Czytamy Naturę

  Рет қаралды 27,342

Copernicus

Copernicus

2 жыл бұрын

W 111. odcinku "Czytamy naturę" opowiadam o:
1) 00:54 chińskich badaniach nad wydajnością baterii w nieziemskim polu grawitacyjnym;
2) 08:30 zabawie w odczytywanie wskazówek sprzed 2,5 miliarda lat;
3) 19:20 przyczynach, dla których bardziej ufamy lekarzom niż algorytmom - chociaż te drugie są lepsze.
Źródła:
1) Gao, Y., Qiao, F., You, J. et al. Effect of the supergravity on the formation and cycle life of non-aqueous lithium metal batteries. Nat Commun 13, 5 (2022). doi.org/10.1038/s41467-021-27...
2) Slotznick, S. P., Johnson, J. E., Rasmussen, B., Raub, T. D., Webb, S. M., Zi, J. W., ... & Fischer, W. W. (2022). Reexamination of 2.5-Ga “whiff” of oxygen interval points to anoxic ocean before GOE. Science Advances, 8(1), eabj7190. www.science.org/doi/10.1126/s...
3) Cadario, R., Longoni, C. & Morewedge, C.K. Understanding, explaining, and utilizing medical artificial intelligence. Nat Hum Behav 5, 1636-1642 (2021). doi.org/10.1038/s41562-021-01...
Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Пікірлер: 130
@026elza
@026elza 2 жыл бұрын
A ja dziś byłam urzeczona kadrem 😁 ten płomień w tle, zamglone kamienice i ciemna zieleń tuji. Dzięki Pszemek 😉
@j.3378
@j.3378 2 жыл бұрын
- Oczywiście, widok słuszny - ale tuje? - Kraków myśli? 🤔
@ireneuszmaslinski9187
@ireneuszmaslinski9187 2 жыл бұрын
Czyli, że jak będę moim telefonem szybko kręcił nad głową na sznurku, to będzie mu bateria lepiej trzymała. Super, dziękuję :)
@katarian
@katarian 2 жыл бұрын
Jak kończę oglądać czytamy naturę i słyszę tę melodię, czuję się trochę jak po przyjemnym spotkaniu ze starym znajomym. Dzięki!!!
@piotrabanowicz3340
@piotrabanowicz3340 2 жыл бұрын
masz na myśli bohaterki serialu "gotowe na wszystko", ale o tym nie wiesz.... :)
@MrFemex
@MrFemex 2 жыл бұрын
Pozwolę sobie dodać parę groszy do ufności AI u lekarzy, bo mieliśmy podobny temat na wykładach ze sztucznej inteligencji. Problem z AI, konkretniej z sieciami neuronowymi, bo większość rozwiązań jest na takich bazowanych jest zasadniczy - nie mamy możliwości przeanalizowania "procesu myślowego", czyli wnioskowania jakie przeprowadziła sieć. Łukasz tłumaczy, że rozpoznają jakieś kształty, fiki miki i po części to jest prawda, ale nie do końca, bo to zbytnie uproszczenie i dość płytki opis sieci neuronowych. Zależności wewnątrz sieci mogą być bardzo skomplikowane, na tyle skomplikowane, że metodą analityczną nie jesteśmy w stanie stwierdzić dlaczego wynik jest prawdziwy albo fałszywy. Właśnie dlatego przez długi czas były podtrzymywane jak trup przy kroplówce systemy eksperckie - tam mogliśmy od początku do końca zobaczyć w jaki sposób komputer doszedł do wyniku. Tak powstał znany (chyba) system MYCIN stosowany w medycynie. Do brzegu - dopóki systemy oparte o "niedeterministyczne" przetwarzanie nie osiągną jakiegoś statusu prawnego to lekarze będą bali się powoływać na ich wyniki. W przypadku błędnej diagnozy i dojścia do tragedii, jak lekarz powie, że bazował na wyniku programu, który nie wiadomo na jakiej podstawie doszedł do wyniku, będzie inaczej postrzegany niż wtedy gdy powie, że myślał samemu, ale no niestety, nie miał wszystkich informacji i się pomylił.
@piotrjuszczyk1
@piotrjuszczyk1 2 жыл бұрын
No ale to jest kwestia organizacyjno-prawna. Prędzej czy później wygra skuteczniejsze rozwiązanie. Prawo nie ściana - da się przepisać.
@piotrjuszczyk1
@piotrjuszczyk1 2 жыл бұрын
@@HiperNaturalnyKanal ?? W jakich kwestiach medycznych? Koszmar naszych czasów to są ludzie którym się wydaje że jak zamykasz ludzi w domu to jest to kwestia tylko medyczna. Ci ludzie - ślepi chyba - nie widzą że to jest kwestia także gospodarcza, polityczna. Nawet z punktu widzenia medycyny nie jest to kwestia jednoznaczna bo ci ludzie mają utrudniony dostęp do lekarza i cierpią na różnego rodzaju dolegliwości psychiczne a także fizyczne - nie mając okazji do aktywności fizycznej. Ogólnie koszmarem świata są takie proste umysły ktore widzą jedynie wycinek rzeczywistości jaki im pasuje.
@piotrjuszczyk1
@piotrjuszczyk1 2 жыл бұрын
@@HiperNaturalnyKanal A to już wszystko jasne :) Tylko mistrzu - w czasie COVIDA żaden zasrany lekarz nie chciał przyjąć porodu od mojej żony. Tułałem się od szpitala do szpitala po nocy. WIęc z taką "służbą" zdrowia to spadaj na drzewo.
@piotrjuszczyk1
@piotrjuszczyk1 2 жыл бұрын
@@HiperNaturalnyKanal Tylko głupi człowiek może insynuować że popieram PiS. Nie popieram. Ale zwolennikiem totalitaryzmu sanitarnego to raczej Ty się okazujesz. Bez odbioru - faszysto.
@alchemia2.0
@alchemia2.0 2 жыл бұрын
To zdecydowanie jest problem prawny. Nikt nie weźmie odpowiedzialności za jakiś algorytm, jeśli nie wiadomo jaką drogą doszedł do końcowego wyniku. Jeśli natomiast udowodni się, że w zasadzie przy procesie decyzyjnym człowieka też nie wiadomo jakie tak na prawdę czynniki wpłynęły na ostateczną decyzję.. I chyba tylko i wyłącznie tą drogą da się prawnie to rozgryźć. Jeśli chodzi o medycynę, to lekarz powinien brać pod uwagę AI i brać odpowiedzialność za taki algorytm. Przecież nie ma też 100 % pewności, że przepisywany lek został przebadany prawidłowo i w każdych możliwych warunkach. Albo, że pacjent nie oszukuje (nie świadomie wprowadza w błąd) i nie dojdzie do jakiejś nie pożądanej interakcji z innymi farmaceutykami. Jeśli potraktować AI jako kolejne narzędzie w medycynie, to tylko od lekarzy będzie zależało jak szybko będziemy z niego korzystać jako pacjenci.
@agaagusia4726
@agaagusia4726 2 жыл бұрын
Śniadanko z Czytamy Naturę- to lubię:)
@katarzynakluz2677
@katarzynakluz2677 2 жыл бұрын
Ciągle zapominam dać lajka. Dzięki za przypomnienie. Proszę o tym częściej przypominać. To też jest formą popularyzowania nauki poprzez popularyzowanie programu.
@bibliotekialeksandryjskie5830
@bibliotekialeksandryjskie5830 2 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, pozdrawiamy serdecznie Pana Łukasza
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 2 жыл бұрын
Każdy temat jakby specjalnie dla mnie. Kocham geologię. Problem z nią polega na niezwykłej interdyscyplinarności tej nauki. Miałam przyjaciela geologa i podziwiałam go za znajomość geografii, biologii, chemii, krystalogtafi, paleontologii, speleologii, a w wolnych chwilach czytał jeszcze "Principia mathematica". A wymieranie tlenowe jest moim ulubionym wymieraniem jako spowodowane przez organizmy żywe, ale nie człowieka. Dałabym się zdiagnozować sztucznej inteligencji, gdyż absolutnie nie rozumiem jak działają ludzie. Świetny odcinek😀
@panikrystyna1
@panikrystyna1 2 жыл бұрын
Też jestem pełna uznania dla geologii . Żałuję. że po maturze nie wiedziałam o geologii nic a nic. Dziękuję za omówienie komiksu.
@2mec593
@2mec593 2 жыл бұрын
Dziekuje dobry czlowieku :)
@kenshi21
@kenshi21 2 жыл бұрын
Myślę, że może chodzi też o strach lekarzy przed utratą pracy i że zastapi ich AI
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 2 жыл бұрын
Nie zastąpi, raczej będą mieli więcej pacjentów wcześniej zdiagnozowanych za pomocą telefonu komórkowego na stadium gdy leczenie jest skuteczniejsze
@witlaz
@witlaz 2 жыл бұрын
W UK lekarz na SOR chodzi z tabletem i nic tylko wklepuje objawy w jakiś program, który po chwili wyświetla mu proponowane diagnozy. I to działa. Szybko łatwo i skutecznie.
@michalmi944
@michalmi944 2 жыл бұрын
Siła ciężkości przy powierzchni Ziemi: 9,81N(1kG) dla masy 1 kg. Przyspieszenie(prędkości) spadającego w próżni ciała wynikające z siły ciężkości przy powierzchni Ziemi: 9,81m/sek. na sek.
@0xFFF1
@0xFFF1 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za dostrzeżenie problemu z hałasem w zeszłym tygodniu - po raz pierwszy od dawna nine byłem wstanie obejrzeć odcinka. Dzisiaj - super. I tematy jak zawsze bardzo ciekawe
@krzysztofhefi8293
@krzysztofhefi8293 2 жыл бұрын
Marudzisz
@MrFemex
@MrFemex 2 жыл бұрын
O niestety odcinek z poprzedniego tygodnia też musiałem sobie odpuścić. Hałas mnie przerósł
@remithefox1598
@remithefox1598 2 жыл бұрын
g to przyspieszenie, więc ma jednostkę m/s^2, ewentualnie dla wygody czasm używa się N/kg (N to kg*m/s^2, więc jak dzielimy przez kg to wychodzi na to samo). Troszkę się chyba pan doktor zamotał, ale się zdarza ;) tak, że, g=9.81N/kg g=9.81 m/s^2
@remithefox1598
@remithefox1598 2 жыл бұрын
@Marek Gadziński tak, oczywiście masz rację
@piotrabanowicz3340
@piotrabanowicz3340 2 жыл бұрын
ile wynosi "g" to kiedyś uczyli chyba w IV klasie podstawówki... Zawsze to było przyspieszenie ziemskie, chyba, że się Ziemia spłaszczyła pod wpływem jakiejś siły...:)
@gregorius790
@gregorius790 2 жыл бұрын
111- Święto lasu 😁
@mateusz7691
@mateusz7691 2 жыл бұрын
Bardzo mnie rozśmieszył ten żart "111 odcinek czytamy naturę. Ładna liczba. W związku z czym przygotowałem 1,1,1 artykuł - taki byłem kreatywny" :D
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@jaku3655
@jaku3655 2 жыл бұрын
Oczami chorej wyobraźni już widzę potencjał foliarski, w kwestii tego co może 50G nad którym Chińczycy już pracują. A u nas dopiero "tylko" 5G 🤣
@pancerny27
@pancerny27 2 жыл бұрын
No chorej.... 👍
@hubabz
@hubabz 2 жыл бұрын
Pan jest prosty chłop - jak pan Łukasz o sobie tak powiedział, to jedynie mogę powiedzieć: podziwiać za szczerość i krnąbrność panie Łukaszu! W zawodzie badacza i dziennikarza naukowego, te cechy to cenne atrybuty; widać, że jest pan ogromnie zaangażowany w to, co robi; przy tej pracy istotna jest jeszcze cierpliwość, i tego życzę Panu w nowym roku intensywnej pracy przy swej naukowej pasji. A tematem geologicznym zostałem kupiony na maksa - jak widać nauka jest wszędzie, potrafi być wścibska i dociekliwa, nawet jak dobry thriller lub kryminał. Sztuczna Inteligencja pomocna w rozumieniu ludzi? Czy kiedyś nie dojdzie do wyparcia nas przez ,,wyższą klasę algorytmiczną"?
@x64Joxer
@x64Joxer 2 жыл бұрын
Dziękuję
@komisarzT1
@komisarzT1 2 жыл бұрын
Super
@arkadiomorelaz6419
@arkadiomorelaz6419 2 жыл бұрын
Jeśli chodzi o prace geologów, to przypomina mi się ta kłótnia z egiptologami w temacie datowania wieku sfinksa.
@witek7755
@witek7755 2 жыл бұрын
Przynajmniej od 30 lat twierdzę, że lekarzy dość łatwo zastąpić przez automaty/komputery, bo w gruncie rzeczy wszystko da się opisać algorytmami, czyli procesami. Paradoksalnie, psychologowie, personel opiekuńczy w szpitalach będzie bardziej potrzebny z powodów psychologicznych.
@Lukasz.Skowron
@Lukasz.Skowron 2 жыл бұрын
Łukasz, ja bardzo interesuję się historią fizyki, alchemii itp. Bardzo ciekawie czyta mi się prace naukowe fizyków z 17/18 wieku na przykład. Może raz na kwartał zrobisz taki specjalny odcinek, gdzie czytasz dodatkowo jeden artykuł jakiś bardzo stary, aby zobaczyć, jak ludzie myśleli setki lat temu :) To bardzo otwiera oczy. Albo dodatkowy odcinek czy coś, może raz na próbe możesz zamienić jeden z trzech, nie wiem, Ty wiesz lepiej, co by się nadało :) Pozdrawiam, Dobry Człowiek Łukasz
@DzikiFotograf
@DzikiFotograf 2 жыл бұрын
Ooo, ciekawy pomysł z jakimś bardzo starym artykułem :)
@Jenataify
@Jenataify 2 жыл бұрын
Tak... Ten komiks bardzo ekscytujący 😄 Przyciąga uwagę jak piryt na lazurytach 😉
@adambogusawski9269
@adambogusawski9269 2 жыл бұрын
Dzień dobry :)
@IvQ
@IvQ 2 жыл бұрын
na dzień dobry like i komentarz i mozna ogladac :D
@wit1729
@wit1729 2 жыл бұрын
Przyspieszenie wyraża się jako niuton na kilogram bądź metr na sekundę kwadrat
@polpoliko2222
@polpoliko2222 2 жыл бұрын
To numer startowy Tadeusz Błażusiak 111 . 5 Krotny zdobywca Erzberg
@leszekwalinowicz5795
@leszekwalinowicz5795 2 жыл бұрын
Gdy, w trakcie dyżuru lekarza, do gabinetu wchodzi trzydziesty pacjent, trudno od lekarza oczekiwać obiektywizmu. Natomiast AI będzie zadowolona, że tego dnia uruchomiono ją po raz trzydziesty. I wszystko będzie dobrze, dopóki nad nią panujemy. Natomiast nie chcę myśleć, co się stanie, gdy AI wymknie nam się spod kontroli.
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 2 жыл бұрын
Co do komputera to jeszcze wpływ ma gdzie jest ta sztuczna inteligencja uruchomiona czy na moim komputerze i wynik mam tylko ja czy na chmurze i jakaś korporacja zbiera bardzo szczegółowe dane o mnie. Na szczęście tylko uczenie maszynowe wymaga wielkich serwerowni za miliony a gotowy algorytm może działać nawet na telefonie tylko zostaje pytanie czy w tle nic on nie wysyła do wielkiego brata.
@pawelperkowski1971
@pawelperkowski1971 2 жыл бұрын
Zapamiętajcie sobie kursanty raz na jutro, że przyciąganie (przyspieszenie) ziemskie to g=9,81 m/s2
@twojsasiad8214
@twojsasiad8214 2 жыл бұрын
11 komentarz . świetny odcinek. Dziękuję
@major8625
@major8625 2 жыл бұрын
Będzie coś o bateriach grafenowych?
@jarym3091
@jarym3091 2 жыл бұрын
W razie błędu diagnostycznego, programu nie można ukarać a lekarza tak.Ubezpieczenie musi mieć winnego żeby wypłacić odszkodowanie.
@arturc6803
@arturc6803 2 жыл бұрын
Odcinek jak zwykle ciekawy, ale mam przemyślenia nieco obok. W knajpach, w ogródkach zapalają te wielkie płomienie. Ładnie to wygląda i jest cieplej. Ale ta ilość energii (a co za tym idzie emisji CO2), wystarczyłaby, żeby ogrzać dobrze zaizolowane pomieszczenie 10 razy większe, niż prawie nie zaizolowane ogródki. Czyli z jednej strony wyłączamy zbędne ładowarki oszczędzając 1kg ditlenku rocznie i idziemy do knajpy na kawę, bo tam ładny płomień, ktory wywala w jeden wieczór kilka kilogramów ditlenku. Ale sumienie ekologiczne mamy w porządku. Straszne. Gdzie jest granica wygody i marnotrawstwa?
@monio612
@monio612 2 жыл бұрын
przy wypadku samochodowym jest ponad 25 G, przy mocnych stłuczkach, ale tylko ułamek sekundy
@wujeksmietanko
@wujeksmietanko 2 жыл бұрын
Głowa Mao'a :)
@marekmareckionline8493
@marekmareckionline8493 2 жыл бұрын
będzie 222? ;)
@AaliaSSailaA
@AaliaSSailaA 2 жыл бұрын
'na koniec okazało się' .. aż do czasu aż znowu na koniec się okaże ..
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Witam ponownie
@MichaTerajewicz
@MichaTerajewicz 2 жыл бұрын
Jak dałem lajka, to licznik lajków pokazał 111. Co wygrałem? :-D
@fencingscore
@fencingscore 2 жыл бұрын
Może chodziło o badanie baterii w warunkach wysokich przeciążeń (grawitacyjnych) podobnych do tych jakim poddawani są piloci?
@mariuszdd
@mariuszdd 2 жыл бұрын
@@prazuch5724 Kiedy satelita uderzy np w księżyc,to będzie i 50 G To pewnie dlatego bada sie takie przeciążenia
@fencingscore
@fencingscore 2 жыл бұрын
@@prazuch5724 chodziło bardziej o słowo "przeciążenie" zamiast słowa "przyśpieszenie"
@cukierek6622
@cukierek6622 2 жыл бұрын
Może byś powiedział coś o "płaskiej Ziemi" w twoim aspekcie?
@mscisawzgniko5232
@mscisawzgniko5232 2 жыл бұрын
Zawsze możesz przeczytać książkę Łukasza, Światy równolegle, w której jest rozdział dotyczący płaskiej Ziemi. Polecam
@chlodnia
@chlodnia 2 жыл бұрын
Dzieku
@pawekosiewicz5929
@pawekosiewicz5929 2 жыл бұрын
Z tymi lekarzami to jest dramat w naszym kraju. Gdybym sam się w porę nie zdiagnozował to bym już nie żył...
@anteksolok
@anteksolok 2 жыл бұрын
26:00 a co powodem zastoju w szkolnictwie od Xix wieku?
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic 2 жыл бұрын
Gdyby te badania baterii w warunkach różnego przyspieszenia miały mieć jedynie militarne zastosowanie, to (przede wszystkim) nie byłyby publikowane. A mogą mieć zastosowanie do wszystkich pojazdów w których najsłabszym ogniwem nie jest człowiek. Nie muszą to być koniecznie rakiety hipersoniczne - może chodzić o różne np. sondy i próbniki.
@joansca4121
@joansca4121 2 жыл бұрын
witam i pozdrawiam
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Witam znów
@balangowicz
@balangowicz 2 жыл бұрын
Tutaj prośba o mniej migające tło w odcinkach. Taka mała prośba od wiernego widza 😇
@andrzej9618
@andrzej9618 2 жыл бұрын
Myślałem że coś powiesz o wybuchu wulkanu zmiany ciśnienia na Kasprowym i śnieżycy i czy my ludzie potrafimy zrobić tak samo.
@DzikiFotograf
@DzikiFotograf 2 жыл бұрын
Jak wybuchamy z naszymi emocjami to też zmienia nam się ciśnienie krwi, a zamiast śnieżycy jest potok łez :)
@andrzej9618
@andrzej9618 2 жыл бұрын
@@DzikiFotograf 😂
@witlaz
@witlaz 2 жыл бұрын
Co za efekty. Padło słowo "zawał" i nagle w kadr wjeżdża karetka. Efekt byłby wiekszy jak by wjechała na bombach. Ale wiem. Budżet jeszcze nie ten.
@michal_bok
@michal_bok 2 жыл бұрын
0:40 "no co ty wyprawiasz, siedź normalnie, przestań się wiercić!"
@picarro001
@picarro001 2 жыл бұрын
Moja biolożka krzyczy że sinice to cyjanobakterie, a nie glony. Jeszcze ci palcem pogroziła xD
@FeeBigT
@FeeBigT 2 жыл бұрын
like za grawitacje i dziury 😅
@ericcartman5352
@ericcartman5352 2 жыл бұрын
👍
@ireneuszkowalczyk7606
@ireneuszkowalczyk7606 2 жыл бұрын
Panie Łukaszu, czy Pana informacje o sposobie wyboru tematów nie znaczą o coraz gorszej kondycji samej nauki?
@jankotarba2934
@jankotarba2934 2 жыл бұрын
W sumie to jest ciekawy temat, choć skłaniałbym się raczej do tezy że popularyzatorzy nauki muszą też czasem dostosowywać przekaz żeby zainteresować odbiorcę. I o ile w serii "Czytamy Naturę" pan Łukasz czyta często specjalistyczne pisma, to nadal program zachowany jest w konwencji popularno-naukowej która ma za zadanie też zainteresować widza. Jestem pewien że jest pełno naprawdę dużo wnoszących do danych dziedzin artykułów, jednak nie lądują w programie z powodu ich już niedostępności dla osoby nie związanej z takową dziedziną. Poprostu są takie rzeczy w nauce które nawet jakbyśmy chcieli to nie spopularyzujemy. Takie jest moje zdanie, chociaż przyznam się że w sumie również chętnie wysłuchałbym pana Łamży co ma do powiedzenia. :)
@TorrioPL
@TorrioPL 2 жыл бұрын
Dla mnie naciągane są te badania behawiorystyczne.
@SYN-flood
@SYN-flood 2 жыл бұрын
Dziś cicho, w tamtym tygodniu głośno, ale ambulans był w tym tygodniu i w tamtym :-)
@alchemia2.0
@alchemia2.0 2 жыл бұрын
Czyli jesteśmy po szczycie fali... ;)
@SYN-flood
@SYN-flood 2 жыл бұрын
@@alchemia2.0 nie no, na razie jest Constans. Zobaczymy w następnym odcinku.
@MarcinSzewczak
@MarcinSzewczak 2 жыл бұрын
2:10 niuton/kilogram lub metr/sekundę^2
@umetsunota8875
@umetsunota8875 2 жыл бұрын
Sekunda kwadratowa ?
@The123Adrian
@The123Adrian 2 жыл бұрын
Z tego ostatniego przykładu o zaufaniu do AI wynika jeden straszny wniosek dotyczący funkcjonowania społeczeństwa jako całości. Zaufanie ludzi wzrosło do AI nawet jeśli nie zrozumieli tłumaczenia, więc by ludzie zaufali i zaakceptowali pewne rozwiązania wystarczy im to wytłumaczyć. Z tym że to tłumaczenie nie musi być nawet prawdziwe, jeśli będzie tak skomplikowane by większość nie zrozumiała i tak uwierzy. Takie tłumaczenie wsadźmy jeszcze w usta jakiegoś autorytetu naukowego by zwiększyć wiarygodność. Dodajmy jeszcze do tłumaczenia nastawienie negatywne do tych co będą oponować. Jako że w społeczeństwie stosunkowo jest mniej jednostek wybitnych niż reszty, otrzymujemy "prawdę" w którą wierzy większość (która nie zrozumiała tłumaczenia) oraz mniejszość (która zrozumiała i widzi sprzeczność). Właśnie dlatego totalitaryzmom zależy na tym by społeczeństwa było wystarczająco inteligentne by pracować ale nic ponad.
@kamyk_wj2589
@kamyk_wj2589 2 жыл бұрын
Uwaga z nadużywaniem eufemizmów przekleństw.
@ravs9773
@ravs9773 2 жыл бұрын
g = 9,81 m/s^2 lub N/kg
@PawelJimmi
@PawelJimmi 2 жыл бұрын
5:42 napisali
@PawelJimmi
@PawelJimmi 2 жыл бұрын
2:23 Czy można w ogóle powiedzieć że planeta ma ciężar... planeta może być masywniejsza, gęstsza ... ale na niczym chyba nie ciąży.
@lidiad7188
@lidiad7188 2 жыл бұрын
można. błąd jest na poziomie języka. Ciężar w fizyce to siła[N] , siła oddziaływania. Potocznie jest to pojęcie używane jako tożsame z pojęciem masy [kg] , co jest błędem .. to jest nieco mylące ale można się przyzwyczaić :).... ergo : planeta może śmiało mieć ciężar, podlegać siłom ciążenia, mimo że na niczym nie leży i na nic "nie naciska" ... przedstawiłam uzasadnienie w oparciu o klasyczną fizykę Newtona.... w ujęciu relatywistycznym jest to trochę inaczej (tam masę rozważa się jako zakrzywienie czasoprzestrzeni a grawitacja jest bardziej efektem geometrycznym), a w ujęciu kwantowym też jest pewnie jakoś inaczej , ale nie wyjaśnie jak bo rozumiem. Za czasów moich studiów uznawano że mechanika kwantowa łamie się w skali makro.
@mariusz76a
@mariusz76a 2 жыл бұрын
Gdzie z takim R do ludzi. Kto to widział, dajcie spokój.
@temen1167
@temen1167 2 жыл бұрын
Przyspieszenie to to o ile w jednostce czasu (nieskończenie małej dla przyspieszenia chwilowego) rośnie prędkość, czyli m/s i jeszcze raz na s czyli m/s2. Żadnych niutonów i kilogramów! No i tak ziemskie wynosi 9,81 ( z grubsza). Pozdrawiam. PS, Chińczycy oszukują z pojemnościami baterii litowo-jonowymi okropnie.
@mymindmakesnoises
@mymindmakesnoises 2 жыл бұрын
0:07 cóż za spryciarz
@borojkd8189
@borojkd8189 2 жыл бұрын
Co ma piernik do wiatraka? no mąkę :D XD
@SYN-flood
@SYN-flood 2 жыл бұрын
I mają tyle samo liter. 1234567 p i ern i k w i a trak
@piotrkowalczyk4788
@piotrkowalczyk4788 2 жыл бұрын
9,81m/s2
@temen1167
@temen1167 2 жыл бұрын
Lekarze nie chcą AI z tych samych powodów dla których osiemnastowieczni tkacze niszczyli maszyny....
@kazimierz1834
@kazimierz1834 2 жыл бұрын
Pogadanka z bardzo ciekawie przedstawionymi tematami🙂... tylko po co "kurde"🥴.... Zupelnie nie pasuje🤔...
@adamwilanowski2737
@adamwilanowski2737 2 жыл бұрын
9,81 m/ss
@Herlrzax
@Herlrzax 2 жыл бұрын
Prawdziwy pasjonat nauki :)
@stefankarwowski6771
@stefankarwowski6771 2 жыл бұрын
co ci się porobiło z czaszką? jesteś z innej planety?!
@magnetek5171
@magnetek5171 2 жыл бұрын
Dlaczego nie powiedział, że Chińczycy badają te baterie w przyspieszeniu 50[G] dla uzyskania rakiet hipersonicznych? Bo się boi mówić o militarnych zastosowaniach?
@tomtomski4454
@tomtomski4454 2 жыл бұрын
Pić za dużo alkoholu też nie powiniśmy a pijemy. Nie wszystko się robi bo powinno. AI nie lubimy i tyle. A ja piewrwszy rzucę w AI kamieniem.
@DzikiFotograf
@DzikiFotograf 2 жыл бұрын
Jeszcze AI zginie od tego kamienia jak dinozaury :D
@BezdomnyBlogger
@BezdomnyBlogger 2 жыл бұрын
Oj, panie doktorze! Przyspieszenie jest w metrach/s2, a nie w newtonach :D g=9,81m/s2
@MrStachox
@MrStachox 2 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/hneXlaWXYtdpebM Woda bez tlenu? Chyba czegoś nie rozumiem. Co do AI w medycynie, to uważam, że jak tylko wejdzie do podstawowej diagnostyki medycznej w POZ, to będzie to kolejny skok cywilizacyjny, coś jak pierwszy antybiotyk.
@umetsunota8875
@umetsunota8875 2 жыл бұрын
On ma chiński akcent ;)
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 жыл бұрын
Chińczycy chcą opanować kosmos, ale jak wszyscy poprzednicy, zaczną od Ziemi...
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Lekarze AI nie chcą stosować, bo AI nie bierze łapówek.
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 2 жыл бұрын
bierze łapówki tylko większe od korporacji
@piotrzarzycki5897
@piotrzarzycki5897 2 жыл бұрын
O ile dobrze pamiętam, Chińczycy nie zaczeli żadnej wojny.
@grzeskalisz6482
@grzeskalisz6482 2 жыл бұрын
.
@emde3659
@emde3659 2 жыл бұрын
Za te słowo na h to chyba będzie demotyzacja xd
@rosomak8244
@rosomak8244 2 жыл бұрын
Kołtun
@andrzejbo1
@andrzejbo1 2 жыл бұрын
Dziwi się Pan Chińczykom? Oni też muszą mieć fundusze na badania, a wojsko dobrze płaci. Dobrze, że to publikują, a nie utajniają. niestety, ale na "normalne" badania pieniędzy nie ma. Trzeba pracować dla wojska, korporacji albo iść na fali. Nikt nie da pieniędzy na badanie życia szczurów, ale jak się dopisze życie szczurów w związku z efektem cieplarnianym lub życie szczurów na innych planetach, to fundusze się znajdą.
@mirekbak489
@mirekbak489 2 жыл бұрын
9,81 m/s kwadrat to jest przyspieszenie ziemskie ,drugie prawo Newtona a=F/m . Od osoby prowadzącej program naukowy możnaby się spodziewać podstawowej znajomości fizyki ze szkoły podstawowej .Na powierzchni Słońca jest ciążenie 28g ,na Jowiszu 2,8 g na Saturnie i Uranie zbliżone do ziemskiego ,pytanie dla pana dlaczego 90 krotnie masywniejszy Saturn ma ciążenie na umownej powierzchni tylko nieco większe niż na Ziemi .Podpowiedź.a=GM/R(kwadratR). Masa Ziemi to 6×10 do 24 kilogramów czyli 10 moli kilogramów ,pani na chemi mogłaby się zdziwić .Co do sztucznej inteligencji w medycynie to proszę sobie wyobrazić jest pan lekarzem , zarabia pan 40000miesiecznie przychodzi pacjent do pana, sztuczna inteligencja pokazuje grypę a ma Pan wytyczne aby wykazywał kowida ,potem przychodzi inny pacjent zaszczepiony mrna i sztuczna inteligencja pokazuje koronę taką chorobę pan diagnozuje a wytyczne z ministerstwa zdrowia są że ma być grypa .I pan diagnozuje wg sztucznej inteligencji w końcu ministerstwo zdrowia się denerwuje i wywala pana z roboty ,gdzie Pan znajdzie równie dobrze płatną pracę. Oto jest pytanie .Żadna sztuczna inteligencja nie wygra z zawiłościami wytycznych ministerstwa zdrowia czy teraz ministerstwa prawdy .Mógłby Pan lepiej zrobić program jak to jest że grypa ustąpiła na rzecz innego wirusa jak to jest że jeden wirus powoduje że na drugi już nie chorujemy ,czyżby się wzajemnie zjadały ,to po co wirusowi aparat komórkowy jak mogą wzajemnie się zjadać .Tak jak mówił słynny naukowiec Ferdynand Kiepski są rzeczy o których nawet fizjologom się nie śniło .
@umetsunota8875
@umetsunota8875 2 жыл бұрын
Oni kto ..?naukowcy
@SBATTORY
@SBATTORY 2 жыл бұрын
lipa
@minecraftZSRRIII
@minecraftZSRRIII 2 жыл бұрын
Lepiej niech pan nie buszuje po Chińskich stronach bo jeszcze zaśnie pan kiedyś u siebie w domu a obudzi się w obozie przymusowej pracy...
@umetsunota8875
@umetsunota8875 2 жыл бұрын
Bzdury .. podrasowane bzdetami
@redtomas
@redtomas 2 жыл бұрын
Serio nie możesz człowieku się zorientować że np drony mogłyby przyspieszać z przeciążeniami na poziomie 50G?
@pocztowka2
@pocztowka2 2 жыл бұрын
nie wiem czy komentarze są moderowane, ale nie da się tego słuchać..
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
g [m/s^2] :)
@adamganski2012
@adamganski2012 2 жыл бұрын
👍
Кәріс өшін алды...| Synyptas 3 | 10 серия
24:51
kak budto
Рет қаралды 1,3 МЛН
New Gadgets! Bycycle 4.0 🚲 #shorts
00:14
BongBee Family
Рет қаралды 16 МЛН
СНЕЖКИ ЛЕТОМ?? #shorts
00:30
Паша Осадчий
Рет қаралды 4,3 МЛН
Hobbit. Historia prawdziwa | Nasi przodkowie #6
23:56
Copernicus
Рет қаралды 37 М.
Why It Was Almost Impossible to Make the Blue LED
33:45
Veritasium
Рет қаралды 22 МЛН
С ноутбуком придется попрощаться
0:18
Up Your Brains
Рет қаралды 430 М.
Дени против умной колонки😁
0:40
Deni & Mani
Рет қаралды 11 МЛН
Mem VPN - в Apple Store
0:30
AndroHack
Рет қаралды 69 М.