Ten kanał to jest złoto. W życiu bym nie pomyślał że testy można przeprowadzić w taki profesjonalny sposób. Czapki z głów.
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Jest mi niezmiernie miło. Z jednej strony jest mi niezwykle sympatycznie, gdy wiem, że są Odbiorcy, którym podoba się moje podejście do tematu i dla których moja praca jest przydatna a z drugiej strony - daje mi to duży "zastrzyk" energii do dalszego prowadzenia kanału i przygotowywania kolejnych materiałów. Dziękuję i pozdrawiam.
@adamik622 жыл бұрын
Szacun za test. Z mojego doświadczenia to Milwakie dają radę i De walt też a bity Makity niestety szybko się zużywają. Jednak wyciąganie bitów z pudełka De Welt jest uciążliwe.
@ToolSciPlay2 жыл бұрын
Dzięki za opinię! Mam wrażenie, że Milwaukee jest to marką, której bity budzą skrajne emocje ;-) Jedni chwalą, drudzy w odpowiedzi pokazują garści połamanych końcówek. Prawda jest moim zdaniem gdzieś po środku. Z mojego doświadczenia wynika, że brakuje im do takich marek jak Wera czy Wiha, ale rzeczywiście wypadają ogólnie ciut lepiej niż Makita czy Bosch. Natomiast przy cenie jednostkowej na poziomie 1.5-2 PLN/szt. nie ma się co dziwić, że są tak popularne. Pozdrawiam
@OLO764 жыл бұрын
Bardzo często zdarza się tak, że marka która jest wiodącą na rynku zleca małym chińskim firmom wykonanie osprzętu dodatkowego. Jak wiadomo milłoki 😉 ma porządny sprzęt z działu elektronarzędzi ale wcale nie muszą mieć dobrych bitów bo nie oni to produkują. Nie tylko ta firma tak robi, DeWalt zapewne też ma taką politykę firmy. Tak szczerze mówiąc to dla majsterkowicza który raz na tydzień coś tam wkręci to kompletnie bez sensu jest kupowanie tak drogich zestawów. Owszem, warto mieć jakiś jeden rozbudowany zestaw bitów bo czasem coś się może przydać ale jeżeli korzystamy z często z jednego lub dwóch rodzajów to kupuje wtedy dany bit pojedynczo. I to wychodzi najbardziej ekonomicznie. W Castoramie są pojedyncze rozmiary danych bitów pakowane po kilka sztuk i kosztuje to o wiele mniej niż taki zestaw. Skoro drogie zestawy są jakościowo bardzo podobne do tych tańszych to po co przepłacać 😉 Pozdrawiam 🙂
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Dzięki za uwagi i opinie! Rozumiem Twój punkt widzenia i argumenty. Jednak nie wszystkie podzielam. Rozgraniczmy najpierw proces produkcyjny od procesu wytwórczego. To, że proces wytwórczy jest realizowany przez małe, średnie czy duże fabryki zlokalizowane w Chinach czy innych państwach to jeszcze nie determinuje, że należy im przypisywać odpowiedzialność za cały proces produkcyjny. Podejrzewam, że jest wręcz odwrotnie. Moim zdaniem - w tym przypadku - za całokształt odpowiada Milwaukee. W szczególności za proces badań czy projektowanie samych procesów technologicznych. Oczywiście nie prowadziłem w tym zakresie śledztwa, ale jest kilka czynników, które na to wskazują: opracowanie unikalnego stopu stali do wytwarzania bitów - "Alloy76" czy wypuszczenie na rynek bitów ShockWave Matrix Carbide z dożywotnia gwarancją na groty (fakt, że się z nich bardzo szybko wycofali). Między innymi te przesłanki wskazują na to, że osprzęt do wkrętarek nie jest traktowany przez Milwaukee jako działalność marginalna. Oczywiście to o czym piszesz można przypisać niektórym markom (np. Dexter Pro, być może Graphite). Ciekawostką są końcówki wkrętarskie Metabo - wersje 'zwykłe' są łudząco podobne do 'zwykłych' Parkside'ów czy Graphite'ów podczas gdy 'udarowe' są bliźniaczo podobne do Wiha Maxxtor. Jeśli chodzi o zasadność zakupu zestawu, to przyznam, że to jeden z aspektów, któremu planowałem poświęcić chwilę w jednym z końcowych materiałów. Oczywiście trudno nie zgodzić się z tym co napisałeś. Ja bym dodał jedną uwagę. Otóż w przeliczeniu koszt jednej sztuki, gdy kupujemy bity pojedynczo lub pakowanych po kilka egzemplarzy tego samego typu jest wyższy niż jednostkowy koszt końcówki z zestawu (skoro odwołałeś się do przykładu z Castoramy, testowane u mnie Erbauery kosztują ok. 10 PLN za 3 szt. co daje ok. 3,33 PLN / szt. ale w prezentowanym zestawie 113 elementów kosztuje 128 PLN czyli wychodzi 1,13 PLN / szt.) Nawet w przypadku Wery różnica jest zauważalna - 9 PLN vs 6 PLN. Pojawia się pytanie czy będziemy potrzebować wszystkich końcówek z zestawu. Oczywiście "majsterkowicz" to dosyć obszerne pojęcie - ale zakładając, że mówimy o osobie, które co jakiś czas tworzy sobie jakiś projekt czy coś naprawia, to jego prace pewnie nie są powtarzalnymi procesami, a co za tym idzie możemy się spodziewać różnorodności w zapotrzebowaniu na bity. Zestawy bitów są projektowane właśnie tak, że zawierają końcówki po które się jednak sięga (w takich domowych zastosowaniach) czyli PH (z dominacją PH2), PZ (z dominacją PZ2) i T15-T40. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!
@seka65094 жыл бұрын
Jak zwykle konkretnie i rzeczowo.Pozdrawiam.
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Dzięki i pozdrawiam!
@swgstolarniawgarazu18294 жыл бұрын
Darek jak zwykle super materiał, Pozdrawiam serdecznie 👍💪👌
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Dzięki Tomku! Również pozdrawiam
4 жыл бұрын
No Darku jestem zaskoczony wynikiem testów. Przy tej cenę bitow to jakoś powinna być lepsza. Witam po przerwie;) pozdrawiam
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Oczywiście na tle porównywalnych marek Milwaukee wypadło dosyć słabo. Nie wiem czy to mnie bardzo dziwi - na forach wśród zdjęć zniszczonych bitów chyba dominują właśnie końcówki Milwaukee. Chyba nie bez przyczyny wprowadzili kolejną generację ShockWave'ów. Pozdrawiam serdecznie!
@xxxx63252 ай бұрын
Racja używam cały czas sprzętu Milwaukee i dedykowanych bitów i szału te bity nie robią a cena zestawu jest duża. Dlaczego tak profesjonalna firma nie przyłoży się do tego lepiej i zrobili by w końcu bity z końcówkami ACR dla PH i dla PZ. A tx10 powinny być sprzedawane w paczkach po 25sztuk bo strasznie szybko się ukręcają praktycznie idą mi jak woda na zakrętarce i na zwykłej wkrętarce - i proszę mi tu zaraz nie pisać że źle ustawiam moment obrotowy za wysoki czy podobnie. Bity z supermarketu Castoramy te czarne wytrzymują bez problemu przykręcanie tych samych wkręcików tx10 (bo nie są to jakieś duże wkręty) a te dedykowane Milwaukee nie dają rady.
@darth2304 жыл бұрын
Mam bity milwaukee i Dewalt'a więc mam jakieś porównanie. Z milwaukiego na cztery bity jeden pękł, a reszta wiadomo obrobiła się, ale jeżeli chodzi o wytrzymałość jest lepiej niż w przypadku Dewalt'a. W dewalcie na cztery bity jeden również pękł, a pozostałe trzy obrobiły się w szybszym tępię tj. Dwa bity powszły w miesiąc gdzie w milwaukim jednym bitem kręcę już drugi miesiąc. Oczywiście zakrętarka z socketem udarowym+bit udarowy.
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Przede wszystkim - dzięki za podzielenie się swoją opinią i doświadczeniami. Ja zawsze powtarzam, że zużycie bitów jest wypadkową bardzo wielu czynników (czym - jakim narzędziem, w co - jaki materiał, kto - jakie np. doświadczenie ma operator, jakie są wkręty, etc.), a to prowadzi, że wybór bitów jest kwestią indywidualną. Serdecznie pozdrawiam!
@darth2304 жыл бұрын
@@ToolSciPlay praktycznie tylko kręcę śróby w uchwytach do rur, śróby + kołek8, wkręty do drewna różnego rodzaju. Ogólnie wiadomo, wady fabryczne się zdarzają i różne wykonania w fabrykach także u jednych dewalt będzie wytrzymalszy, a u innych makita czy milwaukee.
@GruntToZdrowie4 жыл бұрын
Panie Darku, czy byłaby możliwość przetestowania bitów udarowych od makity oraz gedore? Pozdrawiam.
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Makita ma trzy serie bitów udarowych. Najsłabsze (wg producenta) - impact black, wytrzymalsze złote - impact gold (które przetestowałem już tutaj w ramach prezentowanego cyklu: kzbin.info/www/bejne/iGiVlGSii6prndk) oraz najbardziej wytrzymałe - XPS (które są jeszcze niedostępne na polskim rynku). Oczywiście w odcinku podsumowującym wszystkie testy, przedstawię końcowy ranking i wtedy bezpośrednio porównam również te złote bity Makity z konkurencją. Natomiast już teraz przygotowuję się do drugiej serii testów bitów. I tam postaram się wziąć pod uwagę wszelkie bity zasugerowane przez widzów - przyznam, że bardzo bym chciał sprawdzić te nowe Makity (XPS), spróbuję też uwzględnić Gedore. Pozdrawiam serdecznie
@luk3184 жыл бұрын
Takich testerów to ja szanuje
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Dziękuję!
@Kamil01OFFICIAL Жыл бұрын
Kiedy test tych nowych? ;)
@ToolSciPlay Жыл бұрын
Dobre pytanie :D Niestety yt, tt, ig to tylko pochodne hobby. W tej chwili inne zadania zajmują mój czas i trudno obiecać mi cokolwiek do końca roku kalendarzowego. Na szczeście warsztat uporządkowany, więc jest szansa na jakiś film raz na jakiś czas. Pozdrawiam
@bmwmaniak344 жыл бұрын
fajny test , gdyby miał Pan zakupić coś co długo bedzie pracowało to na co padł by wybór ? uproszczę że stosunek ceny do jakości też bym brał pod uwagę , jednak czekam na odpowiedź. Pozdrawiam .
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Całość testów jeszcze zostanie podsumowana dokładnie w materiale kończącym cykl - wcześniej zostaną jeszcze zaprezentowane bity Wiha i zwykły Parkside. Być może troszkę też zależy od tego jakim narzędziem (wiertarkowkrętarką? jak mocną? a może zakrętarką udarową?), jakimi grotami (PZ, PH, TX czy inne) głównie będzie się pracować i z jakim materiałem (drewno miękkie? twarde? metale?). Ja w projektach używam Wery, w testach - zwykłe Parkside, ale jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości to wydaje mi się, że bym wybierał DeWalt (Extreme Impact Torsion lub może nawet kolejną generację - FlexTorq). Pozdrawiam!
@bmwmaniak344 жыл бұрын
Ja wiem że wpływ na zużycie ma odpowiednie dopasowanie wkręta do bita , dochodzi różnica w tym czymkręcimy itd .nigdy nie mialem lepszych bitów dlatego podoba mi sie Pana test i będzie podstawą do wyboru .
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
@@bmwmaniak34 : dochodzą też kwestie bardzo indywidualna - jak to czy bit jest ułożony współosiowo z wkrętem (im większa wprawa, wygodniejsza pozycja i mniejsze tempo tym wyniki lepsze). Ciesze się, że moje testy przypadły do gustu. Przyznam, że mam nadzieję wkrótce zakończyć ten cykl. Gdybym mógł jakoś jeszcze pomóc to służę. Pozdrawiam serdecznie
@zomowisko-reinkarnacjarzec62464 жыл бұрын
jak zwykle rewelacja
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Dziękuję! Pozdrawiam!
@MrLuki024 жыл бұрын
Jestem wielkim fanem marki milwaukee (chodź uważam, że jest lekko przereklamowana i trochę za droga) to mocno zawiodłem się w sprawie bitów. Bity ze srebrnym łbem z połączeniem z milwaukee m18 fid2 (226nm) przy wkrętach ciesielskich rozpryskiwały się po jakimś czasie. Oglądając zagraniczne filmy a yt o tych bitach nie wypadały tak źle. Czyżby gorszy sort na Europę? A szkoda bo moim zdaniem organizery czerwonych podobają mi się najbardziej.
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Dzięki za opinię! Przyznam, że jestem zaskoczony jak dużo osób podziela swoimi doświadczeniami wynik mojego testu. Co do organizera - pełna zgoda, to chyba najbardziej przemyślane (pod względem ergonomii) rozwiązanie spośród wszystkich marek. Pozdrawiam serdecznie!
@MrLuki024 жыл бұрын
@@ToolSciPlay Pozdrawiam :)
@andrzejtube24753 жыл бұрын
Witam jakie polecasz końcówki bitów.?
@ToolSciPlay3 жыл бұрын
Tzn.? Jeśli pytasz jaki typ grotów jest najlepszy - to ja wkrętarką udarową (zakrętarką) pracuję praktycznie tylko na Torxach. Jeśli chodzi o markę - cóż, wiele zależy od tego czym i w czym się pracuje. Jeśli przyzwyczaimy się do myśli, że bit się zużywa - to bardzo sobie chwalę DeWalty uwzględniając stosunek ceny do jakości. Pozdrawiam
@damianborowy6072 жыл бұрын
Jak dla mnie wurtha końcówki są dobre .Miałem wiele i jak dla mnie on prowadzi.
@ToolSciPlay2 жыл бұрын
Nie mogę tego stwierdzić z całą stanowczością, ale końcówki dla Wurtha robi chyba Wiha (weź pod uwagę rozmiar Zebry - 29 mm. tyle co Maxxtor oraz identyczne organizery). Rzeczywiście Wiha wypada u mnie prawie najlepiej (ja minimalnie lepiej oceniam Werę). Pozdrawiam!
@ghostanddiy3 жыл бұрын
👍👍👍
@ToolSciPlay3 жыл бұрын
Thx!
@artur7772 жыл бұрын
Tyle tych bitów używałem, i serio nie ma jakich polecić, wszystkie się będą łamać.
@ToolSciPlay2 жыл бұрын
Masz w zupełności rację. Bity podlegają zużyciu i nie da się tego "oszukać". W dodatku przecież te wszystkie testy, które są podstawą tych marketingowych stwierdzeń w stylu, że "nasze bity są X razy lepsze od innych" odnoszą się do testów niszczących (czyli obciążają bit momentem - np. udając pracę zakrętarki lub zwykłej wkrętarki w sytuacji, gdy wkręt przestał się obracać i patrzą jak długo wytrzyma końcówka - a są to zwykle czasy rzędu kilku-kilkunastu sekund i to i tak dobre wyniki). Niemniej jednak zauważalne są różnice w czasie (liczbie wkrętów), ale nie zawsze współmierne do różnic w cenie. Dzięki za uwagę i pozdrawiam
@ppekar8813 жыл бұрын
Ja kupiłem bratu zestaw dewalta z przezroczystym wieczkiem i jest ultra dobry polecam. Za około 60 zl
@ToolSciPlay3 жыл бұрын
To już chyba ta 3 generacja. Ogólnie, DeWalty mają bardzo atrakcyjną cenę i dają przyzwoitą jakość. Oby bratu posłużyły jak najdłużej! Pozdrawiam
@ppekar8813 жыл бұрын
@@ToolSciPlay katuje je potwornie i z tego co wiem to prędzej zgubi nic coś się z nimi stanie. Przejściówka z hex na 1/8 całą była brana 180nm makitą i nie chciała zrezygnować to chyba dobrze 😀
@ToolSciPlay3 жыл бұрын
Nie ma siły bity się zużywają jak wszystko. Oczywiście zależy czy nie „przeciągniesz”, czy stosujesz dobre wkręty i czy rozmawiamy o PH, PZ czy TX. Jednak średni koszt bitu na poziomie 1.5-2 PLN nie jest jakiś szokujący. Ja też często po długie DeWalty sięgam (krótkie to jednak Wery). Pozdrawiam
@ppekar8813 жыл бұрын
@@ToolSciPlay brat ma zestaw krótkich, długie byłyby nie wygodne bo często musi zmieniać bity na np mniejsze torxy. Myślę żeby kupić mu zestaw różnych rozmiarów torxow po kilka sztuk w opakowaniu
@Sebastian-ef8rb Жыл бұрын
Ktoś poleci jakiś zestaw uniwersalny bitów , torxow , wierteł . Najlepiej jak by to był jeden zestaw ale jeśli jakość ma być dużo lepsza może być oddzielnie . Posiadam wkretarko wiertarkę DeWalt 996
@ToolSciPlay Жыл бұрын
Są takie zestawy Makity albo DeWalta. Obawiam się jednak, że niewiele one lepsze od zwykłych „Chińczyków”. Jeśli już miałbym ryzykować z takim kompletem to tylko DeWalt Extreme: DT70620T-QZ Jeśli oddzielnie to: - krótkie bity (25 mm): Wera Imapktor (najlepiej zestaw BC1), - długie bity (co najmniej 50mm): raczej DeWalt, - wiertła kręte do drewna: Alpen Cobalt PCTM, - wiertła łopatkowe: Bosch Daredevil (Speed Selfcut), - wiertła Ferstnera: Milwaukee, - weirtla koronowe bimetaliczne: Bosch, - wiertła kręte do metalu: DeWalt Extreme Cobalt, - wiertła kręte uniwersalne (do muru): Bosch Multiconstruction, - wiertła świdrowe do drewna (bardzo krótkie): Irwin Blue Groove, - wiertła świdrowe długie: Hikoki. Jednak jeśli powyższe kupisz w gotowych zestawach po kilka sztuk to musisz się liczyć z kosztem 10-krotnie wyższym niż wspomniany DeWalt. Pozdrawiam
@Sebastian-ef8rb Жыл бұрын
@@ToolSciPlay dziękuje ślicznie pozdrawiam ❤️
@Sebastian-ef8rb Жыл бұрын
Leci subik i łapeczka :)
@ToolSciPlay Жыл бұрын
Dzięki! Polecam się!
@michaczarny82044 жыл бұрын
Osobiście odnoszę wrażenie że bity udarowe milwaukee z srebrnymi grotami są wytrzymalsze od tych z czarnymi grotami
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Dzięki za uwagę! Dokładnie tak powinno być! Wszak to nowsza generacja. Ale Milwaukee miało jeszcze jedną serię, z której się wycofało zanim wprowadziło wszystkie typy grotów. Otóż Milwaukee Matrix Carbide bits miały mieć dożywotnią gwarancję na końcówki. Nawet pół roku nie wytrzymały na rynku. A tłumaczenie się marki z wpadki, było na poziomie Apple'a. Obiecuję, że przetestuje i te "srebrne" Milwaukee i FlexTorq od DeWalta. Pozdrawiam serdecznie!
@kk-it1pt2 жыл бұрын
nie dosc ze wkrety z plasteliny robia to koncowki sie na nich tepia
@ToolSciPlay2 жыл бұрын
albo jedno albo drugie ;-)
@marcinwaley36133 жыл бұрын
O ilu sposób na mikroskop jest bardzo dobry to sam prezentacj końcówek jest fatalna , te migawki co to ma byc .Gdybys ztrzyaml zdjecie i pokazal dokladnie zamiast tych migawek
@ToolSciPlay3 жыл бұрын
Rozumiem uwagę. Zamiast pojedynczych stopklatek postanowiłem przedstawić nagranie obracanych końcówek, zakładając, że każdy może nagranie zatrzymać na czas, który potrzebuje. Jednak uwagę przyjmuję do wiadomości. Pozdrawiam
@pigzip4 жыл бұрын
Te zestawy z dewalt to masakryczny szajs
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Dzięki za opinię! Rozumiem, że nie odnosisz się do tego jednego zestawu, ale ogólnie do bitów DeWalta Xtreme Impact Torsion (czyli udarowych drugiej generacji). Gdybyś miał chwilkę i podzielił się swoimi doświadczeniami oraz wskazał, które bity używasz i uważasz za dobre byłbym zobowiązany.
@kamil73073 жыл бұрын
Narzędzia Milwaukee jak najbardziej, akcesoria - nie.
@ToolSciPlay3 жыл бұрын
Właśnie! Wydaje mi się, że troszkę przeceniany jest osprzęt Milwaukee. Pozdrawiam
@kamil73073 жыл бұрын
@@ToolSciPlay obejrzałem już kilka testów, brzeszczoty, bity, etc. Zdecydowanie jakość nie idzie za ceną. Mam za to dwa zestawy wiertarek i wkrętarek, obydwa sprawdzają się świetnie. Jeśli chodzi o bity i różnego rodzaju narzędzia do wkręcania, nie kupuję ostatnio niczego poza PB Swiss
@ToolSciPlay3 жыл бұрын
@@kamil7307 : będę musiał spróbować, dzięki za podpowiedź! Pozdrawiam serdecznie!
@majster05604 жыл бұрын
U Milwaukee słabo
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
Przynajmniej w moich testach. Choć przyznam, że Milwaukee regularnie widuje połamane i to wcale nie po jakiejś zawrotnej liczbie wkręconych wkrętów. Zobaczymy jak nowa generacje sobie radzi. Pozdrawiam
@majster05604 жыл бұрын
A jak ta nowa generacja się nazywa
@ToolSciPlay4 жыл бұрын
@@majster0560 to są też ShockWavy, rozróżnisz je kolorem grotów.- te nowe są, powiedzmy, srebrne. Na końcu filmu je widać.