Magyar Lakosság pénzügyi tájékozottságai igen sekélyesek, Köszönjük Csenge mindenki nevében, aki ismerkedni akar az alapokkal.
@1Paliii2 ай бұрын
Ettől még az marad...
@LaaszloKiss11 ай бұрын
Kristálytiszta és hiánypótló, mint mindig. Egy kiváló minőségű tankönyvben sem tudnák ezt a témát jobban feldolgozni. Köszönjük!
@Mrmisticum8 ай бұрын
Régóta gondolkodom állampapír formájú befektetésen. Köszönöm a videót.
@davidkosa947011 ай бұрын
Szuper a videó! De talán az egyik legfontosabb dolog maradt ki az utolsó részből; mégpedig hogy a visszaváltási árfolyamot az államkincstár BÁRMIKOR megváltoztathatja burkoltan ezzel kapcsolatban pont küldtek is egy kérdőívet a napokban. A pmap 2033/I most jó befektetés pláne hogy jövőre 18,5% lesz a várható hozama de kérdés hogy ha nagyon kedvezőtlen lesz az idő előtti visszaváltási, 9 éves távon is jó befektetés marad-e?
@vargaildi550611 ай бұрын
Szerintem az állam érdeke, hogy minél tovább benttartsuk a pénzünket, (minél kevesebb állami költséggel) az államháztartás hiányának csökkentésére
@PityuGeri11 ай бұрын
@@LowPitch221miért akarná az állam ezt? Pár nappal 2025. január 20. előtt megemeli a díjat 1-ről 5 százalékra et voilá! Válassz, bent hagyod inflációkövetőként (meh) vagy buksz a 18,xx%-ból 5-öt és futsz. Azért abból lenne egy kisebb lincselés 😅
@superqwat861811 ай бұрын
Igen, a visszaváltási árfolyam egy nagyon fontos részlet, ami azért egyáltalán nem mindegy. Nekem a várakozásom az, hogy ez biztosan változni fog. Azt is érdemes figyelembe venni, hogyha ez változik és nem éri meg kivenni, akkor nem az számít, hogy most mennyire bízunk az államban, hanem az, hogy a következő 9 évben mennyire bízunk az államban. Ha nekem feleannyit romlik az államba vetett bizalmam a következő 9 évben, mint amennyit az előző kilencben romlott, akkor azért nem tenném ingem-gatyám ebbe az állampapírba.
@macskea11 ай бұрын
@@PityuGeri semmilyen lincselés nem lenne. Mint ahogy soha semmiért nincs semmi. Következmények nélküli ország, miért ez lenne kivétel?
@fchris8211 ай бұрын
@@PityuGeri Miért lenne lincselés? A Manyup beszántásánál volt? Nem volt. Majd a nyugdíjvédelmi biztos mintájára kinevezik megint Selmeczit, mint "állampapír védelmi biztos", és megmagyarázzák, hogy Brüsszel kényszerítette ki, és Brüsszel eleve 20%-ot akart, így az 5%-kal máris győztünk. Még ünnepi Békemenet is lesz az 5% tiszteletére. :)
@SOAD021911 ай бұрын
Köszi, ismét jó, hasznos videó lett. Korábban is kijöhetett volna, mondjuk tavaly, mikor én is váltottama MÁP+-ról és teljesen fogalmatlan voltam, hogy mi-merre hány méter. A MÁP+ sokkal felhasználóbarátabb volt, beraktad és a kamat magától hozzáadódott a tökéhez, és tovább kamatozott. A PMÁP-nál elfelejtetted elmondani, hogy a kamatfizetés után a kamatot újra be kell fektetni, újra vásárolni kell valamilyen papírt, vagy átutalhatod a bankszámládra. Nehogy az legyen, hogy sokan nem tudnak erről és a kamat, csak csücsül az értékpapír számlán várva, hogy be legyen fektetve. Fontos, hogy érdemes Állami Kincstárnál vásárolni, mert ott nincs semmilyen költség, szemben a bankoknál. Az egyetlen veszélye, ennek az állampapírosdinak, hogy a drága kormányunk idővel megemeli-e a bünti kamatot, mikor eladni szeretne az ember. Ugyebár, ezt bármikor megteheti, akár 20%-ra is. De, remélhetőleg, valószínűleg ilyen nem történik, mert akkor többet az életben nem vásárol senki állampapírt. Nem rég olvastam, hogy az állampapír tulajoknál érdeklődött az állam, hogy tudja az adott delikvens, hogy van bünti kamat, illetve érdeklődtek, hogy milyen hosszú távra tervezi az állampapírt megtartani, ki akarja-e venni a lejárat előtt. Nem túl biztató.
@gmbalint865211 ай бұрын
Nagyon hasznos volt Csenge, köszönjük szépen!!
@Szazas014 ай бұрын
Egy pénzügyi tudatosságot erősítő előadáson hivatkoztak rád, úgyhogy ez az első alkalom mikor hallgathatlak. Fantsasztikus vagy, közérthető, informatív, hasznos. Edukálsz. Kívánok neked kiteljesedett életet, hálás vagyok, amiért ezt a szolgálatot végzed.
@budfox896411 ай бұрын
Nagyon szeretjük ezt a lányt!
@ZoltanPolgar10 ай бұрын
Szuper. Hasznos volt. Ki is használtam a lehetőséget. Jobb az államkincstárban, még akár minimális kamatozzással, mintsem a bankban hagyni teljesen elinflálódni a megtakarítást. Ha csak a felét hozza be, akkor is megérte.
@zoltanlakos40816 ай бұрын
Így van, meg lehet nézni a banki “betéti” kamatokat! Sok banknál 0,01 % a kamat most is! Ez rablás! A hitel kamatok meg már kb 20 % körüliek, erre nem tudom miért nem figyel az állam! Nem érdemes bankszámlán tartani a pénzt, a biztos az az állampapír, de ott is figyelni kell pl a kamatokat újra lekötni, esetleg másik állampapírba átvezetni stb.
@egygaben11 ай бұрын
Köszi ezt a kisokost. A postán vásárolt kincstárjegyeknél az első harom hónapban 100%-ot ad vissza, igaz addig kamatot sem kapsz.
@adamnemeth91811 ай бұрын
Az egyetlen videós vagy akinél néztem reklámot, nagyon hiánypótló ez a csatorna és reméljük sokáig csinálod még, minden videónál újra rá jövök mennyire szeretem a gazdaságit 😊😊.
@szabobence483211 ай бұрын
Nagyon hálás vagyok a nagyon szép, tiszán elmagyarázott, jól vizualizált anyagért. Hogy suliban ezt miért nem oktatják, még mindig nem értem. Szerintem alapvetőbb, és haszbosabb mint a kovalnes kötés.
@000hero611 ай бұрын
Igen. Aki meg vegyész akar lenni később, az kapja be 🙄
@Xia-hu11 ай бұрын
a kovalens kötésnek is megvan a helye. A kettőnek nem kizárnia kellene egymást. Nem a kémia rovására kell gazdaságtant tanítani, hanem mellette.
@Kenyaae11 ай бұрын
köszi!
@marksanta31799 ай бұрын
Magy segítség volt. Köszi❤
@apall27644 ай бұрын
Nagy pacsi Dörner Csengének a videóért 🤜
@richardlovas227311 ай бұрын
Köszönjük ! Mint mindig ez is a videó is hiánypótló volt :)
@brutalicus767811 ай бұрын
Csenge nagyon jól megragadta a lényeget, amikor azt mondta, hogy ez a bizalomról szól. Az állampapírnál az állam a tartozást nem csak úgy tudja eliminálni, hogy csődbe megy (és egyszerűen nem fizet), hanem úgy is, hogy elengedi az inflációt. Az állampapír kamatját a KSH által meghatározott infláció mértékéhez igazították. Csak egyrészről ez a megállapítás az államtól - hitelezett - nem független, másrészről ebben a kosárban benne van a zongorlábtól a patköszögen át minden, ami elengedhetetlen az élethez . Ergo amikor a KSH azt mondja hogy a tavalyi évi infláció 14,5% volt, akkor az alig haladta meg gyakorlatban a 30-at. Szóval mivel az állam abban érdekelt, hogy ne reál értéken fizesse vissza az adóságomat, hanem nyerjen ezen a hitelezésen - és a különböző adóztatással megpróbál ebbe az "üzletbe" belekényszeríteni,- ezért hát fogalmazzunk úgy, hogy nem erúsíti a bizalmamat az felé. Ezzel szemben ha veszek egy részvényt, akkor annak valóban nagyobb a kockázata, mint az államcsődnek - az azért az államnak se érdeke - de a cég vezetésének nem az az érdeke, hogy azon munkálkodjon, hogy olcsóbban visszavehesse tőlem a részvényt mint ahogy vettem (csak mert egyrészről akkor a részvényesek kirúgják őket, másrészről azért ehhez a felügyeletnek is lenne 1-2 szava), hanem hogy a részvény értéke feljebb menjen. Azaz itt nagyobb az esélye, hogy reál értéken visszakapom a pénzem (vagy egy kicsit többet is), mint az állampapír esetében.
@taki311 ай бұрын
A recession előbb vagy utóbb a részvények áraban is megmutatkozik.Ha az állampapírokba lefagyasztott penztömeg jéghegyek elolvadnak árvíz lesz!
@groberti11 ай бұрын
@@taki3Jelenleg tudtommmal most sem túlságosan kedvezők a részvények de majd néhány év múlva valószínűleg helyrejön. A rizikó attól még mindnig nagyobb a tőzsdén kivéve maximum ha indexkövetőbe raksz.
@reziarfg574910 ай бұрын
@brutalicus7678 beléd is raktak csipet?
@regreg94434 ай бұрын
De cuki és okos és alapos és közérthető vagy Csenguszka :) Love you ;) köszönet
@jozsefszucs27969 ай бұрын
Szia Csenge! Készíthetnél egy videót az úgynevezett “Great reset” tervről. Mit akar jelenteni, hogy újraindítanák a gazdaságot?
@rehot11 ай бұрын
Nagyon jó volt a videó és hiánypótló! Kár, hogy a DKJ nem fért bele.
@Yossarian001111 ай бұрын
Köszi a videót, nagyon hasznos. Érdekelt volna még a diszkont kincstárjegy is, arról mi a véleményed?
@akoshodnik862311 ай бұрын
Ismét egy kiváló ismertető Csengétől. Nagyon cuki, ahogy elmagyarázza. :)
@benedekgosi647811 ай бұрын
Szia, sziasztok! Honnan tudom, hogy egy áp. visszaforgatja a kamatot vagy kifizeti? Előre is köszönöm a válaszokat!
@Tom9200.10 ай бұрын
Csak a MÁP+ forgatja vissza, a többi kifizeti. (Benne van valahol a részletes leírásában, kondíciókban.)
@gyoracel278211 ай бұрын
Nagyon érthető volt!❤
@attilatasciko481711 ай бұрын
Köszi .
@torma99311 ай бұрын
Köszi!
@gabormarkhardy732411 ай бұрын
Absolut hasznos volt
@szente.lenard11 ай бұрын
Kimaradt a baziskamat meghatározása. Mikori inflációt vesz alapul az inflációkövető államkötvény? Mikor kerül ez meghatározásra?
@lemusz975011 ай бұрын
KSH által közzétett előző évi infláció. Minden év elején január környékén derül ki a pontos érték. A 2023-as évesített infláció már nagyon jól közrefogható lévén 11 hónap adatai már megvannak, így tudható, hogy 17,5 - 17,9 között lesz valahol ez az idei érték. De pont a legújabb sorozat (2032/I) kihagyja ezt a kamatfizetési eljárást az első periódusában és 17% helyett fixált 9.9% éves kamatot ajánl egészen 2025 áprilisáig...
@szente.lenard11 ай бұрын
@@lemusz9750 Ebben az esetben milyen kamattal számol az Államkincstár év közben történő visszaváltáskor?
@gabor625910 ай бұрын
Csenge, mindig mosolyt csalsz az arcomra. 🥰
@varfalvitamas11 ай бұрын
Köszi a munkád, hasznos alaptudással szolgál a videó. Én még annyit tennék hozzá, hogy tudtommal csak az Államkincstárnál vezetett számla kamatadó- és költségmentes, más forgalmazónál fellépnek extra díjak (számlavezetés, kezelési költség, stb) - így célszerű közvetlenül az Államkincstárnál intézni ezeket.
@MMr-o9k11 ай бұрын
A Magyar Államkincstárnál sem az összes állampapír adómentes. Ott van például a MÁK 2024/B, amit 2015-ben adtak ki, tehát ott 15% adót kell fizetni a kamat után. De a legtöbb, illetve a legnépszerűbb állampapírok valóban kamatadó mentesek. Egész pontosan a 2019 után kiadott államkötvények kamatadómentesek. Illetve ha készpénzben szeretnéd felvenni a pénzed, akkor tranzakciós illetéket számolnak fel, ami 0.3%, de legfeljebb 10e Ft.
@horvathszabolcs828711 ай бұрын
Gyakorlatban is költségmentes az államnál vezetni és belföldi folyószámlára ingyen tudod utalni a kamatot. Saját tapasztalat
@DornerCsenge11 ай бұрын
Így van, nekem az Államkincstárnál van számlám. :)
@horvathszabolcs828711 ай бұрын
Szia Csenge, tudnál valamit mondani a zöld magyar államkötvényről is 2051/G sorozat. Aktuálisan 63.3640% a jegyzése fix 6.66% hozam az enyém 2051.04.28 bán jár le. Kérdésem szerinted mikor várható a futamidő során hogy kedvezőbb legyen az eladási árfolyamom? Előre is köszönöm Szabolcs
@norbertbarna43811 ай бұрын
Köszi! Nagyon hasznos
@sh208511 ай бұрын
Ismét egy szuper videó, ehhez is gratulálok!
@hunzsinor11 ай бұрын
Köszi
@furakbertalan174311 ай бұрын
Remek termékbemutató!
@sakreth1113Ай бұрын
Szia! Nagyon hasznos volt a videó. Olyan kérdésem lenne-e, hogy miként történik a kamatfizetés ha időközben "veszek még" az állampapírhoz. Tehát tegyük fel volt 1 millió forint névértékű állampapírom, de 2 hónap után veszek még 1 millió forintért ugyanolyan szériájút.
@ferenckluni765211 ай бұрын
Köszönöm a #reklám -ot! Enélkül eszembe sem jutott volna PMÁP-ot venni 1,5 évvel ezelőtt! 😂 Amúgy durva lehet lelkileg, a boldogulás érdekében elvállalni egy ilyen melót, a jelenlegi országvezetés javára! 😊
@bJamester11 ай бұрын
Ha valakinek, akkor Csengének én megbocsájtom. Más nem is jut hirtelen eszembe akinek szintén ilyen könnyen megbocsájtanám :) Egyébként viszont nagyon hasznos videó.
@Xia-hu11 ай бұрын
vannak ismerőseim, akik történetesen rühellik a kormányt, mégis van állampapírjuk. A pénz az pénz, és ha le lehet húzni az államról egy kis lóvét, akkor miért ne? Attól, hogy nem foglalkozol vele, még itt élsz, és téged is érint, ami történik. nem kell 9 évre vésérolni állampapírt, max 1 évest, ha dobbantani kell, azzal is lehet dobbantani. Addig viszont bezsebeled a kamatokat az állambácsitól.
@rgrg7711 ай бұрын
@@Xia-huHát, ha rövidtávon gondolkodsz egy közösség nélkül, akkor hajrá állampapírozás és kényelmes világvégevárás!
@MátéEgresi-s8p11 ай бұрын
Szuper összefoglaló, köszönjük szépen! Annyi merült fel bennem, hogy az állampapírok valójában nem kamatos kamattal kamatoznak? Emiatt a gyakoribb kamat kifizetés picit kedvezőbb, hiszen pl. jobb félévente 3%, mint évente 6%.
@DornerCsenge11 ай бұрын
Nem kamatos kamat van, meghatározott időnként fizetnek az állampapírok kamatot, te pedig rendelkezhetsz róla, hogy ezt az összeget újra befekteted, vagy kiutalod a bankszámládra.
@MátéEgresi-s8p11 ай бұрын
Rendben, köszi szépen! @@DornerCsenge
@janosrenegat219811 ай бұрын
Köszönet! Teljesen érthető volt, még nekem is!
@fchris8211 ай бұрын
Jó pár éve vártam a bankban a pénztárnál a soromra, és nem tudtam nem meghallani, ahogy egy idős bácsi teljesen kifakadt az alacsony kamatokon, és azzal bezzegezet, hogy a 90-es években volt, hogy lekötés után 20%-ot is kapott, milyen szörnyű időket élünk. :D Láttam a pénztáros nő arcán, hogy nem tudja hogyan lereagálni a dolgot, inkább csak csendben egyetértett. Ez a bajom kicsit nekem ezzel a videóval is, hogy a képletbe nem hozza be, hogy miért is ekkorák most a kamatok, és miért "jó", ha a kamatok valójában alacsonyabbak - röviden: alacsonyabb infláció és azt jelenti, hogy egy stabil gazdasági környezetben élsz, ahol az országod alacsony kamatokkal tud eladósodni. Itt az állampapírokkal nem nagyon nyersz, ez nem egy klasszikus befektetés, itt nem fial a pénzed, hanem csak lassabban veszít az értékéből. Ebből egy kivétel van, az inflációkövető, de az sem biztos, mert a KSH trükközik az inflációszámítással. Csak egy példa: a kedvezményes gázárral kalkulál inflációszámításnál, ami ugye nem jár mindenkinek. Az sem elhanyagolható tényező, hogy nem árt figyelni az apróbetűs részre. Az 1%-os kedvezményes visszavásárlás BÁRMIKOR megváltoztatható egyoldalúan. Az is felettébb gyanús, amikor egy kormány nagyon erősen törekszik, hogy az állampolgárok felé adósodjon el. Ez egy pontig valóban jó, de csak egy pontig. Egy kormánynak az a legjobb, ha a pénzügyi analfabéta lakosság felé van eladósodva, mert azt könnyen el tudja inflálni, és nem kell nagyon bizonygatnia, hogy jól, hosszútávon és stabilan kormányoz. Oszkoék anno roadshowztak a világban, hogy bizonyítsanak a hozzáértőknek, és az IMF hitelt is inkább csak egyfajta biztosítékként vették fel. Ha egy kormány túlzottan is arra törekszik, hogy az adósság minél nagyobb részét belülről finanszírozza, annak erős intő jelnek kellene lennie, hogy vmi sumákolás megy. Pláne, ha erre eszeveszett extra kamatokat akar kifizetni.
@lauralantos611010 ай бұрын
minden szavad arany:)
@gabormarkhardy732411 ай бұрын
Klassz lett, de tényleg jöhetett volna előbb
@sandorjakab130111 ай бұрын
Nagyon jó, információt ad, ami fontos. Amit hiányoltam: Honnan kapjuk vissza a pénzt? Pénznyomtatás? Ez inflálja a forintot? Ha a pénzünkkel szavazunk, és én felelőtlennek és megbízhatatlannak tartom a döntéshozókat (kormányt/országgyűlést/pénzügyminiszter?), akkor keressek inkább más befektetést?
@bozokiszilvia35219 ай бұрын
Ja. Mondjuk részvényt. Az ugyan kevés pénzzel nemigazán elérhető és sokkal nagyobb a rizikó, valamint a költségei és a rá fordított idő is jóval nagyobb. Szóval át kell gondolni, hogy mi a cél, mennyi időre, mennyi kockázatot akar vállalni a polgár, azután jöhet a döntés. Azt viszont mindenkinek magának kell meghoznia.
@zoltanlakos40816 ай бұрын
Honnan kapjuk vissza a pénzt? Előzőleg, amikor betetted akkor mi történt? Felszámolták a papírpénzt, hogy majd a kivételkor nyomtathassanak? Akkor talán erősítette, kivételkor meg inflálja? Sztem egyáltalán nem befolyásol semmit sem, az hogy az “állam” használja a lekötött pénzedet, így nálad nem romlik az értéke “annyira” mint ha csupán csak magadnál tartottad volna.
@zoltanlakos40815 ай бұрын
Honnan? Hát amikor betetted hová tetted be? Az Államnak adtad kölcsön! Az állam mit csinált a betett pénzeddel? Elégette? Bedarálta? Nem! Használta. Amikor úgy döntesz, hogy “kiveszed” ahhoz miért kellene “újra nyomtatnia”. Azt vagyis annyit kapsz meg amennyit korábban betettél, azokkal a “feltételekkel” ami az adott befektetéshez tartozik! Inflálja? Nem! Nem az állam irányítja az inflációt, azt a piaci folyamatok irányítják, az állam csak utána kullog és ha szükségesnek látja akkor a jegybankon keresztül beavatkozik. Nyilván az állam is számol az inflációval, az ő érdeke az hogy a várható infáció mértéke alatt tudja tartani a fizetendő kamatokat, de mindezt úgy hogy a “befektető” is és ő is viszonylag jól járjon.
@pfekete10110 ай бұрын
A visszaváltási árfolyam csak akkor játszik, ha lejárat előtt akarom visszaváltani az állampapírt?
@kaldanteacher10 ай бұрын
Erre én is kíváncsi lennék, de szerintem igen, mert elvileg mindig a névértéket kapod vissza.
@Tom9200.10 ай бұрын
Igen.
@ernestkiss11 ай бұрын
Vártam volna arról szót ejteni, hogy hogyan érdemes a felhalmozott kamatot újra befektetni. Korábban MÁP+-ba volt a pénzem, és ott megszoktam, hogy a felhalmozott kamat kamatfizetés után kvázi a tőke részeként az is kamatozott tovább. Nagy csalódás volt számomra a felismerés, hogy a PMÁP esetén csak simán kifizetik a kamatot. Ott viszont már lényegesen rosszabb feltételekkel tudom újra befektetni. Mi erre a bevált módszer?
@zoltanmaczko549111 ай бұрын
jó volt.
@krisztiankoblos19487 ай бұрын
köszi a munkád.
@attilakovacs640811 ай бұрын
Nagyon jó videó
@andrassybence11 ай бұрын
Vicces, hogy mire kitalálod, hogy miről készítesz videót, felveszed, megvágod és feltöltöd (ami, ha nem rólam van szó, megáll 3-4 hétnyi időnél), addigra kivezetik az egyik legfontosabb állampapírt... Szeretem, hogy ez is olyan jól tervezhető kishazánkban. :D
@TeXUSR11 ай бұрын
Jól jelezve van a leírásban, hogy ez reklám. Szerintem pont az említett állampapír kivezetés miatt kell ezt reklámozni. Én csak azt kívánom, hogy minden reklám ilyen informatív és érthető legyen. Főleg, hogy a webkincstár még megnevezve sincs a videóban. Nekem nagyon tetszett és hasznos is volt, tanultam belőle újat. (nekem ez a vételi/eladási ár nem volt tiszta korábban.)
@fmagyar98611 ай бұрын
Neked van ebből az egyik legfontosabb állampapírból? Helyette amúgy rögtön kibocsátanak egy másikat. Mi a problémád?
@lolasd781111 ай бұрын
@@fmagyar986 Rögtön kibocsátanak egy másikat. Mi a problémád? Csak durván annyi a probléma, hogy aki eddig nem vett prémium magyar állampapírt annak durván fele annyit kamatozik a pénze aki most fog venni... mivel az előző prémium magyar állampapírok jövőre 18-19.5% ot fognak kamatozni a fix 9.9% helyett amit most lehet megvenni.
@fmagyar98611 ай бұрын
@@lolasd7811 Te vettél? Nem vettél? Miért nem vettél? Még vehetsz. Mi a problémád?
@gaboredes931511 ай бұрын
@@fmagyar986 már nem vehet, csak a felét kamatózóból. ;-)
@gezajakab318011 ай бұрын
Nagyon jó és hasznos videó ez is mint a többi videód. (Ti egy társaságban vagytok TanulomMagamAttissal? Pont ugyan azok a hang beállítások, amik a sok túlvezérlés miatt igen kellemetlen csattanásokat okoznak. Lehet, hogy van akinek fel sem tűnik, de ott van az sajnos. Igazán érdekelne, hogy ezek hogyan keletkeznek.)
@macskea11 ай бұрын
A videó szokás szerint jó, de én sosem hiteleznék egy olyan államot, ami ezt a pénzt látványberuházásokra meg a klientúra kifizetésére költi. Hitelből befektetni kell, nem üzemelni, pláne nem veretni. Igen, ez nem csak rövid-, középtávú gazdasági kérdés lehet, hanem elvi is.
@sandorschindler77411 ай бұрын
Szerintem az állam lemaradt arról a részről, ahol ez az ő problémája.
@Andbovi11 ай бұрын
Az állampapír egy win-win szituáció az államnak és a vásárló állampolgárnak. De ha te lemondasz az előnyeiről csak azért, mert meg akarod szívatni az államot (nem fogod) az éppen aktuális kormány miatt, akkor magadra vess :)
@macskea10 ай бұрын
@@Andbovi nem meg akarom szivatni az államot, hanem teszek neki egy szívességet. Egyszer majd megérted.
@finoallafine14711 ай бұрын
Maffia állam kezébe pénzt.. Hajrá! 😅
@davidnagy289411 ай бұрын
Mi ház hőszigetelésbe fektettünk be különben nem férnénk be a rezsicsökkentésbe.
@fmagyar98611 ай бұрын
Ez is jó befektetés, elavult/rossz hőszigetelésű lakásodat újraszigetelni. Kevesebb utcafűtés, kevesebb kiadás.
@davidnagy289411 ай бұрын
@@fmagyar986 Sajnos nem jutott mindenre csak a legkritikusabb részek cseréje de ez is eredményes volt kár hogy nincs rá támogatás
@fmagyar98611 ай бұрын
@@davidnagy2894 Hát, ha kritikus részek is voltak, és azok megoldva, akkor az nagyon jó, szóval tényleg jó befektetés volt. Aztán majd gondolom lehet folytatni a többivel.
@viktormolnar11 ай бұрын
Hát ez a legjobb dolog volt amit a pénzeddel csinálhattál. Én ugyanezt tettem. Szigeteltem és klímákat raktam föl. Kicsit több mint 1m ft ot költöttem el és pont ugyanennyit meg is spóroltam egyetlen tél alatt. Enélkül 1.6 milla lett volna az éves fűtésem. Nonszensz. Nem is értem hogy tehetik ezt az emberekkel. Nekem szerencsém volt mert mindent magam megtudok csinálni így csak ennyibe került. És így meg tudtam úszni ezt a borzalmat.
@bJamester11 ай бұрын
Szomorú hogy nincs támogatás/program lakásszigetelésre. Az EU-tól is lehetne erre támogatást szerezni (már ha jönnének az eu-s pénzek). Egy ilyen program mindenkinek jó lenne, az építőipartól kezdve a kisembereken keresztül, az orosz gáztól függetlenedésig, nomeg a környezetnek is. Egyedül a gázforgalmazóknak nem jó ugye, meg a forgalmuk után beszedett adóknak nem tesz jót :( kb 2011 körül szüntek meg a panelprogramok is, nem véletlenül, pedig csak azokon is elképesztő mennyiségű energiát/pénzt meg lehetne spórolni.
@LEK-we2hh11 ай бұрын
Hofi: kepzeld el jobore jobb lesz. Nem lesz jobb de kepzeld el ! ))
@slaszlo9088Ай бұрын
Csenge kedves! Az első évre vonatkozik a felhalmozott kamat? Mert az Államkincstár azt nekem nem fizette ki, de a további időben is a csökkentett névértéken számol kamatot a teljes évre. Akkor , amikor a tőkém nagyobb , mint a névérték. Ez nekem egy kicsit fura!
@horvathdavid8377Ай бұрын
Szia/Sziasztok Még teljesen ùj vagyok ezen a téren ugyhogy nézzétek el nekem a tudatlanságot. A következő kérdéseim lennének. Ha mondjuk fél évvel lejárat előtt veszek egy állampapirt ami éves szinten 10%-ot kamatozik. Akkor ugye 5 százalék felhalmozott kamatot is fizetek tehát 10 ezer forintra fizetek 10500 forintot. Fél év alatt a névérték kamatozik még 5 százalékot de 10500 forintot fizettem be igy már kevesebb lesz a haszon mint 5 százalék. Igy kell értelmezni? Mert igy elvileg még a pénzem sem kapom vissza hiszen 10500 at sem fog érni a papir Illetve a másik kérdésem hogy a több éves futamidejű állampapirok amik mondjuk évente fizetnek kamatot azokat kamatfizetésnél ujra felhalmozott kamat nélkül lehet megvenni névértéken? Köszönöm előre is a válaszokat.
@kelkaposzta846 ай бұрын
Tök jók a videóid, de szerintem fontos lenne, hogy szóban is kiemeld a videóban, hogy támogatott tartalomról van szó. Illetve nekem a youtube leírás alapján nem teljesen világos, hogy pontosan ki a támogató. Megosztanád velünk?
@salamon91810 ай бұрын
Ha vásárolok egy állampapírt akkor abból még adózni is kell? Mármint a nyereségből a végén, vagy amikor eladom.
@lordgubanyi11 ай бұрын
A közismerten megbízhatóságáról híres magyar államtól akkor sem kellene semmi, ha örök életet adnának hozzá!
@remixpizzazabalo11 ай бұрын
Akkor miért nézed az azzal kapcsolatos videót?
@belamiezaszar587811 ай бұрын
@@LowPitch221 ez inkább csak politikai nézet kérdése. Az állampapír mindig az aktuális kormánypárt fennmaradását segíti, mivel a negatív reakciót kiváltó új adókat kivetése helyett, a lakosság önként odaadja az államnak a pénzt (egyébként a lottó is ilyen). Nem véletlen, hogy a mi kormányunk is kiemelten ösztönzi erre most, ebben a nehéz gazdasági helyzetben az embereket. Ettől függetlenül valóban célszerű állampapírt vásárolni, ami ugyan a vagyon növelésre nem alkalmas, de szinten tartásra igen. Ez pont az átlagembernek ideális, mivel nem kell hozzá semmilyen pénzügyi hozzáértés, kis hozamú, de nagy biztonságú befektetés. Persze meg lehetne vizsgálni a hosszútávú hatást is. Ha senki nem vásárolna állampapírt, akkor az aktuális kormány (több) adóemelésre lenne kényszerülve, ezáltal csökkenne a népszerűsége, ami növelné az esélyt egy jobb gazdasági szakértelemmel és erkölccsel rendelkező kormány megválasztására, ami a nap végén valószínűleg több pénzt hagyna az emberek zsebében állampapír nélkül is, mint a mostani állampapírral. De ez messzire vezet és én nem is értek hozzá...
@lordgubanyi11 ай бұрын
@@remixpizzazabaloEmbert ölni sem szeretnék, de egy jó krimit bármikor szivesen megnézek, szóval ez elég hülye kérdés volt...
@lordgubanyi11 ай бұрын
@@yangyin3207Mondjuk ingatlanba? Még mielött sokan nekem esnek, nem kell feltétlenül lakásra gondolni, én például, igaz még a sorosbrüsszelszankciósháborús infláció elött vettem egy garázst, erre felénk akkor 1-2 millió volt egy, most már valamivel többér mennek...aztán kiadtam.
@MMr-o9k11 ай бұрын
@@lordgubanyi Fontos kiemelni, hogy az ingatlan is hosszútávú befektetésként érdemes tekinteni, ugyanis ha 5 évnél előbb eladod, akkor adóköteles jövedelemnek számít a haszon.
@disznoszarny814 ай бұрын
Sziasztok. Nekem olyan problémám van hogy a bankom maximum 300000 firintot enged naponta bankkártyás vásárlásra fordutani. Van e különbség aközött hogy naponta veszek 300 ezerert 10 napon keresztül es ugy veszek 3 millióért vagy hogy egyszerre veszek 3 millióért papirt? Kamatban van különbség vagy nincs?
@budfox99122 ай бұрын
Az adó és költségmentesség miatt fektetünk állampapírba, állampapírral az időnket visszük vásárra, visszafizetési kockázat nincs, részvények esetén a pénzünket kockáztatjuk. Ami biztos h általában magasabb hozamra lehet számítani a tőzsdeindexekkel. A döntés során 3 tényezőre van ráhatásunk figyelembe véve h a jövőt pontosan nem tudjuk: az adó, költség és a diverzifikáció az amelyre van befolyásunk.
@gyuregabor326111 ай бұрын
T. Csenge, nem olyan régen beszéltünk az akkori videórol. Hogy úgy tudja elmondani hogy én kis földi halandó is megértsem! Most azt mondom hogy nekem van állampapírban tőbb mint 10 éve lekötve pénzem. Éves futamidővel fix kamatra. De még nem csalódtam az állam igéretében, betartotta a szavát, megkaptam a fix kamatott. Nem voltak különféle levonások, mind a bank felöl, mind az állam felöl! Csak azt akarom mondani hogy ezen a videón is elmagyarázza hogy miért érdemes állampapírba fektettni. Jól tette, kedves!
@zoltan272811 ай бұрын
Túl nagy a mocorgás az állampapírokkal, nekem gyanús, hogy ebből nagy bukta lesz és az állam einstandolja vagy egy részét vagy egészét! Ha bíznék az államban vennék, de ami az utóbbi pár évben megy az nem megnyugtató kicsit sem…
@bJamester11 ай бұрын
@@zoltan2728 1. Amíg EU tagok vagyunk addig nehéz csődbemenni 2. Saját devizában lévő adóssággal is sokáig lehet nyújtózkodni - értsd. forintos állampapír 3. Ha nem fizetné ki az állam az állampapírokat, az az egész magyar pénzügyi rendszert bedöntené, ui. az összes külföldi pénzügyi befektető vinné is ki a pénzét, ami az állampapírok nagyobbik része ugye, s ennél nagyobb forint mélyrepülést nem lehetne elképzelni. Nem azt mondom hogy 0% a kockázata az állampapírnak, de nagyon-nagyon minimális. Jobb kockázatmentes befektetést nemigen találsz.
@attilahorvath878011 ай бұрын
Szia! Én úgy tudom, hogy az állampapirok kamatának változása is befolyásolja a már régen megvásárolt papirok értékét. Vagy ez csak a kereskedésre igaz? Magánszemély tud vele kereskedni?
@Lengyel.Kalman11 ай бұрын
Ha úgy érted; régebbi, alacsonyabb kamatozású papírok árfolyama megy lejjebb és olcsóbban vásárolható, ha újabb, jobb hozamúakat bocsátanak ki. Most is vannak ilyenek. Ezek alól kivételek a fix visszaváltásúak, mint pl. a PMÁP, vagy a MÁP+.
@DornerCsenge11 ай бұрын
Lakossági papírokkal kereskedni nem tudsz, maximum a forgalmazóknál tudod eladni az általuk meghatározott áron. Az államkincstárnál 99%-os árfolyamom váltják vissza a papírokat (ez a gyakorlat), de egyébként a kamatszinten valóban befolyásolhatják egy kötvény értékét.
@TiszaKusz11 ай бұрын
Ajánlom a Pénzügyi Fitnesz csatorna őszinte reklám videókat az állampapírral kapcsolatban! Itt pedig ment a leiratkozás.
@kugler198310 ай бұрын
És kamatfizetésnél mi van? Autómatikusan befektetődik a pénzem ugyanabba a papírba amiben eddig volt, vagy kifizetik mondjuk számlámra?
@kaldanteacher10 ай бұрын
Te rendelkezhetsz róla, hogy a kamatot forintban a bankszámládra, vagy az értékpapír számlára kapod.
@kugler198310 ай бұрын
@@kaldanteacher értem. de ha értékpapír számlára kapom, az újrabefektetődik vagy csak ott gyűlik a számlámon amíg ki nem fizettetem vagy újra be nem fektetem?
@kaldanteacher10 ай бұрын
@@kugler1983 Ott gyűlik! :D Újra venned kell belőle állampapírt. Vagy nyilván ki is utalhatod, ahogy mondtad.
@kugler198310 ай бұрын
@@kaldanteacher köszi
@kasszandra483111 ай бұрын
Amikor (2025???) majd megint 3%-os lesz az éves 'kamat', akkor az 1% esetén is 4 hónapig kell várni, amennyiben nem elemelik fel a 1% bünti negatív kamatot.
@gaborszommer15338 ай бұрын
És aki a papír lejárata után készpénzben szeretné kivenni a pénzét (ugy ahogy annó betette) azt hogyan tudja költség nélkül (kp kivét) visszavenni? Ha van költség az mennyi?
@zoltanlakos40816 ай бұрын
Nincs egyéb költsége, csak előre jelezni kell hogy kp-ben venné fel és megkapja.
@gaborszommer15336 ай бұрын
@@zoltanlakos4081 nekem számolt az otp készpénz felvételi dijat rendesen...
@kasszandra483111 ай бұрын
Csini vagy!
@HUNFender11 ай бұрын
Lehetne egy videó az államcsődről is, mert én nem hiszem, hogy elenyésző az esélye.
@Pontazz211 ай бұрын
Ez mind szép és jó... de ki az az Évi?!
@pigguinea7711 ай бұрын
Anno, mikor elkezdtem államkötvényekbe forgatni én is elkövettem azt a hibát, hogy nem számoltam az inflációval. Sajnos az infláció mértéke nemrég akkora volt hosszú időn keresztül, hogy gyakorlatilag a kevesebb veszteség miatt fektetett be az ember. Az szép, hogy kimatekozzuk, hogy most berakunk mondjuk 1000ft-ot és x idő után kiveszünk 1100ft-ot csakhogy az a 10 % semmi ha közben 27%-os az infláció, tehát ennyivel biztosan kevesebbet ér a pénzünk már. Vagyis befektetted és 17%-os veszteséggel zártál! Jó mi? Képzeld el, hogy van egy akciós termék a boltban amire adnak neked egy pontos összeget, hogy vedd meg, de az akció egy hétig tart te meg olyan messze laksz, hogy 2 hét után érsz oda... Aztán pislogsz, hogy nincs nálad már elég pénz.... Bár vonzónak tűnik, hogy akár 14%-okat is generálhat az államkötvény, de a valóságban ez majd az elszámoláskor lesz vicces, mert ha mondjuk 3 havonta kabod a hozamot vissza és az nem növeli az alaptőkét, akkor ergó nem is fog extrán kamatozni, nem forog vissza. Tehát még többet fogsz veszteni rajta. Lényegében minden befektetésen vesztesz, ami az adott időszak alatt nem tudja a forintromlást kivédeni! Mindegyiken. Ezért van az, hogy pénzt csak úgy lehet csinálni, ha nem hagyod, hogy az infláció radírozza ki az összeget és komolyabban belemerülsz olyan közepes vagy nagyobb kockázatú befektetésekbe, amik jobban kamatoznak. Igazából ez már egy komplexebb téma. Ha így jársz el, akkor inkább a nyugdíjpénztári befektetésekben érdemes gondolkodni. Egyrészt azért, mert a befizetett összeg ugyanúgy kifizetésre kerül. Az állami nyugdíj mellett tud majd folyósítani extra járadékot, de akár egy összegben lejáratkor is kiveheted. Sőt, még személyre is szabhatod, hogy havonta mennyit szánsz rá és azt hogyan fektessék be. De ha van egy sokkal nagyobb összeged, akkor fogadd meg egy zsidó tanácsát. 3 dologba fektess: arany, ingatlan, műkincsbe. Ezek egyike mindig menni fog. A 18 éve vásárolt panellakás 8 millióért ma 23 millióért talál vevőre! Az hány százalék? Majdnem 300%-os, tehát 200%-ot megközelítő profit. Arnnyal most nem számolok, de gondolhatod, hogy a kalkulált maximum bányászható arany mértéke nem ment feljebb. A műkincs meg.... nos, ha olyanokat birtokolsz, amire van igény, akkor egyetlen darab lévén, mint egy festmény, igazából te határozod meg, hogy mennyiért válsz meg tőle. A lényeg az, hogy bármilyen kicsi összeg is az, minden hónapban van amit meg tudsz forgatni. És egyébként lehet az 700ft is. Anno 700 forintból vettem valamit, ami nekem kellett, de ajánfdékként is azt kaptam. Próba-szerencse: meghirdettem dupla áron, hiszen itthon elérhetetlen volt. Megvették. Aztán pár év múlva erre már cégem volt és cégek vásároltak tőlem. Igen, abból a 700 forintból. Én amúgy annyira nem bíztam az egészben, hogy sosem raktam hozzá, mindig a bevételt forgattam be újra. Persze mellette alkalmazottként dolgoztam, majd vállalkozóként másodállásban, majd cégnek a tagjaként stb... De a végén ott voltam, hoyg 700 forintból gyakorlatilag van két cégem meg ráuntam az egészre. A céget megvették, belefogtam másba.... Lehet pénzből pénzt csinálni, de igazából csak okosnak kell lenned. Keresni kell azokat az embereket, akik tudnak neked ötleteket adni. Nem pénzért, hanem ingyen. Aztán majd egyszer te adsz nekik ötleteket, mert ez így működik. Ha te most alkalmazott vagy valahol, gyakorlatilag előtted annyi lehetőség van, hogy hihetetlen. A főállásod fizeti a közterheket, ha te másodállásban vállalkozó leszel csak adóznod kell a bevételed után, de azt is csak ha havi 100.000ft-ot elérte az így szerzett bevételed vállalkozóként.... Persze kiadásaid lesznek, de gyakorlatilag kisvállalkozóként a kedvezményeid fedezik. A semminél persze jobb egy államkötvény is, kevesebbet vesztesz vele, mintha párnába raknád a pénz :D
@MMr-o9k11 ай бұрын
Azért azt tegyük hozzá, hogy az ingatlan is hosszútávú befektetés, ugyanis ha 5 éven belül eladja valaki, akkor adóköteles jövedelem keletkezik belőle. Ugyanígy a részvények adásvételéből származó árfolyamnyereség is adóköteles. Szépen hangzik persze, hogy 10.000 Ft-ból csinálsz 20.000 Ft-ot, de aztán a nyereséged után fizethetsz 2.800 Ft adót. Közben pedig általában jelentős kockázatot vállaltál.
@MMr-o9k11 ай бұрын
Az meg, hogy mellékállású vállalkozóként hihetetlen lehetőségek vannak, az azért nagyon varázslatosan hangzik, csakhogy nem igaz. Ha mellékállásban vagy vállalkozó, akkor az azt jelenti, hogy máshol elméletben kellene napi 8 órát dolgozz. De vegyünk egy egyszerű példát: egy átalányadózó egyéni vállalkozónak havi 500e Ft bevétele van, ami egy egész évben 6M Ft bevételt jelent. Főállású egyéni vállalkozóként 1.3M Ft adót kell fizetni egy évben. Mellékállású egyéni vállalkozóként 1M Ft adót kell fizetni egy évben. Most tényleg azt szeretnéd mondani, hogy hihetetlen lehetőség, hogy egy évben 300e Ft-al kevesebb adót kell fizetni? Azon kívül, hogy valóban van néhány kényelmi előnye és könnyítése a mellékállású vállalkozásnak, de azért ne csináljunk úgy, mintha a lottó főnyereményt vittük volna el vele. Magasabb bevétel esetén pedig még elenyészőbb a különbség. Persze lehet ilyen random kommenteket írni, hogy te a 700 Ft-ért cégeket vettél, de már ráuntál és most tanácsokat adsz kommentekbe, mert te sikeres nemtudom mi vagy. Csak nem biztos, hogy érdemes.
@Xia-hu11 ай бұрын
ha egyáltalán nem fekteted be, akkor meg még többet buksz, hiszen folyamatosan értéktelenedik el a pénzed.
@zoltanlakos40816 ай бұрын
Az utolsó mondatod a lényeg.
@13frex11 ай бұрын
Szia 😀
@TeXUSR11 ай бұрын
Teljes tudatlannak tartom magam pénzügyekben. Én egy havi kisebb összegért minden hónapban veszek egyéves fix kamatozású papírt a webkincstárban. (2019-körül a 2 százalékos papírokkal nem épp a kifizetődő befektetés volt) De így minden hónapban kapok egy értesítést, a pénz jóváírásról, aznap este ellenőrzöm a többi befektetéseimet is, így jó kis szamárvezető nekem. De a fő indok, hogy így tartok pénzt, mert ha hirtelen megszorulnék egy évig minden hónapban pénzhez jutok úgy, hogy nem kell semmilyen lekötésemhez, TBSZ-hez, devizában befektetett pénzemhez hozzányúlnom. Nem kamatozik jól, de amolyan mentőövnek engem megnyugtat.
@bJamester11 ай бұрын
Jobban jártál volna a most kivezetett PMAP-al, ami jelenleg 14,5%, következő évben pedig várhatóan 18% körül fog kamatozni. 9 éves futamidejű, de mintahogy Csenge is említette, 1% büntetésért cserébe bármikor visszaváltható, s megkapod a felhalmozott kamatokat is. Ez most megszűnt, de még mindig jobb vétel az aktuális PMAP mint a fix kamatozásúak. Igaz, annak van némi esélye, hogy az 1%-os korai visszaváltási büntetést megemeljék, de remélem nem sok.
@bJamester11 ай бұрын
Ha van TBSZ-ed és devizában is befektetésed, én nem mondanám hogy teljesen tudatlan vagy pénzügyileg :p
@TeXUSR11 ай бұрын
@@bJamester igen, igazad van, amúgy at is csoportosítottam még picit az L sorozatba amíg lehetett. De attól még nekem tisztultak olyan dolgok ebben a videóban ami nélkül nehezebb dönteni. Leginkább érdekességként írtam a 12 éves papíromról mint sajátságos life hacket, hogy minden hónapban utánanézzek a pénzügyi dolgaimnak.
@TeXUSR11 ай бұрын
@@bJamester a TBSZ-szel úgy vagyok, hogy a lejáratkor fogom látni szerencsésen döntöttem-e a vásárlással. Amikor úgy látom érdemes részvényt venni, ugyanarról a részvényről valaki épp úgy érzi, hogy eladni érdemes. :-)
@bJamester11 ай бұрын
@@TeXUSR A TBSZ-en lévő részvényeket adhatod-veheted, csak a számlán kell maradnia a pénznek lejáratig. Én is így csinálom.
@uris1011 ай бұрын
❤
@TheMrNeurotic11 ай бұрын
Egy dinamikusan fejlődő ország esetén az állampapír valóban mindenkinek jó befektetés, de Magyarország esetén, ekkora államadósággal a hátunk mögött én úgy érzem mintha lyukakat próbálna meg az állam még nagyobb lyukakkal betömni. Szóval lehet kicsi az esélye az államcsődnek, de ez olyan mintha egyre közelebb lépkednénk felé, és csak azért nem dől be az egész, mert az emberek bíznak abban, hogy nem fog bedőlni. De mi történik akkor, ha ez a bizalom megszűnik, és az emberek tömegesen próbálnak meg megszabadulni az állampapíroktól? A másik kérdés, hogy meddig lehet a hiányt fokozni, és a -50 milliárdot tovább vinni lefelé? Főleg úgy, hogy az államnak befizetett pénzek nagy része kormányközeli cégekhez vándorol sokszorosan túlárazott közbeszerzések formájában, amik semmilyen hozzáadott értéket nem képviselnek.
@vittya437311 ай бұрын
-50 ezer (!) milliárd!
@TheMrNeurotic11 ай бұрын
@@vittya4373 Igen, ez elég elképesztő összeg, még szerencse, hogy ez sem elég egy államcsődhöz. De akkor mi kell hozzá?
@Tresorthas11 ай бұрын
@@TheMrNeurotic Forintban denominált adóssággal nem igazán lehet csődbe menni. Mondhatnák holnap, hogy na akkor nyomtatunk 50 ezer milliárd forintot, és visszafizetjük mindet. Csak ugye az infláció egy kicsit elszállna, a forint meg durván meggyengülne... jó nagy káosz lenne belőle. Összehasonlításképpen a görögök ugye euróban adósodtak el annak idején, azért volt a rengeteg IMF tárgyalás, meg megszorítás.
@bJamester11 ай бұрын
A fejlett országokhoz képest egyáltalán nem sok a magyar államadósság. GDP arányosan érdemes összehasonlítani. Az már egy fontosabb kérdés, hogy mire használja az állam az így-úgy befolyó pénezeket.
@Spirit_8111 ай бұрын
Jó nagy átverés, ha a valós inflációt nézzük!
@Damnikaa11 ай бұрын
A hozam ahhoz igazodik amit a befektetők elfogadnak, azért annyi a hozam amennyi, mert a befektetőknek az megfelel. Pl. a 2041/A államkötvényt, most meg lehet vásárolni a névérték 66%-áért, így a kamat 6,5%-ra jön ki lejáratig, de ha válság lesz és mindennek esni fog az ára az emberek boldogan elfogadják a 3% kamatot is, tehát megvásárolják a névérték 100%-áért is akár, akkor az aki most veszi ezt a papírt az 50%-ot fog kaszálni és ez szerintem be is fog következni a következő 1-2 évben. Tudom a többség azt gondolja ez őrültség, na pont ezért jó befektetés, majd ha a többség állampapírt vesz akkor már nem lesz jó befektetés :)
@boborjanpandacsoki523911 ай бұрын
Akkor otthon kell tartani a pénzt a gardróbban
@KultAnarchist11 ай бұрын
Előnytelennek előnytelen, de nem átverés. Feketén-fehéren le van írva pl. az Egyéves Magyar Állampapírnál, hogy 8% a kamat. Onnan már csak össze kell rakni, hogy a 10% infláció mellett reálértéken veszíteni fog a befektető.
@Damnikaa11 ай бұрын
Kérdés, hogy mennyi lesz az infláció a következő egy évben, nyilván azért fogadják el a befektetők a 8%-ot mert arra számítanak, hogy kevesebb lesz az infláció 8%-nál, vagy legalább is ez a 8% jobb mint bármely más alternatíva, jobb mint a 3% hozam az albérleteknél vagy a 2-3%-os banki kamatoknál.
@kelementamas11 ай бұрын
@@KultAnarchist Igaz, 2% mínusz, de ez még mindig jóval kevesebb mint a 10 mínusz, (az általad említett infláció) ha nem fekteted be. Ettől nincs kockázatmentesebb és ilyen jelenleg magas kamatokat fizető befektetés.
@EcchiEdric11 ай бұрын
Nálam az állampapír elvi kérdés. Évi 6-7 hónapot dolgozok csak azért hogy az államot kifizessem. Aki ekkora költségvetésben nem talál pénzt MÁV-ra, egészségügyre, oktatásra, az inkább mondjon le! Miért dolgozzak tovább- adjak nekik még több pénzt, ha nem tudnak (inkább nem akarnak) jól gazdálkodni vele?
@Xia-hu11 ай бұрын
hogy visszakapd kamatostul? a pénzed így is, úgy is használják, ha bankban tartod, a bankod használja befektetésekre, viszont te ebből egy fillért nem látsz. Az adódat elköltik - egy fillért nem látsz belőle. Itt legalább a kamat a tiéd.
@EcchiEdric11 ай бұрын
@@Xia-hu Vagy egy kitalált vészhelyzetre hivatkozva elfogadnak gyorsan egy rendeletet, aminek értelmében kamatostul lenyúlják mint a magán nyugdíjat.
@turborudi866111 ай бұрын
@@EcchiEdricte a kötelező magánnyugdíj nem kötelezővé tételét nevezed lenyúlásnak? 😂😂😂😂
@Tom9200.10 ай бұрын
@@turborudi8661 Pont erre gondoltam én is tíz percre, amikor még nem olvastam a kommentedet, csak éreztem, hogy elő fog kerülni ez a téma itt is.
@zoltanlakos40816 ай бұрын
@@EcchiEdricott kötelező volt kilépni, de akár maradhattál is volna! Nem tetted? Akkor?
@ek4userzoltan11 ай бұрын
"a befektetés alapja a bizalom" sajnos ez nincs meg nálam az állam felé, pedig jó dolog lenne ez az állampapírozás. :(
@boczee68111 ай бұрын
Szia, Hogy lehet az, hogy a diszkont kincstárjegyet a névleges érték alatti áron vettük? TTehát amikor 100 forint névértékű papírt akartunk venni, végül csak 97 forintot kellett fizetni.
@peter712611 ай бұрын
Az úgy lehet, hogy lejáratkor a névértéket fogod megkapni. Tehát azáltal kapsz kamatot, hogy vásárláskor kevesebbet fizetsz érte.
@Lengyel.Kalman11 ай бұрын
Így van, DKJ-nél lényegében árfolyamnyereséged lesz, nem is kamatod. Persze ez nem összekeverendő olyan papírokkal, amik valóban kamatot fizetnek és mégis névérték alatt lehet őket vásárolni.
@DornerCsenge11 ай бұрын
Így igaz. :) @@peter7126
@aristoteles137711 ай бұрын
Tisztelt Csenge kisasszony! Érthető, és világos tájékoztatás . Ön egy gyönyörű teremtés! ❤👍👍👍
@000hero611 ай бұрын
ön pedig egy simp! 👍
@loserock111 ай бұрын
Hasznos videó! Csak sajnos kicsit megkésett. Éppen mostanában kezd leáldozni az állampapír korszaknak. Két-három éve volt értelme belevágni. Persze, senki nem tudja, hogy mit hoz a jövő, a tudás pedig nem ártalmas.
@loserock111 ай бұрын
@@yangyin3207 Nem tudjuk, de sejthető, hogy az államadósság szempontjából nem tartható sokáig a magas kamatú állampapír. Illetve az inflációs időszak is elfogyóban van, egyszerűen azért is, mert nem lehet lassan tovább növelni az árakat. Szóval, a “húzd-meg-ereszd-meg” elvén nézve várható az állampapírok szerepének csökkenése, illetve a minél hosszabb lejáratú papírok felé szóló átirányítás. Sőt, sejtésem szerint az idő előtti eladás rátájával is hamarosan trükközni fog az MNB. Ahogy csináltak ilyen például Izlandon is. Persze nem lehet megmondani, hogy jön-e újabb járvány, vagy lesz-e újabb háború, esetleg a világkereskedelem hogyan alakul át, vagy meddig folytatódik a mostani EU-magyar viszony ellentmondásossága. Ezeket nem politikai töltettel mondom, hanem a gazdasági összefüggések miatt. Így ugyanis nehéz jósolni, amíg ilyen a világ. Spekulálni persze lehet.
@thetruthtester516911 ай бұрын
Köszönjük cicuka 😉😘
@vittya437311 ай бұрын
Mióta "cicuka" ő neked?
@thetruthtester516911 ай бұрын
@@vittya4373 16 éve
@MMr-o9k11 ай бұрын
Ez nem az a weboldal. Mi a legtöbben szerintem azért hallgatjuk Csengét, mert hasznos és informatív a legtöbb esetben amit mond. Nem pedig azért, mert csinos (bár tény, hogy csinos is).
@000hero611 ай бұрын
@@MMr-o9k burkolt simpelés itt is megvolt, ügyi vagy. mindenesetre ez a világon a legszánalmasabb, amikor valaki egy gazdasági videót csinál, a sok szerencsétlen simp meg itt nyáladzik a kinézetére, meg a hangjára :v
@MMr-o9k11 ай бұрын
@@000hero6 Mióta köztudatba került ez a szó, hogy "npc" meg "simp", ti gyerekek mindenre ezt használjátok, mintha kötelező lenne. Az, hogy csinos, nem önmagában a kinézetére, mint testi adottságára értendő, hanem összességében, amibe beletartozik, hogy szépen ki kell sminkelnie magát, és figyelnie kell arra is, hogy ne legyen túl sok, ne vonja el a figyelmet, és ugyanez igaz a ruhára is. Én kifejezetten szeretem a virágos mintás ruhákat. Bár a fényhatásokra jobban kellene figyelni, rosszul van beállítva, és sokszor változik, ami szintén elvonhatja a figyelmet, de ez inkább technikai kérdés. A hang viszont teljesen rendben van. De képzeld, a kinézet ugyanúgy hozzátartozik, most lehet meg fogsz lepődni, de még férfinál is, IGEN, MÉG FÉRFINÁL IS. Biztos lehetsz benne, hogy kevésbé fogja komolyan venni férfi egy másik férfi mondanivalóját egy hasonló gazdasági videóba, ha nincs megborotválkozva és egy egyszerű pólóba van, mert illik igényesen felöltözni, megborotválkozni és egy sportzakót vagy legalább egy inget felhúzni. Ha valaki videót készít, amiben ő is szerepel, akkor hozzátartozik a kinézete, függetlenül attól, hogy milyen nemű. Gondolom feltűnt, hogy Csenge is szerepel a videóban, pedig meg tudná csinálni anélkül is, hogy szerepelne benne. Mondjuk csak animációkkal. Akkor most legyél ügyes nagyfiú, és magyarázd el, hogy miért szerepel a videóban. De azért ügyesvagy, hogy beírtad, hogy "simp", büszke lehet rád, aki épp büszke szokott lenni rád, hogy te tudod hogyan működik a világ, és átlátsz mindenen. Ha vannak még ilyen hasznos hozzászólásaid, semmiképp ne tartsd magadban, mindenki örül, ha elolvashatja a véleményed valamiről, és sokat számít mindenkinek, legfőképp nekem.
@horacio-taxi11 ай бұрын
❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
@jozsefilyes353311 ай бұрын
Én csak egyet tudok róla. A büdös életbe soha nem vennék :)
@Lengyel.Kalman11 ай бұрын
Nem baj, vettem helyetted is.
@fmagyar98611 ай бұрын
Nem is kötelező. Meg gondolom nincs is miből...
@robertgyurgyak629711 ай бұрын
Hallottàtok?? Chuck Norris bement egy magyar kisboltba ès megvette az àrsapkàt.
@jk.aus.12311 ай бұрын
❤sziiiA..csingiling❤
@Jenskiii11 ай бұрын
Oh Csenge❤
@000hero611 ай бұрын
oh simp ❤
@bJamester11 ай бұрын
@@000hero6 Mi bajod van neked azzal, ha vki csinosnak, szimpatikusnak találja Csengét, s azt illedelmesen kinyilvánítja?
@000hero611 ай бұрын
@@bJamester Az, hogy szánalmas és nem ide való. Ez egy gazdasággal foglalkozó csatorna, de minden egyes videó alatt legalább 10-20 ilyen szerencsétlen beír, hogy "jaj de cuki, jaj de csinos ahh, ohh". Ezek mit várnak ettől amúgy? Hogy majd felfigyel rájuk és válaszol és akkor lesz ebből valami? 😅 Nevetséges. Ez a fenti komment pl. micsoda? Én mondjuk nem annyira örülnék, ha előállítok egy szellemi terméket, és a kiéhezett simpek a kommentekben a külsőmön nyáladzanának...
@bJamester11 ай бұрын
@@000hero6 Ha szigorúan nézzük valóban nem idevaló, de ha a kommentek 1%-a ilyen, s az nem tolakodó, akkor sztem nincs vele semmi gond. Azzal szerintem nagyobb a gond hogy ezért leidiótázod őket. Ezt meglehetne hagyni azokra akik tényleg idióták.
@000hero611 ай бұрын
@@bJamester nem írtam, hogy idióta, csak hogy szánalmas és szerencsétlen.
@karvak14926 ай бұрын
Lily Alen a maga huga?: kzbin.info/www/bejne/eYjCi5yln9eejLs&ab_channel=Jack
@oticasi11 ай бұрын
Jöhetnének sűrűbben a videók
@zlatansastyin614211 ай бұрын
Kicsit kesei az idozites... egy eve aktualisabb és még hasznosabb lett volna ez a jo video.. koszi azert..
@Damnikaa11 ай бұрын
Azt lehet megvenni olcsón, ami senkinek nem kell, amikor egy befektetésről beszélnek akkor már mindig késő, vagy legalább is a legjobb beszállási pont már elúszott.
@petike307911 ай бұрын
Soha nem vennék, Orbánnak túlságosan ragadós a keze, de érdekelni azért érdekel, nekem nincs későn :)
@szaszij784811 ай бұрын
@@LowPitch221Ez így van, de olyan feltételei vannak, amivel sok szülő nem tud azonosulni.
@Tresorthas11 ай бұрын
Nem véletlenül. Kormányzati megrendelésre készült a videó (lásd a #reklám taget a leírásban), és szándékosan a jobban fizető állampapír kivezetésének másnapjára lett időzítve, hogy az emberek vegyék az új, jövőre feleannyit fizető "hibrid" papírt.
@Fulop_Szilard11 ай бұрын
Akinek aktuális volt, jó esetben utána nézett magának. Én nagyon örülök, hogy egyáltalán vannak ilyen minőségű ismeretterjesztő videók, nem, hogy azt írkáljam, hogy kicsit kései. 😅
@cobb167911 ай бұрын
Ez gyakorlatilag pénznyomtatás az állam részéről. Hiába lesz több pénzed az infláció megeszi. Inkább veszek Bitcoint. A video persze szuper volt ismét. Köszönjük.
@KultAnarchist11 ай бұрын
Euro magyar állampapírt kell venni, azt nem tudja elinflálni a köpcös :D
@fegyto11 ай бұрын
Oh a bitcoin az tuti befektetés, föleg aki megvette 2021 novemberben 1bitcoint 65000usa dollárért 2022-ben pedig ért15000-et.
@fegyto11 ай бұрын
@@KultAnarchist az euro 2022 novemberben volt 420ft most 380ft amit kapsz a 4százalék kamatot elbuktad az árfolyamon, én pedig kapom a pmap2029/j-re a16százalékot.
@cobb16799 ай бұрын
@@fegyto Én megfordítanám: aki megvette 15000 ért az most mennyi profitnál tart?
@pandris11 ай бұрын
Csenge fiatal még, de mi akik megéltük a magánnyugdíj államosítását, nagyon óvatosak vagyunk bármivel, aminek "állam" van a nevében. Egyetlen éjszaka alatt kijöhet egy rendelet, és a kolostormalac lenyeli a pénzt.
@tamas419211 ай бұрын
Amíg vannak, akik ajvékolnak a kötelező Manyup miatt, meg visszasírják a 300Ft-os vizítdíjat, addig megette a fene az egészet. A "kolostormalac"-ra meg jobban ráillik a zsinagógapatkány jelző...
@tboyszabo220211 ай бұрын
Kötelező magannyugdij volt. Tehat piramis jatek volt kötelezően de nem volt kötelező kilepni belőle!!
@gaboredes931511 ай бұрын
14,75% PMÁP...volt! Már "csak" 9,9%. Csak pár napot késett a videó.v😂
@TheUbisali10 ай бұрын
Tehát akkor most?
@blizardo138 ай бұрын
öööö szia, változott az étezési szokásod? mintha kicsit kerekebb lenne az arcod :)
@kasszandra483111 ай бұрын
Az állampapír forgalmazó felületen vett állampapír végleges lejáratkor automatikusan a folyószámlámra megy az egész pénz amiért állampapírt vettem?
@Fejremegyek11 ай бұрын
Be kell állítani hova szeretnéd alapbol nem arra van álllítva.
@DornerCsenge11 ай бұрын
Nem ismerem az összes forgalmazót, de az Államkincstárnál be tudod állítani, hogy az Államkincsár felületén maradjon a pénzed, az úgynevezett pénzszámládon (és onnan bármikor kiutalhatod magadnak a bankszámládra, vagy vehetsz belőle új papírt), vagy pedig automatikusan a bankszámládra jöjjön.
@boborjanpandacsoki523911 ай бұрын
Én sem vagyok nagy fanja ezeknek, mert valahol majd kilóg a lóláb és valószínű, hogy a kifizetés nem lesz olyan egyszerű. De azt is hozzátenném, általában azok nem vennének ilyet vagy viszolyognak tőle, akiknek hónap végére egy fityingjük sincs. AZoknak aztán tökmindegy mivel nyugtatják magukat
@fmagyar98611 ай бұрын
A kifizetés sima ügy, semmi nehézség. Akinek pedig nincs pénze, nyilván nem vesz állampapírt. Nem is kötelező.
@Gergoool11 ай бұрын
Akkor, ha 99%-on a papírok többségét el tudom adni idő előtt is, akkor a futamidő nem is annyira fontos, mint a kamat mértéke?
@vargaildi550611 ай бұрын
De nincs jobb alternatíva. A bankok nem tehetnek ennél jobb ajánlatot + kamatadókat kell fizessenek. Teljesen be van biztosítva, hogy kizárólag állampapírt vegyünk, ha megtakarítunk. A visszaváltásnál meg jövő évtől nagyon is várható a költség jelentős megemelése. Annyira, hogy ne legyen érdemes kivenni
@Damnikaa11 ай бұрын
Fontos a futamidő, a hosszabb lejáratú papíroknak sokkal nagyobb az árfolyamváltozása, mert ha pl. egy inflációs időszak jön, akkor egy pl. 20 éves papírnak sokkal jobban megzuhan az árfolyama mint egy egyévesnek, mert mindenki arra számít, hogy 20 év múlva a Ft már nem fog sokat érni, így az állampapír sem. Tavaly amikor jött a nagy infláció a 30-40 éves papírok árfolyama be is zuhant 50% környékére. Azt kell megérteni, hogy az állampapíroknak is árfolyama van, értelemszerűen minél hosszabb az állampapír futamideje az árfolyam is annál jobban kileng az inflációs/deflációs folyamatokra válaszul. Erre idő kell, hogy az ember megértse, sokat kell utána olvasni.
@punkkrisa11 ай бұрын
@@vargaildi5506 Nem lehetne venni külföldi állam papírját sem?
@Tresorthas11 ай бұрын
@@punkkrisa Csak brókereken keresztül, azok meg persze szintén lecsípnek pár százalékokat ilyen-olyan címen.
@MMr-o9k11 ай бұрын
@@punkkrisa Ha erre vonatkozik a kérdésed: a külföldön szerzett kamatjövedelem is Magyarországon adóköteles. Annyi a különbség, hogy ha van kettős adóztatást elkerülő egyezmény, akkor a másik országban ahol szerezted a pénzt, ott adómentes, és csak Magyarországon kell adózni utána, hogy ne kétszer legyen megadóztatva (ezért is ez a neve, hogy kettős adóztatást elkerülő egyezmény).
@zb106511 ай бұрын
50.000.000.000.000 (50 ezer milliárd) forint... Te jó ég! Az 5 millió Ft/fő adósság, a csecsemőtől az aggastyánig! Mire jó felgyűjteni egy ekkora adóssághalmazt? Ha ma nincs pénzed és kölcsön kérsz, viszont holnap sincs, de az adósságot már kamatostól törlesztened kell és ezért még nagyobb kölcsönt veszel fel, akkor a harmadik napod még kilátástalanabb lesz, mint az első kettő...Hol lesz ennek a vége? Mikor kerül megadásra ez az iszonyatos összeg? Plusz a kamat...? Nekem, aki nem vagyok közgazdász, és soha életemben nem vettem fel kölcsönt, nem fér a fejembe, hogy lehet így gazdálkodni (garázdálkodni)? Miért nem lehet addig nyújtózkodnia az államnak is, ameddig a takarója ér? Nem állítom, hogy a hitelfelvétel az ördögtől való, hisz meg van annak is a szerepe; de így felhalmozni az adósságállományt, az valami elképesztő!
@Lengyel.Kalman11 ай бұрын
Mert közben baszott kemény infláció van, növekednek az árak, vele együtt az adóbevételek (kivéve ha éppen visszaesik a fogyasztás, ÁFA...). Így növekvő bevételek mellett nem akkora teher fizetni a növekvő kiadásokat. Ráadásul sosem kell majd egy összegben visszafizetniük az egészet, csak az éppen lejárókat. Vagy amiket idő előtt visszaváltanak. De mindig vásárolnak majd újakat az emberek. Legalábbis amíg jó a hozama és megvan a bizalom, hogy visszakapod. Tehát ezt a végtelenségig tudják görgetni maguk előtt. Ha valami miatt mégis megrendülne a bizalom és nem akarnának újakat venni az emberek, vagy elkezdenék tömegesen visszaváltani lejárat előtt, még akkor sem lenne baj, mert simán nyomtatna bármennyi új pénzt az állam és röhögve kifizetne mindenkit. Az persze más kérdés, hogy ez még a mostaninál is komolyabb áremelkedést okozna és a megtakarításunk értéke kutyaszarral lenne egyenlő. ;)
@zb106511 ай бұрын
@@LowPitch221 @LowPitch221 Miként fentebb is említettem, van az a helyzet, amikor kell és megéri hitelt felvenni. Viszont ha ránézel az 1990-2022-es periódust átfogó adóssággörbére, hu.m.wikipedia.org/wiki/Magyarorsz%C3%A1g_%C3%A1llamad%C3%B3ss%C3%A1ga olyan meredeken emelkedik főleg 2019-től, hogy ha az hegyoldal volna, lecsúsznál róla a szakadékba.😊 Ha az én személyes (nemlétező) adósságállományom ágaskodna ekképp az egekbe, már kötném is a kötelet a nyakamra... A grafikon szerint, 23 éve, az adósság csak egyre nő. Nem kicsit, nagyon. Már amennyire laikusként, ránézésre meg tudom ítélni. Azért érdekelne, hogy meddig lehet ezt növelni? Mert a végtelenségig biztos nem. Persze, tudom, vannak sokkal jobban eladósodott országok is (GDP-arányosan is), de ez legyen az ő bajuk...
@zb106511 ай бұрын
@@Lengyel.Kalman Ha magas is az infláció, és ez hozzájárul az adósság nominális értékének a növekedéséhez, a kamatoknak reál-pozitívnak kell lenniük (azaz, meg kell haladniuk az infláció értékét), ahhoz , hogy vonzó legyen a befektetők számára, ami azonban az adósnak fáj (ez esetben az államnak, s végső soron nekünk). Persze, lehet pénzt nyomtatni, de annak hatalmas politikai ára (is) lehet, amit nem biztos, hogy bevállal egy kormány.
@zb106511 ай бұрын
@@LowPitch221 A meglévő adósság reálértékét valóban csökkenti az infláció; viszont a jelenleg és jövőben felvett hitelek nominális értéke növekedni fog (azonos reálérték mellett is), hisz megnövekedett árakkal kell számoljon az állam is. Magasabb árak -> nagyobb hitel.
@remixpizzazabalo11 ай бұрын
Köszi! Jó lett a videó! Tökéletesen értem. De én maradok az aranynál. Hosszú távon talán jobb.
@thomsan477910 ай бұрын
Szia Csenge . Melyik az a weboldal ,ahol a kalkulációkat ,számításokat végzed ?
@zsolt112811 ай бұрын
Érdekes lenne megvizsgálni a kamatfizető oldalt is. 🙂 Jelenleg az állam adóssága 50.000 milliárd forint. Ha átlag 10% kamattal számolunk, ez azt jelenti, hogy évente 5.000 milliárd forintot fizetünk ki kamat címen. Azaz 5.000.000.000.000 forintot. Ha politizálni szeretnék, azt is megnézném, hogy a Fidesz kormányzása alatt hogyan alakult az államadósság. 2009-ben az államadósság 19.000 millárd forint volt. Ennek ma a kamata 1.900 milliárd forint lenne évente. Ebből láthatjuk, hogy az elmúlt 14 év eredményeként ma 3.100 milliárd forinttal több kamatot fizetünk évente, mint Gyurcsány idején. Azaz 3.100.000.000.000 forinttal fizetünk többet. Ha 60 forintos kifli árral számolok és 18%-os áfa kulccsal, akkor Mari néni kiflinként 9 forint áfát fizet. Ez azt jelenti, hogy ha megeszik 344 milliárd kiflit (=344.000.000.000) évente, azzal önmaga ki tudja fizetni azt a többlet kamatot, ami az elmúlt 14 év sikeres kormányzásának köszönhetünk. Jó étvágyat Mari néni! A számításomban nem vettem figyelembe azt, hogy ezidő alatt nőtt a GDP (ez javít a Fidesz teljesítményén), viszont azt sem, hogy a magas kamat is a kormányzásnak köszönhető (ez viszont tovább rontja a Fidesz teljesítményét). Nagyon nehéz egy országnak fejlődni, ha ekkora terhet cipel a hátán. Bocsánatot kérek Csengétől, hogy elvittem a témát egy másik irányba. Amit mondott, az tényleg így van, nagyon ügyesen elmondta, öröm hallgatni őt. Ráadásul ez a téma aktuális is. Ebből a lányból még egyszer pénzügyminiszter lesz. Reméljük. 🙂
@Throrma11 ай бұрын
Bennem is mindig ez a kérdés van politikától függetlenül: 'Miből fogja visszafizetni az állam?'
@adamtoth60211 ай бұрын
@@Throrma adók, beruházások visszafogása, spórolás és inflálás
@zsolt112811 ай бұрын
@@LowPitch221 Van benne valami. Bár nincs értelme 40 éves átlag inflációt nézni, ha az utóbbi 13 évről beszélünk. 2009-2021 között az infláció átlag 3% volt évente. 2022-ben 12%. Összesen kb. 60%. Az adósság növekedése 150%. És mivel most ilyen magas az infláció, így a kamat sem 3%, hanem 10%. Kétszeresen is rossz a helyzet. Két és félszer akkora tartozásra fizetünk több mint háromszor akkora kamatot. Ez már 7,5-szoros szorzó.
@fmagyar98611 ай бұрын
@@zsolt1128 Ha nem értesz hozzá, minek beszélsz hülyeségeket?
@kaerlo20311 ай бұрын
Az államadósságot GDP arányosan kell nézni. Az szabja meg a visszafizethetőséget, nem az hogy forintban kifejezve mennyi. Az államadósság így nézve csökken, bár továbbra is magas. EU viszonylatban középmezőny. Jelenleg megbízható még a gazdaság, habár romlott. A jővőt meg nem lehet tudni, de ha tankok állnak a határainkhoz, vagy elindul egy világjárványnak tűnő valami, ami sok pénzt felemészthet, akkor adjuk el az állampapírunkat a kincstárnak gyorsan.