No video

Czym jest PIĘCIOKSIĄG? Historia i mit w Biblii [Tora 1] ✔️

  Рет қаралды 226,277

Marcin Majewski

Marcin Majewski

Күн бұрын

Пікірлер: 763
@Marcin.Majewski
@Marcin.Majewski 2 жыл бұрын
Książka, o której wspominam w wykładach, już się ukazała. Można ją nabyć np. tu: - www.znak.com.pl/ksiazka/tora-rozmowa-o-pierwszych-pieciu-ksiegach-biblii-majewski-marcin-biedziak-pawel-226060 - bonito.pl/k-155841238-tora-rozmowa-o-pierwszych-pieciu-ksiegach-biblii - www.taniaksiazka.pl/tora-marcin-majewski-p-1654515.html UCIĘŁO dosłownie ostatnie zdanie: "Co najśmieszniejsze - każde z trzech wyjaśnień prawa o pożyczce jest... inne" :) To pośrednio potwierdza, że Pięcioksiąg miał kilku różnych autorów."
@pawesotysik1513
@pawesotysik1513 Жыл бұрын
Z całym szacunkiem bo Pan pięknie opowiada, lecz twierdzenie że to co w Biblii jest nie prawdą rujnuje w ludziach całe ich Jestestwo. Tak na zachętę. Abraham ma żonę Sarę. Z tym że zanim został Abrahamem to był Abramem, a żona Sara to Saraj. Posiadał też laskę. Przychodzi do niego trzech mędrców(aniołów, magów). Zupełnie jak do Jezusa trzech magów , którzy podążają za Gwiazda Betlejemską. Podpowiedź : Orion idzie do Syriusza i mamy Słońce. Magia. To wszystko to ,,Drzewo Życia". Niewola Egipska to lewa strona, a niewola Babilońska to prawa. Potem to już do Jerozolimy rzut beretem. Jak Faraon daje wielbłądy na pustyni to daje w tym ,,upadłym" systemie Ciała jako środek transportu (takie mumie). Dlaczego Jagiełło jest w lesie i jaki to las? Grunwald- G- Serce, Run- biegnie, Wald- do lasu. Może cedrowego. Tam jest mleko i wino. Co to mleko? Co to wino? Co to rzeka słodka, a co morze słone? Czemu Afrodyta powstała ze wzburzonej wody i piany. Co to piana? Czym jest materia i skąd się wzięła? Mam nadzieję, że w nowej odsłonie Świątyni Salomona( Sol- Słońce, Moon- Księżyc) do ludzi w końcu dotrze Jezus( Marduk) czyli Światło i nadejdzie Oświecenie. Wszyscy czekali na przyjście Ducha Świętego, aby odnowił tą Ziemię. No i przyszedł! Duch jest bez Twarzy i wszyscy z przerażeniem w maseczkach biegają. Polecam Myślenie Alternatywne, które wychodzi z przestrzeni Serca. Jest Nieśmiertelne bo znalazło pewien kwiat.
@beatareinke6585
@beatareinke6585 Жыл бұрын
Panie Marcinie ,przede wszystkim bardzo dziekuje za wiedze nam przekazywana .Moje pytanie bedzie z pana wiary w Jezusa Chrystusa ,i bardzo bym prosiła o odpowiedz . Chodzi mi o zdanie ktore padło w 59 minucie ,cyt : " nie po to Pan Bog sie objawil i nie po to zycie oddal na krzyzu " W ewangeliach napisane jest abysmy wierzyli ze Jezus jest synem Bozym ,nie ma tam mowy o tym zebysmy wierzyli ze Jezus Chrystus jest Bogiem .Czy pana wiara w Jezusa ze jest Bogiem ktory przyszedl w ciele ,wypłynęła ze slowa czy z nauki kosciola katolickiego ? Wiem ze zdanie z 1 listu Jana w bibliach jest zle przetlumaczone ,chodzi o rozdz 4 , Po tym poznajecie Ducha Bożego: każdy duch, który uznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, jest z Boga. 3 Każdy zaś duch," To zdanie mowi ze Jezus Chrystus przyszedl w ciele ,i stad miedzy innymi nauka z kosciola katolickiego ze Bog przyszedl w ciele . Jednak w biblii interlinearnej to zdanie brzmi zupelnie inaczej ,a mianowicie : "Po tym poznawajcie Ducha Bożego: Wszelki duch, który przyznaje, że Jezus jest Chrystusem, który przyszedł w ciele, jest z Boga," Tu nacisk pada na to ze Jezus jest Chrystusem czyli Mesjaszem ,i ktory juz przyszedl na swiat ,czyli kazdy kto po nim przyjdzie i bedzie nazywal sie chrystusem ten bedzie antychrystem . Panie Marcinie ktore tlumaczenie jest poprawne ,to z biblii czy z interlinearnej ? Pozdrawiam serdecznie .
@jozefajaskowiec6920
@jozefajaskowiec6920 10 ай бұрын
​@@pawesotysik1513 .Z,aaZZZZ
@gienekwisniewski1439
@gienekwisniewski1439 9 ай бұрын
😊
@marhi153
@marhi153 7 ай бұрын
​@@beatareinke6585Wiara, że Jezus jest Bogiem wypływa ze Słowa, z ewangelii
@event151
@event151 2 жыл бұрын
Jestem programistą, który słucha z zaciekawieniem o Biblii i uświadamia sobie, że cały ten kanał zapełnił jakąś niszę w mojej głowie, której od dawna mi brakowało do odhaczenia wiedzy zupełnie mi nieprzydatnej, aczkolwiek tak ciekawej, że nie mógłbym umrzeć nie dowiadując się tego :D
@sebaa76
@sebaa76 2 жыл бұрын
Zamiast sluchac tego zwodziciela lepiej Sam poczytaj.
@NiceTrist
@NiceTrist Жыл бұрын
@@sebaa76 samo czytanie nic nie da - właśnie o to chodzi. Najpierw polecam wykuć na pamięć historię, a dopiero później czytać biblię.
@piotrpisanko2800
@piotrpisanko2800 Жыл бұрын
@@sebaa76 a księża dobrze gadajo trzeba ich sluchac
@sebaa76
@sebaa76 Жыл бұрын
@@NiceTrist jaka historie? Ta oficjalna?
@tosiatosia7439
@tosiatosia7439 Жыл бұрын
@@sebaa76 nie widzę tu zwodzenia bo to nie zaprzecza istnienia Boga . Chodzi o to ze nie wszystko tak się działo , spisywane po jakimś czasie i przez kogoś kto raczej nie był tego świadkiem
@barbaratopolska1721
@barbaratopolska1721 7 ай бұрын
Jestem bardzo wdzięczna za udostępnienie wykładów, naprawdę bardzo mi pomagają w rozumieniu starego Testamentu 🤗
@ninadebiec3610
@ninadebiec3610 11 ай бұрын
Nie jestem studentką, ale z wielkim zainteresowaniem wysluchałam wykładu. Wielka wiedza, pasja, erudycja. Zamierzam kontynuować
@alicja5102
@alicja5102 3 ай бұрын
Skończę za miesiąc 64 lata...w szkole i dla rodziny byłam "neiukiem"..od lat odkrywam w sobie zawsze coś nowego...np..malowanie obrazów. Słucham pana z wielkim zainteresowaniem. Myślę że tak źle ze mną nie było 😊..szkoła i nauczyciele byli dla mnie "nudni".Myślę również o moich wnukach jak to one muszą lub będą musiały "dopasowywać " się do systemu. Brakuje nam wykładowców od serca.Dziekuję bardzo..
@patricius1509
@patricius1509 3 ай бұрын
Typowy objaw ADHD
@stefaniafraczkowska
@stefaniafraczkowska 8 ай бұрын
Dzięki za wykłady, jestem już na emeryturze, z przyjemnością i zaciekawieniem slucham tak szczegółowego i dokładnego opowiadania o powstaniu i zawartości Biblii, obecnie nie jestem katoliczką, ale bardzo interesuje mnie powstawanie różnych kultur i cywilizacji, przenikanie się idei i religii, pozdrawiam ❤🎉😂❤🎉😅
@jacekpieszko9364
@jacekpieszko9364 7 ай бұрын
Wielkie dzięki za garść rzetelnych informacji i. chęć dzielenia się z nami.
@al5157
@al5157 5 ай бұрын
Szanowny Panie Profesorze, serdecznie dziękuję za udostępnienie wykładów. Nie mogę oderwać się od słuchania. Jestem pełna podziwu dla wiedzy, pasji i umiejętności przekazywania tych trudnych treści. Życzę Panu dużo zdrowia i wszystkiego najlepszego. Najlepszy kanał z treściami biblijnymi ever!
@malgorzatabieniek2471
@malgorzatabieniek2471 8 ай бұрын
To poprostu cud ,że tu trafiłam. Dziękuję bardzo
@modestpotempa6607
@modestpotempa6607 11 ай бұрын
Czapka z głowy przed panem , panie Marcinie .
@BieSSBaSS
@BieSSBaSS 2 жыл бұрын
Wykłady P. Majewskiego to prawdopodobnie najlepsze dostępne w internecie wyjaśnienie Biblii.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
To raczej dotyczy najstarszego Piecioksiagu, to nie jest cała Biblia
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
Zgadzam się. Najlepsze, bardzo wartościowe wykłady. Szkoda, że nie ma czegoś podobnego o Nowym Testamencie. To byłby również hit.
@elektrotomasz
@elektrotomasz 10 ай бұрын
​@@zygmuntwu5877No jeżeli rozumiesz tekst biblijny dosłownie to tak... Ale niestety dla ciebie, to co mówi jest zgodne z całą obecnie zdobyta wiedzą(odkrycia archeologiczne, zdobycze językoznawstwa, zachowane teksty i odniesienia do innych kultur).
@elektrotomasz
@elektrotomasz 10 ай бұрын
@@zygmuntwu5877 Tak
@elektrotomasz
@elektrotomasz 10 ай бұрын
@@zygmuntwu5877 Z tym też się zgadzam, ba nawet niektórzy przy przepisywaniu dodawali dodatkowe linijki, np. przypowieść o synu marnotrawnym, która jest dopisana. Lub inne edycje, które wyglądają jak zmiana narracji (zmienia się styl pisania). I dalej, w Polskich przekładach to trudno zobaczyć, bo często "JHWH" zamieniają na "Pan", ale w biblii w starym testamencie raz masz napisane El, Elohim, JHWH. Dodatkowo tak jak wcześniej powiedział Majewski, w czasach Abrahama nie było udomowionych wielbłądów, więc można założyć, że było to pisane dużo lat po udomowieniu, wtedy nawet część dat wyjścia z Egiptu upada, lub ewentualnie samo Mojżeszowe autorstwo.
@piotranonim00
@piotranonim00 Жыл бұрын
Niedawno trafiłem na ten kanał i jestem zachwycony treścią. Dziękuję za przygotowanie merytoryczne jak i dzielenie się wiedzą.
@Wikuniowsky
@Wikuniowsky 3 ай бұрын
Kocham te wykłady ❤😊
@renatakorszun2515
@renatakorszun2515 3 ай бұрын
Od kilku dni z wielkim zainteresowaniem słucham Pana wykładów. Cieszę się że algorytm KZbin pokazał mi Pana kanał 🙂Życzę wszystkiego najlepszego
@magdalenanowak7716
@magdalenanowak7716 3 ай бұрын
Takie lekcje religii powinny być obowiązkowe w liceum i na studiach. Niesamowite wykłady.
@theTruthExists
@theTruthExists Жыл бұрын
Arcyciekawy wykład. Dziękuję.
@malgorzatakukawsk2883
@malgorzatakukawsk2883 Жыл бұрын
I po co szukałam, czytałam i oglądałam różne dokumenty? Wszystko, jak na tacy. Będę wracać do Pana.
@szecherezadazarabii4398
@szecherezadazarabii4398 Жыл бұрын
czytaj i sprawdzaj dalej, będziesz posiadała możliwość porównania i docenienia tego co już wiesz i tego co pozyskasz. Życzę wielu radości w tej dziedzinie bo sama jej też zaznaję.
@PuchaczStudio
@PuchaczStudio 4 ай бұрын
Ten kanał i jego temat jest fascynujący, bardzo dziękuję, że takie wykłady są udostępniane! Kompletnie nie jestem religina, ale to niezwykle ciekawe jak to wszystko się kształtowało i powstawało.
@smokwawelski2414
@smokwawelski2414 Жыл бұрын
Bardzo, ale to bardzo Panu dziękuję. Merytorycznie, bez fantazji, bez animozji … Tego mi było trzeba.
@smokwawelski2414
@smokwawelski2414 11 ай бұрын
@@JurandJS gdyby nie te wykłady, Biblia dawno poszłaby w kategorię beletrystyki.
@jacekhajnos4347
@jacekhajnos4347 2 жыл бұрын
Wykład rewelacyjny. Dziękuję za podzielenie się wszechstronną wiedzą na temat bliskiego wschodu oraz pięcioksięgu.
@edwardmajek8559
@edwardmajek8559 2 жыл бұрын
⁰00⁰⁰0
@CuteLittleGoat
@CuteLittleGoat 2 жыл бұрын
Dziękuję algorytmom YT za podpowiedzenie tego kanału! Od lat hobbystycznie słucham wykładów kreacjonistów i innych biblijnych literalistów. Słuchałem ich "analiz" a potem czytałem książki prawdziwych badaczy oraz historyków. Nie mam pojęcia jak to się stało, że nigdy wcześniej na Pana nie trafiłem, ale te wykłady są dokładnie tym czego szukałem! Biblia od strony historycznej i wyjaśnienie symboliki podane w przystępniejszy sposób niż np. w książkach Anny Świderkówny
@Donaldina
@Donaldina Жыл бұрын
Szanowny Panie jestem zachwycona pańskim wykładami:-) Bardzo się ucieszyłam, iż udostępnił pan wykłady ze studentami. Mam nadzieję, iż wiele pańskich spotkań ze studentami będzie pan udostępniał dalej:-)))). Te spotkania to morze wiedzy i radość zatapiania się w Biblię - dziękuję bardzo.
@marzenabednarek7324
@marzenabednarek7324 2 жыл бұрын
Rewelacyjny wykład, szkoda że urwany w połowie zdania. Tak się wyciągnęłam w temat, że nie zauważyłam kiedy minęło 1,5 godziny. Dobrze, że mogę żyć w czasach, w których mogę poszerzać wiedzę przez internet.
@Marcin.Majewski
@Marcin.Majewski 2 жыл бұрын
Tak, ucięło dosłownie ostatnie zdanie :) "Co najśmieszniejsze - każde z trzech wyjaśnień prawa o pożyczce jest... inne" :) To pośrednio potwierdza, że Pięcioksiąg miał kilku różnych autorów." Pozdrawiam
@marzenabednarek7324
@marzenabednarek7324 2 жыл бұрын
@@Marcin.Majewski dziękuję bardzo, pozdrawiam 🙂
@wojciechbarbapapa5734
@wojciechbarbapapa5734 Жыл бұрын
@@Marcin.Majewski Czy mógłby Pan się odnieść do pierwszej części filmu 'Zeitgeist"? Mowa w nim jest o tym, że nasz Jezus jest kolejnym bóstwem solarnym itd.
@i_graszka
@i_graszka Жыл бұрын
@@wojciechbarbapapa5734 Pozwolę sobie zauważyć, że p. Marcin Majewski jest badaczem Biblii. Pańska prośba jest nieco absurdalna.
@piotrk.8652
@piotrk.8652 Жыл бұрын
@@wojciechbarbapapa5734 Zeitgeist jest połączeniem faktów i bzdur wyssanych z palca. Np. że w innych kulturach było 12 padawanów i tak samo było jak za Jezusa.
@sebnorth
@sebnorth Жыл бұрын
wyjątkowy sposób wykładu, gdzie powtórzenia materiału nie nużą, wręcz przeciwnie, trzeba się dobrze wsłuchać w powtórzenia i można usłyszeć nowe treści, nowe ujęcia
@oladomozych5886
@oladomozych5886 10 ай бұрын
Przesłuchuję drugi raz pana wykłady. Dziękuję
@zbychoo0252
@zbychoo0252 Жыл бұрын
Szkoda że tak cenna wiedza nie jest przekazywana na katechezach w szkole lub kościele.. 😌
@ukaszs3986
@ukaszs3986 9 ай бұрын
​​@@JurandJSa co jest nieprawdziwego w tym co mówi? Wytłumacz się bo wszędzie tylko szkalujesz a nigdzie nie napiszesz o co ci chodzi i wychodzisz na głąba
@kenaj23
@kenaj23 4 ай бұрын
a po co ? żeby się dowiedzieli, że nie wszystko jest historyczne ?
@AliG-co3mw
@AliG-co3mw 3 ай бұрын
Katecheza jest zaprogramowana by dzieciaki oglupiać i trzymac w ryzach przez całe życie. Chwała tym co otworzyli oczy...
@wiesiektokarczyk3657
@wiesiektokarczyk3657 2 ай бұрын
Wiedza, która przekazuje Profesor nie jest wygodna dla kościoła bo zamiast utwierdzać wiarę sieje szereg wątpliwości.
@rafr8843
@rafr8843 Күн бұрын
@@wiesiektokarczyk3657 szereg wątpliwości? Czy wyjścia ze swoim, może błędnym pojmowaniu?
@aprus4329
@aprus4329 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za wykład❤ fajnie poczuć się po kilkunastu latach jak student i chłonąć informacje, które niby są znane a okazuje się, że jednak nie
@1982TomaszW
@1982TomaszW 16 сағат бұрын
Spoko kanał. Ciekawie opowiedziane problemy i tematy. Będę słuchał 👍👍💪
@AkademiaPanaBogumia
@AkademiaPanaBogumia 2 жыл бұрын
Ciekawy wykład. Niezwykle pomagają w zrozumieniu całej historii prezentowane mapy.
@i_graszka
@i_graszka Жыл бұрын
Jestem wdzięczna za udostępnienie wykładów.
@zofiataudul3031
@zofiataudul3031 Жыл бұрын
Dobra wiedza zgłębiająca wiarę od podstaw.
@joannamagdalena4915
@joannamagdalena4915 Жыл бұрын
Wspaniały wykład, z serca całego dziękuję!
@beatamazur6760
@beatamazur6760 Ай бұрын
Czuję się szczęśliwa , słuchając tych szczegółowych wyjaśnień Pisma Świętego❤ Dziękuję❤
@magorzataklejnowska3222
@magorzataklejnowska3222 Жыл бұрын
Dziękuję, za przystępną formę niezwykle interesującego wykładu❤
@Habibiselekta
@Habibiselekta 5 ай бұрын
Bardzo Panu Dziękuję dobrze Pan tlumaczy i otwiera oczy na historię
@kkkkm12
@kkkkm12 2 жыл бұрын
Świetny cykl o Pięcioksięgu. Tyle nowych wiadomości. Słucham z wypiekami na twarzy. Dziękuję za udostępnienie tych wykładów.
@piotrk.8652
@piotrk.8652 Жыл бұрын
Dlaczego wcześniej nie wiedziałem o Panu. Sub poszedł - naprawdę super Pan opowiada, panie profesorze.
@zofiaporzycka7020
@zofiaporzycka7020 Жыл бұрын
Serdeczne Bóg zapłać za udostępnianie wykładów.
@beata1589
@beata1589 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Będę słuchać regularnie.
@arturscolina
@arturscolina 2 жыл бұрын
Super!!!! Bardzo dziękuję!!!!
@steelhoplite5357
@steelhoplite5357 Ай бұрын
Szalenie ciekawe te Pana wykłady. Bardzo dziękuję że udostępnia je Pan za darmo :)
@katarzynaway8009
@katarzynaway8009 4 ай бұрын
Bardzo dziękuję! Wspaniałe są Pana wykłady. Pozdrawiam serdecznie
@krzysztofgodlewski2460
@krzysztofgodlewski2460 2 жыл бұрын
Rewelacyjne, bardzo dziękuję.
@alicjapeczak5178
@alicjapeczak5178 Жыл бұрын
Duża i ciekawa wiedza, dzięki!!!!!!!
@anetas.7045
@anetas.7045 2 жыл бұрын
Wspaniały wykład
@marjastasieniek374
@marjastasieniek374 2 жыл бұрын
Słucham pierwszego wykładu, subskrybuję w ciemno, choć jestem studentką tylko UTW.
@kasia2798
@kasia2798 24 күн бұрын
Weszłam ,posłuchałam i przepadłam . Podziwiam za wiedzę i lekkość w jej przekazaniu. Łapka w górę i subskrypcja.
@Tomekscorpion
@Tomekscorpion Жыл бұрын
W czasie kiedy odbyła się bitwa pod Grunwaldem proch już był wynaleziony - w tej bitwie nawet użyto dział polowych ... Ale Pana analogia ogólnie dobrze wyjaśnia cały aspekt. A tak w ogóle to Pański program jest rewelacyjny i fajnie się to ogląda :)
@adriansiewieja5393
@adriansiewieja5393 2 жыл бұрын
Świetny wykład. Zamówiłem książkę :-). Pod Grunwaldem były już pierwsze armaty i hakownice ale to nie specjalizacja Pana Profesora więc się nie czepiam ;-)
@KrzysztofPietrych
@KrzysztofPietrych 25 күн бұрын
Dziękujemy.
@krzysztan3412
@krzysztan3412 2 жыл бұрын
Bardzo Panu dziękuję!!!!
@jakubkuziel7860
@jakubkuziel7860 4 ай бұрын
Dziękuję bardzo ❤
@stefandiegel9856
@stefandiegel9856 7 күн бұрын
Toda raba from Germany
@kamillipinski8659
@kamillipinski8659 Жыл бұрын
Super wykład. Lekka poprawka, Pod Grunwaldem był już proch, a Krzyżacy używali prymitywnych dział - bombard
@hebrajskinietylkobiblijny4750
@hebrajskinietylkobiblijny4750 2 жыл бұрын
Bardzo interesujący jest ten pierwszy wykład. Odnośnie Eposu o Gilgameszu i sumeryjskiego podania o potopie, można znaleźć w internecie kompletny tekst tego eposu w formacie pdf. Wystarczy wpisać tytuł dzieła.
@momacz
@momacz 2 жыл бұрын
Bardzo Panu dziękuję za przeciekawy wykład!
@hoppfer
@hoppfer 2 жыл бұрын
Szacun dla prowadzącego 👏💪
@Super1mar
@Super1mar 5 ай бұрын
Świetna praca i misja!
@sylwestersosniak220
@sylwestersosniak220 2 жыл бұрын
Piekny wyklad 🙂
@joannagrygorczyk6783
@joannagrygorczyk6783 2 жыл бұрын
jak zwykle piękny wykład
@Tomekscorpion
@Tomekscorpion Жыл бұрын
Dopiero odkryłem ten kanał - bardzo fajne źródło informacji :)
@doradztwo_personalne
@doradztwo_personalne Жыл бұрын
Znakomite, Dziękuję bardzooo
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład
@anitasosnowska7896
@anitasosnowska7896 6 ай бұрын
DZIĘKUJĘ STOKROTNIE 😊
@niecki1288
@niecki1288 Жыл бұрын
Łał! Pana wiedza robi wrażenie.
@Kataleptyk
@Kataleptyk 8 ай бұрын
@@JurandJS A co to znaczy według Ciebie "znać Biblię"?
@aniakamysz2329
@aniakamysz2329 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję Panie Marcinie za bardzo interesujący wykład zaczynam słuchać cykl wykładów bo wciąż się zastanawiałam jak to jest i czy tak było naprawdę w Biblii ja zacznałam rozmoę z drugim człowiekiem na ten temat to ten ktoś ucinal rozmowę. Bardzo się cieszę że trafiłam przyatkiem na Pana filmik ale wiem że niem przypadków 👍❤😊
@bozenazdzieborska3777
@bozenazdzieborska3777 7 ай бұрын
Mam wrażenie, że mój mąż staje się zazdrosny, bo ciągle tylko o Pana wykładach coś do niego mówię.😊. Szkoda, że tak późno odkryłam ten kanał, ale nadrabiam w szybkim tempie.
@alicjajuly188
@alicjajuly188 2 жыл бұрын
thx! warto, warto posluchac, super podcas
@danutastepien7318
@danutastepien7318 Жыл бұрын
Dziękuję ❤
@pelonik2
@pelonik2 Жыл бұрын
witam zaczynam to wideo, ale ma pan fajne filmiki ta wiedza jest bardzo wazna dla mnie dziekuje za wyjasnienia i uproszczenia :)
@zbigniewklos2879
@zbigniewklos2879 10 ай бұрын
nie jestem studentem, lecz z ciekawości zgłębiam , w wolnym czasie różne religie, dlatego z ogromną przyjemnościa wysłuchuję pana wykładów o biblijnych tematach , muj szacunek zyskał pan za obiektywizm w wykładach i ogromną widzę jaką Pan prezentuje . Mam do czynienia z osobami opanowanymi religijnością , to dobrzy ludzie ale żyją złudzeniami , to oczywiście ich życie ich sprawa, choć mnie problem zmanipulowania umysłów religią . Bogowie rodzą się z ludźmi i z nimi umerają , ta prawda to przekleństwo ludzia o otwartych umysłach. pozdrawiam , Zbigniew z białej podlaski.
@gawelgawel5301
@gawelgawel5301 5 ай бұрын
Proch wynaleziono w Chinach w IX wieku. W czasach bitwy pod Grunwaldem nie był już jakąś sensacją na polach walki w Europie
@jalitvin2719
@jalitvin2719 2 жыл бұрын
Pewni ludzie byli i wciąż są zadowoleni z tego że są aż trzy wersje w sprawie dotyczącej udzielania pożyczek. Jedna zawsze będzie odpowiadać potrzebom.
@jozefw2560
@jozefw2560 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 2 жыл бұрын
dla zasięgu
@sylwestersosniak220
@sylwestersosniak220 2 жыл бұрын
Dziekuje ♥
@jacekpieszko9364
@jacekpieszko9364 Жыл бұрын
Rewelacja
@ulaaugustyn6452
@ulaaugustyn6452 Жыл бұрын
Bylam w Kruszwicy na Mysiej wiezy i w kolegiacie W kazdej legendzie jest zimno prawdy
@piotrzima8707
@piotrzima8707 Жыл бұрын
+++M Dzięki za cenne urealnienia
@polemizator723
@polemizator723 Жыл бұрын
dziękuję. Statystyki
@danielwalczak89
@danielwalczak89 2 жыл бұрын
bardzo ciekawy wykład! Włączę seniorom w mojej rodzinie to nie uwierzą ze 70 lat żyli w błędzie/kłamstwie :D Szokujące jest jedynie to ze ktoś w 21 wieku może myśleć ze biblijne historie są w 100 proc prawdziwe a nie jedynie inspirowane przekazami niekiedy sprzed tysięcy lat. Jestem ciekaw jedynie tego, dlaczego wciąż powtarza się dzieciom w szkołach bzdury o Adamie i Ewie, wspomnianym Potopie czy domniemanym Królu Salomonie jako prawda objawiona itd zamiast od razu przekazywać wiedzę obecną. Leci subik i czekam na więcej!
@mariawoz5783
@mariawoz5783 2 жыл бұрын
Istotnie wykład bardzo wartościowy, szczególnie pożyteczny dla dojrzałych w wiedzy nabytej z osobistych studiów biblijnych. Pani/Pan z pewnością do takich nie należy i zbyt pochopnie porywa się do pouczania swoich 70-cio letnich krewnych. Z całego serca radzę dołączenie osobistego poznawania treści biblijnych a wykłady profesora jak i innych biblistów włączyć do obowiązkowej lektury pomocniczej dla lepszego zrozumienia ówczesnych czasów i nauczenia sie umiejscawiania we właściwym miejscu i czasie opisywanych wydarzeń. Profesor również doskonale tłumaczy hebrajskie słowa, które ułatwiają prawidłowe pojmowanie wypaczonych tłumaczeń wielu ważnych przekazów. Wiedza takich specjalistów jest bezcenna dla każdego szczerego poszukiwacza prawdy. Jednakże jeśli jedynym celem autora tego komentarza jest udowadnianie innym ich niewiedzy- swoją niewiedzą, uzbrojoną w przekaz płynący z wykładów profesora, to z pewnością chybi celu i nigdy nie pojmie wwskazówek Bożych płynących z omawianego materiału biblijnego. Szczerze życzę pomyślnych przemyśleń i wniosków, które doprowadzą do osobistego wysiłku w badaniach przekazów biblijnych i chęci wymiany myśli ze swoimi seniorami z pokorą ucznia a nie pysznego ignoranta. Powodzenia. Chwała Bogu!
@beckslord1
@beckslord1 2 жыл бұрын
@@mariawoz5783 bredzisz
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
@@mariawoz5783 Jestem przeciwnego zdania. Wiedza wyzwala, a prawda - przynajmniej dla mnie - ma wartość wyższą, niż "dobre samopoczucie duchowe". Oczywiście, co do przekazywania wiedzy 70-latkom, to byłbym ostrożny, bo starych drzew się nie przesadza. Ale niestety mnie na lekcjach religii również uczono błędnego pojmowania biblii i jej opowieści, a osoby duchowne później (np. w duszpasterstwie akademickim) nigdy tego nie sprostowały. Moje osobiste dociekania w tej mierze w okresie liceum doprowadziły mnie jedynie do informacji, że gatunek literacki w biblii ma znaczenie i że biblia jest zabarwiona "również" ludzkim pojmowaniem pewnych spraw, przez "autora natchnionego". Ale były to tylko wzmianki hasłowe, bez konkretów, bez przykładów. Darmo było szukać rzetelnej wiedzy, a przekaz od biblistów-księży był zawsze bardziej teologiczny, tendencyjny, niż naukowy. Dlatego dorobek naukowy i wykłady dr Marcina Majewskiego są tak wartościowe.
@mariawoz5783
@mariawoz5783 2 жыл бұрын
@@Tomasz_KowalskiDziękuję za odzew i w takim razie dodam coś jeszcze do wcześniejszego komentarza, gdyż chyba nie za bardzo się zrozumieliśmy. Na początek chciałabym podkreślić, że nie wiek jest przeszkodą w poznawaniu prawdy lecz brak szczerej chęci poznania jest barierą często nie do pokonania. Proszę pomyśleć ile razy zdarzało się Panu słyszeć argumenty typu: „co ty mi tu będziesz gadał, ja swoje wiem”;”ja mam swoje autorytety”; czytałem to i tamto”; „mam tytuły naukowe”;”mam doświadczenie życiowe” itd. To, że pańscy 70-cio latkowie są zmanipulowani nie ulega wątpliwości ale dotyczy to wszystkich mieszkańców świata, gdzie kk wprowadzał swoje przykazania w miejsce Bożych i nadal to czyni z większym impetem i nachalnością niż kiedykolwiek w dziejach, gdyż narzędzia są lepsze. Wykłady profesora są skierowane do przyszłego czytelnika Biblii, który musi zostać odpowiednio wprowadzony. Gdyby celem wykładów było jedynie rozpatrywanie walorów literackich jak w zwykłym studium literatury dla studentów to wszystko w porządku ale tak nie jest. Otóż oprócz cennej wiedzy o czasach i postaciach biblijnych w wykładach wybija się silny przekaz, który ma wyraźnie na celu uprzedzenie przyszłego czytelnika i wzbudzenie jak najwięcej wątpliwości w rzetelność, wiarygodność. Tak przygotowana osoba, będzie patrzyła na wszystko z przymrużeniem oka. Osoba mająca znajomość treści przekazu biblijnego, dzięki opowiadaniu profesora o miejscach i czasie, łatwiej poukłada sobie w głowie opisywane wydarzenia w Biblii. Jednakże osoba „świeża”, zostanie po prostu „urobiona” i z tego powodu nie jest odpowiednia do pouczania innych tkwiących w błędach spowodowanych wcześniejszą indoktrynacją. Na koniec trzeba również zastosować się do wskazówek profesora i zwrócić uwagę na fakt, kto jest autorem przekazu i jakie-czyje poglądy reprezentuje. Jeśli o mnie chodzi, to prawda mnie wyzwala i daje doskonały spokój duchowy. Nie dręczy mnie niepewność czy lęki co przyniesie przyszłość gdyż mam niezbędną wiedzę od Stwórcy Wszechświata, który powziął plan i realizuje go zgodnie z zapowiedziami w swoim Słowie. Ale jest konieczny warunek- wiedza jest kluczem do poznania prawdy. Prawda w każdej dziedzinie życia i codziennych kontaktach wyzwala i daje spokój ducha. Jednakże, ci którzy nie mają szacunku dla Słowa Bożego tym bardziej nie mają go do prawdy- posługują się kłamstwem i manipulacją w życiu codziennym nawet, gdy nie przynosi im to osobistych korzyści. Prawda, która mnie wyzwoliła jest oparta na osobistym badaniu Słowa Bożego. Dopiero gdy uwolniłam się od wcześniej nabytych fałszywych nauk, zaczęłam konfrontować swoje zrozumienie z dostępnymi na żywo przedstawicielami niektórych wyznań. Wykłady biblijne online są również cenne. Wkład osobisty jest niezbędny! Ale to wymaga czasu, pokory i cierpliwości. Żaden ksiądz nie objawi Panu prawdy (zakładając, że ją zna co jest w większości wątpliwe) gdyż nie leży to w jego interesie. Oczywiście każdy idzie swoją drogą i ma inny rytm ale jeśli jest się w porę ostrzeżonym i ma się szczerą chęć poszukiwania prawdy to szkoda marnować czas na chodzenie po omacku. Mam nadzieję, że Pan do takich właśnie należny i mój czas nie był daremny. Pozdrawiam. "To gdy wyśledzisz, zbadasz i dowiesz się dokładnie, a okaże się prawdą i rzeczą pewną" -takimi krokami dochodzi się do poznania. Przytaczam parę wersetów-wyrwane z kontekstu ale mówią o znaczeniu prawdy. Biblia Tysiąclecia Niby łuk napinają swój język; kłamstwo, a nie prawda panuje w kraju. Albowiem kroczą od przewrotności do przewrotności, a nie uznają Pana. Księga Jeremiasza 9,2 Nowa Biblia Gdańska Napinają swój język, niby kłamliwy łuk; nie przez prawdę wzmocnili się na ziemi, bo od złego - do złego uczynku postępują, a Mnie nie znają - mówi WIEKUISTY. Księga Jeremjasza 9,2 Biblia Jakuba Wujka i poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi. Ewangelia wg św. Jana 8,32 NIE wiedza lecz PRAWDA wyzwala!
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
@@mariawoz5783 Czyni pani sztuczny podział między nauczaniem kk, a "przykazaniami bożymi", cokolwiek pani pod tym określeniem rozumie. Jest to bardzo subiektywne stwierdzenie, zapewne z wnętrza jakiegoś światopoglądu religijnego jednej z wielu denominacji lub religii prywatnej. Wykłady p. dr Majewskiego są nie tylko dla tych, co chcą zacząć poznawać biblię, ale również są wartościowe dla tych, co o biblii sporo wiedzą - i ja się do nich zaliczam. Z racji swojej profesji, prelegent ma dużo wiedzy do przekazania i warto z niej korzystać. W żaden sposób też nie zauważyłem jakiegoś uprzedzenia, czy nastawiania czytelnika przeciw lekturze biblii, wręcz przeciwnie. Jest to zasadniczo przekaz *faktów i ustaleń badaczy* wraz z uzasadnieniem podawanych tez. Wiem, że dla osób wierzących w jakiś określony sposób, fakty i ustalenia mogą być niewygodne i budzić zrozumiały dyskomfort. Zapewne pani do tych osób należy i stąd nieuzasadnione uwagi krytyczne. Nie mniej jednak, nie warto się obrażać na fakty. Co do "urabiania" to takie praktyki uprawiają wszelkie religijne organizacje i liderzy religijni, którzy powołując się na "autorytet boży" są zainteresowani, by sprzedać swój towar na rynku idei, podobnie jak wciska się drogie garnki i patelnie staruszkom na prezentacjach połączonych z rzekomymi promocjami. Tam *nie ma miejsca na fakty* , lecz na "urabianie właśnie. Wykłady dr. M.Majewskiego są o tyle wartościowe, bo są bezstronne, prezentują postawę badacza, a nie osoby uprzedzonej, że oto obcuje z silnym sacrum, o którym nic krytycznego powiedzieć nie można, ani porównać do czegokolwiek. To by było funkcjonowanie w bańce światopoglądowej, w ideologii! Pani oczywiście czyni przed-założenie o istnieniu "Stwórcy Wszechświata, a zatem wszelkie informacje będą racjonalizowane, by nie były sprzeczne z obranym założeniem. Co ciekawe - widzi pani plan stwórcy, którego postrzega pani w sposób idealny. Ja miałem dość podobnie, tzn. pojawiały się wątpliwości i niedosyt, ale pokładałem głęboką ufność w "bożym planie". Tymczasem dziś - po wyzwoleniu z okowów myślenia w kategoriach mitycznych, religijnych - patrzę z goła inaczej. Jestem po drugiej stronie lustra i potrafię dostrzec wiele mankamentów owego "planu". Z mojej strony, wierzenie w bóstwo zakrawa niestety na głęboko wpisaną (często od dzieciństwa) dysfunkcję poznawczą dokonaną dzięki manipulacji, która sprawdzała się przez setki lat. To bardzo sprawna metoda. Co do jednego się zgodzę - wiedza jest kluczem do poznania prawdy i prawda wyzwala. Nie sposób się jednak zgodzić z pani sposobem rozumienia "prawdy". Mówi pani, że _"kłamstwem posługują się ci, którzy nie mają szacunku do słowa bożego"_ . Pani ten szacunek rozumie niestety, jako bezwzględne podporządkowanie i świadomość, że oto obcuje pan ze słowem danym od nadprzyrodzonej istoty. Otóż szacunek do Biblii można mieć dokładnie taki sam, jak do Iliady, Odysei, czy Koranu i Wed - jest to szacunek badacza. Natomiast *uprzednie zakładanie, że oto ma się do czynienia z tekstem wypowiedzianym/przekazanym przez wyobrażonego Stwórcę, jest właśnie zakłamaniem tej relacji badacz - tekst badany.* Chcąc coś badać dobrze, należy odłożyć na bok *zarówno swoje wierzenia, jak i uprzedzenia.* Pani natomiast proponuje czytanie Biblii z założeniem, że oto mamy do czynienia z czymś świętym. Takie tendencyjne podejście nie prowadzi do prawdy i już na wstępie jest zafałszowane. Jest to sposób czytania biblii osobisty, w atmosferze własnej wiary. Jednakże z prawdą nie ma to nic wspólnego 😉 Pozdrawiam serdecznie.
@Strzeluka
@Strzeluka 11 ай бұрын
Dziękuje Panie Marcinie za interesujący wykład. Lubię wracać do Starożytności. Zawsze lubiłem studiować dzieje Rzymu, kiedyś udało mi się nabyć w antykwariacie dziełko Juliusza Cezara " O wojnie domowej " z 1948 roku w przekładzie Jana Parandowskiego. "Bello Galico" było tylko w przekładzie niemieckim. Historię Bliskiego Wschodu z czasów biblijnych znamy trochę słabiej więc w czasach YT z przyjemnością się Pana słucha. Pozdrawiam. Na Pana Kanał trafiłem z "Drogi Krzyżowej" w Jerozolimie - świetnie poprowadzony materiał.
@andrzejmonka1901
@andrzejmonka1901 2 жыл бұрын
Dziękuję. To są zalety pandemii.
@redwine2069
@redwine2069 2 жыл бұрын
Wykład świetny. Proch znany był jednakże w czasach bitwy pod Grunwaldem. Krzyżacy użyli go do swoich armat. Skuteczność była marna gdyż strzelano kamiennymi kulami. Liczono bardziej na efekt psychologiczny.
@Marcin.Majewski
@Marcin.Majewski 2 жыл бұрын
Tak, już gdzieś tu pisałem, że się zagalopowałem z porównaniem. Pozdrawiam
@mst2775
@mst2775 4 ай бұрын
Cytat za portalem OPOKA "W Mezopotamii również znaleziono ślady udomowienia wielbłądów z połowy 3 tysiąclecia p.n.e., na przykład plakietka z Esznunna zawiera wizerunek człowieka jadącego na wielbłądzie. Tekst z Puzrisz-Dagan, pochodzący z około roku 2100 p.n.e., zawiera rejestr dostaw wielbłądzich. Tekst z roku 1800 p.n.e., cytujący wcześniejszy tekst z 3 tysiąclecia p.n.e., zawiera zdanie „słodkie jest mleko wielbłąda”. Dzikiego, nieudomowionego wielbłąda raczej nie dałoby się wydoić. Pochodzący z około roku 1800 p.n.e. cylinder, znaleziony gdzieś na obszarze Syrii (dokładna lokalizacja nie jest znana) zawiera rycinę dwugarbnego wielbłąda z jeźdźcami. Wszystko to są czasy patriarchów. Jak widać, świadectwa są i pewnie można by znaleźć ich jeszcze więcej"
@elas5797
@elas5797 Жыл бұрын
I zostałam wierną słuchaczką.
@ukaszs3986
@ukaszs3986 9 ай бұрын
​@@JurandJSa co jest nieprawdziwe?
@Th3Alfisti
@Th3Alfisti 4 ай бұрын
Musze tutaj Pana poprawić. Proch był już znany wiele wieków przed Chrystusem w Indiach, natomiast pod Grunwaldem krzyżacy dysponowali już prymitywnymi działami, które więcej huku wtedy powodowały niż strat u wroga.
@tomekd789
@tomekd789 4 ай бұрын
Korekta do 25:00 - trzeci był kruk ("Kiedy dzień siódmy się uczynił, wyniosłem gołębia, wypuściłem, lecieć mu dałem. Odleciał gołąb i znowu powrócił, miejsca nie znalazł, gdzie by stanął, przyleciał z powrotem. Wyniosłem jaskółkę, wypuściłem, lecieć jej dałem. Odleciała jaskółka i wraca znowu, miejsca nie znalazła, gdzie by stanęła, przyleciała z powrotem, nóżki miała gliną umazane. Wyniosłem kruka, wypuściłem, lecieć mu dałem. A kruk odleciał, wód spadek zobaczył, nie wrócił już, kracze, w ścierwie się babrze, żre i paskudzi").
@witoldekawa2271
@witoldekawa2271 2 жыл бұрын
Badania nad mitologią polską prowadzi amerykański historyk Philipe Earl Steel. Rozsławił go abp Jędraszewski w numerze 2/2017 czasopisma „Łódzkie Studia Teologiczne” (artykuł abp. Marka Jędraszewskiego „Chrzest Polski”), zapoznając z czytelników polskich z postaciami Kpinomira, Biustyna, Błogomina, Udowity, Pieściwoja, Rębichy i Pępichy.
@arturszafranski1776
@arturszafranski1776 Жыл бұрын
Panie Marcinie, często pan powtarza, że to piękna historia. Proponuję wykład o Trójkącie, Król Dawid, Uriasz Hetyta i Betrzeba. To dopiero jest Piękna i Pouczająca historia. Pozdrawiam.
@ryszardsojka2137
@ryszardsojka2137 Жыл бұрын
18:50 "proch strzelniczy wynaleziono w Chinach w IX wieku, a do Europy zawędrował na początku w XIII wraz z najazdem mongolskim. Pierwszą wzmiankę o broni prochowej odnajdujemy w 1326 roku z Florencji, kiedy to dla obrony miasta miejscy zakonnicy zamówili małe strzelby prochowe"
@libglade3696
@libglade3696 2 жыл бұрын
Spekuluję, że sumeryjska opowieść o wielkiej powodzi może być ich interpretacją tych samych wydarzeń, które znamy z hebrajskiej opowieści o potopie. Zatem pokrywanie się szczegółów (statek, zabieranie po parze z każdego gatunku, "bohater" jak Noe itd) raczej potwierdzało by i wzmacniało wiarygodność przekazu. Posłuchałem dalej i podobnie wykładowca mówi.
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
Można tak to interpretować, jednakże wówczas Noe i jego rodzina musieliby także przewieźć na arce *w sobie* wszystkie gatunki i rodzaje ludzkich pasożytów, które dziś istnieją na Ziemi :)
@lakiluk9884
@lakiluk9884 Жыл бұрын
jest odwrotnie..to biblijne opowieści bazują na mitach akadyjskich i sumeryjskich
@extrasisters1735
@extrasisters1735 Жыл бұрын
Biblia jest wtórna w stosunku do źródeł kultury sumeryjskiej, a zatem to ona (Biblia) czerpała z tej kultury a nie na odwrót
@panteaarteshbod470
@panteaarteshbod470 2 ай бұрын
Tak na marginesie, z kroniki Thietmara dowiadujemy się, że podczas zjazdu w Kwedlinburgu Mieszko I podarował Ottonowi wielbłąda. Co nie wydaje się standardowym prezentem jak na tamte czasy i szerokość geograficzną. Czyli, nie przekreślajmy z góry takiego czy innego inwentarza żywego w dziejach.
@utczech
@utczech 2 жыл бұрын
Podziwiam waszą, naukowców, wiarę w zapiski skrybów, kronikarzy itp., jak dzisiaj w oku kamery, dziennikarzy, na drugi dzień masz dwie wersje wydarzeń, chociażby te na Ukrainie.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Ukraina bez Putina ⚡
@janantoni-yj7gy
@janantoni-yj7gy 9 ай бұрын
Abraham pochodzi z Ur chaldejskiego.Stamtąd wybrał się wraz z Ojcem do Haranu które jest w Padan Aram.Gdy umarł jego ojciec,to Bóg nakazał mu iść do ziemi,którą obiecał dać jego nasieniu.I przyszedł wraz z Lottem do Sychem.
@TORA1658
@TORA1658 Жыл бұрын
pozdrawiam
@derykk.263
@derykk.263 Жыл бұрын
Witam serdecznie. Nie wiem jakim cudem wpadlem na Pana youtube i wyklady jestem w szoku tego wlasni mi brakowalo w moim studiowaniu Bibli. Mam kilka najnowszych badan dosc znanych naukowcow co np udowodnili pare rzeczy o ktorych Pan mowi ze sa nie udowodnione badz . . .. . 1. Na poczatku Bog stworzyl niebo i ziemie. Zas ziemia byla niewidoczna, bezludna i ciemnosc nad otchlania . . . . . Niech sie stanie swiatlo . . . . Udowodniono juz jakis czas temu ze slonce nie jest w stanie dac tyle swiatla aby cala polac ziemi byla jasna , udowodnili ze kopula bo tak nazywaja sklepienie niebieskie jest rozjasniana w czasie dnia i sciemniana w czasie nocy. Okreslili na jakiej wysokosci jest zawieszone slonce i na jakiej ksiezyce. Tak ksiezyce bo sa dwa, ten poszarpany i drugi juz pelen. Sam mam kilka zdjec 2 ksiezycow na sklepieniu.
@andrzejsawoniewicz8715
@andrzejsawoniewicz8715 2 жыл бұрын
Super wykład. Tak sobie myślę że żeby bardziej się to rozpowszechniło na YT można by dać bardziej clickbaitowy tytuł: "Dlaczego Izraelici nie jedzą krewetek" ;) pozdrawiam
@Marcin.Majewski
@Marcin.Majewski 2 жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo i radę. Staram się by tytuł był ciekawy ale jednak oddający treść 🙂
@frankdrebin1358
@frankdrebin1358 2 жыл бұрын
Ja bym dał..."czy w szabat można topić goja"😂
@dariuszhoodniak1435
@dariuszhoodniak1435 4 ай бұрын
Pozdrawiam Pana, Panie Marcinie i wiernych słuchaczy. Algorytm, a może sama Opatrzność sprawiła, że poszukując aktualnego posta organizacji, którą wynienia Pan w 57 minucie, trafiłem znów na ten pana materiał. Cenię sobie pana wiedzę i zaangażowanie w dzielenie się z innymi, więc tym bardziej przykro mi kiedy napotykam jakieś pańskie "potknięcia", które mogą innych prowadzić ku "zamieszaniu". Tak jest właśnie w tej 57 minucie, kiedy jako błąd owych Adwentystów wskazuje Pan na kwestie "czystości i zdrowia", które wskazują oni jako ważne i aktualne, a jako kontrargument podaje Pan, że gdyby tak było, to Wszechmocny poleciłby w swoim Prawie obowiązkowe mycie rąk. A czy rzeczywiście nie umieścił tego, Panie Marcinie? Czy nie na tym właśnie skupiała się faryzejska gorliwość religijna w czasach Jezusa? Czy osobiste odniesienia do innych i ich przekonań powinny aż tak zaciemniać jasność, sprawiedliwość i uczciwość??? Mam nadzieję, że dziś, po dwóch latach jest Pan w stanie być ponad swoimi denominacyjnymi ograniczeniami...
@jarosawwasilewski4214
@jarosawwasilewski4214 Жыл бұрын
Wykład wspaniały. Ale, by błędu nie powielać, zwrócę uwagę, że pod Grunwaldem w 1410 r. używano dział a więc i prochu.
Kto napisał Pięcioksiąg - Mojżesz? [Tora 2 ] ✔️
1:26:34
Marcin Majewski
Рет қаралды 117 М.
Kids' Guide to Fire Safety: Essential Lessons #shorts
00:34
Fabiosa Animated
Рет қаралды 16 МЛН
Eliasz, prorok jak ogień - prof. Marcin Majewski (Smak Karmelu | Karmelitańskie historie #2)
1:02:14
Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych
Рет қаралды 78 М.
Wespazjan, Tytus i Upadek Jerozolimy
2:24:03
Podcast Mroczne Wieki
Рет қаралды 57 М.
O czym naprawdę jest KSIĘGA HIOBA? - Wyjaśniam Księgę Hioba
1:20:10
Marcin Majewski
Рет қаралды 213 М.
dr hab. Marcin Majewski - Czym jest człowiek?
32:22
WSD Tarnow
Рет қаралды 78 М.
WIEŻA BABEL została odnaleziona!
57:46
Marcin Majewski
Рет қаралды 299 М.
Czy Żydzi faktycznie wyszli z Egiptu? | DEKALOG [Tora 10] ✔️
1:26:22
Marcin Majewski
Рет қаралды 160 М.
Kids' Guide to Fire Safety: Essential Lessons #shorts
00:34
Fabiosa Animated
Рет қаралды 16 МЛН