Dr Tomasz Miller i arcymistrz Mateusz Bartel - Co łączy (i dzieli) matematykę i szachy?

  Рет қаралды 9,225

Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury

Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury

Күн бұрын

Jaka przyszłość czeka szachy w dobie sztucznej inteligencji? Jakie są podobieństwa i różnice między matematyką i szachami? Kto zdobędzie tytuł mistrza świata w szachach klasycznych? Co daje gra w szachy i matematyka? Arcymistrz Mateusz Bartel i dr Tomasz Miller byli gośćmi Pawła Błacha - popularyzatora nauki i pomysłodawcy cyklu Spotkania z nauką.
Mateusz Bartel (ur. 1985) to polski arcymistrz szachowy, który tytuł ten zdobył w 2005 roku. Wychowanek klubu Polonia Warszawa, od 2008 roku związany jest z klubem Polonia Wrocław. Na swoim koncie ma wiele sukcesów, w tym cztery złote medale indywidualnych mistrzostw Polski (2006, 2010, 2011, 2012) oraz brązowy medal indywidualnych mistrzostw Europy w Jerozolimie (2015). Reprezentował Polskę na licznych międzynarodowych turniejach, zdobywając m.in. dwa złote medale indywidualne na szachownicy rezerwowej podczas Olimpiad Szachowych (2010, 2022).
Poza aktywnością zawodniczą, Mateusz Bartel angażuje się w popularyzację szachów. Współzałożył czasopismo „Mat” i pełnił funkcję redaktora naczelnego do 2015 roku. W 2021 został szefem polskiego oddziału platformy chess24.com, a następnie założył kanał GMMatibar na KZbin i Twitchu. Od 2023 roku prowadzi również Podcast Szachowy, w którym ukazuje się ponad 20 odcinków poświęconych szachom. Prywatnie jest mężem arcymistrzyni Marty Bartel i ojcem siedmioletniego Kazimierza.
Dr Tomasz Miller jest fizykiem matematycznym i popularyzatorem nauki. Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie bada struktury geometryczne leżące na pograniczu ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i tłumacz literatury popularnonaukowej. Można go spotkać na kanale youtube’owym Copernicus, gdzie opowiada o fizyce, kosmologii i matematyce - m.in. w serii mini-wykładów „Zacznijmy od zera”.
Spotkania realizowane w ramach projektu „Spotkania z nauką - Od kosmosu do sztucznej inteligencji”, finansowanego z Budżetu Obywatelskiego 2024 Gminy Miasta Radomia.

Пікірлер: 26
@michal3141
@michal3141 Ай бұрын
Świetna rozmowa. Czuć że goście nadają na podobnych falach. Pozwolę sobie na komentarz jako że liznąłem zarówno szachów na poziomie turniejowym jako relatywnie silny amator jak i matematyki akademickiej jako informatyk. Punktem wspólnym między uprawianiem matematyki i grą w szachy jest przeszukiwanie pewnej przestrzeni wzorców i idei. W szachach celem znalezienia najlepszego posunięcia, a w matematyce celem stworzenia dowodu twierdzenia, skonstruowania nowej teorii matematycznej, rozwiązania jakiegoś problemu matematycznego. Różnica jest taka że szachy mają silny element współzawodnictwa, gdyż naszym przeciwnikiem jest przeciwnik ludzki, jego zrozumienie i idee. Matematyka akademicka posiada zaś silny element kooperacyjny, gdyż często współpraca z innymi matematykami pomaga rozwiązywać zagadki matematyczne. Różnica polega też na poziomie ogólności, gdyż matematyka jest piekielnie pojemna, zawiera niesamowitą różnorodność subdyscyplin. Szachy są bardzo szczególną grą, jedną z wielu gier planszowych, ale w cywilizacji zachodniej uważaną za królewską i jedną z najbardziej popularnych. Dzieci można znacznie łatwiej nauczyć grać w szachy na dobrym poziomie niż uprawiać matematykę akademicką z bardzo prostej przyczyny: próg wejścia do uprawiania matematyki akademickiej jest znacznie wyższy, należy zgłębić mnóstwo wiedzy matematycznej, uzyskać pewien warsztat, to zajmuje lata, wymaga sporo dojrzałości i cierpliwości. Tymczasem szachy to kilka reguł, które można poznać w jeden wieczór i wszystko inne jest ich nietrywialną konsekwencją. Nietrywialną, gdyż istnieje ogromne bogactwo szachów, teorii debiutów i końcówek szachowych na których zgłębienie trzeba poświęcić tysiące godzin, aby zostać silnym zawodnikiem grającym w szachy. Zarówno szachy jak i matematyka posiadają niewątpliwy walor piękna. W szachach jednak stosunkowo łatwo zagrać piękną partię, w matematyce o wiele trudniej dorzcucić cegiełkę wiedzy, która będzie walor piękna posiadała. Oczywiście samo studiowanie matematyki to obcowanie z pewnym pięknem obecnym w eleganckich teoriach matematycznych. Mam jednak wrażenie że często potrzeba mnóstwa wysiłku i pracy żeby dostrzec piękno matematyki, nie jest ono aż tak łatwo dostępne jak w szachach. W szachach stosunkowo łatwo zachwycić się kombinacją szachową, pięknie zagraną partią. Dla mnie szachy wygrywają jako hobby, sposób na spędzanie wolnego czasu i cieszenie się przyjemnością gry. Matematyka wygrywa jako większa całość, zbiór narzędzi i idei mających kluczowy wpływ na nasze zrozumienie świata i postęp naukowo-techniczny. Zarówno szachy jak i matematyka uczą krytycznego i obiektywnego myślenia, uczą nas też czegoś o własnych ograniczeniach jak i potencjale który w nas drzemie.
@SzparuMen
@SzparuMen Ай бұрын
Świetna wypowiedź!
@pawelnowak2003
@pawelnowak2003 Ай бұрын
​@@SzparuMenSzachowa Polska pozdrawia sławnego IMa Szparumena:)
@elizabethharper9081
@elizabethharper9081 Ай бұрын
Ja widzę szachy jako część matematyki. Sama matematyka jest szersza niż jej zinstytucjonalizowana postać, ale jaka ta zinstytucjonalizowana postać nie była, zawsze chodzi o to samo, to znaczy o nieoczywiste rozumowania które wpasowują się w pewien ścisły rygor, różnie określony.
@kamilkowalski581
@kamilkowalski581 Ай бұрын
Fantastyczna genialna rozmowa idealnie dobrani rozmówcy , poziom rewelacja !!
@ireneuszpapa8612
@ireneuszpapa8612 Ай бұрын
Dziękuję za znakomitej jakości materiał. Cud, miód i orzeszki.
@tamaraarmata3807
@tamaraarmata3807 Ай бұрын
Dziękuję bardzo za ten cenny przekaz 😮🎉😮❤❤😮🎉😮
@ggb3147
@ggb3147 Ай бұрын
Mój ulubiony popularyzator szachów i mój ulubiony popularyzator nauki w jednym panelu 🤯🤯🤯
@zj7498
@zj7498 17 күн бұрын
To zobaczę, czy prowadzący stanie na wysokości zadania.
@agnieszkakowalska6754
@agnieszkakowalska6754 Ай бұрын
Bardzo interesująca rozmowa, szkoda mi było robić sobie przerwę na komentowanie, więc wysłuchałam do końca, komentuję, dziękuję i polecam. Rozmowę z dr Tomaszem o nieskończonościach - również.
@MrCelsjusz
@MrCelsjusz Ай бұрын
Jeszcze nie oglądałem, ale wiem, że będzie to uczta.
@krzysztofmalicki1059
@krzysztofmalicki1059 Ай бұрын
Przesadziłeś z ta spontanicznością
@traffi44
@traffi44 Ай бұрын
Dzięki :)
@grzegorzpelc8388
@grzegorzpelc8388 Ай бұрын
Zapewniam pana Mateusza, że nie będzie tak łatwo zastąpić prawników, nie za naszego życia.
@jacekplacek9288
@jacekplacek9288 Ай бұрын
tylko co to jest dla historii swiata jedno zycie ??? Siekiera juz wisi a nawet powoli opada...
@QIgorecki
@QIgorecki Ай бұрын
ale czad, super
@mpuchatek
@mpuchatek Ай бұрын
Prawdziwa nauka: ciekawość jak wygląda rozwiązanie przewyższa chęć błyszczenia jako ten, który rozwiązanie znalazł. Chylę czoła!
@pkwpc
@pkwpc Ай бұрын
Wystarczy zajrzeć na kurnik jakie ludzie mają nagle rankingi
@ptakiLataja
@ptakiLataja Ай бұрын
MatiBar top
@leszek1950
@leszek1950 Ай бұрын
Rogoff i Hubner
@tlucz7572
@tlucz7572 Ай бұрын
Super odcinek, tylko Panie prowadzący, proszę, trochę mniej eee i yyyy.
@amfiteatr_radom
@amfiteatr_radom Ай бұрын
Yyyy Prowadzący będzie nad tym pracował :)
@infinitezymalny
@infinitezymalny Ай бұрын
Widać że Pan prowadzący pracuje nad tym, jest progres w porównaniu z tym co było wcześniej.
@tlucz7572
@tlucz7572 Ай бұрын
@@amfiteatr_radom Dziękuję i gratuluję super inicjatywy. Tak trzymać!
@s3rverius
@s3rverius Ай бұрын
@@amfiteatr_radom 🤣
@SwordOfUltimate
@SwordOfUltimate Ай бұрын
Zmieńcie te fotele, wyglądają na bardzo nie wygodne
Podcast Zadebatuj.pl - rozmowa z dr. Tomaszem Millerem
41:59
Zadebatuj pl
Рет қаралды 6 М.
Jak powstawał judaizm? Wykład i rozmowa z prof. Łukaszem Niesiołowskim-Spanò
1:36:15
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
Рет қаралды 30 М.
Human vs Jet Engine
00:19
MrBeast
Рет қаралды 199 МЛН
Players vs Pitch 🤯
00:26
LE FOOT EN VIDÉO
Рет қаралды 122 МЛН
dlatego Carlsen jest NAJLEPSZY! Carlsen - Anand, 2024
15:44
Tomek Jaskółka
Рет қаралды 17 М.
#BEC - AI w biznesie. Więcej szans czy zagrożeń?
58:24
Business Experts Content
Рет қаралды 871
Rymanowski, Zychowicz: Cała prawda o Izraelu na wojnie
1:45:55
Rymanowski Live
Рет қаралды 121 М.
Podkast 19. Tomasz Miller: Fizycy biorą Wszechświat na tortury
56:58
projekt pulsar - portal popularnonaukowy
Рет қаралды 17 М.
Czego możemy się nauczyć od upadłych cywilizacji? Prof. Fabian Welc
1:41:34
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
Рет қаралды 13 М.
Dr Tomasz Miller - Jak duża (lub mała) jest nieskończoność?
59:30
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
Рет қаралды 30 М.
Human vs Jet Engine
00:19
MrBeast
Рет қаралды 199 МЛН