Dlaczego rewolucja, dlaczego w Neolicie i co z tego wynika? | prof. Arkadiusz Marciniak

  Рет қаралды 21,343

CSW2030

CSW2030

Күн бұрын

Historia Bliskiego Wschodu w okresie od 12.000 do 8.000 lat temu to czas fundamentalnych zmian, które określamy mianem rewolucji neolitycznej. W nieuchronny sposób zdeterminowały one późniejsze dzieje Starego Świata. W wykładzie przedstawione zostaną jej najważniejsze elementy składowe, takie jak wykształcenie się osiadłego trybu życia, w tym powstanie dużych ośrodków protomiejskich, udomowienie roślin i zwierząt, wypracowanie nowego porządku społecznego (wymuszonego znaczącym wzrostem populacji) oraz powstanie zorganizowanej formy wierzeń.
Tak istotna jakościowo zmiana w sposobach funkcjonowania społeczności ludzkich była splotem wielu połączonych ze sobą czynników, które pojawiły się na Bliskim Wschodzie wraz z początkami holocenu. Na wykładzie dowiemy się, dlaczego takie połączenie szeregu czynników było możliwe w tym momencie dziejów i co sprawiło, że jego efekty były tak znaczące. Doniosłość rewolucji neolitycznej daleko wykroczyła bowiem poza grancie Bliskiego Wschodu.
W ostatniej części wykładu zostaną omówione mechanizmy przeniesienia tych osiągnięć do Europy i Azji południowo-zachodniej oraz ich daleko idące konsekwencje i zmiany, które wywołały na tych obszarach. W perspektywie długiego trwania przeniesienie zdobyczy rewolucji neolitycznej stworzyło niewątpliwie warunki do powstania Europy jaką znamy i w której dzisiaj żyjemy.
prof. Arkadiusz Marciniak - profesor na Wydziale Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od dwudziestu lat prowadzi badania wykopaliskowe na neolitycznej osadzie w Çatalhöyük w Turcji, która znajduje się liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zajmuje się problematyką neolitu Bliskiego Wschodu i Europy, teorią i metodologią badań archeologicznych oraz społeczną zooarcheologią. Jest autorem nowoczesnych metod dydaktycznych na potrzeby szkoleń ustawicznych w zakresie dziedzictwa kulturowego oraz narzędzi wspierania tych szkoleń w postaci internetowej platformy dydaktycznej.
Profesor Arkadiusz Marciniak jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Spędził trzy lata w charakterze profesora wizytującego na Uniwersytecie Stanforda w Stanach Zjednoczonych oraz na University College London w Wielkiej Brytanii. Był stypendystą Fundacji Fulbrighta, Humboldta, Mellona, Kościuszki i the Soros/Commonwealth Office. Jest autorem ponad 250 publikacji, w tym pięciu książek, 16 prac pod redakcją oraz ponad sześćdziesięciu artykułów w prestiżowych czasopismach o randze międzynarodowej. Za swoje osiągnięcia otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Jest laureatem głównej nagrody przyznanej przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury Komisji Europejskiej w ramach The European Year of Cultural Heritage. Jest odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymywał wielokrotnie nagrody JM Rektora UAM.
00:00:00 Czołówka CSW@2020
00:01:08 Zapowiedź wykładu - dr Mariusz Menz
00:07:24 "Dlaczego rewolucja, dlaczego w neolicie i co z tego wynika?" - prof. Arkadiusz Marciniak
01:09:49 Q&A oraz dyskusja
01:33:28 Podsumowanie III edycji projektu Klasy Akademickie - Piotr Waśko Dyrektor Projektu CSW@2020

Пікірлер: 10
@ravscin
@ravscin Жыл бұрын
Wreszcie prawdziwy naukowiec: zrozumiały i logiczny język, spojrzenie "siedzącego na płocie" i najważniejsze - nie boi się powiedzieć, że to co wiemy to promil faktów - czyli wiemy, że nic nie wiemy. Bardzo dziękuję...
@jannepomucen9300
@jannepomucen9300 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe, dziękuję.
@marjastasieniek374
@marjastasieniek374 Жыл бұрын
Niesamowita historia posłuchać sobie jak żyli ludzie 12-8 tysięcy lat temu, dziękuję.
@agnieszkaacka6733
@agnieszkaacka6733 Жыл бұрын
Fantastyczny wykład ❤ Proszę o wiecej❤
@jerzystranz681
@jerzystranz681 Жыл бұрын
Świetny wykład! Doskonała technika przekazu, wspaniała zawartość merytoryczna i sposób omawiania - rzadko trafia się takie połączenie...
@LukaszSkyWalker
@LukaszSkyWalker Жыл бұрын
Kapitalny wykład!!
@pawelwojtyla200
@pawelwojtyla200 9 ай бұрын
Super Panie Profesorze 👍👏😊
@gosiazawadzka4111
@gosiazawadzka4111 Жыл бұрын
Ciekawe jak funkcjonowały neolityczne miasta. Że były takie egalitarne. Nie było większych czy zdecydowanie wyróżniających się domostw typu dom przywódcy, wodza tej społeczności, kapłana, szamana. Wszyscy byli równi. Nie była murów obronnych, czyli nie było wojen? Napadów koczowników, wygłodniałych rabusiów na rolników posiadających żywność, dostęp do wody?
@lafcadio8821
@lafcadio8821 2 жыл бұрын
Znakomita rzecz. Proszę kontynuować.
@wojciechszkudlarek1381
@wojciechszkudlarek1381 7 ай бұрын
Pan Profesor jest bezbłędny !!
Rewolucja neolityczna, dr hab. Marek Nowak, prof. UJ | Rewolucje
22:44
когда достали одноклассники!
00:49
БРУНО
Рет қаралды 1,8 МЛН
Eccentric clown jack #short #angel #clown
00:33
Super Beauty team
Рет қаралды 17 МЛН
SHE WANTED CHIPS, BUT SHE GOT CARROTS 🤣🥕
00:19
OKUNJATA
Рет қаралды 14 МЛН
Dlaczego warto z nami studiować? - Paweł | WSZiP w Poznaniu
1:40
Jak pokochałam Andrzeja Dudę
42:34
SEKIELSKI
Рет қаралды 17 М.
9 czerwca eurowybory - tama dla neomarksizmu? | Miłosz Kłeczek Zaprasza
30:09
Komisja Archeologii Krajów Śródziemnomorskich PAU - 25 marca 2024
45:11
Polska Akademia Umiejętności
Рет қаралды 85
когда достали одноклассники!
00:49
БРУНО
Рет қаралды 1,8 МЛН