Jak podkarmiać pszczoły w lipcu? Wstępna korekta gniazd oraz zwalczanie warrozy. Projekt Gertruda 10

  Рет қаралды 73,006

Pasieka MARCYŚ

Pasieka MARCYŚ

Күн бұрын

Пікірлер
Жыл бұрын
Oferta miodów z Pasieki MARCYŚ: pasiekamarcys.pl/kupno-miodu/
@barbjot2430
@barbjot2430 Жыл бұрын
Mam trzy małe rodziny z tegorocznych odkładów i dokarmiam je cześciej małymi porcjami. Jeśli chodzi o cichą wymianę to w jednym ulu pszczoły odciągnęły mi dwa mateczniki. Jest to najsłabszy odkład. Matka czerwiła, ale słabo. Inne odkłady ładnie się rozwijają a jeden rewelacyjnie. Nie usuwałam tych mateczników. Matki już się wygryzły ale jakoś ślepa jestem i nie widzę ich. Zaufam pszczołom. Dodatkowo ten słaby odkład dostał ramkę czerwiu na wygryzieniu od odkładu, który rozwija się rewelacyjnie. Dziękuję za kolejny film Panie Marcinie💓
@przemekmiazkiewicz71
@przemekmiazkiewicz71 Жыл бұрын
P. Marcinie zauważyłem w tym roku brak dobrych filmów u innych o pszczolach tylko u ciebie jest dobra wiedzą dzięki można się uczyć
Жыл бұрын
Mam coraz mniej czasu na nagrywanie. Dlatego warto sięgnąć do filmów sprzed roku, dwóch lat, gdzie poruszam różne tematy.
@dariuszbialon6728
@dariuszbialon6728 Жыл бұрын
👍wciagajace te filmiki
@marobroski2286
@marobroski2286 Жыл бұрын
Dziękujemy.
Жыл бұрын
Cieszę się, że film się podobał. Pozdrawiam.
@zbynek5343
@zbynek5343 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe informacje. Dziękuję i pozdrawiam
@Hubert38
@Hubert38 Жыл бұрын
U mnie jedna rodzina robi ten matecznik na cichą wymianę jest to rójka którą osadził 5 maja super filmik pozdrawiam
@MS99675
@MS99675 Жыл бұрын
Niesamowita wiedza :)
@arturnoname3941
@arturnoname3941 Жыл бұрын
Polecam miody super jakość pełen profesjonalizm 😉
Жыл бұрын
Dziękuję
@iwonawojewoda7885
@iwonawojewoda7885 Жыл бұрын
super film, pozdrawiamy!
@misiog
@misiog Жыл бұрын
Panie Marcinie jako młodszy pomocnik młodszego pszczelarza potwierdzam temat preparatów do podkarmiania, wręcz bym powiedział, że w określonych warunkach, czyli słabsza rodzina potrafią sprowokować rabunek co nie występuje przy czystym syropie
@PawełIfikrates
@PawełIfikrates 6 ай бұрын
Jak to jest z cukrem, lepszy syrop czy cukier? Cukier może się skrystalizować później w zimie na ramkach?
@MAQ123
@MAQ123 Жыл бұрын
ja miałem dawać paski KS, ale zrobiłem flotację i porażenie
@agnieszkaaaaaaaaaaaaaaa
@agnieszkaaaaaaaaaaaaaaa 6 ай бұрын
Witam, a co Pan myśli o marce Bee Health Honey , wynaleźli urządzenie do walki z warroza.
@ukaszdabrowski4441
@ukaszdabrowski4441 Жыл бұрын
👍
@micha7992
@micha7992 Жыл бұрын
Witam Ja mam nie wielką pasiekę około 20 uli ale wielkopolskie, teraz jeszcze tak na jednej pasiece mają słonecznik więc to chyba jeszcze nie jest porą na zacieśnianie gniazd?
@Marcik79-l4f
@Marcik79-l4f 6 ай бұрын
Witam Marcin, wiem że pracujesz na dadantach ale z doświadczenia, ul wielkopolski twoim zdaniem najlepiej zimować na ilu ramkach?rodzinka w miarę mocna.pozdrawiam Marek
@seba1tetyn
@seba1tetyn Жыл бұрын
Witam a mogę pobudzać inwertem i w jakiej proporcij
@dawidkapusciok6037
@dawidkapusciok6037 Жыл бұрын
W sumie to mam glupie pytanie 😊. Mam rodzine z zeszloroczna matką z dobrej hodowli, ktora fajnie wystartowala na rzepak. Jednak bardzo opadla na sile przegladalem ja tydzień temu po lipie i zero czerwu... Matki tez nie znalazlem (moglem przeoczyć). Wrzucilem ramke z czerwiem ale mateczników nie odciagnely. Dziaj przy okazji zakladania paskow postanowilem jeszcze raz jej poszukać i okazalo sie ze jest skubana... I nie wiem czy matka zgubila opalitek, czy zostala podmieniona w cichej wymianie (stad brak czerwiu?). Pytanie brzmi jakim kolorem ja oznaczyc kiedy nastepny raz ją dorwę... Tegorocznym czy zeszlorocznym? Co robisz jak nie masz pewności? Z drugiej strony przy cichej wymianie nie powinno byc takiej dziury w czerwieniu...Przy przegladzie tez jej na 99% nie zabilem gdyz zawsze uwazam i odkladam na bok ramke jak tylko widze ze chodzi po niej matka...
@robertkowalski2731
@robertkowalski2731 Жыл бұрын
Witam mam pytanie mam ule wielkopolskie na 10 ramkach odwirowalem już lipę czy już zostawić pszczoły na jednym korpusie zostawić?
Жыл бұрын
Jeśli lipa jest ostatnim pożytkiem, to można już zostawić na jednym korpusie.
@wojciechkosowski7815
@wojciechkosowski7815 Жыл бұрын
Wspomniałeś o wadze pasiecznej. Jakiej wagi używasz i czy jesteś z niej zadowolony?
Жыл бұрын
Waga, której używam www.serceula.pl/pl/p/Waga-pasieczna-do-ula-Aluminiowa-Max-XS/41 Spełnia swoje zadanie. Do tej pory nie było żadnych awarii. Nie mam porównanie ponieważ z innych firm nie używałem.
@pawekkuligg74
@pawekkuligg74 Жыл бұрын
Witam. Mam pytanie. W tym roku założyłem 4- ulową pasieke, pod koniec czerwca kupiłem odkłady, które były leczone na warroze. Czy w tym roku podejmować jakieś leczenie, czy nie?
Жыл бұрын
Myślę, że jesienią będzie wymagany jeszcze jakiś zabieg.
@Arvid-3miasto
@Arvid-3miasto Жыл бұрын
Hej! Dzięki za cenne informacje. Mówisz, że czy podam 4 litry co np: 7 syropu 1/1 to efekt będzie taki sam jak co 2 dzień słoik 0,9l? Powiedz proszę czy będzie błędem jeśli dodam syrop z miętą i piołunem?
Жыл бұрын
Jeśli wiesz jakie proporcje piołunu i mięty dodać do syropu, to nie będzie to błąd.
@Arvid-3miasto
@Arvid-3miasto Жыл бұрын
@ Dzięki. Pozdrawiam
@piotrpetelski1670
@piotrpetelski1670 Жыл бұрын
Mam około 150 rodzin . Pasieka jest na Podlasiu i słucham pana na yutie jak wszystko pięknie wyglada . Mam pytanie czemu pan pracuje w rękawicach ?
Жыл бұрын
Odpowiadałem na to pytanie nawet na jakiś filmie ponieważ często pada. Mając sporą pasiekę, staram się ograniczać użądlenia, które i tak są codziennością. Dodatkowo pracując zawodowo przy pszczołach wiele prac muszę wykonywać szybko i sprawnie. Bez rękawic pracuje się znacznie wolniej ponieważ bardziej musimu zwracać uwagę na każdy ruch. Za zbytni pośpiech pszczoły odwdzięczą nam się niekiedy użądleniem. Są oczywiście też inne powody jak np. ciężki do odmycia propolis z rąk itd.
@joregolafbernisson8388
@joregolafbernisson8388 Жыл бұрын
Ja też w zasadzie zawsze pracuję w rękawicach. Z takich samych powodów co Marcin. Kolejnym powodem jest to, że nie chcę żeby Pszczółki umierały po użądleniu ich życie i tak jest krótkie😊
@pinpuss8591
@pinpuss8591 Жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie jednej rodziny. Jedna rodzina jest tak wielka ze nie mieszczą sie do ula czy jest sens podzielic ul na pół czy zostawic tak jak jest ? Tez mam ule dadant jak zdejme im dwie pol nadatawki to drugie pol pszczol będzie na zewnątrz
Жыл бұрын
Można zrobić odkład. Jeśli rodziny są bardzo silne, to warto to wykorzystać.
@wojtekzabowski5950
@wojtekzabowski5950 Жыл бұрын
Podepne się pod temat z czystej ciekawości, i na przykładzie kolegi. Robiąc odkład np. zdejmując dwie połówki może podać odrazu matkę czy poczekać aż sobie "zrobią" nową
@kazimierzczapor488
@kazimierzczapor488 Жыл бұрын
Czy podawanie ciasta w tym okresie jest tak samo dobre jak i syrop
Жыл бұрын
Z moich obserwacji nie jest aż tak dobre. Czasami inaczej się nie da i wtedy ciasto jest jakimś wyjściem.
@ThePrzemuniek
@ThePrzemuniek Жыл бұрын
Witam. Mam pytanie odnośnie podkarmiania i pozyskania miodu z nawłoci. Wiem że część miodu może być zafałszowana cukrem który to pszczoły przerobią ale będzie to duża ilość? Podkarmiam 2 razy po ok 3l na rodzinę syropem 1- 1 i czekam na nawłoć która u mnie powinna pojawić się za ok miesiąc.
Жыл бұрын
Nie jestem w stanie określić czy miód będzie zafałszowany. Ja nie pozyskuje nawłoci. Jeśli bym miał pozyskiwać miód nawłociowy, to pewnie podkarmiałbym sytą.
@Arvid-3miasto
@Arvid-3miasto Жыл бұрын
Hej. Domyślasz się może dlaczego na 10 rodzin jedna nie pobrała syropu ani trochę? Reszta rodzin wzięła prawie wszystko lub wszystko. Dałem 2 L syropu 1/1. Jeśli możesz podpowiedz proszę coś. Ostatecznie dałem ciasto rozwojowe żeby zobaczyć co zrobią.
Жыл бұрын
Powodów może być wiele. Choroba, brak matki, zalane gniazdo, słaba rodzina, jakaś bariera, która nie pozwala pobrać syropu z podkarmiaczki, zepsuty syrop itd.
@Arvid-3miasto
@Arvid-3miasto Жыл бұрын
@ Dzięki za pomoc będę szukał przyczyny bo to bardzo ciekawe i dziwne. Matka jest czerwi i są jajka, przeszkody nie było żeby mogły pobrać, przedtem pobrały syrop, gniazdo nie prawie bez pokarmu wiec to tez odpada. Może dlatego, że słaba rodzinka bo to w sumie odkład na 3 ramkach.
@krajes
@krajes Жыл бұрын
Marcin czy ilość do zimowania ramki dadanta o których mówisz mogę przyjąć 1 do 1 dla ramki warszawskiej poszerzanej?
Жыл бұрын
Tak
@marcingodzien1169
@marcingodzien1169 Жыл бұрын
Marcinie, a czy testowaleś moze Promotor L47? Jesli tak i chcialbys sie podzielic opinia to chetnie przeczytam. Pamietam że jakis czas temu testowales różne sposoby suplementacji bialkowej, wiem że to trudna i skomplikowana sprawa ale masz jakoes wnioski?
Жыл бұрын
Testowałem ten produkt ale nie w czystej postaci. Traktowałem go jako bazę i dodatkowo szły jeszcze np. witaminy. Dlatego na temat samego Promotora L47 się nie wypowiem. Na pewno nie zaszkodzi pszczołom w odpowiedniej dawce. Suplementacja pszczół to bardzo rozległy temat, gdzie każdy błąd może być bardzo bolesny. Może ktoś kiedyś przygotuje obszerny materiał dla pszczelarzy. Zajmuję się tą tematyką bardziej dogłębnie kilka lat. Stanowczo za mało aby doradzać w tej dziedzinie.
@marcingodzien1169
@marcingodzien1169 Жыл бұрын
@ Dziękuje za odpowiedź, też od kilku lat próbuje różnych sposobów ale jeszcze nie znalazłem odpowiedniego rozwiązania tego problemu. Po lipie nie mam juz żadnego pożytku a w rodzinach zauważam tzw. suchy czerw otwarty, (larwy nie są tak pięknie podlane mleczkiem jak wiosną) a przecież to czas aby zacząc wychowywać tłuściutkie dobrze odżywione pszczoły które będą już karmić pokolenie zimowe. Pokolenie zimowe z kolei też musi być dobrze odżywione. Sama suplementacja syropem co prawda zwiększa ilość czerwienia matki, ale myślę że gdybym miał odpowiednią suplementację białkowa sytuacja byłaby o wiele lepsza. Pozdrawiam
@piotrpisanko2800
@piotrpisanko2800 Жыл бұрын
Co ile dni tak pobudzasz tym syropem
@Jaciuwu
@Jaciuwu Жыл бұрын
Ja u siebie około 1-2litry co kilka dni
@mateo505ikar
@mateo505ikar Жыл бұрын
Przecież wszystko powiedział po polsku....
@Stan-c4d
@Stan-c4d Жыл бұрын
Chcę wycofać z uli, po 2/3 ramki, przygotowując je do zimowli. Ale które wybrać? Na każdej przeważnie jest czerw i pokarm. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam serdecznie.
Жыл бұрын
Jeśli jest to miód, to można odwirować i wycofać ramki. Po zabraniu miodu trzeba podkarmić. Zakładając, że pszczoły nie mają żadnego pożytku.
@Stan-c4d
@Stan-c4d Жыл бұрын
@ A jak nie ma miodu, i jest tylko czerw, ewentualnie śladowe ilości miodu?
@karolrybicki8156
@karolrybicki8156 Жыл бұрын
Witam.czy ma pan na swojej pasiece BF czy raczej krainki? Jakiej pojemność są te podkarmiaczki?
Жыл бұрын
Miałem BF. Aktualnie gospodaruję na krainkach. Podkarmiaczki mają pojemność 4 litrów.
@karolrybicki8156
@karolrybicki8156 Жыл бұрын
A jaka linia tych krainek jeśli to nie tajemnica? Pozdrawiam 👍🙂
Жыл бұрын
Mam kilka linii. Część jest nie do kupienia. Z tych, które można nabyć to Prima, Celle, Alpejka, Nieska, G10...
@mathiutus5262
@mathiutus5262 Жыл бұрын
Czesc nie bedziesz pobierał nic z nawłoci?
Жыл бұрын
Nigdy nie pozyskiwałem miodu nawłociowego.
@mathiutus5262
@mathiutus5262 Жыл бұрын
@ Przez to że nie ma w okolicy czy przez to że nie chcesz męczyć pszczół o tej porze roku?
@Stan-c4d
@Stan-c4d Жыл бұрын
Cześć. Mam pytanie: Czy gdy pożytek w moim regionie, kończy się po lipie, a więc około połowy Lipca, to czy muszę zrobić natychmiast miodobranie, czy mogę poczekać, i je zrobić na przykład pod koniec Lipca? Czy z takim kilkunastodniowym odczekaniem, wiążą się jakieś negatywne konsekwencje? Pozdrawiam serdecznie.
Жыл бұрын
Konsekwencją może być zjedzenie miodu przez pszczoły.
@kornelioooo
@kornelioooo Жыл бұрын
Wykonałem miodobranie, ale pszczół jest tyle że nie zmieszczą się na 1 korpusie i pasuje włożyć im rami po wirowaniu. Jak wtedy podkarmić pszczoły?
@wlodil6035
@wlodil6035 Жыл бұрын
Marcys robisz odklady jeszcze?
Жыл бұрын
Robię
@wlodil6035
@wlodil6035 Жыл бұрын
@ można wiedzieć na ilu ramkach? I czy matkę dajesz odrazu po zrobieniu w klateczce
Жыл бұрын
4 ramki czerwiu na wygryzieniu. Poddaję matkę możliwie szybko.
@wlodil6035
@wlodil6035 Жыл бұрын
@ A dajesz ile wezy? Jedna rameczke
@pasiekaborysek795
@pasiekaborysek795 Жыл бұрын
Powiedzcie czy pszczoły mając w nadstawkach po 4-5 kg miodu a w gniazdach praktycznie nic, tylko sam czerw, przeniosą go(pokarm) na dół . Gniazda mam na półtorej korpusów + w tej chwili jedna połówka jako miodnia. Zapasy mają w połówce gniazdowej i odrobinę w miodni. W całym korpusie gniazdowym sam czerw i po dobrej ramce pierzgi.
@pasiekaborysek795
@pasiekaborysek795 Жыл бұрын
Rozumiem. Trochę źle zadałem pytanie. Chodzi mi o to czy pszczoły będą pobierać ten pokarm na potrzeby rozwoju? Czy nie grozi im głód?
@tomek7663
@tomek7663 Жыл бұрын
Witam czym może być spowodowane że pszczoły nie pobierają syropu z podkarmiaczki talerzowej a że słoika pobierają
Жыл бұрын
Można spróbować posmarować ten komin pokarmem aby zachęcić je do wejścia.
@sadwaswiaty
@sadwaswiaty Жыл бұрын
Ja pikole jestem pierwsza😂😂😂😂😂😂.
@tomaszp.7813
@tomaszp.7813 Жыл бұрын
Wszystko fajnie.... gdyby nie ta nawłoć...
@dawidkapusciok6037
@dawidkapusciok6037 Жыл бұрын
Odymilem apiwarolem wczoraj 6 rodzin i nic... Zero osypu. Dzisaj wrzucilem paski z gliceryna+szczawiowy i podkarmaim talerzową (dwa paski na centralnych ramkach tak aby pszczoky musialy obok nich przejść idac do podkarmiaczki cztery ma przedostatnich ramkach, łacznie 6 na ul. W zeszlym roku sypała mi sie waroza o tej porze roku, a tu nic, zero... Kupiel apiwarol na wiosne nie trzymalem go w lodowce moze amitraza w upaly wyparowala? Zobacze za kilka dni co opadnie po paskach... W ostatecznoaci za 2 tygodnie odparuje po 1g kwasu szczawiowgo(2g sie boje bo są już paski) Jesli nic nie pokeci będę w szoku... Jak pisalem w zeszlym roku mialem kilkaset roztoczy na kazdej dennicy po sezonie.
@FastLifeVlog
@FastLifeVlog Жыл бұрын
Wiesz że amitraza jest skuteczna przez 4 lata a potem varroa się na nią uodparnia?
@pebo3459
@pebo3459 Жыл бұрын
P. Marcinie, skoro matka z białym opalitkiem to kiedy będzie ją Pan podmieniał? W tym roku (w lipcu, sierpniu)?
Жыл бұрын
Pewnie pod koniec sierpnia.
@filipf644
@filipf644 Жыл бұрын
Dzięki za kolejny film, bardzo dużo się od Ciebie nauczyłem, a w tym roku założyłem swoją pasiekę. W maju sadziłem dwa pakiety w ulach Warre i regularnie sprawdzam naturalny osyp warrozy, ale nic się nie pojawia. Nie chce mi się wierzyć, że nie ma tam kompletnie nic choć w sumie gniazdo było budowane od zera na snozach i była przerwa w czerwieniu. Czy w takim wypadku lepiej wstrzymać się z ewentualnym leczeniem profilaktycznym do końcówki sierpnia? Pozdrawiam!
Жыл бұрын
Musiałbyś sprawdzić osyp inną metodą. Jeśli wynik będzie poniżej 1% to można trochę poczekać z mocniejszymi leczeniem. Osobiście staram się aby populacja pasożyta nie przekroczyła 1%.
@filipf644
@filipf644 Жыл бұрын
@ super, dzięki za podpowiedź!
@piotrpetelski1670
@piotrpetelski1670 Жыл бұрын
Jest początek lipca a pan zokarmia pszczoly ?co berdzie dalej ? Prosze o odpowiedz !!
Жыл бұрын
Wszystko mówię na filmie. Co roku powtarzam to samo, więc można znaleźć na kanale filmy sprzed roku i zobaczyć jakie prace będą następne. Dla mnie to nic dziwnego, że po ostatnim pożytku i odebraniu miodu podkarmia się pszczoły. Takie postępowanie było opisywane w szeroko pojętej literaturze pszczelarskiej, więc tam mogę ewentualnie odesłać. Jeszcze mała uwaga. Podkarmianie to nie zakarmianie. Pozdrawiam.
@SzymonIwanczuk
@SzymonIwanczuk Жыл бұрын
jak leczysz pszczoły na noseme profilaktycznie?
@sadwaswiaty
@sadwaswiaty Жыл бұрын
Marcin na którymś z filmie mówił, że nosema jest wtedy kiedy jest głód w rodzinie. Pozdrawiam.
Жыл бұрын
Na noseme nie ma dostępnych leków w Polsce. Dlatego trudno mówić o leczeniu. Można tylko zapobiegać dbając o higienę, siłę rodzin, dobre odżywienie pszczół itd.
@zbynek5343
@zbynek5343 Жыл бұрын
A jak się podkarmia jeśli chce jeszcze nawłoć ?
@komfortmeble7337
@komfortmeble7337 Жыл бұрын
O której godzinie podawales syrop
@marcinsikorski3302
@marcinsikorski3302 Жыл бұрын
A co jeśli mam pszczoły na dwa i pół korpusie i mam ich zżucić na jeden korpus
Жыл бұрын
Ja pokazuję swoje podejście. Jeżeli ktoś robił inaczej przez 20 lat, to nie musi tego zmieniać tylko dlatego, że ja tak pokazałem.
@eugeniuszzalucki5190
@eugeniuszzalucki5190 Жыл бұрын
I co ile dolewasz
@damiangroth5804
@damiangroth5804 Жыл бұрын
Z jakiej linii krainki jesteś najbardziej zadowolony??
@michaqwerty1504
@michaqwerty1504 Жыл бұрын
Warroza zabija pszczoły ponieważ pszczelarze zabierają im za dużo miodu, przez co pszczoły są w pędzie zbieractwa - nie mają czasu czyścić się z warrozy (pszczoły dzikie, które mają więcej czasu wspólnie sobie pomagają w higienie). Innym sposobem są stare drewniane ule ocieplane słomą- w nich w symbiozie z pszczołami żyją zaleszczotki, takie pajęczaki drapieżne, które żywią się warrozą. Te pajęczaki nie będą mieszkać w ulach ze sztucznych materiałów ocieplanych styropianem, one lubią naturalne materiały, suche drzewa itp.
Nie popełniaj tego błędu! Brak stymulacji w rodzinie pszczelej.
8:36
Problemy z rodziną pszczelą. Nowa metoda na warrozę.
10:44
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 45 М.
Who is More Stupid? #tiktok #sigmagirl #funny
0:27
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 10 МЛН
WYMIANA MATKI - METODA 99% SKUTECZNOŚCI - EKSTERMINACJA WAROZY
19:43
PASIEKA ŁUKASZ WARYAS
Рет қаралды 31 М.
Ocieplamy powałki czy nie ?Pszczoły zima styczeń 2024
6:30
Jak zwalczyć nastrój rojowy pszczół?
13:30
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 61 М.
Dlaczego nie zimuję bardzo silnych rodzin?
9:00
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 51 М.
Najczęstsze błędy podczas zimowli pszczół
8:05
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 52 М.
Koniec poławiania pyłku w tym sezonie. Ile zebrałem?
12:37
Pasieka Gromadzyń
Рет қаралды 4,4 М.
KATEGORYCZNIE TEGO NIE RÓB - "Osuszanie" przez pszczoły...
13:14
PASIEKA ŁUKASZ WARYAS
Рет қаралды 25 М.
Jaka podkarmiaczka jest najlepsza?
8:14
Pasieka Smakulskich
Рет қаралды 6 М.
Podkarmianie na rozczerwienie w lipcu
26:18
Pasieka Gromadzyń
Рет қаралды 17 М.