Дивлюсь та пишаюсь,наскільки буває важко але ментальність українця це коли ти не залежний,а справжньої людини яка живе на ції Богом даній землі ділитись своїми знаннями.Дякую
@bogdankushlyk3 ай бұрын
все що знаю - все розкажу. секретів ніяких. всі мають бути багаті. тільки тоді заживем добре.
@kkkoooaaannn52222 ай бұрын
Не зависимый когда есть мани мани, а у холопа на 2980 грн, зависимость до гроба
@musd8807Ай бұрын
@@kkkoooaaannn5222 мысли орка
@Romzes_Pra3 ай бұрын
Коментар на підтримку цього каналу. Дякую вам за відео та роботу 💙💛 🇺🇦🇺🇦🇺🇦
@bogdankushlyk3 ай бұрын
дякую
@ВіталійЛапко-о1щ3 ай бұрын
Дуже корисна інформація! Успіху вам у ваших справах!
@bogdankushlyk3 ай бұрын
дякую
@sweetest.potato3 ай бұрын
Дякую за відео! Це було дуже очікуване відео. На жаль, монтажники переконували, шо оптимізатори не дають потрібного ефекту в гібридних системах. Тепер треба думати як замовити.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@sweetest.potato Алібаба, АліЕкспрес. Я навіть кілька посилань навів у описі.
@user-ms1dc3ct9q2 ай бұрын
Вітаю! Дякую за цікаве відео та корисну інформацію! Є питання, чи буде працювати насос 1,5 кВт у свердловині коли сонячна станція буде працювати у повному резервному живленні?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@user-ms1dc3ct9q у мене працює, правда чуть менш потужний. Тож якщо у вас буде на інверторі запас по пусковому струму, а також якщо батареї витягнуть подати той струм який треба на розряд - все працюватиме.
@user-ms1dc3ct9q2 ай бұрын
@@bogdankushlyk Дуже дякую!
@skaliyihor69423 ай бұрын
Цікаво інформативно. Дякую. Якраз починаю входити в цю тему. Буду сам будувати от тому і тре всі нюанси вивчити
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@skaliyihor6942 будь ласка
@ВетальЗозуляк3 ай бұрын
@@skaliyihor6942 пропрацювавим в польші три роки на сонячних панелях маю чималий досвід по монтажу тому і хотів підказати, вибачти якщо чимось образив.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@user-mk8eg6vx9c та ніяких образ. просто петля з 2-3 витків навіть при напрузі на масиві в 600-700 вольт не зробить магнітного поля яке матиме якийсь наслідок. якщо ви монтажник то мали б то знати. просто в поляків (і не тільки) інший стандарт і вимога - там має бути все красиво для пожежника який потім прийде те все інспектувати. ну і далі, не забувайте також що панелі мають мати заземлення. і землиться також і весь дах разом з ними (якщо металевий). тому всі зайві потенціали втікають у землю самі собою, тому не буде там ні мікрохвильовки, не буде там проблем з петлями також от ніяких, зовсім. в нас слава Богу до багатьох дуростей які є в європі ще не дойшли, але ймовірно таки дойдуть...
@skaliyihor69423 ай бұрын
@@bogdankushlyk хмм за заземлення незнав, яби бачив шо є позначка на каркасі. Дякую проведу. Дах в мене рубероїд то нема що заземляти ч в багатоповерхівці буду ставити панелі))
@ВетальЗозуляк3 ай бұрын
@@skaliyihor6942 за каблі від панелий внас вимагали щоб їх розмотували, по заземлинню все залежить від грунту забивали спіціальні штирі для заземлиння оцинковані якщо земля чорнозем або інша 3-6прентів по 1,5метра, але якщо пісок то і по 20штук забивали , вимога від енергетиків була небільши 10 ом, звісно кабиль тягнули заземлиня і на дах до профілів і навіт до миталевих конструкцій які забетоновані в землю.
@petror81683 ай бұрын
Дякую за відео, дуже інформативне, я тільки вивчаю тему енергонезалежності тому мало розумію. Скільки у вас кв інвертор?
@petror81683 ай бұрын
Я купив 6 кв інвертор deye, і на сайті в них ще є мікроінвертори
@petror81683 ай бұрын
Але трохи відрізняється від тих що у вас на відео, нажаль фото не можу додати сюди
@bogdankushlyk3 ай бұрын
у мене 10кВт, трифазний Deye. у мене на відео оптимізатори. мікроінвертори то трошки інше, але з ними теж можна гарно розвинути систему. зокрема їх можна подати на GEN-port в режимі MicroInv Input.
@Lyopa22 ай бұрын
Дякую. А ці оптимізатори можно якось підключити до інвертора чи окремого хаба - щоб мати інформацію по кожній панелі? Як у тих же HoneyBee
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@Lyopa2 теоретично так. Але я того не замовляв.
@Lyopa22 ай бұрын
@@bogdankushlyk зрозумів
@mixmax19823 ай бұрын
Поділіться де купити і ціна одного? Дякую за дуже детальне відео❤ Має старіший стрінг на 3.6кВт - хочу туди теж таке, бо є часткове затінення
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@mixmax1982 у описі під відео є посилання на декілька варіантів
@Slava_Ukraini322 ай бұрын
Тобто при наявності оптимізаторів можна ставити панелі направлені на Схід та Захід на один трекер?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
так. саме так. без втрати по виробітку. оптимізатор має бути під кожною панеллю.
@helgtkachenko45912 ай бұрын
Доброго дня! Звернувся до Авангард солр по оптимізатори, а вони кажуть що не продають і на їхньому сайтф їх нема?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
то буде тільки під замовлення і якщо вам не 1-2 їх треба. ну але якщо чесно - можете брати ті що я посилання давав в описі до відео.
@user-brehunec3 ай бұрын
Респект за контент ❤
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@user-brehunec дякую
@daniilborschanskij10143 ай бұрын
Доброго дня, Богдан підкажете будьласка як дея відображає моніторинг оптимізаторів, на скільки я зрозумів дея інвертор та дея оптимізатори повині передавати данні на дея клоуд чи солорман
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@daniilborschanskij1014 ніяк, Дана версія оптимізаторів без моніторингу. Є версії з моніторингом, чуть дорожче
@DenisMakarovPersonal3 ай бұрын
Рад за вас что все наконец-то заработало , но вообще желательно сначала планировать для таких крыш , отдельные мппт использовать с самого начала , много денег сэкономит. Вы по факту 2 раза купили солнечные панели.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
ну не 2 рази... трошки значно-значно менше звісно. але так - по факту треба було ще в 2015 коли робився проєкт будинку передбачати форму даху під панелі. тоді не було б такого нюансу як зараз. ну але все як завжди - "всє ви умниє потом"
@volodyakan51112 ай бұрын
Вподобайка за цікавий контент. Мабуть, ваший канал найкращий по темі альтернативної енергетики в країні.
@bogdankushlyk2 ай бұрын
та ну, перестаньте. є купа інформації значно кращої ніж моя. я серйозно
@volodyakan51112 ай бұрын
@@bogdankushlyk ну ви ще й скромні :) Може ви вже висвітлювали цю тему, але я ще її не знайшов: яка виробка енергії взимку ? Чи є десь графік Реальної виробки СЕС протягом року на широті Києва ? Літом вірю що все Ок, а які реальні цифри взимку ?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@volodyakan5111 в грудні буде 10% від того що в липні чи у серпні. грудень то найгірший місяць. але загалом ось калькулятор, досить точний, в мене навіть по факту чуть більший виробіток ніж цей калькулятор показує: re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html
Батарейки едут? Ждем обзора. Удачи и спасибо за роботу.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@mrachnyak1405 їдуть
@romandubovik2393 ай бұрын
Ціна на оптимізатор дуже кусається, має сенс тільки якщо немає можливості поставити в нормальному положенні додаткові панелі, або конкретно на пару панелей, що попадають в затінення. Ждемо через пару місяців більш точної статистики.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
так. мене найбільше цікавить жовтень до жовтня, листопад до листопада, грудень до грудня і січень з лютим також до відповідних місяців нового року. тоді буде найбільш повна і правильна порівняльна картина.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
я особисто на місяці з листопада по лютий включно очікую на мінімум +50% по виробітку від того що було. і так, я розумію, що доставив лише +20% панелей.
@ВасильВасиль-ь4б2 ай бұрын
Доброго дня! Підкажіть будь ласка. чи сонячний інвентор заміняє контролер заряду , чи ставиться те і те в сес?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
залежить від інвертора. Deye наприклад має вбудований сонячний контролер заряду, так само як і безліч китайських інвреторів. а от у Victron практично в ніякому (є лише окремі винятки) не буде контролера заряду.
@ВасильВасиль-ь4б2 ай бұрын
@@bogdankushlyk дякую за вашу роботу ,і відео дуже інформативні і змістовні! В планах хочу поставити сес, тому збираю інформацію.
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@ВасильВасиль-ь4б будь ласка. якщо володієте англійською вам до каналів Gary does solar а також до Solar with Martyna, можна і Everyday projects with Dave та Off-grid garage. Ці люди знають значно-значно більше ніж я, і я багато чого в них черпаю і для своїх ідей і проєктів також
@ОлегТкаченко-о4ц2 ай бұрын
Доброго дня. Підкажіть будьласка, чи можна гібридний інвертор на 6 квт, нагрузити сонячними панелями на 8 кВт?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
ймовірно що так. але ви маєте перевірити дві речі: 1. щоб не перевищувався Voc масиву по допусках інвертора (врахуйте температурний коефіцієнт 18-20%) 2. щоб не перевищувався Isc масиву (чи кількох, якщо вони паралельні) по допусках інвертора
@helgtkachenko45912 ай бұрын
@@bogdankushlyk Дякую!
@George-6-n3 ай бұрын
Дякую , також побачив вперше оптимізатори ,які встановлювала фірма разом з панелями під зелений тариф ,але не дуже розумів їх роль)
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@George-6-n ну тепер може є трошки відповідей на питання.
@George-6-n3 ай бұрын
доречі клієнт через додаток моніторив як вони працюють.У вас є така можливість?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@George-6-n ні, ці без моніторингу. Мені він не потрібен.
@George-6-n3 ай бұрын
Успіхів, планую і собі встановлювати панелі і опт , тільки ніяк не вирішу з потужністю інвертора 6 чи більше брати бо споживання, як правило за 3.5 кВт не перевищує, ви як на 10 ку вийшли ?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@George-6-n мені 10 по факту малувато. Буду доставляти ще один такий самий в паралель, удвох веселіше. Причина проста - все електро. І вода, і плита, і опалення, і все решта теж.
@ОлегТкаченко-о4ц2 ай бұрын
Доброго дня! Підкажіть., будьласка, якщо поле сонячних панелей на 10 кВт, то скільки в реалії воно дасть в оптимальному режимі о 12 годині влітку?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
влітку якраз буде чуть менше менше ніж в оптимальному режимі взимку, через температуру на поверхні панелі. але можете сміливо розраховувати на 92-94% від номіналу влітку і 94-95% взимку (за умов сонячного дня і оптимального кута і холодного повідря на вулиці). і також - це все за умови, якщо у вас інвертор не обріже прийом потужності з масива, тобто якщо він може прийняти всі 10 кВт і розпорядитись ними.
@musd8807Ай бұрын
@@bogdankushlyk якщо інвертор має два входи для сонячних панелей по 18А кожен вхід. Якщо я на один вхід інвертора 18А перевищу по сонячним панелям і підключу на 22А. Інвертор не згорить коли панелі будуть працювати на максимумі 22А?
@bogdankushlykАй бұрын
@@musd8807 я б так не робив. Параметр Isc перевищувати не можна
@user-gt453 ай бұрын
Вітаю, Богдане! Чи можете щось сказати про оптимізатори SUNWIN? На алі 1400-1700 грн.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
працюватимуть. головне дивіться уважно по техпараметрах щоб підійшли під ваші панелі.
@user-gt453 ай бұрын
@@bogdankushlyk панелі 38в, 12А, стрінг зібраний з 7ми послідовних, одна критично довго знаходиться в тіні. Десь близько півтори години, коли інші вже давно під сонцем. хочу її одну поставити через оптимізатор. Хоча зараз і так дуже дуже багато зайвої енергії. Я так розумію, що та штука буде пускати напругу мимо затіненої панелі, а при досягненні певних вольт-амперних характеристик на ній, підключить її теж до роботи?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
по характеристиках мають ніби підійти. оптимізатор працює так - він відбирає з панелі максимум що вона може віддати в дангих умовах, але при цьмоу тримає рівну напругу масиву - як того хоче МРРТ. тому ні, це не байпас діод який просто вимикає панель чи її частину, це таки оптимізатор, він працює ефективніше змушуючи панель віддавати все що вона може в даних умовах.
@oleksandrkah3603 ай бұрын
що Ви скажете про послідовно паралельне підключення панелів?Якщо вони розвернуті в різні сторони
@bogdankushlyk3 ай бұрын
якщо ті запаралелені на один МРРТ - буде погано. бо якою має бути напруга? по якому і куди розвернутому з паралельних стрінгів? та і відподвіно струм теж МРРТ не зможе назначити оптимальний для кожного із стрінгів в такому випадку. різниця у виробітку в такому сетапі як ви кажете в порівнянні із сетапом з оптимізаторами буде 40-45% на користь оптимізаторів
@osipmilya31073 ай бұрын
Вітаю. А яка вартість оптимізаторів? Шото не почув. Може прослухав
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@osipmilya3107 а я і не вказував. Від 32 до 70 доларів за штуку залежно від бренду, кількості, і місця де купляти.
@boryspatsiuk19753 ай бұрын
А де купляли, ссилку киньте Дякую
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@boryspatsiuk1975 у АвангардСолар, разом з доп панелями та з монтажем. Посилання не дам, ну бо його нема. Є в описі під відео посилання на інші, які можна купити вільно на Алі. SolarEdge і Tigo це відомі бренди які багато років продаються у світі.
@perapsa2 ай бұрын
Під скажіть будь ласка, якщо в місці де хочу будуватись, взагалі немає світла, з допомогою панелей можна там зробити повністю автономну систему?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@perapsa можна, але самих панелей буде мало. Треба додати гарного вітряка чи декілька + резервний дизельгена. Але повна автономність це реально.
@macasin2223 күн бұрын
Я щось тоді не розумію. Чому виробники панелей не випускають панелі з оптимізаторами? Може ті оптимізатори часто ломаються.
@bogdankushlyk23 күн бұрын
та ні, просто вони не всім потрібні ) виробників оптимізаторів насправді не менше ніж виробників панелей. але ж і не всі користувачі ставлять панелі в масиви. є купа застосувань по 1-2 панельки де той оптимізатор як 5-те колесо у возі - ніби і не шкодить, але і не сильно допомагає.
@macasin2223 күн бұрын
@@bogdankushlyk а на сьгодні результат є чи слаба генерація? У мене зараз 300ват сильно хмарно сонця нема. Панелі 3шт. сумарно на 1,5квт. Інвертор маст.
@bogdankushlyk23 күн бұрын
@@macasin22 ну є звісно. Мої додаткові масиви працюють в парі з основними. Задача яка ставилась виконана на всі 100%
@bilonozhko2 ай бұрын
Підкажіть, чи можна замовити в вас платну консультацію?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@bilonozhko та пишіть у вайбер/телеграм 0675017574. Якщо зможу допомогти - то допоможу.
@SergiiDumyk3 ай бұрын
В мене всі панелі підключені по 2 послідовно. Направлені в усі сторони, окрім півночі ) Затінення нема. Чи є сенс в оптимізаторах?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@SergiiDumyk не знаю. Вам вирішувати. Порахуйте втрати, потенційний приріст і приймайте рішення.
@ВасяДячук-е3ы2 ай бұрын
Чудове відео, спасибі вам. Хотів би дати пораду, я читав в мануалах до інверторів, що PV вимикач інвертора під навантаженням вимикати не можна, бачив що ви так зробили на відео.
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@ВасяДячук-е3ы цікаво. Не бачив такого в мануалах. А для чого ж тоді цей розмикач якщо ним не користуватись?
@ВасяДячук-е3ы2 ай бұрын
@@bogdankushlyk ніби як для екстренних випадків, а в нормальному режимі варто відімкнути PV в налаштуваннях інвертора, ( або автоматичним вимикачем який стоїть в ланцюгу PV) а потім розмикати вимикач інвертора без навантаження. Але в Deye такої рекомендації не бачив , проте Huawei на цьому наголошують.
@volodumurkalunyak4651Ай бұрын
@@ВасяДячук-е3ыякщо так, то Deye має мати вимикач на 2 групи контактів: сигнальна (дозвіл роботи MPPT трекерів) яка відмикається раніше і силова (підключає силовий вхід до них).
@oleksandrkah3602 ай бұрын
Чи оподатковуются оптимізатори?тепер мін.це 40 дол.Чи брати по одному?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
вони не мають ніяких преференцій в моєму розумнні. але краще проконсультуватись з митним брокером - по якому коду їх митнити будуть.
@Pvaleriy2 ай бұрын
В даному господарстві використовується вітрячок? Він підключений до дейешки? Може десь розказували про нього?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
І не один. Ситуація постійно міняється, бо я ще продовжую вибудовувати і перебудовувати все. Наразі в роботі 3, і один тимчасово на тесті. Поки всі через контролер на проміжний блок батарей, і далі батарейний мережевий інвертор віддає все на Деє через генпорт. Але був і напряму через мережевий інвертор на генпорт один поданий.
@Pvaleriy2 ай бұрын
@@bogdankushlyk які використовуєте вітровики якщо можна коротко щоб почитати)
@bogdankushlyk2 ай бұрын
3 невеликих іграшки: 1. S3, 1.3 м діаметр 2. M3, 1.65 м діаметр 3. самробка розміром з M3, теж 1.65м діаметр і кілька більших: 4. FT-1000, 2.5м діаметр - зараз знятий для профілактики і перехду на інше посадочне місце 5. FT-2000, 3.2 м діаметр - щойно запустив на тимчасовому місці, поки йому основна мачта дороблятись буде 6. ще приїде за 3 місяці десь М8 (2.3 м діаметр). оце буде весь сетап що вписується у виноградник, розділені трошки по висотах, та по сторонах щоб не заважали одні одним.
@МихайлоМ-н7э3 ай бұрын
Скільки коштують? Іде можна купити такі? Дякую
@bogdankushlyk3 ай бұрын
в описі до відео є посилання на декілька аналогів. конкретно такі Deye SUN-XL02-A можете купити на Алібабі або під замовлення у будь-якого дилера Deye. ціна на них - як пощастить, від 45 до 60 доларів можуть зарядити за одиницю.
@Nubloid10 күн бұрын
Треба було робити односкатний дах, якщо хотіли займатися альтернативою) А за такими "курятниками" дуже багато затрат та не можливо задіяти усю площу. А так в угоду дизайну, приходться чимось жертвувати.
@bogdankushlyk10 күн бұрын
@@Nubloid та і так непогано вийшло насправді
@ПавелТ-п5щ3 ай бұрын
У меня тож стоят оптимизаторы "медоносная пчела" работают, про прирост не скажу так как сразу ставил, но вопрос в том что когда все заряжено и покрывают дом заливать больше некуда))
@bogdankushlyk3 ай бұрын
ну то ж інша проблема, коли все заряджено ) треба мабуть доставляти акумуляторів. але ханібі теж працюють і особливо добре у зимовий період.
@SilverRainSRАй бұрын
Цікава тема. Але має сенс коли місце під панклі вже закінчилось. Бо пройшов за посиланням - $50 один оптиміхатор, це збільшує вартість кожної панелі в 1.5 рази. Думаю на ті кошти краще докупити панелей ))
@bogdankushlykАй бұрын
@@SilverRainSR це також якщо ті панелі є куди доставляти в ті самі площини
@volodumurkalunyak4651Ай бұрын
А панель + установка + кабелі + інвертор (1/n його вартості , n - кількість панелей) проти панель + оптимізатор + установка + кабелі + інвертор (знову-ж таки 1/n вартості) аж настільки сильно відрізняється???
@volodyakan51112 ай бұрын
Пару питань: 1. Оптимізатор піднімає напругу до потрібного рівня за рахунок зниження струму ? 2. Оптимізатор треба ставити на кожну панель, яка може затінюватися чи можна поставити один оптимізатор на 2, 3, 4 панелі що синхронно перебувають в тіні ?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
1. так, але лише по одній своїй конкретній панелі 2. один оптимізатор - одна панель. але є і такі оптимізатори, що на дві панелі чи на 4 панелі. можна ставити на окремі панелі, можна на всі панелі з масиву. можна на через одну, як вам зручно. як правило якщо задача - затінення - то ставиться лише на ті що можуть отримувати тінь.
@7779-w9o2 ай бұрын
Сонячні панелі заземляли?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@7779-w9o так, разом із блискавкозахистом
@lEuroSportl3 ай бұрын
Чекаю більш детально про різновид панелей і рейтинг брендів, дякую
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@lEuroSportl цікава тема. Подумаю.
@lEuroSportl3 ай бұрын
@@bogdankushlyk до ціеїж теми які брати 400+ чи 500+
@bogdankushlyk3 ай бұрын
зручніше оперувати меншими
@Vasyl_Romanovuch3 ай бұрын
Підскажіть на скільки можливо перенавантажувати інвертор по сонцю? В мене Deye 12 к 3 ф. На ньому написано максимум 15.6 к по сонцю. Поле в мене виходить 17к. Наскільки це шкідливо і яка в Вас ситуація?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@Vasyl_Romanovuch подивіться опис на офіційному сайті. Вашому Деє можна 22 кВт панелей легально. 15.6 - то те що він витягне і обробить одномоментно.
@VASYL.MELNYK3 ай бұрын
Якщо напруга 550 вольт і струм у межах мппт, то все буде ок. Якщо напруга за 600 і панелі стоять на південь з зимовим кутом, то зимою може згоріти мппт
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@VASYL.MELNYK не згорить якщо Voc не перевищено. Але краще мати запас. Хтось вираховував що запас треба мати у 18.6%. для мого Deye з межею Voc у 850 все що нижче 692 вольт по масиву у холостому ходу має бути добре. Тож якщо вірити цій цифрі, то йому з запасом влізе 692/49.5 = 14 панелей по 550 ват (за умови Voc панелі 49.5), ну або 7700 ват на масив. А таких масивів можна три, тобто 23 кВт вже виходить. Тому дозволених 20 кВт набрати легко не вилазячи за жодні допуски навіть з запасом.
@Vasyl_Romanovuch3 ай бұрын
@@VASYL.MELNYK написано що максимальна напруга 800V напрямок на південь кут 40 гр
@bogdankushlyk3 ай бұрын
www.deyeinverter.com/product/hybrid-inverter-1/sun5-6-8-10-12ksg04lp3.html так, таки 800. 850 то у новій серії SM2, я мабуть з нею сплутав. ну ок. викиньте по панельці на стрінгу з мого попереднього розрахунку. все одно 20 кВт з запасом виходить, ну бо 21.5 виходить без запасу. тобто по 12 панелей по 550 ват кожна на стрінг (а їх три) - легко і з гарним запасом ще.
@JohnEl2 ай бұрын
чому немає гідроізоляції під профнастілом і сіток від птахів?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@JohnEl кожен гвинт-шуруп має по два гідроізоляційних елементи. Під металом своя гідроізоляція окрема. Сітки від птахів не потрібні.
@JohnElАй бұрын
@@bogdankushlyk гідроізоляція треба під металом не від протікань, а від конденсату на сучасних будівлях
@bogdankushlykАй бұрын
@@JohnEl ну так для цього є супердифузійна мембрана. Вона під металом має бути обов'язково. Звідки ви взяли що у мене її нема?
@JohnElАй бұрын
@@bogdankushlyk не побачив щось...
@bogdankushlykАй бұрын
@@JohnEl так а як її має бути видно, якщо воно все під металом та закрите з фронту підшивою? На козирку-навісі над вхідними дверима її видно лише тому що там підшива не готова, ну бо руки ніяк не дойдуть, та і не горить воно доробляти навіс.
@ВетальЗозуляк3 ай бұрын
Оптимізатори ставлять тільки на ті панелі на які падає тінь на всі непотрібно, а якщо на кожну тоді бажано ставити інвертор хуавей там тоді риєструєтся кожна панель окремо тоді на аплікації кидно як працює кожна панель. І ще кабеля на панелях потрібно всі відкрити і вирівняти, а у вас на кожні панелі залишили індукційну петлю .НАДАХУ ЦЕ ДУЖИ НЕБЕЗПЕЧНО ТАМ ВЕЛИКИЙ ВОЛЬТАЖ, А У ВАЗ НА ДАХУ МІКРОХВИЛЬОВКА.8
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@ВетальЗозуляк це якщо задача лише затінення виправити - тоді так. А якщо різні скати як у мене - тоді на кожну. Також, якщо поставите лише один - то забудьте про виправлення часткової деградації, часткового засніження чи часткового забруднення - тоді оптимізатор один теж не врятує.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
А про мікрохвильовку і про петлі - можна я промовчу краще?
@ВіталійЛапко-о1щ3 ай бұрын
Це правда?
@andriygaletski6382 ай бұрын
Я різні поля (різні скати) чіпаю на окремі мппт входи так оптимальніше і надійніше і дешевше. Оптимізувати то в теорії класно але на практиці дорого. Сумніваюся що оптимізаьори себе виправдовують.
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@andriygaletski638 а якщо зайняті всі МРРТ, що тоді?
@БорисЧернега-ч7ж2 ай бұрын
Якщо на усіх панелях оптимізатори - як вони знають кожен окремо,, який струм видавати
@bogdankushlyk2 ай бұрын
бо в кожному свій МРРТ
@stankoprom_kiev3 ай бұрын
Доброго дня. Є питання. В інверторі один вхід/вихід РV. Чи можу я завести одним входом 2 стрінги панелей з різною кількістю панелей (наприклад 8+4)? Панелі всі однакові Дякую
@bogdankushlyk3 ай бұрын
завести можете, але працювати нормально воно не буде. 6+6 буде. і то якщо: 1. всі панелі дивляться в одну сторону 2. якщо струм по входу інвертора дозволяє х2 від струму одгного масиму панелей. дивіться на шильдіку який там струм у вас при Pmax і його множте на два і тоді звіряйте чи можна таке інвертору. а також варто перевірити чи можна інвертору х2 Isc подавати.
@НиколайЗум3 ай бұрын
@@bogdankushlyk А якщо одне поле на південь а друге поле на захід? Як таке краще підключити.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
або на два МРРТ трекери (якщо інвертор їх має), або якщо має лише один МРРТ - то через додатковий сонячний контролер можна вирішити цю задачу. ось наприклад такий, якщо задача 2-4 панельки докинути на інший скат: s.click.aliexpress.com/e/_DkAOfD7
@stankoprom_kiev3 ай бұрын
@@bogdankushlyk Дивляться всі в одну сторону, місце є де розгулятись ) Якщо 6+6 то холостим ходом набираю +/- номінал 310В (із максимально заявлених 500В) от це і турбує. Якщо 12 послідовно то вилажу за 500В заявлених (625В). Ампераж х2 дозволяє, вилажу тільки потужністю на 400Вт (думаю не критично)
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@stankoprom_kiev 310 вольт це нормальна напруга холостого ходу. МРРТ машого інвертора мабуть з 50-60 має працювати. нема про що переживати. робіть 6+6 і буде добре
@GasGreg3 ай бұрын
Думаю що "вольт-у-вольт" при розімкнутому DC на інверторі ви бачите тому, що два входи стрінгів на PV1 в інверторі тупо запаралелені на платі до розмикача. Моя дея 12 квт з трьома мппт (по 2 стрінга на кожен) так і має просто закорочені попарно входи. Мабуть варто міряти з розімкнутими запобіжниками.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
таки хтось помітив ) але я вас розчарую, бо то я лише для кіно не розірвав розмикачі. а насправді перед першим пуском все те саме було виміряно при розірваних запобіжниках. і не повірите - все так само - вольт у вольт.
@GasGreg3 ай бұрын
@@bogdankushlyk та не розчаруєте ви мене! )))). Чогось люди автоматично сприймають багато коментарів як закид в їх сторону, що роблять щось не вірно. Зовсім не для того писав свого коментаря. На справді просто ділюся своїм довідом і черпаю досвід в інших. Цікава річ ті оптимізатори. Сам до них придивляюся. Але трохи дорого ще. Думаю ринок скоро сам запропонує панелі з вбудованими оптимізаторами (якщо вже не запропонував...)
@GasGreg3 ай бұрын
також цікаво про що свідчить однакова напруга ХХ на стрінгах, в яких панелі по різному інсольовані... Тут же ж напруга просто послідовно додається...
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@GasGreg та без образ. Це помітили двоє наразі - ви і один електрик. Поки все. І це добрий показник насправді . Дорого - так, згоден. Ну але альтернатив не так багато.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
Про напругу. Оптимізатори її чудово підрівнюють. Ну бо на одному масиві 3 панелі з азимутом 68 і з кутом 55 та 5 панелей з азимутом -22 та з кутом 33. А на другому масиві 4 панелі азимутом -22 з кутом 33 та 4 панелі з азимутом -22 та кутом 30. І ось на обох масивах напруга холостого ходу по факту однакова. Це спрощує роботу для МРРТ в результаті.
@Rishalo3 ай бұрын
А врахувати додаткові панелі які поставили?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@Rishalo не зрозумів питання
@Rishalo3 ай бұрын
@@bogdankushlyk ви порівнювали панелі до і після оптимізаторів але не врахували 5... Що доставили
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@Rishalo це не так. У останній табличці порівняно за 1, 2 та 8 число стан "як було" та стан на зараз коли є +20% доставлених панелей на абсолютно різні кути, я ж про це згадував. Цікаво мені яким чином я міг не врахувати доставлені панелі, якщо вони видають свою потужність разом з усіма іншими що були до них на тих самих масивах? Ви гадаєте що є якийсь спосіб їх виокремити?
@hertsyk2 ай бұрын
дякую
@aaaa868593 ай бұрын
Питання перше: плрівняння ефективності сонця і вітряка. Питання друге: чого не оброблена обрешітка під металочерепицею?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
1. 1:5. на користь сонця у загальнорічному виробництві. але з 1 листопада до 28 лютого буде 70% днів коли 1 номінальний кіловат (важливо щоб чесно порахований) вітряка видаватиме більше ніж 1 кВт сонячних панелей. 2. бо то лише малі навіси. там не вистачило сил чи що... на даху все оброблено, я свого часу задовбався мазюкати, а на козирках вже плюнув. хоча тут абсолютно ваша правда, бо у коньки хати прилітало десь у березні 22 року дві 80 міни. і саме тому що все було оброблено пожежі не було ніякої. довелось замінити трошки металевих листів і пару обрешітних дошок, звісно і мембрану перестелити, але то дурниця в порівнянні з тим що могло б бути якби була пожежа.
@F35T3 ай бұрын
скільки коштувала робота по монтажу?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@F35T 800
@VASYL.MELNYK3 ай бұрын
@@bogdankushlykпо 200 баксів кожному монтажнику і 200 директору :)
@bogdankushlyk3 ай бұрын
за три дні роботи - між нами кажучи - це насправді досить недорого. ну бо реально хлопці працювали десь по 6-7 годин на день, тобто 3х3х6,5 = 58,5 години. відповідно година роботи обійшлась у 800/58,5 = 13,67 долара, або 567,5 грн приблизно. порахуйте тепер скільки з вас просять за годину роботи на СТО, у лікаря, і так далі.
@СтикерПлюс2 ай бұрын
Здравствуйте, Богдан, от вашего видео просто без ума дипломированньій инженер Евгений Еременко. Рекомендую посмотреть.
@sm-user3 ай бұрын
На козирок бурулька не впаде?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@sm-user не повинна. Горище не опалюване, тому не бачив ще бурульок... Та і утеплення даху ніби добре зроблено.
@taraspavlyk49323 ай бұрын
Прикольно получилось!) вітаю! Цікаві штуки, але виникло таке питання: Якщо який з них згорить (якщо це повишайка, то він пропускатиме транзитом), то користувач про це навіть не знатиме. Цікаво було б його внутрішній світ побачити, чи є там, скажім, електролітичні конденсатори, які не люблять тепло і не є довговічними. І не знайшов ніде розборки таких оптимізаторів.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@taraspavlyk4932 ну можна спробувати купити один і розколупати його.
@taraspavlyk49323 ай бұрын
@@bogdankushlyk теж про це подумав🤣 Може таке зроблю, як трохи часу з'явиться)). А ще краще б знайти спалений, щоб не знищити робочий, якщо там все залито компаундом і нерозбірне. До речі, одні халтурщики-монтажники колесі панелі монтували і розв'язочні діоди китайські, аля 30А🤣, хотіли встановити по 50$ за штуку!)) Я теж такі купив на алі для тесту, бо розумію, що навіть якби той діод був золотий, то він не зможе розсіяти таке тепло, будучи в пластиковому термосі. Я подав на нього не 30, як заявлено, а всього 20А і він за хвилину розігрівся до 200⁰ і пробився. Став простим провідником. От так вони людям тих діодів наставили, вони в перші хвилини пробились і тепер просто поля спаралелені працюють без жодної розв'язки.
@taraspavlyk49323 ай бұрын
До речі, всього при 20А на тому діоді виділялось 34Вт тепла!!! А що було б при 30А?🤣 34Вт, то вже треба добрячий радіатор і кулер, щоб остудити, а не пластикову трубку, герметично закриту))). Скинув китайцю фото тих замірів і він без питань всю суму повернув.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@taraspavlyk4932 цікаво. Бо байпас діоди за замовчуванням у панелях встановлені, у всіх без винятку панелях які зараз продаються. Ну крім гнучких хіба
@taraspavlyk49323 ай бұрын
Це діоди для розв'язки двох полів на однотрекеровий інвертор ставили. Поля в різні напрямки дивились. Виглядають вони, як "тато-мама" mc4 роз'єма.
@akaigx96 күн бұрын
Чомусь не видно згори навіть причин для якогось там затінення.
@bogdankushlyk5 күн бұрын
кукушка тінить будь здоров на сході і на заході
@akaigx95 күн бұрын
Я правильно зрозумів, що якщо більше одного байпас діода на панелі то тоді слід використовувати оптимізатор?
@bogdankushlyk5 күн бұрын
@@akaigx9 та ні. Чим більше байпас діодів тим краще панель справиться з затіненням і без оптимізатора. Бо байпас діод вміє сам вимикати частинку панелі з виробництва. Але що робить оптимізатор - він не вимикає частинку панелі - він витискає максимум із затіненого шматка.
@akaigx95 күн бұрын
@bogdankushlyk Чи не звертали увагу на 4 чи 6 кв. міліметрів перерізу у оптимізаторів? Бо важко зрозуміти як оптимізатор має доступ до затіненого місця.
@bogdankushlyk5 күн бұрын
@@akaigx9 переріз треба дивитись параметри конкретного оптимізатора. На Deye та на тих що я сьогодні показував - там 4мм2
@michalctakanych3 ай бұрын
Что сразу видится - зимой со снегом и наледью буде дуже незручно.товарищ живет только с солнца с 2005г.Через год сделал по крыше,два полных этажа, мостки из метало конструкций с лестницей на землю.Доволен как слон.Сам я туда подымался,но трезвому не понравилось.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
та я і не збираюсь туди взимку лазити. влітку ще можна, і то поки не сильно пече. сніг чистити не буду. для того і оптимізатори тепер стоять щоб панель працювала на всю свою можливість будучи частково вкритою снігом. та і нові 5 панельок стали чітко на кути 55 градусів, тобто там снігу не буде можна вважати що ніколи.
@michalctakanych3 ай бұрын
@@bogdankushlyk Так было это почти пол жизни назад.
@Andrii_Kokots3 ай бұрын
Ця тема взагалі дуже для мене цікава, продовжуйте, дякую ❤️
@bogdankushlyk3 ай бұрын
обов'язково
@AlexB-ef3yc3 ай бұрын
А чи не дешевше було б позбутися мансарди/ переробити дах?))))
@bogdankushlyk3 ай бұрын
точно ні. разів так у 4-5 ні. якщо не більше.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
ні, промазав. мабуть все таки разів у 14-15. якщо додати часовий ресурс. бо то я звик все собівартостями міряти строго по матеріалах...
@VASYL.MELNYK3 ай бұрын
Скворешників набудують, а потом з полями граються 🤣 Була б двоскатна - було б сильно простіше
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@VASYL.MELNYK так, і це теж правда. Коли проєктувався будинок ніхто про панелі не думав взагалі що вони колись будуть.
@VASYL.MELNYK3 ай бұрын
@@bogdankushlyk так а скворешники скільки ці коштували - там роботи купа з ними, а витрати матеріалу на підрізку, а втрати тепла через еркер, а сніг на єндовах, я коли будувався то як почитав за це все нічого іншого ніж двоскатка просто не хотів будувати, зато зараз панелі став скільки хочеш. Дружина правда тринділа розказувала що сарай побудував, але аргумент що з середині не видно, а що думають інші мені в приницпі пофігу
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@VASYL.MELNYK ну я робив то сам. Звісно мізків воно вит...ло чимало, бо підрізки непрості. Але якщо чесно, я не пошкодував ні разу - так воно хоч вигляд має. Краса вимагає жертв. Хоча зараз якби я проєктував будинок, я б це робив чуть інакше, зразу було б + 2 інтегровані мачти під вітряки і дах був би спроектований під оптимальну кількість панелей одразу.
@vidivana3 ай бұрын
@@bogdankushlyk В такому випадку згадується "- Навіщо кеди купив на зиму замість валянків? - Зато красіво!"
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@vidivana купляйте собі валянки. Я роблю так як вважаю за потрібне. Бо мені тут жити. А вам якщо подобається сарай - живіть у сараї.
@oleksipro3 ай бұрын
який градус даху що вони так вільно ходять?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
основний кут 33. а на кукушці там 55
@VASYL.MELNYK3 ай бұрын
Та насправді воно не так то вільно - я свої панелі сам монтував, у мене приблизно такий самий кут - більше години побігати по ньому не сильно виходить - нога боліти в стопі починає.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@VASYL.MELNYK то Олексій питає, бо ми з ним удвох на його 45 градусному даху ухекались трошки десь місяць тому, коли монтували десяток 400-ватних панелей. то тут кут 33 виглядає в порівнянні як заіграшки. я коли відео знімав з вершка даху - то я там взагалі без страховок сидів (тільки дружині не кажіть). хлопці на шнурках, ну бо їм важче і дві руки треба.
@NOWAR20243 ай бұрын
если помниш давным давно я советовал тебе добавить панелей по максимуму и подлючать их через паральную схему с диодами чтобы защитить от тени тебе тогда идея незашла от слова совсем но теперь появились умные диоды и идея тебе теперь зашла еслибы ты тогда меня послушал и нашол в продаже эти умные диоды то оно давнобы так работало правильно а не коекак как было до этого ты долго нехотел слдушать мои советы с растяжками теперь типа сам дошол до идеи что они таки нужны на теряки но лиш после того как один ветряк свалил столб НЕХОЧУ ВАНГОВАТЬ придумуй дальше шонибуль и сам ато про меня даже неупомянул ...
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@NOWAR2024 діоди не вирішать проблему з різнонаправленими скатами. А так, байпас діод за замовчуванням в кожній панелі стоїть, по 3 шт на панель. Просто оптимізатор в порівнянні з діодом ще краще відпрацьовує
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@NOWAR2024 і про розтяжки. Якби на тих мачтах залишились малявки - я б і не додавав розтяжки ніколи. А оскільки там пропишуться машини з діаметрами 2.3м (замовлена цього понеділка), і 2.5м - то без розтяжок ніяк. Я досі не впевнений чи стане туди 3.2 тимчасово, але спробую, бо кортить перевірити.
@NOWAR20243 ай бұрын
@@bogdankushlyk диоды решают абсолютно любую проблему но только если проблемные панели подключаются паралельно основному масиву и когда они затенены их диоды просто отсекают от масива
@NOWAR20243 ай бұрын
@@bogdankushlyk а вот умные диоды работают иначе они непросто отсекают паралельные панели но и последовательные высекают из масива чтобы они немешали а ток шол не по проблемным панелям а по этим умным диодам я незнаюю как они устроены но знаю как они работают
@bogdankushlyk3 ай бұрын
ну так це і є байпас діод. він є у кожній сучасній панелі і не один. в моїх по 3 штуки таких на панель, відповідно можуть відсікати її блоками по 33%, ну але лише вертикальними (так як доріжки попаяні). а от оптимізатор інакше зовсім працює - він не відсікає, він відбирає все що може, його ефективність у порівнянні з діодом/діодами + 50-150% виробітку у поганих для панелі умовах.
@oleksipro3 ай бұрын
а чого дах сірим став? грибок?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
ні. поле і пилюка з нього. періодично отаке таке буває: kzbin.info/www/bejne/b4qZmHqfrrGHqqM
@ximiks23403 ай бұрын
Дуже дорога така штука
@bogdankushlyk3 ай бұрын
так, недешева, але ж і роботу яку робить.
@ximiks23403 ай бұрын
@@bogdankushlyk я бачив щось подібне на аліекспрес
@bogdankushlyk3 ай бұрын
так я у описі відео дав посилання на кілька прикладів саме з аліекспрес, бо там їх найпростіше купити. SolarEdge і Tigo зокрема - то дуже відомі бренди які займаються цим вже багато років.
@ximiks23403 ай бұрын
@@bogdankushlyk це у вашому випадку можливо і стоє цю штуку ставити в мене будинок споживає до 20 кВ в сутки інвертор Дея 6 кв. Панелей два поля по 8 панелей райзен 410. А якщо понадобиться добавити панелей на інше поле то я планую просто покинути дешевий мррт контролер який буде працювати тільки на зарядку акумулятора, бо на інвертор вже багато не докинеш панелей там потолок 7800 ват
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@ximiks2340 все правильно. кожен випадок треба рахувати індивідуально.
@ВитарРовер2 ай бұрын
Оптимізатор це діоди...діоди Шотки включені паралельно сонячній панелі...В сучасних панелях діоди Шотки стоять в отій маненькій коробочці...стоїть їх 3 штучки..Так що панелі по замовчуванню вже оптимізовані...Весь стрінг не *лягає* коли закрити частину...або панель повністю...А ось оптимізатори на кожен стрінг..це ті ж самі діоди...але включені вже послідовно панелям...там напруга до 1000 вольт..і струм 10 - 20 ампер...але є варіант обійтися і без них...варто просто спустити ще пару кабелів...і оптимізувати це все в інверторі...в інверторі є 3 або 6 пар конекторів для входу...
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@ВитарРовер ні, ні і ні. Оптимізатор той який я показував має МРРТ, і так, діоди теж, тому що він вміє вимкнути панель повністю також. Але суть діодів що вони просто вимикають частину або все. А тут трошки не так - тут з панелі витягується максимум виробітку не просаджуючи наругу решти масиву.
@ВитарРовер2 ай бұрын
@@bogdankushlyk Згоден... А ціна одного яка? 40 - 50 $... зараз панель на 450 ватт коштує стільки ж ... Вибачте, не бачу сенсу в боротьбі за 1 кіловат витратити 1000 $ ...плюс демонтаж-монтаж...і що можна *витягнути* з панелі якщо вона в тіні ? 20 - 40 ватт ?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@ВитарРовер ну нема та і нема, я не сперечатимусь. Просто додаткову панель всунути просто так нікуди. Тому не зовсім коректне порівняння.
@SansHAPАй бұрын
@@ВитарРовер це які панелі коштують стільки?
@ВитарРоверАй бұрын
@@SansHAP Працюю в Німеччині, панелі подешевіли в двічі..На опті і по 50 зустрічаються...а так 65, 70, 75, евро...
@АлексейЗ-е1г3 ай бұрын
Чиста реклама. Достатньо було б одне поле розділити на дві рівні половини і одну з них обладнати оптімізаторами, ці половинки підключити до двох різних входів інвертора і за добу булоб ясно, що воно дає. А порівнювати параметри видобутку струму за різні дні з різними зовнішніми температурами повітря, тобто з різмними кпд панелей, не коректно.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
я от зовсім не зрозумів реклама чого? якщо мого каналу - то маю на це повне право. якщо оптимізаторів - то ні, бо мені пофіг. робіть як вважаєте за потрібне. якщо Авангард Солар - то це теж не реклама. бо реклама характеризується оплатою, а вони мені за це нічого ніколи не платили. я їх рекомендував і буду рекомендувати як просто одного з найбільш порядних інсталяторів в Києві та області. таких ще пошукати треба. а те що ви пропонуєте не має жодного сенсу під собою. вникніть у ту єресь що ви пишет: - порахуйте затрати на декілька монтажів демонтажів щоб провести той експеримент. нагадаю - це треба робити утрьох!! - порахуйте затрати на вимкнення частини станції для проведення тесту, ну бо так просто "ці половинки підключити до двох різних входів інвертора" не вийде. там третинки. тобто третинка у вас завжди буде простоювати. - порахуйте часові втрати на закупівлю частини оптаимізаторів і докупку другої чатсини... і подумайте нарешті чому те що ви сказали не варте того щоб цим займатись. я прекрасно розумію що порівняння зроблене в умовах НЕ НА КОРИСТЬ оптимізаторів. я спеціально так зробив, порівнюючи їх роботу у перший же день на противагу трьом найкращим дням серпня - щоб чітко було видно що ж вони зможуть. і я прекрасно розумію що правильно порівнювати треба липень до липня. червень до червня. сидіть і чекайте рік тепер. зроблю і таке поірвняння.
@ВолодимирРоса-ж4в3 ай бұрын
Довго слухав. Мабуть не уважно))))) На хлопський розум - в чому суть оптимізатора?
@bogdankushlyk3 ай бұрын
@@ВолодимирРоса-ж4в я в описі до відео по пунктах розписав. Помагають при затіненнях, при частковому забрудненні чи засніженні, при деградації та якщо треба поєднати в один масив послідовно панелі з різними кутами як у мене
@odessos12343 ай бұрын
@@bogdankushlyk та на нормальных панелях и так идет зонирование плиты если на одной ее части падает тень то остальные части будут генерить как ни в чем не бывало.
@bogdankushlyk3 ай бұрын
то називається байпас діоди. і вони у панелях є і працюють. питання лише в тому що оптимізатор відпрацьовує краще, це я бачу у себе.
@IgorKolesnikov-w8p2 ай бұрын
Вот у кого грошi - кури не клюють ! Треба ще i стiни облiпити сонячними панелями !
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@IgorKolesnikov-w8p обліплю
@andrii2402Ай бұрын
І ще кілька панелей на слупа з трекером.
@perapsa2 ай бұрын
Під скажіть будь ласка, якщо в місці де хочу будуватись, взагалі немає світла, з допомогою панелей можна там зробити повністю автономну систему?
@bogdankushlyk2 ай бұрын
@@perapsa так, реально. Тільки + вітряк і генератор.
@perapsa2 ай бұрын
@@bogdankushlyk дякую, щось два рази повідомлення пішло)
@andrii2402Ай бұрын
Панелі не будуть виробляти енергію якщо взагалі немає світла.