Bardzo wartościowy materiał dla każdego kto chcę zgłębić niełatwą historię Śląska i Ślązaków, dzięki!
@wacawwojaczek28534 ай бұрын
Mój znajomy nazywał się Schwarz. Po wojnie zmieniono na Czernik. Problemy rozpoczęły się podczas składania kwitów do emerytury. Część świadectw pracy (sprzed i z okresu wojny) miał na zmienione nazwisko. Komedyja była niezła😂
@Matthias_SZL3 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, dziękuję. Do dziś nie wiem, dlaczego jeden z moich dziadków musiał zmienić imię z Herberta na Henryka, a drugi pozostał Adolfem ;)
@adrianczok27213 жыл бұрын
No popatrz. Mój ojciec miał na imię Herbert i zostawiono. Za to mamie zmienili z Gizeli na Marię. Jednej ōmie z Anastazji na Annę, druga do śmierci była Gertrudą. Opa z Lorenza stał się Wawrzyńcem. Czeski film🤷♂️
@Matthias_SZL3 жыл бұрын
@@adrianczok2721 Jako Ślązak z czeskiej strony OS, protestuję przeciwko sformułowaniu "czeski film" :)
@evafischer1734 Жыл бұрын
@@adrianczok2721co mam się teraz popłakać?😂
@ArbanGl7 ай бұрын
Pewnie z powodu Dymszy .
@Cyryl-bx2pz6 ай бұрын
@@Matthias_SZLpoprostu był czeski film pod tytułem "Nikt nic nie wie".
@karlzimon65596 ай бұрын
Nam tez zmieniono nazwisko i imiona Do litery n dodano kreske, a imiona mielismy podwojne tak ze skreslono nam pierwsze imie ( Irmgard i Gerhard) Pozdrawiam Serdecznie! Fajne filmiki robicie!!😘
@DiriaMeneam3 ай бұрын
Wszystko fajn, jeno... :-( Od 1936 r. to Niemcy na swoim Śląsku wprowadzili akcję "Fuer des polnische Fadade", o której bardzo szeroko pisze Horst Bienek, Ślązak w Niemczech, i in. Zmieniano nazwy miast, dzielnic, ulic, nazwiska, rozwalano nawet cmentarze, na których było "za dużo polskobrzmiących". Dochodziło nawet do zmian niemieckich na BARDZIEJ niemieckie!!! Na całym Śląsku, też dolnym i Wrocławiu/Brassel. Potem to samo na wcielonych po 39. Najczęściej z głupoty i nadgorliwości miejscowych, ale rozkaz i najgłupsi w Berlinie. Jedną z przyczyn było wygaśnięcie w 35 r. traktaru o ochronie mniejszości. Ale NIC nie chroniło Niemców przed... Niemcami, bo taka była propaganda: Jesteśmy Niemcami. :-( Po 45 to też była Wasza wojna domowa :-( Do kuriozów należy fakt, że do brutalnych repolonizatorów Mazur i Pomorza, w moim Chelmnie w 45 - 80% to Niemcy, należeli... napływowi Ślązacy! :-( Dajcie nieboszcze spokój... :-(
@blazejs762 жыл бұрын
Mam takie przypadki w swojej rodzinie jeśli chodzi o imiona. Ale absurd jest taki, że ja sam w zasadzie jestem krojcokiem (Ślązak w 75%). Dziadek był z Mazowsza. Więc nazwisko zasadniczo polskie. Ale już mojemu ojcu gdzieś tam po drodze w latach 60-tych zmienili nazwisko, o jedną literkę. Nie dało się tego odkręcić. Skutek jest taki, że moje nazwisko nosi dziś w Polsce 6 osób (sprawdzałem). Wszystkie z mojej rodziny.
@blazejs768 ай бұрын
@@tosiek4226 Mogę ci podać przynajmniej kilka typowo śląskich nazwisk jakie występują wyłącznie w powiecie, w którym się urodziłem. Po wojnie często zmieniano ludziom nazwiska na "pasujące bardziej" do polskiej wymowy. I przypominam, Śląsk NIGDY nie był pod zaborem w polskim rozumieniu tego terminu. Został zabrany przez Prusy Austrii, i to 100 lat wcześniej zanim was rozbierali.
@DmK1998Ай бұрын
U nas na Podkarpaciu też to robili nazwiska zmieniano na Polskie na siłę uważam miejscowości też grupa etniczna głuchoniemcy .
@transmisjenazywo6646 Жыл бұрын
A kim ja jestem ?Mama urodzona w Chorzowie Ojciec z Bieszczad poznali sie na "ziemiach odzyskanych( a moze pozyskanych)po wojnie.Choc w rodzinie mamy bylly same dziwczyny to mialy imona Marta ,Emma, Malgosia, Adela,.Chyba nikomu nie zmieniono imion Nie wiem jak mowiono w domu czy po slasku vzy polsku ,poprostu tego nie wiedzialem mowilo sie i juz.Ale jak chcialy co ukryćprzed nami bajtlami ,to mowily po niemiecku..Pozdrawiam od Hanysa ,gorola lub krojcoka.W duchu czuje sie Ślązakiem i jestem z tego dumny
@johann52483 ай бұрын
@@transmisjenazywo6646 Richtig 👍
@awysnefo3 жыл бұрын
Vater mòj miał na imię Wilhelm i nic niezmienili, a ujek Jorgus był Georgiem tu mu zmienili na Jerzy , a babcia Ada czyli Adelheid też bez zmian .
@lydiap.16482 жыл бұрын
Mój ojciec tez Wilhelm,zostawili mu to imię. Za to chcieli zmienić nazwisko,nie udało się.(w Bytomiu) Ciotka Gertruda( z powiatu gliwickiego) stała się Janiną, ale tylko w dokumentach....
@evafischer1734 Жыл бұрын
Współczuję😀
@wojciechmik85285 ай бұрын
A czy czasem święty Jerzy nie pozostał patronem ujka Jorgusia również wtedy, gdy został on ujkiem Jerzym? Nie była to więc żadna zmiana imienia. Przecież jeszcze kilkanaście lat temu imiona najzwyczajniej tłumaczono w KAŻdym języku na ich miejscowe odpowiedniki. Były książki Julisza Verne'a, Karola Maya, był Jerzy Waszyngton, czy Michał Faraday.
@TheAnpald Жыл бұрын
Wonderful and curagious sending,revealing one, of many exemples or unhuman discrimination of Silesian population,this is only one of them.Already children were the object of persecution in schools.Your sending is contributing to protect best European tradition of tolerance,this tradition was respected when Schlesien was a part of Prussian kingdom,up to WW1 war.This would be a great initiative if many people would take back,what was illegally taken from them,to claim their surnames or Christian names back,the resistance and unwillingness of authorities is to be expected!
@RogerKant Жыл бұрын
I had problem 2 decades ago in USA with switching Green Card to US Citizen papers. Despite oficial Polish decision of restoring my old name, US official were very skeptical, that such procedure ever took place in Poland , and suspected me of hiding my true ID.....
@BarbaraPałamarz-w6j2 ай бұрын
Moja muther (ma 71 lot) była bita np. po rękach linijką, za używanie godki śląska cieszyńskiego w szkole, np za liczenie po śląsku, albo słowo fojerka kazali używać słowa ognisko! Rodzice byli wzywani do szkół, piętnowani, zastraszani że dzieci używają śląskiego! Czechowice- Dziedzice. W Bielsku- Białej po wojnie znajomy mi godoł, że dzieci były piętnowane gdy nauczyciel zauważył że bajtle godoły po niemiecku na polu. W domu najwięcej babka godoła po śląsku, a za bajtla sie z nią chowołem najwincej, a potem mi było wstyd używać godki śląskiej bo sie dzieciaki przyjezdne śmiały nic nie forsztelują, a starsi nic nie kapowali, tyż sami przyjezdni na sląnsk do roboty za komuny. Przed wojną był wielki strajk policjantów bo przyszeł nakaz z Katowic godać po polsku, a 90 % bielszczan godoło po niemiecku, hoh dojcz, i gwara hałcnowska niemieckiego, był też czeski i jidisz. Zaolziaki furt godają po noszymu do dziś na Cieszyńskim mom znajomych to wim. Ostancie z Bohiem! :)
@DmK1998Ай бұрын
W całej PL nie mówi swoimi mowami z wyjątkiem Ślązaków i Kaszubi .Pozdrawiam z Podkarpacia.Może inne regiony w Polsce wezmą przykład ze Ślązaków i Kaszubów w Polsce i zaczną mówić.
@a.g.a.t.a6326 Жыл бұрын
Moje nazwisko, tzn nazwisko mojego dziadka też dostosowano do pisowni polskiej, ale najśmieszniejsze jest to, że brzmienie pozostało identyczne czysto niemieckie :-) I teraz ciągle muszę je literować, bo nikt nie jest w stanie napisać mojego nazwiska poprawnie :-)
@andrzejjasek71058 ай бұрын
W latach 70 miałem w brygadzie dwóch braci spawaczy. Jeden Ogórek, drugi Ogurek. Za Niemca oni nazywali sie Gurke.
@DiriaMeneam3 ай бұрын
A za Austriaka Gierek :-D
@johann52482 ай бұрын
Moze Ktos napisze Ksiazke na ten Temat!! Polonizacja Nazwisk i Imion na Gornym Slazku!!
@ArbanGl7 ай бұрын
Jak dziadek przyszedl w 47 roku z wycieczki po Syberi"zaproponowano"mu zmiane na nazwisko znanego gen.Bema. Oswiatczyl,ze rodzina nosi nazwisko od setek lat i nic nie bedzie zmieniane-punkt.Przypuszczam,ze poniewaz byl mistrzem strzalowym (Sprengmeister) na kopalni Gliwice a takich fachowcow nasi wyzwoliciele potrzebowali-dali mu spokoj. Moj ojciec to Kurt a ja na drugie mam Adalbert ,jestem dumny z dumnego dziadka! (Polacy nie maja monopolu na dume !) Dziekuje za filmik -bin dabei mit Abo.
@DiriaMeneam3 ай бұрын
Kurt to imię... tureckie, znaczy wilk. Turyngia ma legendę, że są Turkami, to stąd :-)
@johann52483 ай бұрын
@@DiriaMeneam depp!!
@ArbanGl3 ай бұрын
@@DiriaMeneam Kurt to cztery litery (nic zlego !) po turecku znaczaczace wilk, czesto jako nazwisko a nie jako imie .W niemieckim to imie (skrot od Konrad) o dosc "mocnym" znaczeniu . Na ja Slonsk Slonzokom a Turcja Turkom ! Pyrsk!
@Filip_Slazak11 ай бұрын
Spotkałem zarówno nazwisko Weiss jak i Wajs. Ale u mnie w rodzinie zmieniono między innymi Johanna na Jana, Syglinde na Zofię, Herberta na Jerzego, Ernesta na Michała.
@silesianslonskoeagle3 жыл бұрын
I am a proud Silesian Slonsko as are my children and grandchildren who will carry on the fight for recognition before I started my Silesian awareness campaign 10 years ago nobody in the UK had heard of Silesia now over 1 million know that we exist and the horrors that befell my family and people post 1945 over 2 million murdered and i have provided them with documented evidence and my families story. You can blow out a candle but you cannot blow out a fire and as the fire continues to burn the flames will burn higher. My father and 70,000 Silesians fought in the Free Polish Army During WW2 nearly all deserted from the German Army to fight evil only to see evil take root in Silesia from the Polish communists 140,000 Polish servicemen/women (40,000 Silesians) settled in the UK after the war as going home was death not only to you but what remained of your family. Thankyou Poland we got what we deserved !
@DiriaMeneam3 ай бұрын
Mów to Anglikom, którzy zamordowali 100 milionów w wojnach kolonialnych, w tym 1 milion białych dolnoniemieckich Burów, że ploki zabiły 20 milionów Ślązaków, to się podrapią za uchem, i jakaś wydziarana z botoxem napisze o tym rapa :-( Toch oni za to... polubią oberploków! :-(
@BarbaraPałamarz-w6j2 ай бұрын
No piknie że wolczysz o Śląsk, tylko ni mosz już godki śląskiej? A dzieci tyż nie godają? To bedzie zanikać z czasem. Moje ujki walczyli o wolny śląsk w powstaniu, ani polski, ani niemiecki. To idea dr Rudolfa Steinera - austryjoka, gdy antropozofowie ze śląska zapytali go co majom dzielać, doł im ten napad- pomysł i zrobił wykłady!. Ogłoszono plebiscyt i nikt nie godo już , że była taka idea i było wielu agitatorów było na wiecach po śląsku całym. Dużo niemiecko języcznych ślonzoków za tym sie opowiadało i namawiali ślunskich braci. Wiela się przychyliło i głosowali za Ślaskim Państwem, niezależnym od Niemiec i od Poloków. Dziś już tej sprawy mało kto pamięta. Za co dzienkujesz polsce, napadli nos , a potem szerokie tory i wywozili skarby Ślonzoków. Jak by szkopy wygrały telki to samo by grali. A dzis zamykajom gruby bo Unija jest eko (Ameryka i chiny nie muszom zawrzyć grub) bedzie nasz hajmat w biedzie.
@silesianslonskoeagle2 ай бұрын
@@BarbaraPałamarz-w6j You had friends who fought in the uprising of 1921 ! assuming your friends were of fighting age ,18 years old, that would make you to be 120 years old. it's Slonsko not slonzo. you are fake and tell lies
@MagorzataMendecka-hl4lg6 ай бұрын
Rodzina mojej Mamy też musiała po wojnie zmienić nazwisko....🙈
@heinrichdudek68283 жыл бұрын
Wreszcie ktoś poruszył ten temat.Dużo ludzi nawet nie wie że władze tak "troskliwie pomagały" Ślązkom.Znam takie przypadki w naszej rodzinie. Ale tak długo jak obecna władza będzie podjudzała społeczenstwo że Ślazacy to nie Polacy, albo że Ślązacy to piąta kolumna Hitlera, tak dlugo te wszystkie animozje będą się powiększać.To mi się bardzo podobało. Chyba zostanę twoim fanem.🤔
@Matthias_SZL3 жыл бұрын
Rany... Ani obecna, ani żadna inna polska władza nie pomoże Ślązakom. Przykład Katalonii sprzed kilku lat dobitnie mi to uświadomił. Edit: chodzi mi o to, że PE niby promuje regionalizm, ale nie pozwoli na oddzielenie dowolnego regionu od jakiegoś państwa, choćby zachodziły historyczne i polityczne ku temu przesłanki.
@Puzemem2 жыл бұрын
Ja się nie dziwie wcale..Mieszkam w Niemczech, jestem z Warszawy i mam sąsiadów ( niestety) ślązaków, prawie wszyscy udają, że nie znają polskiego i jak się dowiedzieli skąd jestem to nagle przestali ze mną tak rozmawiać...tylko cześć, cześć😀😀 A ilu jawnie mówi, że są niemcami...farbowane lisy.
@heinrichdudek68282 жыл бұрын
@@Puzemem Jak bys ty byl moim sasiadem to bym cie totalnie ignorowal i jezeli bym musial to tez tylko po niemiecku rozmawial. Mialem juz mozliwosc czytac pare twoich komentarzy i napisze tak. Typowy PiSdzielski oszolom ktoremy w glowie tylko jest sianie nienawisci.
@Puzemem2 жыл бұрын
@@heinrichdudek6828 ok
@Matthias_SZL2 жыл бұрын
@@Puzemem Polaków nikt nie lubi, czy to Szwedzi, Litwini, Czesi, Anglicy, Rosjanie czy wreszcie ten jeden jedyny znienawidzony przez Polaków naród: Niemcy.
@novosanum1457 Жыл бұрын
Dlaczego mówi pani tylko o sowieckich obozach?? Moja babcia dlatego że dziadek był żołnierzem wermachtu, musiała zostawić dzieci i wywieziono ją na tz. tereny odzyskane, gdzie musiala przymusowo pracować przy żniwach. Do domu wróciła po 5 miesiącach, nie wywieźli jej sowieci, lecz polscy urzędnicy pod ,,ochroną" wojska polskiego.
@RafalPavelek Жыл бұрын
Bo nie wolno mówić że to były Polskie obozy. Obozu Zgoda czy Łambinowice to były Polskie obozy jak i wiele innych na Śląsku. Polecam przeczytać książkę Marka Łuszczyny Mała Zbrodnia Polskie Obozy Koncentracyjne.
@januszruszkiewicz93986 ай бұрын
Komendantem obozu zgoda był żyd salomon morel @@RafalPavelek
@wojciechmik85285 ай бұрын
Np. nazwisko Rösner zmieniano na: Rosner, Rozner, Resner albo Rezner. Jeśli więc było rodzeństwo mieszkające w różnych miastach, to mogło się zdarzyć, że każde z nich inaczej się nazywało.
@ponaszymupl5 ай бұрын
Widzieliśmy też zmianę na "Różycki" ;)
@grzegorzsikora74598 ай бұрын
JO ZE KOCHŁOWIC. OJCU ZMIENIONO IMIĘ. MATKA W 2005 ZMARLA,NIE MIAŁA ZMIANY IMIENIA. ALE ... W 2006 JA DOWÓD MÓJ WYMIENIAM. DALI W NIM INNE IMIĘ MATKI. ODBIERAM"POPRAWIONY"DOWÓD. A tam dodali na końcu imienia"A". Się wkurzyłem. Był DYM. Z archiwów Miasta RUDA ŚLĄSKA,musieli mi dać do ręki księgę rejestracji noworodków MOJĄ Z LAT 60TYCH. załatwiłem dziadów👊💪
@kicked19683 ай бұрын
a co jesli dziadek zostal zmuszony do kompletnej zmiany nazwiska z Steuer na Stojewski? Czy w takim przypadku USC tez to usankcjonuje? Moge przedstawic dokumenty mojej rodziny ze starym nazwiskiem.
@ponaszymupl3 ай бұрын
Tak, jak najbardziej USC powinien to uznać.
@henryk842 Жыл бұрын
Chciałbym żeby się znalazł slazak który mieszkał przed wojna na dolnym Śląsku i nagrał filmik o losach swoich kamratów po wojnie co się działo z jego sąsiadami Ślązakami bo nic się nie mówi co się znimi dzialo czy ktoś się ostał wniemczech jeden Ginter pająk przyjechał odwiedzić swe gospodarstwo we wałbrzyskim slazak
@henryk842 Жыл бұрын
Czy są tam Ślązacy pochodzacyautohtomicznie z zachodniego slaska
@DiriaMeneam3 ай бұрын
W Jarantowicach w Opolskiem, i wkoło, Ślązak wypędzał Ślązaka. :-( :-( :-(
@adammehring75422 жыл бұрын
Na Pomorzu też tak było. Przez co potem mój tata miał problem z dziedziczeniem po dziadku.
@damiantomasko71272 жыл бұрын
I to od lat jest problem bo trzeba udowodnić że imię, nazwisko zostało przez òwczesną władzę spolszczone
@dynaxd5d6 ай бұрын
To prawda. Znam sporo takich przypadków. W najbliższej rodzinie - panieńskie nazwisko babci zmieniono z Schube na Szuba, zaś mnie nazwisko zawierające "en" na "ę" - tak jakby zmienić np. kredens, na kredęs, albo blender na blęder... To ostatnie udało się odkręcić... Ale miałem gdzieś w domu oryginalne świadectwo urodzenia z tym ę. Masakra. Denazyfikacja.
@dynaxd5d6 ай бұрын
@@Igorex888 No i? Urodzona na Śląsku, rodzice też ze śląska, dziadek - powstaniec śląski - również. A nazwiska są, jakie są - po rodzicach, dziadkach. Mylisz brzmienie nazwiska z pochodzeniem osoby je noszącej. A denazyfikacja jest zła, obojętnie czy wykonywana przez władze rosyjskie, niemieckie, polskie i każde inne.
@ponaszymupl6 ай бұрын
Mentzen, Wassermann i Müller to też niemieckie nazwiska, a jakoś nikt w patriotycznych partiach ich nie zmienia :)
@DiriaMeneam3 ай бұрын
@@Igorex888Kalkowsky i Zazkewytz też :-)
@schiler010101010103 ай бұрын
moja rodzina pisała się od zawsze Vogel i nawet PRL nie dał rady.....
@DiriaMeneam3 ай бұрын
:-D Sporo czytałem, bo familia Frank i Doga; z 99% w 36, 39 i 45 zmieniało samemu wteiwefte, wygoda, oportunizm... Był problem tylko gdy... uwziął się jakiś miejscowy, ale to promil. Fakt jest taki, że polskie piniendze namalował... Heidrich, a kapelanem ewangelickim LWP był Messerschmidt, katolickim Ślązak Kubsch :-)
@pawedrozd77752 жыл бұрын
Ślązakom zmieniano lub sami sobie zmieniali, nazwiska wielokrotnie. Pierwszy raz po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski. Ale był to proces dobrowolny. Drugi raz po 1939 roku. Zachował się nawet okólnik jak należy to robić. I tak instruowano aby nie tłumaczyć mechanicznie nazwisk np Kluska na Knödel a raczej na Klose. Akcja ta była powszechna przy wydawaniu niemieckich dokumentów. Natomiast po 1945 roku część Ślązaków zmieniała sobie nazwiska na te z przed 1939 roku a inny zmieniano nazwiska urzędowo. Co do imion to krążyła anegdota: urzędnik się pyta kobiety - jak macie na imię, Edeltruda odpowiada kobieta. Na to urzędnik: Bardzo ładnie pani Mario.
@Matthias_SZL2 жыл бұрын
Nie wiem, czy tak do końca był to proces dobrowolny. Moje nazwisko zmienili najpierw Niemcy (z czeskiego, pod koniec XIX w.), a potem w 1933 Polacy - na jeszcze inne, bardziej polsko brzmiące, choć podobne w wymowie. I tak od nazwiska z czeskim "ř", przez niemieckie "tsch" mam polskie "rz", a od strony matki "ü" zmieniło się na "i", bynajmniej nie z woli przodków. Proszę zatem wybaczyć, ale w tamtych realiach mało kto chciał sam sobie co 20 lat zmieniać nazwisko, podobnie jak teraz.
@ewar.94512 жыл бұрын
W mojej rodzinie nikt niezmienil sobie DOBROWOLNIE imiona i nazwiska.Mam dokument z tamtych czasów na jakiej "podstawie prawnej i paragrafu"panstwo polskie zmienia kompletnie tożsamosć mojej rodziny...z Erwina naTomasza,Herbert-Franciszek,Erika-Helena,Hildegard-Urszula,Gerda-Krystyna...a nazwisko to kompletnie "nowe"dostali bo niebylo szans spolszczyć nazwiska po Opie kery pochodził z Stein Kreis Breslau. Moja mama mo 83lata opowiado swojemu 23letniemu wnukowi to wszystko co oni przeszli w czasie wojny, jak uciekali w czasie wojny z Breslau do Gliwic no i o trudnych czasach po wojnie...Grisuja wszystkich bardzo gryfnie z Recklinghausen ♥️
@neospaaco9486 Жыл бұрын
Eunuchem tez nikt nie jest dobrowolnie ... a tacy byli i sa !!!! Kanibale naszych wysp polinEzji ...wschodnia hazaria ... z kneSejmu na gnojnej we warszawce zmieniaja nazwiska jak im sanherdyn kaze .... twierdzi rabbi ... inoCenty stinkfurtz ...
@thomassklorz1737 Жыл бұрын
Pierwszy raz zmieniano nazwiska po wojnach Slaskich gdy Slask zostal zdobyty przez Prusy. Germanizacja plus szkolnictwo w jez. Niemieckim zrobily swoje. Urzednikami byli Niemcy ktorzy nie znajac Slaskiego pisali ze sluchu.
@tomaszkeller44813 жыл бұрын
Moja babcia Hilda, ale oficjalnie Agnieszka. Z moim nazwiskiem się udało dziadkowi.
@ewar.94512 жыл бұрын
Moja mama Hilda zmieniono na Urszula...czyli Hildegard po "spolszczeniu" to Agnieszka-Urszula...🤔 Mam dokument z tamtych czasów wlasnie o zmianie nazwiska. No i zaczal sie problem w sprawie spadkowej po Omie... Akty urodzenia mojej mamy i rodzenstwa mamy w jezyku niemieckim imiona niemieckie i nazwisko niemieckie... Akty zgonu...w jezyku polskim po zmianie na "polsko brzmiace"😏 Młoda sędzina prowadzaca sprawe spadkową niewiedziała oco chodzi...
@Matthias_SZL2 жыл бұрын
@@ewar.9451 Rezultat polonizacji Śląska - brak nauczania o historii regionu skutkuje brakami w wiedzy tzw. elit, którym pozwalamy się rządzić.
@magorzatagonska2740 Жыл бұрын
Frelko super materiał ślazoki na Śląsku podludźmi pod butem Polaków
@gabrielabuczek79957 ай бұрын
Oswald-Józef Adolf-Leon Georg-Jerzy jak rowniez zmieniano nazwiska
@anetabulkowska55153 жыл бұрын
U mnie w rodzinie babci zmieniono nazwisko z Müller na Miler a dziadka Kurta przerobiono na Karola ;)
@andredo48803 жыл бұрын
U mnie z Gerharda na Juliusza 🤦 a babci z Rut na Annę
@Matthias_SZL3 жыл бұрын
Tak w drugo stróna: moimu kamratowi ze podstawówki bóło Młynarczyk, a jak ino wyjechoł do Niymiec, przełónaczył sie na Mueller :)
@markegirski7498 Жыл бұрын
Rut to od RODU
@joseflukaszczyk78186 ай бұрын
Mój opa podwójnie nie zgodził się na polonzaje chociaż był powstancem
@leszy7859 Жыл бұрын
U mnie w Trzebini był obóz pracy dla Ślązaków...
@paulajo14592 жыл бұрын
Najwstrętniejsze jest to, że Polacy robili takie świństwa Ślązakom, a sami uważają się za skrzywdzonych, gdy zmienia się polskie nazwiska na Litwie czy gdziekolwiek!
@dbvideos002 жыл бұрын
Tak I zabawne jest to, że robili to osoby pamiętające zabory i rusyfikację
@ccvcxf67602 жыл бұрын
Najśmieszniejsze jest to że na Śląsku, etniczni Ślązacy to ok. 20% populacji. Reszta to przesiedleni po wojnie Polacy którzy mają najwięcej do gadania
@neospaaco9486 Жыл бұрын
Polacy to lemingi 100% .... w warszawce na gnojnej pejsaci kanibale wysp polinEzji rzadzi od wojny a oni tego niezauwazyli....znajo zakaptowano opcje niemiecko u nos ... a zakaptowano opcje hazarsko u nich niewidzo !!!!!
@helenamoj1472 Жыл бұрын
Zaraz najwstrętniejsze! A nie wziołeś pod uwagę że te władzę były z nadania ruskie# a raczej czerwone a oni nienawidzili Niemców i tego co niemieckie. Javwy tak i my mieliśmy nimi problemy.
@helenamoj1472 Жыл бұрын
@@ccvcxf6760 jestem z poza i nigdy mi Śląski nie przeszkadzał. Wasze kopalnie miały za mało pracowników, a mój ojciec dusił się w PGR- rze a raczej spółdzielni rolniczej co wyszło na to samo. Acha, policzyłam ile jest w mojej klatce slązoków- 17, a ile goroli-9 i 5 Ukraińców!. Wiec nie masz Racji. Sami slascy profesorowie godajom że Ślązokom, wyszło to na dobre. Wnieśliśmy trochę polotu, jakby nie było😮
@thomassklorz1737 Жыл бұрын
No tak , Polacy zmieniali na Polska pisownie , ale Niemcy tez zmieniali z polskiej na niemiecka. Bo jak wytlumaczyc ze ktos pisal sie Mrowietz ?
@LimonDux10 ай бұрын
Jak ktoś mieszkał na Śląsku to uczył się w szkole pisać po niemiecku. I w tym języku zaczął się podpisywać.
@thomassklorz173710 ай бұрын
@@LimonDux Wlasnie o tym napisalem. Ludzie mysleli ze tak prawidlowo pisze sie ich nazwisko , a dzis podaja to jako dowod ich niemieckosci.
@LimonDux10 ай бұрын
@@thomassklorz1737 nikt nie uznaje nazwiska za dowód niemieckości. To Polacy je uznawali za niemieckie.
@thomassklorz173710 ай бұрын
@@LimonDux Nazwiska powstajace w kulturze Niemieckiej , oznaczaja cos w jezyku Niemieckim. Jezeli uwazasz ze Mrowietz to Niemieckie natwisko , to co ono oznacza w jezyku niemieckim ?
@LimonDux10 ай бұрын
@@thomassklorz1737 ale tutaj nikt nie pisze o tym, że nazwisko Mrowiec pochodzi z języka niemieckiego. Tylko, że było zapisywane zgodnie z niemiecką pisownią. Przed szkolnictwem powszechnym wprowadzonym przez Prusy przeważająca większość ludzi nie umiała pisać, a jak już ich nauczono to nauczono ich pisać po zgodnie z zasadami w języku niemieckim a i nazwiska też nie były powszechne . Więc nigdzie nie musiało dojść do tego, że nazwisko Mrowiec zostało pierwotnie zniemczone w zapisie.
@MoniHaack Жыл бұрын
W mojej rodzinie prawie wszystkim zmienili imiona. Zrobili z Gintra, Karola, z Hildy Magdalenę, z Traury też Magdalene, z Gerharda Jerzy, z Jorguśa Jerzy itd. Ale opa Wilhelm został Wilhelmem.
@Irena-ji4fp3 жыл бұрын
Szczero porowda moja mama miała na imię Rita to na gminie zmienili na Klara i nazwisko tyz
@markegirski7498 Жыл бұрын
Rita to starosłowianskie imię
@maxmaksiu66113 жыл бұрын
Śloñsk to jest nasz Heimat i tak zawsze bydzie. Czy się to komuś podobo czy nie. Czas najwyższy wyrównać rachunki . Moja oma wspominała jak poloki po wojnie głosili hasła typu " Chcemy Ślaska bez Ślązaków ! No to może teraz mała kontra ? My jesteśmy..... U SIEBIE ! Polacy..... niekoniecznie. Nie dotyczy to wszystkich bez wyjątku. Ludzie normalni funkcjonują wszędzie, znam wielu tzw. Goroli, którzy potrafili się wkomponować w harakter regionu, w pełni zaakceptować jego odrębność. Kto tego nie potrafi lub nie chce, pakować klamory i..... Raus !!! Hanysy krzywdy nikomu nie robią, sami krzywd doznali. Nikt już dźisaj zemsty nie szuka, raczej szacunku i zrozumienia. Górny Śloñsk jest specyficzny i odmienny obyczajowo i kulturowo. Nigdy też nie będzie taki jaki sobie wymarzyli, ci którzy nie akceptują Śląskosci i Ślonzoków.
@nocnymarek76453 жыл бұрын
Richtig dobrze gŏdŏsz!
@Puzemem2 жыл бұрын
Ja tam nic do śląska nie mam, po prostu uważam, że Śląsk powinien być częścią Niemiec...Co to znaczy, że Polacy niekoniecznie są u siebie?
@tomaszsobczuk8695 Жыл бұрын
No biedaku, kto tu tak naprawdę u kogo mieszka😂 Śląsk należy od prawie 100 lat do Polski i to w końcu zaakceptuj a z drugiej strony co tu się dziwić jak nienawisc do Polaków piłeś z mlekiem matki jak typowy Niemiec
@kynigkynig29137 ай бұрын
Mosz recht
@jozi61Ай бұрын
Po 1945 roku kto zamieszkał na górnym i dolnym Śląsku, a kto go opuścił i zamieszkał w Polsce i na "zachodzie"? Kto pracował w urzędach i dla kogo? pozostaje "rozumne" myślenie.
@franekchwila65293 жыл бұрын
Take coś pamiyntom do dzisiej. Friedland 1988: stojymy razym z jednym istnym we raji do nastympnyj izby. Pora my juz przeszli i sie zarejestrowali. Nogle tyn istny pado: Teee, jo teroz niy wiym jak mie wołać bydom: Białecki czy Weiss ?
@awysnefo3 жыл бұрын
A to zmyśliłeś bo po pierwsze we Friedland też byłem w 88 i dostałem Registrierungschein tam wszystko pisało . Kuzyn mój Wojtek zmienili mu na Adelbert. Nazwisko zmienili tak jak na podstawie Stammbucha było. Często było tak jak się nazywałeś Przykładowo Neumann to trzeba było wybrać nazwisko panieńskie matki.
@TheAnpald Жыл бұрын
I wish even to add the fact that the procedure of changing the names of silesian people was also generally performed on cementaries,the names and christian names got brutally changed on the tombs,if there were any memorials written in German,the tomb got simply devastated,but even names which were written on the way which was even slightly suspected for Polish authorities,f.ex Kristian,got the letter Y instead of I,not to mention the evidently german christian names,like f ex.Helmut.If anybody would dare to protest,the persecution or simple bullying were to be soon expected,without any end..Please use your sending to incourage people to take back,their previous names to which they have both legal and moral right.
@rajmundfuchs3722 жыл бұрын
W mojej rodzinie było5braci ikozdy miło inne nazwisko
@christophmatusik-jq8gx4 ай бұрын
Nos się nie pytali ino z dnia na dzień zmienili 🤷♂️
@anteksolok3 жыл бұрын
u mnie Reinholda na henryka xd
@GerhardKolodziej2 ай бұрын
Stimmt, bei mir vom Gerhard ist Andrzej geworden, aber das später in der kirche ist Heilige Gerard und die Mutter das dem Beamten gezeigt, hat er einfach wieder auf Gerard umgeschrieben
@kamilkramek9636 Жыл бұрын
A jak jest teraz tzn w latach 20 tych XXI w ...ludzie wracają do swoich nazwiska , czy nie ? Młodzież na Śląsku wraca do slaskości ? Czy raczej nie ?
@robertmuller5098 Жыл бұрын
Ludzie wracali do swoich nazwisk w lasach dziewięćdziesiątych i na początku dwutysięcznych . Wtedy był taki renesans śląskosci . Robiło to przeważnie pokolenie moich rodziców którzy w tedy mieli po 40 parę lat. Obecna młodzież patrząc po moich dzieciach nie za bardzo się tym interesuje , dla nich język śląski to obciach , choć zdarzają się wyjątki . Ja za podejście mich dzieci do Śląska jako obciachu mogę podziękować mojej teściowej która wpoiła im że to wstyd godać po ślónunsku . A najśmieszniejsze jest to że sama jest rodowitą ślązaczką
@kamilkramek9636 Жыл бұрын
@@robertmuller5098 ok dzięki za odpowiedź
@kamilkramek9636 Жыл бұрын
@@robertmuller5098 a jeszcze pytanie . Ty jako rodowity Ślązak , chciał byś niepodległego Śląska ? Czy jesteś za Śląskiem w granicach Rzeczpospolitej?
@robertmuller5098 Жыл бұрын
@@kamilkramek9636 Powiem to tak na niepodległy Śląsk jest o 100 lat za późno , dziś jedynie o co możemy walczyć to autonomia na kształt tej którą miało autonomiczne województwo Śląskie przed wojną , nic więcej . Poza tym pamiętaj że Górny Śląsk w połowie należy do Czech więc trochę ciężko było by zrobić taki twór, jak państwo śląskie. Poza tym nie wiem czy nawet ta autonomia ma jakiś sens . Popatrz województwo Śląskie jest tylko w połowie historycznym Śląskiem , reszta to małopolska a i na dzień dzisiejszy większość mieszkańców Śląska to ludność napływowa która mieszka w miastach . My Ślązacy jesteśmy mniejszością mieszkamy na wsiach i przeważnie prowadzimy gospodarstwa lub jakiś małe firmy rodzinne . Więc jak widzisz jest jak jest i niech tak zostanie , ale powinni uznać nas za mniejszość etniczna i język śląski jako język regionalny.
@kamilkramek9636 Жыл бұрын
@@robertmuller5098 ok jeszcze raz dzięki za odpowiedź. Ja jestem Polakiem z Świętokrzyskiego ...pytam bo mnie ostatnio temat Ślązaków zainteresował i chciałem poznać stanowisko osób z Śląska .
@jakublempa1831 Жыл бұрын
Otto-> Jerzy, Renate-> Helena, nazwiska tez przekrecano, ale tam gdzie było w nazwisku sch zmieniano na sz. Wszystko to w Brzezinach piekarskich, dużo opowiadania o historii, tygiel wielokulturowy w obrębie tej samej wioski wtedy. Wiele opowieści i niesprawiedliwych dziejowych historii. Niepotrzebnie.
@nocnymarek76453 жыл бұрын
Porzadek, logika i organizacja to nigdy nie byla mocna strona Polŏkōw. I tak już zostalo.
@cyniczny3 жыл бұрын
Dobry komentarz, taki niezbyt bogaty w uprzedzenia😅
@nocnymarek76453 жыл бұрын
@@cyniczny Żyje tu, widzę jak to wygląda. To jest bardzo łagodny, samoocenzurowany komentarz. Wierz mi.
@error19153 жыл бұрын
@@cyniczny Nie napisał nic, co byłoby kłamstwem. Stwierdził fakty.
@andredo48803 жыл бұрын
@@cyniczny Niemcy budowali kopalnie, przyszli Polacy i tak to zaniedbali i rozkradli że widzisz co zostało. Dobrze kiedyś Korwin powiedział, że gdyby w Polsce wydobywano złoto to by do tego jeszcze dopłacano
@maxmaksiu66113 жыл бұрын
@@andredo4880 Tak to gorzka prawda o polskim systemie zarządzania. Co prawda po 1945 roku, to komuniści wstrzymali dynamiczny rozwój regionu. Regionu , warto dodać autonomicznego, o czym zapewne nie wszyscy wiedzą. Przemysłu ciężkiego Kopalń, hut, koksowni nie stworzyli tu Polacy. Natomiast po 45 roku śięgneli jak po swoje. Efekty widoczne były już w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Prawda o Górnym Śląsku jest mocno zakłamana. Taka jednak, była wygodna dla komuchów, jak i dla obecnych władz !!!!
@christophmatusik-jq8gx Жыл бұрын
Nam zmienili dwa razy nazwisko.
@grzegorzsikora74598 ай бұрын
dowód,poprawiony dowód... A tam dodano "A" na końcu imienia matki. WQRZYŁO mnie to. Lub
@alexinwonderland7879 Жыл бұрын
Mój ojciec musiał zmienić nazwisko, ale tylko literki - "en" na "ę", po latach wróciliśmy do pierwotnego nazwiska.
@norberthajduk111 Жыл бұрын
Mój teść nazywał się POSOR Moja szwagrowka POZOR A moja żona.....POZÓR W jednym domu trzy różne nazwiska !!!!!
@norberthajduk1119 ай бұрын
@@teofilcebula6652 UWAGA polski chaos. Nazwisko to tożsamość człowieka, jak mogli ci perfidni komuniści tak zdegradować niektórych?
@norberthajduk1119 ай бұрын
@@teofilcebula6652 Bajki, kufajki. W Friedland nikt nie zostaje nazwany tylko jego nazwisko zostaje dopasowane do nazwiska przodków, na podstawie tzw. Stammbuch.
@norberthajduk1119 ай бұрын
@@teofilcebula6652 No to wszystko w porządku
@belzebub5363 Жыл бұрын
Gdzie mogę szukać informacji o zmianie nazwiska u dziadka? W rodzinie niestety nic się nie zachowało
@henryk842 Жыл бұрын
Niklas pieron prowadziłeś taka audycje u pana z Peru nauczyciela polskiego nie interesują powojenne losy Ślązaków zwroclawskiego zachodniego slaska czy wszyscy znikli czyjacys pozostali czy wrócili z niemiec
@henryk842 Жыл бұрын
Błąd powinno być mnie interesują losy zachodniego slaska po wojnie ludzi autochtonow
@marcin56582 жыл бұрын
U mie opa Herbert ostoł Wiktorem a oma Hildegarda ostała Różą. Zaś Johan ostoł Janem a Teresa tyż Różą
@gracjantriglav61419 ай бұрын
To są sprawy jeszcze nieprzepracowane. Smutny jest ten polski nacjonalizm, i ujednolicanie na siłę. I to jeszcze PRL.
@adlozi5 ай бұрын
Ten temat to czubek góry lodowej. O tym należy pisać książki, bo historia naszego Śląska "eszcze siedzi pod mietłą".
@nowisek Жыл бұрын
Mojemu pradziadkowi zmieniono imię z Lorentz na Wawrzyniec, a nazwisko z końcówką isch na sz.
@HannaARTzink Жыл бұрын
No ale to nie są ostatnie dziesięciolecia, ale raczej 20tybwiek. Mój teść " własnoręcznie" zrezygnował z imienia Adolf, a używał już drugiego - Józef i już jako taki wylądował w Sachsenhausen. Adolfa uznał za nie polskie imię, nadane pewnie przy chrzcie przez niemieckiego proboszcza.
@gizm7533 Жыл бұрын
Cało prowda durch nos do czegoś przymuszali umnie tyż zmienili nazwiska np Slawitzki na Sławicki znolozłech to u moji omy w kopercie dowodowej dobrze że jeszcze boła w urzędzie miasta Chorzów do skopiowania
@thomassklorz1737 Жыл бұрын
Uwazasz ze Slawitzki to prawidlowa forma nazwiska ? Przeciez to nie jest Niemieckie nazwisko.
@gizm7533 Жыл бұрын
@@thomassklorz1737 no większość tak myśli moji przodkowie na co mam dokumenty kościelne z Rudna mieszkali od 18 wieku w Taciszowie a dokładniej w 1758roku urodził się Johann Slawitzki tak że od co najmniej 1758 Slawitzki mieszkają na Śląsku czyli w Prusach ale skąd przyszli przed 1758rokiem nie wiem Jednak w PRL komuś to nazwisko nie pasowało i musieli dopasować je Ehe:
@gizm7533 Жыл бұрын
@@thomassklorz1737 a tu historia mojego nazwiska Giemsa był kiedyś Dymarczӱk Klischtzau d: 5. February 1769. Sind in allhiesiger Kirche getraut worden, des Schmieds Thoma∫z Dymarczӱk, Leib[licher] Sohn N[amens] Georg von Klischtzau Mit der Jungfer Frantzisca, des H: Wenceslai v: Manowski, Ehe leib. Tochter von Klischtzau Trauungs=Zeigen Johann Krist Jäger von Dzieschno. Greger Poremba A: Bauer von Klischtzau - Der Braeutigam war 28. Die Braut 19. Jahr:”; [Quelle: Trauungs=Buch Laband (1766-1804), p. 14:] Gemza, alias Dymarczyk, Georg [ich vermute eine Namensgleichheit von Dymarczyk und Gemza!] geb. ca. 1740 in Klüschau [allerdings kein Eintrag im Taufregister von Laband!] ∞ 5.2.1769 Klischtzau Francisca Barbara de Manowsky: Taufe: „~5. Dec. 1745 [Boytschow]: Francisca Barbara: Tochter des adligen Herrns Wenceslaus de Manowsky und seiner Frau Marianna; Paten Bernardus Biskup et Marianna Lukaßkowa" Tod: 8.10.1782 [Klüschau]: „... des Schmits Georg Gemza sein Weib Frantzisca ... an der Wochen nacher (In 6. Wochen nach geburth) ... alt 40. Jahr"
@thomassklorz1737 Жыл бұрын
@@gizm7533 de.wikipedia.org/wiki/Sławice Moze z ze Slawic pochodzil.
@thomassklorz1737 Жыл бұрын
@@gizm7533 No to daleko doszedles: Ja co prawda znalazlem kogos z moim nazwikiem ktory zyl okolo 1580 r. ale ciezko znalezc jakis zwiazek z moimi przodkami. Ambrosius Sklorz byl pierwszym ktory podyktowal list po Slasku , kopia znajduje sie w muzeum w Olesnie. Ja natomiest doszedlem do Michala Sklorz 1794 - 1836 w Bogucicach ( dzielnica Katowic ) i jego zony Reina Pieczka 1791 - 1842. Nazwisko powstalo w czasie przynaleznosci Slaska do Czech a w Czechach Szklo to Sklo. Taka mieszanka Polskiego z Czeskim.
@duzejajamam Жыл бұрын
W moim nazwisku na szczęście tylko wymowę spolszczyli na szczęście
@matyjaszmatyszek7306 Жыл бұрын
To ciekawe co mówisz. Ale dlaczego miałem w klasie w latach 70 kolegów: Schmidta, Bannerta, Böhma, Janoscha? I koleżankę o imieniu Hildegarda?
@robertmuller5098 Жыл бұрын
Bo nie wszędzie zmieniali , zależało to właściwie od władz lokalnych . U nas akurat nie zmieniano a już dwie gminy dalej zmieniano .
@PiotrMcpet Жыл бұрын
Pozdrawiam.
@6rzes6 ай бұрын
Dolyj sie niewiela zmienilo w tyj kwestyji
@ulysse9471 Жыл бұрын
Are Salesians ethnically Slavic or Germanic people? If they are Germanic then I see how they can have a problem having their first and last names Polonized.
@emonikakrau50144 ай бұрын
@@Frugolec Das stimmt
@alicjajuly188 Жыл бұрын
thx! abonamuje . . .jestem 788 ,,polubusiem,, / dzieki za ten temat . . .
@joseflukaszczyk78186 ай бұрын
Elfriede auf matia meine muter
@damianfische12797 ай бұрын
U mnie po końdzieli nazwisko rodowe Wollen zmieniono na Wołek! Totalny bezsens!!!
@joseflukaszczyk78186 ай бұрын
Moj onkel gunter auf jozef
@Hansiyou2210 ай бұрын
Polacy napadli jako pierwsi na slązaków , a nie odwrotnie. Racibórz zdobyli Polacy w Xll Wieku. Mojemu dziadkowi terz zmieniono przymusowo Nazwisko.
@merysia3 жыл бұрын
:)
@mariaklein1139 Жыл бұрын
Maria Pan Race moj ojcieç Musical przyjeci nazwiska z Klein na Klin iwie z Viktor na Wiktor.W mojej Rodzinie bl Sikfrid i Sigrida Ktorym znienili ominös.Bardzo Dobrze ze TEN temat po tylu latach Jets na planie.
@zbigniewkoczur629 Жыл бұрын
Moj kuzyn urodzony w 1940r mial nieszczescie zostac ochrzczony jako Fridrich Wilhelm zmieniono wiec na Franciszka.
@andrewb10263 ай бұрын
Dziwię się dlaczego my śązacy byliśmy tak gnębieni przez władze komunistycznej polski że trzeba było walczyć o przynależność do Polski a władze nas okrutnie potraktowały Powiem wprost czuje się ślązakiem a nie polakiem