszystko bardzo szanowali tą krainę.
@BartekSychterz7 ай бұрын
@@sebastianmurawski8294 Nie chce mi się pisać całego łańcuch powiązań ewolucji i całej etymologii. Ale powiem ci tylko jedno. Kierunek węgierski. Resztę sobie znajdź skoro mnie nie chcesz słuchać.
@sebastianmurawski82947 ай бұрын
Znam jak to nazwałeś kierunek Węgierski. Szkoda tylko że jesteście w stanie przyjąć, że tak duża kraina była nazywana od nazwy jednego z plemion zamieszkujących ją mimo, że były znaczniejsze plemiona w tej krainie 😉
@andrzejlasek79277 ай бұрын
@seb astianmurawski 8294 Polska.. czyli .. PoLachy.
@konsiu41617 ай бұрын
*Polityk
@Vormav7777 ай бұрын
Imo bardzo kiepski król, bo wszystkie jego plany zakładały sukces każdego kroku, a jak tylko coś się spi*rdoliło to nagle kraj został w tragicznym położeniu. Odsiecz odbyła się tylko dlatego, że chciał ugrać prywatne zyski co jest skandaliczne, nie było tam interesu dla kraju. Europa zachodnia by się wybroniła sama, obydwie strony by się na tym strasznie wykrwawiły a Polska mogłaby odzyskać utracone ziemie na południu i tak. Natomiast dobry dowódca w polu, ale co z tego.
@mateuszvitton3 ай бұрын
żyją jeszcze potomkowie tych ludzi?
@hystapsespers35667 ай бұрын
Panowanie Jana III można podsumować, że zostawił Rzeczpospolita w gorszym stanie, niż gdy obejmował rządy.
@emik36257 ай бұрын
Sobieski jest królem, który pchnął Polskę w kierunku rozbiorów. Był dowódcą wojskowym, do tego nawet niekoniecznie wybitnym. Z powodu jego gorącego temperamentu po bitwie pod Wiedniem zginął Zawisza Czarny, który również był legendą, bo z garstką wojska Sobieskiemu zachciało się szarżować w niekorzystnych warunkach. Jak wyglądała sytuacja polityczna w tamtym czasie? Z Osmanami miały problem Austro-Węgry, Rosja, Rzeczpospolita również, jednak najmniejsze. Rosjanie i Austro-Węgrzy bali się prowadzić jakieś działania wojenne większego kalibru gdyż wtedy na plecy wjeżdżali im Osmanowie chcąc ugrać coś dla siebie. W ten sposób na naszym politycznym podwórku była sytuacja patowa. No ale dobra, weźmy sytuację z odsieczą wiedeńską. Nasi żołnierze ginęli na obcej wojnie, mamy fajną propagandową bitwę rozsławioną na całą Europę. A czy Polska otrzymała adekwatne korzyści? Nieeee. Spójrzmy nawet na obecne konflikty wojskowe, wiele państw udziela wsparcia, ale w formie kredytowania, korzyści materialnych bądź terytorialnych płatnych natychmiastowo bądź w przyszłości. Za pomoc Austro Węgrom Polska otrzymała w zasadzie guzik z pętelką. Turcy słyszeli, że nadciąga Polska armia, jednak nie byli na nią przygotowani tylko z uwagi na to, że Sułtan nie wierzył, że Polska zdecyduje się na interwencję. Dlaczego? Bo Austro-Węgry były poważniejszym przeciwnikiem zarówno dla Osmanów jak i Rzeczpospolitej. Osmanowie nie mieli za bardzo interesu w podboju Rzeczpospolitej, a Austria drogi rozwoju które rozważała to kierunek osmański i polski. Podsumowując, interwencja wiedeńska skończyła się tym, że imperium osmańskie zaczęło chylić się ku upadkowi i powoli przestało zagrażać sąsiadom Rzeczpospolitej którzy to mogli zająć się rozmyślaniem nad tym, jak by powiększyć swoje terytoria kosztem sąsiadów co w dłuższej perspektywie czasu wraz z innymi perypetiami doprowadziło do rozbiorów.
@doriansokoowski97777 ай бұрын
Zawicza Czarny? to bylo 2 takich? bo slyszalem tylko o tym spod Grunwalda a Rzeczpospolita miala duze problemy z Osmanami , przeciez 10 lat przed odsiecza mielismy z nim wojne i upokarzajacy trakrat w Buczaczu a Rzeczpospolita byla skazana na rozbiory juz od czasow potopu , jednoczesny najazd Szwedow (planowany 1 rozbior Polski) , ktory zniszczyl nas bardziej niz 2 swiatowa plus powstanie Kozakow i interwencja Rosji gdzie Ty sie histori uczyles?
@MyPrideFlag7 ай бұрын
Zawisza Czarny? Szarżował pod Wiedniem z garstką wojska? Chyba pomyliłeś kolego z inną bitwą na "W" z Turcją, która miała miejsce 240 lat wcześniej. Wiedeń pod względem taktycznym był pełnym zwycięstwem z niewielkimi stratami polskimi, bo Turcy zostali wzięci z zaskoczenia. Kara Mustafa wiedział, że jeśli nie zdobędzie Wiednia to zapłaci własną głową (atak na Wiedeń był jego pomysłem i nie miał wielkiego poparcia sultana). Duża część wojsk Osmańskich trzymała swoje pozycje ofensywne, bo gdyby je oddali Austriakom to już by miasta na pewno nie wzięli. Kara Mustafa grał all in w tym momencie przez co zwycięstwo koalicji było pełne. Z innych rzeczy Austro-Węgry jeszcze wtedy nie istniały w tej postaci, mówimy o Austrii albo monarchii Habsburgów Odsiecz Wiedeńska była potrzebna, bo Rzeczpospolita była w stanie zamrożonej wojny z Turcją i spore tereny były okupowane. Przeprowadzono ją za cudze pieniądze, dała oddech Rzeczpospolitej, prestiż Sobieskiemu. Szkoda, że więcej nie ugrał, ale przede wszystkim szkoda, że zamiast durnych wypraw Mołdawskich, od razu nie odbił Podola i nie podpisał korzystniejszego (niż ten w Budziszynie) pokoju z Rosją (np. gdzie oddaliby nam Kijów zgodnie z postanowieniem rozejmu w Andruszowie). No i przede wszystkim nie przeprowadził żadnych reform, za jego czasów rozkład państwa był już głęboki, veto padało prawie zawsze, a magnaci zachowywali się jak książęta podczas rozbicia dzielnicowego. Przejął listy magnatów do państw ościennych i nic z tym nie zrobil. Armia do tego straciła całkowicie kontakt z duchem czasu. Inne armie przezbroiły się w broń skałkową, a u nas wszystko stało w miejscu co dało o sobie znać w wojnie Północnej już za następcy, Augusta II. Zgadzam się z dużą częścią wywodu, ale momentami cię dość mocno odklejało.
@egetgerefwebrgger84527 ай бұрын
Brachu, tso? Austro-Węgry powstały w XIX wieku, a Zawisza Czarny zginął ponad ćwierć millenium wcześniej.
@emik36257 ай бұрын
@@egetgerefwebrgger8452 dobra, tutaj się nie upewniłem. Wiem tyle, że z uwagi na temperament Sobieskiego, goniąc Osmanów którzy zarządzili odwrót, mało brakowało, że wyzionąłby ducha przez lekkomyślność, musiałbym jeszcze sprawdzić w źródłach, jednak jestem w pracy i nie mogę, chociaż coś mi świta, że w samej pogoni straciliśmy więcej świty niż w bitwie.
@tomaszgalkowski2627 ай бұрын
Polityk fatalny. Zły król na złe czasy niestety... Po jego rządach kraj posypał się jak domek z kart...
@BartekSychterz7 ай бұрын
Jak na polskie warunki to nie był złym królem. Ale jest przeceniany.
@mateuszkoowski2447 ай бұрын
Dowódca dobry ale król słaby
@walkieloki3 ай бұрын
Sobieskiego to ja czesto goszczę na moim stole w postaci 1Litr albo 0.7Litra 😂😂😂😂😂 no co wspieram polaki przemysł spirytusowy we Francji 😂😂😂
@rafaantczak81947 ай бұрын
Chłopaki co z Wami. Bitwa pod Palkanami? Ciężko mówione po polsku słowa. Dziwnie się tego słucha
@ethanwisniewskiwisniewski87017 ай бұрын
Odsiecz wiedenska strzal w kolano
@toms3277 ай бұрын
Jeden z filarów naszych narodowych mitów... Jak XIX-to wieczne powstania, rozbiory dokonane tylko z winy naszych pazernych sąsiadów bez moralności czy sukces złotego wieku i szpichlerza Europy...
@KurierHistoryczny7 ай бұрын
Nie szukajmy mitów tam, gdzie ich nie ma. XVI wiek pod wieloma względami był pozytywnym ewenementem w naszych dziejach. I mimo tego, że wielu obywateli Rzeczpospolitej pomagało obcym mocarstwom osłabiać to państwo, to o rozbiorach decydowali wyłącznie duzi, tak pazerni, gracze. I paradoksalnie słaba i zanarchizowana Rzeczpospolita zmniejszała ryzyko rozbiorów (choć nie eliminowala).
@toms3277 ай бұрын
@@KurierHistoryczny Ile procent zboża RP eksportowała? Ponoć od 0,5 do 2. Jak kasa z tego eksportu, która jednak nie była mała, była inwestowana? (Mocne słowo w tym przypadku - inwestycja). Silne, bogate, 'ułożone' państwo z 'normalnym' wojskiem i prowadzeniem polityki nie stało by się ofiarą rozbiorów (oczywiście, w pewnym momencie, gdy sprawy zaszły za daleko, pozostała nam słabość by przetrwać - to co robiliśmy w ten najgorszy czas? Bunty bez przygotowania i próby reform bez zaplecza militarnego i wsparcia międzynarodowego - zamiast już czekać na właściwy właśnie czas)...
@toms3277 ай бұрын
*Przepraszam, co do tych procentów, miałem na myśli nie eksport RP, ale zaspokajanie potrzeb Europy na zboże.
@DzikiStena7 ай бұрын
A czemu nie pazerności naszej szlachty . To szlachta doprowadziła do upadku . Nigdy nie narzekaj na sąsiadów . Potęga została zaprzepaszczona przez Polaków . Patrzmy na siebie
@toms3277 ай бұрын
@@DzikiStena To właśnie (w tym sensie) napisałem, o to mi chodziło - sąsiedzi to był raczej skutek, nie przyczyna.
@Michalina-qq3wx5 ай бұрын
Jan iii Sobieski był najlepszy król Polski
@zielony35287 ай бұрын
Zdradził kraj że Szwedami odkupił to bitwą pod Wiedniem
@toms3277 ай бұрын
Czyli zdradził RP, ale odkupił tę zdradę (RP, przypomnijmy) uratowaniem Austri? Hmm.
@doriansokoowski97777 ай бұрын
@@toms327 i uratowaniem Polski? 10 lat przed ta bitwa mielismy wojne z Turcja , gdzie krol ( Wisniowiecki) podpisal upokarzajacy traktat w Buczaczy i tylko zwyciestwa Sobieskiego pod Chocimem troche ten traktat zmienilo gdyby nie uratowal Austrii to my bylismy nastepnie w kolejce bo kto by nam pomogl?
@toms3277 ай бұрын
@@doriansokoowski9777 Pewnie, jak to bywało najczęściej nikty (by nam nie pomógł), bo nie na tym polega poważna polityka (choć rozumiem, że to tylko słowo). Raczej, Osmani, na dłużej by się okopali na Bałkanach czy poszli na północne Włochy (dziś rozumiane) a może i na Watykan... Także, do "pomocy" to my, a nie nam.
@doriansokoowski97777 ай бұрын
@@toms327 no raczej nie , czemu nie mieliby wykorzystac slabosci i osamotnienia Rzeczypospolitej z ktora wojowali od pol wieku? ( i mieli wojne 7 lat wczesniej) i sadze , ze Austria by nam akurat pomogla , to bylo w ich interesie bo wiedzieliby ze beda nastepni a powazna polityka polega na sojuszach , niestety o tym zapomniano w Rzeczpospolitej ( gdzie szlachta uwazala sie za potomkow Sarmatow , lepszych od innych) my mielismy wroga Rosje , wroga Szwecja , wroga Brandenburgie z Prusami Sobieski probowal jakies rozmowy z Francja a nawet Szwecja przeciwko Brandenburgii ale obawial sie ze Osman znowu nas zaatakujew wiec doraznie wybrano Austrie teraz mozna gdybac co by bylo , prawdpodobnie wiele jednak by sie nie zmienilo Rzeczpospolita i tak byla juz bardzo slaba i wyniszczona , Turcja pewnie i tak by nas zaatakowala i zabrala poludniowe ziemie a bez Austrii i tak by byly rozbiory ( w 2 rozbiorze Austrii nie bylo i jakos nikomu to nie przeszkadzalo)
@toms3277 ай бұрын
@@doriansokoowski9777 Rozbiory to już dalszy temat czasowo więc tak - bardzo trudno gdybać - ewentualny scenariusz korzystniejszy dla RP, to klęska Austri (nawet utrata przez to naszych południowych ziem dla Osmanów), to by znaczyło wzmocnienie Osmanów względem także Rosji a to by zaś mogło oznaczać mniejszą przyszłą naszą zależność od Rosji, mniejsze jej wpływy i siły wojska mogące oddziaływać na RP... Oczywiście, podstawą jest wydolność państwa, reformy, które by musiały być przeprowadzone mądrze, sprawnie i udanie... Tak czy mak, uważam, że zwycięstwo pod Wiedniem (jeśli z polskimi siłami) to zostało fatalnie wykorzystane w sensie rzeczywistych zysków.