Straszne ale prawdziwe, dziś zapomina się o tym czym jest Msza Św., jeszcze 10 lat temu nikt by w Kościele nie negował charakteru ofiarniczego. Ryba psuje się niestety od głowy!
@isaabelllaa2 жыл бұрын
Jestem Księdzu bardzo wdzięczna za nagranie tak całościowego w tym ważnym temacie materiału- wiele wątków dzięki niemu właśnie poznałam- wysyłam dalej. Serdeczne Bóg zapłać.
@katarzynawojtanik8892 жыл бұрын
Dziękuję. Bardzo wiele się uczę, słuchając księdza. Potrzeba takich katechez. Bog zapłać!
@agatap67722 жыл бұрын
Bóg zapłać za ten film. Kiedyś usłyszałam u Taylora Marshalla, że ten kto odbywał katechezę przed soborem uważa, że moment przeistoczenia jest najważniejszy na mszy, a ten który był katechezowany po soborze uważa, że przyjęcie Jezusa na mszy jest najważniejsze. Teraz zostało to dla mnie jasno wyłożone. Bóg zapłać.
@aleksandranowak96162 жыл бұрын
Niesamowite, a uczestnicy nowej Mszy domagają się jeszcze często nie tylko przyjmowania Ciała naszego Pana, ale również i Krwi i mają pretensję, że pozwala się im w większości przypadków przyjmować Pana Jezusa tylko pod jedną postacią. Dziękuję bardzo za odkrywanie takich faktów przed nami. Do śmierci człowiek będzie się uczył.
@tomaszdawiczewski46332 жыл бұрын
W ogole cala stara nauka, kontra nowa, to calkowita zmiana "polaryzacji". Gdy czlowiek przechodzi z posoborowia do Tradycji, to po trochu coraz bardziej dostrzega jak bardzo w modernizmie wszystko jest nastawione na JA. JA chce, MNIE sie nalezy, JA ubogacam swoja posluga, JA spiewam, JA bebnie, JA klaszcze, JA wielbie, JA bede rozdawal komunie, .... JA, JA, i jeszcze raz JA. Calkowicie co innego niz w Tradycyjnym nauczaniu.
@mariabrona91282 жыл бұрын
Załatwia się ludzi bez narkozy... Wczoraj moja mama mi opowiadała, że "na mszy dziś był Paulin, przed ołtarzem były trzy misy wody święconej. Każdy uczestnik mszy miał podejść do wody święconej i powiedzieć 'moim panem jest Jezus'" z dorosłych, dojrzałych chrześcijan robi się wariatów. Ja osobiście byłam na mszy (jak jeszcze chodziłam na nową mszę - ponad rok temu) gdzie ksiądz podczas kazania kazał chętnym przechodzic przed tabernakulum na osobistą rozmowę(? Czy coś w ten deseń) z panem Jezusem.. jakaś starsza kobieta połozyła rękę na tabernakulum i tam sobie coś bełkotała..To postępuje. Ale mam nadzieję, że dzięki temu będę miała argumenty by przekonać moja bliskę rodzinę do przylgnięcia do Tradycji Katolickiej
@emilia-87322 жыл бұрын
A mnie bardzo przygnębiają słowa podczas końcowego błogosławieństwa po Mszy sw. Tj. Idźcie w pokoju Chrystusa. zamiast - Idźcie, Ofiara spełniona! Jeszcze nie tak dawno mowa była o ofierze, a dziś niestety już nie ma tego. To wielka strata i uchybienie. Z Panem Bogiem!
@k.k.24982 жыл бұрын
Bógzapłać xiędzu za przekazywanie prawdziwie świętej i apostolskiej nauki Katolickiego Kościoła!
@katarzynadabrowska7367 Жыл бұрын
Ta nowa Msza Święta jest protestancka. Dopiero w FSSPX poznałam czym jest Msza Święta 🕊️🕊️🕊️🕊️🕊️🕊️ Mój Spowiednik i kierownik duchowy Ksiądz Anzelm sporo mi mówił na temat Mszy Świętej , czym jest i jakie ma znaczenie. Msza Święta jest Najdoskonalszą Modlitwą i oddaniem Bogu Jezusowi Chrystusowi Chwały i wyrażeniem naszej miłości.
@wielkopolanin73872 жыл бұрын
Bóg zapłać
@swietytomasz2 жыл бұрын
Miałem dziś okazję pierwszy raz być na Mszy w Józefowie. Na żywo szkolna kaplica jest jeszcze piękniejsza! A Ksiądz Szymon z bliska jeszcze mądrzejszy ;) Deo Gratias!❤
@swietytomasz2 жыл бұрын
@@Rev19665 Owszem nie ma to znaczenia. Msza jest taka sama. Ale Kazanie już może być inne.
@isabelle35782 жыл бұрын
Dokładnie, kazanie będzie inne. My teraz mamy księdza z novusa i kazania sa nużące i przydługie :(
@aleksandranowak96162 жыл бұрын
@@Rev19665 Wyluzuj, bardzo sympatyczny komentarz. Życzę więcej poczucia humoru.
@tomaszdawiczewski46332 жыл бұрын
Fajne wytlumaczenie z ta koncelebra, swietny przyklad z jedna msza zamiast wielu.
@PC-vb7te2 жыл бұрын
Bog zapłać za kolejna super katechezę . W zeszłym roku na drzwiach Bazyliki Mariackiej w Gdańsku widziałem plakat- zaproszenie na ucztę
@wojtek94022 жыл бұрын
Prościej się nie da. Jeśli ktoś nadal tego nie rozumie musi mieć złą wolę.
@henrykwoyniec31772 жыл бұрын
Deo Gratias.
@stysleo30482 жыл бұрын
Bylem dzisiaj na Mszy sw. z córką u FSSPX w Rzeszowie ( Zaczernie) na 9:30 na sumie - 💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞😀
@sarq12 жыл бұрын
I co tam się wydarzyło?
@ela25362 жыл бұрын
@@sarq1 A co według ciebie miało się wydarzyć ?? Była złożona przez kapłana Najświętsza Ofiara Jezusa Chrystusa !
@Krol_mappingu2 жыл бұрын
@@ela2536 No a pani wykrzykuje nie wiadomo czemu w odpowiedzi na dziwne pytanie
@Krol_mappingu2 жыл бұрын
@@sarq1 Najpotężniejsze wydarzenie we wszechświecie - Msza Święta [a nie posoborowa]
@ela25362 жыл бұрын
@@Krol_mappingu Nie wiem o co chodzi?Dla mnie to pytanie było bez sensu więc odpowiedź zaznaczyłam wykrzyknikiem a Pana odpowiedź czym się różni od mojej ?Tym że nie na wykrzyknika ???
@piotrkotkowski85982 жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Będę wdzięczny za omówienie tematu formy postaw wiernych w trakcie Mszy Świętej zarówno tradycyjnej jak i posoborowej. Kiedy klękamy i dlaczego, kiedy stoimy, kiedy możemy usiąść, kiedy pochylamy głowę. Bóg zapłać!
@piotrkotkowski85982 жыл бұрын
Wydaje mi się, że głębsze rozumienie Ofiary Mszy Świętej musi wpływać również na postawę w jej przeżywaniu. Mam z tym problem. Nie mogę stać czy siedzieć jeśli jestem świadkiem Męki Pańskiej, z drugiej strony nie chcę, żeby ktokolwiek zwracał na mnie uwagę, gorszył się czy porównywał w duchu. Nie chodzi mi o puste gesty ale faktyczne oddanie przynależnej czci. Dziękuję wszystkim za wskazanie treści, które pomogą mi to uporządkować.
@nessedian2 жыл бұрын
@@piotrkotkowski8598 hm a co jest wazniejsze? Pan Jezus czy ludzie dookola? Przeciez to nie jakas wyuczona "gimnastika" ze sie tak dziwnie wyraze. Kto jest najwazniejszy? Czy naprawde musimy sie liczyc z tym, ze ktos na nas popatrzy i cos tam sobie pomysli. Starajmy sie podobac Bogu a nie ludziom! To nie obce panie w kosciele beda nas sadzic..
@grazynakot7181 Жыл бұрын
Słuszne pytanie, bo jest inaczej w USA i Kanadzie aniżeli w Polsce. Jak naprawdę powinno być? Również mam pytanie dlaczego mężczyźni siedzą oddzielnie, tzn. po jednej stronie mężczyźni a po drugiej kobiety, to trochę traci protestantyzmem. bo tak właśnie jest u nich.
@jannowak52692 жыл бұрын
Kiedyś takich oczywistosci nie trzeba było tłumaczyć. Masz Swieta była i jest ofiarą. Tylko neo modernizm prubuje wmówić że jest inaczej.
@jadwigadrablos9192 жыл бұрын
Bog zaplac!
@norberto47292 жыл бұрын
Bóg zapłać i z Panem Bogiem.
@isabelle35782 жыл бұрын
Nawet kiedyś uwierzyłam, że uczta. Ksiądz do dzieci przygotowujących się do I komunii świętej powiedział, że są dwa stoły - na jednym karmimy się Słowem Bożym a na drugim Ciałem Pańskim. Dodam, że WYDAWAŁO MI SIĘ, że to był Katolicki ksiądz i Katolicki kościół.
@kamilmurawski11362 жыл бұрын
W pewnym sensie jest na Mszy element uczty. Bo jak inaczej nazwać spożywanie Komunii świętej? Jedzenie Ciała Pańskiego to bez wątpienia jest w jakimś sensie uczta.
@K004772 жыл бұрын
@@kamilmurawski1136 Owszem, ale nie jest to istota Mszy, w tym znaczeniu aby ją definiować. Komunia może być poza Mszą, a na Mszy nie musi być Komunii wiernych. Do godności Mszy wystarczy Komunia kapłana, jako dopełnienie Ofiary. Ale może lepiej poczekajmy na materiał, a potem można kontynuować dysputy. :)
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
@@kamilmurawski1136 Źle brzmi w moich uszach to co Pan napisał.
@TheMalla32 жыл бұрын
powiedział prawdę tylko nie całą prawdę
@Sowa__2 жыл бұрын
@@K00477 Czuję, że będziesz wiedział. Czytałem ostatnio o misji kanonicznej w kontekście Hansa Künga, któremu ją odebrano. Wygląda na to, że aby nauczać w imieniu Kościoła trzeba mieć klepniecie biskupa miejsca. Domyślam się, że księża Bractwa takiego nie posiadają, co za tym idzie zapewne nie wolno im nauczać np. religii w szkołach w imieniu Kościoła, czy też w ogóle nauczać doktryn religijnych w imieniu Kościoła. Jak to jest?
@Maria-i2r3y6 ай бұрын
Msza Święta to OFIARA i UCZTA Zamiast spierać się, okażmy wdzięczność Zbawicielowi za ogrom MIŁOŚCI, którą nas obdarza podczas Eucharystii.
@DarekK6182 жыл бұрын
Proszę Księdza,Bóg zapłać za miniaturkę z ikoną modernizmu 🤣 mistrzostwo. Modlmy się, by po syfie Remiego nic nie zostało:)
@nadialagrotta4820 Жыл бұрын
GRAZIE,BRAVO!!!❤❤❤
@katarzynagrzanka88282 жыл бұрын
Bóg składa Sam Siebie za nas na ołtarzach. Kapłani Katoliccy robią coś czego nawet wszyscy Anieli w Niebie nie mogą uczynić- sprowadza Boga na ołtarz i nosi Go na swych rękach.Wszystko po to żeby nas wyrwać z niewoli złego i żebyśmy mogli Boga kiedyś twarzą w Twarz oglądać. Bóg zapłać Księdzu Szymonowi za lekcję biblijną o Ofierze Baranka-jako też odpowiedz tym którzy tej ciągłosci prawa i tradycji nie rozumieją i dlatego pewnie odrzucają Bóstwo Chrystusa.Wychodzmy z Egiptu i Babilonu- Bóg otwiera drogę.
@tomekplackowski60742 жыл бұрын
Deo gratias!
@elzbieta5132 жыл бұрын
Powiedz ludziom że kocham ich i że bardzo za nimi tęsknię. Prośba Pana Jezusa o nawrócenie Amen Kochajmy Pana bo Serce Jego Kocha i Pragnie Serca Naszego. Najświętsze Serce Jezusa Chrystusa przyjdź Królestwo Twoje przez Niepokalane Serce Maryi Chwała Panu wieczna Chwała y
@piotr5168 Жыл бұрын
Wczoraj na delikatne zwrócenie uwagi na FB że Msza Święta to bardziej ofiara niż uczta zostałem zjechany przez przysłowiowe katoliczki kogo pouczam, abym zaczął czytać Biblię, do spowiedzi poszedł, różaniec zmówił a na końcu że pieprznięty psychol jestem. No wyrazy współczucia z mojej strony. Pozdrawiam i dziękuję za dobre słowo.
@paulus61422 жыл бұрын
Moim zdaniem, jeśli ktoś nazywa Mszę ucztą bierze się to z przekonania, że komunia wiernych jest jej najważniejszym elementem. Ale tak nie jest. Rzecz jasna Kościół życzy sobie aby wierni jak najczęściej przyjmowali Pana Jezusa, ale we Mszy chodzi przede wszystkim o bezkrwawe ponowienie ofiary Chrystusa. Tego dokonuje kapłan w osobie Chrystusa a nie wierni. Edit: Widzę, że ktoś już napisał prawie dokładnie to samo w krótszych słowach.
@isaabelllaa2 жыл бұрын
Spotkałam się ztym kiedyś bodaj na kanale brata T.Mantyka:(..
@poczatkujacy2682 жыл бұрын
Ponowienie ofiary?
@paulus61422 жыл бұрын
@@poczatkujacy268 Tak, z racji na jedność zarówno kapłana jak i żertwy ofiarnej (kapłanem i żertwą jest sam Chrystus). Inny jest tylko sposób ofiarowania, na Kalwarii Jezus Chrystus ofiarował się poprzez śmierć, na ołtarzu dokonuje się to w sposób bezkrwawy.
@poczatkujacy2682 жыл бұрын
@@paulus6142 a czy to jest oparte na tradycji pierwszych Chrześcijan i Bibli?
@poczatkujacy2682 жыл бұрын
Jeżeli ktoś chce ponawiać ofiarę aby Bóg ludzkości przebaczył grzech, podważa dzieło Jezusa! Ludzie czytajcie Pisma.
@adalbertus6282 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@EucharisticaTV2 жыл бұрын
Dlatego tez tak ważne są Nieszpory których kapłani już nie rozumieją nie wspominając o ludziach.
@K004772 жыл бұрын
Jakże nie rozumieją, przecie wprowadzili do nich język polski. 😉
@GlaiswetzProduction Жыл бұрын
W tej sprawie, to na mszy posoborowej widać dwójmyślenie: Przed Aktem Pokuty: Uznajmy przed Bogiem, że jesteśmy grzeszni, abyśmy mogli z czystym sercem złożyć Najświętszą OFIARĘ. Tymczasem na dziękczynienie: Dziękczynne pieśni śpiewajmy wspólnie, dla Pana Boga, za Świętą UCZTĘ...
@Kateri265 ай бұрын
Nie 10 lat, bo proszę posłuchać Kazań Papieza, już śp. Mówił, że Msza święta jest ucztą, za chwilę się poprawił :Eucharystią. Pamiętam ten moment😢. Kazań tak dużo, że nie pamiętam dnia i roku, ale można znaleźć. Deo Gratias ✝️
@maciejmacioek68542 жыл бұрын
Chyba ksiądz Chaciński nagrał kiedyś odcinek o identycznym tytule :) Racja to nie uczta, to ofiara.
@ela25362 жыл бұрын
Bardzo szanuję KS Chacińskiego ale KS Bańka mówi o Mszy Trydenckiej a KS Chaciński o NOM czyli o Mszy Posoborowej bo taką sprawuje ,a to nie ta sama Msza i nie ten sam Ryt !
@maciejmacioek68542 жыл бұрын
@@ela2536 nie wiem jak Pani komentarz ma się do mojego komentarza, ale okej nie wnikam. Napisałem tylko, że inny ks. nagrał film o podobnym tytule. Akurat to, że Msza jest ofiarą dotyczy zarówno Mszy w rycie tradycyjnym oraz NOM, natomiast dyskutowanie o wyższości jednego rytu nad drugim jest już odrębną dyskusją.
@ela25362 жыл бұрын
@@maciejmacioek6854 Dyskutować z Panem nie będę ale jeśli chodzi o Mszę Świętą Trydencką jest to Msza Wszechczasów i taką zatwierdził Święty Papież Pius 5 a NOM to jest twór Posoborowy stworzony przez masonów i tylko dzięki temu że jest tam Konsekracja Chrystus jest obecny Jak słowa Konsekracji zostaną zamienione to nie ma Pan po co przychodzić na taką Mszę bo tam już Boga nie będzie NOM jest bardzo sprotentyzowana !!!Przez całe moje życie na taką Mszę uczęszczałam i myślałam że jest wszystko ok Dopiero Msza Wszechczasów otworzyła mi oczy na Prawdziwą Katolicką Wiarę !
@maciejmacioek68542 жыл бұрын
Dyskutować nie będę ale... i się zaczyna :) Pozdrawiam!
@ela25362 жыл бұрын
@@maciejmacioek6854 Proszę Pana to nie jest dyskusja tylko stwierdzenie faktu Moje dyskusje są znacznie dłuższe 😜😄😄 Również pozdrawiam .
@zofiaporzycka70202 жыл бұрын
Bóg zapałć!
@vonMohl Жыл бұрын
Sobór Watykański II nazywa Mszę Świętą „ucztą paschalną, w której pożywamy Chrystusa” (KL 47).
@annacygan98202 жыл бұрын
Jeśli chodzi o prywatne Msze Święte to w klasztorach jest to dość powszechne, bo jeśli jest kilku czy kilkudziesięciu zakonników kapłanów w klasztorze to i tak nie wszyscy " załapią " się na koncelebrę. Wiem że piszę o. NOM, ale jest to praktyka powszechna w klasztorach.
@TB-gy4sc2 жыл бұрын
Deo gratias
@adrianbieniaszewski83 Жыл бұрын
❤️
@Durczykiewicz2 жыл бұрын
Zmienił Ksiądz swój sposób mówienia. Podziwiam. To bardzo trudne. Ostatnio zaczęłam znów śpiewać psalm w kościele parafialnym. Zmiana proboszcza to i są inne możliwości. Odsłuchałam. I co? Biorę oddech jakbym wypalała codziennie paczkę papierosów. Trudno zmienić nasze przyzwyczajenia, ale będę próbować. Dziękuję za ten film i za Księdza pracę!
@JanekGo2 жыл бұрын
Czy oprócz narzekania , jest tutaj coś pożywnego dla ducha?
@slawas19462 жыл бұрын
👍👍
@lary.i.penaty33032 жыл бұрын
Deo gratias.
@sarq12 жыл бұрын
Spróbujmy wyobrazić sobie, jak wyglądałaby msza jako wyłącznie ofiara bez aspektu uczty kapłana; oraz jako wyłącznie uczta bez ofiary. Wypadałoby powiedzieć też, w jaki sposób tłumaczy się koncelebrę jako wiele mszy. Jak post-soborowie to uzasadnia? Oczywiście na podstawie klasycznej filozofii św. Tomasza. Dodatek: Na podstawie filozofii Bergsona ("stawania się") da się to wytłumaczyć prosto: Ponieważ każda rzecz jest "stawaniem się": gdy ma miejsce stawanie się odprawiania mszy, a robi to stawanie się dwóch bytów, stawanie się mszy jest podwójne, a więc są dwie msze. Mocno pokrętne tłumaczenie, ale nie oczekujmy sensu od modernizmu.
@7711adam2 жыл бұрын
Ciekawe spostrzeżenie bo jeżeli kapłan tylko we wspólnocie czuje że właściwie sprawuję Mszę Świętą a samemu ,, traci ambicję"do jej sprawowania, to jaka jest jego wiara i komu tą ofiarę składa tak naprawdę
@adamsupel76542 жыл бұрын
Podobno w niemieckojęzycznej literaturze ktoś podjął rozróżnienie koncelebry ceremonialnej i sakramentalnej. Sakramentalna koncelebra zakladałaby, że każdy kapłan osobno sprawuje Najświętszą Ofiarę. Jednakże... jeśli taka nauka byłaby do utrzymania, to i tak większość księży w ogóle tego rozróżnienia nie zna i nie jest nim zainteresowana. Trzebaby przeanalizować jak to widzi teologia wschodu, bo to na katolickie obrządki wschodnie powoływano się dopuszczając koncelebrę w NOM. Najsmutniejsze, że gdy kiedyś pytałem o to zagadnienie jednego diakona to odpowiedział coś w stylu "trzeba odprawiać a nie zastanawiać się"...
@ewa20922 жыл бұрын
DZISIAJ BARDZIEJ TRZEBA SŁUCHAĆ BOGA.KAPŁANI NIEKTÓRZY JUŻ OSZALELI. WPROWADZAJĄ SWOJE NAUKI.CÓŻ ZDADZĄ SPRAWĘ PRZED BOGIEM NIE NAM SĄDZIĆ .OJCIEC REMI świeciła FRUWAJACE FLAGI .
@danielsocha89652 жыл бұрын
Spotkałem się z sytuacjami, że księża sami sprawowali mszę świętą w kaplicach domowych w seminarium albo w klasztorach. ''Posoborowi'', ''nietradycyjni''...
@halinahalina20162 жыл бұрын
Tak i nawet w domu ciezko chorego. I chawała im za to.
@AmbiguousMotion2 жыл бұрын
W sumie to odpowiedz już słyszałem, ale zadam Księdzu pytanie - co Ksiądz na twierdzenia niektórych protestantów, że Jezus nie może być obecny w hostii, ponieważ wstąpił do nieba i nie powrócił?
@lukakonrado8642 жыл бұрын
A co protestanci na (Mt 28, 20) "....Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»" ? Możw Jezus być z nami tu na ziemi jak wstąpil do nieba?:)
@AmbiguousMotion2 жыл бұрын
@@lukakonrado864 Oraz, „gdzie kilku gromadzi się w imię Moje, tam Ja jestem z nimi”.
@TradiMom2 жыл бұрын
Pan Jezus Chrystus jest prawdziwym człowiekiem i Bogiem. Bóg może być jednocześnie w niebie i ziemi bo nie jest ograniczony czasem i przestrzenią. Na słowa kapłana Pan Jezus schodzi z nieba na ziemię.
Skoro nie jest już tyłu Mszy św odprawianych to także nie ma już owoców tych nieodprawionych Mszy św.
@ela0106ify2 жыл бұрын
W którym dokładnie momencie w czasie mszy św ksiądz staję się in personam Christi ( kiedy Duch św zstępuje na księdza)?
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
Zapewne w stosownym😉
@ela0106ify2 жыл бұрын
Dziękuję i znowu się czegoś nowego dowiedziałam .
@ela0106ify2 жыл бұрын
Dziękuję i znowu się czegoś nowego dowiedziałam .
@ela0106ify2 жыл бұрын
Dziękuję i znowu się czegoś nowego dowiedziałam .
@ela0106ify2 жыл бұрын
Dziękuję i znowu się czegoś nowego dowiedziałam .
@ukaszsikora42272 жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Uprzejmie proszę o wytłumaczenie mi jednej kwestii jeśli chodzi o Eucharystię. Skoro Męka Krzyżowa naszego Pana Jezusa Chrystusa była doskonała i nas odkupiła do śmierci to jaki jest powód ponawiana Ofiary już teraz bezkrwawej podczas Mszy Świętej? Nie jest to dla mnie jasne a w filmie nie jest to dobrze wytłumaczone. Czy ma to związek z ludzką wolnością? Tzn. Jezus Chrystus umarł za wszystkie grzechy przeszłe, teraźniejsze i przyszłe czyli np. nasze. Jesteśmy ludźmi wolnymi a więc ilość grzechów nie jest z "z góry" znana. I Eucharystia podczas Mszy Świętej jest nam potrzebna aby nowe, współczesne grzechy móc odkupić w tej samej Ofierze. Bo przecież Ofiara Mszy Świętej jest tożsamą Ofiarą którą uczynił Jezus Chrystus. Czy mam rację ?
@lukakonrado8642 жыл бұрын
Sobór Trydencki - nauka o Najświetrzej Ofierze Mszy Świetej. "Ten przeto Bóg i Pan nasz - mimo że dla dokonania ich wiekuistego odkupienia miał się tylko raz złożyć w ofierze Bogu Ojcu przez śmierć na ołtarzu krzyża, jednak ze śmiercią nie miało ustać Jego kapłaństwo [Hbr 7, 24-27] - dlatego podczas Ostatniej Wieczerzy, „tej nocy, której został wydany” [1 Kor 11, 23], pragnął pozostawić Kościołowi, swej umiłowanej Oblubienicy, ofiarę widzialną [zgodnie z wymaganiami ludzkiej natury], ażeby uobecniała krwawą ofiarę mającą się raz dokonać na krzyżu, aż do końca świata była jej trwałą pamiątką i PRZYDZIELAŁA NAM JEJ ZBAWCZĄ MOC odpuszczania grzechów codziennie przez nas popełnianych." "Tej to krwawej ofiary otrzymujemy przeobfite owoce przez tę niekrwawą...." , Innymi słowy, my dzisiaj po 2000 lat przez Ofiarę Mszy Świetej otrzymujemy taką samą łaskę jak stojacy pod krzyżem sw. JAN.
@ukwial2 жыл бұрын
Dlaczego tak istotne jest powtarzanie "bezkrwawa" a nie "bezcielesna"? Zarówno Krew i Ciało staje się obecne. Dlaczego "bezkrwawosc" wybrano i co miałoby oznaczać to podkreślenie? Bezkrwawa ofiara jest czymś innym niż krwawa?
@wj90312 жыл бұрын
Ponieważ nie jest dokonywane zabicie i tym samym przelanie krwi w znaczeniu dosłownym. We Mszy św. jest oczywiście obecna Krew Jezusa Chrystusa, sakramentalnie. Sakramentalne oddzielenie Ciała i Krwi wyraża symbolicznie akt ofiarowania, czyli zabicie na Krzyżu. Jednak to nie jest samo realne zabicie.
@ukwial2 жыл бұрын
@@wj9031 Skoro jest to uobecnienie tej same/identycznej ofiary Golgoty, to i śmierć Jezusa jest uobecniona i realna dosłownie.
@paulus61422 жыл бұрын
Ponieważ Krew Jezusa nie jest już przelewana. Ofiara jest ta sama, sposób ofiarowania jest odmienny. Nie narusza to jedności ofiary - podobnie jak sposób przekazania wiadomości (ustnie, za pomocą listu itd.) nie powoduje tego, że jest to odmienna wiadomość, jeśli treść jest ta sama.
@ukwial2 жыл бұрын
@@paulus6142 Ciało i Krew są z jednej i tej samej ofiary krzyżowej. Więc ta sama Krew jest obecna w kielichu i to samo Ciało jest obecne w chlebie. Wszystko dzieje się mistycznie, niewidzialnie, jednak ofiara identyczna. Skoro Ciało pojawia się mistycznie, tak samo jak Krew, to z jakichś powodów zaczęsto podkreślać tę bezkrwawość a nie bezcielesność. Tylko dlatego, że nie widzimy fizycznego rozlewu krwi? To niespojne bo i Ciała wiszącego na krzyżu nie widzimy.
@nataliaromanowska82802 жыл бұрын
@@ukwial W określeniu "bezkrwawa" nie chodzi o Krew, która jest w kielichu, tylko o śmierć (a raczej jej brak). Gdy mówimy, że została przelana krew, mamy na myśli, że ktoś został zabity. Chrystus podczas Mszy św. nie umiera w sensie dosłownym, dlatego ofiara jest bezkrawawa
@Jellyeater12 жыл бұрын
Drogi Ojcze: jak dla mnie problemem jest cała masa parafii gdzie ksiądz musi odprawiać mszę samotnie, bo po prostu nikt do kościoła w tygodniu nie przychodzi. ;-(
@TradiMom2 жыл бұрын
Msza Święta nie wymaga uczestnictwa wiernych by byc ważna i spełniona godnie. Najważniejsze aby sprawowal ja kapłan ważnie wyświęcony, aby wzbudził intencje sprawowania Ofiary Mszy Świętej i materia czyli chleb pszenny i wino z winorośli. Kazda Msza Święta w swojej istocie i tym co wyraża poprzez teksty i formuły mszalne zawarte w Mszale wskazuje na cel Mszy Świętej i czemu służy aby wynagradzać za grzechy ludzkości które uderzają w majestat Boga, aby czcić i uwielbiac, aby dziękować, aby wypraszac łaski dla żywych i umarlych.
@xyxl0la2242 жыл бұрын
Obecnie w kościołach namnożylo się szafarzy jak grzybów, którymi księża się wysługują
@K004772 жыл бұрын
Także to kolejny powód, dla którego warto skorzystać z zaproszenia na Mszę Trydencką.
@Totnik2 жыл бұрын
Czy mógłby czcigodny ksiądz podjąć polemikę z materiałem "Eucharystia i Pascha czym jest Msza Świętą" na kanale Pana Marka Piotrowskiego. Ten Pan udowadnia, że elementem ofiary podczas żydowskiej paschy było spożywanie baranka i "wieczerza" a więc wieczerza i ofiara to znaczy to samo i nie można tego rozdzielać. Spór Ofiara czy Wieczerza jest więc wg. tego Pana bezsensu. Pozdrawiam
@deepfake38512 жыл бұрын
dobra w tym odcinku dowiemy sie ze czarne nie jest czarne , hemoglobina mistyfikacja taka sytuacja
@azari-bm6mq2 жыл бұрын
warto by przyjąć Eucharystię w pełnym wymiarze, tzn. w wymiarze rozradowania się w Duchu Św Chrystusa, w wymiarze modlitwy w Ogrójcu, w wymiarze Śmierci Krzyżowej, w wymiarze przemienienia na górze wysokiej, w w wymiarze Ostatniej Wieczerzy, w wymiarze Zmartwychstania, w wymiarze zesłania Ducha Świętego. Przyjmowania w jednym tylko wymiarze wyrwanym z całości organizmu jest demoniczne. Zachód ma niestety tendencję do przesadzania w jakimś kierunku, w Kościele Wschodnim jest większa tendencja do zachowywania balansu.
@jerzystoowski25682 жыл бұрын
Święty Paweł z listu do Żydów?. To o którą księgę chodzi?
@Sowa__2 жыл бұрын
Ksiądz miał na myśli List do Hebrajczyków, który zgodnie z przedsoborowym rozumieniem przypisał św. Pawłowi.
@jerzystoowski25682 жыл бұрын
@@Sowa__ dziękuję
@aleksandrakaczmarek59512 жыл бұрын
Mam pytanie w ktorych momentach Mszy Św.wierny powinien się przeżegnać?Czynie to dość często ale zaczynam sie zastanawiac czy to normalne? bo wiekszosc tego nie czyni..
@sarq12 жыл бұрын
Jest w modlitewniku Tedeum.
@K004772 жыл бұрын
Wierny nie ma zasadniczo nakazanych postaw. Jest artykuł "Zewnętrzne uczestnictwo wiernych we Mszy św", warto przeczytać, ale nie jest to jakiś przepis.
@krystianzelazo87032 жыл бұрын
Czyli jednak pamiątka.
@plasturion2 жыл бұрын
Czy duszę potępione też nie dostępują życia wiecznego? Np. cierpią w niewyorażalnie wielkiej niekończońcej się agonii która trwa wiecznie.
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
Bez przesady. Po prostu nie żyją.
@TradiMom2 жыл бұрын
Życie wieczne dotyczy i zbawionych w niebie, ale również potępionych. Wieczna kara lub wieczna nagroda. To o czym ksiądz mówi o drugiej śmierci nawiązując do słów z Apokalipsy sw. Jana to chodzi o potępienie, o to że ich życie doczesne skończone śmiercią fizyczną będzie wiecznie odlączone od źródła życia jakim jest Bóg i stad takie symboliczne porównanie z śmiercią. Śmierć to koniec życia, nieprawdaż?
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
@@TradiMom Zapomniała Pani o rzeszy dzieci w limbus puerorum. Nie są ani zbawione ani potępione
@TradiMom2 жыл бұрын
Limbus dzieci nienarodzonych nie jest wyjęty spod tego co Chrystus wysluzyl na krzyżu, bo umarł za wszystkich by wszyscy osiągnęli zbawienie a człowiek w ramach wolnej woli może Bogu powiedzieć nie i trwając w uporze odrzucić zbawienie. W stanie naturalnej szczęśliwości sa te dzieci, natomiast nie wiemy co Bog uczyni z nimi po Sądzie Ostatecznym, kiedy oczyszczeni w czyśćcu pozostali ludzie wejda do nieba wraz z zmartwychwstalym cialem, a potepieni wraz z cialem do piekla. Bóg zna okoliczności i fakty o człowieku bo go stworzył, a dzieci będąc w limbusie sa to dzieci które z różnych powodów nie było im dane się urodzić (bo były zabite lub naturalnie doszło do poronienia) nie otrzymały sakramentu Chrztu Swiętego nie z własnej winy i też grzechu uczynkowego na sumieniu nie miały. Nie mogą zatem oglądać Boga ale też nie cierpią meczarni. Kiedyś się dowiemy jak będziemy po drugiej stronie co się z nimi stało i czy ostatecznie będą w niebie czy będą pomiędzy potepionymi...
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
@@TradiMom Nie tak uczy tradycyjny katolicyzm. Ale może i lepiej że ludzie już w to nie wierzą.
@Lugia007PLn2 жыл бұрын
Ciekawe jakie gorzkie zioła mogą być spożywane w Pasche
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
Gdy człowiek nie chodzi już do Kościoła to msza wydaje się bardzo dziwna. I co ciekawe nie rozumiem teraz co ksiądz mówi. np. "łaska... dar jedności w Duchu Św." A przecież mam wiedzę o wiele większą niż przeciętny katolik (wiem bo sprawdzałem niejednokrotnie) Czyżbym dopiero teraz słuchał ze zrozumieniem?😉
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
@@Christina-bf3lb Odpowiem nie całkiem wprost: Myślę że podobne odczucie dziwności mieliby Apostołowie gdyby uczestniczyli po raz pierwszy w takim spektaklu.
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
@@Christina-bf3lb Przywódca grupy religijnej zebrał swoich wyznawców i przewidując swój koniec symbolicznie się z nimi pożegnał.
@TheMalla32 жыл бұрын
Błedna wiedza jest jeszcze gorsza niż jej brak. A wiedza to nie to samo do łaska i dar Boga, bo wiedza jest czyms naturanym, a łaska i dar jednosci to dzieła nadprzyrodzone
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
@@TheMalla3 Niech będzie😊
@dominikbatorski31212 жыл бұрын
@@TheMalla3 wow! Niezrozumiałościowe
@januszfranus19512 жыл бұрын
Skąd Ksiądz wie, że podczas koncelebry składana jest tylko jedna Przenajświętsza Ofiara, skoro konsekrują wszyscy Księża jednocześnie. Czy są jakieś dokumenty, które o tym mówią?
@marcinm92032 жыл бұрын
dołączam się do pytania. Posoborowi księża twierdzą, że tyle ile księży koncelebruje, tyle mszy jednocześnie jest sprawowanych. Brzmi to trochę nienaturalnie bo w końcu fizycznie ofiara (opłatek który staje się Ciałem i wino które staje się Krwią) jest jedna. Czy są jakieś dokumenty które tę kwestię wyjaśniają? Przy koncelebrze dochodzą też inne problemy. W kwestii odprawiania Mszy "gregoriańskiej" - wiemy, że jeżeli takowa jest sprawowana, moze być sprawowana tylko w jednej intencji to jest za jedną duszę. Normą jest, że podczas koncelebry często jeden z księży sprawuje Mszę w intencji za duszę jako gregoriańską a inny w innej intencji. Jeżeli Msza koncelebrowana to tak na prawdę wiele mszy, to w tej kwestii warunki mszy "gregoriańskiej" powiedzmy, że są spełnione, jeżeli zaś jednak jest to jedna Msza to czy sprawowanie jej jako "gregoriańskiej" jest zgodne z prawem?
@marcinm92032 жыл бұрын
@@jakubs2535 Ok oni tak twierdzą ale czy mają na to jakieś dokumenty. Bo my im możemy mówić, że lipa i że w ogóle ale mnie ciekawi to czy oni sobie to zmyślili czy podpierają się jakimś papierkiem a jeżeli tak to do tego papierka chciałbym dotrzeć.
@aleksandranowak96162 жыл бұрын
@@jakubs2535 Dla Niego to ma znaczenie. Czego tu nie rozumiesz?! Nie potrafisz udzielić Mu odpowiedzi, to się nie wymądrzaj.
@marcinm92032 жыл бұрын
@@jakubs2535 ale jaki to ma związek z tym o co pytam?
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
@@jakubs2535 Prosiłem o kulturę wypowiedzi, groziłem banem, a Pan wciąż swoje. Skoro nie chce się Pan dostosować do niewygórowanych zasad naszego kanału w zakresie kultury osobistej, to trudno. Banuję Pana bezterminowo. Moderator.
@lukakonrado8642 жыл бұрын
Problemem jest to, ze po Soborze Trydenckim ( wbrew jego postaniwieniom) zupełnie zapomniano o tym drugim ( mniej ważnym ale też ważnym dla zbawienia ludzi) aspekcie Mszy Świetej jakm jest uczta. Spowodowane było to tym, ze Luter podważył Msze Świetą jako Ofiarę. Dlatego po Trydencie tak mocno zaczeto podkreslać Ofiarny charakter mszy aż zapomniano o aspekcue uczty. Doprowadziło to do tego, że wierni ( znowu wbrew postanowieniom Soboru Trydenckiego), ze wzgledu na świetość Najświetrzego Sakramentu skupili się na jego adoracji zapominając o przyjmowaniu Eucharysti. Eucharystie przyjmowano bardzo żadko czesto tylko raz w roku. Sobór Watykanski II przypomnial wiernym o tym drugim charakterze Mszy Świetej jako uczcie ale " duch soboru" spowodował, że poszlismy w drugą skrajność.
@czowiekrozumny32442 жыл бұрын
SW II tak przypomniał że aż papiez paweł VI przyznał ze swad szatana wdarł się do Kościoła.
@K004772 жыл бұрын
Codzienna Komunia była wprowadzana już znacznie przed soborem, a udało się to na dobre za św. Piusa X. Nie chodzi o kwestię aspektów, ale istoty, definicji. Msza jest Ofiarą, a nie Ucztą, choć Uczta ma miejsce podczas Mszy. Zresztą nawet patrząc na obrzędy przed, podczas i po Komunii- nie sadzę, że nowy ryt Mszy w jakikolwiek sposób ułatwia przeżywanie Świętej Uczty.
@Twin22222 жыл бұрын
@@K00477 trochę to wszystko wygląda jak przejmowanie błędów swoich oponentów. Moderniści chcą widzieć msze wyłącznie jako ucztę, tradycjonaliści wyłącznie jako ofiarę. Tymczasem msza jest tak jednym jak i drugim. O tym, że msza jest również ucztą pisze już Paweł Apostoł kiedy napomina Koryntian 1 Kor 11:20-34 20. Tak więc, gdy się zbieracie, nie ma u was spożywania Wieczerzy Pańskiej. 21. Każdy bowiem już wcześniej zabiera się do własnego jedzenia, i tak się zdarza, że jeden jest głodny, podczas gdy drugi nietrzeźwy. 22. Czyż nie macie domów, aby tam jeść i pić? Czy chcecie znieważać Boże zgromadzenie i zawstydzać tych, którzy nic nie mają? Cóż wam powiem? Czy będę was chwalił? Nie, za to was nie chwalę. 23. Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb 24. i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę! 25. Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę! 26. Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. 27. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. 28. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije. 30. Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło. 31. Jeżeli zaś sami siebie osądzimy, nie będziemy sądzeni. 32. Lecz gdy jesteśmy sądzeni przez Pana, upomnienie otrzymujemy, abyśmy nie byli potępieni ze światem. 33. Tak więc, bracia moi, gdy zbieracie się by spożywać [wieczerzę], poczekajcie jedni na drugich! 34. Jeżeli ktoś jest głodny, niech zaspokoi głód u siebie w domu, abyście się nie zbierali ku potępieniu [waszemu]. Co do reszty, zarządzę, gdy do was przybędę. (BT)" Nie da się nie widzieć w tym fragmencie tego, że msza święta jest również ucztą-wieczerzą.
@Twin22222 жыл бұрын
@@JanMoniak 👍
@ewa20922 жыл бұрын
Cóż ŚWIĘTA FAUSTYNA W wózkach WIDZIAŁA KTO wpada do PIEKŁA??????.
@panadolf26912 жыл бұрын
To co ksiądz mówi dotyczy zdecydowanie bardziej zlaicyzowanego zachodu Europy gdzie ludzie się praktycznie nie spowiadają i każdy przystępuje do Komunii Świętej. U nas w Polsce to jednak wygląda odmiennie. Ludzie tak hurtowo nie przystępują do Komunii. U mnie we wschodniej Polsce biskupi i księża zawsze podkreślają że Msza Święta jest Najświętszą Ofiarą, uczta to drugi aspekt. Również jeśli chodzi o prywatne celebracje to też nie jest tak źle jak ksiądz mówi :). Mam wrażenie że przez to że jest ksiądz odizolowany od oficjalnych struktur Kościoła w Polsce nie do końca jest ksiądz zaznajomiony z realiami jakie tu panują, choć ja mogę tylko mówić za wschodnią Polskę.
@tralarimtamtum48992 жыл бұрын
ma Pan bardzo optymistyczne doświadczenia czy wrażenia. z Moich obserwacji bardziej w drugą stronę, osoby które uważają się za wierzących katolików nie mają pojęcia czym jest msza i przyznają że w sumie co za różnica i co ich to obchodzi
@panadolf26912 жыл бұрын
@@tralarimtamtum4899 Dlatego tak ważne jest przypominanie o tym i odpowiednia edukacja wiernych. Sam ryt tu niczego nie zmieni. Kiedyś też byli ludzie którzy nie wiedzieli czym jest Msza Święta choć były odprawiane same Msze Trydenckie.
@K004772 жыл бұрын
@@panadolf2691 pochodzę z wschodniej Polski i przeciętnie nowa Msza zaczynała się słowami w stylu "gromadzimy się aby słuchać Słowa Bożego i karmić się Ciałem Chrystusa" Dawniej, owszem, byli tacy ludzie. Ale czy wśród uczestniczących we Mszy nawet w dni powszednie? Ryt jak najbardziej dużo zmienia, bo kształtuje wiarę.
@panadolf26912 жыл бұрын
@@K00477 Nie ryt a świadomość kształtuje wiarę. U mnie to z kolei wygląda tak że ksiądz mówi "gromadzimy się tu by uczestniczyć w Najświętszej Ofierze". Należy pamiętać że nie każdy czuje pociąg do tradycyjnej liturii i to co dla nas jest oczywiste jak cisza i łacina dla innych mogą stanowić barierę. Jeżeli ksiądz odprawia mszę w obecnym rycie pobożnie, podkreśla że jest ona ofiarą, wygłasza tradycyjne kazanie zgodne z nauką katolicką to ryt wcale aż tak dużo nie zmienia.
@izaak21442 жыл бұрын
@@panadolf2691 Proszę sobie porównać "ordo" czyli tekst części stałych mszy w "starym" rycie i w nowym rycie. To czy jakiś ksiądz gdzieś tam odprawia mszę pobożnie i pozdrawia wiernych mówiąc o ofierze nie usuwa problemów, które nowy ryt ma po prostu w swojej formie.
@kamilmurawski11362 жыл бұрын
Czy nie można podkreślić wspólnoty z tego względu, że Kościół jest mistyczną wspólnotą katolików i przez przyjmowanie Ciała Pańskiego tworzymy wspólnotę Mistycznego Ciała Pańskiego, czyli Kościoła?
@mck1980sp2 жыл бұрын
W gwoli ścisłości: w Mszy koncelebrowanej każdy kapłan składa swoją osobną ofiarę. Więc liczba mszy się nie zmniejsza (świadczy o tym także fakt, że odprawiają osobne intencje). Co do reszty się zgadzam, ale najgorsze jest to, że nie ma wiary w realną obecność PJ w Postaciach Eucharystycznych
@K004772 жыл бұрын
Jedna Msza to jedna Ofiara. że każdy kapłan ją składa w innej intencji to nie ma nic do rzeczy.
@mck1980sp2 жыл бұрын
@@K00477 Proszę, tylko nie sofisteria. W ten sposób to można powiedzieć, że wogóle byla tylko jedna Ofiara Chrystusa. Zresztą, Ksiądz Bańka to mówi. Proszę nie mieszaj pojęć. Jeżeli mówimy o indywidualnej Mszy, sprawowanej przez kapłana, to do jej zaistnienia potrzebna jest (jak w każdym sakramencie) forma i materia. Materia jest podzielna w nieskończonść, a formę, czyli słowa konsekracji wypowiada każdy kapłan osobno, dlatego jest tyle Mszy ilu kapłanówkoncelebruje i dlatego tyle można przyjąć intencji (ma to wiele do rzeczy, bo jeżeli nie byłoby sprawowanych tyle mszy ilu kapłanów, to intencje nie byłyby odprawione). Zamiast bawienia się w sofisterię polecam Ci poczytać jakiś podręcznik do sakramentologii, może być przedsoborowy, bo w tej dziedzinie nic się nie zmieniło.
@K004772 жыл бұрын
@@mck1980sp oczywiście, że jest tylko jedna Ofiara Chrystusa, która uobecnia się podczas Mszy Świętej. Ksiądz mówił o tym choćby w nowym materiale o proroctwach. Jeśli byłby koncelebrowany chrzest, to co wtedy? Był jeden czy dwa chrzty.
@mck1980sp2 жыл бұрын
@@K00477 Najpierw przyznaj mi rację, albo wykarz, że nie mam racji, a nie przechodzisz na inny temat, zupełnie abstrakcyjny i brniesz w dalszą sofisterię. Nie ma koncelebrowanych chrztów, więc po co zadajesz to pytanie?
@K004772 жыл бұрын
@@mck1980sp temat chrztu koncelebrowanego poruszał św. Tomasz w swojej Summie.
@dmitrypuchkin40282 жыл бұрын
Dobry filmik ale zły tytył. Jest jakaś uczta, bo jest Komunia (przynajmniej kapłana). Nie jest uczta sprawą pierwszorzędną...
@pewienczowiek26242 жыл бұрын
Nie, Msza jako taķa ucztą nie jest. O Komunii można w pewnym sensie mówić jako o uczcie.
@oziozov27172 жыл бұрын
Celowo taki tytuł jest, aby troszkę podrażnić się z niektórymi.
@martadawiczewska68572 жыл бұрын
Dlaczego zatem Bractwo tak nalegało na udzielanie ludziom Komunii w czasie ostatniej zarazy?
@luciustrust81682 жыл бұрын
Msza Święta jest Ofiarą, Ucztą i Pamiątką. Polecam Księdzu książkę Brant Pitrie "Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii". Nie wiem dlaczego Ksiądz ogranicza Boga do samej ofiary? Bóg nie da się zaszufladkować i ograniczyć. Aby ludzie doświadczyli nieba już tu na ziemi powinni brać udział w uczcie Baranka czyli spożywać jego Ciało złożone w ofierze. Sam Jezus mówi aby czynić to na Jego pamiątkę. Czyli sama Eucharystia jest tównież pamiątką. Pamiątką czego? Ofiary! Jak widać jedno wynika z drugiego. Sam zresztą to Ksiądz wykazuje. Dlatego nie rozumiem dlaczego taki tytuł? Zaś cała Eucharystia jako pamiątka ofiary to również przejście do życia wiecznego poprzez branie udziału w uczcie Baranka. Nie rozumiem co tu jest nielogiczne? Lud święty nie rozumiał czym jest Msza Święta jeszcze przed Soborem Watykańskim 2. Ksiądz trochę fetyszyzuje stary ryt rzymski. Faryzeusze też skupili się na regółkach i rytuale tracąc z oczu Mesjasza przed nimi.
@BarbaraKrupa-s9w Жыл бұрын
P Jezus ustanowił msze sw ucztujac z apostołami to dlaczego my nie mamy ucztowac na mszy z PJezusem Msza sw to uczta dla oczu i uszu
@adamsvd2 жыл бұрын
"Msza święta jest równocześnie i nierozdzielnie pamiątką ofiarną, w której przedłuża się ofiara Krzyża, i świętą ucztą Komunii w Ciele i Krwi Pana." (KKK 1382) Tytuł filmu jest tragicznie mylący i niezgodny z nauką Kościoła katolickiego.
@pawewasilewski63102 жыл бұрын
To jest ksiądz z FSSPX. Z bractwa, które nie uznaje części nauki Koscioła Katolickiego po Soborze Watykańskim 2.
@adamsvd2 жыл бұрын
Tak, oczywiście, ale miesza tym samym wiernym nauce zawartej w KKK katolikom, którzy często nie są świadomi herezji głoszonych przez tego kapłana, a zmieszanych równocześnie z bardzo wartościową treścią.
@K004772 жыл бұрын
Ks. @@adamsvd różne rzeczy w KKK były. Choćby to, że szafarzem małżeństwa w obrządkach wschodnich jest kapłan. Zostało to 6 lat później skorygowane, dostosowując to do nauki katolickiej. Także poważnych słów (herezja) powinno się używać zgodnie z ich znaczeniem. Herezja dotyczy zaprzeczania dogmatom.
@pawewasilewski63102 жыл бұрын
@@adamsvd Jest Pan w stanie podać przykład herezji głoszonej przez tego kapłana? I napisać co Pan rozumie przez herezję? Bo już na tym polu często dochodzi do niepotrzebnych nieporozumień.
@adamsvd2 жыл бұрын
@@K00477 Użyłem słowa "herezja" w potocznym znaczeniu, jako że autor filmiku zafałszowuje doktrynę Kościoła katolickiego. Prawdą jest natomiast, że nie każda część zdrowej doktryny Kościoła jest ogłoszona jako dogmat, więc w wąskim znaczeniu słowa herezja nastąpiłaby przy naruszeniu dogmatu.
@poczatkujacy2682 жыл бұрын
Filozofia Jezusa rozwala każdą religię. Nauka Jego nie może być promowana
@poczatkujacy2682 жыл бұрын
Ja mam większe zmartwienie, wg Nowego Testamentu w KK nie ma zbawienia! 4 Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski. 5 My zaś z pomocą Ducha, na zasadzie wiary wyczekujemy spodziewanej sprawiedliwości. 6 Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość. List do Galatów 5
@magdalenarakowska812 жыл бұрын
I jeszcze protestanci tu spamują ??
@poczatkujacy2682 жыл бұрын
@@magdalenarakowska81 nie wiedziałem, że JEZUS i pierwsi chrześcijanie byli protestantami!
@lukakonrado8642 жыл бұрын
Mowa tu jest o obrzezaniu i szukaniu usprwiedliwienia w rytuarnym prawie żydowskim typu ile kroków można zrobić w szabat. Ale to i tak nie ważne bo katolicy nie szukają usprawiedliwienia w uczynkach.
@lukakonrado8642 жыл бұрын
@@wyrwanyzkontekstu899 Pewnie, że trzeba narodzić sie na nawo przez chrzest. J3,5 i Rz6.
@owieczkaleczniebaraninieko2082 жыл бұрын
@@lukakonrado864 taki zbieg okoliczności
@S._Wokulski2 жыл бұрын
To świetne, jak guślarze walczą między sobą uzasadniając czyje gusła są prawowierne 😀
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
Za mocno Stachu. Nikt Ci nie odpowie.
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
A tak w ogóle to w końcu pojechałeś do tego Geista czy podrzuciłeś się z tym kamieniem?😉
@Twin22222 жыл бұрын
@@piotrmaniawski930 no nie odpowie, bo rozmowa ze ślepym o kolorach albo z głuchym o muzyce raczej sensu nie ma. Podobnie jest z dyskusją z człowiekiem, który patrzy na świat i nie widzi Boga, który ten świat stworzył.
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
@@Twin2222 Ja też jestem osobą która patrzy na świat i nie widzi Boga.