Рет қаралды 5,758
A Szenior Akadémia 2021-es tavaszi online szemeszterének második alkalmán dr. Benyó Zoltán egyetemi tanár, a Transzlációs Medicina Intézet igazgatója, a Doktori Tanács elnöke tartott előadást az agyi vérkeringés működéséről és szabályozásáról, valamint arról, mindezek hogyan befolyásolják idős korban a megismerési, gondolkodási működéseket, azaz kognitív funkciókat. Többek között szó esett az agyi vérkeringés autoregulációjáról, a vaszkuláris kognitív zavarokról és az Alzheimer-kórról is.
Dr. Benyó Zoltán 1992-ben végzett a Semmelweis Egyetem általános orvosi szakán summa cum laude minősítéssel. 1998-ban orvostudomány kandidátusa (PhD) címet szerzett, 2006-ban megkapta a Magyar Tudományos Akadémia doktora minősítést, 2008-ban pedig habilitált. Számtalan tudományos és szakmai társaságban tölt be megbízatás: többek között a Magyar Élettani Társaság vezetőségi tagja és a Semmelweis Egyetem Rektori Pályamunka Értékelő Bizottság tagja. Főbb kutatási területei közé tartozik a vérkeringési rendszer élettana és kórélettana; az agyi vérkeringés szabályozása; az endothelium és a simaizom jelátviteli folyamatai; a lipid mediátorok élettani és kórélettani funkciói a vérkeringési rendszerben, valamint a tumor-angiogenezis szabályozása.
„Idősödő társadalomban élünk, az agyi vérkeringés zavarai pedig a kor előre haladtával köztudottan fokozódnak, épp ezért egyre komolyabb feladatot jelentenek az egészségügynek, a szociális ellátóhálózatnak és a társadalomnak” - mutatott rá előadásának kezdetén dr. Benyó Zoltán. Bemutatta, hogyan alkalmazkodik az agyi vérkeringés a légzési funkciók változásához, és hogyan biztosítja az agy oxigénellátását az artériás vér csökkent oxigéntartalma mellett is. Mindezek szorosan összefonódnak a kognitív funkciókkal. Európában a 65-84 év közöttiek kb. 45 százaléka szenved valamilyen kognitív zavarban, így ez talán a legfontosabb társadalmi és egészségügyi problémát jelenti napjainkban. "A korral változó élettani funkciókért nagy mértékben az agyi vérkeringési rendszer változásai felelősek" - mutatott rá, kiemelve az agyi vérkeringés egészségének fontosságát.
Előadása végén bemutatta a vér-agy gát életkorral összefüggő leépülését, valamint azokat a mikrocirkulációs elváltozásokat - pl. az endothél diszfunkciója, a romló neurovaszkuláris csatolás, az autoreguláció zavara, valamint a mikroér-hálózat ritkulása - melyek az Alzheimer kórhoz hasonló tüneteket okozhatnak.
A teljes előadás diasora ide kattintva letölthető pdf formátumban: semmelweis.hu/...
Az előadás részletes ismertetője a Szenior Akadémia - fókuszban az agyi vérkeringés és a kognitív funkciók című cikkben elérhető: semmelweis.hu/...