Witam. Super filmik dzięki że dzielisz się wiedzą i spostrzeżeniami. Przy okazji jakie masz pszczoły?
6 жыл бұрын
Dziękuję za miły komentarz. Mam krainki linii Prima, Gema, Alpejka.
@ilovebeees6 жыл бұрын
@ żadnego Buckfasta,nic?
6 жыл бұрын
@@ilovebeees Hoduję matki na własne potrzeby i z punktu przewidywalności hodowli nie posiadam buckfastów.
@dariuszderewenda75926 жыл бұрын
Mówisz chłopie sensownie, merytorycznie i do tego jeszcze ładną polszczyzną, co jest rzadkie. Gratulacje 🙂. Wiedza i jej zastosowanie bdb. Ci rokują. Wszystkiego najlepszego 🙂
@patryk8546 жыл бұрын
Fajnie Ci to wszystko wychodzi. Naprawdę jestem pod wrażeniem.
6 жыл бұрын
Twoje materiały również oglądam z przyjemnością.
@patryk8546 жыл бұрын
@ ja to dopiero raczkuje w porównaniu z Tobą :) U Ciebie wszystko zaplanowane i poukładane. Nie ma do czego się przyczepić ;)
@mariuszfilla1545 жыл бұрын
Ja mam ule ostrowskiej w tych ulach przekładam czerw do miodni lub cały korpus rodni idzie do góry jako miodnia i wtem sposób żadko mam nastrój rojowy u mnie w pasiece ważne jest to że mam 1 typ ramki
@MrCypis886 ай бұрын
Super 👍
@stanislawcieslar35546 жыл бұрын
Super tak trzymać; )
@MultiCowboyJack6 жыл бұрын
Kupiłem głośnik BT teraz jest ok. Z tą siłą rodzin to się z Tobą zgadzam.
6 жыл бұрын
Ja również zadbałem aby było głośniej. Kupiłem nawet mikrofon ale nie chce współpracować z moim modelem telefonu ale coś pokombinuję. Pozdrawiam.
@dudxik6 жыл бұрын
Jakim telefonem nagrywasz
6 жыл бұрын
Huawei P10.
@krzysztofkata91156 жыл бұрын
mając ule z nieograniczoną możliwością rozszerzania kubatury w górę, o jakim nastroju rojowym mówisz?
6 жыл бұрын
Rodnia jest na jednym korpusie. W nielicznych rodzinach może wystąpić nastrój rojowy.
@kokkovuk14054 жыл бұрын
Moge fajny film bardzo proszę o serce
@xyzxyz88064 жыл бұрын
Co myślicie na temat hodowli pszczół w ulgach dadant 20 ramkowy z korpusem 20 ramkowym na miód czy jest za duży do ogrzania i zagospodarowania jakie macie sugestie
4 жыл бұрын
Wydaje mi się, że dadant 10 lub 12 ramkowy będzie bardziej praktyczny. Jest to wystarczająca ilość ramek do zagospodarowania dla matki. Na górę można położyć kratę i dostawiać kolejne kondygnację na miód.
@arturk2085 жыл бұрын
silna rodzina nie wejdzie w rójkę na rzepaku :) kwestia zrobienia odkładu w odpowiedniej porze :) tylko trzeba być krok przed pszczołami :)
@dariuszg29034 жыл бұрын
Super filmik, ale widzę że ramki masz prostopadle do wylotka a nie równolegle dlaczego?
4 жыл бұрын
Ponieważ inaczej nie da się ich ustawić
@dariuszg29034 жыл бұрын
@ aha bo to Dadant jest, ja zaczynam dopiero przygodę z pierwszym ulem ale na wkp10 ramkowym
@andud6 жыл бұрын
Hej ładne rodzinki, 1. Zakładam, z Twojej wypowiedzi, że średnio silne rodziny nie rabują słabych uli sąsiada? Dlaczego? 2. Czy pierwszą pracą przy ulach w roku to miodobranie? Dlaczego nie korygujesz siły rodzin na wiosnę?
6 жыл бұрын
Z moich obserwacji wynika, że słabe rodziny padają ofiarą tych silnych. To było tylko jedno z spostrzeżeń. Zimowałem czasami bardzo silne rodziny i ku mojemu rozczarowaniu wychodziły one gorzej z zimy niż średniaki. Dlatego zimuje rodziny średnie czyli 7 ramek dadanta. Pierwszą pracą przy ulach na wiosnę jest czyszczenie dennic ale jeśli chodzi o sezon pszczelarski to ja przyjmuję, że zaczyna się od odebrania miodu i rozpoczęciu przygotowań do zimy. Na wiosnę nie koryguje siły rodzin. Pszczoły są zimowane ciasno. Dzięki temu nie wycofuję ramek gniazdowych wiosną. Jeśli rodzina jest słaba ale zdrowa lepiej ją połączyć niż zasilać kosztem innej rodziny która straci moce produkcyjne.
@andud6 жыл бұрын
Pasieka MARCYŚ wszytko co napisałeś ma sens, ale... nie sprawdzasz aż do miodobrania stanu rodziny (nastroju rojowego)? Przy wychowie matek to faktycznie większy komfort. Ja hołduję zasadzie, że słabym rodzinom (takim co nie radzą sobie w moim terenie) trzeba dać "odejść", a przezimowane słabsze ewentualnie wzmocnić rozładowując ewentualny nastrój rojowy, który musi się pojawić przy dłuższej niepogodzie. Tego się ominąć nie da niestety (krainka pasieka zarodowa w Maciejowie).
6 жыл бұрын
Oczywiście w sezonie mam okres w którym pszczoły mają skłonność do wchodzenia w nastrój rojowy ale nie jest to jakoś duży problem ponieważ w ostatnich latach pasieka rosła o około 100 % więc o nastrój rojowy było ciężko. Główne przeglądy w mojej pasiece to przegląd wiosenny w celu oceny stanu rodzin. Potem przegląd w krótkim okresie rojowym. Przegląd po miodobraniu z lipy. W innych okresach przeglądam 10% stanu pasieki i mam przybliżony obraz.
@michakubiak-pszczoyumichaa78766 жыл бұрын
Witam... Chciałbym mieć już taką wiedzę i doświadczenie jak Ty ..... Może kiedyś.... Pozdrawiam...
6 жыл бұрын
Niebawem zima. Będzie sporo czasu na naukę. Doświadczenie przychodzi z każdym sezonem tego nie przeskoczymy. Pozdrawiam.
@przemektulanski57926 жыл бұрын
Cześć, mógłbyś mi powiedzieć jak wygląda sprzedaż miodu? Masz jakieś sklepy, kupujące od ciebie jak z hurtowni?
6 жыл бұрын
Zdecydowana większość miodu jest sprzedawana w ramach sprzedaży bezpośredniej.
@darekkaniowski62996 жыл бұрын
Witam 7 ramek dadanta to dosc silna rodzina 7 ramek wielkopolskich tak czesto zimuje u mnie I tez Najczesciej dobrze zimuje Twoje to o 50 % wiekszej Pozdrawiam darek
@jakubl99586 жыл бұрын
Super film
@tomaszk.84396 жыл бұрын
Prośba o informację lub najlepiej filmik na temat ocieplania pszczol na zimę.
6 жыл бұрын
Z filmem to będzie ciężko. Pan Mariusz Chachuła ma jakiś filmik w którym mówi jak on to robi. Tomek Miodek również pokazuje jak prowadzi wentylację. Niestety nie ma filmu który pokazywałby w sposób przekrojowy co i jak. Jeśli chcesz abym coś doradził to musisz podać więcej informacji. Czyli jaki typ ula, siła rodzin, materiał z jakiego zbudowany jest ul....
@tomaszk.84396 жыл бұрын
Gospodaruję od niedawna na ulach warszawskich zwykłych. Ule mają dwie ściany ocieplone plus podloge zastanawiam sie czy polożona juta na ramkach wystarczy czy lepiej coś dolożyć . W tamtym roku mialem trochę wilgoci jak ramki z jednej strony przylegały do ściany, dlatego teraz wstawie dwa zatwory dla poprawy cyrkulacji.
@inkubatorlegowy79416 жыл бұрын
ja polecam w takiej sytuacji gniazdo ulozyc centralnie na srodku ula. aby z jednej jak i drugiej strony byla cyrkulacja powietrza. mozna uzyc maty pionowe. przez taki zabieg powietrze lepiej cyrkuluje sam skladam tak gniazda na zime w ulach warszawskich poszerzanych
6 жыл бұрын
Nie mam dużego doświadczenia z takimi ulami. Osobiście zastosowałbym otwarty wylot ograniczony tylko jakąś wkładką która uniemożliwi myszom wejście do ula. Na ramkach nie stosowałbym jakiegoś wielkiego ocieplenia ewentualnie jakiś dobrze przepuszczalny materiał. Na przedwiośniu jak matka zacznie czerwić oczywiście można ocieplić. Może koledzy coś ci jeszcze doradzą którzy gospodarują na takich ulach.
@inkubatorlegowy79416 жыл бұрын
przed myszami dobrze sprawdza sie metalowa siatka zgrzewana 6x6mm do kupienia na metry na all.. pszczola przez nia przejdzie mysz juz nie..
@adaamk116 жыл бұрын
to jakie trzeba spelnic warunki aby miec juz trutnie w kwietniu? bo zaczynam hodowac matki i mnie to bardzo interesuje. dziekuje:)
6 жыл бұрын
-temperatura -odżywianie -suplementacja -zabiegi techniczne - odpowiednia genetyka Każde z tych zagadnień jest ogromną ilością wiedzy i nie da się tego wyjaśnić w kilku zdaniach. W dużym uproszczeniu musimy w jak najkrótszym czasie osiągnąć dojrzałość rodziny ojcowskiej. Jeśli będzie duże zainteresowanie tym tematem to mogę w przyszłości nagrać jakiś film w następnym roku jak to ugryźć.
@adaamk116 жыл бұрын
ja jestem bardzo zaciekawiony tym tematem . wiec byloby fajnie zobaczyc taki film tym bardziej ze czegos takiego nie ma w sieci jeszcze wiec pewnie byloby duze zainteresowanie:)
@krzysztofkurowo2786 жыл бұрын
Zgadzam się z tobą sam tak samo robię łapka w górę kolego 😉😈
@kubcio74646 жыл бұрын
super film łapka w góre jestem młodym pszczelarzem
@ВікторНавроцький-х6й5 жыл бұрын
🤗👍🤝👋
@apis09095 жыл бұрын
bo nie chcesz miec b duzo miodu z ula
5 жыл бұрын
Widzę, że mamy odmienne postrzeganie co to bardzo silna rodzina ( dwa korpusy Dadanta ).