Jak Ci się podoba ten film, proszę o wykop. www.wykop.pl/link/5861671/dwutlenek-wegla-cale-zlo-tego-swiata/
@Jozix4 жыл бұрын
kopnięte!
@camelon114 жыл бұрын
Brak ostrości na twarz przeszkadzał w odbiorze. Płytka głębia to fajny zabieg, ale bez autofokusa lub operatora może zaszkodzić... Treściowo natomiast jak zawsze świetnie 👍🏻
@kamilslimak95224 жыл бұрын
Jak pozbyć się dwutlenku węgla w szybki sposób
@Blejk_Karington4 жыл бұрын
@@kamilslimak9522zdepopulować ludzkość co właśnie chyba powoli się dzieje i wrócić do życia w jaskiniach, szałasach, żyć z tego co da się prymitywnie wyhodować, uprawić, selekcja naturalna zamiast medycyny itd. 😁 ...oczywiście elyty będą sobie zarządzać tym pozostałym przy życiu plebsem zadekowane w super wyposażonych i strzeżonych bunkrach jak ten pod tunelem Gotharda
@tedemez4 жыл бұрын
Czysto hipotetycznie. Gdyby na całym świecie pomalować wszystkie dachy na biało czy by to pomogło czy wręcz odwrotnie bo odbita energia od białego spotęgowała by ogrzewanie atmosfery? Hmm. Jak to drugie to wszystkie malujemy na czarno ;D
@jacekpatka4 жыл бұрын
Taka edukację zdalna to mogę mieć cały dzień i noc. Genialna sprawa. A te szczegóły ... są ważne. Potwierdzają słuszność przedstawianych informacji. Nie są trudne do zrozumienia. Zrozumienie samego procesu ocieplenia klimatu wymaga wiedzy i to dobrej wiedzy. Więc proszę o więcej szczegółów. Dla mnie one są bezcenne. Gratuluję kolejnego super pomysłu.
@Aervisions4 жыл бұрын
Puenta filmu to mistrzostwo świata. Genialny pomysł z kurtką i kocem :)
@andersen14234 жыл бұрын
Nawet nie wiecie jak bardzo umili mi ten film wieczór :D
@DAMNSHORTIE4 жыл бұрын
SETT, JAK JA GO NIENAWIDZE!!
@bartosznowogorski12664 жыл бұрын
No film 7 minut to wieczór fest, chyba jesteś bardzo zajętym człowiekiem.
@woojciechstanczyk4 жыл бұрын
bardzo Pana cenię , za wiedzę i sposób jej "podania" :) , za kulturę wypowiedzi , z przyjemnością oglądam Pana materiały , pozdrawiam Wesołych Świąt !:))
@tomekklin70124 жыл бұрын
Umilą wieczorek, ale czekam na dłuższe odcinki:)
@RockinInThe3World4 жыл бұрын
Przyłączam się do sugestii - stanowczo zbyt krótkie odcinki! Pozdrawiam 😉
@grzegorzm36334 жыл бұрын
Ładnie, właśnie usłyszałem o zmianie aktywności słońca, proponowałem ten temat w poprzednim odcinku. Wpływ promieniowania słonecznego i kosmicznego na pogodę ( powstawanie chmur - efekt obserwowany w komorze mgłowej ).
@JacekGliwa-bx3bv Жыл бұрын
Trzeba by wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik ocieplenia klimatu. Ubywa lasów które nie tylko chłodzą atmosferę ale redukując CO2 zapobiegają nadmiernemu ociepleniu klimatu A wszystko to razem wywołuje sprzężenia zwrotne zwielokrotniające ocieplenie i wywołujące katastrofy w tym pożary lasów.
@stalewiakTV4 жыл бұрын
Mega kanał, takich nauczycieli nam trzeba👌👍👍
@otojestem56704 жыл бұрын
Fajnie, jakby wyszedl odcinek na temat pola eletromagnetycznego. Super odcinek- to lubie!
@tatraaaaa4 жыл бұрын
Dziękuję 👍
@martagrabicka81924 жыл бұрын
Dzięki za filmy bardzo ciekawe
@AveHidan4 жыл бұрын
Przed obejrzeniem zaznaczam wszystkim że CO2 jest niezbędne do rozwoju roślin, a im go więcej tym dla roślin lepiej (ogólnie, nie mówię o poszczególnych warunkach, udowadnia to historia planety i proste niepodważalne fakty o fotosyntezie)
@martaniewiadomska12914 жыл бұрын
Świetny wykład. 👌
@wiktormerta4 жыл бұрын
Jest możliwa synteza węglowodorów z wodoru otrzymywanego na drodze elektrolizy oraz dwutlenku węgla z powietrza. Przy odpowiedniej infrastrukturze można nawet wpompować powstałe węglowodory w ziemię i redukować ilość gazów cieplarnianych w atmosferze. Energię do tego celu można pozyskać ze źródeł odnawialnych, w przyszłości może z syntezy termojądrowej. Kolejnym krokiem jest przejście na wodór i uniezależnienie od paliw kopalnych. Jeżeli chodzi o klimat, jest rozwiązanie. Zdecydowanie gorzej wygląda kwestia odpadów i tym powinniśmy się zająć przede wszystkim.
@UebZonTV4 жыл бұрын
Wiesz ile miliardów ton CO2 trzeba by było wpompować w ziemię?
@wiktormerta4 жыл бұрын
@@UebZonTV tyle ile wyprodukowaliśmy, czyli około 1,6 biliona ton. To nie jest do realizacji w najbliższych latach, tylko chciałem pokazać że jest to proces odwracalny i kiedy opanujemy o wiele lepsze metody na pozyskiwanie energii będziemy mogli zniwelować szkody.
@mgx93834 жыл бұрын
My spalamy węglowodory, aby uzyskać z nich energię, a ty chcesz syntezować węglowodory, aby ten proces odwrócić. To wymaga włożenia jeszcze większej energii niż się uzyskało. A ta energia ma być ze źródeł nieemisyjnych. To już lepiej po prostu przestać spalać węglowodory i przejść na źródła nieemisyjne. Do czasu aż opracujemy fuzję, to wiele ekosystemów może przestać istnieć, wiele gatunków wymrzeć, lodowce stopnieć, prądy oceaniczne zaniknąć. To są zmiany nieodwracalne, usunięcie CO2 niewiele da już po fakcie.
@mgx93834 жыл бұрын
@Walak Każda roślina jak umiera, to zwraca CO2 do atmosfery. Każda roślina, aby przyswoić więcej CO2 potrzebuje też innych składników, czyli bardziej żyznych ziem. Choćbyśmy wszyscy mieszkali w lasach, to niewiele pomoże.
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
To o co pytasz to gaz syntezowy
@Autovetus4 жыл бұрын
Świetny materiał! Dzięki!
@ostrygracz4 жыл бұрын
uwielbiam tutaj zaglądać, rzeczowo i fachowo. Miło zajrzeć, posłuchać
@weareonlynumber4 жыл бұрын
Świetny i bogaty merytorycznie materiał, dziękuję.
@robertg4393 Жыл бұрын
Bardzo Panu dziekuje za uporządkowanie informacji.
@piotrgawryluk1294 жыл бұрын
Swoją drogą ciekawym nasuwającym się pytaniem jest dlaczego człowiek widzi akurat światło widzialne czyli powyżej podczerwieni i poniżej UV, a nie inne częstotliwości fal elektromagnetycznych. Czy jest to wynik ewolucyjnego dostosowania się czy może wynika to z innych czynników?
@rafakowalewski83364 жыл бұрын
Nie jestem pewien ale promieniowanie ze Słońca ma mniej więcej takie długości, więc skupiając się na tej części spektrum, można uzyskać najwięcej informacji
@joannakoowiecka65314 жыл бұрын
Jestem Pana wielką fanką! Pan mnie nigdy nie zawodzi, dobór tematów, to w jaki sposób Pan je realizuje i przekazuje wiedzę no to jest mistrzostwo! Szkoda że nie wykłada Pan na mojej uczelni bo bym siedziała w pierwszej ławce!
@beatabrzezowska4702 жыл бұрын
Jest pan Mistrzem!
@marcinczyz694 жыл бұрын
Mógłby Pan poruszyć w następnych filmach konsekwencje ocieplania Ziemi? Co się u nas zmieni, jak wpłynie to na nasze życie, jakie są prognozy, te tzw. "Punkty krytyczne". Na zakończenie to film mi się bardzo podobał, pozdrawiam😇
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
Nic się nie stanie. Jedyny skutek tej propagandy to toż żebyś był biedny.
@marcinczyz694 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 chyba ktoś tutaj przesadził z tvp
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
@@marcinczyz69 tzn? Nie mam tv. Skutki globalnego ocieplenia będą dla ciebie takie że będziesz płacił 5 zł za kWh, za diesla będziesz płacił karę a samoloty będą tak drogie że jedyne na co będzie cie stać to wakacje w Popowie.
@marcinczyz694 жыл бұрын
Bardziej mi tutaj chodziło z jakimi problemami się będzie musiała ludzkość zmierzyć np. podwyższenie poziomów mórz i oceanów, zmiany klimatu w Polsce które będą miały wpływ na rolnictwo itp. Wszystko to w jakiś sposób dotknie nas chociaż jeszcze dla wielu ludzi niedawno wydawało się to abstrakcją.
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
@@marcinczyz69 perspektywa zmian klimatu to dziesiątki, setki lat. To. Co ciebie czy mnie będzie bardziej dotyczyło to drożyzna. Już od przyszłego roku prąd zdrożeje. Będziesz biedniejszy przez tzw globalne ocieplenie. Będziesz robił za miskę ryżu na rzecz walki z czymś co jest tylko teoria. A bieda będzie realna.
@bartekqrtd4 жыл бұрын
Bardzo przyjazne dla oka połączenie wstawek z autorem, wstawek filmowych i animacji. (:
@suchy25554 жыл бұрын
Świetny materiał. Pozdrawiam 👍🏿
@krzysztofblack7864 жыл бұрын
W końcu coś ciekawego. Jako następny temat proszę opowiedz coś o erze promieniowania i generalnie o pierwszej sekundzie po wielkim wybuchu.
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
Jednym słowem: chaos
@arturc68034 жыл бұрын
Mały błąd w śród tytule "co ogrzewa Ziemie?" - chyba Ziemię. Ale oczywiście łapka w górę :)
@kamill89094 жыл бұрын
no tak powinno być, choć można się uprzeć, że chodzi o wszystkie ZIEMIE na świecie.
@PominReklamy4 жыл бұрын
słuchaj, słuchaj
@radosawwalkowski58244 жыл бұрын
Może coś o szczepionce na COVID? Z tego co się orientuję jest przełomowa i mógłby być ciekawy materiał
@KORDIANTELETUBIS4 жыл бұрын
W raporcie o stanie świata Pan R. się trochę wypowiadał na temat szczepionek
@marcysm39374 жыл бұрын
Film o szczepionce jest już na kanale "Nauka to lubię", proszę poszukać.🙂
@zbyszek92024 жыл бұрын
tak, będzie sie przełamywać w połączeniu z polem nadajników
@wzdluzony3 жыл бұрын
@@zbyszek9202 Tak tak a bezprzewodowe ładowarki XIaomi będą ładować czipy!
@39lilith Жыл бұрын
Teraz po 3 latach od pandemi zrobcue filmik o szczepionkach...wyplywaja coraz to nowe fakty. Moze byc interesujaco...
@ukus1834 жыл бұрын
Jak najbardziej ( mnie) interesuje Czekam na kolejny odcinek : ) Pozdrawiam.
@3DChallenger3 жыл бұрын
łał, ale extra te Pana audycje ... naukę to ja lubię :D
@frankzelazko4 жыл бұрын
dziękuję za kolejny interesujący odcinek nt klimatu
@pawelb24l4 жыл бұрын
Kolejny temat do zgłębienia naukowego: Pustynie, atmosfera jest na pustyni (otacza ziemię) a mimo to duże wahania temperatury dzień/noc. Czy chodzi o magazynowanie ogrzanej wody za dnia przez rośliny, ziemię a oddawanie ciepłą w nocy (mniejsze skoki temperatury w Europie niż na pustyni gobi) mimo różnej szerokości geograficznej. Pozdrawiam serdecznie
@djkorki894 жыл бұрын
Czytając ostatnio jakieś badania na temat dwutlenku węgla i ocieplania ziemi były podane informacje, że to para wodna zatrzymuje najwięcej ciepła a na jej powstawanie ma wpływ dużo więcej niż tylko wzrost co2. Najważniejszy jest bilans co2 nie mówię, że co2 nie ma wpływu ale w tych wszystkich badaniach pokazane jest, że to co człowiek robi z przyrodą już ma. od zanieczyszczania mórz poprzez wycinkę lasów a także emitowanie innych gazów cieplarnianych. Pytanie moje brzmi skoro jest tyle rzeczy, które możemy zmienić to akurat co2 otrzymało to miano jako tego najważniejszego do zmiany?
@kuba49244 жыл бұрын
Ilość wody "w obiegu" jest niezmienna, tymczasem ilość dwutlenku wegla wzrasta, głównie dlatego że spalamy wegiel kamienny, czyli uwalniamy wegiel pierwiastek, który był uwięziony pod ziemską skorupą od kambru. To CO2 stale "dodajemy", wody jest tyle samo, nie produkujemy jej dodatkowych ilości, dlatego jej wpływ na globalne ocieplenie jest marginalny, choć na efekt cieplarniany znaczny. Wydaje mi się, że o wycince lasów trąbi sie w mediach również dużo, ale odpowiada ona za mniejszą część wzrostu stężenia CO2. Na inne gazy cieplarniane zwraca się mniejszą uwagę, bo emitujemy ich znacznie mniej niż CO2.
@djkorki894 жыл бұрын
@@kuba4924 Tylko, że bilans co2 nie jest duży a para wodna skutecznie hamuje oddawanie ciepła przez ziemie. Natomiast napewno mamy wpływ na to aby zamiast wody która jest w atmosferze było ona na ziemi. W sensie gospodaarowanie terenami zielonymi ich zabudowa oraz wycinka lasów patrząc na to globalnie. Dodatkowo dochodzą do tego inne gazy. Ogólnie jest to ciekawy temat ale skala którą zobaczyłem jest ogromna i samo obniżanie emisji co2 na zbyt wiele się nie przyda bez ruszenia reszty. A wydaje mi się, że bardzo dużą wagę przykłada się w łaśnie do emisji co2 pomijając istotę problemu.
@BluesyBor4 жыл бұрын
Z wodą jako gazem cieplarnianym są dwa problemy: - jej potencjał cieplarniany nie jest znany tak jak innych gazów, nie bardzo wiem czemu tak jest ale z jakiegoś powodu naukowcy do tej pory go nie określili - może po prostu nikt nie próbował, nie wiem ;) - jej koncentracja w atmosferze jest bardzo zróżnicowana, myślę że przyczyny tego są oczywiste. Faktem jednak jest, że woda w stanie gazowym to stanowczo najpowszechniejszy gaz cieplarniany jeśli globalnie uśrednimy jej stężenie w atmosferze, i z samego tego faktu wynika jej "skuteczność" w zatrzymywaniu energii. Ilość nad jakością, coś jak Armia Czerwona przeciw hitlerowcom.
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
@@kuba4924 ilość co2 też jest stała i nikt nic nie dodaje. W końcu ropa nie wzięła się z kosmosu.
@Radek.684 жыл бұрын
Oczywiście łapka w górę, ale... mam ambiwalentne odczucia. Bo z jednej strony *Tomek Rożek,* którego bardzo szanuję i lubię, do tego bardzo fajnie zrobiony film (film potrzebny dodajmy), a dla wielu dzieci pewnie wyjaśniający prosto trudne sprawy i mechanizmy klimatu, no ale właśnie: to nie jest "jutub kids" czy kanał _Nauka. To lubię Junior._ To "dorosły jutub", gdzie spodziewamy się produkcji dla osób, które to wszystko już wiedzą, a chcieliby dowiedzieć się więcej, a nie tylko potwierdzać swoją wiedzę. Przecież *wiemy,* że dwutlenek węgla nie ogrzewa Ziemi, bo nie grzeje. Chyba nikt tak nie myśli. To oczywiście miłe uczucie (notabene wykorzystywane często w różnych produkcjach), że widz wie tyle samo lub nawet więcej, niż mówi prowadzący. A przecież wiem, że więcej nie wiem. Zabrakło mi informacji, dlaczego akurat dwutlenek węgla silniej reaguje na promieniowanie emitowane z Ziemi, a nie na promieniowanie bezpośrednio ze Słońca. Pewnie ma to związek z długością fali, która w obu przypadkach jest różna, no ale nie wiem. Chętnie też dowiedziałbym się np. o źródłach naturalnych i antropogenicznych CO2 czy CH4. Itd. Pozdrawiam!
@miceliusbeverus64474 жыл бұрын
Materiał cenny. Ale... 1) uwagi o tym, że CO2 nie grzeje, podobnie jak kurtka - słuszne, ale to takie naukowe "czepianie się" potocznych skrótów myślowych... Ciekawe, czy Pan Doktor mówi "kupiłem ciepłą kurtkę", czy też "kupiłem kurtkę skutecznie utrudniającą odpływ ciepła z ciała" 😎 2) Obawiam się, że precyzyjna dyskusja o ociepleniu jest o tyle bezprzedmiotowa, że ludzie "anty-ekologiczni" mówiąc "całe to globalne ocieplenie to bzdura" też używają tylko odruchowo popularnego zwrotu, a tak naprawdę myślą: "całe to gadanie o zanieczyszczeniach to bzdura, bo ziemia jest ogromna i niemożliwe, żeby to co idzie z kominów, do rzek itp. jakoś szkodziło - a nawet jakby, to mamy ewolucję i się przystosujemy!" Dla takich ludzi np. jakikolwiek recykling czy ograniczanie spalin to tylko sposób na biznes - bo oczywiście da się też na tym zarobić. - Ludziom zwyczajnie nie chce się patrzeć dalej, niż końca własnego nosa, i używają argumentów w stylu " nie ma globalnego ocieplenia, bo wczoraj zmarzłem bardziej, niż rok temu o tej porze". - Zapominają też, że "biznes ekologiczny" nie jest dowodem, że ekologia to tylko naciągactwo - tak jak ekspansja biznesu farmaceutycznego nie dowodzi, że choroby nie istnieją. - Po prostu, ludzie trzepią kasę na czym się da, w każdym biznesie jest dużo naciągaczy... Zaś ludzie nie sprawdzają faktów, by sobie wyrobić pogląd, tylko szukają takich, które potwierdzą to, w co wygodnie im wierzyć...
@Matioseqq4 жыл бұрын
Ostatnie zdanie - idealnie w samo sedno
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
Fakty są niesitotne, zwłaszcza że większości rzeczy nie jesteś w stanie sam sprawdzić.
@miceliusbeverus64474 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 Oczywiście na czymś trzeba się oprzeć - to już problem filozoficzny, o granicach poznania itp. - Jeśli nie ufamy kompletnie niczemu, to możemy równie dobrze przyjąć, że żyjemy w Matriksie - i próbować skakać z wieżowca na wieżowiec, jak Neo 😎 Z drugiej strony, całkowita ufność to też wielkie ryzyko - pozostaje zdrowy rozsądek i weryfikacja... Nie wszystko musisz sprawdzić samemu, żeby uzyskać wysoki stopień pewności... Pierwszy poziom sprawdzenia to np. logika wywodu słuchanego eksperta - ci gorsi często przeczą sami sobie... Potem konfrontacja z przeciwnikami - trzeba ocenić, czy się nie gubią, nie czepiają się szczegółów bez znaczenia, zarazem nie pomijają kluczowych... No a na koniec zostaje jeszcze głębokie wewnętrzne poczucie... Może mało racjonalnie brzmi, ale często jest sumą głęboko zapamiętanych doświadczeń i sporo warte (że już nie wspomnę o inspiracjach duchowych dla wierzących - tzn. wierzą, że je dostają, a niewierzący wierzą, że ich nie ma 😎) Owszem, myślenie boli... Podobnie, jak np. chodzenie na spacery- dokąd się człowiek nie nauczy i nie rozsmakuje... Potem bywa całkiem przyjemnie - a przede wszystkim ma się troszkę większą szansę na uniknięcie spektakularnych wtop...
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
@@miceliusbeverus6447 nie w tym rzecz. Po prostu nie masz danych. Nic nie sprawdzisz. Każdy może tobą manipulować jak chce. Grawitacje możesz sam sprawdzić rzucając kamień do góry ale globalnego ocieplenia już nie jesteś w stanie sprawdzić. A już na pewno nie sprawdzisz czy człowiek ma na to wpływ. Musisz więc komuś wierzyć, ale ten ktoś może chcieć cie oszukac lub sam nie wie jak jest.
@miceliusbeverus64474 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 Twe ostatnie zdanie to prawda - ale pytanie, co z tego wynika... Czy powinniśmy zaprzestać jakiegokolwiek wnioskowania? Co do sprawdzenia samemu - no z tym też bywa problem... Zmysły mogą zwodzić. Przede wszystkim zaś fakty to pikuś, główny problem tkwi w interpretacji... Tym właśnie zajmuje się filozofia w jednej z głównych swych dziedzin - już od tysiącleci...
@wiejskiwygibus26994 жыл бұрын
wolałbym dłuższe, bardziej rozbudowane odcinki, taka forma daje straszny niedosyt
@rafakowieski3 жыл бұрын
o to chodzi :P
@markomarkus65064 жыл бұрын
Czy szalony efekt cieplarniany na Wenus nie jest wynikiem tego że Słońce ewoluuje i powiedzmy miliard lub więcej lat temu Słońce świeciło na tyle słabiej że na Wenus była woda w stanie płynnym? A później nasza gwiazda zaczęła rozpalać się bardziej, ciekła woda wyparowała (para wodna jest gazem cieplarnianym) dodać do tego znaczny wulkanizm i przepis na katastrofę gotowy.
@Reziner4 жыл бұрын
Super!
@rafalwala74074 жыл бұрын
Małe niedopowiedzenie, ale bardzo ważne. Cząsteczki wieloatomowe przechowują energię, ale to nie jest problem. Gdyby ją zmagazynowały i przechowywały stale jak np. węgiel nic by się działo. Problemem jest to że naładowane cząsteczki spontanicznie oddają tą energię w losowym kierunku. To powoduje że połowa tego promieniowania wraca w kierunku ziemi faktycznie ją podgrzewając. Ja osobiście pokazał bym również jakie zakresy widm które gazy "odbijają" i porównał je z promieniowaniem ciała doskonale czarnego.
@MarekGODZWA3 жыл бұрын
Dwutlenek węgla jest przewodnikiem ciepła, przewodzi i magazynuje ciepło, ale też, jak każdy mieszkaniec Śląska wie, przewodzi i magazynuje też zimno. Przyrost ruchu cząsteczek może też wchodzić na wartości ujemne. Jego brak natomiast powoduje lepszą izolację cieplną i gradient temperatury może być dużo większy. Np. w Zakopanem może być śnieg i temp. -5°C, a kilka kilometrów dalej może być piękna wiosna. Wraz poprawą działania elektrofiltrów o rozkładanie dwutlenku węgla lodowce i okolice podbiegunowe powinny wrócić do dawnego stanu.
@MarbelCube4 жыл бұрын
Pytanie nie na temat, ale gdzie Pan zakupił tę lampkę z niebieskim kloszem?
@julianmarkiel59184 жыл бұрын
Sprawa jest prosta , wszystkie nośniki energii które małpoludy wydobyły z ziemi od czasów kiedy nauczyły się kopać muszą z powrotem wrócić pod ziemię .
@martingorbush29444 жыл бұрын
Niestety to jest prawda. A najgorsze w tym jest, że procesy, które tym się "zajmują" są tak powolne, że aby obniżyć poziom dwutlenku węgla do okresu sprzed rewolucji przemysłowej muszą minąć tysiące lat. Co gorsza, nie chce mi się nawet pisać o tym, że na Ziemi 90% terenów podmokłych i lasów naturalnych zostało osuszone lub wycięte. Teraz drzewa się uprawia jak zboże, tyle że zbiory są co 20-30 lat a nie co roku. :(
@slawekmk92474 жыл бұрын
Razem z małpoludami.
@MrNiezlykanal4 жыл бұрын
@@martingorbush2944 ale temperatury 20-30 lat temu były "normalne", trochę bezkrytyczne powtarzanie lewackich dyrdymałów ja tu widzę, tak we wpisie jak i w materiale pana Rożka. Co zatem z okresami kiedy stężenie CO2 było podobne lub wyższe i wcale nie 5mln temu, a kilka setek...? Człowiek niewątpliwie niszczy bezmyślnie ziemię ale ta afera z co2 wydaje się grubymi nićmi szyta. Już piersze przepowiednie katastroficzny, że ziemia tego nie wytrzyma miały się ziszczać bodaj w '80ych latach...
@krzysztofdobrzycki42764 жыл бұрын
Skoro tak to czym jest powodowana nagonka na drewno i ogólnie biomasę na rzecz gazu ziemnego ? Przecież spalanie drewna daje zerowy przyrost CO2 ,a spalanie gazu daje taką samą ilość CO2. Spalenie 1m3 gazu daje 1m3 CO2 .Czy tak ?
@Uzytkowniknieznany-bl4bc9 ай бұрын
Mam taką rozkmine bo słonce dostarcza do ziemi cieplo ale na pewnej wysokości jest minus 60 a ponizej jest juz plus 30 w lato to gdzie ta energia sie zgubiła na tej wysokości
@milenawiatr14764 жыл бұрын
Przyszło mi do głowy, czy nie dało by się skonstruować jakieś zaawansowanej maszyny, która tam by poleciała na balonie i nie zaczęła nam oczyszczać atmosfery w odpowiednim miejscu i czy wysłanie tam roślin, nie dało by większych rezultatów w oczyszcza w tym miejscu jako że rośliny są na swój sposób niezawodne i czy one w ogóle by tam przetrwały w tej warstwie, np ozonowej? Skoro jedzą CO2, słońce tam jest a jeśli tam nie jest ciepło to można by jakoś ocieplić je...
@Lechoslowianin4 жыл бұрын
Należy wymyślić silnik który energię wewnętrzną gazów zamieni na wciąż brakującą nam energię mechaniczną
@MrDzifko4 жыл бұрын
Myślisz, że czegoś podobnego nie wymyślono? Jasne, że tak. Odpowiednie przeróbki i samochód pojedzie na oleju rzepakowym bądź konopnym. Jednakże wielcy tego świata oraz ich firmy straciłyby na tym. Nie chodzi o ochronę środowiska, chodzi o to by gruba ryba była jeszcze grubsza, a Ty chudzino radź sobie i walcz o godne życie w momencie, gdy jesteś bombardowany zakazami, nakazami, przepisami itd. Taka tv polsat robi spot reklamowy o tym jak dbać o środowisko. Spytajcie Solorza i innych prezesów, dyrektorów jaki silnik ma ich samochód i ile pali albo jak często latają prywatnym samolotem. Tu się kończy ich eko podejście. Swoją drogą, jakim samochodem jeździ autor tego filmu?
@krisscx99624 жыл бұрын
a co potrzebuja drzewa by wytworzyły tlen , jesli nie bedze dwutlenku czy bedą istniały / i rosły drzewa ? . a co jesli nie bedze w ogóle dwutlenku , czy nie ugotujemy sie w naszej atmosferze ? czy bedzemy mogli żyć . nakrecacie falsz jakich mało
@BartekWnorek4 жыл бұрын
Mógłby Pan wytłumaczyć dlaczego księżyc tak szybko traci temperaturę? Skoro otacza go próżnia to znajduje się jakby w termosie, więc powinien się ochładzać bardzo powoli. Czy to po prostu jego wnętrze i druga strona tak szybko zabiera temperaturę z nagrzanej powierzchni? Czy ma to związek z tym promieniowaniem o którym Pan mówił?
@mateuszplaczkowski4 жыл бұрын
Dobry wieczór w jaki sposób dziś wykorzystujemy wtórne promieniowanie Ziemii? Czy jest to wogóle możliwe byśmy czerpali z tego energię w wysokiej skuteczności? Pozdrawiam Pana serdecznie!
@neuron19884 жыл бұрын
Kiedyś spotkałem się z stwierdzeniem, że jeśli staniemy się cywilizacją typu 1 wg skali Kardaszowa, to ze względu na samą stratę cieplną wynikającą z użytkowania urządzeń(tarcie, światło, półprzewodniki itd.) podniesiemy temperaturę o około 23 stopnie, bez paliw jak ropa, gaz, czy węgiel. Jestem ciekaw czy ktoś, w ogóle stara się oszacować ilość ciepła produkowanego przez naszą działalność i wpływ tego na efekt cieplarniany?
@gen.sulski82014 жыл бұрын
Bardzo fajna seria ale odcinki mogłoby być nieco dłuższe😜
@pierrevoglemann45584 жыл бұрын
Jeżeli energia z Ziemi zostaje zamieniona na drgania tych cząsteczek, zamiast przepuszczenia poza atmosferę to jakim cudem powoduje to wzrost temperatury? Energia cieplna zostaje przeciez zamieniona na energię kinetyczną.
@q-bas96034 жыл бұрын
Jeżeli klimat się ogrzewa, to co z prawem Henry'ego ? Im wyższa temperatura tym spada rozpuszczalność gazów w wodzie, tym mniej CO2 we Wszechoceanie a więcej w atmosferze. Czy można to zatrzymać ? Ciśnienie rośnie, czy jak?
@cioofek39634 жыл бұрын
1. Skoro drzewa potrafią zużywając energię słoneczną pobrać z atmosfery CO2 i wbudować go w swoją tkankę drzewną wydzielając czysty 02, to powinniśmy stawiać na drewno i wyroby drewna. Oczywiście każde dojrzałe drzewo powinno być zastąpione młodym pokoleniem tak, aby lesistość była na tym samym poziomie, a najlepiej gdyby się zwiększała. 2. Skoro wnętrze Ziemi rozgrzewane jest w wyniku reakcji jądrowych (głównie rozpady izotopów uranu, toru i potasu) i jest procesem naturalnym, to potrzebną nam energię powinniśmy pozyskiwać z bezpiecznych elektrowni atomowych, które wytwarzając energię nie emitują CO2. 3. Ograniczać i odchodzić od spalania paliw węglowodorowych (węgla, ropy i gazu), które są nieodnawialne, powodują zanieczyszczenie i podczas spalania emitują CO2.
@mst17172 жыл бұрын
Para wodna działa trochę jakbyśmy założyli antykurtkę tzn. Para wodna nie pozwala nowemu ciepłu się dostać co ostatecznie prowadzi do ochłodzenia. Także w przypadku antropogenicznych zmian klimatu mamy do czynienia z odwrotnym sprzężeniem zwrotnym czyli im cieplej tym chłodniej tak trochę to zagmatwane ale można powiedzieć że para wodna odbija światło słońca z powrotem w kosmos nie pozwalając ogrzać się Ziemi tak więc im bardziej ogrzejemy ziemię dzisiaj tak w przyszłości czeka nas potężniejsza epoka lodowcowa.
@tomlipiec82054 жыл бұрын
A czy na efekt cieplarniany nie ma wpływu infrastruktura drogowa i duże powierzchnie mieszkalne? Zawszę mnie to zastanawiało czy ma wpływ, bo chyba wszyscy wiedzą, że np. drogi w dzień się bardzo mocno nagrzewają a w nocy powoli oddają ciepło 🤔
@gromosawsmiay30004 жыл бұрын
6:30 a nie jest przypadkiem tak że cząsteczka CO2 pochłania promeiniowanie w widmie podczerwonym i wzbudzona emituje w wyższym zakresie, odbywa się to w zasadzie natychmiastowo (nanosekundy), temat do przestudiowania: widmo absorbcyjne i widmo emisyjne CO2. problem polega na tym iż kwant promienoowania podczerwonego który był emitowany w kosmos został pochłonięty przez CO2, po czym został wyemitowany kwant promeiniowania o innym zakresie, co prawda dla tego zakresu atmosfera jest "przezroczysta" lecz gdzie jest całe sedno sprawy, chodzi o to że czasteczki CO2 emituja we wszystkich kierunkach duza czesc leci w kosmos ale cześc jest wyemitowana z powrotem w kierunku powierzchni ziemi.
@aniaania44894 жыл бұрын
Dzięki pozdro
@mateuszzebytomia3 жыл бұрын
A to stężęnie CO2 to w której warstwie atmosfery? 5:58 vs 4:37
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
Pytanie do mądrali. Skoro tacy jesteście mądrzy to jaka powinna być temperatura na Ziemi? Jest ktoś w stanie na to odpowiedzieć lub podać konkretną wartość? Jeżeli ziemia to pokój, to ile mam ustawić na grzejniku żeby było dobrze?
@Rakowy_Manaskal4 жыл бұрын
To zależy. Jeśli chcesz przebywać w takim pokoju, to najlepiej, aby temperatura była stała i w okolicach 20°C. Ale Ziemia jest znacznie większym pokojem, z różnymi warunkami i nie takim samym klimatem, więc jeśli chcesz utrzymać ludzi na swoich miejscach i nie doprowadzić do masowych migracji, to lepiej nie zmieniaj temperatury :)
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
@@Rakowy_Manaskal chodzi o temp średnia rzecz jasna. Temperatura od czasów chodzenia homo sapiensa na ziemi też podlegała zmianom, więc która jest dobra? Jak jako gatunek mamy się zabezpieczyć np przed kolejnym zlodowaceniem?
@Rakowy_Manaskal4 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 a w których czasach łatwiej było przetrwać - w czasach ciągłej zimy czy umiarkowanej wiosny/jesieni? Póki co obieramy kurs permanentnego lata z upałami.
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
@@Rakowy_Manaskal upał w Polsce to max 2 tyg. Niestety lata są gorsze że względu na to że jednego dnia jest 32 st a później 15. Jeszcze niedawno naukowcy byli pewni że zbliża się kolejna epoka lodowcowa a klub rzymski stwierdził w latach 70 że w 2020 skoczy się ropa. Ja bym nie brał tych spekulacji zbytnio do serca.
@tyramisiu4 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 pod każdym postem piszesz bzdury jak psychofan konfederacji. Destablilizacja jednego ogniwa całego łańcucha pociągnie za sobą cały most, ale i tak tego nie zrozumiesz skoro pieprzysz o temperaturze latem w Polsce. Jesteś bardzo ograniczony umysłowo, i zamiast pisać na forach całymi dniami weź się za naukę.
@mariuszdyminski60093 жыл бұрын
CO2 to 0,04 % atmosfery. Taka ilość nie może mieć wpływu na ocieplanie klimatu. Para wodna jest najważniejszym gazem absorbującym promieniowanie (sama powoduje 36-66% bezpośredniego efektu cieplarnianego), razem z chmurami jest odpowiedzialna za od 66% do 85% efektu cieplarnianego.
@stanikowy46064 жыл бұрын
Świetny materiał, jednakże może ciekawie również byłoby poruszyć temat globalnego osuszenia. Większość właśnie obawia się globalnego ocieplenia. Jednak bardziej niebezpiecznym zjawiskiem jest to drugie o którym niestety za dużo się nie mówi. Pozdrawiam :)
@gosia19794 жыл бұрын
Super odcinek jak zawsze, ale chciałam podziękować za Pana udział w podcascie Marcina Zielińskiego nie powiem bardzo się zdziwiłam ale to dużo dla mnie znaczy
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
Tego szura od wielbienia Boga?
@danielsliwinskipriv4 жыл бұрын
Może wśród gazów cieplarnianych warto byłoby wspomnieć o SF5CF3 (pentafluorosulfonian trifluorometylu)?
@BluesyBor4 жыл бұрын
O tym, który wykryto ledwie dwie dekady temu i którego nadal jest tak mało, że pomimo ogromnego potencjału w roli gazu cieplarnianego jego aktualny wpływ jest praktycznie zerowy?
@danielsliwinskipriv4 жыл бұрын
@@BluesyBor no właśnie. Jest go coraz więcej. Czy w niedalekiej przyszłości nadal tak będzie, jak piszesz?
@BluesyBor4 жыл бұрын
@@danielsliwinskipriv nie wiadomo co z nim będzie w przyszłości, nie wiadomo nawet czy faktycznie jest go coraz więcej - jest go tak mało, że nie wylądował nawet na listach gazów cieplarnianych takich jak ta od IPCC. Nie wiadomo nawet z jakich procesów ten gaz tak właściwie pochodzi, ponieważ jest to najpewniej produkt rozkładu innych związków fluoru które tu i ówdzie wypluwamy z kominów - ale nawet tego nie wiadomo dokładnie, bo mamy za mało danych. Tymczasem nauka skupia się właśnie na tych innych związkach, jak CF4 czy C2F6 - mają niewiele mniejszy GWP niż SF5CF3, za to trwałość liczoną nawet w dziesiątkach tysięcy lat. Do tego znane są ich źródła i mają one znacznie wyższe stężenie w atmosferze, choć nadal stosunkowo niewielkie.
@elzbietazawisza3638 Жыл бұрын
A CZY WPLYW NA atmosferę ma wpływ system rakietowy'kosmiczny mieszanie powłoki gazowej kuli ziemskiej. ???🙃❣️
@krzysztofsosnowski25563 жыл бұрын
Jeżeli, jak twierdzi prowadzący, wypromieniowana z Ziemi energia zamienians jest na uaktywniony ruch cząsteczek gazów wieloczasteczkowych w atmosferze, czyli energie kinetyczna, to ta wypromieniowana energia jest jednak przez Ziemię tracona, powodując ew jakieś ekstra ruchy atmosfery. A więc nie przeszkadza to chlodzeniu Ziemi, ponieważ gazy te mają niższa temperaturę niż Ziemia, to w bilansie energetycznym nie odbijają energii z powrotem. W ogóle gazy o niskich temperaturach nie promieniuje. Może do Kosmosu. Coscsie nie zgadza z tym efektem cieplarnianym. Para wodna w postaci chmur tak, bo to są ciała stałe. Biorą udział w wymianie promieniowania.
@kamilb49394 жыл бұрын
Dwutlenek węgla gaz życia, nie tylko dla roślin...
@adamkzuwitz1714 жыл бұрын
Co takiego stało się w latach70-tych? Od tamtej pory wszystkie statystyki poszły w górę
@FromSevenToHeaven4 жыл бұрын
Obstawiam kryzys naftowy, ale to pewnie bez zwiazku
@Blejk_Karington4 жыл бұрын
Pewni cwaniacy zaczęli już wtedy kombinować jak na ekoterroryźmie nieźle zarobić i to bez ubabrania sobie rąk😁
@martingorbush29444 жыл бұрын
Od lat 80-tych w większości krajów uprzemysłowionych ustanowiono obowiązek instalowania filtrów przeciw pyłowych. Przez to zmniejszyła się ilość pyłu w powietrzu i efekt cieplarniany mógł pokazać swój potencjał. Poza tym ilość spalanych paliw kopalnianych cały czas rośnie. :(
@tomaszgaza87194 жыл бұрын
@@martingorbush2944 Jestem tego samego zdania. Spalanie paliw kopalnych wiaze sie z uwalnianiem co2, pylow i tlenkow siarki. Te dwa ostatnie skladniki niwelowaly negatywne skutki wzrostu stezenia co2 w atmosferze, bo pyly odbijaja promienie sloneczne, a tlenki siarki sa doskonalymi jadrami kondensacji. Dlatego mimo ze odbudowujacy sie po zniszczeniach II WS swiat wcale nie kopcil mniej, niz obecnie, to jednak klimat znaczaco sie nie ocieplal. Potem jednak gore wziela krotkowroczna polityka eko i zaordynowano filtry. W ten sposob od kilkudziesieciu lat z kominow do atmosfery wali czysty co2 i efekt cieplarniany gwaltownie przyspieszyl. Tak wiec wychodzi na to, ze za caly ten balagan odpowiada ideologia, a konkretnie - ideologia eko. Lecz nie oczekujmy doglebnej analizy procesow, ktore uwidaczniaja pokazane wykresy. Tego nie bedzie, bo za to nie przyznaja grantow, ani nie zapraszaja na konferencje... Granty sie sypia za powierzchowne muskanie tematu - alarmowanie, iz krzywa temperatury rosnie, bo powazni gracze maja w tym interes - nie ekologiczny, tylko polityczno-gospodarczy.
@martingorbush29444 жыл бұрын
@@tomaszgaza8719. Gdybyśmy pogodzili się ze smogiem w praktycznie każdy słoneczny bezwietrzny dzień oraz z kwaśnymi deszczami, które wytrzebiły by lasy to tak można by jakoś wegetować.
@metalfan38584 жыл бұрын
Czy jak mocno ograniczymy emisję co2 to temperatura na ziemi wróci do normy?
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
Do jakiej normy? Ziemia ma jakiś termostat ustawiony? Na ile?
@Rakowy_Manaskal4 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 tak, ma ustawiony i jest zależny od ilości promieniowania słonecznego absorbowanego przez Ziemię. W ostatnich 20tyś. latach było stabilnie. Ostatnie sto lat z hakiem pokazuje, jak temperatura zaczyna rosnąć - już o dodatkowe 1,1°C.
@Rakowy_Manaskal4 жыл бұрын
Wróci, jednak zajmie to bardzo długo. Dlatego jeśli chcemy zachować nasz świat, musimy zaprzestać emisji.
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
@@Rakowy_Manaskal nie trzeba zaprzestawac emisji tylko jeśli rzeczywiście co2 jest problemem należy go przetwarzać na o2 tak jak się to robi na łodziach podwodnych.
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
@@Rakowy_Manaskal nie ma ustawionej stałej temp, ziemia ma 4,5 mld lat i średnia ziemska temp podlegała olbrzymim wahaniom.
@sender3773 жыл бұрын
Pozdrawiam
@polishosaka55934 жыл бұрын
Trzeba dodać, że ciepło roznosi się wróżnych kierunkach. Więc zganianie tego na CO2 to parodia uwzględniając parę wodna. Powstawanie chmur jest zależne od promieniowania kosmicznego im więcej go dociera tym więcej chmur i temperatura spada. Ludzie mają znikomy jeśli wogole mają wpływ na klimat
@PiterFox4 жыл бұрын
Myślę że zmniejszona ilość tlenu też w jakiś sposób wpływa na ogrzewanie, w końcu miliony lat temu klimat na Ziemi znacznie ochłodził się wraz ze wzrostem ilości tlenu, a ludzka działalność zużywa tlen m. in. do spalania, podczas którego wydzielane jest mnóstwo gazów cieplarnianych oraz samego ciepła które zostaje w atmosferze utrzymywane przez te wydzielone gazy cieplarniane, co w połączeniu z ciepłem otrzymywanym ze Słońca daje efekt jaki widzimy obecnie, czyli brak zimy, susze, droższa żywność i niedługo coraz większe katastrofy. Poprawcie mnie jeśli źle myślę.
@leszekg51224 жыл бұрын
Gdyby ludzkość spaliła wszystkie lasy, pokłady węgla i innych paliw kopalnych, to poziom tlenu spadłby o ułamek promila. Tlenu nie zabraknie, ale problemem jest wzrost temperatury w wyniku właśnie ocieplenia klimatu.
@Deletememessage4 жыл бұрын
@@leszekg5122 Tym bardziej że rośliny w tym drzewa w lesie zamieniają CO2 na O2. Ogromna ilość emisji gazów cieplarnianych pochodzi z chodowli zwierząt na ubój. Powaga. Gdyby tylko większość przeszła na wegetarianizm...
@dominik78kinimod4 жыл бұрын
Hej! A czy przypadkiem, Ziemia (liczba pojedyncza) w bierniku to - kogo? co? - Ziemię 0:42? 🧐🤔
@BluesyBor4 жыл бұрын
Nie przypadkiem, a zupełnie celowo aby odróżnić pojedynczą Ziemię i mnogie Ziemie. ;)
@Ancymon694 жыл бұрын
To woda oceany para wodna chroni ziemię przed promieniowaniem słonecznym... Czemu na biegunach występuje zorza bo tam najmniej wody (parującej) i największe promieniowanie
@martingorbush29444 жыл бұрын
Trochę szeroko pojechałeś z tematem. Wiesz, że gdzieś dzwoni, tylko nie wiesz w którym kościele. Oceany gromadzą największą ilość ciepła a ich średnia temperatura wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach znacznie ponad 2 stopnie celsjusza i to jest fakt. Za to zorza polarna powstaje w miejscach, gdzie linie pola magnetycznego zbliżają się do ziemi, czyli właśnie w okolicach biegunów magnetycznych północnego i południowego.
@lorddaniel17044 жыл бұрын
Warto dodać że ciepło w skorupie ziemskiej też po części powstaje dzięki wpływowi grawitacyjnemu ciał niebieskich w tym Słońca.
@dzidalbn4 жыл бұрын
Skoro można obliczyć poziom gazów cieplarnianych sprzed 800.000 lat to czy mógłby pan podać jaki był największy znany ich poziom podczas gdy na Ziemi już kwitło życie.
@leu90084 жыл бұрын
Ok, to na początek kilka istotnych pytań. Jaki wpływ ma ten 0,034% i ile w tym jest udziału "ludzkiego przemysłu"? (albo na przykład udziału elektrowni węglowych...a najlepiej polskich elektrowni węglowych?:). Jaki powinien być standard i czy w ogóle możemy mówić o jakimś standardzie? Skoro obecnie mamy "rekord od miliona lat", a z tego co kojarzę, to człowiek (niby już 2,5 miliona lat temu się pojawił- właśnie sprawdziłem na wiki) wtedy nie był zbyt rozgarnięty i nie ogarniał jeszcze jak skutecznie truć atmosferę.
@wojciechskorza30514 жыл бұрын
No cóż a gdzie info o silnikach spalinowych, które na różnych wysokościach wydzielają gazy cieplarniane i to już podgrzane oraz dużo podczerwieni ogrzewających otoczenie. Ważne wydaje się mi to wydalane na wysokościach przez samoloty. Może i się j mylę ale przy ostatnim zmniejszeniu lotów i rejsów statkami jakby na ziemi trochę się polepszyło?
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
Możliwe. Chociaż raczej przez maseczki, plastikowe rękawiczki itp mogło zrobić się więcej plastiku.
@BluesyBor4 жыл бұрын
O źródłach gazów cieplarnianych zapowiedziano przecież osobny odcinek.
@wizna0044 жыл бұрын
Skoro atomy potrzebują energii do poruszania się to im więcej atomów w atmosferze tym więcej energii zużywają więc szybciej ja zużywają czy nie tak? To chyba im więcej gazów to nie powinno być cieplej tylko zimniej? Chyba że poruszanie się atomów emituje ciepło jak przy reakcji spalania.
@andre.species Жыл бұрын
Trudno się dziwić, że emisja CO² wzrasta, w końcu jest nas coraz więcej i nadal przybywa. Nie będziemy w stanie zatrzymać lub zmienić zmiany klimatu ciągłym zwalczaniem skutków, niezajmujac się powodem, a nim jest ciągle rosnąca populacja. Przy 8 Miliardach ludzi nie jesteśmy zagrożeni wymarciem, konsekwentnie należałoby podjąć kroki ograniczające ten exponentiellen przyrost, to kosztuje znacznie mniej niż zwalczanie skutków, tak zrobiliby inteligentni ludzie.
@PomidorowaArmata4 жыл бұрын
Jeśli wodór stanie się powszechnym magazynem i źródłem energii i zastąpi obecne paliwa, to czy w wyniku jego spalania parująca woda, która jest gazem cieplarnianym, będzie się zagęszczać, powodować mgły i stanie się tak samo niebezpieczna jak emisja CO2, czy może będzie funkcjonować na zasadzie chmur, które się zgromadzą i upuszczą wodę w postaci deszczu, co nie będzie stanowiło żadnego problemu dla klimatu?
@rafakowalewski83364 жыл бұрын
Też się nad tym zastanawiałem, ale wodór chyba będzie się brało z, na przykład, wody, więc bilans może być zerowy
@PomidorowaArmata4 жыл бұрын
@@rafakowalewski8336 Tylko ta woda niekoniecznie musi wrócić na swoje miejsce. Co jeśli zamiast tego zatrzyma się w atmosferze i będzie powodować efekt cieplarniany, a zbiornik wodny się wysuszy? Oczywiście tylko gdybam, nie mam zielonego pojęcia, jak się zachowa woda w takim przypadku. Dobrze by było gdyby ktoś tu nas oświecił.
@markusman45924 жыл бұрын
Para skropli się i spadnie w postaci deszczu.
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
Jeżeli chcesz wiedzieć to para wodna ma gęstość mniejsza od powietrza. Wzrost ilości pary wodnej w powietrzu powoduje rozrzedzenie powietrza a nie zagęszczenie.
@PomidorowaArmata4 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 I do czego to w konsekwencji prowadzi, gdy zacznie przybywać pary wodnej w powietrzu?
@ivecoKrakus4 жыл бұрын
Gdyby nie bylo CO2 to co by pochlanialy rosliny w nocy?
@Łukasz-13tn4 жыл бұрын
Lubie ten kanał
@krzysztofbaszczyk61834 жыл бұрын
Ogrzewanie powierzchni ziemi (kontynentów) przez słońce ma minimalny wpływ na zmiany klimatu na naszej planecie.. Największy wpływ na zmiany klimatu ma nagrzewanie się wody(mórz i oceanów ) które stanowią 3 razy większą powierzchnie globu ziemskiego. Ziemia nie akumuluje ciepła , jest raczej izolatorem ( np. na pustyni w dzień jest wysoka temperatura, a w nocy spada do 0). Za to woda pochłania energie cieplną (magazynuje) z promieniowania słońca i poprzez prądy oceaniczne oddaje jej większą część w pobliżu biegunów (Arktyka , Grenlandia, Antarktyda).To powoduje podwyższenie temperatury powietrza w tym rejonie i topnienie lodowców. Coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe są spowodowane również nagromadzeniem zbyt dużej energii cieplnej w wodach oceanów ( np tornada , tajfuny). Przyczyną tego zjawiska nie jest duża ilości gazów cieplarnianych tylko mniejsza powierzchnia chmur tworzących się nad oceanami ( chmury od strony słońca mają biały kolor, a woda ciemny). Biały kolor odbija promieniowanie słoneczne i chroni w dużej części przed nagrzaniem się wody. O tym że ziemia radzi sobie z nadmiarem dwutlenku węgla świadczy zawartość tlenu w powietrzu ( taka sama zawartość procentowa jak przed tysiącem lat, chociaż do powstania dwutlenku węgla potrzebny jest tlen). Klimat na ziemi można ochłodzić np. przez zwiększenie ilości chmur nad oceanami, a nie ograniczenie spalania np. węgla (1 duży wulkan podczas erupcji wyemituje do atmosfery więcej gazów cieplarnianych, niż ludzkość przez 100 lat). Najlepszym przykładem głupoty jest ograniczania emisji dwutlenku węgla w Europie,( gdzie np. w Chinach powstawała elektrownia węglowa średnio co 2 tygodnie ) i promowanie budowy np. elektrowni atomowych. Tyle w temacie, a przykład z tym kocem .... to chyba dla tych, tych, tych z Afryki.
@katarzynaandrzejczak65624 жыл бұрын
Łapka w górę.
@robertros742 жыл бұрын
Wirujące pole mag. ziemi też wytwarza ciepło
@MrGregor91244 жыл бұрын
@Nauka. To Lubię Proszę zrób materiał na temat amantadyny. Od paru tygodni śledzę temat i media mają podzielone opinie. Jedne nawołują do dementowania leku nie potwierdzonego odgórnie przez WHO (chodzi o leczenie konkretnie tego wirusa) inne z kolej mówią o nagłaśnianiu bo lekarzom ciężko się z tym przebić do opinii publicznej. Ja od jakiegoś czasu przeglądam sobie prace, badania i z zaufanych stron dochodzi do mnie sporo informacji potwierdzających jakoby lek ten był skuteczny i miało sens stosowanie go na tego wirusa. Jednocześnie osoby z mojej grupy wiekowej i zwolennicy medycyny konwencjonalnej stawiają go obok homeopatii i witaminy C jako leku co mnie frustruję bo chciałbym wiedzieć jak jest naprawdę. Czy to kolejny przypadek samozwańczego cudownego lekarstwa. Czy lek, który dopiero jest sprawdzany ale warto by się nim zainteresować już teraz.
@s3rverius4 жыл бұрын
Nie jest lekarzem a tym bardziej, jakby był. Co chcesz wiedzieć? Jakiej chcesz prawdy objawionej? Twierdzisz, że Bodnar i Warchoł kłamią czy jak?
@MrGregor91244 жыл бұрын
@@s3rverius Nie ma czegoś takiego jak prawda objawiona i nie trzeba być lekarzem by umieć ocenić, które powody by uważać coś za prawdę są lepsze. Na tym kanale pojawiają się zagadnienia z różnych dziedzin czasami też medycyny/anatomii. Nawet jeśli jest to w formie bardziej ciekawostki to nadal jest to oparte o różne materiały źródłowe z uwzględnieniem wielu czynników. Prowadzący ten kanał jest dla mnie osobą godną zaufania i potrafiącą wyjaśniać skomplikowane zagadnienia w prosty i przystępny sposób. Nie twierdzę, że ktokolwiek kłamie bo udźwignąłbym ciężaru dowodu. Twierdzę, że istnieją dwie stojące ze sobą w sprzeczności przesłanki i nie umiem się przekonać do ani jednej z nich. Jednocześnie grupa z, którą się identyfikuję (młodzi, studenci, proszczepionkowcy) dementuje tezę jakoby amantadyna miała pomagać gdzie ja osobiście w obliczu dowodów byłbym prędzej skłonny powiedzieć, że jest to prawda. Kiedy czegoś nie wiem i nie umiem sam dojść do wniosku to przeprowadzam wywiad z kimś z zewnątrz. Wśród moich znajomych dominuje raczej jedno przekonanie "to co sądzą inni w grupie" co mi nie pomaga.
@s3rverius4 жыл бұрын
@@MrGregor9124 TL;DR, baw się dobrze. Ja kupiłem i mam.
@indianski Жыл бұрын
@@MrGregor9124 i co potrzebujesz jeszcze wyjasnien, czy po dwoch latach sam doszedles
@bieganowsky4 жыл бұрын
A może by taka kolaboracja z kanałem naukowy bełkot, bo tam za długo a tu za krótko:)
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
Naukowy bełkot to propagnadysta, który mówi tak, aby youtube lubil
@bieganowsky4 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 dzięki za opinię, jednak nie masz dowodów by poprzeć tą ideę, każdy jest propagandystą w swoim świecie, ważne by do tematów poruszanych przez twórców podejsc profesjonalnie, wejść przez ich zamieszczone linki źródłowe, zrobić research, porównać z wieloma tezami naukowców i dopiero wtedy można w jakimś stopniu ocenić czy prezentowany kontent to propaganda nacechowana jakimiś teoriami spiskowymi czy skrajnie ideeologiczne
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
@@bieganowsky jacy naukowcy? Nauka kiedyś była ale się skończyła. Teraz wszystko jest upolitycznione i zależy od pieniędzy.
@zimmerboy98224 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 Bardzo smutne musi być życie z takim przekonaniem.
@wojciechwareda67964 жыл бұрын
@@zimmerboy9822 bardzo łatwo się przekonać o tym np analizując historie związku Radzieckiego. Tam nauka służyła uzasadnieniu że marksizm leninizm to jedyna słuszną koncepcja polityczno ekonomiczna. Naukowcem był również Trofim Lysenko. Pan bełkot chce żyć z youtube i robi filmy zgodne z linia partii. Niestety, ale pieniądze są najważniejsze
@JanVVu4 жыл бұрын
Przepraszam, ale nie wyjaśnił Pan jak działa mechanizm cieplarniany, bo przecież jak wzrasta energia cząsteczek gazu w wyniku napromieniowania to po chwili jest ona uwalniania w postaci promieniowania, więc gdzie tu magazynowanie?
@kuba49244 жыл бұрын
Dokładnie jak napisałeś- "po chwili". Czyli przez "chwilę" mamy magazynowanie, co wystarczy by atmosfera zadziałała jak bufor. Po tej chwili cząsteczka emituje sobie ciepło, ale nie "w kosmos", tylko we wszystkich kierunkach, czyli część energi trafia z powrotem na Ziemię i mamy efekt cieplarniany.
@BluesyBor4 жыл бұрын
@@kuba4924 dokładnie, cząstka gazu może wyemitować te fotony w każdym kierunku, a taki foton może trafić w kolejną cząstkę gazu albo znowu na powierzchnię planety, albo w przestrzeń poza atmosferą - co już w modelu ideowym daje dwie szanse do jednej że ta energia zostanie zatrzymana "u nas" po każdej kolejnej emisji. Wpływa na to ma jeszcze choćby gęstość gazu zależna np. od wysokości (im wyżej, tym większa szansa że energia ucieknie z atmosfery w przestrzeń kosmiczną), więc realnie te prawdopodobieństwa rozkładają się trochę inaczej, ale im więcej gazów zdolnych energię zatrzymać tym więcej jej tu zostaje. Świetny przykład jest na Wenus.
@JanVVu4 жыл бұрын
Proszę o wzory i liczby, bo to całe tłumaczenie póki co liche jest :-( Same hipotezy. Przecież ktoś to już chyba wyliczył? Wystarczy sam link do wzoru i tabelki z wynikami dla poszczególnych gazów.
@mariuszrogulski19634 жыл бұрын
A tak z ciekawosci jak mierzyli tak dokladnie co2 w atmosferze w polowie 19 wieku?
@slawekmk92474 жыл бұрын
Można to zrobić badając gazy uwięzione w lodowcach. Im głębiej tym starszy lód. Zatem w lodzie jest historia koncentracji CO2. Swoją drogą, sztuką jest znalezienie odpowiedniej skali. Można to zrobić po charakterystycznych punktach znanych z historii. Na przykład Etna wyrzuciła masę kurzu i to jest widoczne w warstwach lodu. Znaczy że mamy punkt odniesienia. Itd. Prawdziwym mistrzostwem jest badanie lodu, który już stopniał, go przecież lodowce znikają. Bazuje się na próbkach zebranych kiedyś podobno.
@mariuszrogulski19634 жыл бұрын
@@slawekmk9247 Wiem na czym polegaja badania na lodowcach,ale wszystkie skale pokazuja koniec 19 wieku i poczatek 20 wieku czyli wychodzi na to ze w tym czasie byla robiona jakies inne mechaniczne badanie (w, ktore smiem watpic - jezeli chodzi o dokladnosc) i to nie na lodowcach. To o czym mowisz jest mozliwe jak najbardziej, ale raczej nie da sie zmierzyc tego do dekad. Pozatym trzeba sie liczyc z tym, ze sklad atmosfery w roznych rejonach nie znacznie,ale bedzie sie zmienial. Wiadomo, ze na biegunach nie ma co wytwarzac co2 w takich ilosciach jak na terenach zielonych i tu moze byc tez roznica. Ja nie neguje efektu cieplarnianego ale to trwa juz od tysiecy lat tak samo jak podnoszenie sie wod spowodowanych ociepleniem. Np na wybrzezu jest kosciolek - Ruiny kościoła w Trzęsaczu , ktorego od brzegu dzielilo ok 1,8- 2 km w 15 , natomiast w roku 1750 bylo juz tylko 58 metrow. Inny przyklad stare miasta grecie i rzymskie, ktore zostaly pochloniete przez wode i mozemy je teraz ogladac nurkujac. Wiec to tez nie jest tak, ze czlowiek jest w 100% za wszystko winny. Zreszta nie bez powodu mamy teraz chaos na swiecie (niby pandemia), kto wie moze to jest sposob w jakim stopniu sprawdzenia czy natura i gazy cieplarniane sie zmienia gdy czlowiek przestanie latac, jezdzic, korzystac z restauracji - czyli produkcji zbednego jedzenia czyli co2, miesa- co2 itp itd. Nie wierze w ta pandemie, w wirusa tak - ale nie zasluguje na miano pandemii....ale ten caly lockdown pokaze w jakim stopniu zmienia sie dane bo ostrym przycieciu ludzkiej egzystencji. Jezeli duzej roznicy nie bedzie to znaczy, ze to tylko wyciaganie kasy na cele dobroczynne. Bo zamiast tyle mowic powinnismy zaczac dzialac. Sa roznego rodzaje algi, ktore pozeraja co2 dajac tlen... mozna je takze zmodyfikowac tak np pochlanialy metan.
@Zerto13423 жыл бұрын
@@mariuszrogulski1963 ten kościólek nie znika przez podnoszenie się poziomu wody, tylko przez podmywanie, osówanie się klifu.
@mariuszrogulski19633 жыл бұрын
@@Zerto1342 ty tak na serio? A nie widzisz korelacji miedzy podwyzszaniem sie podziomu wody i podmywaniem klifu? No stary ameryki nie odkryles. Tu chodzi tez o czas im szybciej podwyzsza sie poziom wody tym ona szybciej podmywa klify to czysta fizyka...
@Zerto13423 жыл бұрын
@@mariuszrogulski1963 oczywiście, że takie powiązanie może być. Jednak ten przykład wcale nie udowadnia, że podnosi się poziom wody. A jeśli powiem Ci, że w Świnoujściu plaża staje się z roku na rok coraz większa, to co? Poziom wody spada?
@buzi1004 жыл бұрын
Skoro gazy cieplarniane są akumulatorami energii to czy istnieją już jakieś sposoby lub teorie na wykorzystanie tej energii przez człowieka?
@dawidzieba23444 жыл бұрын
Jaka to muzyka w filmie?
@mirrom412210 ай бұрын
Szanowny Panie, mam encyklopedię z lat 20 XXw.Wydawnictwa Gutenberg Kraków, pod hasłem powietrze jest podana ilość CO2 prawie identyczna z dzisiejszą 0,04%. Dodam, iż sprawdzałem podawane masy atomowe pierwiastków w stosunku do tych podanych dzisiaj również wszystko jest w porządku. Wobec tego mam pytanie w jaki sposób CO2 wzrósł o 50% w powietrzu współczesnym korporacyjnym naukowcom na grancie polityków?
@Ralaith4 жыл бұрын
przydało by się jeszcze o tym ile % z tego całego gazu stanowią samochody, a ile stare piece...
@Micha-eh5ui4 жыл бұрын
Ja z całkiem innej beczki poproszę odcinek o "dobrowolnej" szczepionce na covid19 i o mutacji sarscov2 w GB. Lub jeśli jest nagranie na ten temat to poproszę link. Pozdrawiam życzę z całego serca z całą rodziną Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku lepszego od 20ego😂.
@janekturaj60422 жыл бұрын
W powietrzu jest 0.04% dwutlenku węgla. Dla prawidłowego wzrostu powietrza rośliny potrzebują około 1% dwutlenku węgla. Świat umiera z powodu braku dwutlenku węgla. Prawdziwa ekologia polegała by na tym żeby palić jak najwięcej węgla, gazu i paliwa.
@wartburg31253 жыл бұрын
Proponuję podać zawartość CO2 w powietrzu w okresie ostatnich 600 mln lat, a nie, używając przykładu odwzorowującego wiek ziemi do zegarka, kilka sekund temu. Okaże się, że w czasach rozkwitu fauny i flory na ziemi zawartość CO2 w powietrzu była kilkukrotnie większa. Proszę o komentarz.
@AgataSzwaja-ek4fo7 ай бұрын
Tylko że było to wtedy zjawisko wywołane naturalnie i było wtedy właśnie dużo flory która mogła ją fonosyntezować.
@wartburg31256 ай бұрын
@@AgataSzwaja-ek4fo No właśnie, ponieważ naturalnie było dużo CO2 w powietrzu, to flora mogła się naturalnie bardzo szybko i efektywnie rozrastać. Rozrost flory powodował rozrost fauny. Proszę sobie odpowiedzieć, co będzie, gdy CO2 zabraknie na Ziemi? Odpowiem, nie będzie flory i paradoksalnie nie będzie fauny. Jeśli przeanalizuje Pani mechanizm oddychania człowieka oraz pozostałej fauny, CO2 jest niezbędny w procesie oddychania Nie wspomnę o słabych plonach, możliwym głodzie itd. A kończąc już, skoro miliony lat temu, ogromna ilość CO2 pojawiła się w sposób naturalny, to może i dziś taki proces jest możliwy? Pozdrawiam
@kazimierzmarkiel54004 жыл бұрын
Mam wrażenie , że pominięto rzecz najważniejszą. W monologu na temat ocieplenia się klimatu mowa o wzroście średniej temperatury na Ziemi. Ale sposób jej obliczenia uważam za niedokładny i dyskusyjny. Łatwiej ocieplenie klimatu mierzyć szybkością zmian poziomu wody w oceanie światowym. Część wody na Ziemi od milionów lat znajduje się w stanie stałym w strefach okołobiegunowych i ich topnienie w wyniku np ocieplania się klimatu powoduje wzrost poziomu wszechoceanu. Geolodzy już potrafią dokładniej niż średnią temperaturę globu w różnym czasie wyznaczyć poziom morza w danym miejscu w funkcji czasu i odpowiednie krzywe już istnieją . Wynika z tego, że w czasach zlodowaceń poziom wszechoceanu był ok 150 m poniżej dzisiejszego i w dalekiej przeszłości przyrosty poziomu wszechoceanu zmieniały się bez przemysłowej działalności człowieka, znacznie szybciej niż obecnie. Tymczasem intensywność świecenia Słońca jest cyklicznie zmienna a także ilość śladowych ilości materii w Kosmosie nie jest stała i ma wpływ na klimat na Ziemi. Także cykle Milankovicia mają wpływ na klimat na Ziemi. Dlatego w kwestii ocieplenia klimatu rekomenduję spokój i cierpliwość. Bo następny glacjał przyjdzie czy tego chcemy, czy nie , bo cywilizacja ludzka rozwinęła się w ostatnim interglacjale- i dopiero wtedy będziemy potrzebowali opału, węgla i surowców żeby przeżyć. I ci , co nas nabierają teraz na "religię klimatyczną" będą nas nabierali na coś innego. Czy obecnie media informują człowieka czy indoktrynują? Czy politycy, prawnicy , lekarze, naukowcy to osoby z zasadami, prawdomówne, respektujące moralność, prawdę i wysokie standardy etyczne, czy w większości to najęci naganiacze? Każdy może sobie sam wyrobić zdanie z własnego życiowego doświadczenia. Stary
@kaniak864 жыл бұрын
Dwutlenek węgla jest cięższy niż tlen? Jak, jeżeli jest cięższy, dostaje się w górę do atmosfery? Te dwa pytania mnie nurtują
@nie_zapomnisz6084 жыл бұрын
C02 opada na dół.
@kaniak864 жыл бұрын
@@nie_zapomnisz608 to chyba na dole nie ogrzewa ziemi?
@mgx93834 жыл бұрын
Gazy się mieszają, to się nazywa dyfuzja. Ale dlatego, że jest cięższy, to stężenie maleje wraz z wysokością. Ogrzewałby nawet przy samej Ziemi.
@nie_zapomnisz6084 жыл бұрын
@@kaniak86 powietrze to mieszania gazów. Podstawówka, hello...
@nie_zapomnisz6084 жыл бұрын
@@mgx9383 dzięki za wyjaśnienie mu tego.
@goldbobak74164 жыл бұрын
wodór, węgiel i tlen to trzy nieustannie rotujące w przyrodzie pierwiastki. To ich związki i rozpady utrzymują życie na Ziemi.
@mgx93834 жыл бұрын
Albo mogą je zabić.
@miceliusbeverus64474 жыл бұрын
To takie zdania ogólnikowe - faktycznie demagogiczne przez to, że sugerują konkretne, błędne interpretacje... Mogę np. powiedzieć "rozpad pierwiastków promieniotwórczych zachodzi ciągle w przyrodzie" - to prosty fakt. - Czy wynika z tego, że masowy zrzut bomb atomowych jest spoko? 😎