Chciałbym podziękować, że tworzy Pan tą serię, jest wybitna!
@adamkwalczyk3 жыл бұрын
13:24 opowieść o cyrkonie i ziarenkach minerałów powstających w warunkach magmatycznych jako nośnikach wiedzy o dziejach ziemi przywiodła mi na myśl inne, tym razem strategiczne znaczenie wiedzy geologicznej, która przyczyniła się do odnalezienia i zbombardowania lokalizacji z której pozyskiwano piasek do bomb balonowych stosowanych przez Japończyków w końcowej fazie IIWŚ.
@arthy273 жыл бұрын
Ale elegancka ta astrofaza dzisiaj :D
@Wikuniowsky3 жыл бұрын
Uwielbiam zróżnicowaną naturę tego profilu, prowadzący - klasa ;)
@zofiaagnieszkabiernacka8263 жыл бұрын
Genialny ten wykład o geochemii. Super.
@Zmiana_Pogody3 жыл бұрын
Ja niewiele zrozumiałam (bo też się nie starałam, osobiście czekałam na paleo instrument i wieloryba), ale akurat pisałam sobie moimi piórami do kaligrafii i z 50 razy napisałam "Geochemia to trudna kochanka", czy jakoś tak ;) Bardzo fajnie pisze się G i dwa ozdobne k w "kochance" XD
@zofiaagnieszkabiernacka8263 жыл бұрын
Ja też zwróciłam uwagę na to zdanie😀 a kaligrafia uczy cierpliwośći, prawda?
@pawetomczak6313 жыл бұрын
ŁUKASZ LAMŻA Łukaszu - nie używaj określenia "gorszy" w odniesieniu do sygmalu wielorybiego. Znając jego wielodźwiękową charakterystykę, można przy pomocy odpowiednich automatycznyvh rejestratorów i analizatorów jego odbić zyskać znacznie plastyczniejszy obraz badanych obszarów den oceanicznych niż w przypadku użycia monodźwięku. :-)
@majkimajki11473 жыл бұрын
Witam panie Łukaszu, tak naprawdę to my jeszcze tak mało wiemy ,ile jest jeszcze do odkrycia ,to nie bywałe jak nauka zmienia nasze życie i oby tylko do przodu ku rozwojowy a nie zagładzie !!!
@brlemon2 жыл бұрын
Racjonalne podejście do rzeczywistości jest bardzo ważne w tym całym show, którym karmią nas media! Ważne dla tych, którzy mają skomplikowane problemy: odejmować !, nie dodawać
@rkorzen3 жыл бұрын
Cześć i czołem Dobry Człowieku. Dziękuję za wspaniałe programy. Sztuka grania na muszlach nie zamarła. W świetle tego odkrycia jest to jeszcze bardziej niesamowite. Instrument dęty niemal w całości stworzony przez naturę przetrwał w swojej formie do dzisiaj. Możliwości gry na muszli są znacznie większe niż ta próbka, którą usłyszeliśmy. Można na niej grać naprawdę ładne, interesujące melodie. Szereg dźwięków instrumentu można poszerzyć poprzez wsuwanie i wysuwanie dłoni w muszlę - na podobnej zasadzie jak to się robi na waltorniach naturalnych. Jednym z mistrzów gry na muszlach jest Steve Turee, próbkę jego możliwości możemy wysłuchać choćby w tym nagraniu: kzbin.info/www/bejne/nJzYommmp797paM
@LukaszLamza3 жыл бұрын
O, kurczę, niezły jest. Dzięki. To ja się odwdzięczę: kzbin.info/www/bejne/iKjUm3mjob6XhMk
@bazejzaganczyk84273 жыл бұрын
Jak zwykle mega materiał. Dzięki
@zenustajmir56093 жыл бұрын
Szacunek za pracę.
@kamyk_wj25893 жыл бұрын
Sprzed jakichś 25 lat pamiętam artykuł ze Scientific American na temat tego wcześniejszego - neandertalskiego - instrumentu. Zdaje się, że na podstawie odległości między dwoma dziurkami i trzecią z lekka nadłupaną odtwarzano strój tego instrumentu. Zdaje się, że wyszła skala durowa... Pewnie można sprawdzić w archiwum. A z tym cyrkonem to musiałem poszukać w wikipedii bo jakoś tak niejasno wyszło. Pamiętałem ze szkoły, że cyrkon to metal przejściowy wykorzystywany w technice jądrowej. Zupełnie mi nie pasowały te ziarenka, drobinki itp. Metale nieszlachetne raczej nie występują w postaci rodzimej. Po sprawdzeniu okazało się, że tak nazywa się również minerał, składający się głównie z krzemianu cyrkonu. Zapewne szło o drobiny tego minerału. Poza tym - klasa, jak zwykle.
@LukaszLamza3 жыл бұрын
Tak, słowo "cyrkon" ma dwa znaczenia, tutaj wyłącznie jako nazwa minerału.
@ciekawskiukasz79423 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam!
@miszczuskc3 жыл бұрын
Panie Łukaszu (rzadko mówię Panie..) szacunek naprawdę, tak się cieszę, że są takie treści w przestrzeni i szanuję za uwagi o zwierzętach, etyce, byciu bardziej ambitnymi także w tym sensie, bardzo ważnym sensie i nie tylko dla nas. Pozdro!
@darekdarek16173 жыл бұрын
Witaj Lukaszu. Milo bylo Cię spotkać i porozmawiać :). Jak zwykle trzy ciekawe tematy. Pozdrawiam serdecznie, trochę jak przez uleksyt :)
@LukaszLamza3 жыл бұрын
O, znajoma twarz! I nawzajem. :) Uleksyt fajny, zapamiętam.
@birczin3 жыл бұрын
Jak zwykle wspaniały odcinek. Panie Łukaszu, znakomicie się pana słucha, świetne przygotowanie merytoryczne, estetyczne.. ciekawe słownictwo, a jednak wszystko na pełnym luzie - taka powinna właśnie być nauka! Naszło mnie przy okazji pytanie (no bo ileż można słodzić), które być może już przewijało się pod wcześniejszymi odcinkami, mianowicie: kto zajmuje się wyborem artykułów, które mają znaleźć się w danym odcinku? Czy jest to sugestywny wybór pański, z góry narzucone przez kogoś tam skądś tam, a może odbywa się to na drodze losowania itd itp ? :)) Kolejny poniedziałku przybywaj! Pozdrawiam!
@mondocabezo4443 жыл бұрын
Bardzo ciekawe zwłaszcza o tym nudnym miliardzie lat
@pavloo88503 жыл бұрын
Super! Dziekuję za ten odcinek :D
@bibliotekialeksandryjskie58303 жыл бұрын
Cześć i czołem naukowi przyjaciele !
@chopakizewsi91613 жыл бұрын
Publicznie dzień dobry!
@piotrjuszczyk12 жыл бұрын
Łapka w górę obowiązkowo.
@Potimus_Ripme3 жыл бұрын
Dobrzy ludzie! Dzisiaj kawa i Lamża w plenerze bo pogoda dopisuje. W Gnieźnie 12 stopni
@MaciekMedyj3 жыл бұрын
Dźwięki podobne do tych z instrumentu w części 1) wydają również wieloryby 3). Niezła by była akcja, gdyby na podobnych częstotliwościach rezonował kryształ cyrkonu 2) ;-)
@milOzaur3 жыл бұрын
O fajnie, bedzie co i kogo posluchac dzisiaj
@TheBorgmester3 жыл бұрын
10:46 Technet jest pierwszym otrzymanym sztucznie pierwiastkiem ; )
@x64Joxer3 жыл бұрын
Dziękuję
@AnnaWołosz4 ай бұрын
Dołączyłam do oglądaczy z opóźnieniem, stąd dopiero teraz podsuwam koleżankom i kolegom zainteresowanym nauką pewną sugestię. Chodzi o instrumenty, znalezione w jaskiniach. Jeden to rodzaj rurki z dziurkami, w domyśle fujarka. Niekoniecznie powietrze wdmuchiwano tam ustami. Pamiętacie rury, którymi się kręciło, żeby grały? Tak robią też dawne zabawki na Kurpiach, czyli siukace. Kawałeczek cienkiej deski z dziurkami, na sznurku, kręci się tym i słychać gwizd. Może o to chodziło?
@skublin3 жыл бұрын
Dzień dobry! A na pewno już teraz :)
@antares12333 жыл бұрын
"I o to chodzi, i o to chodzi." :) By móc wybrać sobie kanał, który z przyjemnością będzie się oglądać :)
@gonzogorf70193 жыл бұрын
Uwielbiam to krakowskie (t)rzcz :)
@Heliimat3 жыл бұрын
Dzięki
@adambogusawski92693 жыл бұрын
Dla zasięgu :)
@TuskaDogLover3 жыл бұрын
O kurczę, mieszkam w Grazu, musze koniecznie odwiedzić Ljubljanę, kiedy to będzie już możliwe.
@lubomirpetrowpahuta3 жыл бұрын
Nie wiem czy aby w przypadku takiego "mięknięcia" kontynentu nic się nie zmienia. Wydaje mi się że linia brzegu mogła się wydłużać, na dwa sposoby. Jeden to taki jak widzi się placek gęstej farby. Ma stałą objętość i rozlewając się zmniejsza grubość ale zwiększa średnicę a za tym obwód. To gdy plastyczność jest ogólnie taka sama. Natomiast jeśli plastyczność a co za tym idzie wytrzymałość na rozciąganie jest różna to brzegi takiego placka mogą rwać się promieniście a to również wydłuży linię brzegową. Przy okazji poznawania coraz lepiej Ziemi od strony geologicznej, ewolucyjnej cywilizacja lepiej przygotuje się na eksplorację Wszechświata w poszukiwaniu planet które będzie można brać pod uwagę jako następców naszej planety.
@komar79293 жыл бұрын
1. Niech zgadnę: sejsmolodzy używają pewnie do opisu tych odbitych fal m. in. harmonicznych i szeregu Fouriera. 2. Stosowanie podczas wojen bomb głębinowych spowodowało zapewne przytępienie słuchu u setek czy tysięcy gatunków stworzeń morskich. To dopiero musiał być chaos. 3. Muszlo-flet sprzed 15 tyś. lat - to mniej więcej z tego okresu pochodzą słynne malowidła z jaskini Lascaux.
@IvQ3 жыл бұрын
lajkuje, komentuje, ogladam
@krissmac42063 жыл бұрын
Dziękuję za bardzo ciekawy materiał. Jedno pytanie nie pozwala mi zaznać spokoju. Tej informacji zabrakło mi w materiale. W jaki sposób datowane jest powstanie badanego cyrkonu. C14 raczej nie bo to nie jest cykl biologiczny. Proszę o uzupełnienie ;-).
@vlad1290palovic3 жыл бұрын
Nie chodzi o sam pierwiastek cyrkon (Zr), ale o skład "innych domieszek, które wlazły w trakcie krystalizacji" cyrkonu (ZrSiO4). Od tych donieszek, nota bene, zależy również m.in. kolor kryształu (a co za tym idzie - jego jubilerska nazwa). pl.wikipedia.org/wiki/Cyrkon_(minera%C5%82)#W%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci
@gimauarich.27533 жыл бұрын
szacun dla naukowców --ze nie chcą zakłócać spokoju wieloryba , ... zostali ,, tyko ,, wojskowi , mniej empatyczni a 1000x bardziej zakłócający sonarami głębiny morskie w konsekwencje migracje wielorybów ,
@WatFat3 жыл бұрын
4:50 C4 D4 C4
@LukaszLamza3 жыл бұрын
Brawa dla czujnych. :)
@adamkwalczyk3 жыл бұрын
Pierwszy i trzeci dźwięk różniły się.
@tatraaaaa3 жыл бұрын
Może odcinek o zlodowaceniu/ zlodowaceniach w historii Ziemii?
@matiaks78653 жыл бұрын
20:37 Czy tylko mi ten niegrający instrument wygląda jakby miał to być właśnie ustnik do instrumentu takiego jak ten przedstawiony wcześniej?
@tatraaaaa3 жыл бұрын
Mógłbym Cię słuchać godzinami....
@adamganski2012Ай бұрын
👍
@srogamina3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/rZS1i2Sunsitqq8 Tutaj podobno się udało wydać dźwięki, prawdopodobnie na replice.
@michaswiatkowiak49093 жыл бұрын
Skąd wiadomo, że ta muszla to instrument do wygrywania muzyki? Mogło to być na przykład narzędzie do komunikacji na odległość.
@czoobrzuch81303 жыл бұрын
Jest wiele instrumentów które mają taką funkcję: talking drum (chyba najbardziej wysublimowany), a w polsce trombity lub rodzaj śpiewanych zawołań zwany helokaniami. Zatem nie wiem czy jedno przeczy drugiemu.
@burylis53333 жыл бұрын
A może do cilałtowania się po ziołach i grzybch w wędrówkach w inne wymiary 😂
@Leahtin3 жыл бұрын
Ah, jak ja lubię te poszukiwania uniwersalnych właściwości świata ;-)
@akta19843 жыл бұрын
Wieloryby sa cool!!!
@marekczogaa78503 жыл бұрын
za to naszych czasów nie można nazwać nudnych to co obecnie spływa do oceanów ,natura już pewnie pracuję co by tu ulepić z tych nowych związków (:
@joansca41213 жыл бұрын
witam i pozdrawiam
@cyjanek14963 жыл бұрын
Aaahaaaaa, bo to dzisiaj poniedziałek🤔
@GromKuba3 жыл бұрын
Parę lat temu zaproponowano aby do badania geologii lądów wykorzystać drżenie sejsmiczne fal i pływów morskich.
@burylis53333 жыл бұрын
20:53 😂
@s3rverius3 жыл бұрын
Cyrkon, to nazwa i minerału i pierwiastka (Zr)
@burylis53333 жыл бұрын
Fakt najnudniejszy przedział miliarda lat 😂
@watigrisamentum15623 жыл бұрын
Ooo S Z E F !!!
@look9973 жыл бұрын
0:48 Brzmisz jak polak.
@DzikiFotograf3 жыл бұрын
Wszelkie badania powinni robić na więźniach. Po co męczyć myszy, szczury i inne zwierzaki, skoro tu od razu mielibyśmy efekt działania na człowieka.
@seven74743 жыл бұрын
Na tobie powinni przetestować chlorek potasu :)
@DzikiFotograf3 жыл бұрын
@@seven7474 Dlaczego uważasz, że testowanie na zwierzętach jest okej, a na ludziach nie? (np zabójcach itp)
@seven74743 жыл бұрын
@@DzikiFotograf bo zawsze to ty możesz być tym człowiekiem na którym będą przeprowadzane testy (mało jest przypadków że ktoś przesiedział kilkanaście lat za niewinność?).
@DzikiFotograf3 жыл бұрын
@@seven7474 Bez przesady, zdecydowana większość nie trafia za kratki bez powodu.