Dlaczego EL84? Krótko o historii i brzmieniu (

  Рет қаралды 23,873

tomekkruger

tomekkruger

Күн бұрын

Пікірлер
@michalwarmbier4113
@michalwarmbier4113 4 жыл бұрын
Serdecznie dziekuje za kolejny wspaniały odcinek
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Miło mi, że się podobało.
@luckyluck444
@luckyluck444 4 жыл бұрын
Zacny kanał Panie Tomku. Dziękuje za tematykę lamp. Nie mam doświadczenia ze wzmacniaczami audio, ale po odsłuchaniu pieców gitarowych jak dla mnie czysty kanał z lampa mocy EL84 to rzeczywiście poezja. Majestatycznie uwypuklony środek pasma zacnie komponujący się z wysokimi i średnimi, przyjemniej brzmiąca niż EL34 na czystym. Z drugiej strony jest tez coś magicznego w 6v6, jednoznacznie kojarzącą sie z amerykańskim bluesem. Tam wyraźnie uwypuklone są soprany i basy (w 6L6 jescze mocniej) z ukrytym środkiem (np John Mayer „Slow dancing in the burning room”). Ale każdy ma swój gust muzyczny. Wszystkiego najlepszego w 2021 dla Wszystkich.
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
6V6 miała to nieszczęście być wypuszczona w tym samym czasie co 6L6. Będę kiedyś opowiadał o tych lampach.
@grzegorzpianko1462
@grzegorzpianko1462 Жыл бұрын
Ciekawy filmik dzięki niemu dowiedziałem się ze mój wzmacniacz posiada najlepsze lampy na świecie pozdrawiam
@eternit-st
@eternit-st Ай бұрын
Czym się różni lampa na 8 pinów od lampy na 7 pinów i czy mogę zastosować taką lampe na 7 pinów do podstawki na 8 w wzmacniaczu?
@tomekkruger
@tomekkruger Ай бұрын
Pytanie brzmi jak "czym się różni tetroda od pentody?". Zamienniki lamp dobieramy ze względu na podobne parametry, a nie ilość wyprowadzeń. Znaczące parametry triody to napięcie anodowe, współczynnik wzmocnienia, napięcie siatki sterującej, nachylenie charakterystyki, oporności wewnętrzne, pomniejsze to pojemności elektrodowe. Pentody: dochodzi napięcie i prąd siatki ekranującej. Poza tym, co poniekąd wyprowadza się z oporów, impedancja wyjściowa. Czy można zastosować oktalową lampę zamiast novalowej itd? Odpowiedź napisałem wcześniej, lampy dobieramy ze względu na parametry, a nie ilość wyprowadzeń. Zamiast EL34 nie zastosujemy EL84, ale 6L6 tak.
@eternit-st
@eternit-st Ай бұрын
@tomekkruger lampa l34 są dwa rodzaje 8 nóżek i 7 nóżek i teraz nie wiem czy mogę ją założyć
@tomekkruger
@tomekkruger Ай бұрын
@eternit-st zajrzyj do katalogu i porównaj, sa dostępne w sieci. Druga rzecz: na pewno L34? Nie znam takiej lampy.
@eternit-st
@eternit-st Ай бұрын
@tomekkruger El 34 pomyłka
@tomekkruger
@tomekkruger Ай бұрын
@eternit-st EL34 ma tylko podstawke oktalowa. Gniazdo 5903/13. Można zamiennie stosować wszystkie typy el34, 6ca7, 6p27s. Inne wyprowadzenia ma KT 77 i tutaj trzeba kombinować przejście. Inna podstawka to EL 60. Inne ustawienie bias to 6550. Istnieje możliwość zastosowania 6L6 ale to tetroda, mniejsze napięcie ekranu.
@miroslawswigon4464
@miroslawswigon4464 4 жыл бұрын
Fajny, ciekawy materiał i edycja. Proszę tylko sprawdzić wymowę "pasz pul" - (push pull). Czy można prosić przy okazji o filmiki na temat lamp 805 i EL156? Dziękuję i pozdrawiam!
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Dziękuję. Wymowa push pull w Polsce jest różna i zależy od regionu, wiem, że push czyta się poosh, ale zapominam o tym. Języka uczyłem się sam, więc nie ukrywam, że mam błędną wymowę. Ja się nie upieram przy tej nazwie, wolę polską "przeciwsobnie" i zamiast SE - niesymetryczny. Co do omówienia konkretnych lamp, no cóż, mógłbym każdą omawiać z osobna. Oznacza to jednak poświecenie czasu na kopanie w katalogach, zasobach internetu i innych publikacjach, a na to go nie mam. Pracuje zawodowo przez 10-16 godzin dziennie. YT to tylko dodatkowa hobbystyczna działalność będąca pośrednio efektem napraw urządzeń, bo tak czy siak, fotografowałem naprawiane urządzenia. Czytałem sporo komentarzy na kanale RS pod tematami lampowymi i postanowiłem zrobić krótką serię edukacyjną. Ponadto, jak usłyszy Pan niebawem w filmie o EL34, jeśli go Pan obejrzy, raczej idę własną ścieżką i wybieram tematy wg własnego widzi mi się. Innymi słowy, muszę mieć solidne źródła, żeby coś opracować. No i czas. EDIT: jest tak wiele tematów, które chciałbym zrealizować... może kiedyś uda się przygotować rzetelnie ten temat. Na razie mam do omówienia przykłady wzmacniaczy Mullarda, typowego PP z lat 50, typowego SE z lat 50 (na pentodach). Mam do przeprowadzenia doświadczenie związane z preampem, pokazową budowę wzmacniacza SE i PP i wiele innych tematów. Ale postaram się nie zapominać o wymowie PP, bo po prawdzie nauczyłem się tak mówić jeszcze w latach 90 i mi zostało.
@BacoDrums
@BacoDrums 3 жыл бұрын
@@tomekkruger W Ameryce mawiają "puś".
@grzegorzpianko1462
@grzegorzpianko1462 6 ай бұрын
Mistrzostwo swiata te twoje filmiki osobiście jestem posiadaczem st 70 st 35 i preamp wszystko Dynaco na oryginalnych lampach Dynaco poezja dźwięku dla ucha pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger 6 ай бұрын
Dziękuję, wszystko zależy od źródeł. Pozdrawiam serdecznie.
@andrzej3511
@andrzej3511 4 жыл бұрын
18:20 Za to ja świetnie te lampy pamiętam! Niemiaszki z enerdówka używali grubszego materiału na katodę i anodę, która ponadto była superancko grafitowana. (Ktoś uważny bez trudu zobaczy znaczącą różnicę pod dobrym szkłem powiększającym.) W efekcie śmigała nawet na 350 V anodowego i bez bólu wzmacniacz przeciwsobny produkował 15 watów na wylocie bez ryzyka przegrzania anody oraz efektu dynatronowego i co najważniejsze: bez zniekształceń nieliniowych. Była wyraźnie lepsza od polamu, fajnie brzmiała szczególnie wtedy gdy trafo głośnikowe było z odczepem ultralinearnym oraz umiejętnie sekcjonowane - mocny bas, szeleszczące wysokie. Do dziś mam kilka nieużywanych egzemplarzy, których za nic się nie pozbędę gdyż czekają na dobre trafa głośnikowe w rozsądnej cenie. Jedyna ich wada jest taka, że potrafiły brumieć przez przeciekającą izolację żarnika od katody - na tyle silnie, że kłuło w uszy. Radykalnym rozwiązaniem tego problemu jest nieumasione, oddzielne żarzenie końcówki mocy spolaryzowane ca. +20V - milkną jak zaklęte od razu i nie śmiecą po stopniach wejściowych. Co do zasady: żarzenie lamp małej mocy zasilam zawsze z oddzielnego źródła, stabilizowane i dokładnie odfiltrowane - nie lubimy brumu! ;) Bardzo dobra lampa, szczególnie z dawnej, jeszcze komunistycznej produkcji, ze wszech miar godna polecenia, dzisiejsze to przy nich chłam! I uwierzcie: takie 2x15W brzmi jak półprzewodnikowa setka w kanale, tyle że jakoś lepiej, przyjemniej. Serio, serio. Na marginesie: rosyjska 6P14P to żaden odpowiednik EL84! Rosyjska pentoda ma inne charakterystyki i bez starannego doboru punktu pracy lampy ma znacznie większe zniekształcenia nieliniowe! Do gitary przejdzie (tylko kto dziś robi wzmacniacze gitarowe na lampach?), jako wzmacniacz domowy odradzam, tym bardziej, że jej żywotność jest taka jak wszystkich ruskich lamp - bardzo ograniczona. Generalnie staram się unikać ruskich lamp jak diabeł święconej wody, miałem z nimi wiele razy problemy, potrafią zdechnąć po pół roku bez powodu. I ostania sugestia: moim zdaniem najlepiej jest kupować lampy, nówki sztuki nieśmigane, z lat '80 - szczytowego okresu jakości i niezawodności lamp w całej ich historii. Dają one gwarancję że zdzierżą 20 lat piłowania po 10 godzin dziennie bez mrugnięcia okiem. Dzisiejsze są na prawdę gorsze, zapomnijcie o takim okresie używania lamp... Mają gorszą próżnię i gorsze pasty emisyjne na katodach.
@konradzelazny8038
@konradzelazny8038 4 жыл бұрын
95% współczesnych wzmacniaczy gitarowych jest lampowych... :) Reszta to cyfrowe symulatory.
@andrzej3511
@andrzej3511 4 жыл бұрын
@@konradzelazny8038 Popatrz przyjacielu po katalogach a dowiesz się że: 10 - 15 watowy wzmacniacz nikogo nie zainteresuje, większość to ANALOGOWE półprzewodniki, z czego szturmem wchodzą MOSFETy, a ściślej HEXFETy o brzmieniu łudząco podobnym do lampy, chińskimi wynalazkami pracującymi w klasie D nikt nie jest zainteresowany na serio, lampowe setki, na czterech KT88, są koszmarnie ciężkie i kupują je tylko gitarzyści których na nie stać, powiedzmy, w moim wieku - nowa generacja ma bardzo głęboko lampowe brzmienie skoro pod stopą ma przełącznik i może sobie wybrać dowolne brzmienie z DSP. Zrób eksperyment: zbuduj lampową setkę i spróbuj ją sprzedać. Błyskawicznie przekonasz się jakie zapotrzebowanie na lampy faktycznie jest...
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Radiomuseum podaje, że odpowiednik EL84 to 6BQ5, 6П14П, N709 i 7189. To prawda, że 6П14П nie jest idealnym odpowiednikiem EL84, bo ma inną moc admisyjną i trochę inne cha-ki, tak samo jak EL84 nie jest idealnym odpowiednikiem 7189 (przestrzegam przecież w filmie przed bezmyślnym zamieniam typów lamp, zwłaszcza, że sama EL84 od producentów japońskich miała inne parametry niż europejki pierwowzór). EL84S-STR też nie jest taka sama jak EL84. Pozostałe źródła do filmu również utrzymują, że powyższe jest prawdą. W latach 60 i 70 na rynku był duży chaos. Mamy inne doświadczenia z lampami, może trafiliśmy na inną serię produkcji. Dla mnie RFT, zwłaszcza EL34 są mało trwałe (we wzmacniaczu radiowęzłowym w mojej szkole, który potem odkupiłem RFT padały co 1,5 roku, dodam, że to było technikum elektroniczne, którego nauczyciele pracowali w Tonsilu, a ten robił piecyki na lampach, więc ustawiony był dobrze), a 6П14П eksploatowana do granic możliwości żyje do dziś. Robiłem na 6П14П wiele eksperymentów i lampa jest trwała. Dodatkowo jeśli chodzi o rosyjskie lampy, Sovtek wprowadził SV 83, która jest trwałą lampą (przynajmniej trwalszą niż ich EL84). Mówię o jej rodowodzie w filmie (zresztą nie pierwszym o lampach). Nowe lampy, no cóż, są gorsze jak większość rzeczy dziś produkowana. Jakoś chińskich prostowników odpowiadających GZ34 jest katastrofalna. Ale to tak samo jak z żarówkami. Produkuje się je tak, żeby się przepalały, samochody produkuje się tak, żeby się psuły. Każdy to wie i doświadcza na własnej skórze. Wzmacniacze gitarowe. Dopóki pandemia nie ogarnęła świata, przynajmniej raz w miesiącu byłem na koncercie metalowym. Umiem rozpoznać piec lampowy od tranzystorowego, zwłaszcza gdy technicy zdejmują pokrywy i widać EL34 lub KT88. Na 10 zespołów 2 może używają tranzystorów do gitar. Do basu najczęściej używa się tranzystora ze względów praktycznych. Na scenie nie potrzeba 100W mocy. Wyjście podpina się liniowo do miksera i idzie na tranzystorowe końcówki. "Lampowe brzmienie" z Celestiona 12'' w istocie jest tylko wokół wzmacniacza, bo jest zagłuszane przez odsłuchy. Koncertowe paczki to tylko tranzystory. Dziękuje za opisanie swoich doświadczeń z lampami, bardzo pouczający komentarz. Wg inżyniera Mullarda Alana Blake najlepsze lampy produkowano w okresie lat 60 i 70. W latach 80 odnotowano znaczny spadek jakości. "experts say that quality started to slip in the 1980 and the later welded plate EL34s were the least consistent of all" co znaczy, że "eksperci twierdzą, że jakość zaczęła spadać w 1980 roku, a później produkowane zgrzewane anody np.: w przypadku EL34 były najmniej spójne ze wszystkich." Jestem skłonny wierzyć facetowi, który pracował w Blackburn i projektował lampy dla Philipsa. Powszechnie znany w UK kolekcjoner lamp Phil Taylor także poświadcza tę opinię. No ale każdy ma inne doświadczenia. Jeszcze raz dziękuję za komentarz.
@konradzelazny8038
@konradzelazny8038 4 жыл бұрын
@andrzej3511 Co Ty wygadujesz... Jestem gitarzystą od 25 lat, gitarowe wzmacniacze lampowe konstruuję od 20 lat. Kiedy Ty ostatnio widziałeś wzmacniacz gitarowy? Jakie chińskie wynalazki? Jakie 10-15 W? 95 % to wzmacniacze lampowe o mocach od 5W do 120 W. 95% znanych mi gitarzystów gra na wzmacniach lampowych, reszta na cyfrowych. Najcześciej na 4x6L6GC, 2x6L6GC, 4xEL34, 2xEL34, 2xEL84, 1xEL34 itp itd. Peavey 5150, 6505, 6505+ 112, Fender 5150 III, Masa Boogie Dual Rectifier, Engl Fireball, Engl Savage, H&K Grandmeister, Laboga Mr Hector, Diezel VH4, Bugera 333, Orange Rockerverb, Blackstar HT, Fortin Satan, Randall Satan, Bogner Ecstasy, Bogner Ubershall, Orange Dark Terror, Laney Ironheart, Marshall JCM800/900/2000, Soldano SLO-100, PRS MT-15, Friedman Runt, VOX AC15/30, Revv Generator, Mesa Boogie Mark V... Wzmacniacze na których nagrano 95% współczesnych albumów rockowych, mówi Ci to coś? :D Wzmacniaczy tranzystorowych które przyjęły się na rynku praktycznie nie ma, jeśli już to są cyfrowe symulatory wymienionych przeze mnie wzmacniaczy lampowych.
@andrzej3511
@andrzej3511 4 жыл бұрын
@@tomekkruger No cóż, jedyne wyjaśnienie różnych doświadczeń z lampami RFT, jakie mi się nasuwa, jest takie, że Niemiaszki miały dobrze opanowaną EL84, zaś EL34 gorzej. Nie byłby to jedyny przypadek, że producent lamp jeden typ produkuje lepiej, inny gorzej. I tak się cały czas zastanawiam, czy ja używałem kiedykolwiek EL34 z enerdówka? Kurcze, nie pamiętam, za całe złoto świata, nie pamiętam! Rzecz druga: do naszego, komunistycznego grajdołka lampy z zachodu, jeśli docierały to ze sporym opóźnieniem i w tej konfiguracji moja obserwacja pokrywa się z tezami zachodnich speców o ile uwzględniać to opóźnienie. Tak czy inaczej, jeśli mam do wyboru nieużywaną lampę dawnej produkcji to znacznie chętniej sięgnę po nią niż po te produkowane dziś. Odnośnie kompatybilności lamp. Nawet przez sekundę nie przeszło mi przez myśl by zarzucać panu fałszywe tezy. Potwierdzam: lojalnie pan przestrzega przed bezmyślnymi wymianami lamp. Mnie wszakże chodziło o coś innego z ruską 6P14P. Ta lampa na tyle odbiega od EL84 że może sprawić spore kłopoty, dzielę się również swoimi doświadczeniami z ruskimi lampami tak w ogóle i nadal twierdzę: każda tylko NIE ruska. Osobiście bardzo wątpię by w ciągu, powiedzmy 20 lat, Rosjanie z niechlujnych producentów nagle przedzierzgnęli się w pedantów na japońską modłę. Może moja opinia korzeniami tkwi jeszcze w komunistycznych czasach i byle jakich przyrządach próżniowych wówczas produkowanych, może. Jednak jest ona we mnie tak silnie zakorzeniona, że zmienić mój pogląd będzie mi raczej trudno, tym bardziej, że zamierzam jeszcze zbudować może dwa, może trzy urządzenia na lampach. A to oznacza, że nie będę już mieć okazji ocenić ich dzisiejszych dokonań. I... jakoś do tego nie tęsknię. ;) Poza wszystkim, bardzo doceniam pański kanał - świetna robota. Wreszcie ktoś pokazuje analityczną stronę budowy układów na przyzwoitym poziomie. Ujmę rzecz tak: jeśli choć kilku chłopaków poszerzy wiedzę i nabędzie umiejętności projektowe to będzie to olbrzymi sukces uzasadniający pański wysiłek. Także starym wyjadaczom przyda się czyjeś spojrzenie i porównanie z własnym - to zawsze było zdrowe dla elektroniki. Bo nie wierzę w takiego omnibusa, który może uczciwie powiedzieć: elektronika nie ma dla mnie tajemnic. Zbyt wiele rozmaitych obszarów zastosowań, zbyt wiele technologii, zbyt wiele różnych rozwiązań i zbyt wiele odmiennych doświadczeń. Zyskał pan we mnie wiernego widza!
@henrykpycha1637
@henrykpycha1637 2 жыл бұрын
Witam serdecznie Dziękuje za utwierdzenie mojej opinii co do wspanialej lampy EL84 . Jestem jej zwolennikiem nawet stosowanej w klasie A. Używam lamp EL84 VALVO. Dziękuje za nauki i za Pana poświęcenie.
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
Ciekawe efekty też można uzyskać stosując wzmocnioną EL84 w trybie triody i klasie A, wrażenia brzmieniowe są bardzo ciekawe. Niektóre wersje 6BQ5, które mają za słabą siatkę na taką robotę.
@tenkowal
@tenkowal 2 жыл бұрын
16:12 Ale EL84 Sovteka to właśnie 6P14P :) Rzut oka w notę katalogową pokazuje, że nawet nie próbują udawać, że tak nie jest - to nota 6P14P ze zmienioną nazwą lampy. Sądząc po dziwnych przestrzeniach wokół tekstu EL84 to po najmniejszej linii oporu przerobili notę w paincie. Warto mieć to na uwadze przy szukaniu lamp do układów z podwyższonym napięciem anody - jak modne ostatnio klony Sansui AU-70.
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
Nie wiem po co kombinować klony AU70 skoro są w handlu trafa do CFB. Bez oryginalnego trafa nie uda się osiągnąć brzmienia Sansuja, a stosowanie hammodów mija się z celem. Wystarczy prześledzić kilka artykułów na temat CFB, żeby wiedzieć, że trafo do takiego układu nie jest łatwy do zrobienia. Lepiej od razu zaprojektować sobie CFB z 6P14P - EV z odwracaczem fazy z podzielonym obciążeniem, ale trzeba pamiętać o zmniejszeniu konwencjonalnego obciążenia, żeby zniekształcenia na wysokich były mniejsze. Zwykłe naśladownictwo bez przeliczania układu może przynieść więcej szkody niż dobrego brzmienia. Jako lampę wejściową można dać ECF 82, pentoda na wzmacniacz napięciowy, trioda na odwracacz fazy z obciążeniem po 22k w każdym z obwodów i na koniec PP z CFB z nieco podniesionym napięciem, powiedzmy do 320 V. Rozdzielenie obwodu sprzężenia katodowego od głośnikowego sprzyja zmniejszeniu przesunięć fazowych, a tutaj należy zauważyć niesymetrię bo tylko jedna z katod ma w obwodzie głośnik. Gdyby taki QUAD II miał większe trafo głośnikowe, grałby lepiej. Myślę, że kto projekt weźmie we własne ręce i umie nawijać bifilarnie trafa głośnikowe sam zrobi wzmacniacz brzmiący lepiej od AU70. Swoją drogą 6P14P bardzo lubię, gdyby nie rozrzut parametrów byłyby to świetne lampy, mają w brzmieniu nieco triodowych cech, być może dawniej, bo moje lampy są z lat 70, używali innych materiałów niż obecnie do EL84. Wykonanie EV jest trwalsze, ale mam zwykłe 6P14P, które grały ponad 4000 godzin w układzie równoległym SE i są w dobrym stanie :)
@RozovoMi
@RozovoMi Жыл бұрын
Super materiał, oby więcej tego na YT. Jeśli można mam pytanie czy ktoś wie jakie napięcie powinno być ustawione na siatce "G" dla 6P14P ? W AVT dla EL84 to napięcie wynosi -7,3. Czytałem, że dla 6P14P napięcie to powinno mieć inną wartość. W sieci jest wiele błędnych informacji może tutaj ktoś upewni mnie jak to powinno wyglądać ? Znalazłem informacje np -6,5 lub -5,8. Pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Napięcie siatki sterującej polaryzuje punkt pracy. Punkt pracy jest zależny od obciążenia. Wystarczy spojrzeć do charakterystyk i wykreślić sobie prostą obciążenia statyczną a potem dynamiczną. Punkt pracy wybieramy jeszcze zależnie od innych czynników, czyli zależy to od naszych warunków pracy - jakie napięcie i prąd w stanie ustalonym wybieramy, czyli także napięcie stałe siatki sterującej, które będzie musiało zostać wykorzystane jako polaryzacja, aby uzyskać to robocze napięcie i prąd. W stopniu mocy wyjściowej mamy różne ograniczenia w naszym wyborze. Po pierwsze, nie wolno nam przekraczać mocy admisyjnej lampy, w przeciwnym razie anoda będzie zbyt gorąca i lampa prawdopodobnie zacznie gazować. Po drugie, nie wolno nam przekraczać maksymalnego napięcia anody podanego przez producenta lamp. Jest to napięcie stałe punktu pracy plus maksymalne odchylenie. Trzeci parametr to dopuszczalne zniekształcenia. Pytanie powinno więc brzmieć: mam zasilanie 250V, trafo o impedancji 5,2koma, chce uzyskać 5W z 10% THD, jaką polaryzację siatki powinienem ustawić?
@RozovoMi
@RozovoMi Жыл бұрын
@@tomekkruger Dziękuję za informacje. Faktycznie pytanie nie jest zrozumiałe. Mam trochę lamp i dostęp do miernika AVT, ale w sieci znalazłem informacje, że pomiar 6P14P powinien być wykonywany z innym ustawieniem dla siatki G niż dla EL84. Z aktualnym stanem wiedzy nie czuje się na siłach aby projektować coś samemu. Dopiero się uczę, głównie czytam informacje w sieci, ale znajduję sporo sprzecznych informacji co wielokrotnie mnie już zniechęcało. Pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
@RozovoMi Wybór punktu pracy (czyli to napięcie na siatce) determinuje prąd spoczynkowy. Moc admisyjna to 14W. Ustawiamy punkt pracy, żeby tego nie przekroczyć. I tak ustawienie punktu pracy na krzywej siatkowej -6V da nam parametry 260V i prąd 54mA. -4V da nam 185V i prąd 75mA. Ale ten drugi przypadek dopuszcza mniejsze kołysanie siatki, bo tylko od 0 do -8V (amplituda napięcia sterującego 8V). -2V na siatce dopuszcza prąd 100mA przy napięciu 140V, a to oznacza, że prosta obciążenia będzie bardzo stroma (niska impedancja transformatora) a wahanie siatki tylko 4V. Gdybyśmy ustawili napięcie siatki sterującej -7V to napięcie anody winno wynosić 300V a prąd anody maksymalnie 46mA (dane do obliczeń pochodzą z rosyjskiej karty lampy dla serii EV, zwykła ma 12 W mocy admisyjnej). Mam nadzieję, że widać w tych obliczeniach, że napięcie siatki sterującej może być różne i zależy od tego gdzie ustawimy spoczynkowy punkt pracy i jakie mamy obciążenie, jakie chcemy mieć THD i jakim napięciem sterować lampę. Niektóre z tych żądań się wykluczają więc punkt pracy jest kompromisem. Chcąc dobrze ustawić lampę to należy zdobyć charakterystyki lub posługiwać się katalogiem. Dla zwykłej katalog podaje Ua=250V (to jest na anodzie, nie z zasilacza), Us2=250V, Us1=-6V, Ia=48mA, Is2=5mA. Obciążenie 5,2koma, moc wyjściowa 5W. Pojemność wejściowa 11pF, wyjściowa 7pF. To wystarczająco dużo danych, żeby sobie zrobić wzmacniacz. Jeśli mamy transformator o impedancji pierwotnej 5,2 koma to mierzymy rezystancję uzwojenia pierwotnego i obliczamy spadek napięcia na jego uzwojeniu. Napięcie z zasilacza w stanie spoczynku musi być wyższe o ten spadek napięcia na uzwojeniu plus 6V na katodzie. Załóżmy, że uzwojenie ma rezystancję 220omów. Przez lampę płynie prąd 48mA wiec spadek napięcia wynosi 10,56V. Zasilacz musi dawać nam napięcie 20+10,56+6 czyli 266,56 V. Opornik katodowy powinien mieć rezystancję 6V/(48+8)mA = 107omów i mieć moc co najmniej 0,3W. (Przez katodę płynie prąd anodowy i siatki ekranującej) Napięcie sterujące powinno mieć amplitudę 6V*2 czyli 12V co oznacza 8,48 V RMS. Rezystor siatkowy powinien mieć około 470k, a kondensator sprzęgający zależy od opornika anodowego triody sterującej. Z reaktancji liczymy sobie obcinanie pasma.
@stanisawcielecki4407
@stanisawcielecki4407 3 ай бұрын
Zaniżanie napięcia żarzenia to osobny temat,chodziło o specyficzne brzmienie wzmacniacza.
@henrykpycha1637
@henrykpycha1637 2 жыл бұрын
Witam serdecznieJeżeli czas Panu pozwoli to bardzo proszę spojrzeć na schemat wzmacniacza DECWARE ZKIT-1 model SE84diy.Złożyłem ten wzmacniacz bardzo lubię jego dźwięk , daje piękną linie melodyjna.Sprawdzałem na oscyloskopie sinusoidę jest poprawna 12000Hz do 80Hz .Przy 80Hz zaczynają się zniekształceniaMoc jaką otrzymuje to 1.5 W przy 8 Ohm. Jedyne co mnie niepokoi to wysokie napięcia anoda 330V , prąd katody 49 mV.Opornik na katodzie to nie 150 Ohm tylko 330 Ohm.Ciekawy jestem co Pan sądzi o tym schemacieDziękuję bardzo. Z ogromnym poważaniem.
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
Dzień Dobry. Cóż mogę sądzić o wzmacniaczu, którego nie widziałem ani nie słyszałem? :) Znalazłem jakiś schemat, ale ten wzmacniacz to prosty pentodowy SE z triodą w roli wzmacniacza napięciowego. Nie wiem nic na temat transformatorów głośnikowych, więc nie powiem jaki rezystor katodowy powinien być, ale łączenie dwóch pentod na jeden opornik prosi się o problemy. Gdy padnie jeden kanał to pociągnie za sobą drugi. Mówiłem o tym problemie chyba w filmie o zwiększeniu mocy wzmacniacz lampowego. Wąskie pasmo to efekt braku USZ. Ja bym oddzielił obwody katodowe obu pentod, wtórne wpiął bym w katodę (osobno każdy kanał) i do tego dobrał Rk w celu ustawienia punktu pracy. Małe CFB poszerzy pasmo. Na prąd katody składa się anodowy i siatki ekranującej stąd będzie wyższy niż podany w katalogu prąd anodowy - prawo Kirochoffa. Cóż mogę więcej powiedzieć? Wiem, że są zwolennicy wzmacniaczy bez USZ, ale ja do nich nie należę. Jeśli się brzmienie Panu podoba to sam dla siebie wystawia Pan rekomendację temu urządzeniu. Proszę wybaczyć, ale są setki jeśli nie tysiące wersji tego samego schematu. Trudno powiedzieć czym każdy się różni od pierwowzoru.
@henrykpycha1637
@henrykpycha1637 2 жыл бұрын
@@tomekkruger Dziękuje bardzo - to duża pomoc. Pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
Ja myślę, że jeśli brzmienie się podoba to nie ma co kombinować, ale jeśli czegoś brakuje można zaryzykować pewnych zmian, przykładowe pokazałem w filmie numer 128, 132 i 162 na playliście Wzmacniacz lampowy.
@nowakAudio1
@nowakAudio1 2 жыл бұрын
Całkiem niedawno miałem okazję posłuchać Pier Audio, PP el84 naprawdę brzmiał świetnie, średnica momentami całkiem zbliżona na 300b w SE
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
Gdzieś czytałem, że EL84 w pewnym punkcie pracy ma dużo cech triody. Jeśli nie będziemy jej "piłować" to odwdzięczy się fajnym brzmieniem. Z moich obserwacji z tą lampą wynika, że oryginalne Mullardy i Philipsy to naprawdę dobre lampy, amerykańska wersja 6BQ5 już niestety nie ma takiego ładnego brzmienia, może to za sprawą słabej siatki ekranującej. 6V6, lampa o podobnej cha-ce i pracy, która miała to nieszczęście być wypuszczoną w tym samym czasie co 6L6 już tak nie czaruje jak EL84. Ja najwięcej EL84 słyszałem od niemieckich producentów i rosyjskie 6P14P, te ostatnie są niestety nieco twardsze w brzmieniu, mimo to po pokombinowaniu z polaryzacją brzmi naprawdę efektownie. Trzeba niestety pamiętać o wszelkich zabezpieczeniach przed oscylacjami i używać ciężkich traf do tej lampy bacząc, by pojemności nie cięły pasma. Słowem fajna lampa, szkoda, że ma mit lampy gitarowej. EL 84 to moja ulubiona lampa i wolę kwadrę el84 od pary el34.
@nowakAudio1
@nowakAudio1 2 жыл бұрын
@@tomekkruger W pełni podzielam zdanie, osobiście nie jestem fanem el34 w PP. a el84 jakby taka przyjemniejsza. Mam pomysł aby użyć ją jako driver dla gm70, zobaczymy. Pozdrawiam
@BrodaGRCHW
@BrodaGRCHW 9 ай бұрын
A ja zdobyłem 4 NOS VT52(EL32) Mullarda i mam dylemat. PSE czy PP?
@tomekkruger
@tomekkruger 9 ай бұрын
To zależy od tego, co Pan od wzmacniacza oczekuje. SE to głównie środek pasma, brak problemów z przejściem przez zero i obfita 2 harmoniczna. PP to szerokie pasmo i wygaszone harmoniczne. Możliwość stosowania neutralizacji krzyżowej czyli głębokiego lokalnego sprzężenia, wtedy ogólne jest płytsze. Mamy więc szerokie pasmo, szybką odpowiedz na prostokąt i kilka innych zalet. Z dobrym trafem PP nie ma problemów z szyciem przebiegu w tr. gl. Wybór powinien być indywidualny. Jest też jeszcze jedna opcja. SE ale zbudowany inaczej. Jedna lampa mocy z obciążeniem dlawikowym w anodzie steruje wtórnikiem z trafem głośnikowym w katodzie. Moc produkuje pierwsza z nich a druga obniża impedancje i daje lepsza kontrole głośnika.
@zodiak865
@zodiak865 4 жыл бұрын
Mażę o lampowym wz. słuchawkowym ,co będzie cieszył nie tylko uszy ale i oczy . Sklepowy kosztuje ok. 3000 zł . dlatego obudowę zbuduje sam , sporo części i lamp posiadam ,ale na razie to temat na za jakiś czas : )
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Słuchawkowy wzmacniacz można zbudować na kaskodzie lub wtórniku White'a. Opis wtórnika znajdzie Pan w sieci pod hasłem White follower. Jeśli się ktoś uprze może wykorzystać trafo głośnikowe od hammonda, uniwersalne trafa można przystosować do jakieś ECL82 i zrobić sobie w tradycyjnym SE półwatowy słuchawkowiec. Z tradycyjnym SE jest trudniej ale da się to zrobić.
@zodiak865
@zodiak865 4 жыл бұрын
@@tomekkruger Dzięki ,to może się przydać , ale jak wspomniałem to dopiero za jakiś czas . Pozdrawiam
@piotrgmiter2833
@piotrgmiter2833 4 жыл бұрын
Dzień dobry skąd Pan jest....i jak można się z Panem skontaktować??
@piotrgmiter2833
@piotrgmiter2833 4 жыл бұрын
@@tomekkruger bardzo dziękuję za odpowiedź...zanotowałem sobie można usuwać 😉
@Excray80
@Excray80 4 жыл бұрын
1:38 Jeśli triodo-pentoda to chyba ma Pan na myśli PCL(ECL)86
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Tak, jest w opisie filmu uwaga o tym błędzie. PS.: gratuluję spostrzegawczości :)
@Excray80
@Excray80 4 жыл бұрын
@@tomekkruger Ok, rzeczywiście. Nie rozwinąłem opisu więc nie zauważyłem tej uwagi. Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy materiał.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
@@Excray80 Staram się przykładać wielką uwagę do treści; chociaż tutaj w większości jest tłumaczeniem artykułu, to wstęp był mój i nie zauważyłem, że w notatkach zrobiłem błąd. Myli się nawet ten co nic nie robi :) Ja bardzo chętnie czytam uwagi na temat filmu o ile są miłe i kulturalne. Pański post jest bardzo uprzejmy, więc nie ma problemu :). Niestety, zdarza się, że ktoś w obelżywy sposób komentuje film, wtedy piszę mu ostrzeżenie, a jeśli używa wulgaryzmów, to ma dożywotni ban zgodnie z wytycznymi YT. Pilnuję, żeby nie było niepotrzebnych przepychanek i słów obrazy. Jeśli chodzi o materiał, w głównej mierze, jak wspomniałem, jest oparty na artykule z VTV, ale uzupełniłem go o kilka informacji z innych źródeł. Dziękuję za feedback :) pozdrawiam serdecznie.
@pococitesmieci2137
@pococitesmieci2137 4 жыл бұрын
Fajny filmik!! Ja ostatnio budowałem wzmacniacz na ECL86(nawet filmik o tym zrobiłem :D) i w sumie jestem zadowolony, ale szczerze mówiąc już zbieram elementy do budowy na EL84
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
ECL 86 brzmi bardzo podobnie do EL 84. Jest jednak nieco słabsza, bo mniejsza, a to dlatego, że w jednej bańce trzeba było zmieścić i pentodę i połówkę ECC83. Ja sie przymierzam do SE na EL84 (pokazówka na kanale) i PP na PCL86.
@pococitesmieci2137
@pococitesmieci2137 4 жыл бұрын
@@tomekkruger Ale szczerze mówiąc - wzmacniacz na ECL86 mocą mi wystarcza, daje radę zagrać głośna na zg25c i mildtonach80, na warunki domowe super. A moc jak na SE też na pomiarze wyszła niezła bo 3,6W RMS dla f=1KHz
@pococitesmieci2137
@pococitesmieci2137 3 жыл бұрын
@@zbigniewgurak8261 hehe, powodzenia!
@makowol
@makowol Жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/kGiWn4R9ebannZo Tam jest transformator TG6-16-666 - rozumiem, że mówiąc "idealny do wzmacniacza z 4 lampami EL84 z głośnikami 8om" miał Pan na myśli PP gdzie każdej gałęzi są po 2 lampy połączone równolegle? Co w takim układzie z mocą transformatora? Bo przekroje uzwojeń (wg moich obliczeń założono 3,2 A/mm2) pozwalają na prąd anodowy ok 50mA czyli jak dla jednej lampy. Z impedancją się zgadzam, bo przekładnia napięciowa wyjdzie 3000/128 ~ 23,4, czyli dla rezystancji ~ 550, co dla 8om daje Raa ~ 4,4 kom (czyli akurat fajnie dla 4 lamp EL84). Pytam, bo mam klika takich transformatorów i chciałbym je sensownie wykorzystać
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
To miałem na myśli, ale moc wzmacniacza powinna być zmniejszona do tych 15, może 18 Watów. Z 4 EL84 uzyskamy około 32-36 Watów, ale obniżając napięcie sterujące, zmieniając punkt pracy na bardziej liniowy punkt, klasa A, mniejsze kołysanie siatki możemy zachować moc z mniejszymi THD. Oczywiście lampa ma pewne granice. Może Pan wykorzystać 4 lampy ECL86 z posiadanymi trafami, moc mniejsza i dodatkowo mamy 2 triody do preampu RIAA albo regulatora barwy. Nie mówiłem o zwiększeniu mocy. Można tak dobrać parametry końcówki, żeby jedna lampa pracowała komfortowo z mniejsza mocą, co w sumie da dłuższa żywotność i mniejsze zniekształcenia. To że założono 3,2A/mm2 nie oznacza, że gęstość prądu nie może być inna, ale wiemy że trafo zacznie się grzać. Rdzeń trafa też może się nasycać, ale poeksperymentować można. Można tez jedną parę zamienić na triody i pobawić się z rozszerzoną klasa A.
@makowol
@makowol Жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Dla ECL86 to chyba trochę zbyt małe Raa wyjdzie. W sumie to spróbowałbym z lampami 6p1p, bo są trochę słabsze od EL84 a dobrze pracują przy takim samym Raa. No i sprawdzić czy się transformator nie grzeje nadmiernie. Coś wymyślę. Jeszcze raz dziękuję za podpowiedź. PS W sumie to zapomniałem, że ECL86 mogą pracować w takim punkcie pracy jak PCL86 w telewizorach z transformatorem TG5 - wtedy Raa będzie ok. Ta propozycja z rozszerzona klasą A też brzmi ciekawie. Przeszukałem jakieś stare schematy i znalazłem schemat PP z triodami 6s19p (po jednej w gałęzi) - tam jest wymagane Raa 4kom - też powinno pasować
@michalwarmbier4113
@michalwarmbier4113 4 жыл бұрын
Cześć. Po śmierci mojego taty (2.12) muszę się czymś zająć żeby mi głowy nie rozsadziło. Mój wzmak o którym wcześniej rozmawialiśmy odnośnie BIASU (bardzo mi pomogłeś) wzmak to fatman iTube 202 na Kt88 klasa A single ended i ma 3 lampy w przedwzmacniaczu lampy te to chińskie 6n3 zalmienilem je później na 6n3p rosyjskie a obecnie mam GE 5670 chciałbym je wymienić na coś bardziej popularnego np Ecc83 co muszę zrobić żeby to zadziałało. Dodatkowo chciałbym aby napiecie anodowe zaączalo się o wiele później znajomy stworzył mi układ opóźniający programowalny tak ze anodowe włącza po 60 sekundach a następnie załącza się układ głośników ( po 1 sekundzie ) boję się to zamontować gdyż obawiam się ze jeżeli pójdzie anodowe a przez sekundę nie będzie obciążenia na głośniku to coś się wydarzy z lampa mocy lub trafem. Ten chłopak który to zbudował dla mnie powiedział ze nic złego się nie stanie i ze trzeba opóźnić załączenie głośnika ponieważ gdy po rozgrzaniu lampy pojawi się anodowe do będzie niezle uderzenie w głośnik proszę doradź mi w tych dwóch kwestiach. Ja mieszkam w uk i tu o fachowców trudno bardzo jest
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Współczuję utraty bliskiej osoby. Natomiast nie spotkałem się, żeby wzmacniacz lampowy pukał w głośnikach, chyba, że ma przełączniki zanieczyszczone. Analizujmy: załączamy żarzenie i lampa przygotowuje się do termoemisji, a gdy jest już gotowa i elektrony zaczęły uwalniać się z katody przykładamy napięcie dodatnie do anody. Elektrony zaczynają pędzić w stronę anody po drodze będąc albo blokowane albo przepuszczane przez siatki. Nie ma tutaj znanego we wzmacniaczach tranzystorowych stanu nieustalonego, który powoduje pukanie. Idąc dalej, prąd zaczyna płynąć przez transformator wywołując strumień magnetyczny, a ten we wtórym SEM, a jeśli jest podłączony odbiornik to napięcie i prąd. I tutaj jest bardzo ważna kwestia. Wzmacniacz lampowy w klasie A i wiele w klasie AB nie mogą pracować w otwartym uzwojeniem wtórnym. Grozi to uszkodzeniem wzmacniacza, bo przy impedancji równej nieskończoność na uzwojeniu wtórnym, na pierwotnym mamy cewkę - dławik, który zdolny jest generować przepięcia rzędu 1kV i uszkodzić lampę. Dlatego pomysł z opóźnieniem włączenia głośników jest szkodliwy. W klasie B to nie szkodzi, ale rzadko jaki wzmak pracuje w czystej klasie B ze względu na zniekształcenia przejściowe. W klasie B groźne jest zwarcie na wtórnym, w klasie A i AB rozwarcie na wtórnym. W Twoim przypadku wzmacniacza SE masz klasę A i bezwzględnie nie włączaj napięcia anodowego bez obciążenia. www.fonar.com.pl/audio/projekty/teoria/wzm6/wzm.htm
@michalwarmbier4113
@michalwarmbier4113 4 жыл бұрын
@@tomekkruger to tez właśnie jako żółtodziób kupując pierwszego lampowca w klasie a wyłączyłem go wyłącznikiem mając podpięty CD który jeszcze odtwarzał płytę wypiąlem głośnik chciałem przełączyć na inna impedancje widziałem ze lampa jesszcze się żarzy i jakież było moje zdziwienie ze po ponownym włączeniu wzmaka anoda świeciła pięknym czerwonym światłem. Dziekuje za wyjaśnienie. Teraz tak sobie właśnie myśle ze przecież jak włącza się wzmacniacz gitarowy to są dwa fizyczne guziki najpierw włączasz zasilanie później każą czekać chwile i dopiero włączasz ten drugi zwany stand by i domyślam się ze ten standy wyłącza lub włącza napiecie anodowe dobrze rozumiem? Dziekuje za słowa otuchy
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
@@michalwarmbier4113 Standby to tryb, gdy mamy obecne napięcie żarzenia i polaryzacji siatki sterującej (o ile mamy tzw. fixed bias), a nieobecne anodowe. W trybie pracy włączamy anodowe czyli komplet. Innymi słowy: w przypadku prostowników półprzewodnikowych napięcie anodowe pojawia się natychmiast po włączeniu zasilania. W przypadku prostownika lampowego np.: GZ34, napięcie anodowe pojawia się z opóźnieniem, bo prostownik musi się rozgrzać, żeby nastąpiła termoemisja. Każda lampa się rozgrzewa, triody, pentody i załączenie napięcia anodowego przy zimnej katodzie powoduje wyrywanie elektronów z tlenków napylonych na grzejnik, zjawisko prowadzi do przyśpieszonego zużycia. Kolejność włączenia lampówki: napięcie żarzenia do wystąpienia termoemisji, napięcia biasu (a dokładniej polaryzacji) na siatki (klasa AB i B w PP), napięcie anodowe (pojawia się tez równocześnie napięcie na siatce ekranującej w przypadku pentod. W przypadku autobiasu (opornik katodowy) nie ma potrzeby załączania napięcia polaryzacji, bo jest ono tworzone automatycznie przez płynący przez lampę prąd (a tym samym opornik na katodzie).
@michalwarmbier4113
@michalwarmbier4113 4 жыл бұрын
@@tomekkruger dziekuje za wyjaśnienie czy mógłbym Cię prosić o maila podesłał bym schemat mojego wzmaka i rzucił byś okiem na to co chciałbym zrobić bo jak ja na niego patrzę to wnioskuje ze anodowe idzie odrazu i szybciej lampy idą jak sprawdzałem miernikiem zaraz po włączeniu na anodzie było już napiecie a żarnika jeszcze nie było widać z góry serdecznie dziekuje
@michalwarmbier4113
@michalwarmbier4113 4 жыл бұрын
@@tomekkruger jesteś wielki dziekuje
@jozefolejniczak7163
@jozefolejniczak7163 4 жыл бұрын
Słucham obecnie muzyki z gu 50. Kit avt 2971 i myślę że to jest to. Długo zastanawiałem się jaką lampę wybrać na swój" wzmacniacz marzeń" .Pomogło AVS 2019 gdzie zobaczyłem i posłuchałem Gu 50,przyjechałem do domu i przeszukałem internet z projektami. Wziąłem co było czyli avt. Wspomnę tylko o cenach 40 tysięcy i namiastka tego co zapłaciłem za swój. Od razu napiszę że nie twierdzę że gra tak samo dobrze jak ten z wystawy. Chciałbym zwrócić uwagę na te lampę,bo jest warta tego. Pozdrawiam. Ps.transformatory wyjściowe - toroidalne znanej firmy.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Witam. Cieszę się, że montaż się powiódł i spełnia to Pańskie oczekiwania :) Mimo to najpopularniejszymi lampami są EL84, 34, 300B, 2A3 i 6V6, czy KT88, a GU50 należy do bardziej egzotycznych. To na rynku amerykańskim było największe zapotrzebowanie na wzmacniacze i nawet Japończycy mieli tam swoje oddziały, a tam rządziły 6V6 i jej podobne. Wzmacniacze budowane są wg tej samej recepty. W styczniu omówię kilka znanych przykładów SE np.: wspomniany tutaj Mozart oraz projekty Mullarda. Będzie też film o znanych konstrukcjach PP np.: Scott 229B i omówienie wzmacniacza Wiliamsona. Podstawy już dawno omówiłem, teraz pora zająć się budowaniem lub analizą znanych i dobrze brzmiących modeli.
@zdzisiomisio
@zdzisiomisio 4 жыл бұрын
Ja zbudowałem sobie wzmacniacz SE na EL84, używam go już prawie rok :) i jest rewelacja :) a ostatnio, wczoraj dodałem do tego RIAA na ECC 83 :)
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
ECC83 ma tę zaletę, że ma wysoki współczynnik wzmocnienia ale i tę wadę, że lubi mikrofonować. Jeśliby lampa łapała otoczenie proszę dać metalowy ekran i zawiesić podstawkę na gumowych podkładkach.
@zdzisiomisio
@zdzisiomisio 4 жыл бұрын
@@tomekkruger Moja nie mikrofonuje, obie konstrukcje w metalowych obudowach, ja stare Japończyki, czyli lampy schowane :) ale robilem nawet test z olowkiem i tez nie mikrofonowaly. Ta jedna w koncowce to Polska Polam :) a w RIAA ta JJ, nowa dobrana para - tych nie stukałem :)
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Ja nawet jestem zwolennikiem lamp schowanych w metalowych klatkach. W końcu jest tam jakaś emisja elektronów i oby użytkownik nie zaświecił z czasem :-) A na poważnie. Odkryte lampy to wielkie ryzyko. Po pierwsze, jeśli w domu są dzieci, to nie zostawiłbym nigdy wzmacniacza na wierzchu. Zaciekawione wyjmie lampę i poparzy się, a w przypadku takiej 2A3 to nawet może je porazić prąd. Po drugie, jeśli ktoś ma kota, to wie jakie to zwierze jest ciekawskie i złośliwe. Po trzecie, wystarczy żona w niewiedzy i wilgotna szmatka, żeby odkurzyć... Ale najbardziej istotne jest to, że szkło jest kruche, wystarczy nieuwaga samego użytkownika i lampa może się zbić. Za kratką już jest bezpieczniejsza. W większości zrobionych wzmacniaczy używałem pokrywy z siatką lub powierconą blachą.
@zdzisiomisio
@zdzisiomisio 4 жыл бұрын
@@tomekkruger Kot i żona mi wystarczyły aby lampy schować :) to tak żartem, a serio bardzo mi się podobają stare japońskie konstrukcje właśnie z zamkniętymi lampami. ps. Mam kota a nawet 2 i żone :) a dodatkowo jeszcze jest aspekt praktyczny, mieszkam w bloku w normalnym mieszkaniu i nie mam miejsca na pokój odsłuchowy gdzie mogło by to sobie stać i "wyglądać" ma grać :)
@zdzisiomisio
@zdzisiomisio 4 жыл бұрын
ale zegar na NIXIE mam odsłonięty, ale tutaj lampy są chłodne :)
@janstankiewicz5145
@janstankiewicz5145 4 жыл бұрын
Szanowny Panie czy jest Pan w stanie zająć się wzmacniaczem lampowym MV3 . Może jakaś modyfikacja jakieś ulepszenie. Nadmienię że wzmacniacz jest na chodzie ale wymaga trochę pracy. Proszę odpisać czekam z niecierpliwością i kłaniam się .
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Witam. Na pewno nie w tym roku. Na pewno do czerwca mam zajęte terminy. Można jednak sobie zarezerwować termin i jeśli ma Pan wystarczająco dużo cierpliwości na czekanie oddać mi go w tym okresie. Prace elektroniczne warsztatowe to moje poboczne działanie, mam inną pracę zawodową na 1,5 etatu, stąd tak mało czasu. Z napraw sprzętu nie utrzymałbym się.
@janstankiewicz5145
@janstankiewicz5145 4 жыл бұрын
@@tomekkruger cudownie jeśli tak to proszę o jakiś adres gdzie wo wysłać lub dostarczyć ! Ps fantastyczny z Pana gość myślałem że Pan nie odpowie a tu proszę 👍
@janstankiewicz5145
@janstankiewicz5145 4 жыл бұрын
@@tomekkruger bardzo dziękuję i pozdrawiam !
@przemyslawborodajkiewicz9018
@przemyslawborodajkiewicz9018 2 жыл бұрын
Witam , mógłbym prosić o wyjaśnienie pewnego zagadnienia ?? Mianowicie , dla czego w wzmacniacz pp rezystory masujące S1 lamp mocy dla układu auto biasu mają zawsze dużo większą dopuszczalna wartość jak dla Fix biasu?? Przykładowo : 6l6 gc w auto biasie ma rezystor S1 do masy według katalogu max 500k a dla Fix biasu 100k . Skąd wynikają tak duże różnice?
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
W danych katalogowych nie ma określonej rezystancji upływu siatki. Dobiera się ją do impedancji wejściowej lamp. Po pierwsze, jeśli pracujemy w klasie A1, AB1 to przez ten rezystor nie płynie prąd siatki (sterujący może). Po drugie nie może być on obciążeniem anody stopnia poprzedniego więc jest z reguły większy niż rezystor w anodzie sterownika. Jeśli jest on łączony do masy to tworzy z rezystancją obciążenia sterownika dzielnik napięcia (dla AC). Stąd jego wartość jest określona z tego wymagania. W przypadku fixed bias nie mamy zawracania rezystora do masy tylko napięcia zasilania, z reguły jest to zasilacz o pewnej impedancji. Nie obciąża wiec Rs1 anody sterownika. Niemniej stosowanie bardzo małych rezystorów niekorzystanie wpływa na impedancję wejściową lampy, powinna być duża, bo lampa jest sterowana napięciowo, a nie prądowo. W fixed bias rezystory siatkowe są rezystorami zabezpieczającymi przed fluktuacją napięcia polaryzacji siatek, chociaż przy przeciążonym zasilaczu i tak to nie pomoże. Trochę o fixed bias powiem w następnym filmie, w tę lub kolejną sobotę. Rezystor siatkowy o zbyt dużej wartości tworzy z pojemnościami wejściowymi lampy filtr dolnoprzepustowy. Czyli wszystko rozbija się o impedancję wejściową stopnia mocy a impedancję wyjściową stopnia sterującego i jego zdolność do obciążeń prądem siatki.
@przemyslawborodajkiewicz9018
@przemyslawborodajkiewicz9018 2 жыл бұрын
Wszytko co piszesz się zgadza , ale dla czego dla lampy kt 88 np w auto biasie opornik S1 do masy może mieć setki kohm a Fix biasie 50kohm . Pytam bo nie rozumiem skąd ta różnica , a takie rezystory są właśnie w katalogu dla tych lamp . Skutkuje to tym że w autobiasie kt88 wysterujesz chodzby ecc81 a dla Fix biasu potrzeby jest taki prąd ( przez ten opornik 50k ) że najlepiej sterować już wtornikiem katodowym....
@przemyslawborodajkiewicz9018
@przemyslawborodajkiewicz9018 2 жыл бұрын
Maxymalne wartości tego rezystora padana jest w katalogu dla każdej lampy i zawsze dla autobiasu ten opornik musi mieć dużo mniejsza wartość .
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
@@przemyslawborodajkiewicz9018 Przez opornik siatki NIE płynie prąd (za wyjątkiem klasy z indeksem 2). Opornik siatkowy ma za zadanie utrzymać potencjał siatki i jednej okładziny kondensatora sprzęgającego. Mam nadzieję, że rozumiesz jak powstaje ujemny potencjał na siatce w autobiasie. Opornik anodowy stopnia sterującego też nie jest stały tylko jest zależny od oporu wewnętrznego lampy. Z reguły w celu uzyskania jak najmniejszych THD ma wartość 3 do 4 oporu wewnętrznego i ECC83 ma 63k, a ECC81 ma tylko 11k. Dlatego dla ECC83 mamy na anodzie około 220 k przy Ua200V dla najlepszego wzmocnienia i niskiego THD i opornik siatki stopnia następnego najlepiej byłby o wartości 470k, a dla ECC81 około 47k, a siatki np.: 56k. Poza tym ECC81 jest w stanie oddać 10 mA w przeciwieństwie do 1,2 mA dla ECC83. Nie każda trioda też jest zalecana do sterowania takiej KT88, bowiem jak pisałem należy dopasować impedancję wyjścia do wejścia, wzmocnienie stopnia sterującego do uzyskania odpowiedniego napięcia kołysania przy żądanej mocy lampy i dostępnym Ua przy określonej liniowości lampy. Od ECC 83 lepsza jest 6SL7. Nie można wziąć kilku lamp i je połączyć zgodnie z zalecanymi punktami pracy z katalogu, żeby grało OK. Od tego jest linia obciążenia, uwzględnianie takich efektów jak millera i innych danych. I tu racja, optymalnie jest sterować lampę mocy z wtórnika, bowiem pozbywamy się wielu niedogodności, mimo iż tworzymy kolejne. Nie można traktować opornika upływowego siatki jako osobny element, a należy uwzględnić cały obwód w jakim pracuje. Prąd siatki sterującej lampy mocy jest niekorzystny i w źle policzonym sterowniku produkuje znaczne zniekształcenia. Żeby wzmacniacz dobrze pracował w AB2 dobrze za sterownikiem dać wtórnik katodowy, żeby nie przeciążyć driverów. W klasie AB1 w siatce sterującej nie płynie żaden prąd (za wyjątkiem upływu liczonego w mikroamperach). Siatka jest sterowana potencjałem, a nie prądem. Jeśli więc w oporniku nie płynie prąd to nie ma znaczenia czy ma wartość 100 czy 220k, bo na obu jego końcach jest to samo napięcie. Jeśli jednak konkuruje z opornikiem anodowym w dzielniku napięcia przez kondensator to prąd się pojawia, wywołując zniekształcenia. Dlatego jeśli wyszłoby mi z obliczeń że mam użyć większej wartości opornika siatkowego niż zaleca datasheet, to użyłbym go. W projekcie na williamsona Johna Ecklanda z KT88 mamy fixed bias, 100k jako upływowy siatki i sterownik 6SN7GT z anodowym 47k i wszystko się zgadza.
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
@@przemyslawborodajkiewicz9018 Nie musi a może, wszystko zależy od konstruktora i jego aplikacji oraz godzenia się na kompromisy (zwłaszcza do wzmacniacza pasmowego obsługującego dolny zakres). Po prostu przekroczenie wartości zalecanej dla tego rezystora tworzy filtr dolnoprzepustowy z pojemnościami wejściowymi, o których pisałem w poprzednich komentarzach. Zdarzało mi się nie stosować wartości katalogowych i lampy nagle się nie psuły. I tak najlepiej trzymać się katalogu kurczowo przy triodach. Tutaj tylko nieznaczne przekroczenie wartości Rs tnie pasmo okropnie. Moim zdaniem na pytanie w pierwszym komentarzu już odpowiedziałem we wcześniejszych odpowiedziach.
@Mikexception
@Mikexception 4 жыл бұрын
Słuchałem lamp EL84 prod RFT przez kilka lat i to było tak świetne że wryło się w pamięć niezapomniany sposób - moze dlatego że reszta ukladu to był wzmacniacz radia Stradivari z 58 roku właśnie z układem ultralinearnym . i wyjatkowo dobrze pasujące tam 2 zestawy z przerobionej przeze mnie A17. Nie było tam ponizej 40 Hz Hz bo nie dawały głosniki ale to co było to było warte ...wszystkiego - dźwięk realny tak ze słuchałem tykającego zegarka spikerki PR i szumu morza ktory spokojnie emulował bycie na plaży. NIe będąc świadomy używając różnych wzmacniaczy solid próbowałem potem z takimi efektami przejść na stereo - nic temu już nie dorównało. Po prostu tamto było dobrze a inne dno bo nie tak samo. Więc lampy z powrotem - push pull ECL82 bez ultralinearnego - bił tranzystory Onkyo i Luxman ale ... wciąz ta nieszczęsna pamięc. I trafił mi się wzmak na 6V6GT - lampa wspomniana w filmie pochodząca z 1935 roku i stosowana w USA w odchylaniu odbiorników TV. Uznana właśnie z powodu linearności -zapewne koniecznej dla odchylania obrazu Co ciekawe wzmcniacz model Bell z około 1962 roku więc długo po zaistnieniu EL84. Uważa sie że EL 84 jest dzieckiem albo wnuczkiem 6V6GT z ktorej wyprowadzono te mniejsze modele . Układ nie ma ultralinearności ale potwierdza w słuchaniu że to właśnie ten niezbedny chyba każdemu typ. Teraz mam dodatkowo niskie od 25 Hz i nie ma sensu już nic zmieniać Toteż polecam EL84 i ultralinearny układ ale i "loudness" i jakieś naprawdę niegłupie głośniki, Można daleko zajść. Jeszcze co do tranzystorowych wzmacniaczy - mozna kazdy wzmacniacz z głośnikami zmusić do brzmienia taki dobrego jak lampowe ale do tego celu nadają sie wyłącznie głośniki bez filtrów częstotliwościowych . Kazdy tranzystor zagra z nimi dobrze - niestety z moca maksymanlie dopuszczalną dla tego głosnika a nie wzmacniacza.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz, ja naprawdę nie pamiętam brzmienia RFT :)
@Mikexception
@Mikexception 4 жыл бұрын
@@tomekkruger Ja nie mam pojecia czy RFT jest jakieś super lepsze - wg mnie nie było rożnicy do Telam które też miałem . Po prostu chodziły tak ze tylko się martwić zeby nie padły. Nie padły. Stern w Lipsku starał się w radiach lampowych wyprzedzić świat a stosował jednak lampy RFT .i ja mam do nich zaufanie. Ogólna ciekawostka co do produkcji Philipsa którą pan opisuje. Otóż niektóre "moje" lampy 6V6GT są firmowane przez Philipsa ale pochodzą z produkcji made in USA i Australia . Czyli USA sprzedało albo dało licencję tych oldtimerów, Philipsowi ktory na Europę przerobił je na EL84 a te duże przekazał do produkcji w swoich filich w...USA i Australii . Ale to tylko domysł. Z kolei ZSRR ok 70 roku robił je w wersji jakby bardziej oryginalnej - czarne. Trudno powiedzieć gdzie je stosował.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
@@Mikexception Amperex to amerykański oddział Philipsa. 6V6 nie były protoplastą EL84 tylko UL41. 6V6 ma bardzo małą transkonduktancję, więc EL84 nie może od niej pochodzić. Ma inną konstrukcję anody.
@Mikexception
@Mikexception 4 жыл бұрын
@@tomekkruger Te amerykańskie i australijskie sa pod nazwą Miniwat/Philips. Były jeszcze Haltrony - austriackie. Oczywiście nie są to pełne odpowiedniki EL84 która powstała jednak 20 lat później i jest novalowska Z tego co czytałem (bo to nie moja wiedza) to w sensie historycznego ciągu rozwoju lamp i 6V6 była pierwszą klasyczną pentodą m.cz i wszystkie od niej pochodzą . Stąd moze taka opinia. Mniejsza z tym. W Bell-u są przed nimi trzy stopnie czyli to to samo co w Stradivariusie przy 2xEL84 i i w pioneerze przy 2xECL82 , dodatkowy preamp korekcyjny na dwóch triodach który nie jest ożywany przy zwykłych źródłach Jest spory zapas wzmocnienia nie udało mi się jeszcze pokręcić "do końca". Tak że ta róznica w tranduktancji nie miała istotnych skutków dla konstrukcji - może tylko dla danych transformatora? .
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Nie można nawet powiedzieć, że 6V6 była pierwsza i na pewno, że pozostałe pentody od niej pochodzą, to błąd. Metalowa tetroda wiązkowa 6V6 została zaprojektowana przez RCA w połowie lat trzydziestych XX wieku i stała się standardową konstrukcją dla stopni wyjściowych audio w odbiornikach telewizyjnych. 6V6 to młodsza siostra 6L6. Późniejsza 6V6 została wyprodukowany w szklanej bańce z pogrubieniem (6V6G) i mniejsza w szklanej bańce w formacie rurki (6V6GT). Można było używać 6V6 w push-pull, ale normalne środowisko pracy to pojedynczy stopień wyjściowy. Wraz z odrodzeniem lampowych wzmacniaczy audio w XXI wieku, 6V6GT i jej warianty stały się znów popularne zarówno w konstrukcjach single-ended, jak i push-pull. Testowana w układach odpowiednich dla EL84 wykazuje nieprawidłową pracę. Metalowa tetroda wiązkowa 6L6 firmy RCA była pierwsza na świecie, która osiągnęła stan produkcji przemysłowej (około 1935 r.). Udana partia przedprodukcyjna brytyjskiego (M-OV) typu KT40 została wyprodukowana co najmniej rok wcześniej, ale jego rutynowa produkcja została opóźniona i ostatecznie zaniechana, ponieważ „była zbyt trudna w montażu”. Kiedy RCA pokazało, że mimo wszystko da się to zrobić, M-OV skopiował 6L6 z modyfikacjami, tworząc w ten sposób słynny KT66. Lampa 6V6 jest pochodna. Ta lampa była używany głównie do wzmacniaczy audio. 807 była oparta na tetodzie wiązkowej RCA typu 6L6, która miała długą, dość cienką anodę i starannie dopasowaną strukturę siatki. 6L6 była zbudowana tak, że wykorzystywano zjawisko szybkiego przyspieszania elektronów z powodu krótkich torów elektronowych. To czyniło ją wydajną, ale jej charakterystyka miała wyraźne zjawisko dynatronowe. Była to bardzo udana lampa, ale jej charakterystyka nie była wystarczająco liniowa, aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku przy wysokich poziomach wyjściowych. KT66 był zasadniczo przeprojektowany jako 6L6 z większą katodą i krótszą, grubszą anodą. To był as w dziedzinie hi-fi audio. 6V6 raczej wojowała na rynku amerykańskim, a EL84, może trochę podpatrzona u amerykanów, jak mówiłem w filmie, była dominująca lampą u nas i wywodziła się pośrednio z konstrukcji UL41. Przecież opowiadam w filmie historię tej lampy na podstawie solidnych źródeł.
@zbigniewkarwowski4586
@zbigniewkarwowski4586 4 жыл бұрын
Szacunek za lampy!
@aparatdozoru9835
@aparatdozoru9835 3 жыл бұрын
W naszej dobie całych rzeszy młodzieży, której nic nie interesuje prócz gier PC każdy taki skarbuś z pasją jest na wagę złota
@tomekkruger
@tomekkruger 3 жыл бұрын
We mnie pasję rozbudził ojciec. Zapisał mnie na kółko elektroniczne i krótkofalarskie gdy miałem 8 albo 9 lat. Pierwszy układ który złożyłem to był multiwibrator astabilny. :) Gdyby rodzice poświęcali swoim pociechom więcej czasu i ustanowili reguły młodzież interesowałaby się czymś więcej niż rozrywką. Ja miałem dostęp do PC ale grać mogłem 4 godziny w miesiącu! Siłą rzeczy robiło się inne zabawki.
@BitKamienny
@BitKamienny 10 ай бұрын
Nie zgadzam się z tą młodzieżą.
@paweg2700
@paweg2700 4 жыл бұрын
Czysta lampowa poezja :)
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
:)
@infraceptor4749
@infraceptor4749 4 жыл бұрын
co takiego mają te lampy w sobie może to "PR" produccentów po pojawieniu się tranzystora ...
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Co lampy mają w sobie? Grzejnik, katoda, siatka lub siatki i anoda, czasem geter napylony na aureolkę i trochę miki w szklanej bańce. Bez żartów to szybkość narastania, dobre brzmienie, dość szerokie pasmo. Ale tylko w przypadku starannej realizacji układu. Wzmacniacze zrobione niestarannie będą brzmieć gorzej od tranzystora. To tak jak z gramofonami, Bambino jest gramofonem i Thorens TD166 jest gramofonem, a dzieli je przepaść. PS.: ja osobiście nie przepadam za lampami :)
@AkiWataru
@AkiWataru 2 жыл бұрын
Ciekawy materiał, te lampy można dostać nadal za bardzo rozsądne pieniądze.
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
...i jest to lampa o bardzo dobrym brzmieniu. Niestety, PR tego modelu jest niestety "gitarowy".
@AkiWataru
@AkiWataru 2 жыл бұрын
@@tomekkruger Porazkolejny nie brałbym tego jako minus, na audiofili nic się nie poradzi, ale zawsze można ich wykorzystać :D
@painlustRDM
@painlustRDM 4 жыл бұрын
Widzę, że kolega miesza tu PL84 i UL84 z EL84 a to są kompletnie inne lampy, które sa odpowiednikami elektrycznymi oprócz żarzenia lampy EL86. Odpowiednikiem z działu UL lampy EL84 jest polska telewizyjna PL841 która oprócz oczywiście innego żarzenia ma także inaczej wyprowadzoną siatke drugą bo na pin 1 zamiast 9.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
1:40? Powinienem powiedzieć ECL 82 i ECL86, bo mówiłem triodopentoda. EL86 można z powodzeniem wykorzystać choć ma mniejsze napięcie na siatce ekranującej. W ogóle lampy telewizyjne z odchylania dobrze radzą sobie w audio. Wspomniałem o UL84, bo chyba od niej zaczęły się miniaturowe pentody u Philipsa, jak powiedziałem "prekursorem serii miniaturowych lamp mocy był UL84". Nie powiedziałem, że są identyczne. Która minuta jest kontrowersyjna? To ponad miesiąc od nagrania filmu, już zapomniałem szczegóły.
@painlustRDM
@painlustRDM 4 жыл бұрын
@@tomekkruger Po prostu odniosłem takie wrażenie, że według kolegi EL84 jest pochodną UL84, choć rzeczywiście jednoznacznie nie wskażę fragmentu materiału. Wniosek wyciągnąłem po jednorazowym przesłuchaniu/oglądnięciu siedząc w robocie i zajmując się dwoma rzeczami na raz. Za szybko napisałem komentarz bez ponownego przesłuchania materiału. Co do pomyłki z 1:40 to nawet tego nie zauważyłem, ale fakt jest pomyłka. Co złego to nie ja. Przepraszam.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
@@painlustRDM Nie ma co przepraszać, nic się nie stało. Po prostu chciałem wiedzieć, czy nie palnąłem jakieś głupoty. Staram się materiał sprawdzać przed emisją, ale jak widać na przykładzie jeden czterdzieści to czasem coś umknie.
@mariuszhajduk996
@mariuszhajduk996 4 жыл бұрын
Super materiał . Sam się przymierzam do zrobienia prostego wzmaka na lampach ale przeraża mnie transformator głośnikowy ( cena)
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Witam. Ma to być SE? Jeśli tak to można kupić TW3 w dobrej cenie. Trafo od Rubina czy Elektrona do lampy EL84 z przekładnią na 8 Ohmów. Polecam Mullarda 3-3 (3 lampy - 3Waty). Jeśli PP to z trafami jest gorzej ale hammondy są dość tanie i można je wykorzystać np do tego: www.r-type.org/articles/art-003f.htm Tutaj nada się 125E lub nieco mocniejszy Sizei TG20/5816. Mamy lekkie niedopasowanie, ale to nie stanowi problemu, wystarczy zmienić prąd lampy. W styczniu lub lutym omówię znane konstrukcje na SE.
@BacoDrums
@BacoDrums 4 жыл бұрын
@@tomekkruger Z Rubina i Elektrona są na 4 omy. Nie spotkałem się z 8. Tam pchali jeden i ten sam (bardzo dobry) głośnik od początku lat 70-tych aż do półprzewodnikowych Elektronów C282/382 z przełomu 80/90. Większość tych jajowatych głośników w radiach i telewizorach była 4 ohm, może ze względów ekonomicznych - mniej drutu na wtórnym i mniej na cewkę głośnika.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
@@BacoDrums Tak. Pomyliłem się, 4 Ohm, przecież mam głośniki z Rubina i mają 4,4 ohma.
@BacoDrums
@BacoDrums 3 жыл бұрын
@@zbigniewgurak8261 A że się tak zapytam, co takiego topornego jest w blachach, jaki konkretnie syf? Jak dla mnie syf, to jest sposób nawijania transformatorów przez tzw. "specjalistów", których się w ostatnim dziesięcioleciu namnożyło. Nie wiem co takiego drogiego jest w transformatorze. Chyba chęci do nawinięcia go zgonie ze sztuką. Średnio rozgarnięty majster, co nie ma dwóch lewych rąk, jest w stanie zrobić dużo lepszy transformator od tych oferowanych wiadomo gdzie i za straszne sumy. Liczą się chęci do roboty, a nie tylko chęci zysku.
@BacoDrums
@BacoDrums 3 жыл бұрын
@@zbigniewgurak8261 Zatem nie pozostaje nic innego, jak słuchanie muzyków na żywo i to na akustycznych instrumentach, bo w każdym elektrycznym siedzi jakiś gówniany transformator, albo co gorsza procesorrrr. A to zło straszne, bo z jedynek i zer robi dźwięki. Tfuu!
@aparatdozoru9835
@aparatdozoru9835 3 жыл бұрын
piekny materiał
@tomekkruger
@tomekkruger 3 жыл бұрын
Dziękuję, pracuję nad materiałem o KT 88 (6550). Być może się jeszcze ukaże 2A3 i 300B o ile mi praca pozwoli.
@mario88388
@mario88388 3 жыл бұрын
Czy lampa 5763 jest dobrym odpowiednikiem EL84?
@tomekkruger
@tomekkruger 3 жыл бұрын
Nigdy nie używałem, nigdy nie słyszałem jej w audio. W katalogu piszą, że jest to lampa transmitting beam power wiec lampa nadawcza, Przeznaczona jest do stosowania w kompaktowych nadajnikach mobilnych małej mocy oraz w stopniach małej mocy największych nadajników stacjonarnych. 5763 jest szczególnie przydatna w dwustopniowych i trójstopniowych nadajnikach. Naprawdę nie wiem jak brzmi w audio. W katalogu podają, że jest przeznaczona do pracy w klasie C. Ma nieciekawe cha-ki jak tetroda wiązkowa. Katalog podaje warunki pracy dla polaryzacji siatki sterującej -60V czyli dla klasy C, żeby sprawdzić ją w audio trzeba wpierw wykreślić linię obciążenia, wyznaczyć punkt pracy itd...
@mario88388
@mario88388 3 жыл бұрын
@@tomekkruger Mogę sprezentować 8 sztuk, jeśli jest Pan zainteresowany proszę o kontakt, wyślę na własny koszt
@patryk4323
@patryk4323 4 жыл бұрын
Mam pytanie czy mogę dać do gramofonu bambino zamiast el 82 cze mogę dać el 84 albo el 86?
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
A w Bambino nie siedzi ECL82? To triodopentoda, nie jest zamienna z EL84. Wymiana ECL82 na ECL86 też nie jest zalecana, bo mają inną impedancję obciążenia, inne napięcie robocze i polaryzację siatki. W książce "Technika naprawy gramofonów i wzmacniaczy" mam schemat bambino 3 i widzę, że tam jest zaaplikowana ECL86. Tak, czy siak, nie da się bez poważnej przeróbki układu, dodania ECC83 - gdzie jedna połówka lampy byłaby bezużyteczna - i wymiany tafa głośnikowego (chyba że jest to ECL86, to tr. gł. pasowałby). Wygodniej jest zbudować od nowa wzmacniacz.
@patryk4323
@patryk4323 4 жыл бұрын
@@tomekkruger ok, dzięki więc poszukam ecl 82 bo chcę przerobić bambino na wzmacniacz monofoniczny do słuchania monofonicznych płyt gramofonowych tylko jak podłączam pod wkładkę sygnał z telefonu to jest on prawie niesłyszalny a gdy podłączyłem wzmacniacz było trochę głośniej ale był przester więc pszestałem z nim kombinować i chce wymienić lampę bo stwierdziłem że może to jej wina
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
@@patryk4323 Nie, to nie wina lampy, a niedopasowania. Proponuję w klubie Unitra poszukać schematu do posiadanego typu bambino i sprawdzić najpierw napięcia na anodach i katodach lampy. Odchyłka do 15% dopuszczalna, bo mamy wyższe napięcie w sieci zasilającej. W serwisówce powinna być podana czułość wzmacniacza, należy na wejściu zastosować więc potencjometr, żeby używać takiej przystawki z telefonem i to rozkręconym tylko do 1/5 głośności. Telefon może generować nawet do 1,5V napięcia, a wzmacniacz może mieć czułość 0,1V co go kompletnie przesteruje. Nie wiem jaka lampa była w Twoim Bambino oryginalnie, ale jeśli słychać dźwięk, to raczej działa. Zanik emisji to kompletna cisza w głośniku. W bambino może być wkładka zepsuta. Ostatnio Reduktor Szumu opublikował film o tym gramofonie, obejrzyj go proszę, bo sadzę, że Ci pomoże w naprawie. Jeśli chcesz słuchać z telefonu muzyki, to na wejściu daj potencjometr około 470kohm i odłącz wkładkę. Jeśli chcesz słuchać płyt, sprawdź wkładkę, a dopiero potem wzmacniacz.
@patryk4323
@patryk4323 4 жыл бұрын
@@tomekkruger chodzi mi bardziej o całkowite przerobienie go na wzmak czyli wkładkę ramię i silnik wyrzuciłem a do kabla który prowadził do wkładki podpiołem telefon. Dopiero zaczynam przygodę z majsterkowaniem więc sory że tak wypisuję
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
@@patryk4323 To dlatego sygnał był przesterowany. W szeregu z telefonem zastosuj jakiś opornik dobrany doświadczalnie od 47k do 200kohmów na przewodzie sygnałowym. Na pinie numer 2 lampy masz poniżej 1V, na 6 masz 260V, na 3 powinno być 240V, a na 7 powinno być 7V. Jak ponumerowano podstawkę znajdziesz w sieci, albo moim filmie o przedwzmacniaczu gramofonowym cz1, wg wskazówek możesz też obniżyć 3 razy wzmocnienie stopnia wejściowego, teoretycznie ma to czułość 100mV, a Ty potrzebujesz czułość ok. 0,775V (czyli w katodzie triody dać 1,8k a w anodzie 150k, to jest przykład, nie liczyłem tego). WG252 ma lampę ECL82, więcej jak 2W się nie spodziewaj. Polecam też zajrzeć na fonar, tam znajdziesz jak policzyć wzmacniacz oporowy.
@superbm286
@superbm286 11 ай бұрын
Co to za lampa PL 504?
@tomekkruger
@tomekkruger 11 ай бұрын
Lampa elektronowa PL504. Pentoda mocy. Wykorzystywana m.in w układach wysokiego napięcia odbiorników telewizyjnych.
@Kijek2022
@Kijek2022 4 жыл бұрын
Powiem szczerze że za budowę wzmacniacza na lampach zbieram się już przeszło 10 lat😉 i nie mam jeszcze wszystkich części 😁 Pozdrawiam 😀
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Przebijam, mam drewnianą obudowę do wzmacniacza na EL 34 którą zrobiłem wraz z kolegą w 1996 roku, kolega wyjechał do Warszawy i obudowa tylko lekko uzbrojona pozostała, bo może kiedyś razem ten wzmacniacz złożymy :) Żartem oczywiście to piszę, ale zacząłem kompletować części do obu wzmacniaczy na popularnych lampach i już mi 1500zł wyskoczyło :( a do PP na PCL86 chcę zrobić samodzielnie trafo głośnikowe zainspirowany pewnym wzmacniaczem Sansui (quad ale katoda przez wtórne).
@czary44
@czary44 4 жыл бұрын
@@tomekkruger dziekuję bardzo za ten film! "Katoda przez wtórne" - to tak jak w Sansui AU-70. Co to daje? Jaki to może mieć wpływ na brzmienie? Reduktor Szumu zachwyca się tym wzmacniaczem.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Sprzężenie przez katodę pozwala skompensować wpływ transformatora głośnikowego, jego indukcyjności rozproszonej. Normalnie robimy to ciągnąc z wtórnego na katodę drivera np.: ECC83 sygnał przez rezystor i kondensator. Sansui jednak w ten sposób rozwiązało tylko filtr presence i delikatną pętlę sprzężenia rezystorem 2k. W tym wzmacniaczu nie podoba mi się rozdzielacz fazy z podzielonym obciążeniem, fakt ma małe zniekształcenia ale jego zalety przyćmiewa słabe brzmienie. Bardziej podoba mi się rozwiązanie ze Scotta 222, mimo, że nie ma tak udziwnionego stopnia wyjściowego. W patencie US 2.710.312 jest więcej rozwiązań, ale wszystkie nawiązują do tego samego, redukcji zniekształceń. Do rozwiązania Sanusi potrzebny jest transformator, który ma symetrycznie rozmieszczone uzwojenie wtórne z odczepem po środku. Prąd z katody lampy płynie do masy w przeciwfazie przez połówkę tego uzwojenia. Głośnik nie jest łączony z masą, bowiem wtórne i tak jest uziemione tym punktem środkowym uzwojenia, mamy więc rozwiązane sprzężenie zwrotne i zasilanie głośnika. Ten AU70 ma namieszane jeszcze w stopniu wyjściowym przez obwód słuchawek i wskaźnika, a także wyjście na głośnik centralny, ale gdy usunąć niepotrzebne obwody schemat jest bardzo jasny. Próbowałem kiedyś taki układ w SE wykorzystując transformator TG 5-53, albo TG 5-46-666, nie pamiętam który. Jest tam uzwojenie 8-7 DNE 0,2 i 28 zwojów. Może wybór złego uzwojenia spowodował, że więcej tego nie próbowałem, bo brzmienie było identyczne jak w tradycyjnym układzie. Może trzeba było skorzystać z 1-2? Film Pana Krzysztofa podsunął mi myśl żeby zając się tematem ponownie. Ale muszę nawinąć samodzielnie transformator głośnikowy. Nie wiem, czy zrobię to w przypadku PP na PCL 86, czy po prostu poświecę czas na zrobienie modelu np.: ECL 82 albo innej lampie. O układzie quad i obciążeniu rozproszonym można znaleźć informacje w internecie. D. Hafler, H. I. Keroes - An Ultra-Linear Amplifier, Audio Engineering, 11/195 i D. T. N. Williamson, P. J. Walker - Amplifiers and Superlatives, Wireless World, 09/1952. Przygotowuję opracowanie tego tematu ale to ponad 50 stron tekstu o samym wzmacniaczu Wiliamsona, więc tak wcześnie tego nie zrobię. Na razie opracowałem po polsku projekty Mullarda. Oczywiście to wszystko jest w internecie ale nie wiem czy w polskiej wersji. Ciekawy wzmacniacz 15W z autotransformatorem przedstawił Witort w książce "Amatorskie wzmacniacze elektroakustyczne" z jakiegoś bułgarskiego magazynu dla elektroników. Wada? 2 zasilacze anodowe.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Trafo do Sansui ma impedancję 8k na pierwotnym, rezystancję uzwojenia 300 ohmów dla napięcia stałego i około 40W mocy i standardowy przekładnik. Można go znaleźć w transcendar pod oznaczeniem 410-5200A i jest to zastrzeżony produkt (ktoś kupił prawo do produkowania tych transformatorów). Kopiowanie może być nielegalne.
@Kijek2022
@Kijek2022 4 жыл бұрын
@@tomekkruger Kosmos - dłuższego komentarza nie widziałem i nie czytałem 😁
@JacekWoczuk
@JacekWoczuk 4 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek i caly kanał. Też lubie lampy El84, mam 2 wzmacniacze na tej lampie, uwazam ze w SE potrafią zachwycic. Prosba do autora: push pull nie wymawiaj "pasz pul" bo strasznie zgrzyta. Pusz pul jest ok 😀👍
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Dziękuję, w sprawie wymowy PP odpowiedziałem w innym komentarzu :) Nauczyłem się tak mówić 32 lata temu i mi zostało, psycholodzy mówią na to "siła przyzwyczajenia".
@voytekfid7734
@voytekfid7734 4 жыл бұрын
Lampy EL84 używam w moim ELPO P907A, ale niestety nie mam okazji jej w nim ”odsłuchać” :)
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Tę lampę można wykorzystać nawet w generatorze.
@eternit-st
@eternit-st Ай бұрын
Czym si
@marcsmithsonian9773
@marcsmithsonian9773 4 жыл бұрын
Oo kolega Z koszmaru z ulicy reduktora... poznaje. No fajnie o tych lampach. Tylko ze mialo byc czemu nie FU50. Albo gu80... pozatym kolega uogulnia brzmiejie a kazda lampa brzmi inaczej pod roznymi napieciami, obciążeniem i transformatorem... w sumie to sztuka tak wiele jest zaleznych... I o dwu waznych lampach, zrobionych do audio kolega przemilczal: 7355 oraz mocniejszej wersji 7591 a to pentody / plus triidowy tryb, slodsze od niejednej el84... te dobre el84 grey p l ate double gatter diamnknd button ... TELEFUNKEN to okolo 500$ za sztuke .. bo od nich pochodzi legenda el84.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Witam, 7355 nie jest z rodziny EL84. Ja omawiałem rodowód tylko lampy EL84. Opis brzmienia lamp jest tłumaczeniem oryginalnego tekstu z Vacuum Tube Valley pióra Charliego Kittlesona. To nie ja uogólniam, a redaktor czasopisma, którego artykuł tłumaczyłem, wyraźnie zaznaczyłem w filmie, że jest to tłumaczenie angielskich źródeł. Artykuł jest napisany przy konsultacji z inżynierem Alanem Blakiem, który pracował w Philipsie w Blackburn w tworzeniu tej lampy. Alan w związku z powyższym jest dla mnie autorytetem w sprawie tej serii lamp. Specjalnie podparłem się autorytetem, żeby mi nikt herezji nie zarzucał. A GU 50 www.r-type.org/exhib/aaa1539.htm
@marcsmithsonian9773
@marcsmithsonian9773 4 жыл бұрын
@@tomekkruger ja rozumiem ze 7355 to inna pentoda konstrukcyjnke niz el84.. ale może masz wieksza wiedze i mógłbyś wyjaśnić różnicę pomiędzy tymi dwiema audio pentodami ? Charlie. K. W grobje sie przewraca jak to pisze, po bolszewicku ale dla mnie zawsze wieksza lampa gra lepiej niz mniejsza ;) a najlepiej brzmią duze 600v triody 805 sterowane El34 jako triodami na 400 V okolo... jakie el84 to przebije... pomimo ze el84 potrafia brzmieć genialnie ja nie lubie tych lamp ponieważ przy mocy pary 15w to za malo do głośnego sluchania, i wysterowania basu... a za duzo do "nocnego" wzmacniacza 1W with fullrange driver. Takie ni w 5 ni w 10. EL34 maja moc ale dla mnie ich brzmoenie nie ma nic wspólnego z el84 bardziej przypomina 6550. Ale to subiektywne odczucie ważne jak pisalem aby samemu próbować i wyciagac wnioski dla siebie bo moje uszy to co innego niz twoje...
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
A cóż stoi na przeszkodzie, żeby z 4xEL84 zrobić 35 Watów? To więcej niż z triody. 300B w pushpullu da nam 30W, 2A3 da nam w PP około 20W, choć może ktoś to podkręci skracając żywotność lampy. Zam pomysły, żeby triody sterować z EL34, tylko po co? Koszt taki wzmacniaczy jest zbyt wysoki, żeby zainteresować widza o przeciętnej polskiej pensji. Już 300B, którą mam w dalekich planach w PP wyjdzie mi 5000zł na kanał (z lampowym stabilizatorem). Szanowny Panie, celem kanału jest przybliżenie popularnych lamp i urządzeń. Nie mam w planach zajmować się hi-endem. Są inne, bardzo dobre kanały, które takie konstrukcje przybliżają. Reduktor Szumu ostatnio przybliżył nam wzmacniacz Sanusi AU70, który ma jego rekomendację. Użyta lampa 7189, bliski odpowiednik EL84. Ja jestem zauroczony brzmieniem wzmacniacza Scott 222 i 229B, użyte lampy 6BQ5, odpowiednik EL84. 20 watów które produkują z niedrogimi zespołami głośnikowym Klipsch RP8000F potrafią wstrząsnąć pokojem o powierzchni 25m2, wiem, bo słyszałem. Ciekawi mnie jak zagrają z RF7 ale to poza moim zasięgiem. Co do lampy, o która Pan pyta, nie miałem styczności. Podobna jest z wyglądu do 6V6GT, ale i tak ma inne parametry od wspomnianych. Po pierwsze ma inny cokół niż EL84. Druga sprawa wiąże się z parametrami, inna moc admisyjna 18W, wyższe napięcie na anodzie, inna rezystancja i impedancja obciążenia (PP plate to plate 4000 lub 5000 ohm). Nie za bardzo wiem o co Pan pyta. Nie mogę się wypowiedzieć o brzmieniu, bo 7355 nie słyszałem. Pozostałe różnice można znaleźć w katalogu General Electric z 1973 roku. Czy większa lampa gra lepiej? Może ta opinia jest wywołana przez triody mocy? Taka PCL86 to świetna lampa, jestem pewien, że przy dużej inwestycji w układ wzmacniacza i podzespoły, w zasilacz o niskiej impedancji wyjściowej, w transformator nawinięty wielosekcyjnie, czyli tak jak to się robi przy 2A3, to jestem pewien, że ponad połowa wielbicieli triod nie odróżni tej PeCeElki od triody mocy jeśli nie wiedzieliby jaki wzmacniacz gra. Dziękuję za komentarz, ale chyba nie pomogę Panu. Proszę uprzejmie nieco staranniej pisać z przecinkami i kropkami, bo długo zastanawiałem się nad Pańskim komentarzem. Ja wiem, że ze smartfona ciężko się pisze komentarze, bo czasami używam go do opowiadania. Dlatego tylko czasem go używam, a nie często. Tak czy siak, rozumiem, że dla Pana większa lampa gra lepiej. 7355 to power beam pentode. To amerykańskie określenie ukrywa albo pentodę albo tetrodę. Po cha-ce widać, że to raczej tetroda strumieniowa.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Specjalnie dla Pana przeszukałem nieco zasoby internetu i trafiłem na reklamę z okresu premiery. "Nowy model 7355 firmy General Electric jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na sprzęt hi-fi i stereo - o niskich zniekształceniach w zakresie mocy od 20 do 30 watów. Szybko sprzedające się instrumenty „średniej linii” wymagają takiego wyjścia. Zapewniają to dwie lampy 7355, z następującymi zaletami projektowymi: 1. Koszt lampy i obwodu jest ekonomiczny. 2. Rozmiar lampy jest właściwy - tylko 3 cale na wysokości. 3. Jest tam jakość lamp - ta sama 5-warstwowa konstrukcja płyty anodowej, co w przypadku klasy premium GE 6L6GC. Patrz dane znamionowe po prawej stronie (w ulotce- dopisek mój). Więcej informacji na temat nowego typu 7355 można znaleźć w każdym biurze firmy General Electric poniżej (tu były dane adresowe - dopisek mój)." Sądzę, że ta lampa mogła być podobna do 6L6 z tego względu, że GE wypuściło ją jako lepszą od 6L6GC. W katalogach reklamowych odnosząc się dawnymi czasy do jakieś lampy (np.: KT88 do EL34) proponowano lampy o zbliżonym brzmieniu. Ale mogę się mylić.
@marcsmithsonian9773
@marcsmithsonian9773 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawr, ja te lampy 7355 spotkalem w konsolach tj. Szaflach grajacych z radiem i gramofonem... 20x2W dobry uderzajacy bas jak m a lo jaka lampa umie. Z 6L6 rodziny nieslyszalem wiele ale 6550 byly ich pentodowa kontynuacja a kt66 strumieniowa tetroda... przynajmniej wyprowadzenia byly kompatybilne ? Szczerze nie jestwm zachwycony 7355, gra dobrze ale bez eufori jak potrafi zrobic to 7591 sylvania w trybie pentody z " miekkim kolanem " stopnia mocy kompresujacym wszystkie przesterowania przedwzmacniacza. Pozdr. M
@romanj4480
@romanj4480 3 жыл бұрын
Szkoda że nie ma nic o polskich znakomitych EL84 Telam/Polam. Przez audiofilów lampy porównywane z Telefunkenm. Podobnie rosyjskie 6P14P zwłaszcza w wersji ER, znakomite lampy.
@tomekkruger
@tomekkruger 3 жыл бұрын
Polskie lampy produkowane w latach 60 były tylko dostępne na rynku Polskim, więc ta produkcja jest bez znaczenia, bo nasz kraj był naprawdę małym rynkiem zbytu w porównaniu z produkcją amerykańską, brytyjską czy wschodnioazjatycką. Wynalazcą lampy jest Philips, który był w latach 20 właścicielem Telamu, gdzie produkcję lat elektronowych zaczęto około 26 roku. Później lampy elektronowe robiono we Wrocławskim Dolamie. Nie ma co porównywać Philipsa BlackBurn, czyli Mullarda do naszej produkcji. Z moich doświadczeń wynika, że polskie EL84 miały krótką żywotność (miałem je w Fonice W600F). 6P14P nie są identyczne z EL84, ale podobne.
@romanj4480
@romanj4480 3 жыл бұрын
@@tomekkruger Miałem 3 wersje polskich lamp EL84 jedna wersję najstarszą z lat 50 bez okienek zagięte zgrzewane krawędzie anod. Drugą wersję już z okienkami w anodzie, też z końca lat 50. Mam ją do dziś jest w pełni sprawna, pracowała w radiu beethoven. Z początku lat 60 mam 2 szt. też w beethovenie pracowały. Z wyglądu takie sama jak ta z lat 59r. również sprawne. No i nowsze wersje ze spinanymi anodami i okienkami. Telam bez okienek sprzedałem komuś, były chyba z 54 roku. Te najstarsze są najtrwalsze, zachowały sprawność do dzisiaj. Nowsze Polam używam od kilku lat we wzmacniaczu SE, nadal są sprawne a podejrzewam ze ze 2-3 tyś h przepracowały. Mam też jedną EL84 Philips wyjęta z jakiegoś radia, również jest sprawna. Niestety nie mam porównania polskich do zachodnich jeśli chodzi o żywotność, ale nie zauważyłem żeby miały niską trwałość.
@tomekkruger
@tomekkruger 3 жыл бұрын
Może trafiłem na wadliwe, bo po dwóch kwadrach już nie kupowałem polskich EL84, sparzyłem się, bo to było w ciągu 3-4 lat. Za to kupuję polskie PCL86, są dobre. PCF82, 802 też.
@romanj4480
@romanj4480 3 жыл бұрын
@@tomekkruger Jest to możliwe z kontrolą jakości, rzeczywiście bywało różnie. Ale jakiś eksport naszych EL84 też był. Widziałem ją brandowaną jako RFT i CV2975. Polska PCL86 to również ciekawa lampa. Produkowana przez Polam w ogromnych ilościach także na eksport. Widywałem Polamy sprzedawane na ebay pod różnymi markami Brimar, Mazda, Telefunken, RSD, RFT i paru innymi. Jest to kopia Telefunkena różni się jednak wspornikiem geteru. PCL86 Polam moim zdaniem, jest lepiej brzmiącą lampą od EL84 Telam/Polam, zwłaszcza w układach SE.
@tomekkruger
@tomekkruger 3 жыл бұрын
@@romanj4480 Ja sobie powoli montuję PP z PCL86. W ogóle wszystkie lampy, w preampie też, używam szeregowo żarzone. Zrobiłem teścik softstarta, ale jeszcze murze go dopracować. SE to moim zdaniem marnowanie potencjału lamp. Inwerter szmita i parka w PP i gra :)
@lockheed_martin
@lockheed_martin 2 жыл бұрын
Panie Tomaszu, dziwnie i nieprawidłowo czyta Pan niektóre słowa angielskie, np. słowo "push". Proszę sprawdzić, jak to słowo się wymawia i nie zasiewać, utrwalać błędnego sposobu.
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
Proszę przeczytać opis filmu.
@lockheed_martin
@lockheed_martin 2 жыл бұрын
@@tomekkruger ale Pan czyta to słowo akurat, jakby Pan znał zasadę zamiany wymowy "u", tylko że akurat w tym wypadku czyta się po angielsku tak, jakby przeczytać po polsku, niech Pan nie kombinuje w tłumaczeniach, bo się Pan pogrąża; porusza się Pan w tematyce technicznej, gdzie większość wiedzy jest w języku angielskim i nieumiejętności wymowy takiej podstawy, jak push - pull nie może Pan uzasadniać nieznajomością języka angielskiego - napiszę tak, niech Pan nie zna języka angielskiego, jeśli Pan zna układ push pull to powinien Pan należycie wymawiać ten termin, a nie robić z niego jakiejś paszy, nie jest Pan rolnikiem (jak sądzę) skoro Pan nie zna angielskiego, to można skorzystać z tego, że ktoś pomaga i zwraca uwagę, część słów wymawia Pan dobrze, a niektóre dziwacznie, na dodatek upiera się Pan nadal wymawiać w ten sposób, koledzy z branży nie śmieją się z ciągniętej paszy? (skoro Panu nie jest wstyd, to niby Pańska sprawa, jest jeszcze coś takiego, jak odpowiedzialność przed innymi za to, co się mówi, nieładnie jest np. wprowadzać innych w błąd) niemniej jednak dziękuję Panu za poświęconą uwagę i życzę dużo dobrego
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
@@lockheed_martin Uważam to za zwykłe czepialstwo. Ileż to rodzimych elektroników wymawia źle np.: słowo cinch jako czincz? Albo inne słowa? Alek Analogowy ostatnio źle wymawiał "bootstrap" i nikt profesorowi żadnej uwago nie czyni. Nie umiem poprawnie mówić po angielsku, bo uczyłem się języka sam. Sprawdził Pan inne komentarze? Dużo osób zwraca mi uwagę na wymowę. Ja się z tego śmieję, bo sami popełniają błędy w języku ojczystym. Dajmy spokój temu słowu, w innych filmach mówię je inaczej lub zatrudniam do wypowiadania angielskich słów panią z google. Oprócz angielskiego, pisanego a nie mówionego, znam jeszcze niemiecki i wymowa może mi się mieszać. Znam też rosyjski. Najważniejsze, że umiem się dogadać z Ukraińcami, Meksykanami i Indonezyjczykami, którzy pracują u nas na gospodarstwie rolnym (czyli jestem rolnikiem, a dokładniej magazynierem przy hodowli bydła). We wcześniejszej pracy rozmawiałem z włoskim szefostwem tylko po angielsku w sprawach technologii zakładu i nikt się nie śmiał, najwyżej się powtórzyło słowo. Zdaje sobie Pan sprawę ile oni błędów językowych robili? Albo Japończycy, przed laty dzwonił do firmy, w której pracowałem przedstawiciel japońskiej firmy, 3/4 nie rozumiałem, połowy nie rozumiał szef, ale interes ubiliśmy. Naprawdę nie ignoruję Pana, ale zaznaczam w każdym filmie "o kanale", lub gdy mówię "o nowościach", czasem w filmach z tłumaczeniami, że źle mówię po angielsku i niech moja wymowa nie będzie oceniania. Skupmy się na treści z filmu, a jest nią historia lampy E eL osiemdziesiąt cztery. Dla przykładu, irytuje mnie wymowa pana Adama Ś. Jest błędna, nawet mój kolega z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie wykłada polonistykę, potwierdził to, że pan AŚ mówi źle. Poza tym ma fatalną dykcję, mówi z napięciem strun głosowych, że czasem brakuje mu tchu i robi cięcia ścieżki audio, że to sklejanie brzmi nienaturalnie, zwłaszcza akcentowanie w zdaniu. Ponadto ma kiepski żart i tworzy dziwaczne zdania. Ale nie wytykam mu tego pod każdym filmem, zresztą te uwagi on sam ignoruje. Tak więc proszę się nie obrażać, ja przeczytałem już kilka komentarzy w sprawie słowa "push". Wystarczy to sprawdzić poniżej. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do innych filmów, gdzie push pull zamieniłem na przeciwsobny lub przeciwstawny, bo mamy polskie odpowiedniki nazwy tego rodzaju pracy i ich używajmy.
@lockheed_martin
@lockheed_martin 2 жыл бұрын
@@tomekkruger dobry pomysł z tą zamianą na termin w wersji polskiej, pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger 2 жыл бұрын
@@lockheed_martin Ogólnie staram się unikać wypowiadania nazw, których nie potrafię wymówić.
@pawekramarz6786
@pawekramarz6786 4 жыл бұрын
...zachwycanie się w latach dwudziestych XXI wieku wzmacniaczami lampowymi ma wyłącznie wymiar kolekcjonerski, analogiczny do zachwytu nad Warszawą, Fiatem 125p czy Wołgą... W kategoriach jakości dźwięku najprostsze wzmacniacze tranzystorowe biją każdy, najlepszy nawet wzmacniacz lampowy na głowę a reszta to już tylko audiofilska chiromancja, bazująca bardziej na wierzeniach i praktykach nadprzyrodzonych (wywodząca się z czasów gdy nie znano zjawiska zniekształceń typu TIM), niż na faktycznie uzyskiwanych parametrach. Tak jak nikt dzisiaj nie twierdzi - pomimo zrozumiałego zachwytu i sentymentu - że Wołga jest lepsza od nowej Toyoty Camry z 2020 roku, tak absurdalne są twierdzenia, gloryfikujące wątpliwe zalety elektroakustycznych wzmacniaczy lampowych...
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Ależ ja się nie zachwycam nad lampami. Przytaczam tłumaczenie z artykułu z angielskiego czasopisma. Jestem elektronikiem i wiem jak lampy działają. W chwili obecnej najlepsze wzmacniacze to HEX FET (ale nie impulsowe, bo ta technologia była dobrze zaaplikowana tylko w TacT Millenium). Proszę nie wyciągać pochopnych wniosków. Osobiście nie lubię lampówek, ale są bardzo proste w budowie, łatwiejsze do aplikacji niż tranzystory.
@pawekramarz6786
@pawekramarz6786 4 жыл бұрын
@@tomekkruger Ależ ja nie chciałem nikogo urazić !!! I mam nadzieję, że nie uraziłem... Bardzo proszę nie brać mojej bardzo ogólnej i polemicznej uwagi, rzuconej na forum do siebie. Oczywiście wzmacniacze lampowe są bardzo fajne (tak jak samochody Warszawa, Wołga czy Fiat 125p) i ja bardzo je lubię. Podobnie jak detektorowe odbiorniki radiowe czy magnetofony szpulowe. A patefony? Poezja!!! Wzmacniacz lampowy jest fajny, bo... ma lampy a one świecą, grzeją, ładnie i efektownie wyglądają... Mam bardzo duży sentyment do urządzeń lampowych. Bardzo doceniam Pana olbrzymią pracę, przybliżającą w bardzo ciekawy sposób technikę lampową. Natomiast jak widzę współczesne oferty firm, proponujących "niby" audiofilskie wzmacniacze za niebotyczne pieniądze - obowiązkowo na lampach - i wmawiające nabywcom, że one (te wzmacniacze) są lepsze, bo... są lampowe (tak automatycznie: tranzystorowe - gorsze / lampowe - lepsze) to się trochę we mnie gotuje... :-) :-) :-) Bo każdy, kto ma troszeczkę orientacji w analogowej elektronice wie, że to mega-bzdura.
@tomekkruger
@tomekkruger 4 жыл бұрын
Absolutnie nie uraził mnie Pan. Ludzie chyba zachwycają się lampami z powodów, które Pan opisał. Ja lubię zamknięte wzmacniacze lampowe, te z bańkami na wierzchu przeczą zasadom BHP i dziwię się, że UE w ogóle dopuszcza je do sprzedaży. Wystarczy ciekawość dzieciaka, które wyjmuje lampę z gniada i pcha paluch do podstawki przy włączonym napięciu. 250V prądu stałego może zabić w kilka sekund. A mamy także konstrukcje z napięciem 400V, 600V. Stąd mój cel w edukowaniu, że z lampami można ciekawie się bawić, ale to bardzo niebezpieczne. Przy okazji próbuję obalić mity :) wzmacniacz na lampach może obliczyć i złożyć każdy, kto skupił się na tych moich 30 filmach o lampach.
@Mikexception
@Mikexception 4 жыл бұрын
@@pawekramarz6786 To jest tylko kwestia gustu Jak ktoś chce tranzystory to oczywiście powinien je mieć ale musi podarować sobie wysoko i średniotonówki w głosnikach. Bo jak nie to bedzie miał braki na średnich tonach , przebasowania, "niedobre" wysokie i będzie krytykował studia nagrań . Po prostu wioelodrożne kolumny nie lubią tranzystorów chociaż przewrotnie właśnie dla nich zostały pomyślane. A że lampy maja większe zniekształcenia? A kto mierzy spektrum światła świec dla ustalenia które mają najlepszej jakości knot i ew wosk? Taki ma sens laboratoryjne oglądanie wyników jeśli zniekształcenia nie przekraczają nawet 3 % co przy typowym słuchaniu jest spełnione z dużym zapasem.
@Robertrrteam
@Robertrrteam 4 жыл бұрын
Taką opinię napisać mógł tylko ktoś, kto nie ma pojęcia o współczesnym rynku wzmacniaczy lampowych.
@piotrmarcin5123
@piotrmarcin5123 6 ай бұрын
Triodo-pentoda to ECL a nie EL jak powiedziałeś
@tomekkruger
@tomekkruger 6 ай бұрын
Jest o tym napisane w opisie filmu
@piotrmarcin5123
@piotrmarcin5123 6 ай бұрын
@@tomekkruger a kto czyta opisy filmu ???
@andrzejkoecki5431
@andrzejkoecki5431 4 ай бұрын
@@piotrmarcin5123 Np.ja czytam,masz nawet odnośnik do strony o lampie EL84.
6L6-90 lat w służbie amplifikacji (nr241)
30:04
tomekkruger
Рет қаралды 592
EL 34, pragnienie wielu melomanów i gitarzystów (#104)
34:53
tomekkruger
Рет қаралды 14 М.
Sigma girl VS Sigma Error girl 2  #shorts #sigma
0:27
Jin and Hattie
Рет қаралды 124 МЛН
УЛИЧНЫЕ МУЗЫКАНТЫ В СОЧИ 🤘🏻
0:33
РОК ЗАВОД
Рет қаралды 7 МЛН
OCCUPIED #shortssprintbrasil
0:37
Natan por Aí
Рет қаралды 131 МЛН
Ozoda - Alamlar (Official Video 2023)
6:22
Ozoda Official
Рет қаралды 10 МЛН
Europa w darwinistycznym procesie ewolucji
38:25
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 30 М.
Czujnik  PASYWNY - AKTYWNY ABS pod oscyloskopem
13:08
Car Oscyloskop
Рет қаралды 943
Lampy elektronowe - dlaczego odeszły do lamusa?
9:43
TheAmisiek
Рет қаралды 53 М.
6V6 - czy tylko do bluesa? (nr231)
24:50
tomekkruger
Рет қаралды 1 М.
HiFi za grosze, czyli wzmacniacze ze śmietnika #Reduktor Szumu #301
31:11
Squier Guitars: A Short History
22:32
five watt world
Рет қаралды 149 М.
I ty możesz zbudować wzmacniacz lampowy!
11:01
mgsmpl
Рет қаралды 7 М.
Badanie wzmacniacza SE EL84 z książki pana A. Tatusia (#130)
53:00
Bias i klasy wzmacniaczy lampowych.
25:05
Dobrze się składa
Рет қаралды 8 М.
Sigma girl VS Sigma Error girl 2  #shorts #sigma
0:27
Jin and Hattie
Рет қаралды 124 МЛН