A Ty pamiętałeś, żeby *subskrybować? **bit.ly/2OrJZ6f* *Sprawdź aktualną ofertę domów: **www.tanidomszkieletowy.pl* No i *doczekaliście się!* Trwałość? Palność? A może *porwie wiatr?* A jak nie wiatr to może *zjedzą szczury?* Jak nie wiatr i szczury to może *osb Was zabije?* Wyszedł *niezły odcinek* a to tylko *jeden z dwóch!* Śledź uważnie i *zobacz następny za tydzień* w piątek o 18:00 :) Zapraszam!
@sylwiabiel72224 жыл бұрын
Jeśli chodzi o palność - to jest coś takiego jak klasy palności. Badania reakcji na ogień przeprowadzane są na podstawie normy PN-EN 13501-1:2019-02. Zgodnie z normą dla wyrobów budowlanych przewidziano 7 podstawowych klas : A1, A2, B, C, D, E, F. Najbardziej bezpieczne są materiały budowlane oznaczone klasą A1, kolejne to klasy A2 i B. Najbardziej niebezpieczne to klasa F. Więc i tutaj czas dotarcia ognia do konstrukcji drewnianej uzależniony jest od Klasy palności materiałów elewacyjnych. z tym że taka BARDZO WAŻNA uwaga której nikt Wam nie powie.. Jeśli na szkielet położycie styropian a na to dacie tynk - to jest najgorsze co można zrobić :) najbardziej niepalne elewacje nie są zabezpieczone żadnym styropianem i żadnym tynkiem. Ale to oczywiście też zalezy od jakości materiału użytego do budowy - im bardziej oszczędzamy - tym z reguły gorzej.
@drzeky4 жыл бұрын
Hmm nie widzę, żeby to się jakoś kłóciło z tym co powiedziałem w tym odcinku. Bardziej chodzi o mentalność inwestorów dla których drewniany szkielet jest łatwopalny a nie patrzą na to, że nie jest on bezpośrednio narażony na ogień. Z tą elewacją niezbyt rozumiem, bo akurat styropian i tynk są traktowane jako elewacja, która pozwala się zbliżyć na 3/4m do granicy z sąsiadem właśnie w związku z kwestią palności. Pamiętam, że dosyć mocno te kwestie musiałem przedyskutować z architektką przy tworzeniu mojego projektu.
@sylwiabiel72224 жыл бұрын
@@drzeky ale moja wypowiedź nie ma się kłócić z Twoją. Mówię tylko co wiem :) Jakby to wytłumaczyć.. hmm.. Chodzi o to że bezpieczniej jest gdy szkielet o klasie palności np B jest bezpośrednio narażony na działanie otwartego ognia, niż ten sam szkielet jest narażony na pożar który pali się jak szalony w styropianie między tynkiem a szkieletem. Styropian topi się w 100% ale pali się już przy 400-500! więc jeśli zapali się pomiędzy B tynkiem a B konstrukcją szkieletową to wywoła regularny pożar - na który już żadna klasa palności nie pomoże ( nie ma drewna niepalnego - ale już taka wełna skalna jest NRO czyli wyrobem niepalnym i nierozprzestrzeniającym ognia) bo temperatura wzrośnie w środku tak bardzo :)
@sylwiabiel72224 жыл бұрын
w Zeszłym roku jak robiliśmy w pracy badanie ogniowe - na polu bylo z 50st w słońcu - pożar rozgorzał między ścianą a tynkiem tak bardzo że aż nam podniosło beton z posadzki oddalonej o jakieś 6m od pożaru, ogień wypalił kotwy które trzymały styropian i elewację która złożyła się jak domek z kart :)
@drzeky4 жыл бұрын
Czyli było 50 stopni Celsjusza w słońcu, dlatego styropian, który topi się dopiero w 100 stopniach a pali w 400 stopniach zapalił się... Musicie trochę sumienniej zbierać dane z tych badań :P
@sylwiabiel72224 жыл бұрын
@@drzeky ale gdzie napisałam ze sam sie zapalil? Podczas badania.. Ktore polega na podpaleniu wczesniej przygotowanej konstrukcji- sciana szamotowa-izolacja(styropian/welna/piana itp.) - tynk. Przy 100 st. Styropian sie topi. Przy 400+ zaczyna sie palić. Jesli coś napisalam niezrozumiale - prosze o info. Nie rozumiem skąd taki pogardliwy komentarz. ?
@doskawisniewska78544 жыл бұрын
Ciekawe tematy poruszasz. Chce budować dom pasywny. Czy mógłbyś polecić jakąś sprawdzoną firmę? Dziękuję 😊
@drzeky4 жыл бұрын
Dzień dobry :) Dziękuję! Niestety nie wezmę sobie na barki odpowiedzialności za jakość wykonania domów przez firmy, więc nie będę żadnej polecał... ale proszę śledzić uważnie ten kanał, bo zdobyta wiedza pozwoli sprawdzić, czy oferta firmy jest sensowna i czy pozniejsze wykonanie jest na należytym poziomie. Pozdrawiam :)
@dariuss65924 жыл бұрын
Witam. Zacząłem Cię oglądać od niedawna bo sam się zastanawiam z żoną jaki wybrać projekt czy budowany czy szkieletowy. Dowiedziałem się że kupiłeś działkę w stronę Proszowic,ja też mam działkę niedaleko Proszowic. Można wiedzieć czy już zacząłeś budowę i w jakiej miejscowości? Pozdrawiam
@drzeky4 жыл бұрын
Witam. Chodzi o dylemat między technologią szkieletowa i tradycyjną, tak? Skąd się dowiedziałeś o położeniu działki? :)
@dariuss65924 жыл бұрын
@@drzeky Z któregoś twojego filmiku o działce albo innego z komentarzy🙂 A budowa już w trakcie czy jeszcze nie. Napisałem też do Pana na fb😉 tak projekt już mamy mniej więcej wybrany tylko zastanawiamy się nad technologią budowy
@drzeky4 жыл бұрын
Ahh ok, już rozumiem. Czyli nie zacząłeś mnie oglądać tak niedawno albo też trafiłeś na dawny odcinek :) Tak czy siak cieszę się, że udało mi się do Ciebie dotrzeć i zaciekawić technologią szkieletową!
@drzeky4 жыл бұрын
Wszystko w swoim czasie będzie pokazane. Póki co omawiam na swoim kanale podstawy budownictwa, żeby każdy z moich widzów dobrze rozumiał technologię. Gdy już tak się stanie, będą też filmy z pola walki :)
@andrzejcedar23534 жыл бұрын
A co w drugiej części?
@drzeky4 жыл бұрын
Już za tydzień wszystko opowiem :)
@hokan7644 жыл бұрын
Wydaje mi się że nawet waga takiego domu 35m2 jest na tyle duża że nawet bez kotwiczenia potrzeba by było wiatru halnego by go przesunąć chodź o metr. A wy jak sądzicie ?
@drzeky4 жыл бұрын
Witaj! Myślę, że prędzej będzie przewrócony, z powodu wiatru podrywającego za okap dachu. Ale kotwy nie są po to, żeby się przydawały codziennie lecz gdy dochodzi do ekstremum :)
@josegomez69144 жыл бұрын
Co z ogrzewaniem takiego domu w porównaniu do murowanego..
@drzeky4 жыл бұрын
Dzień dobry, dziękuję za komentarz :) Kwestie ogrzewania poruszyłem w odcinku porównującym technologię szkieletową i murowaną, link do niego jest pod filmem. W drugiej części faktów i mitów też ten temat przegadam, więc zapraszam do bycia na bieżąco! Pozdrawiam :)
@josegomez69144 жыл бұрын
@@drzeky dzięki, biorę się za oglądanie 🤣
@bard.44734 жыл бұрын
Ciekawe z tą odpornością na ogień kilkadziesiąt minut, człowiek myśli, że to od razu wszystko zaczyna płonąć
@drzeky4 жыл бұрын
Wszystko rozbija się o to czy zostanie naruszona konstrukcja przed przyjazdem straży pożarnej. Ale masz rację, środek praktycznie zawsze jest zniszczony i nadaje się do generalnego remontu.
@sylwiabiel72224 жыл бұрын
bedę powtarzać jak mantrę :) zależy jakiego materiału użyjesz :) u mnie badanie trwa 30 min od podłożenia ognia do gaszenia - najgorsze materiały łapią ogień i wypalają konstrukcję pod elewacją w niecałe 10 minut :)
@drzeky4 жыл бұрын
Aleś się nagle załączyła w tych komentarzach :) Już wiem jakie tematy poruszać, żeby konkretne osoby wywoływać do tablicy :P Witamy na pokładzie piromankę - badaczkę (no offence oczywiście, żartuję sobie :) )
@adamparysik1074 жыл бұрын
Haha terminatoszczury :D
@drzeky4 жыл бұрын
:)
@dddpanfil-poznan44524 жыл бұрын
@@drzeky Odnośnie gryzoni to tak szczur przegryzie posadzke betonową (jeśli nie wierzycie zapraszam do Poznania i pokaże dziury powstałe przez gryzonie) Dlatego w domach szkieletowych na fundamencie punktowym (nie wiem jak to się dokładnie nazywa) stosuję sie od spodu siatkę metalową przeciwko gryzoniom. A jeśli chodzi o szkodniki drewna (insekty) to one występują, na przykład w konstrukcji dachów budynków wielorodzinnych (sposób ich zwalczenia to fumigacja). Filimiki ogólnie spoko, ale zanim zacznie się rozpowiadać nieprawdę warto sprawę poznać bliżej.
@drzeky4 жыл бұрын
Witam. Pierwsze słyszę o tym, żeby normalne szczury w normalnych warunkach przegryzały beton. Może to nowy eksperyment z Wuhan? ;) Owszem, słyszałem o dawaniu siatki ale to nie tylko na szczury i tez nie uważam aby była to konieczność. Po prostu do tych płyt od spodu może się dostać każde zwierze a że zazwyczaj konstrukcje podłóg w takich domach sa nierortunne (nie da się tych płyt wymienić) to lepiej się śpi inwestorom gdy takową dadzą. W kwestii dachów to proszę zwrócić uwage na fakt, że w domach szkieletowych sa one robione z suszonego komorowo drewna. W domach murowanych to wielka rzadkość. A właśnie ten proces obróbki pozwala zabezpieczyć drewno przed owymi insektami. Tak więc proszę nie mówić, że rozpowiadam nieprawdę. Aczkolwiek doceniam kulturę wypowiedzi i zachęcam do oglądania innych odcinków :)
@endrju24254 жыл бұрын
Nie znam tej bajki :P
@drzeky4 жыл бұрын
Toż to podstawowy argument przeciwko domom szkieletowym! Koniecznie się zapoznaj :)