Mój pierwszy kontakt z lampami to rozebranie w dzieciństwie starego radia z garażu dziadka z lampami pokrytymi czarnym szlamem oraz z dużą ilością zmumifikowanych pająków. Od tamtego pamiętnego dnia nie mam z nimi (lampami) styczności .Panie Tomku dobrego nowego roku 2025 bo życie to lekkość, które działa poprzez wodę. "Dochodzę do wniosku, że nuty i rytmy zostały po raz pierwszy nabyte przez męskich lub żeńskich przodków ludzkości w celu oczarowania płci przeciwnej".- Karol Darwin
@tomekkrugerКүн бұрын
U mnie w domu był Elekton 707 D, jako, że często padały lampy odchylania ojciec go rozbierał i naprawiał. Zainteresowało mnie to tak bardzo, że w wieku chyba 11 umiałem wyjaśnić z grubsza jak działa telewizor. Ja tata kupił sobie nowy OTV Loewe pozwolił mi rozebrać starego lampowca. Wytachałem trafa, lampy i podstawki, ale leżało to dość długo zanim zrobiłem sój pierwszy lampowy wzmacniacz. Nawet mój młodszy brat mnie wyprzedził i pierwszy zmontował SE na 6p14p. Dziadki mieli czarnobiałego TV na lampach, ale już nie pamiętam modelu. Podłaczony był do lampowego stabilizatora, bo u nich na wsi często napięcie spadało i TV się wyłączał. Wszystkiego dobrego :)
@ZPDUКүн бұрын
Cześć Tomku. Opisywanie brzmienia słodkimi słowami jak to robią audiofile. :) Super. Czasami tak jest że niektóre rozwiązania, technologie zostają na dłużej. Płyta winylowa też powinna już być wspomnieniem, a tu proszę. Pozdrawiam serdecznie.
@tomekkrugerКүн бұрын
Witam. Tyle, że płyta winylowa jest technologią, a nie podzespołem elektronicznym, a o tym Eric pisał. Produkowanie przez prawie 90 lat jednego typu podzespołu elektronicznego jest nie lada wyczynem. To tak jakby ICL 7106 był nadal chętnie wykorzystywany w multimetrach wysokiej klasy.
@ZPDUКүн бұрын
@@tomekkruger Tak, choć ja na myśli miałem technologię lamp elektronowych. Nie ulega wątpliwości że jest to wyczyn. A ja pozdrawiam Ciebie i dobrego nastepnego roku życzę.
@witekmarcinek73412 күн бұрын
41:34 a jakże. Tomasz Beksiński
@tomekkruger2 күн бұрын
Tak jest.
@7nevada4 күн бұрын
Wszystkiego dobrego 👍 Domyślam się że więcej czasu na hobby będzie tym "dobrym" zarówno dla Ciebie Tomku jak i dla nas widzów Pozdrawiam
@tomekkruger4 күн бұрын
Tak, więcej czasu na hobby jest dobrym życzeniem :) Pozdrowienia.
@naprawaglosnikowczorny4 күн бұрын
Sporo pracy włożyłeś w serwis magnetofonu. Nie spodziewałbym się, aby elektronik również malował obrazy.
@tomekkruger4 күн бұрын
Sztukę zacząłem praktykować jak miałem 13 lat. Zacząłem od prostych rysunków. W technikum rysowałem kolegom dziewczyny, głównie ołówkiem i węglem. Potem nauczyłem się pasteli, a później opanowałem farby olejne i akrylowe, za akwarelami nie przepadam. To po prostu hobby. Sprzedałem na Allegro ponad 400 obrazów. Gdyby z tego można było się utrzymać, to pewnie poszedłbym w tym kierunku. Sporo pracy, bo i magnetofon okazał się być bardziej złożony niż przewidywałem na początku.
@naprawaglosnikowczorny4 күн бұрын
@@tomekkruger Sporo również poszło na śmietnik, może nawet większa ilość, jaką sprzedałeś.
@tomekkruger4 күн бұрын
Nie, palców na dłoni wystarczy, żeby policzyć obrazy wyrzucone. Nie liczę tu oczywiście praktyki i uczenia się operowania farbami. Ale to szybko pojąłem. Szkice i pierwsze pastele robiłem na kartkach z bloku dla dzieci do plastyki. Ale szybko zrezygnowałem z tego tworzywa, ponieważ pył mnie oślepiał.
@paulb46614 күн бұрын
Dobrego, a wrecz Lepszego Nowego Roku Panie Tomaszu, taki drobny skok na warsztat po serii intensywnych wykladow, jest jak najbardziej do zaakceptowania!
@tomekkruger4 күн бұрын
Dziękuję. Owocnych eksperymentów z półprzewodnikami :) Wszystkiego dobrego.
@paulb46614 күн бұрын
@@tomekkruger Serdecznie dziekuje; bestia zlozona, wyszlo 17.5kG, ale jeszcze w fazie kontroli jakosci i poprawnosci montazu na sucho, bo na kolejny oktet J162/K1058 nie ma juz co liczyc. Potem albo dluga praca w klasie A, albo krotka w klasie D- D jak detonacja.
@tomekkruger4 күн бұрын
Niech podeśle Pan jakąś fotkę tego monstrum :)
@ZPDU4 күн бұрын
Cześć Tomku. Spokojnych świąt. Ciekawy odcinek. Z archiwalnych materiałów. Zdrowia życzę.
@tomekkruger4 күн бұрын
Dzień dobry. O ile nie będzie awarii na fermie (jak wczoraj awaria wodna i 8tys byków prawie 5 godzin bez wody), to będzie spokojnie. Wszystkiego dobrego.
@ZPDU4 күн бұрын
@@tomekkruger Tomku, skala w jakiej pracujesz jest niesamowita. Życzę Tobie aby tych awarii miał jak najmniej - najlepiej wcale. Wówczas będziesz miał czas na filmy, bardzo ciekawe filmy. Zdrowia raz jeszcze
@tomekkruger4 күн бұрын
@@ZPDU To była część fermy, ktoś zakręcił niewłaściwą zasuwę, pomylił się, ale ukręcił trzpień i spawacze musieli działać. Ogólnie mamy około 36 tys byków, jałówek i cieląt. Stad też praca w takie nietypowe dni jak dziś. Pełnię dyżur zastępując kierownika, który dziś ma wolne, juto będzie już ktoś inny, ja następny dyżur mam w nowy rok. Ogólnie praca fajna, ale w dużym stresie, bo i dla bydła czasy niepewne, choroba niebieskiego języka dotarła do Europy zachodniej i jest embargo na import cieląt. To wróży wyższe cenny wołowiny, która już dziś jest 2 razy droższa od wieprzowiny. Drugie, pracuję w dużej korporacji (fermy to tylko część, jest ubojnia, masarnia, logistyka itd) więc i "wyścig szczurów" daje się we znaki, każdy podaje rękę na powitanie się, ale jak jest kryzys wytknie palcem, kto zawiódł a nie pomoże. Na elektronikę pozostaje więc niewiele czasu i miejsca. Jestem okropnie zmęczony tą pracą (przez 3 lata byłem tylko 11 dni na urlopie w tym kilka poświęciłem na wizyty w urzędach czy sądach). Serdecznie pozdrawiam.
@naprawaglosnikowczorny4 күн бұрын
@@tomekkruger Czasem nie warto podążać za pieniądzem w tym wyścigu szczurów. Lepiej jest mieć o 1000 złotych mniej, ale zdecydowanie spokojniejszy jest człowiek. Parę lat temu, to zrobiłem, niech inni przeskakują jeden przez drugiego, nawet zabijają. Pewnie jednak sytuacja Cię zmusza, do tego, aby niestety ścigać się o te parę stówek więcej na wypłacie.
@tomekkruger4 күн бұрын
Wszystko zależy od sytuacji życiowej, zaciągniętych pożyczek, rodziny do wykarmienia. Mi osobiście wystarczyłaby najniższa krajowa, ale nie tylko siebie utrzymuję.
@konradklekot7 күн бұрын
Na końcu jest zdjęcie magnetofonu ZRK, zaś w rzeczywistości jest pokazywany magnetofon Diory. ZRK nie buczało, trafo było w puszce. No i rama, ZRK nie było na plastikowej ramie.
@tomekkruger7 күн бұрын
Zajrzałem ponownie do tego kartonu z tym gruzem i nie ma tam cech producenta (pewnie sprzedałem front panel i mechanizm uznając je za bezużyteczne). Nie mogę więc zaprzeczyć.
@Slawek_EU0713 күн бұрын
Jeśli chodzi o odwracacz fazy na dwóch lampach to często stosowany jest układ ze sprzężeniem katodowym. Siatka drugiej lampy zwarta jest dla składowej zmiennej do masy.
@tomekkruger13 күн бұрын
Tak, to prawda, ale film jest tłumaczeniem książki, więc ściśle trzymam się treści. O wypomnianym przez Ciebie odwracaczu fazy Schmitta były już filmy np.: "Inwerter fazy Schmitta (nr135)".
@marekwaczynski389414 күн бұрын
Panie Tomaszu. Jeszcze jedno techniczne pytanko. Płytka ta duża jest spięta z mechanizmem głowicą taśmą płaską (ta biała) czy wypięcie jej jest bezpieczne czy trzeba taśmę spiąć np. spinaczem, żeby zewrzeć wszystkie styki. Widziałem takie zalecenie przy innej głowicy. Praca na podpiętej taśmie jest dość kłopotliwa. Musze przyznać, że ścieżki na płytce są kiepskie bardzo łatwo się odklejają.
@tomekkruger14 күн бұрын
Na taśmie jest pole do zwarcia kroplą cyny, żeby nie uszkodzić lasera. Jeśli ktoś jednak nie umie szybko lutować, to może tak zrobić ale to mniej bezpieczne. Styk musi być pewny.
@marekwaczynski389414 күн бұрын
@@tomekkruger Dziękuję nie będę tego ruszał pogimnastykuję się na podpiętej dla spokoju.
@zdzisiomisio14 күн бұрын
Frako, w ciemno do wymiany, szkoda czasu na mierzenie :)
@tomekkruger14 күн бұрын
A zdarzyły mi się z lat 60, które były spoko. Może robili je na licencji, a potem wzięli sprawy w swoje ręce.
@zdzisiomisio14 күн бұрын
@@tomekkruger tzn pojedyńcze mogą się trafić, ale jak robiłem Studera to wymieniałem wszystko jak leci, szkoda mi było czasu, zmierzyłem chyba 10 losowych i każdy był zły (sprzęt z lat 80)
@uzytkownikgoogle15014 күн бұрын
Jaki jest tytuł książki T. Masewicza ?, bo z filmu nie można odczytać, a jest bardzo ciekawa i byłbym wdzięczny za informacje. Pozdrawiam.
@tomekkruger14 күн бұрын
Radiotechnika dla praktyków.
@zbigniewmieszkowski720414 күн бұрын
fajny wymaga dużo pracy jak każde stare urzadzenie
@andrzej351114 күн бұрын
Chryste, to jest Hi Fi? Chyba hi-hi... Geundigowska końcówka mocy w wersji standard z germanowymi tranzystorami mocy AD 161/162 (chyba, nie pamiętam już dobrze). Żal cztery litery ściska, co za szajs! Nie cierpiałem tych tranzystorów, bywało, że nawet nowe były lewe. Wylutować te zarazy zwykłą pompką to był istny horror. Laminat kiepski, odklejał się błyskawicznie... Pamiętam, że początkowo ZRK w licencyjnych ZK146 też je ładował, ale sypało się to koszmarnie a tranzystor dewizowy był. Chłopaki z biura konstrukcyjnego biegusiem wdrożyli modernizację na parę BD 254/255 z CEMI i problem zniknął jak ręką odjął. No i moc skoczyła z 5 watów na 8 watów a sama końcówka zrobiła się radykalnie odporniejsza na zwarcia wyjścia. Podkreślam, że to też były lata siedemdziesiąte!!!! I co ciekawe niemiaszki natychmiast "w ramach współpracy licencyjnej" zaczęli wstawiać krzemy.. Więc chyba u nas nie było tak źle...? 1:00:42 Oooooo! Jaki sympatyczny pyszczek przyszedł na kontrolę jakości... :)))) Sunię chyba bardziej interesuje koniec prac warsztatowych i wietrzenie ogona...
@andrzej351114 күн бұрын
P. S. Z tymi atutami to była taka sprawa, że był Atut i Atut 2, tylko ten drugi miał UKF.
@tomekkruger14 күн бұрын
Tutaj wlutowywałem przałącznik od charakterystyki kilka razy i laminat trzymał się miedzi. Ale wzmacniacz nie zachwycił. Szybko narastają THD i to słychać. Zresztą mówię "śmieszny wzmacniacz". W ZK146 rzadko używałem wbudowanego wzmaka, częściej grałem przez DUET, jakoś UL1481 lepiej mi brzmiało. Ten z magnetofonu był mocno szorstki w barwie. PS.: Pan Adam prezentował w swoim filmie dokładnie to zdjęcie, co pokazałem tutaj. Więc chodziło o drugi.
@ZPDU14 күн бұрын
Cześć Tomku. Ciekawy odcinek. Ciekawie się ogląda. Jednak usluga 👍
@tomekkruger14 күн бұрын
Dziękuję. Pliki leżały na dysku 2 lata.
@7nevada14 күн бұрын
Słodki piesio ❤️
@tomekkruger14 күн бұрын
Suczka, właścicielka nazwała ją Ruda, czy Rudzi. Bardzo ładna kufa, wyciągnięta, jej przyrodnia siostra (zza płotu) ma dużo krótszą i nie wygląda tak ładnie.
@7nevada14 күн бұрын
@tomekkruger Wygląd nie ma znaczenia Charakter i przywiązanie widać w zachowaniu Świadczy to też o dobrym traktowaniu psiaka Pozdrawiam Rudą i Ciebie Tomku
@tomekkruger14 күн бұрын
Pies jakoś wyczuwa godzinę mojego powrotu z pracy i zawsze czeka, żeby się przywitać :)
@marekbaszczyk490614 күн бұрын
FA
@zdzisiek197914 күн бұрын
Witam. Moje ulubione potencjometry Prech :) Ciekawy magnetofon ale ja magnetofonów nie znoszę za dużo przełączników upchanych w mechanice. Okablowanie tez. Ale jak działa to miło popatrzeć jak się kręcą szpule. Czekam na dalszą część. Pozdrawiam.
@tomekkruger14 күн бұрын
No i do naprawy mechaniki potrzebny ślusarz - tokarz.
@konradklekot7 күн бұрын
Im więcej funkcji, tym więcej przełączników i czyszczenia. To się tyczy magnetofonów, wzmacniaczy, tunerów, wszystkiego. Dlatego "wysokie modele" z milionem funkcji i pokrętełek dziś to mordęga do naprawy, bo 80 procent roboty to przełączniki. No ale niski model który ma tylko volume, balans, barwę i selektor wejścia jest be. Dlatego można je kupić tanio. Poza tym, na własny użytek, to połowę tych przełączników można pominąć, kable uciąć i porobić zwory na płytce. No ręka do góry, ile osób dziś słucha nagrań w sumie ścieżek, albo ścieżki pojedynczo 1/3 2/4, o jakimś tam multiplaybacku nie wspominając. Podobnie selektor nagrywania. Powiem więcej, od razu poprawi się S/N i separacja kanałów. I Preh, a nie Prech.
@dariuszdanielak116414 күн бұрын
Widzę sam tytuł i oczom nie wierzę 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻 dziękuję.
@tomekkruger14 күн бұрын
Leżało to na dysku sporo czasu. Wykorzystałem 1/3 nagranych klipów. Drugi magnetofon sobie czeka na swoją chwilę. Tak więc proszę o trochę cierpliwości. Dotrze na pewno do właściciela.
@BrodaGRCHW16 күн бұрын
Daj jakiś namiar bo Mikołaj nie wie gdzie wysłać paczkę z jakimiś gratami lampowymi.
@tomekkruger16 күн бұрын
Można się ze mną kontaktować przez maila tomekkrugermałpayahookropkapl
@BrodaGRCHW16 күн бұрын
Ok. Zaraz coś naskrobię tylko może być chwila poślizgu bo do północy jestem w pracy i czasem klienci odrywają mnie od moich rozrywek.
@BrodaGRCHW16 күн бұрын
Niestety na innej aplikacji to samo. Nawet zamiast ".pl" próbowałem ".com" i też mi wyświetla, że nieprawidłowy adres.
@tomekkruger16 күн бұрын
Tak, mój błąd, małpa powinna być, poprawiłem.
@BrodaGRCHW15 күн бұрын
Ok, poszło. Dopiero teraz mogłem zajrzeć bo mam chwilę spokoju w pracy.
@wilkwataha431217 күн бұрын
Cześć wszystkim. Nabyłem teraz dwa wzmacniacze Philips AG 9015 z lat 1961-1965 . Muszę wymienić małe kondensatory i do testu 🙂
@tomekkruger16 күн бұрын
Powodzenia w pracy, proszę wspomnieć o efektach.
@wilkwataha431216 күн бұрын
@ Tak jest! Dziękuję 👍
@Magicjax7217 күн бұрын
Dzień dobry, kupiłem bx501, potrzebowałem decka, podobno po kompletnym serwisie. Pisze bo dziwnie sie zachowuje, play i przewijanie działa tylko w prawo, w lewo po chwili wyłacza się, play i przewijanie, natomiast jak sie przytrzyma klawisz play lub przewijanie to dziala. Druga przypadlosc to klawisz revers mode, czasami zmienia tryb, ale czesciej wylacza sprzet do standbay. Sprzedajacy napisal zeby dac czas po dostawie, ale to juz minal dzien w cieple. Co tu jest nie tak?
@tomekkruger16 күн бұрын
Deck po kompletnym serwisie powinien działać bezbłędnie po wyjęciu z pudełka. Co może być nie tak: złe smary, smarowanie miejsc pracujących na sucho, rozciągnięty lub niewłaściwy pasek, luźne łożysko (wpadanie w wibracje), zabrudzone tarcze tachometru. Klawisz revers jest do wymiany. Nie miałem tego decka ale w budowie jest podobny do mojego.
@basserex499118 күн бұрын
Dzień dobry. Jestem blady z elektroniki, a mam dość poważny problem przy nagłośnieniu w samochodzie, Pole Emi, RF fale, itp. Utrata mocy, spadki, napięcia tam gdzie być nie powinno. Słyszałem coś o sprzęganiu kabli, jak to powinienem dokładnie zrobić? Zauważyłem na pewno siedząc z przodu i trzymając Miernik pola elektromagnetycznego po stronie pasażera na siedzeniu, po tej samej stronie co idą kable zasilania do akumulatora w bagażniku, i mam ok 3uT, ale gdy dam gazu to dosłownie niknie, dlaczego tak jest? to mnie ciekawi, i jak bym musiał dać kondensator, i o jakiej wartości, aby pola emi zlikwidować? Dziękuję.
@tomekkruger18 күн бұрын
Nagłaśnianie samochodu to nie moje tematy. Ale może ktoś z Widzów pomoże.
@basserex499118 күн бұрын
@@tomekkruger Raczej będzie ciężko, chodzi mi na razie jak można przewody sprzęgać kondensatorem dokładnie.
@marekwaczynski389419 күн бұрын
Dźwięki wydawane przez ten napęd to katastrofa. Odtwarzacz za takie pieniądze powinien być bezszelestny.
@tomekkruger19 күн бұрын
@@marekwaczynski3894 Ten odtwarzacz ma napęd za 150 zł cały z plastiku. Pewnie cięcie kosztów. Na pewno jest jest to poziom choćby Denon DCD 1800. Komputerowe napędy zagnieździły się w wielu konstrukcjach z aspiracjami do wysokiej klasy.
@marekwaczynski389418 күн бұрын
@@tomekkruger Panie Tomaszu. Widziałem u Pana smar Molykote do szyflad CD-eków. Który dokładnie typ Pan stosuje. Widziałem w necie rekomendacj EM30L u Pana chyba DX. Mam do przesmarowania staruszka CA 540C. Pasek już jedzie był stwardniały Z góry dziękuję i pozdr. MArek
@tomekkruger18 күн бұрын
EM30L jest do tworzyw sztucznych "Smar MOLYKOTE® EM-30L to najwyższej jakości środek smarny spełniający szereg wymagań dotyczących smarowania powierzchni styku tworzywo-plastik, tworzywo-metal i guma-metal. MOLYKOTE® EM-30L jest dobrze przystosowany do niskich i średnich prędkości ruchu oraz zastosowań o średnim i dużym obciążeniu". DX "Powierzchnie ślizgowe i styki cierne narażone na duże obciążenia, wymagające „czystego” smarowania, szczególnie przy niskich i średnich prędkościach. Może być stosowany w wielu stykach ciernych urządzeń elektrycznych i domowych, maszyn pakujących i biurowych oraz przyrządów precyzyjnych, a także w maszynach do obróbki tekstyliów i tworzyw sztucznych." I tu DX się sprawdziło. Stwardniały pasek trzeba wymienić.
@DarkNet-Ziemol7019 күн бұрын
Witam Tomku. Kiedyś sprzedałem ci trafa radzieckie głośnikowe. Ale nie o to chodzi. Mam taki pomysł we wzmacniaczu pozbycia się kondensatorów sprzęgających np. końcówki mocy na 6v6. Czyli sterowania siatki pentody mocy z wtórnika katodowego z pentody np ecl84. Mam takie mularda. Co o takim rozwiązaniu sądzisz?
@DarkNet-Ziemol7019 күн бұрын
Mowa o układzie se
@DarkNet-Ziemol7019 күн бұрын
Ecl posiada jeszcze jedna lampę czyli triodę więc też sterowanie pentody na wtórniki. Aby była jasnosc
@tomekkruger19 күн бұрын
@@DarkNet-Ziemol70 Jak najbardziej. Ale można z pentody sterować bezpośrednio lampę mocy we wtórnik (transformator gl. w katodzie plus mały rezystor do ustalenia polaryzacji z rezystancja uzwojeniu pierwotnego). Trzeba tylko ustawić odpowiednio napięcia, żeby siatkę połączyć z anoda sterownika-wzmacniacza napięciowego. Bądź co bądź dodanie wtórnika katodowego korzystnie wpływa na stopień mocy, bo jest sterowany ze źródła o niskiej impedancji.
@DarkNet-Ziemol7018 күн бұрын
@tomekkruger masz jakiś schemat takiego układu? W zakresie ostatniej twojej wypowiedzi. Wogule to ciekawy temat bo pozwala naprawdę nie stosowania drogich mega kondensatorów sprzęgających które coś tam dodają. A może byś zrobił materiał na swoim kanale. Jak będziesz mieć czas. Ciekawy temat. No pozdrawiam.
@DarkNet-Ziemol7018 күн бұрын
To ciekawy temat. Naprawdę idealny w cyslowie kondensator nie istnieje ale te które są warte to kosztują. I może jest mega alternatywa. A też Tomku nigdy na swoim kanale nie poruszaleś tego tematu. No. Wydaje temat wart materiału. Twojego zdania s może znajdziesz materiały do tego.
@marekwaczynski389420 күн бұрын
mam właśnie 540C na stole z problemem szuflady robiącej co chce. Pasek twardy zniekształcony luźny. czekam na nowy. Dziękuje za film - bardzo pomocny.
@marekwaczynski389415 күн бұрын
Panie Tomaszu. Pasek wymieniony ślizgi przesmarowane szuflada zadziałała niestety nie czyta płyty, nie czyta kontentu. Na początek znalazłem trzy spuchnięte 470 uF/16 V 105C słynnej firmy NCD na tej płytce z puszką . Zmierzone mają kilka kilkanaście !!! uF z ESR powyżej 10 - do kosza oczywiście. Pytanie temperaturowe. Te NCD są na 105C. Czy rzeczywiście tam muszą być na tak wysokie temp ? czy nie wystarczą porządne 85C i ewentualnie co by Pan polecił z dobrej półki Czy np Nichicony FW byłby prawidłowe w to miejsce lub nawet globalnie wszystko podmienić.
@tomekkruger14 күн бұрын
O kondensatorach najwięcej można się dowiedzieć u HiFi Surgery, zrobił więcej sprzętu ode mnie i stąd może polecić coś innego niż ja. Używam Nichiconów, Panasoniców i Vishay. Ale kto wie czy za 20 lat nie będą one takim szrotem jak Frako? Co do temperatury to trzymałbym się oryginalnej wartości. W zasilaczach jak do tej pory dobrze sprawują się Kemet. TME Podaje dokumentację do oferowanych produktów, często sugeruje się tym co pisze producent. SR Passiver, Shamwa, Epco itd omijam. Co do czytnika, może czyszczenie kolimatora pomoże - tylko delikatnie!
@marekwaczynski389414 күн бұрын
@@tomekkruger Tak to prawda Obserwuję Pana Mariusza czasami o coś spytam. Szkoda tylko, że jest dość oszczędny w udzielaniu porad ale rozumiem - Know-how jest najcenniejszy.
@marekwaczynski389412 күн бұрын
Kondki wymienione. Niestety nadal nie czyta kontentu. Wszystko się kręci. LAser świeci. Szuflada chodzi gładko. Niestety nie czyta płyty i na koniec pokazuje komunikat no-PLAY. Czy z Pana doświadczenia po próbie czytania kontentu normalne jest że płyta na moment zaczyna obracać się w odwrotną stronę ?
@tomekkruger12 күн бұрын
@@marekwaczynski3894 Tak, zdarza się. Niewłaściwe ogniskowanie. Płyta za blisko lub za daleko od lasera, albo pogrzebane potencjometrami. Tutaj bez oscyloskopu i generatora się tego nie ustawi. Można też sprawdzić przewody łączące z głowicą, może być źle wsadzone we wtyczkę lub pęknięta taśma.
@user-Steppo_Tilli22 күн бұрын
Схема совсем примитивная,и никакого качества не обеспечит.!
@tomekkruger22 күн бұрын
мы попробовали и увидели. SE с 300Б или 2А3 более примитивен и люди ето хвалят. Еще немного связи через катод и качество простого радиоусилителя с 6П14П значительно улучшается. Если вы не поняли название, это «простые конструкции аудиоламп». В Польше есть большая группа желающих собрать этот асимметричный усилитель, и я выявляю его недостатки. Wolałbym też, żebyś pisał po polsku.
@user-Steppo_Tilli19 күн бұрын
@@tomekkruger po polsku pisal????marzyć
@tomekkruger18 күн бұрын
Kompletnie nie rozumiesz idei filmu. Jestem przeciwnikiem SE, uznaję je za prymitywne, grające środkiem pasma wzmacniacze. Kto nie chce się dostosować w komentarzach do zasad kanału jest po prostu blokowany. Piszemy po polsku lub angielsku, owszem, znam trochę rosyjskiego, ukraińskiego i niemieckiego, ale to języki, które nie są powszechnie tu używane. И да, если хочешь со мной поговорить, пиши по-польски. Or English. Ich möchte meinen Geist nicht mit dem Lesen des kyrillischen Alphabets belasten. Alles klar? Jeszcze raz powtórzę, testowałem prosty układ lampowy, żeby pokazać jakimi wadami jest obarczony, a ty mi wyjeżdżasz z opinią, że trzeba wprowadzić mnóstwo poprawek, żeby to zagrało. I świecisz mi 50 letnim doświadczeniem. A o czym ja mówię w filmie? O tym że to prymitywny układ z brakiem w basie i sopranie. Chciałem zrobić film z testem radiowego wzmacniacza i użyłem tego co mam pod ręką, bo widzowie mnie nie sponsorują, a to nie są tanie rzeczy. Ale nawinąłem mu ze śmieci nieco lepszy transformator niż ten od Электрона 707 Д. Od 40 minuty też mówią o pewnej modyfikacji jaką jest CFB. I absolutnie się tym nie zachwycam. Ogólnie wzmacniacze lampowe to przestarzała technologia i takie samo brzmienie można uzyskać ze wzmacniaczy tranzystorowych, o czym można się przekonać słuchając Technicsa SU-G700M2. Opinie są spoko, ale trzeba wpierw zrozumieć film, żeby pisać na temat. Nie jestem do Ciebie uprzedzony, po prostu nie rozumiesz po co nagrałem film i pouczasz mnie. Nie wiesz jakie mam doświadczenie, a chcesz być nauczycielem. Niestety, to wada internetu. EDIT: no i usunął do czego odpowiadam, nieładnie.
@peetrasspz22 күн бұрын
Z jakiego oprogramowania Pan korzysta?Żaden ze znanych symulatorów nie ma w bibliotece lamp.
@tomekkruger21 күн бұрын
www.falstad.com/circuit/polish/index.html o ten chodzi? Rysuj, aktywne elementy, wstaw triodę, można edytować parametry, pentod nie ma.
@przemysawpawlinski553622 күн бұрын
Teraz to są trupy. Kupiłem kiedyś Sony TC377, który miał być w dobrym stanie i był w dobrym stanie a właściwie w 4 na szynach czyli na 3. Napisałem do serwisu w Warszawie i za regenerację zaśpiewali mi cenę wywoławczą 1500zł. Czyli mogłoby być nawet więcej. Magnetofon o wartości... kiedyś ok 550zł to za regenerację 2000zł ?? Dziękuję. Wysłałem ten magnetofon do Liska z Mińska M. z notką, że jak nie da rady go postawić na nogi to części może sobie wymontować. Czyli dostał magnetofon. Pewnie SONY'iacz stoi gdzieś w warsztacie. W rozsądnej kasie porządnego sprzętu się nie kupi chyba, że po znajomości albo w spadku się dostanie. Teraz magnetofony chodzą od 7 tyś wzwyż do przepastnych sum. Oczywiście pisze o zachodnich magnetofonach. Ale regeneracja za 2.5 tysiąca tak nie boli bo za magnetofon zapłaci się 25 tys zł. Jeśli ktoś się zna na regeneracji, ma pieniądze i chęci to super.
@tomekkruger18 күн бұрын
Magnetofony szpulowe to nie są tanie rzeczy, a często wyeksploatowane. I rzeczywiście, żeby zrobić im kompletny serwis trzeba warsztatu ślusarskiego z tokarką włącznie. Raczej nie warto biorąc pod uwagę jakość dźwięku jaką prezentują. Ten tutaj odnowiłem, bo miałem tego typu za dzieciaka, tyle że biały, z sentymentu. Jakość dźwięku na poziomie niższym jak średniego kaseciaka.
@BrodaGRCHW25 күн бұрын
Kiedy uzwojenie wtórne musi być podpięte do masy układu? Widziałem schematy, gdzie nie jest podpięte, ale są też takie, gdzie jest podłączone. Chodzi mi konkretnie o wzmacniacze niesymetryczne.
@tomekkruger25 күн бұрын
@@BrodaGRCHW przy udziale USZ musi być podpięte do masy, żeby zamknąć obwód. Nie musi być bezpośrednio, bo możemy przez rezystor zrobic sprzężenie pradowe. W układach bez USZ nie podpinamy wtórnego do masy.
@jananasiewicz125125 күн бұрын
Witam. W 7 minucie mówi Pan o skoku napięcia do 500V wynikającego z indukcji transformatora. Czy mógłby Pan przybliżyć to zjawisko. Zawsze sądziłem że na lampie nie może odłożyć się wyższe napięcie niż daje zasilacz.
@tomekkruger25 күн бұрын
@@jananasiewicz1251 w indukcji możemy zgromadzić energię i potem ja oddać. To napięcie może się dodać do napięcia z zasilacza. Gdy w ulkadzie SE przerwie się wtórny obwód tr. gl. podczas pracy to na pierwotnym skok napięcia może być do kilku kilivoltow i przebić lampę lub uzwojeniu. Oczywiście w normalnych warunkach pracy spodziewane napięcie będzie takie jakie podaje zasilacz. Bardziej przystępnie wyjaśniam jak projektować SE w filmie nr 206, ta sama playlista.
@jananasiewicz125125 күн бұрын
@@tomekkruger no tak to jest zrozumiałe, na tej zasadzie działa cewka zapłonowa, czyli w normalnych warunkach (standardowa praca wzmacniacza bez odłączania kolumn) to 500V nie wystąpi? filmik oczywiście obejrzę
@tomekkruger25 күн бұрын
@@jananasiewicz1251 raczej nie, choć zdarzało mi się w zasilaczu z dlawikiem otrzymywać chwilowe anodowe napięcie wyższe niż z prostownika.
@tomekkruger25 күн бұрын
W pracy nie miałem czasu na szczegółowe wyjaśnienie. Zacytuję Witorta: "Jak to jest możliwe, że prosta wychodzi w zakres napięć większych od napięcia źródła zasilania? Istotnie, w przypadku stopni oporowych z rezystancją w obwodzie roboczym zjawisko takie nie jest możliwe. W rozpatrywanym jednak przypadku w obwodzie anodowym lampy jest włączony transformator. Nagromadzona w nim przy magnesowaniu rdzenia energia pola magnetycznego jest częściowo oddawana przy spadku wartości prądu magnesującego, dzięki czemu jest możliwe powstawanie w jego uzwojeniu pierwotnym s.em. skierowanej zgodnie z napięciem zasilającym. W wyniku zjawiska chwilowa wartość napięcia anodowego może w normalnych warunkach przewyższać wartość napięcia zasilającego osiągając [nawet] dwukrotną wartość tego ostatniego". Ja tego nie mogę zmierzyć moim sprzętem, bo oscyloskop mi padnie, ale woltomierzem czasem miałem takie odczyty, jak już wspomniałem. Wszystko zależy od wysterowania lampy i transformatora. Rzadko mierzę napięcie z sygnałem po pierwotnej.
@jananasiewicz125119 күн бұрын
@@tomekkruger poproszę o tytuł książki Witorta, może jest coś więcej na ten temat, wydaje się, że ta wiedza jest potrzebna do ustalania punktu pracy lampy w stopniu mocy z transformatorem
@ZPDU27 күн бұрын
Cześć Tomku, miło usłyszeć Twój głos. Jak zwykle film ciekawy. Robisz świetną robotę. Pozdrawiam serdecznie
@tomekkruger27 күн бұрын
Narrację nagrywałem dwa razy, bo ciągle się krztuszę po ostatnim przeziębieniu.
@ZPDU27 күн бұрын
@@tomekkruger Jest OK, nie musisz się martwić. Znaczy zdrowia życzę.
@adriantrojanowski116322 күн бұрын
Witam mam pytanie odnośnie tego filmu, czy można określić również kondycję kondensatorów starego wzmacniacza podłączając oscyloskop i generować sygnały o różnych częstotliwościach.Podrawiam.
@ZPDU22 күн бұрын
@@adriantrojanowski1163 Nie wiem do kogo jest to pytanie, ale moim zdaniem jak najbardziej. Tutaj nawet robię takie próby: kzbin.info/www/bejne/jYi5noWVm8d4iKs Można oscyloskopem sprawdzić wiele parametrów, od mocy wyjściowej, pasma przenoszenia, nawet można szacowań zniekształcenia. A jak oscyloskop ma funkcję transformaty Fouriera to nawet i harmoniczne zbadać.
@tomekkruger22 күн бұрын
@@adriantrojanowski1163 Za pomocą generatora i oscyloskopu możemy jedynie zmierzyć wpływ kondensatora na amplitudę sygnału o określonej częstotliwości. Oscyloskop analogowy lub cyfrowy używamy wtedy do pomiaru pojemności poprzez analizę odpowiedzi kondensatora na sygnał zmienny. Do pomiaru pojemności łatwiejsze w użyciu są mostki, przy okazji wyjdzie czy kondensator ma upływ. Na oscyloskopie nie bardzo widać jak interpretować oscylogram pod kątem upływów i reaktancji. Oscyloskop pokaże przepływ prądu zmiennego przez zwarty kondensator. Nie polecam tej metody.
@piotrpogon2151Ай бұрын
Koniecznie wymiana lasera nie bawcie się z kondensatorami tam jest wszystko okej wymiana lasera na nowy i tyle
@przemysawpawlinski553622 күн бұрын
Nie bawcie się z kondensatorami?? Kondensatory DC Servo. Płytka pod napędem. 30+ letnie maleństwa. I nie bawcie się? Ło jej... Chłopie. Tomek sam powiedział, że wymiana kondensatora bipolarnego 1uF wyszła na plus. Wszystkie powinny polecieć. Nie ma się nad czym zastanawiać. Tam 11 kondensatorów jest w tym 4 z nich można zamienić na kondy z dielektrykiem stałym. Poza tym naspamowałeś tu. Było napisać to w jednym komentarzu albo komentować swój własny komentarz. Wtedy byłoby czyściej.
@piotrpogon2151Ай бұрын
Warto warto inwestować laser nie jest drogi wymiana na nowy i będzie okej
@piotrpogon2151Ай бұрын
Poprzedni monter może w ogóle nie wymienił lasera tylko go wystetował podkówkami pod laserem
@piotrpogon2151Ай бұрын
Koniecznie na silniczku napędowym na płycie podnieś tackę do góry 1 mm haruje i słychać na filmie
@piotrpogon2151Ай бұрын
Wszystko super mi się podobało ale bym proponował jedno zamiast użyć jakiegokolwiek spirytusu czy coś najlepiej benzyna apteczna
@tomekkrugerАй бұрын
@@piotrpogon2151 Mam swoje metody, które się sprawdzają od 25 lat. Dziękuję za radę ale pozostanę przy alkoholu izopropylowym. Do benzyny mam inne zastosowanie i to bardziej do benzyny lakowej.
@eternit-stАй бұрын
Czym się różni lampa na 8 pinów od lampy na 7 pinów i czy mogę zastosować taką lampe na 7 pinów do podstawki na 8 w wzmacniaczu?
@tomekkrugerАй бұрын
Pytanie brzmi jak "czym się różni tetroda od pentody?". Zamienniki lamp dobieramy ze względu na podobne parametry, a nie ilość wyprowadzeń. Znaczące parametry triody to napięcie anodowe, współczynnik wzmocnienia, napięcie siatki sterującej, nachylenie charakterystyki, oporności wewnętrzne, pomniejsze to pojemności elektrodowe. Pentody: dochodzi napięcie i prąd siatki ekranującej. Poza tym, co poniekąd wyprowadza się z oporów, impedancja wyjściowa. Czy można zastosować oktalową lampę zamiast novalowej itd? Odpowiedź napisałem wcześniej, lampy dobieramy ze względu na parametry, a nie ilość wyprowadzeń. Zamiast EL34 nie zastosujemy EL84, ale 6L6 tak.
@eternit-stАй бұрын
@tomekkruger lampa l34 są dwa rodzaje 8 nóżek i 7 nóżek i teraz nie wiem czy mogę ją założyć
@tomekkrugerАй бұрын
@eternit-st zajrzyj do katalogu i porównaj, sa dostępne w sieci. Druga rzecz: na pewno L34? Nie znam takiej lampy.
@eternit-stАй бұрын
@tomekkruger El 34 pomyłka
@tomekkrugerАй бұрын
@eternit-st EL34 ma tylko podstawke oktalowa. Gniazdo 5903/13. Można zamiennie stosować wszystkie typy el34, 6ca7, 6p27s. Inne wyprowadzenia ma KT 77 i tutaj trzeba kombinować przejście. Inna podstawka to EL 60. Inne ustawienie bias to 6550. Istnieje możliwość zastosowania 6L6 ale to tetroda, mniejsze napięcie ekranu.
@eternit-stАй бұрын
Czym si
@ireksp9in830Ай бұрын
Cześć. Fajny odcinek. Powiem Ci, nie małem świadomości, że konstruktorzy w dawnych czasach mieli takie ogranicznia zarówno w wiedzy, jak i podejściu do tematów. Dla mnie podział pasm w sposób jaki zobaczyłem w omawianym przez Ciebie artykule jest autostradą do katastrofy w dziedzinie jakości reprodukcji. Wiem, że kiedyś nie było możliwości symulacji, a i aparatura pomiarowa była jaka była, ale żeby tak sobie uprościć temat i bez zastanowienia zrobić bierną zwrotnicę na sygnale przed wzmocnieniem, zakładając że "sam głośnik w obudowie" już niczego nie popsuje... no odważnie, albo inaczej - mocno teoretycznie. Podobnie jak pomysł, żeby postarać się utrzymać moc na głośniku niezależnie od zmian jego impedancji - ciekawe czy ktoś poszedł dalej, robiąc wzmacniacz prądowy, w końcu wychylenie membrany jest proporcjonalne do prądu w cewce głośnika. Niesamowity postęp się dokonał w tej dziedzinie i zupełnie nie byłem tego świadomy. Tomku dzięki za tą lekcję historii.
@grzegorzzelias2743Ай бұрын
Witam Piękna robota! Ja się podjąłem rekonstrukcji magnetofonu w tym modelu,ale po wymianie pasków,nasmarowaniu trących elementów wyskakuje funkcja przewijania wstecz.Właśnie to kółeczko na autostopowe nie dociska tej dźwigni.Nie wraca jakby,nie wiem dlaczego.Do przodu jest ok,przytrzymuje ją. Może niepotrzebnie smarowałem.Poradzi Pan coś? Pozdrawiam Grzegorz
@7nevadaАй бұрын
Czyli nie warto się w to bawić? Bo pracy dużo, koszty wysokie, a efekt może być mizerny? I jeszcze pytanie o kable - podłączony ekran do wzmacniacza, czy do gramofonu?
@tomekkrugerАй бұрын
Zwrotnica głośnikowa, która jest wykonana poprawnie (ja dla przykładu zawsze liczyłem zwrotnice do impedancji głośnika w częstotliwości podziału) nie będzie wprowadzała znacznych zniekształceń fazowych. Prędzej usłyszymy zniekształcenia samych głośników. Druga rzecz, nie ma na rynku zespołów głośnikowych bez zwrotnic, żeby sobie takie dwa wzmacniacze podłączyć do kolumny. Idea ta jest realizowana do dziś w głośnikach aktywnych, na wejściu filtr, a potem wzmacniacze, do każdego głośnika osobny. W czasach gdy same lampy kosztują tyle co kompletny wzmacniacz (tranzystorowy lub w układzie scalonym) taka idea jest zbyt droga. Czy efekt jest mizerny to można się przekonać słuchając kolumn aktywnych a potem tradycyjnych. Pisałem w innym komentarzu, że przed ślubem użytkowałem urządzenie takiego typu (w ramach swoich doświadczeń z lampami, ale wtedy 6P14P - odpowiednik EL84 - były tanie jak barszcz) z własnoręcznie robionymi ZG na Vifach. Co do przewodu z ekranem łączonym na jednej wtyczce. Uziemiać się powinno jedno urządzenie i jest nim wzmacniacz (chyba, że wykonany w podwójnej klasie ochronności). W związku z tym lepiej jest łączyć ekran do wzmacniacza. Gramofon jest źródłem, przewody od wkładki idą w rurce ramienia i są łączone do gniazd lub wyprowadzane na zewnątrz w postaci okablowania. Gdybyśmy ekran łączyli do gramofonu to punkt masowy były gdzieś w połowie drogi do wzmaka, na schemacie bez znaczenia, ale w praktyce przy małych sygnałach najlepiej uziemiać wejście wzmacniacza.
@7nevadaАй бұрын
@tomekkruger Dzięki Pozdrawiam
@ireksp9in830Ай бұрын
@@tomekkruger Idea podziału przed wzmocnieniem jest realizowana nie tylko w kolumnach aktywnych. Przykładowo B&W Nautilus, albo całkiem duża ilość konstrukcji typu DIY, gdzie na barki DSP wrzuca się podziały pasma z korektą charakterystyki od razu oraz pilnowanie czasu (fazy). Tyle że obecnie wzmacniacze są tanie, nawet te cyfrowe, często stosowane w środowisku DIY. Jest jednak rzecz która mnie zastanawia (nie związana ze zmianą technologii z powodu rozwoju), a mianowicie jak zrozumiałem artykuł, proponowane rozwiązanie miało być uniwersalnym, czyli nie bazowało na dobranych komponentach. Tymczasem wszystkie systemy jakie kojarzę z podziałem przed wzmocnieniem są systemami zamkniętymi i nie można sobie bezkarnie dla jakości przekazu wymienić w nich czegokolwiek. Pasjonujący temat. Tomku dzięki jeszcze raz!
@tomekkrugerАй бұрын
Sądzę, że było to do zastosowania z głośnikiem basowym 12-15" i szerokopasmowym około 8". Przeglądając literaturę z tamtych czasów takie konstrukcje się spotyka. Szerokopasmowy sobie poradzi z 500Hz. W latach 50 prawie wszystkie firmy audio oferowały KITy i modele komercyjne. Była wiec dowolność w składaniu takich systemów, wiedza dlaczego gra źle pojawiła się z czasem np.: po badaniach H.F. Olsona. Ogólnie od Thiela i Smalla wiemy więcej na temat głośników czyli po publikacji ich pracy w Journal of the Audio Engineering Society w 1971 roku. Znam system Nautilusa i słyszałem to na targach jeszcze przed pandemią.
@dominikkrauze6812Ай бұрын
Jak zawsze pierwsza klasa 👍
@tomekkrugerАй бұрын
Dziękuję :)
@gryfwald3168Ай бұрын
Szanowny Tomaszu, zawsze się właściwie z Tobą zgadzam, ale nie w przypadku tych kabli do gramofonu, wszędzie indziej tak też robię takie przewody, ale nie do gramofonu. Chodzi o wyższe częstotliwości, gow.. cienki kable graja lepiej. Sprawdź!
@tomekkrugerАй бұрын
Tutaj jest plik muzyczny drive.google.com/file/d/1YmptLLGzFb0gabbVrYChuH1q7yTQ-3Cu/view?usp=sharing proszę go przesłuchać od fragmentu 1:50 do 2:53. Gramofon to Technics, wkładka Sumico Perl, od 1:50 do 2:12 przedwzmacniacz J-FET, zmiana przewodów - Pan mi powie w którym momencie przełączam przewody (z cienkiego srebra na miedź, podobną do tej z filmu), 2:12 do 2:21 gra z przedwzmacniaczem na lampach z przewodem ze srebra, 2:21 do 2:33 zmiana przedwzmacniacza, 2:33 do 2:40 wraca lampa, 2:40 do 2:53 przedwzmacniacz z wysokiej jakości wzmacniacza Onkyo. Od 0:00 do 0: 50 gra Fonica z AT3600 z różnymi prampami, 0:50 do 1:50 gramofon Wega JSP351J z Direct Drive wkładka Sony XL15, preampy od lampy do fabrycznego Onkyo, 2:52 do końca rożne gramofony. Wyraźnie słychać zmianę preampu, gramofonu, ale kabli nie. W pewnym momencie jest nawet zamiana zwykłych cinch na Lemo stosowanych w medycznym sprzęcie. Na końcu w pewnej chwili jest zmiana przewodów we współpracy z gramofonem technics, kiedy? Plik to Wave zgrany z wysoką rozdzielczością i poskładany w Audacity, zmiana amplitudy to cecha fizyczna preampów w połączeniu z konkretnymi wkładkami. To nie jedyny test, który zrobiłem. Porównując przewody o podobnych parametrach i wykonanych z różnych metali nie przekonałem się o ich wpływie na brzmienie. Natomiast stosując przewody o dwukrotnie większej pojemności jednych od drugich, zauważyłem przy współpracy z triodami cięcie pasma. Ogólnie najlepszy dźwięk dał Technics z Sumico i preampem na J-Fetach. A tu tylko 2 gramofony drive.google.com/file/d/16Bid3nHnwf3iju6EICjRxZBwV3c8zRgH/view?usp=sharing i 2 przedwzmacniacze ale 3 rodzaje przewodów i 2 rodzaje wtyczek o w pewnym momencie włączony jest filtr subsonic. Powodzenia z zagadką kiedy co gra.
@tomekkrugerАй бұрын
Widzę, że trudna misja. Pierwszy utwór. Przejście z miedzi na srebro jest w 2:02. W ogóle tego nie słychać. Potem w 2:12 przechodzę z J-FET na lampę i to słychać. Przejście z miedzi (typowy przewód stosowany z wtykami DIN od Tonsilu) na srebro jest w 2:37 tyle, że zmieniam też pre z lampy na tranzystor. W 3:15 przechodzę z Klotz MY250CY na srebro jednocześnie zmieniając Wega JPS351P z wkładką Sony XL15 na Technics SL20 z wkładką Sumiko Perl, ale podłączone do tego samego preampu, to słychać tylko dlatego, że zmieniam źródło (z malucha na audi). Srebro pożyczyłem od kolegi i niestety nie pamiętam nazwy, bo nie zanotowałem w rozpisce. Przejcie z preampy na preamp słychać, z gramofonu na gramofon także, zmiany przewodów niestety nie. Nie wykazuje tego nawet analiza widma. Rozpiski drugiego utworu nie zdradzę, choć można to znaleźć pod pewnym filmem na moim kanale. Wskażę, że jedna z wielu zmian przewodów przy tym samym źródle i pre jest w 1:42.
@bartekn4511Ай бұрын
Fizyki nie oszukasz- tak można w skrócie podsumować ostatnie 5min. 😀👍z tym że pewne układy bardzo są wrażliwe na pewne parametry linii połączeniowej a pewne nie.
@tomekkrugerАй бұрын
Jakość połączenia tak, dowodem są niedokręcone przewody, zimne luty, zerwane ekrany.
@ZPDUАй бұрын
Ciekawy artykuł. Niby rzeczy oczywiste a warte przypomnienie. Ogrom problemów w samym głośniku a nie we wzmacniaczu. Pozdrawiam serdecznie
@tomekkrugerАй бұрын
Miałem ponad 25 lat temu okazję używać wzmacniacza własnej konstrukcji z aktywną zwrotnicą przed wzmacniaczem. Bas to 10W z PP z EL84, a sopran to SE z EL 84, 4W. Zwrotnicę projektował mi kolega w jakimś programie i po sprawdzeniu na analizatorze widma działała dobrze. Zespoły głośnikowe własnej konstrukcji, podstawkowe z głośnikami Vifa, bez zwrotnicy. Sprzedałem koledze przed ślubem, bo ja nie miałem już miejsca na to a jemu się podobało. Czy było to jakoś rewelacyjnie lepsze od zwykłej Fonicy W 600 F, to chyba nie. Może dlatego, że nie miałem drugiego kompletu głośników do porównania, tym razem ze zwrotnica w kolumnie, czyli za wzmacniaczem.
@ZPDUАй бұрын
@tomekkruger super są te historie. Pozdrawiam serdecznie
@jankowalski3541Ай бұрын
Czy mozna gdzies kupic gotowy kit z plytka PCB i podzespolami dla wzmacniacza np. El84 i 12AX7 lub inna lampa sterujaca? Dzieki za wskazowke :)
@tomekkrugerАй бұрын
@@jankowalski3541 sklep lampyelektronowe.pl , kit avt 2754 pcb kosztuje kilkanaście zł, wersja bez lamp i transformatorów 349zl, pełna wersja do montażu z lampami i trafo 1450 zł. To oczywiście PP. SE to kit reduktora szumu w tym samym sklepie.
@user-Steppo_Tilli19 күн бұрын
Существенной роли не окажут применяемые лампы,роль окажут правильная схема (не такая как здесь показана),правильный монтаж,нормальные радиокомпоненты и трансформатор...У аматоров, как раз,. все наоборот))
@paulb4661Ай бұрын
Profesor Kruger, jak zwykle, w swietnej formie- krotko, zwiezle i na temat.
@tomekkrugerАй бұрын
Bez zbędnych szczegółów :)
@7nevadaАй бұрын
Dzięki wielkie Tomku 👍
@tomekkrugerАй бұрын
Czasem się zastanawiam, jakby zebrać te wszystkie wzmacniacze po jednym z każdej konstrukcji: Cirklotron, Unity, Williamson, Twin Coupled, OTL, Golden Ear... to czy różnice między nimi byłyby aż tak zasadnicze. Oczywiście pomijam w tym rozważaniu zwykłe wzmacniacze z radioodbiorników typu AA5 lub 6 tube.
@ireksp9in830Ай бұрын
Tomu, dzięki za odcinek. Pół godziny słuchania Ciebie, a w później 2h zastanawiania się i analizowania dlaczego tak, a nie inaczej :) Fantastyczne zakończenie weekendu. 👍💪
@tomekkrugerАй бұрын
Pamiętam jak za młodego rozkminiałem czy jakby połączyć dwie EL84 równolegle na trafie od Rubina to działałoby z 4 omami. Az zrobiłem, pomierzyłem (miałem wtedy ruski oscyloskop i ruski generator) i grało. To potem sobie wymyśliłem jakby nawinąć dwa uzwojenia bifilranie do każdej anody jedno, to czy by grało, grało choć nie bez przeszkód.