Pod każdym filmem jaki zobaczę będę pisał ten komentarz, bo wierzę, że to w jakiś sposób pomoże. Ten kanał jest niesamowity i zdecydowanie należy się podziękowanie. ( Chociaż to i tak o wiele za mało ). 🤓
@DywanTv10 жыл бұрын
Bardzo lubię pana filmy. W przystępny sposób wyjaśniają ciekawe zagadnienia. Dzięki za film! Pozdrawiam!
@Chery11-116 жыл бұрын
Wkońcu coś wartościowego w internecie. Bez reklam produktu czy proszeniu o like i suba przez pierwsze 3 minuty.
@ToTemat10 жыл бұрын
Zdecydowanie jeden z najciekawszych odcinków. Bardzo fajny.
@xszym10 жыл бұрын
Nooo i to mi się podoba same doświadczenia i między czasy wyjaśnienie ;D
@madelinea.553210 жыл бұрын
Super film :)! Myślę, że wyrażenie "moneta jest cięższa od wody" jest nieprecyzyjne, lepiej jest moim zdaniem powiedzieć, że jest gęstsza, bo to ma znaczenie jeżeli chodzi o pływanie ciał.
@vampire631110 жыл бұрын
Przystępnie wszystko przedstawione. Subskrybuję po jednym odcinku i przeglądam dalej ;)
@Nivat910 жыл бұрын
Dziękuje bardzo. W poniedziałek mam z tego sprawdzian i w końcu to zrozumiałem ;)
@telecaster195110 жыл бұрын
Panie Tomku. Jedna sprawa. Napięcie powierzchniowe występuje na styku cieczy i ciała stałego, gazu lub na styku dwóch, niemieszających się wzajemnie cieczy. Co w tym opisie jest bardzo ważne, gdyż ciekłe tłuszcze posiadają większą adhezję do niektórych powierzchni niż woda, więc zmycie ich za pomocą czystej wody, byłoby niemożliwe.
@FundacjaEinsteina10 жыл бұрын
Fajny odcinek. O napięciu powierzchniowym można nakręcić jeszcze kilka filmików, bo to temat „rzeka”. Ja wyjaśniając to zjawisko na moim kanale, wykorzystałem mleko, aby pokazać w zaskakujący sposób jak działa detergent.
coraz lepsze filmiki :) gratuluje i oby tak dalej! :)
@mentalbody010 жыл бұрын
Super film :D Podoba mi się nowe intro, ale brakuje jeszcze jednego - porządnego mikrofonu :) Byłby full professionalizm.
@Bishop3ga10 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, pozdrawiam. :)
@TheSmail00010 жыл бұрын
Fajnie dokładnie tak samo lubie takie rozkminy jestem z tych osób które jeżeli nie znają odpowiedzi na jakieś pytanie to szukają jej. Ale czuje cholerny niedosyt przez to że tak mało wiemy o kosmosie :P
@Sonia-sr9id7 жыл бұрын
Świetne filmy! Dziękuję za Sondę2 i Nauka. To lubię. ! Szkoda, że nie trafiłam na nie przed maturą :( Ale teraz przed studiami nadrabiam zaległości :)
@Herlrzax10 жыл бұрын
Powinni Pana filmiki w szkołach puszczać :)
@MrSupremequask10 жыл бұрын
Moim zdaniem trochę złe rozumowanie. Chodzi tu raczej o możliwość powstania miceli, w której uwięzione mogą być drobinki tłuszczu. Woda z tłuszczem zwyczajnie się nie miesza ale po dodaniu detergentu jest to w pewnym stopniu możliwe właśnie w związku z powstawaniem miceli, co z kolei jest spowodowane strukturą cząsteczek detergentu (część hydrofilowa i lipofilowa). Obniżenie napięcia powierzchniowego może mieć znaczenie przy łatwiejszym usuwaniu zanieczyszczeń z bardzo rozwiniętych powierzchni, np. woda z proszkiem do prania łatwiej wniknie i namoczy tkaninę niż czysta woda.
@grzegorz890010 жыл бұрын
Nie wiem czy słyszał pan o takim produkcie jak "kula piorąca". Czy ta kula też zmniejsza napięcie powierzchniowe wody?
@christopherkarpowicz11239 жыл бұрын
Dzien dobry Panie Tomaszu, zauwazylem, ze mydlo jak sie zrobi male (1/3 oryginalnej wielkosci), to sie zdecydowanie mniej mydli. Moglby Pan to wyjasnic? Serdecznie pozdrawiam.
@christopherkarpowicz11239 жыл бұрын
***** Nie jestem pewien. Mydla hotelowe sa bardzo male, a pienia sie doskonale. Pozdrawiam.
@bennydirty9 жыл бұрын
Christopher Karpowicz można to wytłumaczyć w ten sposób: wystarczy że gęstość substancji odpowiedzialnej za pienienie jest większa w mydle hotelowym. Czyli takie mydełko ma dużo mydła w mydle, a ta większa kostka mydła, którą można kupić w Polsce za 1.50 zł, może takiej substancji mieć znacznie mniej. Piana jeszcze powstanie, gdy mydło jest całe i ma dużą powierzchnię, ale gdy robi się małe, to żeby wytworzyć pianę trzeba dużej je moczyć, by je rozpuścić i wydobyć z niego pieniące substancje.
@qManiekp10 жыл бұрын
Od dzisiaj myję naczynia mydłem. :)
@ciuffymyszka10296 жыл бұрын
Mozesz w koncu kuzwa odpowiedziec dlaczego moja moneta tonie ? Co ja mam jakies inne zlotówki czy inna wode w kranie ???
@KsymekPL10 жыл бұрын
Wszystko myje co się pieni... Sama woda może jedynie rozpuszczać brud ale woda z substancją spieniającą trzyma ten brud z daleka :-)
@ToTemat10 жыл бұрын
Piana jest zawsze więc niezbędna ?
@kierowcaBMW10 жыл бұрын
Posunąłbym się jeszcze dalej. Nie tyle „dlaczego mydło myje“, ale jeszcze - co i jak ono myje? Jak to jest, że grzebiąc w błocie, bawiąc się z psem, etc., wystarczy, że umyję ręce i już mogę nimi, np. jeść. Bez obawy na bakterie, czy inne drobnoustroje.
@fornitebro43884 жыл бұрын
A jakiej Pan użył monety???
@sokoleoko237 жыл бұрын
Proszę o zbliżenie tej "zwykłej" monety, która się nie dała zatopić.
@ZimnyHeineken10 жыл бұрын
To był przekaz do kobiet, po pierwsze tylko one myją naczynia a po drugie jak siedział pan w wannie i się uśmiechał :D to na 100% do kobiet :D
@ZimnyHeineken10 жыл бұрын
trzymać browara w ręku :D Wtedy by pan był jak prawdziwy Macho :D (wzór dla facetów)
@pa6L010 жыл бұрын
Maciek ZimnyLech Zapoznaj się z maskulinizacją u kobiet, i feminizacją i hypogonadyzmem u mężczyzn po alkoholu - o prawdziwy macho z piwem w ręku ;)
@skullmaster688810 жыл бұрын
pa6L0 O! Znam cię z Filmweba!
@ToTemat10 жыл бұрын
Ja tam sam myje po sobie
@Liquidazot10 жыл бұрын
W takim razie co robią z naczyniami kawalerowie? Dają psu do wylizania? I kobiety nie są tylko do zmywania, robi się jeszcze za ich pomocą wiele innych ciekawych rzeczy :D
@jezuschrystus91585 жыл бұрын
Nie jest wytłumaczona bardzo ważna rzecz, przecież mydło to nie detergent tylko tłuszcz, więc jak to się dzieje, że tłuszcz zmywa tłuszcz?
@lekcjezdalne-chemia-fizyka8 ай бұрын
Supr
@SuperFarinelli Жыл бұрын
no nic tylko kupić sód metaliczny i robić mydło. będzie twarde rdzeniowe wysalane
@Tex-90909 жыл бұрын
Czyli mydło nie myje a jedynie służy za pośrednika między wodą a powierzchnią myjącą aby zmniejszyć napięcie powierzchniowe a mycia dokonuje sama woda?
@Shahon1610 жыл бұрын
a co z gorącą wodą? nie ma napięcia powierzchniowego? tłuszcz schodzi przecież w gorącej wodzie
@Skorpion19915 жыл бұрын
wiem ze stary komentarz ale odpowiem, niebardzo sie zgadzam, tu bardziej chodzi o to ze sam tluszcz jak jest cieply to jest latwy do zmycia nawet sama wodą, to tak jak mozna spokojnie myc naczynia samą wodą jeśli się myje od razu bez czekania nawet 5 minut, tłuszcz jak jest ciepły jest też ciekły i w tej postaci jest łatwy do zmycia, a jak jest chłodny jest ciałem stałym
@Marek-Expanse6 жыл бұрын
A ja byłem porzekonany że detergent wiąże tłuszcz w micellach i umożliwia ich rozpuszczenie w wodzie... tworzy się emulsja.
@dominikkurek11559 жыл бұрын
kiedyś w szkole spytałem nauczycielkę dlaczego drobiny siarki gęstszej od wody unoszą się na powierzchni. Odpowiedziała, że to z powodu rozmiaru okruchów. Później przekonałem się, że to półprawda, bo przede wszystkim chodzi i napięcie powierzchniowe wody
@Liquidazot10 жыл бұрын
Ciekawe czemu do tej pory wojskowi nie pomysleli nad bronią tego typu? Zamiast pól minowych można by robić pola "mydlinowe" na oceanach i morzach zostawione przez łodzie podwodne, nie wykrywalne niewidoczne, a statek jakimś cudem zaczął by tonąć.
@MariuszSpeed11210 жыл бұрын
A 9 osób co nie lubi się myć !?
@carolt56169 жыл бұрын
szorstka woda wtf!?
@moonlight00377 жыл бұрын
Wszystko jest okej, tylko że w wannie dziwnie wyglądało
@MychaM10 жыл бұрын
U mnie moneta się topi w wodzie z kranu
@MychaM10 жыл бұрын
Polskie złotówki.
@MychaM10 жыл бұрын
Próbowałem 20 i 50 groszy. Stawialy opór, lecz nie odrywały się od widelca ani trochę. Chciałbym ujrzeć ten efekt na własne oczy, bo ciekawy eksperyment. :) Dziękuję za film. :)
@MxN23 Жыл бұрын
1:12 najgorzej wykonane doświadczenie naukowe jakie widziałem XD