Drzewo, które może "uzdrowić" Ziemię | Nauka BEZ fikcji #23

  Рет қаралды 61,655

Nauka BEZ fikcji

Nauka BEZ fikcji

Күн бұрын

Пікірлер: 201
@hujbertus
@hujbertus 6 жыл бұрын
Panie Dawidzie, w odpowiedzi na Pana film chciałem dodać kilka słów od siebie. Otóż dwa lata temu kupiłem 10 sadzonek klonu 112 (czyli krzyżówki Paulowni omszonej i (tego nie jestem pewien, bo nie pamiętam) Paulowni Fortunego. Dla porównania prędkości wzrostu zakupiłem też 16 sadzonek Paulowni omszonej. Z mojego doświadczenia wyniknęło kilka wniosków: -Paulownie, jakie by nie były, nie znoszą kwaśnej ziemi. -w P. klon 112 w porównaniu z P. omszoną gorzej zniósł zimę. Sadzonki w większości obumarły. Następnego roku odbiły z ziemi, choć nie wszystkie -musiałem je ratować przesadzając w doniczki z bardziej zasadową ziemią -wymagają bardzo duuużej ilości wody Kilka uwag odnośnie co do rozmnażania. Paulownie klon 112 doskonale rozmnażają się z sadzonek. Dystrybutorzy zalecają, po pierwszym roku wegetacji ścinać pień, aby wzmocnić korzenie. Jest to idealny sposób na to, żeby uzyskać dodatkowe sadzonki z tego co zostało ścięte. Już 7 centymetrowy patyczek jest się w stanie bardzo łatwo ukorzenić. To wszystko przez doskonałe właściwości regeneracyjne, o jakich Pan wspominał przy omawianiu 6 i 4 letnich cykli ścinania drzew celem pozyskania drewna. UWAGA! Paulownia omszona jest w stanach zjednoczonych zakazana. Nie można jej sadzić, ponieważ jest bardzo ekspansywna. Bardzo dobrze rozrasta się z korzeni. Tworzy silne rozłogi, więc ścięcie drzewa nic nie przynosi. Jest to identyczny problem z jakim spotkali się ludzie, po ścięciu Klonu jesionolistnego, który przywędrował do nas z Ameryki północnej. Ścięcie drzewa determinuje korzenie do wytwarzania ogromnych ilości zakrzaczeń. Nie wiemy zatem jak zachowa się klon 112. Instytuty dendrologii nie mają zdania na temat tej krzyżówki. Ponad to Paulownia o której mowa w filmie, a także P. omszona bardzo wyjaławiają glebę. Po likwidacji plantacji nic na glebie nie rośnie. Pozdrawiam H.K.
@Mark70436
@Mark70436 5 жыл бұрын
W Holandii widzę paulownie które wyrastają w sposób nie kontrolowany przy słupach murach itp.
@Wszobrody
@Wszobrody 5 жыл бұрын
Czy po 2 latach można by było zrobić materiał na Uwaga naukowy bełkot, dłuższy i mówiący więcej o tej roślinie jak i o metodzie jej wytworzenia? Może też są jakieś nowe fakty na jej temat.
@cycu99
@cycu99 7 жыл бұрын
Czy przypadkiem to drzewo nie wyjaławia ziemi? Tak czy owak nawet lasy państwowe zachęcają do sadzenia rodzimych gatunków a nie sprowadzania obcych, nawet jeśli nie inwazyjnych drzew.
@gagaadzibum
@gagaadzibum 7 жыл бұрын
Daję naturze 10 lat i pojawi się smakosz tych drzew! Mały różowy motylek, którego gąsieniczki zjedzą hektar w jeden dzień! "Natury się nie da oszukać".
@GromKuba
@GromKuba 7 жыл бұрын
Sądząc po właściwościach, idealna roślina inwazyjna. Żeby nie było z tym podobnych problemów jak z rdestowcem (ponoć też w naszym klimacie nie zawiązuje nasion, ale przez korzenie rozrasta się w strasznym tempie).
@CzesterSSJ
@CzesterSSJ 7 жыл бұрын
Hmm, a co się stanie jeśli nie będziemy go ścinać? Po 20 latach dostaniemy najwyższe drzewo na świecie czy po tych 4-6 przestaje rosnąć? Zabrakło mi tej jednej kwestii w tym filmie.
@naukabezfikcji
@naukabezfikcji 7 жыл бұрын
+CzesterSSJ Nie znalazłem danych. Podejrzewam, że wzrost spowalnia.
@MRradzik500
@MRradzik500 7 жыл бұрын
Mój brat pracuje w IUNG-u w Puławach i opowiadał mi, że prawdopodobnie ta roślina niesie za sobą bardzo dużo negatywnych skutków. Amerykanie już ponoć zabronili jej sadzenia gdyż szybki wzrost powoduje wręcz ekspresowe wyjałowienie gleby na której rośnie.
@piotrfi6613
@piotrfi6613 7 жыл бұрын
Ale wielu innych szkodliwych rzeczy nie zakazali... więc uważam, że zabronili bo ichnie monsanto obawia się rośliny konkurującej o ziemię z jej kukurydzami i innymi. No i "jak ktoś ma zarabiać to lepiej, żeby nasi". Ekolodzy to pewnie tylko przykrywka.
@krzysztof8095
@krzysztof8095 7 жыл бұрын
No to sadzić na terenach pokopalnianych i śmietniskach. Tam może sobie wyjaławiać ile chce.
@magdalenapaterak1962
@magdalenapaterak1962 7 жыл бұрын
Takiego efektu lub toksycznosci sie własnie obawiałam
@radoslaw1379
@radoslaw1379 7 жыл бұрын
W Ameryce Paulownia nie jest zakazana. Jest wręcz przeciwnie: Amerykanie w dużej części produkują drewno przemysłowe z plantacji takich drzew.
@Tamija551
@Tamija551 7 жыл бұрын
Paulownia omszona rośnie w zachodniej części polski, bardzo dekoracyjne drzewo, zasuwa jak szalona w górę. Czytałam że w Chinach sadzi się paulownię, gdy na świat przychodzi dziewczynka, by w jej 18 urodziny ściąć drzewo i z pozyskanego drewna stworzyć skrzynię na wiano :) Jej drewno ponoć jest wspaniałe do przechowywania jedwabnej garderoby. Nasionka można kupić w ogrodniczym
@NexusCas
@NexusCas 7 жыл бұрын
Naukowcy z projektu Solliance opracowali technologię masowej produkcji paneli/foli perowskitowych o sprawności 12,6%. Co wypiera tradycyjne ciężkie i drogie panele solarne. Folią można pokrywać ściany szklanych wieżowców, auta czy zwykłe domy.
@miecio1948
@miecio1948 5 жыл бұрын
Konopia jest równie dobrym jak nie lepszym rozwiązaniem. W rok produkuje tyle biomasy co 40letni las. Do tego ma szereg innych cech a jej wykorzystanie jest wszechstronne od produkcji papieru bez chemii,po ubrania tekstylia sztućce olej i wiele innych.
@MTWODZU
@MTWODZU 7 жыл бұрын
Oxytree charakteryzuje się kanałem średnicy 5-7mm biegnącym w centru pnia. Oglądałem kawałek tego drewna niespełna rok temu i wygląda ciekawie. Faktycznie przy twardości jaką posiada odznacza się niewielką wagą. Znajomy zasadził kilka sztuk.
@adamfortuna6538
@adamfortuna6538 5 жыл бұрын
No właśnie,też widziałem zdjęcia pnia i było w środku puste
@Enter_World
@Enter_World 5 жыл бұрын
Czy możemy liczyć na aktualizację materiału odnośnie tych ciekawych roślin? :)
@Elercik
@Elercik 7 жыл бұрын
EJJJJ!!! Dlaczego ja dopiero dzisiaj dowiaduje się, że masz jeszcze jeden kanał? Głośniej o tym na pozostałych, proszę! :)
@bialy100k
@bialy100k 7 жыл бұрын
Jak na tą roślinkę patrzę to mi się zaraz "Dzień Tryfidów" przypomina. Fajna książka, akceptowalny film.
@benqmalyglod715
@benqmalyglod715 7 жыл бұрын
Hej, mam pytania: 1. czy ma ktoś dostęp do badań nad tym drzewem za granicą? 2. Czy jakaś uczelnia "leśna" prowadzi badania nad tą rośliną? Wyniki by mnie interesowały. Pamiętajcie, to że roślina pochłania ogromne ilości składników mineralnych z gleby, ale oddaje je w postaci liści na jesień nie jest bardzo szkodliwe.... Bardziej zatem interesują mnie badania długofalowe.. Np Modrzew rośnie bardzo szybko na bardzo bogatych glebach, a ekstremalnie zakwasza glebę i uniemożliwia wzrost innych roślin - a mimo to się go sadzi.
@barbarawojcik6707
@barbarawojcik6707 5 жыл бұрын
Wiąże ogromne ilości CO2 i wytwarza ogromne ilości O2, ale przy rozkładzie ogromnych liści zachodzi proces odwrotny. A wartościowe drewno to jeszcze nie nie po pierwszym roku, więc te jednoroczne badyle też na opał, albo do powolnej degradacji....
@tomaszpiotrowski2532
@tomaszpiotrowski2532 Жыл бұрын
Dzięki za info. Ludzie dobrej woli sadzcie cedry.
@stalewiak
@stalewiak 5 жыл бұрын
Mam i paulownie z nasion i z invitro. Jedno i drugie rośnie bardzo szybko :) Tym wieksze drzewo tym mniejsze liście. Tak duże liście uzyskamy tylko i wyłącznie jak co rok będziemy scinać paulownie i uprawiac na jeden pień. Jak damy sie rozgałęzić to już nie bedzie takich liści. Nie wspomniano że bardzo pięknie kwitnie te drzewo
@marikaamadel1372
@marikaamadel1372 7 жыл бұрын
można gdzieś to drzewko kupić?
@hesikzmatplanety1565
@hesikzmatplanety1565 7 жыл бұрын
Marika Amadel Dobre pytanie. Też chciałbym wiedzieć
@dawidrosa4271
@dawidrosa4271 7 жыл бұрын
Marika Amadel w internecie jest jak najbardziej dostępne, wystarczy wpisać w Google "oxytree cena" :) od razu mówię, że ceny wahają się od ok 40 do 50 zł za sadzonkę
@radoslaw1379
@radoslaw1379 7 жыл бұрын
Sadzonki Oxytree dostępne są na stronie Oxytree.pl w zakładce zamówienia: cena jest zależna od terminu złożenia zamówienia. Wszystkich zainteresowanych (zwłaszcza z woj. Śląskiego i okolic) zapraszam do kontaktu pod numerem 732 336 436 jak również na stronę internetową oxytree.slask.pl
@michab346
@michab346 5 жыл бұрын
Na allegro kupiłem po 19zł
@macx3000
@macx3000 5 жыл бұрын
@@michab346 kupiłeś podróbe
@prezmyk
@prezmyk 7 жыл бұрын
Same superlatywy. Normalnie jak z azbestu, królika, karpia i barszczu Sosnkowskiego. Wg mnie taki szybki rozwój wyjałowi ziemię, że nawet trawa nie będzie chciała rosnąć, a wykarczowanie takiego lasu to będzie niezły koszt jak odrasta z pnia. Francuscy rolnicy pewnie będą masowo to exportować na wschód. Na szczęście z pomocą przyjdzie nam Monsanto!
@kacperrutkowski6350
@kacperrutkowski6350 7 жыл бұрын
Wyjaławianie zieemi jest oczywiste, przy takim tępie wzrostu. Pochłania 10x więcej CO2, niż np. buk, więc 10x szybciej wyjaławia glebę.
@vazelsky
@vazelsky 7 жыл бұрын
Czy fakt, że roślina ta musi być klonowania do rozmnażania nie spowoduje z czasem, że wyewoluje jakiś grzyb/bakteria/organizm żeby się na tej roślinie pożywiać. Czy czasem jednolitość puli genowej nie sprawi że roślina ta zostanie w przyszłości z dziesiątkowana, tak jak to teraz się dzieje na plantacjach bananów ?
@piotrfi6613
@piotrfi6613 7 жыл бұрын
Zapewne jest takie ryzyko. Ryzyko dla inwestorów, bo zdaje się o to głównie chodzi dystrybutorom sadzonek :]
@kacperrutkowski6350
@kacperrutkowski6350 7 жыл бұрын
Istnieje, ale klonowanie nie powoduje braku zmiany puli genetycznej. Roślina ewoluuje, ale znacznie bardziej losowo, niż w przypadku roślin rozmnażających się przez nasiona
@danielk6054
@danielk6054 7 жыл бұрын
może zrobisz odcinek o produkcji papiery z drzew oraz mógłbyś poruszyć kwestię używania konopi do wytwarzania tego materiału
@pstrowsky
@pstrowsky 7 жыл бұрын
A co z degradacją gleb? Czy taki szybki wzrost nie będzie miał na to wpływu?
@MrKubix404
@MrKubix404 5 жыл бұрын
Czym jest drewno ? Drewno jest niczym jak zlepkiem węgla i soli mineralnych z gleby. Liście tworzą dużo materii organicznej co pozytywnie wplywa na rozwój życia biologicznego w glebie
@Arkadiusz112
@Arkadiusz112 4 жыл бұрын
@@MrKubix404 chyba raczej na odwrót, liście rosną i spadaja ale co roku wyrasta więcej lisci i wiekszy pień więc roslina pobrala wiecej składników odżywczych z gleby, w przyrodzie nie ma nic za darmo, ile zabrales tyle oddaj jesli chcesz zostawić cos dla nastepnych pokoleń
@noadnie8210
@noadnie8210 Жыл бұрын
Miskant olbrzymi ponoć jest najbardziej wydajną rośliną pod względem wiązania CO2, oczywiście zakładając, że uprawę po jakimś czasie trzeba będzie wyciąć w celach wykorzystania roślin jako biopaliwo lub surowiec
@timrek88
@timrek88 5 жыл бұрын
Znajomy posadzil to z 6 lat temu i szczerze wam powiem kupił chyba z 100 sadzonek podlewal to cały czas przycina zgodnie ze sztuką, efekt jaki uzyskał był mizerny zresztą sądził to zanim to pojawiło się w pl i z tym marketingiem to prawda pompowanie balonika, dziś jak z nim rozmawiam to przyznaje że mógł kupić sadzonki modrzewia wyszło by taniej ale chciał spróbować bo też myślał że zrobi na tym kasę pozdrawiam.
@bartalbus
@bartalbus 7 жыл бұрын
Jak zobaczyłem ten odcinek to od razu wiedziałem o czym będzie więc wg mnie to nie jest rewolucja o której nikt nie słyszał ... ja słyszałem, oraz znam osobę która kupiła sadzonki tego i osobę zainteresowaną kupnem tego więc nie dość że ja znam to moje otoczenie też zna ...
@zelek3197
@zelek3197 7 жыл бұрын
A nie lepiej pozbyć się całej roślinności? Nie ma roślin- nie ma życia- nie ma problemu :)
@PokerMakyo
@PokerMakyo 7 жыл бұрын
Marketing szeptany? ;)
@SwayTree
@SwayTree 7 жыл бұрын
Zdaje mi się, że oprócz dwutlenku węgla rośliny potrzebują też minerałów z gleby, by rosnąć. Obawiam się, że dość mocno może to wyjałowić glebę albo nawet ją podtruwać (Jak ktoś nie wie, o co chodzi, to wspomną tylko o orzechu włoskim. Nic obok niego nie wyrośnie).
@Marcinez111
@Marcinez111 2 жыл бұрын
Mam u siebie na działce orzech włoski średnicy ok 25cm i rośnie obok niego czereśnia, śliwka , tuja, pod drzewem trawa i jakoś nic nie podtruwa
@CarlAllenPL
@CarlAllenPL 7 жыл бұрын
Liście jak u łopianu? Wyobrażam sobie ich zgrabianie na jesieni! %-) Chyba potrzebne będą jakieś mega-grabie :D A tak poważniej - nie wiadomo, jak te ogromne liście po opadnięciu wpłyną na ściółkę i glebę wraz z organizmami, które w nich żyją (?) Czy się równie łatwo rozłożą jak liski takiej topoli albo wiązu?
@fredflintstone1787
@fredflintstone1787 7 жыл бұрын
Mam 6 takich w ogródku. Jak na razie rośnie dosyć szybko, zobaczymy co z tego wyjdzie.
@sytams1
@sytams1 7 жыл бұрын
Skąd nabyłeś? zainteresowany jestem :)
@Arkadiusz112
@Arkadiusz112 4 жыл бұрын
No to koleś ładnie zarabia, wiedzialem ze ten temat ot polega na sprzedaży sadzonek i tylko na tym
@SylwiaMW
@SylwiaMW 7 жыл бұрын
W sumie świetne, może być przełomowe, ale trochę przerażające, że pod wpływem mutacji mogłyby wydawać "płodne" nasiona i wtedy powstanie super szkodnik.
@gosiaj5671
@gosiaj5671 7 жыл бұрын
Jak może dojść do mutacji, skoro roślina nie rozmnaża się w naturze, czyli nie krzyżuje z innymi, czyli nie wymienia genami i do mutacji nie może dojść?
@jaset362
@jaset362 5 жыл бұрын
@@gosiaj5671 Do mutacji moze dojsc poprzez czynniki mutagenne takie jak promieniowanie UV, zwiazki chemiczne w glebie ,wodzie I powietrzu ,ktore moga wprowadzic do uszkodzenia DNA.Ta roslina ma jednak nadzwyczajne zdolnosci regeneracyjne i byc moze mniej podatna na mutacje. Jesli jednak ma zdolnosc odrastania od korzeni to moze poprzez system korzeniowy calkowicie opanowac dogodny obszar I wyrugowac z niego inne rosliny konkurujace o wode i potrzebne do wzrostu substancje mineralne zawarte w glebie.Przy wielohektarowych uprawach zawsze istnieje ryzyko, ze od jakiegos niedopilnowanego patyka,ktory sie ukorzeni, rozpocznie sie niekontrolowana inwazja na obszary sasiadujace z uprawa tego drzewa.
@andrzejjakubowski1893
@andrzejjakubowski1893 4 жыл бұрын
Paulownie odrastają po ścięciu z szyjki korzeniowej ściętego pnia. Nie posiadają ani rozłogów ani nie dają odrostów korzeniowych. To nie sumak octowiec.
@soosik9494
@soosik9494 7 жыл бұрын
Świetny materiał !
@majster893
@majster893 7 жыл бұрын
No i to jest dobra wiadomosc!
@gniewomircioek6845
@gniewomircioek6845 7 жыл бұрын
Zagrożeniem dla samego drzewka pewnie może być to, że za jakiś czas pojawi się jakaś choroba która zacznie je niszczyć.
@gniewomircioek6845
@gniewomircioek6845 7 жыл бұрын
Nie przesadzaj.
@dawidtusinski6218
@dawidtusinski6218 7 жыл бұрын
Na wiosnę powinno się przesadzać.
@Arkadiusz112
@Arkadiusz112 4 жыл бұрын
Tak porządna zima z -15 w dzień i -25 w nocy przez dobry tydzień i po plantacjach zostanie tylko materiał na zrąbki
@andrzejjakubowski1893
@andrzejjakubowski1893 4 жыл бұрын
Nawet jak góra zmarźnie to odrośnie od korzenia. Mam 10 letnią paulownię pień ma 40 cm średnicy. Wymagania glebowe jak u czereśni.
@adrigor4461
@adrigor4461 7 жыл бұрын
Moja ulubiona środowa seria :)
@tomus1989
@tomus1989 7 жыл бұрын
Mam a raczej miałem w ogrodzie... Potrzebuje masę wody i przemarza przy -5... Marketing na poziomie ale rzeczywistość jest smutna :)
@jankowalski1140
@jankowalski1140 7 жыл бұрын
Tomasz Piecha Masz tę modyfikowaną genetycznie roślinę?
@tomus1989
@tomus1989 7 жыл бұрын
jan kowalski tak miałem to u siebie.
@hujbertus
@hujbertus 6 жыл бұрын
Masz rację. U mnie było tak samo. Ja straciłem połowę tego co zasadziłem. Marketing mają potężny. A sadzonki kosztują baaardzo dużo.
@BartoszRedziniak
@BartoszRedziniak 7 жыл бұрын
Ciekawe czy jak będzie już takie wielkie, to czy przez te wielkie liście przy mocniejszym wietrze nie będą się łamać jak zapałki :D
@kewewkozowska129
@kewewkozowska129 7 жыл бұрын
marichuaen skrzyżowanie z takim drzewkiem
@mateuszzawada666
@mateuszzawada666 7 жыл бұрын
Super odcinek
@orzech959
@orzech959 7 жыл бұрын
Przecież te drzewa to wałek ! W stanach i Australii zabronione bo chciano robić na nich pieniądze i nie za bardzo im to wychodziło, PO DRUGIE ani słowa o tym że drzewa tego typu bardzo szybko eksploatują ziemie na której rosną, PO TRZECIE czy będą mogły być sadzone w PL dowieśmy sie dopiero za kilka lat
@kacperrutkowski6350
@kacperrutkowski6350 7 жыл бұрын
Inna odmiana. Te rozprzestrzeniają się znacznie wolniej. A to, że szybko eksploatują ziemię szybko jest raczej oczywiste, ponieważ prędkość eksploatacji jest +/- wprostporporcjonalna do prędkości wzrostu, a w filmie była informacja o prędkości wzrostu, więc było, ale pośrednio.
@jatess4935
@jatess4935 5 жыл бұрын
Na jednym z kanałow tak zachwalana . Złamana gałąź była pusta jak trawa. Ma dużą powierzchnie liści i rośnie zużycie wody . Nie mówią o wyjałowieniu gleby . Chyba nie jest tak cudowna .
@fishyt535
@fishyt535 4 жыл бұрын
Uwaga do wszystkich którzy chcieliby w to zaiwestować. Wyjaławia i osusza to ziemie pozatym jej korzenie maja ok 9 m w dół a nawet po śćięciu odrasta co z tego ze sie nie rozmnaza kiedy nie da sie tego pozbyć bez zalania ziemi kwasem lub zalania betonem !!!
@Azortek90
@Azortek90 7 жыл бұрын
Mógłby Pan poruszyć temat drzewa księżycowego?
@Krakers1408
@Krakers1408 7 жыл бұрын
Jeżeli wykorzystamy drzewo jako biopaliwo to koło się zamknie, bo uwolnimy cały zawarty w biomasie dwutlenek węgla. Trzeba jeszcze te kwestie rozwiązać i już będzie super.
@mixXDful
@mixXDful 6 жыл бұрын
Wiedziałem ! Już od dawna było mówiono o genetycznie modyfikowanej żywności która rośnie szybciej lepiej smakuje czy posiada więcej witamin. Słyszałem również pogłoski (nie wiem czy to prawda) że istnieją równiesz chwasty zmodyfikowane genetycznie potrafiące znieść najgorsze trucizny naszła wtedy mnie taka myśl.Czy nie możliwe było by posadzenie drzewa który mógł by uzdrowić naszą atmosferę ? Widzę że nie jeden ja wpadłem na taki pomysł.
@blainemono3544
@blainemono3544 6 жыл бұрын
Autorze filmu: wybacz, ale mówisz dokładnie to samo, co marketingowcy sprzedający sadzonki tego drzewa... Czy nazwa kanału "Nauka BEZ fikcji" do niczego nie zobowiązuje?
@blainemono3544
@blainemono3544 6 жыл бұрын
Chciałbym jeszcze dodać, że firma rozprowadzająca sadzonki usuwa pod swoimi filmami niewygodne pytania i komentarze, takie, które nie łamią żadnych zasad kultury w internecie. Dla mnie to wystarczający powód do tego, żeby obdarzyć ten biznes sporą dozą nieufności. Żeby nie być gołosłownym podam jeden przykład: w z jednym filmików dotyczących uprawy wspomniano, że zdziwienie chemików rolnych budzi duża zawartość boru w liściach oxytree, składnika, którego niedobory są znaczne w glebach Polski. Mój wpis, który został usunięty: "Czy to dobrze, że w liściach oxytree znajduje się dużo boru, wobec niedostatków tego pierwiastka w glebie? A skąd roślina pobrała bor? Chyba nie z powietrza? Jeśli z gleby, to tym samym jeszcze bardziej pogłębiła niedobór, więc być może powinno to raczej budzić przerażenie, a nie zdziwienie wśród chemików rolnych."
@Arkadiusz112
@Arkadiusz112 4 жыл бұрын
@@blainemono3544 witam, widzę że masz takie samo zdanie na yemat OT też zauważyłem usuwanie komentarzy gdy zadawalem niewygodne pytania lub obdzieralem ich marketingowy bełkot przytaczajac najprostsze fizyczne i biologiczne parametry tylko zadziwia.mnie fakt ze jednak są tacy którzy w to wierzą i inwestują, no ale najwieksze pieniądze zarabia sie na ludzkiej głupocie
@blainemono3544
@blainemono3544 4 жыл бұрын
@@Arkadiusz112 Jako przyrodnik z reguły nie jestem entuzjastycznie nastawiony do gatunków obcych, mocno zmieniających siedlisko, w którym się je introdukuje. Jeśli te drzewa nie za bardzo chcą rosnąć bez podlewania i nawożenia, to już jest zły prognostyk "ekologiczności" takich upraw w naszych warunkach. Poza tym, pojawiają się sygnały o trudnościach z przezimowaniem tych drzew, więc również z punktu widzenia plantatorów jest to ryzykowna inwestycja. A przecież w ostatnich latach nie było u nas w ogóle prawdziwej zimy. Jeśli zejdzie do nas arktyczne powietrze z bardzo niskimi temperaturami, to raczej będzie nieciekawie. Klimat nam co prawda łagodnieje zimą, ale mimo wszystko -20oC wciąż jest możliwe. Wychodzi na to, że jak na razie na oxytree zarabiają głównie sprzedawcy sadzonek.
@tibijskijopek146
@tibijskijopek146 7 жыл бұрын
Jestem ciekaw czy nie dojdzie do jakiejś mutacji co spowoduje gwałtowny rozrost i dominacjie tego gatunku w naszym ekosystemie, sama koncepcjia tych drezw jest dla mnie strasznie ekscytująca ale czy to napewno jest w 100% bezpieczne.
@hubert9563
@hubert9563 7 жыл бұрын
jak.zobaczyłem miniaturkę pierwszą osobą o jakiej pomyślałem był Dawid
@twkolejofil
@twkolejofil 5 жыл бұрын
Oxytree S.A. kończy właśnie zapisy na akcje, może to być ciekawa pozycja w portfelu inwestycyjnym ;-)
@mateuszdudek9721
@mateuszdudek9721 7 жыл бұрын
Jeszcze raz to napiszę, proszę zrób coś o pamięci wody, eksperymencie z ryżem itp : )
@rafag.867
@rafag.867 7 жыл бұрын
Mateusz Dudek na tym kanale są raczej fakty a nie "pamięć wody"
@mateuszdudek9721
@mateuszdudek9721 7 жыл бұрын
Ja nie mówię, że w to wierze, ale z tego co widzę Dawid lubi obalać mity, więc podsuwam pomysł na odcinek. Nic więcej
@rafag.867
@rafag.867 7 жыл бұрын
Spoko. Mam nadzieję ze nie odebrales tego jako zaczepke do kłótni. Wracajac do tematu. W teorii "pamięci wody" nie ma czego obalać. Teoria mówiąca o tym że jedna (lub mniej) cząsteczka leku w dawce wystarczy, sama się obala. Jakiś czas temu Dawid tłumaczył dlaczego tabletka polopiryny (chyba) pomimo tego ze jest mała wystarczy. Pewnie widziales filmik wiec wiesz o czym mówię. Zgodnie z tym co mówił (i co jest potwierdzone badaniami) 1 czasteczka nie wystarczy
@krysieks
@krysieks 7 жыл бұрын
Dawid opiera się na badaniach naukowych. Podejrzewam, że scenariusz odcinka zawierałby jedno zdanie: "Brak jest rzetelnie przeprowadzonych badań na temat pamięci wody"
@rafag.867
@rafag.867 7 жыл бұрын
A chwilę pozniej "Do zobaczenia, do usłyszenia". :)
@LeoxxXpl
@LeoxxXpl 7 жыл бұрын
A co będzie po 4 ścięciu. Trzeba będzie posadzić nowe sadzonki a czy ziemia nie będzie już wyjałowiona skoro roślina pobiera duże ilości potrzebnej jej składników?
@naukabezfikcji
@naukabezfikcji 7 жыл бұрын
+Mariusz B Badania trwały 20 lat. Więc dalej mamy tylko podejrzenia. Twarde dowody na tylko 4 ścięcia.
@Enter_World
@Enter_World 5 жыл бұрын
proszę o coś więcej nt. tej rośliny :)
@adamko_
@adamko_ 2 жыл бұрын
Trzeba teraz to rozpowszechnić
@zanstaszek9
@zanstaszek9 7 жыл бұрын
Istnieje ryzyko że ludzie, szczególnie Eco-Nazi, zaczną sądzić te drzewa na potęgę co spowoduje spadek CO2 w atmosferze i wzrost tlenu, do np 22-23%?
@adamlesiak4558
@adamlesiak4558 7 жыл бұрын
Skoro drzewa, własciwie rośliny produkują tlen, to czy w lasach dajmy na to puszczy amazońskiej zawartość procentowa tlenu w powietrzu jest wyższa?
@wiewiorek279
@wiewiorek279 7 жыл бұрын
Rośliny, jak to powiedziałeś w puszczy amazońskiej produkują duże ilości tlenu w dzień, ale w nocy nie ma fotosyntezy, więc te rośliny potrzebują tlenu, jak każdy żywy organizm, aby przeżyć.
@zbigniewsmolen5190
@zbigniewsmolen5190 3 жыл бұрын
wszyscy zachwyceni i same plusy tego drzewa , tylko nikt nie chce zauważyć że co sześć lat wpada ekipa z pilarkami i sprzętem zrywkowym emitującym co2 ,co nam daje dwadzieścia zrębów w ciągu 120 lat gdzie dąb czy buk rośnie w swoim tempie. I ten argument że drewno jest lekkie i twarde,300kg na m3 to jest piana.
@migothkaa
@migothkaa 7 жыл бұрын
A powiedzmy wydarzy się coś takiego, że roślina ta będzie sadzona masowo, wszędzie zacznie "żreć" CO2 i produkować tlen. Czy nie istnieje obawa, że od hm "nadmiaru" tlenu w atmosferze ona się nadmiernie schłodzi? I będziemy mieli epokę lodowcową? ;)
@DominikRoszkowski
@DominikRoszkowski 7 жыл бұрын
Wszystkie te wiadomości brzmią niesamowicie, ale obawiam się o różnorodność biologiczną, jeśli wszyscy nagle zaczną sadzić oxy tree zamiast buków, osik, jabłoni itp. No ale pewnie "nadzieja" w wykorzystaniu przemysłowym.
@jolantawierzbowa395
@jolantawierzbowa395 7 жыл бұрын
nie wszyscy są tak naiwni że kupią to genetyczne cudo,radzę włączyć myślenie
@Szczeroslaw
@Szczeroslaw 7 жыл бұрын
Czekam na odcinek o wlasciwosciach leczniczych marihuany!
@SayberPL
@SayberPL 7 жыл бұрын
Marek zrobił taki na kanale naukowy bełkot
@ansuz3653
@ansuz3653 7 жыл бұрын
Jestem na tyle dorosły, iż wiem z doświadczenia, że nie ma żadnych cudów ani w biologii, ani w medycynie, ani w ekonomi, ani w mechanice a jedyne cuda zdarzają się tylko w fizyce kwantowej...;) Do czego zmierzam? TO DRZEWO W ZASTRASZAJĄCYM TĘPIĘ WYJAŁAWIA GLEBĘ! Po takiej plantacji nic już nie jest w stanie rosnąć, ziemia pustynnieje. Proszę o tym poczytać, informacje nie są tajne. ;)
@kacperrutkowski6350
@kacperrutkowski6350 7 жыл бұрын
To jest raczej oczywiste przy takiej prędkości wzrostu. Wszystko co rośnie tak szybko musi szybko pobierać związki azotu z gleby. Chociaż można teoretycznie uzupełniać je poprzez zostawianie liści ww glebie i dodawanie co rok niewielkich ilości azotanu amonu, lub czegoś podobnego.
@woollama
@woollama 7 жыл бұрын
To się nawet samo nie rozmnaża. Jeśli to sadzić, wystarczy nawozić.
@radoslaw1379
@radoslaw1379 7 жыл бұрын
drive.google.com/file/d/0B8fshEYagmJlbUVIV080cHN1Rlk/view Tutaj Polski Instytut badawczy ma na ten temat inny pogląd.
@ansuz3653
@ansuz3653 7 жыл бұрын
Kolego, Oxytree Solutions Poland Ltd. Sp. z o.o. to nie jest żaden "instytut badawczy" tylko największy w Polsce dystrybutor sadzonek tego drzewa, więc z natury nie są obiektywni, gdyż ich interes jest wprost skorelowany ze sprzedażą sadzonek tego drzewa. ;)
@marekpodgorniak583
@marekpodgorniak583 7 жыл бұрын
Podstawowymi pierwiastkami wchodzącymi w skład drewna są: węgiel (49,5%), tlen (43,8%), wodór (6,0%), azot (0,2%) i inne. o ile wiem panie Ansuz 93% tych składników znajdziemy nie w glebie ale w powietrzu a 6 % w czymś takim jak woda. wiadomo duże drzewo potrzebuje dużo składników odżywczych z gleby. ale drzewo nie będzie wyjaławiać gleby szybciej niż na przykład monokultura zburz. więc czyniąc długą historie krótką cuda się zdarzają
@PawelJimmi
@PawelJimmi 7 жыл бұрын
Miałem taką w ogrodzie - rzeczywiście rośnie bardzo szybko, ale drewno jest liche złamał ją wiatr.
@marekbolsu1293
@marekbolsu1293 7 жыл бұрын
za krótko!
@burake_jw
@burake_jw 7 жыл бұрын
A jeśli zacznę nam to drzewo zacznie przeszkadzać to teoretycznie nie da się jej wypełnić bo ścianie nie działa
@adamfortuna6538
@adamfortuna6538 5 жыл бұрын
Dużo tlenu to może będzie, a co z wodą?
@polemer2437
@polemer2437 5 жыл бұрын
JESZCZE chyba nic się nie sprawdziło z tego jak ludzie chcieli poprawiać naturę !!!!!
@Blurope
@Blurope 7 жыл бұрын
Czemu nie zrobić akcji i rozdawać drzewka za darmo do posadzenia na posesjach. ps. Gdzie można kupić taką sadzonkę ? Chętnie zasadzę u siebie.
@MrSirmisza
@MrSirmisza 7 жыл бұрын
mozna kupic takie drzewko do posadzenia?
@izarost
@izarost 5 жыл бұрын
Rewolucja w natarciu. Już Marks nam to wszystko obiecywał, a skończyło się jak zawsze.
@DamianMicua
@DamianMicua 7 жыл бұрын
Chcę zakupić takie oxytree, tylko nie wiem gdzie takie zasadzić, 16 m robi swoje
@truchcyk177
@truchcyk177 7 жыл бұрын
Materiał sponsorowany??
@Kamiks-iz2ln
@Kamiks-iz2ln 7 жыл бұрын
To jest dwój 2 kanał, czy robisz to dla kogoś?
@Heronicle
@Heronicle 7 жыл бұрын
To jest 3 jego kanał.
@robsonrobson4008
@robsonrobson4008 5 жыл бұрын
Które może wyniszczyć do końca ....
@kub998
@kub998 7 жыл бұрын
Szkoda że masz taki tytuł bo nie wyszukuje tego KZbin po wposaniu oxytree :-/
@patryksumara3516
@patryksumara3516 7 жыл бұрын
o krzyżówke paulowni ci chodzi xdd a już powiedziałeś tak w ogóle dlaczego nie reklamujesz tego kanału u siebie chyba twój jest?
@daver7565
@daver7565 4 жыл бұрын
No... Faktycznie... BEZ fikcji :D Informacje z reklam firm handlujących sadzonkami i nic więcej. W rzeczywistości w Polskich warunkach jest bieda, trzeba nawozić. W gorące lata lepiej rośnie ale koniecznie trzeba podlewać. Wszystkie dane odnośnie wzrostu są z Hiszpanii w laboratoryjnych wręcz warunkach. W Polsce jest już parę ładnych lat, ale jak na razie to prawdy można się dowiedzieć od niezadowolonych plantatorów.
@andrzejczubski2846
@andrzejczubski2846 5 жыл бұрын
W Polsce są tysiące hektarów hektarów nie zagospodarowanych niech Eko się wykazują
@patryktkaczyk6333
@patryktkaczyk6333 6 жыл бұрын
genialne
@adriantomasz
@adriantomasz 7 жыл бұрын
gdyby roslina do zycia potrzebowala tylko co2 to bylo by ok
@woollama
@woollama 7 жыл бұрын
Drzewo Pawłowa
@pawetomczyk2289
@pawetomczyk2289 5 жыл бұрын
Problemem może być zapotrzebowanie na wode
@rafajaros2170
@rafajaros2170 7 жыл бұрын
Ściema jakich mało, sąsiad posadził 10 szt i wszystkie wymarzły. Jeśli można po 6 latach ścinać na deski to gdzie można kupić coś zrobionego z tego drewna ??? Nie dajcie się nabrać, zarabiają tylko ci którzy to sprzedają.
@tenix6698
@tenix6698 7 жыл бұрын
No nieźle :O
@mako4325
@mako4325 7 жыл бұрын
To jest zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe. Rośliny od milionów lat konkurują o dostęp do światła i nagle jedna z nich ma 10krotnie wyższą wydajność? Zamieniła chlorofil na coś innego? Na co? Liście ma tak samo zielone, a że większe? Liczy się nie wielkość liścia, ale suma ich powierzchni i ekspozycja na światło. Panie Nauka Bez Fikcji - Litości!!!!
@ansuz3653
@ansuz3653 7 жыл бұрын
Panie Dawidzie, czy ma Pan cywilną odwagę, aby poruszyć trudny i niewdzięczny (w społeczeństwie lewackim) temat? Czy pracuje Pan już nad odcinkiem o rasach ludzkich? Prosiłem o to w odcinku o "wymrażaniu bakterii" a wiele lajków sugeruje, że nie tylko mnie interesuje ten bardzo ważny dla Homo Sapiens temat. Pozdrawiam
@bbarnowski8290
@bbarnowski8290 5 жыл бұрын
Tylko na rynek polski mogliby wymyślić inną nazwę ;D
@michab346
@michab346 5 жыл бұрын
Obsadziłem działke 20szt,z allegro po 19zł. Po pół roku moge powiedzieć że rośnie w miare szybko,lato ciepłe,non stop woda z węża,im więcej wody tym lepiej. Niestety nie rośnie tak szybko jak reklamują,sadzonki z pseudo certyfikatem,nie ten klimat chyba,w 5mies jakiś 30cm
@barozz1920
@barozz1920 5 жыл бұрын
Bozbyc się samolotów rozpylajacych chemitrails i ekosystem wrucilem do normy
@stachumistrzu562
@stachumistrzu562 Жыл бұрын
Mam 28 takich drzew utrzymywanych przez firmę dla mnie.
@katiyusza
@katiyusza 7 жыл бұрын
Na podkarpaciu jest ich hodowla ;)
@Heronicle
@Heronicle 7 жыл бұрын
Czyli tam gdzie jest w Polsce najmniejszy problem z zanieczyszczeniem powietrza? xD
@katiyusza
@katiyusza 7 жыл бұрын
yup :D ale tutaj to facet hoduje, bo "ładne" ale teraz to podobno sprzedaje na jakieś meble :D mój ojciec nawet był tym tak zachwycony, że chciał nam to na podwórku posadzić, argumentując, że to liście tak duże, że grabi nie trzeba, tylko sie zbierze ręcznie :D
@jozeffranciszek3349
@jozeffranciszek3349 5 жыл бұрын
W jakiej miejscowości ?
@MegaAnukis
@MegaAnukis 7 жыл бұрын
Problem z najnowszymi odkryciami jest taki, że tylko są podawane informacje i na tym się kończy. Np. każdego roku wynajdowanych jest kilka w 100% skutecznych leków na raka, np. w postaci wirusów z wyciętym jakimś kodem białkowym czy w zmodyfikowanych bakteriach, i potem słuch o tym ginie. Pewnie i tym razem roślina okaże się tylko ciekawostką.
@Simba436
@Simba436 7 жыл бұрын
100% skuteczność? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć.
@MegaAnukis
@MegaAnukis 7 жыл бұрын
Zacytowałeś ironię.
@Simba436
@Simba436 7 жыл бұрын
Chyba aronię :V
@MegaAnukis
@MegaAnukis 7 жыл бұрын
Za słodkie to to jet ;)
@Oxytreepl
@Oxytreepl 7 жыл бұрын
Małe sprostowanie :) W zeszłym roku zasadzono ponad 160 tys. sadzonek Oxytree ;) Cały czas trwają badania dotyczące tego, jak dobrze Oxytree radzi sobie w Polsce. Wyniki tych badań będzie można poznać już niedługo, bo już 22 marca podczas konferencji pt.: "Oxytree - drzewo przyszłości?". Wszystkich gorąco zapraszamy, więcej informacji na: warsztaty-naukowe-oxytree-drzewo-przyszlosci.evenea.pl/
@fireblade9513
@fireblade9513 6 жыл бұрын
7
@iBielik
@iBielik 7 жыл бұрын
Shut up and take my money!
@germandeathcamps8716
@germandeathcamps8716 6 жыл бұрын
grałem w tą grę jak byłem mały
@10hawell
@10hawell 7 жыл бұрын
Czemu nie wyślemy ich na Marsa?
@krzysiopsysio7459
@krzysiopsysio7459 6 жыл бұрын
minął rok, coś nowego?
@Faraon_krystian
@Faraon_krystian 4 жыл бұрын
Kolego nie ma problemu z CO2 w atmosferze ! Tz jest go coraz mnienlj
@VizardDaarkpewdiepie
@VizardDaarkpewdiepie 7 жыл бұрын
clearpoint
@PanHowie
@PanHowie 7 жыл бұрын
a później będzie jak z barszczem Sosnowskiego...
@kacperrutkowski6350
@kacperrutkowski6350 7 жыл бұрын
Barszcz sosnowskiego nie jest zbytnio szkodliwy dla przyrody. Głównym problemem jest jego rozprzestrzenianie się, a ta roślina nie może sama ssię rozprzestrzeniać.
@Szyszekkkk
@Szyszekkkk 5 жыл бұрын
czego dowiaduje sie o tym kanale dopiero teraz...... nie robcie po 10000 kanalow >.
@gagaadzibum
@gagaadzibum 7 жыл бұрын
Dokładnie spanisz barszcz
@Kiwi000
@Kiwi000 7 жыл бұрын
Ja wiem, że to będzie kontrolowane i nikt nie będzie tego sadził byle gdzie, ale czy tylko mi się wydaje, że to dobry materiał na super-szkodnika?
@gniewomircioek6845
@gniewomircioek6845 7 жыл бұрын
Można ją rozmnażać tylko poprzez klonowanie.
@Kiwi000
@Kiwi000 7 жыл бұрын
Skoro żeby pozbyć się tej rośliny trzeba wyrwać ją z korzeniami, to rozmnażanie wegetatywne nie powinno być dla niej dużym kłopotem
@gniewomircioek6845
@gniewomircioek6845 7 жыл бұрын
Być może.
@MegaAnukis
@MegaAnukis 7 жыл бұрын
Gniewomir Ciołek Roślina może ulec modyfikacji po zetknięciu się z obcymi dla niej warunkami - będzie musiała zmienić charakter rozrodu, by przetrwać.
@arturhanderski2290
@arturhanderski2290 7 жыл бұрын
Nie sądze,gdyż jak wspomniał autor,roślina wytwarza jałowe nasiona
SciFun i Perpetuum Mobile
7:00
SciFun
Рет қаралды 3,8 МЛН
Jak brzmiał STAROPOLSKI? | Innymi Słowy #5
26:04
Podcast Innymi Słowy
Рет қаралды 1 МЛН
Friends make memories together part 2  | Trà Đặng #short #bestfriend #bff #tiktok
00:18
😜 #aminkavitaminka #aminokka #аминкавитаминка
00:14
Аминка Витаминка
Рет қаралды 2,6 МЛН
Wait for the last one 🤣🤣 #shorts #minecraft
00:28
Cosmo Guy
Рет қаралды 23 МЛН
Drewno Oxytree w tartaku.
4:46
Lasy Tlenowe
Рет қаралды 98 М.
WeGrow 2018 Paulownia, Paulonia, Kiribaum, Kiri Tree
7:45
WeGrow
Рет қаралды 1,3 МЛН
Oxytree! Superdrzewo przyszłości na łomżyńskiej uczelni
5:40
www.mylomza.pl
Рет қаралды 184 М.
Kim są Żydzi? Perspektywa genetyczno-populacyjna.
1:09:47
CollegiumMedicum
Рет қаралды 194 М.
Zobacz, jak prawidłowo ciąć roczne Oxytree
4:25
Lasy Tlenowe
Рет қаралды 71 М.
Poznaj etapy powstawania pokazowej plantacji Oxytree!
5:21
Lasy Tlenowe
Рет қаралды 66 М.
Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik
58:04
Wszechnica FWW
Рет қаралды 927 М.
Andrzej Dragan. Co wiemy o fizyce kwantowej i dlaczego tak niewiele? | SCIENCE CAFE 2022-2024
22:46
Podsumowanie 2-letniej uprawy Oxytree w woj. mazowieckim
4:44
Lasy Tlenowe
Рет қаралды 131 М.
Friends make memories together part 2  | Trà Đặng #short #bestfriend #bff #tiktok
00:18