Bardzo się cieszę na tematy Mszy Świętej. Te serce katolicyzmu zawsze jest warte rozwazania.
@izabela862 жыл бұрын
Bóg zapłać Nigdy, nawet chodząc na NOM, nie rozumiałam o co chodzi w koncelebrze
@ellietee53242 жыл бұрын
Bardzo interesujące 🌹i wspaniale wytłumaczone ⚘
@ewaagalarowa60854 ай бұрын
Bóg zapłać!
@ewamiler23632 жыл бұрын
Solidny wykład, ta kwestia od jakiegoś czasu mnie nurtowała, pewnie oducham ponownie, bo oczywiste nie znaczy zrozumiałe, Bóg zaplac
@zosiazosia39282 жыл бұрын
O, super. Właśnie się ostatnio zastanawiałam jak to jest z tą koncelebrą.
@teresachrzanowska67852 жыл бұрын
Bóg zapłać :)
@wielkopolanin73872 жыл бұрын
Bóg zapłać
@PC-vb7te2 жыл бұрын
Bog zapłać ! Ale ksiądz ma piękny dar tłumaczenia w przystępnej formie takich niełatwych rzeczy dla prostego zwykłego wiernego .
@sarq12 жыл бұрын
Mnóstwo pracy musiał poświęcić na oszlifowanie tego daru.
@izabela862 жыл бұрын
To też jest efekt klasycznej edukacji oraz oczywiście dar Ducha Świętego Arcybiskup Lefebvre potrafił najbardziej zawiłe kwestie naszej Świętej Wiary opowiadać w bardzo przystępny sposób Niestety, w modernizmie dominuje bełkot - nic nie można zrozumieć
@piotrpiekart2 жыл бұрын
Dziękuję. A czy mógłby Ksiądz skomentować też praktykę odprawiania Mszy świętych zbiorowych (w wielu intencjach)?
@agnieszkadejneko20642 жыл бұрын
Również proszę
@solange9202 жыл бұрын
Bóg zapłać za podjęcie tego tematu. Wielu katolików związanych z NOM oraz tych, którzy dopiero zaczynają interesować się Tradycją, nie widzi problemu.
@tadeuszmic83382 жыл бұрын
Jedna konsekracja - jedna Msza Święta. I tyle.
@wandawandzia91292 жыл бұрын
A ja jestem ciekawa co ksiądz sądzi o instytucji nadzwyczajnych szafarzy. U mnie w kościele jest wielu księży a mimo to komunię świętą rozdają również świeccy szafarze. Jakoś tak wydaje mi się że to jest świętokradztwo.
@nessedian2 жыл бұрын
u nas tez tak jest, bo jest duzo ludzi.
@neverendingblending4711 Жыл бұрын
I jest to świętokradztwo bo szafarz nie jest kapłanem a tylko kapłanow Bóg dopuścił do dotykania Siebie Samego.
@orlowskikarina30832 жыл бұрын
Smutne jest jak w jednym kościele jest trzech księży na mszy świętej a w innej kaplicy nie ma żadnej mszy świętej. To jest nie sprawiedliwe
@isabelle35782 жыл бұрын
U nas w parafii ksiądz opowiadał jak w plandemii mszę koncelebrowało 5 księży a uczestniczyła w niej jedna starsza pani...
@dsz012 жыл бұрын
Proszę Księdza, czy byłaby możliwość poruszenia w najbliższym odcinku kwestii Komunii Świętej pod dwiema postaciami dla wiernych?
@agnieszka41572 жыл бұрын
jest szansa gdy slub bedziesz brac
@neverendingblending4711 Жыл бұрын
Jest wyłącznym przywilejem kapłana. Istnieje wypowiedz samego Boga na ten temat.
@rafab.4413 Жыл бұрын
@@neverendingblending4711 Proszę przytoczyć
@333-n2i2 жыл бұрын
Zawsze się zastanawiałem po co są ołtarze w bocznych nawach starych kościołów, gdy zobaczyłem ten fragment filmu o seminarium FSSPX, zrozumiałem: kzbin.info/www/bejne/pJC5YXV3Z9B3prc
@TB-gy4sc2 жыл бұрын
Deo gratias
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
Może należałoby zacząć od pytania DLACZEGO tam ich tylu jest?
@mariakoda4482 жыл бұрын
To jest PROFANACJA Mszy Świętej.... OHYDA SPUSTOSZENIA....!!!!
@teresab23932 жыл бұрын
Deo gratias!
@elakot4856 Жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus ❤.
@ukasz972 жыл бұрын
Ja to nazywam po imieniu, czyli KRADIEŻ. Okradli Boga o wiele ofiar mszy, które Bogu się należą.Każdy kapłan jest powołany do sprawowania tej Najświętszej Ofiary. A nas okradli o łaski... Ktoś za to przed Boskim Majestatem odpowie!!!
@tomaszdawiczewski46332 жыл бұрын
Oscar w kategorii miniaturek. 🤣
@jarekmakowski52242 жыл бұрын
❤
@pawewasilewski63102 жыл бұрын
Co do wydarzeń przedstawionych na miniaturce to trwa śledztwo wstępne (kościelne), które ma zbadać, czy naruszone zostało prawo kościelne. Oby wynik tego śledztwa był sprawiedliwy.
@jarekmakowski52242 жыл бұрын
Łapki w górę
@sarq12 жыл бұрын
Spotkałem się też z opinią, że kiedy słowa konsekracji wymówi wymagane pierwszy z koncelebransów, konsekracja dokonuje się, a pozostali konsekratorzy (in spe) dokonują już tylko symulacji. Mam nadzieję, że tak nie jest i czekam na wyjaśnienie.
@januszfranus19512 жыл бұрын
Tak może być podczas tz. koncelebry ceremonialnej gdzie tylko jeden Kapłan Konsekruje a pozostali łączą się duchowo.
@sarq12 жыл бұрын
@@januszfranus1951 wiem, i dlatego nie twierdzę.
@piotrjorg2 жыл бұрын
Skoro podczas koncelebry jest to jedna Msza Św. to dlaczego każdy z tych księży odprawia posiadając własną, inną od pozostałych intencję ?
@felesamabilis2 ай бұрын
Niestetz slyszalam nie raz w kontekscie koncelebry wypowiedzi ksiezy "Ide jeszcze wyciagnac rąsię"... To wiele mówi
@slawas19462 жыл бұрын
👍👍
@jerzylitwinow39792 жыл бұрын
♥️
@PG-gj9bv2 жыл бұрын
Mimo wszystko odrobinę się przyczepię opinii księdza z 10:00 przytaczając fragment: "Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie." 1 Kor 11,26. Sama Komunia Św. zdaje się może być, oczywiście w ograniczonym sensie, aktem ofiarnym np. jako przyjęta z intencją zadośćuczynienia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa (praktyka pierwszych piątków), chociaż oczywiście zasadniczo nie stanowi ona spełnienia istoty Ofiary Mszy Św.
@PG-gj9bv2 жыл бұрын
Dopowiem jeszcze, że z badań cudów eucharystycznych, nawet sięgając do Lanciano, można wyciągnąć wnioski, że pod postacią konsekrowanego chleba, kryje się tkanka mięśniowa Serca Pana Jezusa, najprawdopodobniej z chwil agonii na krzyżu. Więc moim zdaniem Komunia Św. także i w tym sensie śmierć Pana w swoisty sposób reprezentuje, a my ją tym aktem przyjęcia głosimy.
@jakubpotoniec4252 жыл бұрын
Może jakiś odcinek o Liturgii Godzin?
@adalbertus6282 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@Durczykiewicz2 жыл бұрын
Nie, ja zawsze myślałam, że to jest jedna i ta sama Msza św. Zresztą kiedyś pewien kapłan uświadomił mi, że przecież Msza święta jest za każdym razem tą samą Mszą świętą, bo Ofiara Pana Jezusa była tylko jedna i raz złożona przez Pana Jezusa za człowieka.
@TradiMom2 жыл бұрын
Kto wprowadził w ogóle koncelebre? Paweł VI miał mówić że Msza Święta odprawiana przy współudziale 100 kapłanów nie równa się 100 Mszom odprawianym pojedynczo. Jeden ofiarnik, jedna Ofiara.
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
Koncelebra została wprowadzona na wyraźne życzenie soboru watykańskiego II zapisane w Konstytucji o liturgii pod nr 57 i 58. Moderator.
@piotrjozwiak79512 жыл бұрын
@@wiesawamaga1287 to jest faktycznie dziwne i absolutnie sprzeczne. W Wilnie w Ostrej Bramie przyjmują po 50 intencji na jedną Mszę. Bardzo mi się to nie podobało :/
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
@@wiesawamaga1287 Tak, każdy z koncelebrujących może przyjąć stypendium. Moderator.
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
@@wiesawamaga1287 O co Panu chodzi? Moderator.
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
@@wiesawamaga1287 Z tego tytułu, że przecież każdy z koncelebransów odprawia tę Mszę. Moderator.
@marekrejko2 жыл бұрын
Ciekawe, na wschodzie koncelebra jest praktyką powszechną, nawet pożądaną (np Liturgia św. Jakuba, koncelebra jest konieczna), dotyczy nie tylko Boskiej liturgii, ale też godzin liturgicznych (czasosłów).
@identytarysta2892 Жыл бұрын
W tradycyjnej liturgii łacińskiej też istniała w ograniczonym stopniu koncelebra (liturgia Wielkiego Czwartku oraz msza z udzieleniem święceń prezbiteratu). Niemniej jednak sposób koncelebry w rycie posoborowym nie ma żadnego sensu liturgicznego czy duszpasterskiego a także jest sprzeczny z zachodnią Tradycją.
@marekrejko Жыл бұрын
@@identytarysta2892 i to chciałem uwypuklić, że to jest tradycja, i tradycją (koncelebra zalecana vs niezalecana) nie można tłumaczyć doktrynę ogólnie katolicką (nie tylko łacińskiego kościoła).
@eMkey3812 жыл бұрын
Z tym, że koncelebra nie oznacza większej liczby ofiar, jak najbardziej się zgadzam, ale moje wątpliwości budzą poglądy, że „koncelebra jest katastrofalnym pomysłem” oraz że „lepiej, żeby było więcej mszy świętych”. W mojej opinii tak kategoryczne twierdzenia są nieuzasadnione, co postaram się wyjaśnić. Broniąc pierwszej wspomnianej przeze mnie okoliczności, posłużę się przykładem. W ostatnim czasie moja babcia dowiedziała się, że ma raka. Chcieliśmy z rodziną zamówić mszę świętą w intencji jej zdrowia, więc poszliśmy do rodzinnej parafii z pytaniem o wolny termin. Ksiądz, gdy dowiedział się o sytuacji, zrezygnował z wolnego popołudnia, które miał mieć, i następnego dnia wraz z drugim księdzem z parafii koncelebrował mszę świętą, modląc się w intencji zdrowia mojej babci, podczas gdy drugi kapłan modlił się w intencji wcześniej zamówionej. Czy w tym przypadku koncelebracja jest tak jednoznacznie zła? Co do zaś drugiego przypadku, to już od dłuższego czasu zastanawiałem się, czy codzienna msza święta, a w niektórych parafiach codzienna i kilkukrotna, to dobry pomysł. Widzę bowiem, że ta msza święta ludziom powszednieje, jest kolejną z „aktywności”, z których można skorzystać, a która przegrywa z innymi. Rozumiem, że to wielki dar, że powinnismy go doceniać i sławić Boga w ten sposób jak najczęściej, ale problem polega na tym, że tak się nie dzieje: nie doceniamy i nie celebrujemy, a czy powinno się odprawiać mszę świętą dla samego odprawienia, bez tej należnej czci? Być może gdyby msza święta była rzadsza, stałaby się czymś bardziej wyjątkowym, ludzie częściej i bardziej świadomie by w niej uczestniczyli. Pamietam, jak to było w czasie pandemii, gdy udział w mszy świętej był zakazany, a na nabożeństwa wchodziła policja - ludzi wtedy w kościołach było naprawdę wiele, a sam też mszę świętą traktowałem z większym szacunkiem. Czy w tym kontekście teza, że mszy świętych powinno być jak najwięcej jest tak jednoznacznie słuszna?
@K004772 жыл бұрын
Msze "prywatne" niejednokrotnie są odprawiane bez ogłaszania godziny, przy bocznym ołtarzu albo w kaplicy. Pod względem godności nic się nie różni od innych. A wspomniany ksiądz mógł przecież odprawić Mszę oddzielnie.
@paulus61422 жыл бұрын
Lepiej, żeby było więcej Mszy św., gdyż każda wyprasza łaski dla całego Kościoła i w ten sposób nawet ci katolicy, którzy w. niej nie uczestniczą czerpią z niej pewne korzyści - o ile znajdują się w stanie łaski uświęcającej. Co do tego, że przez częste odprawianie niejako powszednieje, to można się z tym zgodzić. Jednak nadal życzyć sobie trzeba aby była odprawiana w jak największej ilości miejsc i jak najczęściej.
@annamiroslaw12442 жыл бұрын
Ksiadz powiedzial Pan Jezus nie cierpi a jednak badania cudow eucharystycznych wykazuja komorki serca w glebokiej agonii
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
Czy zostały przeprowadzone kiedykolwiek solidne badania naukowe cudów eucharystycznych? Myślę że nawet ks.Dzierżak byłby sceptyczny. O tak, to pytanie do niego byłoby ciekawe.
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
@Piotr Maniawski Były: pl.aleteia.org/2021/01/04/cud-w-lanciano-i-badanie-naukowe-naukowcy-przebadali-cialo-i-krew/ Linki do materiału źródłowego są tutaj: en.wikipedia.org/wiki/Talk:Miracle_of_Lanciano Angielskie tłumaczenie można zobaczyć np. tutaj: kzbin.info/www/bejne/hZLSknuEnb1kps0
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty Ale rozumiem że te badania nie wzbudziły zainteresowania w szerszych kręgach naukowych i nie były kontynuowane przez niezależne ośrodki?
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
@@piotrmaniawski930 Pańska odpowiedź pomimo "niewinnego" sformułowania jest wyraźnie tendencyjna. A tendencyjne odpowiedzi, które udają że takie nie są to najgorszy ich sort moim zdaniem. Nie wzbudziły dosłownie żadnego zainteresowania. Natomiast stwierdzenie: "i nie były kontynuowane przez niezależne ośrodki?" jest mylące. Badanie zostało zlecone niezależnemu ośrodkowi i opublikowane jako praca naukowa. Kontynuować to chyba nie ma czego, można by ew. spróbować podważyć, ale jak widać żaden "niezależny ośrodek" się tego nie podjął.
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty No dobrze, nie czuję się na tyle fachowy w dziedzinie aby się spierać😊 Ale miałbym ochotę na dwie wypowiedzi innych. 1. Stanowiska fizyków na temat cudów eucharystycznych (przecież powinni być bardzo zainteresowani tematem, tym bardziej że jak się uważa wielu z nich jest wierzących) 2.Opinii na temat fachowości i solidności takich badań od ks.Piotra Dzierżaka który choć stronniczy wygląda mi na uczciwego człowieka a na pewno jest lepiej zorientowany w temacie niż ja czy ksiądz.
@felesamabilis2 ай бұрын
Jak pogodzic to, ze Komunia kaplana nie jest czescia aktu ofiary i to ze tradycyjnie w ofierze wazne jest zniszczenie daru ofiarnego?
@karolinaprofaska30742 жыл бұрын
Moim zdaniem w koncelebrze w NOM chodzi głównie o to, żeby więcej zarobić na jednej mszy. Jak ksiądz wykazał, nie ma ku temu solidnych katolickich argumentów.
@hannapik37322 жыл бұрын
DEO GRATIAS. ...
@agnieszkaterlak15672 жыл бұрын
Rada : nie jeść jak Ksiądz naucza 😉
@marktuu43832 жыл бұрын
Mnie się to nigdy nie podobało. Takie zbędne wyciąganie ręki jak by coś czarować chcieli. Do tego jeszcze wszyscy w tych samych ornatach czy tylko albie i stule
@TradiMom2 жыл бұрын
Przypomina gest pana z wąsem w czasie 2 wojny światowej.
@TradiMom2 жыл бұрын
Ren wpada do Tybru innymi słowy i w przenośni i realnie obecnie w Kościele.
@marktuu43832 жыл бұрын
@@TradiMom Bez przesady ;D Akurat to byl pomysl Bugniniego nie niemieckich biskupow
@TradiMom2 жыл бұрын
@@marktuu4383 Ale spora część postepowtcg biskupów byla z krajów niemieckojęzycznych. Protestanci brali udział w tworzeniu nowej mszy jak i część żydowską.
@marktuu43832 жыл бұрын
@@TradiMom O tym wiem że protestanci brali udział bo nawet jest słynne foto z papieżem Pawłem VI. i czytałem Ren wpada do Tybru ;)
@nessedian2 жыл бұрын
I jeszcze to: na środku kościoła jest stół i dwie miski. w jednym są święte hostie, w drugim jest pusto. kto chce iść do komunii, przenosi hostię łyżką do tej pustej miski! każdy może wejść do kościoła, potajemnie ukraść hostię i inne straszne rzeczy. nikt tego nie sprawdza! co to za zwyczaj kto to wymyślił? w końcu może dojść do wielkiej profanacji!
@ejtyzd7449 Жыл бұрын
zdjęcie z tapety jak z jakiejś sekty.
@nessedian2 жыл бұрын
W moim miescie w jednym kosciele Modlitwę Pańską odmawia się tak, zeby dzieci i jakaś pani podeszły do ołtarza, wszyscy trzymali się za ręce z księdzem i modlili się przy ołtarzu (nawet dzieci!). Co o tom myslec? W zyciu sie z czyms takim nie spotkalam!
@monika__1059 Жыл бұрын
Protestantyzm
@tsekowski2 жыл бұрын
Ależ ksiądz zakręcił.... Czyli jednak koncelebra była...
@wojmar24282 жыл бұрын
Proszę o wyjaśnienie zagadnienia Mszy Świętej odprawianej wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu.
@januszfranus19512 жыл бұрын
Pierwszy raz o czym takim słyszę. Przenajświętszy Sakrament jest OWOCEM Przenajświętszej Ofiary.
@katarzynakurczyna53662 жыл бұрын
A kto tak robi? 😮
@piotrjozwiak79512 жыл бұрын
Koledze @Woj Mar chodzi o Mszę coram Sanctissimum - przed wystawionym w monstrancji NŚ. W Polsce zwyczaj ten istniał jeszcze w latach 70, teraz bardzo rzadko praktykuje się to w duszpasterstwach tradycyjnych
@januszfranus19512 жыл бұрын
@@piotrjozwiak7951 Kan. 941 § 2. Podczas odprawiania Mszy świętej nie powinno być w tej samej części kościoła lub kaplicy wystawienia Najświętszego Sakramentu.
@marianbandera2 жыл бұрын
@@januszfranus1951 Normy kodeksowe dotycza generalnie dyscypliny liturgicznej odnoszacej sie do zreformowanych obrzedow, wiec nie maja zastosowania do Vetus Ordo. To oczywiste. Co ciekawe, zostalo to zaznaczone nawet w instrukcji Universae Ecclesiae: "28. Ponadto, na mocy swojego charakteru jako prawa specjalnego, motu proprio Summorum Pontificum w swoim własnym zakresie znosi wszystkie przepisy prawa, związane ze świętymi obrzędami, promulgowane po 1962 r. nie dające się zastosować do rubryk ksiąg liturgicznych obowiązujących w 1962 r.
@imperatorpalpatine9542 жыл бұрын
czy w rytach wschodnich koncelebra jest popularna?
@Evangelina_Phalange2 жыл бұрын
Nie wiem, jak bardzo jest popularna, ale przeczytałam, że istnieje nieprzerwanie od początków chrześcijaństwa
@jacentol2 жыл бұрын
Jak wytłumaczyć bilokację, czyli bycie w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach? Np. Ojciec Pio miał taki dar.
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
Nikt nie dowiódł nigdy bilokacji.
@darekkonietzny70722 жыл бұрын
@@piotrmaniawski930 Ludzie którzy modlili się za jego wstawiennictwem widzieli go w różnych częściach Świata jednocześnie.O.Pio to wielki Święty ze szczególnymi darami danymi przez Najwyższego.Polecam Film na YT "Padre Pio"po polsku...
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
@@darekkonietzny7072 A ja widziałem film w którym jednej dziewczynie hostia zamienia się w krwawiące mięso w ustach. Ba, nawet zdjęcia Wielkiej Stopy też widziałem.
@darekkonietzny70722 жыл бұрын
@@piotrmaniawski930 było to badane?Co na to Watykan?Może to tylko podpucha?
@urszulakowal83152 жыл бұрын
Msze Święte zbiorowe, wiele intencji, za zmarłych , różne intencje za żyjących podczas jednej Mszy Świętej, czy to jest właściwe?
@januszfranus19512 жыл бұрын
Każdy Kapłan Konsekruje in persona Christi i składa Przenajświętszą Ofiarę w konkretnej intencji.
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
A ja będę bardziej cyniczny. Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o...I nagle wszystkie tajemnice świata stają się zrozumiałe.
@agnieszkadejneko20642 жыл бұрын
Bardzo dobre pytanie. Kilka intencji na jednej Mszy Świętej. Czy intencją jest przyjęta przez Pana Boga??
@jozefkamil2 жыл бұрын
Tak. Właściwe ponieważ ofiara Jezusa ma wymiar niepojęty i nieskończony. Nie próbujmy jej zamykać w ciasnych granicach ludzkiego rozumu.
@bonitas732 жыл бұрын
Proszę księdza, skoro istotą Ofiary Mszy Św. są słowa konsekracji, to dlaczego wspólne wypowiadanie słów konsekracji nie wpływa na większą ilość ofiar? Przykład 1. 10 kapłanów przy jednym ołtarzu, każdy ma swój kielich i hostie... wypowiadają razem słowa konsekracji... to wówczas jest 10 ofiar czy 1? Przykład 2 10 kapłanów w jednym czasie w jednym kościele, każdy przy innym np. bocznych ołtarzach, ze swoim kielichem i hostią i wspólnie w jednym czasie wypowiadają słowa konsekracji... to jest 10 ofiar czy jedna? Przykład 3 10 kapłanów, 1 oltarz, 1 kielich, wszyscy mówią słowa konsekracji w tym samym czasie... tu ksiądz z całą pewnością twierdzi, że jest jedna odiara, bo kapłani wspólnie wypowiedzieli słowa konsekracji i jako argument za tym daje ksiądz... że istotą ofiary są słowa konsekracji... Bardzo ciekawi mnie odpowiedź na przytoczone przykłady.
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
Nigdy nie praktykowano czegoś takiego, co opisała Pani/opisał Pan w przykładach 1 i 2. Moderator.
@bonitas732 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty Oj. Szkoda, że ksiądz merytorycznie nie odniesie się do tych hipotetycznych sytuacji. Bo odpowiedzi na te kwestie znacząco wpływają na prawidłowość argumentacji przeciwko koncelebrze. Chciałbym także zauważyć, że jeżeli chodzi o przykład 2 to taka sytuacja jest wysoce prawdopodobna i mogła mieć miejsce zwłaszcza w zakonach (oczywiście przed deformacją liturgii)... I to , że kapłani mogli w jednym czasie wypowiedzieć słowa konsekracji nie czyniło jeszcze jednej ofiary... czyli koncelebry.
@Szukajcieaznajdziecie2 жыл бұрын
@@bonitas73 Z tego co mi wiadomo to zdążały się sytuacje jak w punkcie 2, czyli że kilku kapłanów odprawiało Msze Święte o tej samej godzinie, ale na kilku różnych ołtarzach i każdy z nich posiadał oddzielny kielich i hostię, a więc sytuacja jest jak najbardziej poprawna bo po to właśnie budowano kiedyś boczne ołtarze. Zgodnie ze słowami ks. Szymona z filmu w takiej sytuacji jest dokonywanych kilka oddzielnych ofiar ponieważ jest składanych kilka oddzielnych darów ofiarnych. Jest to sytuacja zupełnie odwrotna do obecnej koncelebry i jak najbardziej poprawna teologicznie.
@TradiMom2 жыл бұрын
Żeby Ofiara była Ofiarą Mszy Świętej to ofiarnik czyli kaplan musi dotknąć darow i oltarza. Przy koncelebrze wysuwają ręce nad darami i nie dotykają darów ani ołtarza.
@januszfranus19512 жыл бұрын
Gdzie taki przepis istnieje?
@orlowskikarina30832 жыл бұрын
Pytanie w seminarium w Niemczech zaithofen w każdą niedzielę są trzy księża na mszy świętej. Ja mam z tym Problem. Proszę o odpowiedź
@Folek282 жыл бұрын
To nie trzej księża tylko ksiądz, diakon i subdiakon.
@katarzynakurczyna53662 жыл бұрын
Msza solenna. Nie koncelebra :)
@orlowskikarina30832 жыл бұрын
Solenna co oznacza te słowo
@Folek282 жыл бұрын
@@orlowskikarina3083 msza solenna to inaczej msza z wyższą asystą. Kapłanowi podczas takiej mszy asystuje diakon i subdiakon.
@katarzynakurczyna53662 жыл бұрын
@@orlowskikarina3083 uroczysta.
@andrzejzwolinski26702 жыл бұрын
podwójna koncelebra? tzn. zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko? kreatywna księgowość? Rozumiem, że jedna msza i jeden akt ofiarny - jeden istotny.
@WieslawaLucjaNowak9 ай бұрын
Msza Święta jest Ofiarą Golgoty. Kapłan jest Ofiarnikiem. To jak wytłumaczyć fakt podawania Przeistoczonej dużej Hostii zamoczonej w Kielichu z Krwią Pana Jezusa ( połówkę tej Hostii) szafarzomi lub ceremoniarzowi ? Drugą połówkę Dużej Przeistoczonej Hostii spożywa Kaplan. Czy ta Msza Święta jest WAŻNA ? Czy jest to już tylko Uczta ?
@Trabantoslaw Жыл бұрын
Bicie piany. W obrządku bizantyńskim koncelebra jest od zawsze, i jakoś nie doprowadziło to do żadnej katastrofy, a wręcz przeciwnie.
@SzkolyAkwinaty Жыл бұрын
W filmie jest mowa o rycie rzymskim, nie bizantyjskim. Jak mogło to Panu umknąć? Moderator.
@leszekstefanski58242 жыл бұрын
156677 księży to i tak 1dna. Msza św
@Gwido7 Жыл бұрын
To zdjęcie na początku filmu przedstawia bluźnierstwo. Bo święty Paweł wyraźnie mówi, że geje nie wejdą do królestwa Boga. Ponadto widać tam także pychę jakiejś baby przebranej za księdza. Pycha jest najgorszym grzechem. Jest tam ponadto grzech udawania, że wszystko jest w porządku.
@louvegirson6596Ай бұрын
A bierze ksiądz pod uwagę bardziej przykre wytłumaczenie zaistniałej sytuacji, że zrobili to po to, aby wyciągać kasę od wiernych za każdą intencję z osobna? Mnie ksiądz odmówił mszy za zmarłych dziadków i kazał wybrać sobie tylko jednego, za którego będzie msza. Mogłam zapłacić za tę intencję 100zł za wszystkich, a tak musiałam zamówić 6 mszy po 50zł bo jeszcze zamówiłam za pradziadków. Byłam oburzona, ale ksiądz powiedział, że za każdego zmarłego musi być osobno, albo jak jest 2 zmarłych to musi być dwóch księży, a on jest sam na parafii i tak się nie da. Mnie się wydaje, że jak nie wiadomo o co chodzi to...wiadomo :((
@piotrsobiecki52742 жыл бұрын
3 księrzy na 1 mszy to lenistwo!
@mamiro592 жыл бұрын
Ty też byłeś leniwy na lekcjach polskiego.
@katarzynagrzanka88282 жыл бұрын
Pan Bóg umarł na krzyżu Sam. Jeden.
@jozefpluta68252 жыл бұрын
Proszę księdza uczęszczam z zoną i dziećmi na Msze sw w kościele Rzymski Katolickim nie Trydencka czy to dobrze czy to podoba się Bogu? Józek z Podhala
@zbig4piano2 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/m33aamWsg9Voi9U
@monthsroom2 жыл бұрын
w domowej dyskusji zaczęliśmy zastanawiać się nad polskim przysłowiem a może ksiądz spróbuje wytłumaczyć "Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek"
@anetakn66012 жыл бұрын
Księże, proszę... LICZBA Mszy Świętych, LICZBA kapłanów, nie ilość. To tak, jak po angielsku - nie powiemy how much priests, tylko how many priests - policzalne i niepoliczalne. :)
@danielsocha89652 жыл бұрын
To tak samo jak z tematem konsekrowanych komunikantów: ile w puszce jest ''Panów Jezusów''???. 50?.100??.250??. Na logikę ta sprawa wymyka się liczbom. Tak samo jest chyba z koncelebrą.
@K004772 жыл бұрын
Nie wymyka się. Jest jeden Pan Jezus, cały w każdej Hostii. Gdy kapłan łamie postać chleba to nie łamie się Ciało Pańskie, i w każdej jest cały Chrystus.
@Sowa__2 жыл бұрын
@@K00477 *"Cały* bowiem i całkowity Chrystus jest pod postacią chleba i pod każdą cząstką tej postaci, i *cały* pod postacią wina i pod jej cząstkami" to cytat z: Sobór Trydencki - Dekret o Najświętszym Sakramencie, rozdz. 3 i kanon 3, gdzie jest anatema dla twierdzących inaczej. Tego "cały" to ja nie pojmuję, to wykracza poza zakres transubstanacji, (raczej nie chodzi o multiplikację bytów podczas łamania, czy też o kompresję ciała Jezusa), raczej ma słabą analogię w hologramie (leży mnie na biurku), w którem, w każdym jego kawałku jest większy obraz niż wynikałoby z powierzchni kawałka, ale im mniejszy kawałek obraz jest coraz bardziej rozmyty.
@polomare8929 Жыл бұрын
Więc Komunia św. jest to rzeczywiste, uobecnione Ciało i Krew Jezusa? Czy tylko duch ofiarny Jezusa?
@Durczykiewicz2 жыл бұрын
To chyba by było dziwne gdyby Pan Jezus spożył swoje własne Ciało.... W jakim celu miałby to robić...? Dla mnie to absurdalne. Ale nie wiem, to moja intuicja i dedukcja rozumowa.
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
Wydaje się że 100 mszy w 1 jest korzystniejsze ekonomicznie, logistycznie i wizerunkowo niż 100 mszy osobno. To po co tu dokładać wyjaśnienia teologiczne? Poza tym ta pani nabiera autorytetu w oczach wiernych😉
@paweg43212 жыл бұрын
Boga chwalny i czcijmy w Duchu i w prawdzie gdziekolwiek byśmy byli, nie na górze, czy na dole...... w każdym miejscu tak nam Chrystus powiedział.
@elzbietatomaszewska9260 Жыл бұрын
1 msza i lepiej bez kobiet. Pan Jezus nie powołał kobiet.
@agnieszkaterlak15672 жыл бұрын
Znowu bym się zadławiła przez Księdza w trakcie jedzenia. Bo sobie wyobrażałam 1000 kapłanów przy okrągłym stole... 😂
@jansobieski69112 жыл бұрын
Jak nie wiadomo o co chodzi...proboszcz mi wytłumaczył że przy kilku kapłanach można odprawić w kilku intencjach
@polskirolnik21182 жыл бұрын
Do piekła.
@sarq12 жыл бұрын
Kto zamawiał NOMy koncelebrowane, niech teraz domaga się zwrotu stypendiów, XD! A na poważnie, którą intencję Pan Bóg przyjmuje, jeśli jest wielu koncelebransów? Jeżeli ktoś zamawia mszę koncelebrowaną, to tak na prawdę powinien być pewien, że jedyne, co uzyska, to osobista modlitwa kapłana (i wzięcie udziału), nie uzyska Ofiary Mszy świętej w swej intencji.
@jozefkamil2 жыл бұрын
Zamawiam NOMy koncelebrowane. Wiele razy ze wzruszeniem dziękowałam Bogu, bo otrzymałam więcej niż prosiłam. Szczerze polecam.
@sarq12 жыл бұрын
@@jozefkamil Super, gratulacje i dzięki Bogu! Ale to o niczym nie świadczy. Proszę jednak nie zamawiać NOMów, skoro Pani wie, że NOM to profanacja mszy katolickiej, bo może za to ponieść odpowiedzialność na sądzie szczegółowym.
@jozefkamil2 жыл бұрын
@@sarq1 To właśnie pamięć o przyszłym sądzie kazała mi to napisać. NOM to jest Msza katolicka, nie żadna profanacja.
@aleksandranowak96162 жыл бұрын
Jestem zdziwiona, że w ogóle istnieje taka możliwość, żeby zamawiając precyzować czy chce się mszę koncelebrowaną czy pojedynczą.
@aleksandranowak96162 жыл бұрын
@@jozefkamil Dziwię się Pani. Wobec tylu wątpliwości o ważność takiej mszy, jednak ją Pani wybiera? Czy za taką mszę płaci się mniej?
@Justyn29412 жыл бұрын
Jeden papież to inny tamto !więc który kłamał????😂😂😂😂😂
@katarzynagrzanka88282 жыл бұрын
To akurat wiadomo dzięki Tradycji.
@Justyn29412 жыл бұрын
Jesteście śmieszni Sobór Trydencki jest dobry A Sobór Warykański jest be😂😂😂😂
@Totnik2 жыл бұрын
Nie ma w tym nic śmiesznego raczej.
@jakubkarol80482 жыл бұрын
Pytanie do księdza: Werset 29 z rozdziału 26 Ewangelii Mateusza mówi: Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w Królestwie Ojca mojego. Czy nie sugeruje to, że Pan Jezus pił wino podczas Ostatniej Wieczerzy?
@zxcasdqwe122 жыл бұрын
Prosze poczytać Scott Hahn "4 kielich"
@jolantajellaczyc91212 жыл бұрын
@@zxcasdqwe12
@Justyn29412 жыл бұрын
Przestańcie ściemniać nauczajcie prostej EwangeliiJezus już jest Zbawicielem i Panem i trzeba go naśladować i wszystko
@katarzynagrzanka88282 жыл бұрын
Widac pan już wszystko wie , rozumie i tak też robi. Pogratulować dobrego samopoczucia. Katolicy jednak ludzie pokorni i chętnie słuchają nauczania Kościoła Matki Naszej.
@Justyn29412 жыл бұрын
Zasłaniacie Chrystusa swoją rzymską filozofią😂😂😂😂
@katarzynagrzanka88282 жыл бұрын
Jezusa Chrystusa żaden filozof ani teolog przysłonić nie zdoła. Można natomiast używać teologii i filozofii jako narzedzi do poznania Go.
@kilimandzaro5552 жыл бұрын
czy Wy nie macie większych problemów?
@aleksandranowak96162 жыл бұрын
Wbrew pozorom, to duży problem, bo zamawiając mszę gregoriańską, która ma pomóc zmarłym osobom jest ważne czy pomoże ona obu zmarłym czy tylko jednemu z nich, a za drugiego trzeba zamówić kolejną mszę z zaznaczeniem, że ma być niekoncelebrowana.
@kilimandzaro5552 жыл бұрын
@@aleksandranowak9616 Bóg ma jakiś cennik?
@jarosawdutkowski20112 жыл бұрын
To juz kompletna magia, rodem z Asyrii.
@benedyktczarnecki32322 жыл бұрын
Wielki Babilon
@Justyn29412 жыл бұрын
A gdzie w Nowym Testamencie apostołowie używają słowa Msza święta??????😂😂😂😂😂 mędrku
@mazanek1989 Жыл бұрын
Msza święta to nowy testament
@subufer75602 жыл бұрын
Nie jestem teologiem i moja opinia jest bardzo subiektywna lecz wydaje mi się, że pierwszą koncelebrę mamy już w Wieczerniku. Pan Jezus zgromadził się ze swoimi biskupami i odprawił pierwszą Mszę Świętą, (koncelebrowaną) wypowiadając te same słowa, które padają podczas każdej Mszy Świętej. Co prawda, to podczas Zesłania Ducha Świętego apostołowie otrzymali Dary, dzięki którym stali się formalnie spadkobiercami / kontynuatorami misji Pana Jezusa, ale słowa wypowiedziane przez naszego Pana w Wieczerniku są skierowane, w pierwszej kolejności, do nich, uczestniczących w wieczerzy, a później przekazane całemu Kościołowi Świętemu. Jeśli kontynuować ten tok myślenia, to należy Ojcu przyznać rajcę, że koncelebrując, dokonuje się jedno przeistoczenie, gdyż trudno oczekiwać, że obecność na Ostatniej Wieczerzy dwunastu, zdezorientowanych słowami Pana, apostołów spowodowała dwanaście dodatkowych ofiar Pana Jezusa. Pan Jezus, Celebrans, dokonał przemiany chleba w swoje Ciało i wina w swoją Krew, a oni w tym uczestniczyli. Inaczej niż Ojciec podchodzę do zagadnienia mszy odprawianej przez jednego księdza vs mszy koncelebrowanej. Jeśli z tego względu, że w jednej świątyni gromadzi się wielu księży i z tego powodu nie wszyscy wierni mogą uczestniczyć we Mszy Świętej, to przyznaję Ojcu rację. Niech każdy odprawia sam Mszę Świętą, aby umożliwić uczestnictwo wiernym. Jeśli, natomiast, ten pierwszy warunek jest spełniony, to jakie znaczenie ma "ilość"? Ważne jest uczestnictwo w Ofierze Pana Jezusa. Proponuję taki eksperyment: 1) stu kapłanów na jednej mszy i stu wiernych na jednej mszy. 2) sto mszy: jeden kapłan/ jeden wierny. W którym przypadku mamy wspólnotę? W Wieczerniku, niewątpliwie, mieliśmy do czynienia ze wspólnotą. Po spełnieniu warunku, w którym ważne jest aby umożliwić udział we Mszy Świętej wszystkim wiernym, to nie widzę potrzeby "bicia rekordów" w ilości odprawiania mszy. Msza Święta jest darem dla ludzi, a nie dla Pana Boga, choć jest na Jego chwałę. Dziękuję za możliwość wypowiedzi i błogosławię wszystkim Użytkownikom tego forum w imię: Ojca i Syna I Ducha Świętego.
@K004772 жыл бұрын
Przecież Apostołowie nie wypowiadali w Wieczerniku słów ustanowienia (bierzcie etc) . I dopiero po nich padły słowa ustanowienia kapłaństwa Nowego Testamentu ("to czyńcie" etc.) Nie jest Pan teologiem, a na koniec błogosławi jak kapłan.
@Sowa__2 жыл бұрын
@@K00477 Nie każdy ksiądz musi być teologiem. :)
@K004772 жыл бұрын
@@Sowa__ zależy co rozumieć przez teologa. W Polsce wszystkie seminaria kończą się magistrem teologii. Tak jak farmaceutą określimy technika albo magistra w tej dziedzinie to dlaczego nie robić tak w teologii?
@Sowa__2 жыл бұрын
@@K00477 Faktycznie! Nie wiedziałem o tym! Myślałem, że jak za dawnych czasów, mgr trzeba zdobyć na KUL-u lub na innej wyższej uczelni.
@subufer75602 жыл бұрын
@@K00477 Pan również może i powinien błogosławić wszystkim w imię Trójcy Przenajświętszej. Jeśli nie w imię Boga, to w czyje imię?