Jesli chodzi o Polske to zabory najlepiej widac na mapie kolei.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
oh shit here we go again :(
@eljotr26892 жыл бұрын
Było widać w latach 90. Szczególnie rządy PO wyrównały wszystkie nierówności i teraz trudniej tak jednoznacznie odróżnić. Równanie oczywiście poszło w dół do zaboru Rosyjskiego.
@amadeosendiulo21372 жыл бұрын
Widać zabory.
@Slownerer2 жыл бұрын
@@amadeosendiulo2137 ale juz mniej bo w mazowieckim czy podkarpackim jest tak samo jak w dolnośląskim
@snugPL2 жыл бұрын
Odsetek analfabetów w poszczególnych regionach po odzyskaniu niepodległości też pokazuje do których zaborów należały
@xTerciak2 жыл бұрын
14:48 z tego co pamiętam z lekcji historii prus nigdy nie było na terenie śląska cieszyńskiego, a było to jedyna część śląska, która pozostała w rękach habsburgów do roku 1918.
@marekzalipski69042 жыл бұрын
A na szwedzkiej opad z Czarnobyla i aktywność na stronach dla dorosłych jakoś tak mi się skojarzyło z przemianami kulturowymi w Japonii po 1945r.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Ciii 🤣
@waldi05342 жыл бұрын
regiony wschodnie w Polsce, to ludność głównie tam osiadła od wieków , natomiast zachód i północ dominująca ludność napływowa - repartianci ze wschodu z za Buga , plus mniejszości - o tym nikt nie mówi
@Raul-pp1uh2 жыл бұрын
Na ziemiach zachodnich przyłączonych w 45r. nie tylko byli repatrianci zza Buga, ale też ludzie z innych części Polski jak Wielkopolska, Mazowsze, czy Małopolska.
@ildefons3k5402 жыл бұрын
Dokładnie, a oni sie szczycą, że w XIX wieku tam były Niemcy.
@Autobus6122 жыл бұрын
@@ildefons3k540 Ok, szur.
@blazejs762 жыл бұрын
W b. dużej części z zach. Ukrainy, a to - pamiętajmy - była Galicja (czyli Austro-Węgry).
@karolzawadzki74782 жыл бұрын
@@ildefons3k540 kto się szczyci? Mieszkam w okolicach Słupska od urodzenia, nikt się tu nie szczyci dawną niemiecką obecnością na tych ziemiach
@Szakal_zlocisty-Canis_aureus2 жыл бұрын
Co do tego nakładania mapy i "zabór pruski" to przypomnę że zachód-ziemie odzyskane to w większości zabór Rosyjski tzn obywatele zza Buga/repatrianci etc XD teoria upada bo mapy powinny wskazywać "pierścień" mentalności zaboru rosyjskiego okrązający zabór pruski -.- kolejnym ciekawym zjawiskiem jest porównanie dróg/trakcj kolejowej z państwami niepodległymi a PL... u nas jest "tranzyt" budowany, liniowe połączenia wschód-zachód zależnie od potrzeb "zwierzchnika" a w normalnych krajach wszystko idzie (komunikacja) od stolicy na resztę kraju jak pajęczyna XD
@mariuszkleinkleju2 жыл бұрын
Właśnie jestem w Ustroniu na wycieczce i stwierdziłem, że Alpy są przepiękne i dużo wyższe. ( byłem w Hallstatt) Lecz klimat naszych Sudetów, Beskidów i Karpat jest niezwykle niepowtarzalny. Zwłaszcza góry stołowe i cała Kotlina Kłodzka. Pozdrawiam z Kępna i Zdrowych-Wesołych Świąt Wielkanocnych Życzę🙂
@KPJRPL2 жыл бұрын
Fakt, tamto miejsce jest niepowtarzalne jeśli porównamy inne miejsca Polski. Może źle to widzę, ale przypomina mi polodniowo zachodnią część Brytanii
@jantoporowski95682 жыл бұрын
Pozdrawiam z Sudetów (rejony Gór Stołowych i Sowich)! Nawzajem.
@anonimowyoptymista71872 жыл бұрын
Pozdrawiam z kotliny kłodzkiej =) przepiękne góry i zabytki, polecam jeszcze zobaczyć stołowe od czeskiej strony- miejscowości Adrspach i Ceska Skalica =)
@KPJRPL2 жыл бұрын
@@anonimowyoptymista7187 Czechów to tu nie reklamuj.
@mariuszkleinkleju2 жыл бұрын
Czeska strona też przepiękna.
@kala080720092 жыл бұрын
Interesujące. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
@Cesarok132 жыл бұрын
Ciekawy filmik. W sprawie Wisły i Koniakowa - tu nigdy nie było granicy prusko- austriackiej, a także śląsko- małopolskiej. Obie miejscowości (tak samo jak Istebna) są częścią Śląska/Księstwa Cieszyńskiego i zawsze należały do tej samej jednostki administracyjnej, czy właśnie Księstwa Cieszyńskiego, województwa śląskiego czy bielskiego. Granica z małopolską przebiegała kawałek dalej (Żywiecczyzna), a z Prusami po drugiej stronie Śląska Cieszyńskiego :)
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Tak, już to wiemy, wyjaśnione w dyskusjach i erracie :) sorry
@Cesarok132 жыл бұрын
@@MotyliGlobus nie znalazłem (choć przyznam, że nie szczególnie dokładnie szukałem) w każdym razie temat ciekawy. Pozdrawiam!
@tomaszzapaa67562 жыл бұрын
O przedwojennej Polsce mówiło się, że jest jak obwarzanek. Ma coś przy granicach a w środku wielkie nic. Może coś z tego zostało, straciliśmy wprawdzie Lwów i Wilno czyli wschodnie kawałki obwarzanka, ale takie łódzkie. Wystarczy się wybrać do Przedborza. Środek kraju - a tu może 3 autobusy dziennie, architektura miejscami jak na Bałkanach - jest koloryt.
@Dziki_z_Lasu2 жыл бұрын
A co ty byś chciał w 3,5 tys miasteczku jak sama nazwa wskazuje na krańcu cywilizacji? Stację szybkiej kolei? Łódzkie jako całość to Polski średniak.
@tomaszzapaa67562 жыл бұрын
@@Dziki_z_Lasu No ale łódzkie to jest właśnie środek Polski, więc potwierdza regułę. W Małopolsce, na Sląsku w takich miasteczkach jest z reguły coś więcej
@Dziki_z_Lasu2 жыл бұрын
@@tomaszzapaa6756 Wszędzie w takich odosobnionych miasteczkach na zadupiu nic nie ma. Z Przedborza wszędzie jest daleko, atrakcje turystyczne mierne, zdaje się, że tylko stary kościół jakich bardzo wiele i że któryś król złamał tam nogę i umarł, co byś chciał w takim miejscu? Przedbórz i tak z zewnątrz wygląda bardzo porządnie w porównaniu z porównywalnymi grajdolami. Na Śląsku zwłaszcza dolnym i opolskim to w takich miasteczkach z reguły to można kręcić horrory lub postapo bez scenografii, a ty się kolorem tynku czyjejś chałupy przejmujesz. Łódzkie w statystykach jest na poziomie właśnie Małopolski.
@moon7ism2 жыл бұрын
Owszem jak na bałkanach ale z blachodachówką🤣
@tomaszzapaa67562 жыл бұрын
@@Dziki_z_Lasu No nie na Śląsku w małych miasteczkach zdarzają się 3-piętrowe kamienice. W Przedborzu głównie chatynki jak w wiosce smerfów. Jest więc pewna różnica w poziomie zainwestowania. Nawet miejscowe osiedle "bogaczy" nie do porównania z Małopolską. Nie mam zresztą nic przeciwko temu. To tworzy lokalny koloryt.
@jerzykryszczynski48922 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych oraz mokrego Dyngusa 🐥🐇🐣 życzymy dla wszystkich oglądających kanał i dla Marcina i Ani . Trzymajcie się zdrowo . Chicago 🇵🇱🐥🐇
@thegabexx46162 жыл бұрын
W Polsce najlepiej widać zabory na mapach z zaborów
@romulus839222 жыл бұрын
Dobrze widac podział z lokalnej perspektywy, na granicach gmin. W Wielkopolsce w powiecie slupeckim, gmina Lądek jest wieś Samarzewo. Po drugiej stronie granicy, w gminie Kołaczkowo, powiat wrzesinski jest wieś Szamarzewo. Do 1815 roku byla to jedna wieś. Granice Rosji i Prus wytyczone na kongresie wiedeńskim podzieliły tą miejscowość, i podzial zostal do dzis.
@mieczysawpajewski51802 жыл бұрын
50-60 lat temu widziałem zabory na mapach sieci kolejowych, jakie wisiały w korytarzach wagonów kolejowych pociągów dalekobieżnych (nie wiem, jak jest teraz). Sieć kolejowa w zaborze pruskim była dużo gęstsza niż w zaborze rosyjskim i austriackim. To się po prostu rzucało w oczy.
@Karl__Marx2 жыл бұрын
Dalej tak samo
@dariuszb.97782 жыл бұрын
Po tym, jak na Prusach zlikwidowano za PRL-u i wczesnej IV RP połowę sieci kolejowej (wąskotorówki nawet nie liczę, bo to odrębna tragedia; kiedyś chłopi nawet z niewielkich wiosek mleko dowozili kolejką), Prusy zaczęły przypominać Mazowsze 😞
@dadai13182 жыл бұрын
@@dariuszb.9778 To różnica między nacją handlową a ciężko pracującymi chłopami
@staszekhaliniok21672 жыл бұрын
Najciekawsze, że do Berlina droga żelazna była prosta. Z Warszawy do Szczecina..... Lwów Wiedeń. Wszystkie zakręty Wiedeń.
@mirkas472 жыл бұрын
Siec kolejowa w zaborze pruskim była najgęstsza. Ale jest to trochę przerysowane. Bo była najgęstsza na tle reszty Niemiec i całej Europy. Po prostu Niemcy naćkali tam kolei jak głupi :)
@vojak55402 жыл бұрын
Super odcinek fajny pomysł na odcinek Poznań pozdrawia
@sluchacz452 жыл бұрын
Nikt nie prosił, każdy potrzebował!
@kromek_jga2 жыл бұрын
Mapa kolejowa Polski. Nigdzie indziej w kraju chyba nie widać lepiej zaborów.
@czarnypiotrus69752 жыл бұрын
Świetne, zawsze lubiłem mapy i podzielone na nich pewne zjawiska,można zrobić mapę Europy ze względu na kolor włosów czy oczów choć już takie widziałem ale przedwojenne,pewnie zaraz wlezie tu poprawności polityczna i można być posądzonym o rasizm ale..są też mapy z haplogrupami genetycznymi Europy gdzie dobrze pokazane jest jak choćby pewne haplotypy pokrywają się z językiem kulturą i pniem etnograficznym i zmian po licznych wojnach.pozdrawiam
@InstaCatz2 жыл бұрын
Masz moze linki? Bardzo bym byla wdzieczna.
@baromiejjakub59562 жыл бұрын
Podpinam się pod prośbę
@paulpipek91082 жыл бұрын
Gdy kupilismy wartburga w 1965 roku to pojechalismy z Wroclawia do rodziny w Kielcach. Wtedy zobaczylismy jak roznia sie te rejony. Z poniemieckich ulic ze szlifowanej kostki na kocie lby, z eleganckich, choc pustawych za komuny, domow towarowych do sklepow skleconych z pustakow, architektonicznych makabresek. Moznaby opisywac i opisywac, ale najwiekszym szokiem byl dla nas sracz w ogrodzie.
@zhangzy1232 жыл бұрын
No nie wiem. Mam rodzinę we Wrocławiu od wojny połowa mojej rodziny mieszka dolnośląskie , druga świętokrzyskie . Wrocław lat 80 czy 90 nie był za piękny . Raczej zaniedbany jak cała Polska . Jeżeli chodzi o stan dróg to napisałeś to co najbardziej mnie denerwowało we Wrocławiu -- każdy ubytek w kostce brukowej był zalewany asfaltem. Jeżeli chodzi o drogi brukowane niestety zostały zniszczone a resztki które gdzieś jeszcze zostały np. na Podlasiu są zalewane asfaltem . Dla mnie to zbrodnia na wizerunku wielu pięknych ulic . Widziałem taka ostatnio zniszczona na Podlasiu . Robili sobie tam zdjęcia turyści i po tych zdjęciach trafiłem . Piękne duże drzewa i brukowana droga z trawą na poboczach . Teraz zostało to zniszczone . Nie pamiętam niestety nazwy miejscowości . W internecie można znaleźć jeszcze zdjęcia z takich klimatycznych miejsc . Warto je odwiedzić bo niestety znikają dla czegoś gorszego.
@animus41152 жыл бұрын
Super.👍
@forestus82 жыл бұрын
Brodnica - Rypin, Lidzbark - Żuromin, Działdowo - Mława. Miasta północne to tzw. Krzyżacy (zabór pruski), miasta południowe to tzw. Bose Antki (zabór rosyjski).
@Camel99912 жыл бұрын
jooo! Rychtyk to samo chciałem napisać, ale patrze i mowie "Weno! Już ktoś szrojbnął! To je feste fejn!" Ja jestem Krzyżak spod Brodnicy ;P
@Racerowiec2 жыл бұрын
Jeszcze z takich kontrastów to Chojnice (II RP) - Człuchów (3 Rzesza). Miasta oddalone o 10km, gdyby uznać Topole za część Chojnic to nawet mniej. Zaraz za Chojnicami w Topoli właśnie była granica. W Chojnicach PiS wygrał minimalna różnicą głosów, w Człuchowie PiS zajął dopiero 3 miejsce xD Swoją drogą Człuchów jest chyba najmniejszym miastem gdzie wygrało PO i to z taką różnica głosów. Przeważnie PO wygrywa w miastach od 50-100 tys. więcej. Na wsiach i w małych miasteczkach przeważnie wygrywa PiS. Ta zaszłość historyczna powoduje, że te dwa miasta zaczęły jakoś współpracować ze sobą dopiero po upadku komuny. W PRL te dwa miasta mimo, że są tak blisko siebie to były w dwóch różnych województwach (koszalińskie i bydgoskie). Gdyby nie to to mogłoby powstać ciekawe dwumiasto. Chojnicki burmistrz miał nawet pomysł na zbudowanie tramwaju między tymi miastami, ale Człuchowski burmistrz go wyśmiał. Te dwa miasta to trochę jak Kargul i Pawlak xD
@slawczee2 жыл бұрын
Świetny odcinek! Dziękuję!✌🏻
@PaVVroo2 жыл бұрын
Województwo Śląskie - wieś Bąków mówi "na pole", wieś Jarząbkowice mówi "na dwór". Wioski obecnie dzieli ok 1km, ale kiedyś leżały w dwóch różnych zaborach.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Zaorane. można zamykać wątek XD
@rottenburg12 жыл бұрын
Zabory na Górnym Śląsku :-), zaorane, poziom IQ 12
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
@@rottenburg1 woj śląskie to nie górny Śląsk. Większość terenu wspomnianego woj to Małopolska. I tam zdarzyły się zabory nawet dwa. A uwzględniając przejęcie Śląska Cieszyńskiego przez Prusy to dwa i pół ;))
@patryklukas48552 жыл бұрын
@@MotyliGlobus Śląsk Cieszyński nie był pod zaborami i nie był częścią Prus.
@PaVVroo2 жыл бұрын
@@rottenburg1 osiągnąłeś orgazm że ktoś użył skrótu myślowego?
@pismejker22 жыл бұрын
W Sandomierzu (woj. Świętokrzyskie) każdy wychodzi "na dwor", a w Tarnobrzegu (woj. podkarpackie) wychodzi się już "na pole". Miasta graniczą ze sobą. #widaćzabory
@markegirski74982 жыл бұрын
To była granicą między LECHIA- LEGIA a CHORBACJA
@joe-ob3se2 жыл бұрын
Kto mieszkał we dworze, wychodził na pole, a kto mieszkał w czworakach, szedł na dwór.
@taktycznybekon2 жыл бұрын
@@joe-ob3se A to nie na odwrót? Kto mieszkał we dworze wychodził na zewnątrz na dwór (jako plac), a chłop wychodził z wiejskiej chaty w pole do roboty. Podejrzewam, że wywodzi się to z pruskiego traktowania Polaków jako podludzi, gdzie biedni Polacy jako gorsi, wychodzili w pole.
@joe-ob3se2 жыл бұрын
@@taktycznybekon Chłop wychodził pracować "w" pole, podobnie jak pracował "w" lesie.
@taktycznybekon2 жыл бұрын
@@joe-ob3se Dziękuję za zwrócenie uwagi.
@kubaopic1562 жыл бұрын
Świetny materiał i super ciekawostka o Kubalonce ;)
@patryvjamarek14442 жыл бұрын
Ciekawy odcinek!
@MlodyWilczus2 жыл бұрын
Pomysł na serię filmów: ciekawe granice między państwami (zwiedzamy z google maps) - może być bardzo ciekawie
@monikapolewska98772 жыл бұрын
Obejrzmy co też tam macie fajnego :)
@ZdzichaJedziesz2 жыл бұрын
Co do Wielkopolski: to tradycyjnie poznańskie wartości to: pracowitość,.oszczędność, inwestowanie, skromność , rodzina, pobożność i DEMOKRACJA. Po zamachu majowym i obaleniu demokracji w Polsce, województwa wielkopolskie i pomorskie zagroziły secesją z tego powodu i były wierne legalnie wybranym władzą . W bibliotece wpadł mi w ręce numer lokalnej gazety sprzed wojny z okresu zamachu majowego. Autor był zły na Piłsudskiego. Uważał że swoim czynem Piłsudski przekreślił swoje wcześniejsze zasługi dla Polski i na koniec wyraził nadzieję że Piłsudski zawisnie za to na gałęzi. Ponieważ ukazało się w lokalnej gazecie, więc na pewno jego pogląd nie był odosobnieny i wyrażał odczucia lokalnej społeczności skoro to wydrukowano. I tu macie odpowiedz dlaczego Jarek nie jest popularny generalnie w Wielkopolsce: mało kto chce tu autokracji, ludzie chcą tu demokracji
@MarianJakiel7 ай бұрын
Tusk jest u was uosobienieniem demokracji?
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
@@MarianJakiel No dużo bardziej niż Jarek. Jarek niszczył niezależność różnych instytucji, niszczył praworządność. Nigdy też wcześniej nie było takich przekrętów jak za Jarka tutaj : Lotos, Orlen czy Fundusz Sprawiedliwości. O hipokryzji i kłamstwach i nachalnej propagandzie w TVPis nie wspominając.
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
@@MarianJakiel poza tym teraz mamy koalicję u steru państwa. Wtedy Jarek w praktyce rządził samodzielnie i to dodatku nie pełniąc żadnych oficjalnych funkcji jak premier czy prezydent co samo w sobie było chore
@MarianJakiel7 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz Chore to jest twoje myślenie. Jaka demokracja jest teraz w Polsce? Mamy gaulajtera z nadania Berlina, Tuska.
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
@@MarianJakiel Wania, za dużo oglądasz rosyjskiej telewizji państwowej 😁. Poza tym na front Wania zginąć za Putinland! 😁
@bohen21262 жыл бұрын
Z ciekawostek, jedną z map gdzie nie widać zaborów, jest mapa wyników wyników wyborów prezydenckich z 1995. Wtedy np. Wrocław i Pomorze Zachodnie zagłosowało razem z mniej więcej dzisiejszym Województwem Lubelskim na Aleksandra Kwaśniewskiego, a ówczesne Województwo Gdańskie głosowało razem z Małopolską i Śląskiem na Lecha Wałęse.
@ZdzichaJedziesz2 жыл бұрын
To był wtedy trudny wybór. Nie chciało się głosować na post komunistów, z drugiej Wałęsa mówił czasem glupie rzeczy, robil z siebie matolka i śiegał po głupie populistyczne hasła: np że da każdemu 100 milionów. (Obecnie równowartość 10 tys. złotych). 😄😄😄
@mr.lyons26292 жыл бұрын
Prosze o link do wywiadu. Bardzo ciekawy materiał!
@ukaszstelmach83992 жыл бұрын
Jak to jest przesiedleńcy są mniej konserwatywni o ludności osiadłej ? W Grecji na przykład potomkowie osób 100 lat temu przesiedlonych z terenów dzisiejszej Turcji nadal są bardziej lewicowi niż grecka przeciętna
@KPJRPL2 жыл бұрын
Ale to jest logiczne. Ludzie którzy stracili swoje korzenie, czyli ziemię, domy, stają się ideowo bezdomni. Wpadają w łapy lewicy bardzo łatwo. Tak jest wszędzie.
@patrykkrol33852 жыл бұрын
Ludzie których przodkowie od setek lat mieszkają w jednej wsi lub jej bliskiej okolicy krzyżują się często między własnym kuzynostwem co prowadzi do tego że ich potomstwo ma obniżony iloraz inteligencji co bezpośrednio prowadzi do takich patologii jak religijność i głosowanie na PiS.
@KPJRPL2 жыл бұрын
@@patrykkrol3385 a co powiesz o tych z wielkich miast co głosują na PiS? Słucham. Albo lepiej, głosują na gorszych bydlaków jak PO czy PSL lub o zgrozo SLD. Niestety wszędzie są debile.
@davidpartridge35012 жыл бұрын
@@KPJRPL łapy lewicy 😂 po prostu ludzie tracą wtedy kontakt ze swoją dawną tradycją, nie są niczym ograniczeni i zaczynają żyć jak chcą
@KPJRPL2 жыл бұрын
@@davidpartridge3501 jak chcą? Nie wiem czy żyją jak chcą. Ludzie z natury są głupi i podatni na chorych liderów. Widzisz, że ktoś uciekł od tradycji, która blokuje ludzi ogranicza. także a co się dzieje dalej gdy już się uwolnią? Wpadają w kolejne łapy, wręcz gorszych. Wolność? Wolność to odpowiedzialność. Ludzie mówią o odpowiedzialności gdy mówią o wolności? Nie. Wtedy wycierają sobieordy słowem wolność, a tak naprawdę idą w chaos i zezwierzęcenie. Mówisz o PiSie. PiS to lewica jak SLD. W sprawach gospodarczych głosują tak samo. I będą głosować bo będą na nich ludzie oddawać glos. Bo ludzie są głupi, analfabeci ekonomiczni, naród, który nie ma ochoty być odpowiedzialnym, tylko wolnym. Nie tylko kobiety, ale one głównie takie są. Były ucisnione, setki lat, nastąpiła emancypacja kobiet. Ale emancypacja to nie tylko prawa ale i obowiązki. Dziś baby jak to baby są zmanipulowane przez lewicę ogólnie mówiąc bo można im wmówić wszystko. Kiedyś lewica postawiła na proletariat, jednak ta grupa społeczna otworzyła oczy, to teraz się ma ja w dupie, ludzie pracy to teraz ich wrogowie. Lewica stawia wiec na debili i daje radę, bo debili moc nie tylko w tym kraju. 500+, uchodźcy czy inne chore akcje typu tolerancja dla największych wrogów. Ile osób wie w tym kraju co znaczy tolerancja? 5%? Więcej nie.
@filmotekapronet2 жыл бұрын
Kiedy Dunaj cz.2 Budapeszt-ujście?
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
w tym roku, wiosną ;)
@janoczek61872 жыл бұрын
14:38 Granica faktycznie zawsze blisko, ale Wisła i Istebna zawsze były po tej samej jej stronie. Różnic w wynikach wyborów, czy wyznania doszukiwałbym się gdzieś indziej.
@abrams90202 жыл бұрын
Ciekawym kontrastem pod wieloma względami są okolice Białegostoku oraz okolice Łomży, widać to głównie po wyborach (niestety po mentalności też, choć ciężko ją zmierzyć empirycznie), po rozwodach, po szczepieniach na covid i nie tylko, po typie zagospodarowania krajobrazu, czy nawet po ilości dzików. Pozdrawiam, świetna robota!
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
a dokładnie gdzie biegnie ta granica? jakie gminy? :)
@abrams90202 жыл бұрын
@@MotyliGlobus Mniej więcej na granicy powiatów Białystok i Mońki z granicami powiatów Grajewskiego, Łomżyńskiego i Zambrowskiego.
@MurzynZBangladeszu2 жыл бұрын
Mapa z 10:00 jest zmanipulowana i posiada sfałszowane dane. Mieszkaniec ciemnofioletowego obszaru.
@indominusrex7532 жыл бұрын
Będzie może jeszcze kiedyś gra w geoguesrr? Stęskniłam się już trochę za tą serią:(
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
To jest na żywca :D a ja teraz w rozjazdach zagranicznych ciągle
@indominusrex7532 жыл бұрын
@@MotyliGlobus Rozumiem i będę czekać :D
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
@@indominusrex753 ok!
@leonardzelig46522 жыл бұрын
Przede wszystkim szacunek za naturalną i jednocześnie silną barwę głosu 👍
@mateuszn69942 жыл бұрын
Dobrym przykładem była by granica Haiti i Dominikany
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Pewnie chodzi o wylesienia
@konrad93342 жыл бұрын
@@MotyliGlobus no i też PKB per capita, bezrobocie, przestępczość, struktura etniczna itp.
@jerzymarciniak3742 жыл бұрын
Proszę przeanalizować wpływ "akcji Wisła" na dzisiejszą mapę demograficzna Polski oraz na Kampanię Wyborczą na przestrzeni ostatnich 30 lat a maże też mapę ekumeniczną Polski
@Autobus6122 жыл бұрын
Mocne roszczenia, ale się przydadzą takie materiały.
@kamilkramek96362 жыл бұрын
Ciekawy filmik . Pozdrawiam z Starachowic woj. Świętokrzyskie
2 жыл бұрын
復活節快樂! (Fùhuó jié kuàilè!) Wesołego Alleluja!
@myoniwy2 жыл бұрын
Uuuu, widać zabory, słychać strzały tego całe tłumy się nie spodziewały.
@michasz.38102 жыл бұрын
Jak będzie na mapie
@Machefi2 жыл бұрын
We wsi Przewłoka w województwie lubelskim, w czasach Jagiellonów przebiegała granicą między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim. Nie wiem, czy to wpływa jakoś na preferencje polityczne i społeczne w tamtym miejscu, ale jeśli chodzi o orientację w terenie, to mieszkańcy nadal używają tam określeń, że coś jest w "Koronie" a coś w "Litwie".
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Wow wow. Mega ciekawostka!!
@lukaszdomagala96872 жыл бұрын
Nie ma dzików pod Warszawą zapraszam do Wołomina są wszędzie. A i wilki się pojawiają
@annabeata81182 жыл бұрын
Suwalszczyzna i Mazury - nie sposób nie zauważyć różnicy, chociażby w budownictwie , ale również w "rdzennosci" miejscowej ludności
@garryumyj92162 жыл бұрын
A jakie są różnice?
@Gregowski2 жыл бұрын
W Wielkiej Brytanii z tego co kojarzę dobrze widać dokąd udało się dojść Wikingom podczas najazdu po nazwach miejscowości ale też Saksońskie i Normandzkie nazwy.
@jakubtomczynski24172 жыл бұрын
a może by odcinek o różnicy między dawną Rzeczpospolitą czyli dzisiejsza Ukrainą i Białorusią, a Rosją? bo na pewno widać to w kulturze i architekturze? Znajomy opowiadał jak w latach 90 jechał do Rosji pociągiem, to na Białorusi można było odczuć Polskę, ale już po przekroczeniu granicy z Rosją zupełnie inaczej, objawiało się to np w budowli, nie wszystko zaborcy i komuniści zniszczyli na Kresach....
@Cesarski Жыл бұрын
Chętnie bym się dowiedział skąd taka różnica w dzikach.
@mireksawa14572 жыл бұрын
👍
@morfeusz40402 жыл бұрын
Czyli mamy oczywistą korelację ilości lini kolejowych i występowania dzików 🐗.
@tiktak98272 жыл бұрын
na mapie widać zabory ponieważ byliśmy pod zaborami
@AlexWeinberg Жыл бұрын
Te same i w nas na Ukrainie, ziemi jakie w przeszłości należały do Polski albo Litwy teraz jest bardziej bezpiecznymi/bogatymi/pro-europejskimi terenami niż ziemi jakie były pod wpływem imperium rosyjskim.
@tadeuszdrabarek3992 жыл бұрын
No drodzy Panowie, powiedzenie "widać zabory" istnieje i było stosowane odkąd pamietam przy niemal każdej okazji, gdy prezentowane były różnice regionalne w Polsce (pod róznymi aspektami), które pokrywały się (mniej więcej) z granicami dawnych zaborów. Ani taki sposób prezentacji danych nie jest nowy, ani sposób komentowania wyników przez pryznat dawnych zaborów nie jest nowy. Kojarzę nawet własny szkolny atlas do geografii (z lat 90-tych), w którym w taki właśnie sposób prezentowano chyba liczbę i gęstość linii kolejowych i tam też było "widać zabory" i na dodatek omawialiśmy to na lekcji, gdzie z ust nauczyciela padła informacja, że TAK jest to wynik zaborów i a konkretnie nierównomiernego tempa rozwoju pod zaborami austiackim/pruskim i rosyjskim, którego nie udało się zniwelować przed wojną, ani nawet po wojnie. Trochę przykro mi to pisać, ale niczego nowego tu nie odkryto i to, że dla WAS jest to jakaś nowość, to nie jest wystarczający powód celebrowania własnego geniuszu :-). Oglądając to czułem się wręcz trochę zażenowany.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Nic nie szkodzi :) Oczywiście, że podział na zjawiska pozaborowe istniał zawsze, ale dopiero media społecznościowe i profil taki jak KE SPOPULARYZOWAŁY je dla nowej, masowej widowni. Nikt nie powiedział, że zostało wymyślone. Równie dobrze możemy powiedzieć, że muzyka Fryderyka Chopina była znana i grana na salonach wiele lat ale prawda jest taka, że jako masową ROZPOWSZECHNIŁ JĄ Ignacy Paderewski ponieważ jako pierwszy grał w salach koncertowych. Jak np. Madison Sg...
@1999Gofer2 жыл бұрын
Jeśli chodzi o Wisłę i Trójwieś (Istebna, Koniaków, Jaworzynka) widać też kontrast na tle religijnym, gdzie Wisła jest największą gminą i miastem protestanckim w Polsce, a w Trójwsi zdecydowana większość jest Katolików. :)
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
to tam napisałem w napisach na grafice :)
@edwardm672 жыл бұрын
Proponuję sieć linii kolejowych.
@chkdsk882 жыл бұрын
Za to najstarsze "widać zabory" zaserwowali Rzymianie w Wielkiej Brytanii.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Faktycznie. Wybieram się od dawna zrobić film o Rzymianach w Brytanii. Na drugi kanał
@tomaszk30142 жыл бұрын
Sto lat minęło od odrodzenia Polski po zaborach, a blizny ciągle widać. Ile lat minie zanim zabliźnią się ślady po zmianie granic, i przesiedleniach ludności prawie 80 lat temu? Pod koniec lat 80-tych XX wieku jechałem pociągiem z Poznania do Warszawy, krajobraz za oknem zmienił się bardzo mocno po minięciu Strzałkowa, a przecież to cały czas Wielkopolska.
@adammehring75422 жыл бұрын
W drodze z Gdańska do Warszawy jest taka granica w Iławie.
@ZdzichaJedziesz2 жыл бұрын
Co do Wielkopolski: to tradycyjnie poznańskie wartości to: pracowitość,.oszczędność, inwestowanie, skromność , rodzina, pobożność i DEMOKRACJA. Po zamachu majowym i obaleniu demokracji w Polsce, województwa wielkopolskie i pomorskie zagroziły secesją z tego powodu i były wierne legalnie wybranym władzą . W bibliotece wpadł mi w ręce numer lokalnej gazety sprzed wojny z okresu zamachu majowego. Autor był zły na Piłsudskiego. Uważał że swoim czynem Piłsudski przekreślił swoje wcześniejsze zasługi dla Polski i na koniec wyraził nadzieję że Piłsudski zawisnie za to na gałęzi. Ponieważ ukazało się w lokalnej gazecie, więc na pewno jego pogląd nie był odosobnieny i wyrażał odczucia lokalnej społeczności skoro to wydrukowano. I tu macie odpowiedz dlaczego Jarek nie jest popularny generalnie w Wielkopolsce: mało kto chce tu autokracji, ludzie chcą tu demokracji
@tomaszk30142 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz Temat jest mi znany, Piłsudski nie był popularny w Wielkopolsce i na Pomorzu jeszcze z powodu innych "zasług".
@ZdzichaJedziesz2 жыл бұрын
@@tomaszk3014 Ja nie dostrzegam tej różnych pomiędzy Wielkopolską a tzw. Kongresowka. No może poza różnicami w nazwach miejscowości. Pamiętam jak w ubiegłym roku koło Konina minąłem miejscowość Kępa. Nazwa dość popularna na Mazowszu, w Wielkopolsce nie ma takich nazw miejscowości
@tomaszk30142 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz Dziś zewnętrzne różnice pewnie się zatarły (od 30 lat nie ma "komuny", prawie 20 lat w UE), ja obserwacji dokonałem w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku, czyli ponad trzydzieści lat temu. A co do nazw miejscowości, to jest wieś Poznań w powiecie Łukowskim, w woj. Lubelskim.
@hubertc.79782 жыл бұрын
Na Śląsku i Pomorzu gro ludzi pochodzi ze wschodu z Kresów
@nopeoppeln2 жыл бұрын
no moja rodzina jest np. autochtoniczna na ŚC
@Sleightergame2 жыл бұрын
Duzo jest takich map gdzie w terenach roznych zaborów kolorki są inne
@bratmaurycy66142 жыл бұрын
Wisła, Istebna, Koniaków i Jaworzynka należały do Księstwa Cieszyńskiego. Wymienione miejscowości nie dzieliła żadna granica państwowa. Księstwo Cieszyńskie nie było pod zaborem. Galicja zaczynała się za rzeką Białką, która przepływa przez Bielsko-Białą (współcześnie). Różnica w wynikach wyborów jest umotywowana wyznaniowo (protestanci i katolicy), a także zaszłościami pomiędzy mieszkańcami Wisły i pozostałych miejscowości. Inne gminy z cieszyńskiego, które miały podobnie umotywowany wynik wyborczy co Wisła, to Ustroń, Goleszów i Cieszyn. Jednakże poparcie dla obecnej opozycji (na maj 2022 r.) w wymienionych gminach systematycznie spada.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Pomyliłem przełęcze. Już to napisałem. Granica biegła Koniakowem. Na mapie zaznaczyłem dopiskiem
@bratmaurycy66142 жыл бұрын
@@MotyliGlobusKażdemu się zdarza. Ja również już dokonałem subskrypcji kanału. Łączenie geografii z historią to dość interesująca nisza. Gratuluję ciekawych materiałów.
@j.zieleniewski2 жыл бұрын
Tylu Irlandczyków nie zna Galickiego co na tej mapie jest pokazane ja poznałem może dwie osoby które dobrze znają język a mieszkam na zachodzie wyspy
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Jak poznałeś dwie osoby a poznałeś osobiście może 100. To 2 to bardzo dużo ;)
@matyjaszmatyszek73062 жыл бұрын
@@MotyliGlobus W istocie - znajomość języka ojczystego na poziomie 2% wprost powala swym ogromem.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
@@matyjaszmatyszek7306 obawiam się że staropolszczyzny w Polsce będzie 0,2proc ;)
@matyjaszmatyszek73062 жыл бұрын
@@MotyliGlobus A dla kogo językiem ojczystym jest staropolski (cokolwiek by ten termin nie znaczył)?
@arturkowalski51512 жыл бұрын
Hmmm, nie ma dzików w Kongresówce?... To nie wiem kto tę mapę tworzył :-D
@matyjaszmatyszek73062 жыл бұрын
A ja wiem - ignorant (po polsku - nieuk).
@mareka37402 жыл бұрын
Mapy może i ciekawe, ale z wiedzą historyczną już gorzej ... NA PRZEŁĘCZY KUBALONKA OD WIEKÓW NIE BYŁO ŻADNEJ GRANICY PAŃSTWOWEJ, zarówno tereny na północ od niej (Wisła, Ustroń) jak i na południe (Koniaków, Istebna, Jaworzynka) to historyczny Śląsk Cieszyński, przez setki lat część monarchii Habsburgów. Znaczne różnice w wynikach wyborów wynikają tylko i wyłącznie stąd, że do dziś na północ dominuje religia ewangelicka, a na południe - rzymskokatolicka.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Proszę Pana dwukrotnie zostało to zaznaczone. Zarówno w formie opisu na mapie - że granica była nieco dalej (W Koniakowie) jak i w erracie w opisie filmu
@krzysztofnowak71582 жыл бұрын
👍👍👍
@skkrawczyk2 жыл бұрын
Spodziewałem się jakiegoś morału na koniec 🧐
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
"nie dziel skóry na niedźwiedziu zanim nie sprawdzisz czy widać zabory". ok ;) ?
@skkrawczyk2 жыл бұрын
@@MotyliGlobus ok :D
@ziukNYC2 жыл бұрын
troche zabawne kiedy pan mowi ze "widac zabory" to wynalazek pana Szymona. kim jest pan Szymon wogole ? okreslenie to od przynajmniej 15 lat uzywa Pan Marcin Palade czy znany juz teraz wszystkim Pan Bartosiak. generalnie nie powiedzieli panowie nic czego by nie wiedzial kazdy srednio rozgarniety obywatel Kraju nad Wisla. no nic zycze szanownym panom zdrowia.
@jonashsmith3942 жыл бұрын
Chętnie bym zobaczył mapę lokalizacji inwestycji z podziałem na narodowość kapitału. To może być wskazówką, co do długofalowych kierunków polityki poszczególnych państw. Bardzo prawdopodobne jest, że np. kapitał niemiecki w byłym zaborze rosyjskim nie inwestuje, poza handlem detalicznym. Za to jest go dużo na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Pachnie pruskim rewanżyzmem. A .kapitał francuski, włoski, amerykański? Chętnie bym również zobaczył podobne mapy sprzed upadku I RP, kiedy czynny był szlak handlowy północ - południe (Bałtyk - Morze Czarne). Spodziewam się zadziwienia na wielu twarzach. Tzw. bieda galicyjska była wynikiem polityki Austro-Węgier. Wcześniej był to bogaty region, na skrzyżowaniu popularnych szlaków handlowych, co widać m. in. po pozostałościach historycznych. Na koniec taki wniosek: nie wolno nam dać się podzielić po raz kolejny. Żeby tak było, należy znać prawdziwe przyczyny poprzednich zaborów i je zwalczać całą swoją siłą i wolą.
@kilyann2 жыл бұрын
Mapa preferencji alkoholowych Europejczyków (wódka, piwo, wino) - też widać zabory w Polsce i Rumunii, czy ... Alzacji. Nie wiem czy YT przepuści link: img27.demotywatoryfb.pl//uploads/201912/1575189544_nepkld_600.jpg Innym miejscem są USA, gdzie do dziś "widać... wojnę secesyjną" lub "kolory" na mapach różnych rzeczy. O różnicach w Hiszpanii kzbin.info/www/bejne/pn2biYOQpZlga8U
@Idalilit2 жыл бұрын
Zabory,,, zabory.. komuś wciąż się marzą i dlatego wywołuje wilka z lasu.
@Autobus6122 жыл бұрын
Tusk!
@wkosiba0012 жыл бұрын
Dobre rozszerzenie tematu ale przecież haslo WIDAĆ ZABORY pojawiło się w pociągach PKP na przełomie lat 60' i 70' jak powszechnie PKP eksponowało mapę sieci kolejowej w Polsce. Przypisanie "wymyślenia" tego hasla dwudziestolatkowi jest - przepraszam - groteskowe. Dobrą robotą Panów jest uświadomienie Polakom, że NIE TYLKO MY TAK MAMY.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Jeśli uznałem że za popularnością powiedzenia stoi pan Szymon tzn że uznałem że tak jest. Możliwości używania tego powiedzonka było sporo. Ale jakoś nikt nie kojarzy opowieści z pociągów PKP. Ponieważ znam się na social mediach z jakiegoś powodu wiem, że spopularyzował je profil Kartografia Ekstremalna na powszechna skalę.
@Pepek949 ай бұрын
Partię N-S-D-A-P popierali przeważnie protestanci.
@Gawędy18632 жыл бұрын
Proszę zobaczyć na wyniki referendum brexitowego. Szkocja ewidentnie głosowała inaczej. Zresztą w każdych wyborach w UK #WidaćZabory
@konradpalczynski67862 жыл бұрын
jest to spowodowane podziałem narodowościowym, w Polsce też widać, że mniejszości głosują bardziej liberalnie (wyjątkiem są Kaszubi, którzy strzelają sobie w kolano głosując bardziej polsko-konserwatywnie)
@tylkoprawda98312 жыл бұрын
Zemsta Kurskiego. Epitafium dla Zenka Martyniuka kzbin.info/www/bejne/nILCqmCnnK9ri9E
@przemekbanach73252 жыл бұрын
Jak nie pasują Śląsk i Zachodnie Pomorze głosują nawet bardziej liberalnie w Polsce jak były zabór Pruski wiadomo ziemie odzyskane ale jednak pokrywa się mniejszy konserwatyzm
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Nie pasują na zasadzie nie były pod zaborami
@przemekbanach73252 жыл бұрын
@@MotyliGlobus no tak w tym sensie
@jankowalski-em8wm2 жыл бұрын
Pooooolska GUUUUROOOOM
@demoidamien2 жыл бұрын
Nie wiem dlaczego, ale też spodziewałem się czegoś więcej po twórcy fanpaga Kartografia ekstremalna - sama strona jest świetna, ale wywiad bardzo słaby, a gość sprawił wrażenie mało sympatycznego.
@InstaCatz2 жыл бұрын
Chyba masz zly dzien...
@mariuszwojtal68172 жыл бұрын
Proszę zwrócić uwagę na fakt, że Dolny i Górny Śląsk i Pomorze to nie tereny zaborów
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
zostało to zwrócone
@kawmar2b2 жыл бұрын
W pewnym sensie jednak tak. Aktualnie regiony te są zamieszkane głównie przez potomków przesiedleńców z terenów zaboru rosyjskiego.
@zenonpl12 жыл бұрын
Co to znaczy "Polska górom" - jakimś górom coś przekazała, dała??
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Proszę użyć google i znajdzie Pan szybko odpowiedź :)
@panstiepan642 жыл бұрын
Widać zabory
@PuchaczTrado2 жыл бұрын
Ciekawe co by można było zobaczyć w Maroku, w byłych koloniach Hiszpanii i Francji.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Byłem i kilka drobnostek widziałem. Różnice są. Portugalskie kolonie w Maroku pozostawiły po sobie bardzo często bielenie ścian połączone z niebieskimi dodatkami (np. ościeżnice) i forteczność a francuzi gdzie nie byli to stawiali budynki w stylu modernistycznym. Zwłaszcza Marrakesz i Fez.
@PuchaczTrado2 жыл бұрын
@@MotyliGlobus portugalskie posiadłości w Maroku to dużo starszy temat. Ciężko wczesną nowożytność porównywać do XX wieku.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
@@PuchaczTrado Odpowiadam tylko na Twoje pytanie :) nowożytność to również zabory Polski
@PuchaczTrado2 жыл бұрын
@@MotyliGlobus Moje pytanie było o Hiszpanię, a nie o Portugalię. Ale w sumie częściowo się to pokrywa.
@zwierzak20122 жыл бұрын
mi ktoś kiedyś powiedział, że ludzie na zachodzie Polski głosują na partie liberalne, bo są pozbawieni korzeni.
@kamilzakrocki14062 жыл бұрын
Hehe śmieszne, bo Wielkopolska z dziada pradziada jest rdzennie polska, w Wielkopolsce zawsze mieszkali Polacy,nigdy w tym temacie się nic nie zmieniło od czasów Mieszka I.
@zwierzak20122 жыл бұрын
@@kamilzakrocki1406 Wielkopolanie są gospodarni, pracowici, racjonalni, przedsiębiorcy. Czyli posiadają cechy, które też są przypisywane Niemcom :)
@tomaszd.11972 жыл бұрын
Pierwszy!!!
@dadai13182 жыл бұрын
Lepsze regiony to oczywiście te polskie
@djk4 ай бұрын
Na wschod od Konina Azja sie zaczyna.
@ripej90362 жыл бұрын
>narodowa socjaldemokracja XDDDDDDDDDD
@damiantomasko71272 жыл бұрын
Proszę sobie zobaczyć na sieć kolejową w Polsce
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
nie chcę na to znowu patrzeć :D
@JanKowalski-yu4vd2 жыл бұрын
@@MotyliGlobus To jest żelazny dowód...
@Karl__Marx2 жыл бұрын
Reasumując: Jeżeli srasz do sławojki, to najprawdopodobniej głosujesz na PiS
@andrzejrakowski75172 жыл бұрын
Kartodramy najlepiej widać jak coś płaskiego pokazuje się na kulce .
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
ani płaskie, ani kulka. Prawidłowo - geoida
@andrzejrakowski75172 жыл бұрын
@@MotyliGlobus A dowód na tę geoidę jest? Kto i kiedy to udowodnił?
@konradpalczynski67862 жыл бұрын
@@andrzejrakowski7517 a dowód na płaskość Ziemii jest? Już wersja kuli jest bardziej prawdopodobna, ponieważ wszystkie planety są okrągłe, to czemu Ziemia jedna miałby być płaska? A geoida jest naukowo udowodniona
@andrzejrakowski75172 жыл бұрын
@@konradpalczynski6786 A dowód na płaskość Ziemi jest i to nie jeden ! Tylko trzeba myśleć samodzielnie. Po pierwsze, woda zawsze przyjmuje poziom ! Jest niemożliwe aby woda oblewała kulkę i się jej trzymała.Oczywiście grawitacji nie ma ,bo jej nikt nie udowodnił ,a teoria nie udowodniona nie istnieje. Po drugie, uważacie ,że na kulce są dwa bieguny i jeżeli słońce jest na Zwrotniku Raka, to nad waszym biegunem północnym są obserwowane 3 doby niezachodzącego słońca w dniach 23,24 i 25 czerwca każdego roku. Natomiast analogicznie za pół roku, to samo zjawisko powinno być obserwowane nad tzw. biegunem południowym. Niestety nikt nigdy tego nie widział . I to właśnie jest niezaprzeczalny dowód na to ,że nas oszukano z tą geoidą ,którą nadal nie wiem, jak ją udowodniono skoro ona nie istnieje.Po trzecie ustalono wartość zakrzywienia tej kulki i jakoś to się nie sprawdza ,bo ludzie robią doświadczenia i widzą na dziesiątki ,a nawet na setki kilometrów i nic się nie zakrzywia. A oto dowód na to : kzbin.info/www/bejne/h4vdgKKwptCjn9E
@andrzejrakowski75172 жыл бұрын
Aha,zapomniałem o planetach . One rzeczywiście są okrągłe ale nikt nie potwierdził ,że są kuliste ,tak samo jak nikt nie widział Ziemi kulistej .Planeta ,to znaczy coś PŁASKIEGO .
@Settinor2 жыл бұрын
:)
@TFXZG2 жыл бұрын
Widać niesamowicie, zwłaszcza po preferencyjnych wyborczych i kolei. Szczególnie dawny zabór austriacki to zbieranina dziwnych ludzi ;)
@ksj442 жыл бұрын
nieeeeeeeee
@chiarodiluna31632 жыл бұрын
Mi się spodobała szczególnie mapa sanitariatów. Tym bardziej, że na dniach w telewizji usłyszałem, że ruskie wojsko w Ukrainie nie umie skorzystać z pisuaru w zawłaszczonych ukraińskich mieszkaniach, tylko robią dziurę w podłodze i srają do tegoż otworu. I nie był to program satyryczny, tylko program informacyjny.
@Raul-pp1uh2 жыл бұрын
Przecież Ukraina jest dużo biedniejsza od Rosji. I pod względem poziomu cywilizacyjnego, też ustępuje Rosji. Jedynie może wsie rosyjskie są podobne jak na Ukrainie. Jakby ktoś z zapadłej wsi ukraińskiej trafił do dzielnicy Kijowa gdzie mieszka nieliczna ukraińska klasa średnia, to szok kulturowy byłby podobny.
@chiarodiluna31632 жыл бұрын
@@Raul-pp1uh To prawda. Mój komentarz był po prostu złośliwy pod adresem ruskich. Ale news w TV był na poważnie.
@apu89792 жыл бұрын
Mapa deklaracji pro państwowej też pokrywa się z mapą zaboru rosyjskiego. Tam ludzie wolą niepodległość niż protektora. Na terenach byłego pruskiego - lepszy silny protektor niż niepodległość. Tak działa soft power niemieckiej gospodarki. Ale ostatnio szybko się ta zależność zmienia, rośnie świadomość geopolityczna Polaków. Łazienki i dziki już od dawna są wszędzie.
@ZdzichaJedziesz2 жыл бұрын
Co do Wielkopolski: to tradycyjnie poznańskie wartości to: pracowitość,.oszczędność, inwestowanie, skromność , rodzina, pobożność i DEMOKRACJA. Po zamachu majowym i obaleniu demokracji w Polsce, województwa wielkopolskie i pomorskie zagroziły secesją z tego powodu i były wierne legalnie wybranym władzą . W bibliotece wpadł mi w ręce numer lokalnej gazety sprzed wojny z okresu zamachu majowego. Autor był zły na Piłsudskiego. Uważał że swoim czynem Piłsudski przekreślił swoje wcześniejsze zasługi dla Polski i na koniec wyraził nadzieję że Piłsudski zawisnie za to na gałęzi. Ponieważ ukazało się w lokalnej gazecie, więc na pewno jego pogląd nie był odosobnieny i wyrażał odczucia lokalnej społeczności skoro to wydrukowano. I tu masz odpowiedz dlaczego Jarek nie jest popularny generalnie w Wielkopolsce: mało kto chce tu autokracji, ludzie chcą tu demokracji
@ZdzichaJedziesz2 жыл бұрын
Twoja teoria kompletnie się załamuje jak weźmiemy pod uwagę tzw Ziemie odzyskane, tam nie było przed wojną Polaków. Wytłumaczenie jest inne. W Wielkopolsce warunki sprzyjały bardziej ludzią inteligentnym i przedsiębiorczym a Cesarstwo Niemieckie było dobrze zorganizowane. Po wojnie do Wielkopolski i na ZO napłynęło mnóstwo ludzi. Przybyli najczęściej Ci najbardziej aktywni, inteligentniejsi. Ci głupsi i bardziej bierni zostali w miejscu sowich przodków. Po drugie podróże pobudzają do myślenia a nowe środowisko pobudza kreatywność. Pamiętam badania dotyczące wymiany ludności po wojnie pomiędzy Indiami a Pakistanem. Ci którzy migrowali zwykle radzili sobie lepiej w porównaniu z tymi co zostali, nawet jeśli oznaczało to tylko przeniesienie z jednego końca wsi na drugi. Ludzie sa tu trochę inteligentniejsi i trudniej ich nabrać na narodowy socjalizm PiS, bo ani jedno ani drugie nigdy nie były tu popularne
@Idalilit2 жыл бұрын
Zachowuj się jak mężczyzna. AA motyl...
@norbertmakulski7112 жыл бұрын
Widać, że autor mieszka w gorszym zaborze.
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
Moje miasto nie było pod zaborem. Ewentualnie raz stolicą księstwa piastów śląskich
@matyjaszmatyszek73062 жыл бұрын
@@MotyliGlobus Nie zostało przez żadne państwo podbite i zawłaszczone? Raczy waść żartować, że tak to ujmę.
@hallc14122 жыл бұрын
Trochę nudne
@michamaksymilian13102 жыл бұрын
Pozdrawiam z miejscowości Zaborów xD
@k.b.82212 жыл бұрын
Jestem nowy na tym kanale. Zapowiada się subskrypcja. Przyznam się szczerze, że nic tak nie utwierdziło mnie w świadomym wyborze katolicyzmu jako swojej religii i systemu wartości jak właśnie mapka z rozkładem głosów na NSDAP. To pokazuje wszystko. Podejrzewam, że dziwnym trafem poparcie dla ruchów LGBT jest takie samo. Tłumaczę to sobie tym, że protestanci mają jeden wektor polaryzacji światopoglądowej (głowa państwa to często głowa kościoła). Katolik musi się słuchać i cesarza/króla/premiera ale też i w znacznej mierze Papierza. Dlatego katolicy są bardziej stabilni w swych poglądach i nie ulegają dziwnym ideologiom. Podobnie to wygląda też w przypadku osiągnięć gospodarczych. Katolicy nigdy nie będą tak „zapierd*lać” jak protestanci bo mają inny etos pracy, inną antropologię ale też i inny sposób zbawiania siebie. Nie zajeżdżają się tak i nie zajeżdżają innych. Stąd gorsze osiągnięcia gospodarcze. Mówię głównie o XIX wieku, bo po II Soborze Watykańskim różnice między katolicyzmem i protestantyzmem się zacierają (niestety).
@szymonpifczyk2 жыл бұрын
Brak poparcia dla NSDAP ze strony katolików w wyborach w lipcu 1932 nie wynika z jakiejś lepszej moralności katolików niż protestantów, ale z tego, że katolicy mieli swoje dwie partie (Zentrum - na czele której w ogóle stał ksiądz - i Bawarską Partię Ludową), za których demonizację naziści zabrali się dopiero po tym, jak zdemonizowali SPD i komunistów (którzy wcześniej mieli wysokie poparcie w regionach protestanckich) oraz z tego, że w regionach katolickich było spory odsetek mniejszości narodowych (głównie Polaków, ale też innych - szczególnie na Górnym Śląsku, w Westfalii i Nadrenii). Ale jak już się zabrali to różnice znikły. Na przykład w prowincji górnośląskiej, gdzie przecież ogromna część mieszkańców miała krewnych lub znajomych po polskiej stronie granicy, NSDAP zwiększyła swój udział z 26,2% do 43,2% między wyborami w listopadzie 1932 a marcu 1933.
@k.b.82212 жыл бұрын
@@szymonpifczyk Ciężko jest oceniać moralność tak dużych grup społecznych ale fakty są faktami. Katolicy głosowali na Hitlera w znacznie mniejszym stopniu niż protestanci. Nikt protestantom nie zabronił głosować na chadecję (z resztą też głosowali).
@dariuszgaat57712 жыл бұрын
No, z tym nieuleganiem dziwnym ideologiom przez katolików to różnie bywało, na zachodzie Europy partie komunistyczne były najpopularniejsze w krajach tradycyjnie katolickich, jak Włochy, Hiszpania, Francja, silne ruchy komunistyczne funkcjonowały też podczas Zimnej Wojny w Ameryce Łacińskiej, a w USA katolicy też chętniej popierali lewicowych Demokratów niż prawicowych Republikanów.
@kazimierzczerwinski93212 жыл бұрын
Prosił bym o analizę wpływu agresji Putina w Ukrainie na obudzenie świadomości narodowej Ukraińców
@MotyliGlobus2 жыл бұрын
nie zajmuję się analizą czyichś intencji :) Jestem geografem a nie geostrategiem. przepraszam