Patrząc na to, jak mocno nagrzewa się mój komputer, myślę, że to on może być głównym winowajcą zmian klimatycznych.
@r6sgaming404 жыл бұрын
Szybko go wyłącz
@richie83544 жыл бұрын
Myślę, że chodzi o 5G. To taki gorący temat
@zedomirzak4 жыл бұрын
Też używam w zimie komputera do ogrzewania pokoju :)
@Zmiana_Pogody4 жыл бұрын
hahahahaaahah
@kamilslimak95224 жыл бұрын
@Koprolity A Ty czasami nie powinieneś być celebrytom
@vesperszamanmakumbapl27964 жыл бұрын
Życzę wszystkim czytającym ten komentarz miłego dnia!!!
@HermanKoszarek4 жыл бұрын
Za późno. Noc już jest 😛
@ewastachowska68484 жыл бұрын
Dziekuje i odwzajemniam. :-)
@BUER20084 жыл бұрын
Czytam komentarze i muszę stwierdzić, że jesteśmy zgubieni.
@xerisu4 жыл бұрын
?
@rafastasiak60644 жыл бұрын
Kiedyś był to program naukowy , teraz nazwa powinna być zmieniona na "państwowe granty ? to lubię "(za szerzenie propagandy politycznie poprawnej). Podobnie było z Discovery Channel, kiedyś oglądałem z przyjemnością, np. Arthur C. Clarke's Mysterious Universe, a teraz puszczają programy typu pogromcy mitów, gdzie przez godzinę, z 4 przerwami na reklamy i 4 powtórzeniami tego co było przed przerwą, dowiadujemy się ile trzeba puścić bąków w toi toiu żeby eksplodował, niesamowicie niski poziom, dno , 7m mułu i jeszcze warstwa kredy..... Niestety ten program dąży w tym samym kierunku co DC. Pozdrawiam.
@Vikary4 жыл бұрын
@@rafastasiak6064 cieszę się ze ktoś to również zauważył.
@miceliusbeverus64473 жыл бұрын
@@rafastasiak6064 Ale wiesz, nauka polega na przyglądaniu się z ciekawością najprostszym zjawiskom... Taki Newton na przykład interesował się głupim spadaniem jabłek 🤣 A kanały popularno-naukowe mają być właśnie... popularne.
@jacek.Fernes7 ай бұрын
Zgubieni to na pewno będziemy jak te politykę klimatyczna będziemy przyjmować. Czy bardziej zgubieni? No myślę że mimo wszystko tak i to jest problem a nie klimat.
@insane53384 жыл бұрын
TO PEWNIE PRZEZ TE KĄKUTERY I 5G KIEDYŚ TEGO NIE BYŁO
@MrWolak1914 жыл бұрын
I przez palenie marihunaen. A na co to komu?
@FiFol2024 жыл бұрын
xD
@rajmund89454 жыл бұрын
Rozumiem że najgorsze dopiero się zacznie? Bo nie wiem czy brać kredyt hipoteczny :D
@apruszko4 жыл бұрын
Bierz - przecież bankier umrze z głodu.
@bonafide99314 жыл бұрын
Dobre :D
@FiFol2024 жыл бұрын
xD
@danielkowalski14324 жыл бұрын
Jeżeli będziesz go spłacał dłużej niż 30-40 lat to bierz śmiało, takiego czasu już i tak nie dożyjemy.
@kaghar4 жыл бұрын
Mogę ci tylko doradzić że jeśli nie masz obecnie kwoty potrzebnej na zakup mieszkania/dom a myślisz że odłożysz pieniądze za kilka lat to nie zwlekaj tylko bierz kredyt ja miałem takie myślenie przez ostatnie kilka lat i skończyło się na tym że ceny poszybowały tak do góry że nie nadążałem, kolega który wziął kredyt kilka lat temu wyszedł na tym o wiele lepiej spłaca teraz kredyt a załapał się na ceny o wiele mniejsze.
@grzegorzm36334 жыл бұрын
Szkoda że w filmie został pominięty znaczący efekt powstawania jednego z gazów cieplarnianych, którym jest para wodna. Ona zaś jest związana z promieniowaniem kosmicznym. Jeśli nas nie chroni magnetosfera naszej gwiazdy dostajemy inne dawki promieniowania kosmicznego a w wyniku tego mamy inną ilość chmur co przekłada się znacząco na ilość pary wodnej w atmosferze itd...."Według Svensmarka........." doświadczenie z komorą mgłową.
@januszjanusz85694 жыл бұрын
Mam pytanie. Skoro są gazy cieplarniane to czy istnieją gazy które ochładzają atmosferę?
@kamilslimak95224 жыл бұрын
Bardzo dobre pytanie ale wydaje mi się że nie i dodaj jeszcze do tego jak efektywnie usunąć gazy cieplarniane
@roberttata81044 жыл бұрын
W przyrodzie nic nie ginie, tylko właściciela (a czasem i miejsce) zmienia... 😂
@ellaohne48654 жыл бұрын
Tak są też takie gazy, freony (o ile się nie mylę) należą do tej grupy. ☺️
@roberttata81044 жыл бұрын
@@ellaohne4865 Ile jest tych freonów?
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
@Ella Ohne Które przyczyniły się do dziury ozonowej
@sonybobas41653 жыл бұрын
Każdy mówi co innego nie wiadomo komu wierzyć.Każdy ch...na swój strój.🚽🧻
@piotrmikula84104 жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat i jednocześnie temat rzeka. Wbrew wszelkim pozorom, wielu przedstawicieli świata nauki nie zgadza się z powszechnie przyjęta tezą o gazach cieplarnianych. Co do samego materiału, w moim odczuciu zabrakło niektórych istotnych a silnie powiązanych tematów np: działanie prądów oceanicznych i konsekwencje ich zburzenia, spadek aktywności Słońca a wzrost aktywności wulkanicznej, cykliczne zmiany w orbicie Ziemi itp. Pozdrawiam
@piotrw21084 жыл бұрын
A może coś o cyklach Milankovicha?
@cranter72894 жыл бұрын
"Znajomość cykli pozwala przewidywać przyszłe okresy zlodowaceń, przy założeniu, że są one za nie odpowiedzialne. Na ich podstawie można prognozować że temperatura powinna się obniżyć przez najbliższe 60 tysięcy lat o 5 °C, w tym o około 0,01 °C w XXI wieku, co jest prawdopodobnie hamowane przez globalne ocieplenie[2]." Proszę, nie trzeba robić odcinka xD
@alian64594 жыл бұрын
Czy będzie film o przebiegunowaniu Ziemi?
@TurystykaiPrzygoda4 жыл бұрын
Też chętnie obejrzałbym taki film.
@xerejuneseve63334 жыл бұрын
Ludzie na ziemi są jak gaz w puszcze.Jest nas coraz więcej ,produkujemy i zużywamy coraz więcej.
@stanmaciej48694 жыл бұрын
więc przyczyń się do depopulacji ziemi jak najszybciej, proszę.
@xerejuneseve63334 жыл бұрын
@@stanmaciej4869 Już to zrobiłem,nie mam 5 gówniaków.
@welldey39424 жыл бұрын
Mega, bardzo dużo się dowiedziałam!!! Bardzo cię lubię i polecam Kocham twoje filmy!!!❤️❤️❤️❤️
@Creat11114 жыл бұрын
Wydaje mi się że teraz należało by zrobić odcinek o Cyklach Milankovicia
@A200204 жыл бұрын
Wszystko działa jak w zegarku. Słońce słabiej świeci, gazy cieplarniane zatrzymują więcej ciepła. Może ominie nas kolejna epoka lodowcowa :) Z drugiej strony dwutlenek węgla stanowi 0,0408% składu atmosfery więc możliwe, że przeceniamy jego wpływ na klimat.
@dariusz2103 жыл бұрын
Licząc od wielkiego minimum Maundera, to nastąpił wzrost napromieniowania słonecznego ziemi od 1 do 1,5 W/m2. A teraz zbliżamy się ponownie do wielkiego minimum.
@Zmiana_Pogody4 жыл бұрын
Trochę nie na temat, a trochę tak: Zawsze staram się tłumaczyć „klimatosceptykom”, że nie jest tak bardzo istotne, z jakiego powodu klimat się zmienia, jak to, co się może niekorzystnego stać. (Wiecie, oni uważają, że gazy są wydzielane naturalnie, np. przez wulkany i ludzie nie mają z tym nic wspólnego i pieklą się o to niemożebnie. Zaś „klimatozwolennicy” pieklą się, że jest to wynikiem wpływu człowieka na planetę.) Istotne jest to, że sporo milionów - jak nie miliardów - ludzi na tym ucierpi, jeśli klimat zacznie się zmieniać w jedną lub drugą stronę. Mam tu na myśli, że to NAWET GORZEJ, jeśli klimat zmienia się sam z siebie, bowiem wtedy żadna działalność ludzi nie dałaby rady powstrzymać tego. Naukowcy z całego świata potwierdzili wieloletnimi badaniami, że najprawdopodobniej klimat się zmienia i przewidują, co się może stać. Nawet jeśli Bóg tak zarządził, lub dzieje się to kompletnym przypadkiem, lub dzieje się cyklicznie, lub z dowolnego innego powodu, w tym wpływu ludzi na ekosystem, to i tak wszyscy powinniśmy przemyśleć, jak przygotować się na ewentualne zmiany oraz postanowić, jak pomóc tym, którym będzie grozić niebezpieczeństwo.
@robuzytkownik75054 жыл бұрын
Wulkany zarówno te naziemne jak i te podwodne wydzielają okolo 3 procent Co2 w stosunku do tego co emituje czlowiek. Mit o wulkanach to juz dawno został obalony.
@endriupres67084 жыл бұрын
Co a belkot, planete na ktorej zyjemy poznalismy w max 3%, a np Oceany ktore emituja 90% tzw przez was gazow cieplarnianych nie sa zbadane wcale. Latamy w kosmos a nie rozumiemy mowy zwierzat, taki to jestesmy smart man. Tylko przypomne ze 220 mln lat temu srednia temperatura na ziemi byla wyzsza o min 20stopni i wynosila okolo 33stopni celsjusza/100F. Nastapil niespotykany w histori naszej planety rowoj fauny i flory. Nawet jesli teperatura na ziemi rosnie bez wzgledu na czynniki to chcac czy nie chcac dojdzie do gignatycznej deopulacji o ktora tak wy lewaki walczycie. A tak po za tym ludzie Planecie Ziemi nie sa do niczego potrzebni, wystarczy ze kichnie a co najwyzej jesli garstka przezyje znow zacznie od trybu jaskiniowca. A skoro was martwi do zrezygnujcie ze wszystkiego i zamieszkajcie w lesie w szalasie odzywiajac sie mchem i eko paprocia, kapcie sie w lodowatym strumyku i nie uzywajcie internetu bo to generuje gigantyczne ilosci CO2, gdyz giganci cyfrowi (KZbin, Facebook, Google, Twitter itp) musza produkowac i schladzach co raz to wieksze serwery. Sorry, ale dajecie sie wkrecic w jakas slaba bajke o nazwie globalne oglupienie aby wydojic od was gigantyczna kase, juz na tzw handel emisjami czyli powietrzem Polska placi co roku 40mld zl z twoich podatkow. Ale ufojcie.......
@endriupres67084 жыл бұрын
@@robuzytkownik7505 Co a belkot, planete na ktorej zyjemy poznalismy w max 3%, a np Oceany ktore emituja 90% tzw przez was gazow cieplarnianych nie sa zbadane wcale. Latamy w kosmos a nie rozumiemy mowy zwierzat, taki to jestesmy smart man. Tylko przypomne ze 220 mln lat temu srednia temperatura na ziemi byla wyzsza o min 20stopni i wynosila okolo 33stopni celsjusza/100F. Nastapil niespotykany w histori naszej planety rowoj fauny i flory. Nawet jesli teperatura na ziemi rosnie bez wzgledu na czynniki to chcac czy nie chcac dojdzie do gignatycznej deopulacji o ktora tak wy lewaki walczycie. A tak po za tym ludzie Planecie Ziemi nie sa do niczego potrzebni, wystarczy ze kichnie a co najwyzej jesli garstka przezyje znow zacznie od trybu jaskiniowca. A skoro was martwi do zrezygnujcie ze wszystkiego i zamieszkajcie w lesie w szalasie odzywiajac sie mchem i eko paprocia, kapcie sie w lodowatym strumyku i nie uzywajcie internetu bo to generuje gigantyczne ilosci CO2, gdyz giganci cyfrowi (KZbin, Facebook, Google, Twitter itp) musza produkowac i schladzach co raz to wieksze serwery. Sorry, ale dajecie sie wkrecic w jakas slaba bajke o nazwie globalne oglupienie aby wydojic od was gigantyczna kase, juz na tzw handel emisjami czyli powietrzem Polska placi co roku 40mld zl z twoich podatkow. Ale ufojcie.......
@jackers14 жыл бұрын
lockdown sie zrobi i bedzie ok !
@robuzytkownik75054 жыл бұрын
@@endriupres6708piszesz o wszystkim i o niczym a w zasadzie to marudzisz jak baba, albo komunista. To wulkany wiecej emitują CO2 niż czlowiek?
@PawelJimmi4 жыл бұрын
Jak zmiany biegunów magnetycznych Ziemi wpływają ochronę przed promieniowaniem?
@mhk470 Жыл бұрын
Panie doktorze- w jaki sposób mierzy się średnią temperaturę globu? Czy są to pomiary punktowe? Czy są niezmienne i jakoś równomiernie rozłożone? Jak w ogóle mierzy się globalna temperaturę? dziękuję za pomoc
@szymon46024 ай бұрын
W żaden sposób i w każdy. Taki parametr jest jednym z głupszych, bo ostatecznie to jest tylko i wyłącznie "średnia temperatura z czujników". Odpowiednikiem w "chłopskim rozumowaniu" jest "średnia z mięsa i kapusty to gołąbki"
@mhk4704 ай бұрын
@@szymon4602 pitolisz- obecnie satelity robią powierzchniowy pomiar temperatury, i odkąd zaczął się ten pomiar metodami satelitarnymi widać ewidentny wzrost. Nie mniej w niedalekiej przeszłości pomiar odbywał się punktowo w stacjach metorologicznych- i zestawienie obu wyników, sposobów pomiaru mnie interesuje. Jak również jak taka średnia jest obliczana- z maksymalnych temperatur dobowych, które potem się uśrednia czy jak konkretnie.
@szymon46024 ай бұрын
@@mhk470 Sam pitolisz. Co to jest powierzchniowy pomiar temperatury za pomocą satelity? Co to ma wspólnego z pomiarem na wysokości 1m? Jaka jest różnica w stosunku do 5m, a jaka 1500 m? Jak zmienia się gradient temperatury w zależności od wysokości?
@mhk4704 ай бұрын
@@szymon4602 jeżeli pomiar jest wykonywany na tych samych wysokościach w tych samych punkach. CO nie zmianie faktu, że mamy i prowadzimy obecnie pomiary powierzchniowe.
@szymon46024 ай бұрын
Weź sobie sześcian o objętości 100x100x100 m i mierz cały czas w dwóch tych samych punktach i licz średnią, z czujników które są obok punktowych źródeł ciepła czy też zimna. Wyliczaj średnią aż Ci zabraknie komputera kwantowego. Zabulisz tylko i wyłącznie za "emisję co2" a nadal będziesz głupi, jeśli nie zrobisz pomiarów w innych miejscach lub nie będziesz cyklicznie przestawiał tych czujników gdzie indziej tak żeby zbadać całość a nie wycinek..
@andrewzegota3944 жыл бұрын
Podoba mi się sposób w jaki pan robi filmy, nie wyzywa Pan ludzi od debili bo czegoś nie wiedzą, tylko subtelnie odpowiada na zarzuty kierowane przez niedowiarkow i ulogiczniaja to, także naprawdę szacunek za to
@norbertjaworowski63144 жыл бұрын
Lubię słuchać o efekcie cieplarnianym, bo do tego nie trzeba być naukowcem. Wszyscy dobrze wiemy, że w ciągu ostatnich stu lat postęp zmienił niemal cały świat. Życie, które istniało przez tysiące lat nagle się zmieniło. Do tego ilość ludzi na ziemi znacznie wzrosła. Wiadomo, że natura w jakiś sposób odwdzięczy się nam za te wszystkie zmiany. A efekt cieplarniany jest o tyle zabawnym tematem, że często się o nim mówi, choć nie ma to najmniejszego sensu. Musielibyśmy wrócić do czasów w których paliło się w piecu tylko, gdy chciało się ugotować żywność, a zamiast prądu tylko w nagłych sytuacjach odpalało się świece. Jakby nie patrzeć ludzie cały czas produkują jakieś śmieci - czy to plastik czy też gazy, a nawet produkujemy radioaktywne substancje, przy czym te ostatnio produkujemy celowo co jest jeszcze zabawniejsze, bo w ramach własnej ciekawości i głupoty produkujemy coś co jest dla nas niesamowicie szkodliwe. Człowiek to jednak beznadziejnie głupi gatunek :) Ilość samochodów nie zmaleje, bo ludzie z własnej chęci nie zrezygnują z samochodow, ilość kotłów w domach prywatnych także nie zmaleje, bo ludzie potrzebują ciepła. Ilość elektrowni również nie ulegnie zmianie, bo prądu potrzebujemy, a innej technologii która zastąpiłaby prąd póki co nie jesteśmy wstanie wymyślić. Jakby nie patrzeć nam zostaje się cieszyć, że żyjemy w tym czasie, a przyszłość i tak zostanie dla przyszłych pokoleń...
@martapiszczalka96874 жыл бұрын
piszę tutaj bo komentarze na nauka to lubię junior są wyłączone. Chciałam powiedzieć, że mój 2,5 letni synek uwielbia wszystkie filmy (oczywiście najbardziej ten z balonem w miniaturce :D). Cudownie, że taki kanał istnieje i z niecierpliwością czekamy na więcej :) Pozdrawiamy serdecznie :)
@TurystykaiPrzygoda4 жыл бұрын
Kolejny ciekawy odcinek tłumaczący w prosty i przystępny sposób to, co dzieje się z klimatem na Ziemi.
@michalrw57134 жыл бұрын
tłumaczący ? raczej wieszczący, na podstawie artykułów ;) jak z rokiem 2012, ten styl ;)
@TurystykaiPrzygoda4 жыл бұрын
@@michalrw5713 Nie widzę za bardzo podobieństw. Rok 2012 to była przepowiednia granicząca z pewnością. Tu raczej mamy pokazany mechanizm powstawania zjawiska. Ale zamiast pewności zaledwie wspomnienie jakie mogą być tego skutki o ile wszystkie założenia zostaną utrzymany. To zasadnicza różnica przynajmniej dla mnie. Oczywiście każdy może to odbierać według własnego uznania. Ja widzę to tak, jak napisałem.
@Cien_Swiatla4 жыл бұрын
a moze poradnik jaki teleskop kupic? albo moze jakie sa roznice i o co w tym chodzi?
@jakubhusak16244 жыл бұрын
Panie Tomaszu, mam 2 pytania: 1 Ponoć ostatnio ukazały się badania mówiące DLACZEGO słońce ma 11/22 letni cykl? 2 kiedyś czytałem w jakimś czasopiśmie popularnonaukowym, że niższa aktywność słoneczna to mniejszy wiatr słoneczny, to mniejsze zdmuchiwanie atmosfery, to grubsza atmosfera, a to cieplej. Czy tak jest w istocie?
@maciejmkx21994 жыл бұрын
Co do 2 to to prawda lecz ten efekt na oko byłby mikroskopijny i nieznaczący, ale może ktoś lepiej poinformowany się jeszcze wypowie :)
@xtg76764 жыл бұрын
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Pozdrawiam z Irlandii
@Skubaniutki1234 жыл бұрын
Proszę o opinię na temat zagrożeń wynikających z profilowania użytkowników sieci i możliwości kontroli, jakie ono daje. Aspekt moralny- od kiedy manipulacja już nią jest, a nie jest jedynie marketingiem; oraz aspekt prawny- jak interpretują i regulują ją rządy? Z materiałów wnioskuję, że jest Pan entuzjastą potencjału sztucznej inteligencji, byłoby przyjemnie wysłuchać więcej na ten temat, również od tej "drugiej strony". :)
@matheo7894 жыл бұрын
A może materiał o zlodowaceniu i o jego przyczynach? Skoro spadek aktywności Słońca wywołał obniżenie temperatury na ziemi średnio o 1st C to jestem ciekaw co się wtedy wydarzyło? Słońce się oddaliło, prawie zgasło czy co?
@robuzytkownik75054 жыл бұрын
Odpowiedzią są cykle Milankovica, występują co okolo 90 tys lat, i głównie one są przyczyną zlodowaceń.
@piotrkurek92894 жыл бұрын
Jedna z hipotez świadczy, za odpowiedzialna jest tzw. precesja Ziemi, lub prawdopodobnie coś co zaburza prąd północnoatlantycki. Zauważ, że kolejne glacjały (tzw cykle milankovicia) mają podobny cykl długości trwania +-100 tys lat, oraz interglacjały +- 14 tys lat i tutaj prawdopodobnie winna jest właśnie precesja naszego globu.
@robuzytkownik75054 жыл бұрын
@@piotrkurek9289 dokładnie
@khanitime4 жыл бұрын
Zrobi pan odciek o morsowaniu? Wszedzie pisza ze podnosci odpornosc organizmu. Czy sa jakies badania ktore potwierdzaja wzrost "dobrych " parametrow krwi? Nie moge znalesc zadnych badan na ten temat . A niektorzy twierdza , ze to tylko przyzwyczajenie do zimna ,a nie wzrost odpornosci. Jak to jest? Mysle ze ciekawy material na odcinek
@marcin25thecourt4 жыл бұрын
Słońce jest jak teściowa. Na jedno i na drugie nie da się patrzeć...
@kolejowydolnyslask56844 жыл бұрын
Słońce lepsze. Teściowa nie może cię ogrzać.
@bulls-894 жыл бұрын
@@kolejowydolnyslask5684 nie chciałbym żeby moja teściowa mnie ogrzewała 🙆
@tadeuszb74764 жыл бұрын
@@bulls-89 trzeba bylo patrzec na tesciowa przed slubem a nie na jej corke. Teraz widzisz co cie czeka na starosc.
@Lechoslowianin4 жыл бұрын
- spalamy w szybkim tempie słoneczne zasoby energetyczne nagromadzone przez miliony lat. Samochody już się na parkingach nie mieszczą a w każdym 2 litrowy silnik
@socjocinus4 жыл бұрын
Niczego nowego się nie dowiedziałem....acz materiał dobry :)
@19krzysiek9154 жыл бұрын
(Uwielbiam pana filmy) Z całym szacunkiem do Pana wiedzy i do jakości przygotowywanych materiałów ale... Jesteś jeszcze coś takiego jak pole magnetyczne ziemi, które w ostatnich latach mocno się zmienia. Wypłaszczylo się dość mocno co powoduje większą wrażliwość ziemskiej atmosfery na wiatr słoneczny. Jest to efekt również samego ocieplenia skorupy ziemi przez ocieplający się klimat. Północny biegun przesunął się z okolic morza Baffina i szybko wędruje przez może Grenlandzkie w stronę Rosji. (Dlatego na Mazurach możemy ostatnio oglądać zorze polarną) Fotony bardzo mocno podgrzewają ziemska atmosferę. Więc aktywność Słońca nie ma znaczenia w tym wypadku. To zmiany na ziemi sprawiają, że efekt nagrzewania atmosfery przez słońce jest coraz większy (a nie maleje, jak Pan nakierowuje w filmiku) Innymi słowy, trochę źle zadane pytanie na początku filmu co może wprowadzać w błąd. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Jest jednak bardzo dużo materiałów na ten temat. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
@AdamKlobukowski4 жыл бұрын
Aktywnośc słońca ma znaczenie, tyle że w ostatnich latach aktywność słońca spada, a średnie temperatury rosną.
@Anomally_arv4 жыл бұрын
Pozdrowienia z castoramy fajna bariera 😅
@ogrekogrek4 жыл бұрын
Mam pytanie teraz poważne, ta ile wiarygodne są informacje w rdzeniach lodowych np. berylu jeśli założy się, że lodowiec również topniał przez kilkadziesiąt lat jak np teraz a potem narastał lub były okresy bez opadów? Pozdrawiam
@AdamKlobukowski4 жыл бұрын
Informacje z rdzeni lodowych mają małą dokładność roczną, przez co to się w czasie uśrednia.
@ogrekogrek4 жыл бұрын
@@AdamKlobukowski no to raczej nie odpowiada na pytanie.
@AdamKlobukowski4 жыл бұрын
@@ogrekogrek odpowiada, jeśli Twoim problemem jest nierównomierne narastanie lodowców. Próbki odpowiadają za okresy które uśredniają takie problemy. A i zapomniałem napisać - porównuje się linie próbek z kilku miejsc na świecie.
@ogrekogrek4 жыл бұрын
@@AdamKlobukowski moim problemem nie jest narastanie. Co jeśli lodowiec topniał przez dziesięciolecie i rostopił warstwy które nawarstwiały się przez setę lat wcześniej. Coś mi się przestawiło w pierszym poście.
@fatdrummerSC4 жыл бұрын
Wszystko super, zresztą jak zawsze! Ale jedna techniczna uwaga, straszna różnica między głośnością muzyki, a Pana głosu ;)
@catharsis90833 жыл бұрын
tak powinno byc. Gdyby glosnosc byla wyrownana to nie bylibysmy go wstanie zrozumiec
@fatdrummerSC3 жыл бұрын
@@catharsis9083 chodzi mi o muzyce w przerwach, jak na przykład czołówka, nie muzyke w tle podczas narracji :)
@magdab59134 жыл бұрын
Dzień dobry, czy może Pan obalić "teorie spiskową" jaką jest że śnieg to nie śnieg, bo jak się zrobi kulę i podpali to nie cieknie woda i śmierdzi ropą.Rzekomo to nie śnieg tylko ... no właśnie 😤
@molibden754 жыл бұрын
mam pytanie w Polsce ostatni lodowec cofnął się 13 tys lat temu ze skandynawii jakieś 7 tys lat temu teraz nie ma go wcale oprócz jakiś małych górskich cofnęły się mimo że ludzie jeszcze specjalnie nie ocieplali klimatu czy te wszelkie wysiłki w celu eliminacji dwutlenku coś dadzą poza spowolnieniem tego procesu??? i tak żeby to zatrzymać trzeba będzie coś z grubszej rury zmienić jakaś geo inżynieria wg mnie tylko wchodzi w grę po co bawić sie w dwutlenek to i tak nic nie da na dłuższą metę
@kupis894 жыл бұрын
Jakby powiedział prof. Meissner ,, Słońce dostarcza nam niskiej entropii a nie energii".. :)
@marcinbluj72274 жыл бұрын
exactly :)
@krystianbednarczyk94784 жыл бұрын
Też myślę podobnie. Zastanawiam się tylko, na przestrzeni ilu milionów lat słońce może zmienić nasz klimat?. Oczywiście jeśli w naszej gwieździe zaczną zachodzić już poważne zmiany, i co się może wtedy dziać? Taki temat też uważam za bardzo ciekawy
@maqic1979 Жыл бұрын
słońce może zmienić klimat na ziemi w kilka chwil , dokładnie 8 minut czyli ryle ile potrzebuje energia z niej na dotarcie do naszej planety
@krystianbednarczyk9478 Жыл бұрын
@@maqic1979 A to już koronalny wyrzut masy. Ma to wpływ bardziej na wszystkie urządzenia elektryczne, ewentualnie będą ładniejsze zorze.
@czarnytom124 жыл бұрын
Jak zwykle rzeczowo, konkretnie i w punkt. Dziękuje 👏👍
@mmmmkkk4 жыл бұрын
Az zanucilem 'Plamy na słońcu, upal na ulicy'...
@PawelJimmi4 жыл бұрын
Opis pod filmem: "To właśnie Słońce jest wskazywane jako czynnik, który ma jedyny, albo przynajmniej największy wpływ na zmiany klimatu. W końcu jest ogromnym, głównym, źródłem energii na Ziemi. W tej kwestii intuicja nas jednak myli. Skąd to wiemy?" Myślę, tym czego ludzie naprawdę chcieliby się dowiedzieć nie jest dementowanie czynników (wszystkich poza ludzkimi) które wpływają na klimat lecz to co GŁÓWNIE wpływa na klimat (mając świadomość wiecznie zmieniającego się klimatu przed pojawianiem się człowieka łącznie ze skrajnościami typu Carbon lub Ziemia Śnieżka. i takimi czynnikami jak najbardziej jest AKTYWNOŚĆ SŁOŃCA, której nie badamy wystarczająco długo by polemizować o klimacie. Do tego jest ruch obiegowy Słońca (ok 200mln lat) - a w tym cykle Milankovicia (w których dopływ promieniowania ze Słońca waha się o 10% - gdyby na nasze Słońce założyć 10% filtr to Ziemia na pewno by się ochłodziła.) do tego jest precesja (26 tyś lat). Do tego są grawitacyjne oddziaływania innych planet, do tego są kolizje kosmiczne powodujące zmiany w ruchu ciał niebieskich. Do tego jest pole magnetyczne zmieniające biegunowość (w całkowicie nieregularnych okresach, nie wiemy też co odpowiada za istnienie tego pola), I przede wszystkim coś o czym wszyscy zdają się zapominać - to że coś nazywamy cyklem, to nie znaczy, że powtarza się on identycznie, nic w świecie nie powtórzyło się identycznie. Księżyc z każdym rokiem jest o 2cm dalej, Słońce ciągle rośnie, odległości między grupami galaktyk zwiększają się, poprzedni rok galaktyczny nie trwał tyle samo ile będzie trwał ten, Chińczycy zbudowali tamę i obrócili naszą planetę o 2cm !! Nic już nigdy nie będzie takie samo. i to, że mówię o centymetrach w skali kosmosu może wydawać się śmieszne, ale mówię również o miliardach lat.
@ukaszwaszczuk35054 жыл бұрын
Skoro temperatura na ziemi wzrasta jedynie o dziesiąte części 1 stopnia Celcjusza to z czego wynika fakt że jeszcze kilka lat temu na zimę temperatura w Polsce sięgała mniej więcej -8 stopni natomiast dzisiaj rzadko kiedy spada poniżej zera?
@teranova55663 жыл бұрын
Opis z Polski to lokalne zjawisko pogodowe natomiast globalne ocieplenie to zupełnie inna skala problemu.
@tomaszratajek4 жыл бұрын
Dziękuję 🙏
@krzaku19834 жыл бұрын
Z każdej możliwej strony jestem namawiany ( a przez podatki zmuszany) by sprzedać swojego wysłużonego aczkolwiek zadbanego diesla i kupić elektryka. Nikt nie mówi o tym że produkcja nowego i recykling starego jest o wiele mniej Eco niż używanie rozsądnie starego dobrze utrzymanego auta. Może warto by zrobić o tym odcinek.
@slawomirgrabowski29634 жыл бұрын
Bo tu nie chodzi o klimat, tylko o kase.
@krzaku19834 жыл бұрын
@@slawomirgrabowski2963 stare porzekadło głosi że jak nie wiadomo o co chodzi.........
@robuzytkownik75054 жыл бұрын
Mało tego. Diesel wydziela mniej CO2 niż benzyniak. Co nie oznacza że to nie czlowiek wywołuje obecne ocieplenie.
@slawomirgrabowski29634 жыл бұрын
@@robuzytkownik7505 ciekawe jaka cześć wydobywanej ropy i innych kopalin jest zużywana przez transport, a jaka przez elektrociepłownie itp. Bo jak by sie okazało ze np 10% to wymiana samochodów na chilajnogi nic nie da😜
@danielosmauicki584 жыл бұрын
@@robuzytkownik7505 mniej pali wiec logicznie wydziela mniej co2, tylko ze diesel ma duzo wiecej szkodliwych substancji w spalinach, dlatego w niektorych duzych miastach jak wjezdzasz dieslem to musisz zaplacic
@Vikary4 жыл бұрын
Panie Tomku filmik jak zawsze ciekawy lecz mam kolejna subtelną uwagę co do tytułu a mianowicie jest on mylący i jako naukowiec powinien pan wiedzieć że również u podstaw nieprawdziwy.
@dlaczegobynie.864 жыл бұрын
To super że w Polsce będzie cieplej kto jest za 👍 posadzimy pomarańcze 👍
@volkhen04 жыл бұрын
Niestety nasze lady pójdą z dymem gdy dojdziemy do klimatu Madrytu (latem 2015 mieliśmy ogromne szczęście, że nigdzie nie wybuchł pożar) a mroźne zimy nadal się będą zdążać choć dużo rzadziej.
@brydziu4 жыл бұрын
No super. Też lubię pomarańcze. Problem jest tego typu, że jak one będą u nas rosnąć to tam gdzie teraz rosną już nie będą. Ci ludzie którzy tam teraz mieszkają przyjdą do nas i nam wszystkie nasze pomarańcze zjedzą :)
@dlaczegobynie.864 жыл бұрын
@@brydziu dlatego nie my powinniśmy płacić podatek za emisję dwutlenku węgla tylko nam powinni płacić byśmy go nie emitowali do atmosfery - dlaczego to my mamy robić dobrze bogatym krajom ?
@romanburczymorda43134 жыл бұрын
Najwyraźniejszy związek wulkanizmu z klimatem zaobserwowano w roku 1815, kiedy w Indonezji wybuchł wulkan Tambora. Następny rok przeszedł do historii jako „rok bez lata”. Lato oczywiście nadeszło, ale w Ameryce Północnej było wyjątkowo krótkie, a w Europie wyjątkowo deszczowe. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie śnieżyce pojawiały się jeszcze w czerwcu. Przymrozki w środku lata miały miejsce nie tylko w Ameryce Północnej, ale też w Europie i w Chinach. Był to najlepiej udokumentowany przykład zimy wulkanicznej.
@andrzejgadek29094 жыл бұрын
Gdyby aktywność słońca rosła a nie malała, to ocieplenie klimatu byłoby nieznacznie a może i pomijalnie większe niż to które obserwujemy. W materiale chyba niesłusznie i tendencyjnie pominięto słowo "nieznacznie".
@endriupres67084 жыл бұрын
To belkot, planete na ktorej zyjemy poznalismy w max 3%, a np Oceany ktore emituja 90% tzw przez was gazow cieplarnianych nie sa zbadane wcale. Latamy w kosmos a nie rozumiemy mowy zwierzat, taki to jestesmy smart man. Tylko przypomne ze 220 mln lat temu srednia temperatura na ziemi byla wyzsza o min 20stopni i wynosila okolo 33stopni celsjusza/100F. Nastapil niespotykany w histori naszej planety rowoj fauny i flory. Nawet jesli teperatura na ziemi rosnie bez wzgledu na czynniki to chcac czy nie chcac dojdzie do gignatycznej deopulacji o ktora tak wy lewaki walczycie. A tak po za tym ludzie Planecie Ziemi nie sa do niczego potrzebni, wystarczy ze kichnie a co najwyzej jesli garstka przezyje znow zacznie od trybu jaskiniowca. A skoro was martwi do zrezygnujcie ze wszystkiego i zamieszkajcie w lesie w szalasie odzywiajac sie mchem i eko paprocia, kapcie sie w lodowatym strumyku i nie uzywajcie internetu bo to generuje gigantyczne ilosci CO2, gdyz giganci cyfrowi (KZbin, Facebook, Google, Twitter itp) musza produkowac i schladzach co raz to wieksze serwery. Sorry, ale dajecie sie wkrecic w jakas slaba bajke o nazwie globalne oglupienie aby wydojic od was gigantyczna kase, juz na tzw handel emisjami czyli powietrzem Polska placi co roku 40mld zl z twoich podatkow. Ale ufojcie.......
@michapawowski26454 жыл бұрын
@@endriupres6708 pora na leki. Nie ma to jak się naczytać pseudo-naukowych wysrywów tworzonych przez pseudo-naukowe autorytety dla mas ludzi, którym się nie chciało poświęcić w życiu więcej niż kilku lat na naukę, ale potrzebują potwierdzenia, że ich chłopski rozum jest równo uprawniony do oczekiwania szacunku i pochwał za wydawane sądy na naukowe tematy co rozumy samych naukowców i inżynierów. Jakbyś miał odrobinę przyzwoitości i resztek otwartego umysłu, to doczytałbyś, że: - we wczesnym triasie ze względu na gigantyczne temperatury miało miejsce wymieranie na obszarach tropikalnych, zarówno na lądzie (ponad 50 stopni) jak i w morzu (grubo ponad 30 stopni) - życie wyniosło się w rejony dalszych szerokości geograficznych wlasnie ze wzgledu na absolutnie niemozliwe do zycia warunki, - srednia temperatura całego Triasu jest jednak tylko nieco (~ 3 stopnie) wyższa niż w czasach obecnych, - na ziemi istniał wtedy jeden megakontynent, którego centralne cześci były pustyniami i półpustyniami z stosunkowo niewielką ilością fauny - życie rozkwitało w okolicach wód, - w głębi kontynentu klimat był skrajnie zmienny z bardzo gorącymi latami i zimnymi zimami, - ruchy mas powietrza w pasie międzyzwrotnikowym dominował megamonsun To wszystko razem wzięte daje wypadkowe warunki aboslutnie niezdatne do zamieszkania dla obecnych ludzi, którzy mają ochotę przetrwać i zapewnić byt dzieciom. Jako konserwa powinieneś to jak najlepiej rozumieć, ale oczywiście spiskowy gwóźdź w móżgu Ci na to nie pozwala. Twoje wnuki obudzą się w świecie zruinowanym przez dziadów jak Ty. Ale życzę Ci, żebyś dożył tych czasów i zobaczył jak setki milionów osób musi uciekać z rejonów centralnej Afryki do Europy przez głupotę obecnego pokolenia.
@pawel71964 жыл бұрын
@@michapawowski2645 szanuje za wypowiedź. Ten typ wkleja ten sam komentarz kilka razy. Zagiąłeś po mistrzowsku.
@piablooo4 жыл бұрын
@@michapawowski2645 a ty zkad masz taką wiedzę byłeś tam i temperaturę mierzyles.. Wszystko to bajki jak jaś i Małgosia..
@michapawowski26454 жыл бұрын
@@andrzejgadek2909 przecież widzisz, że odnosnik jest do endriu Pres.
@endrjuduzus20184 жыл бұрын
Panie doktorze , a jaki wpływ mają wielkie aglomeracje, fabryki czy elektrownie ,które produkują olbrzymie ilości energii cieplnej? W centrum miasta czasem jest 2 stopnie cieplej jak parę kilometrów za miastem.
@kryspin85714 жыл бұрын
Myślę że to raczej wynika ze skupiska grzanych domów i izolacji cieplnej budynków, oraz rozgrzanych samochodowych silników, ciepłych nieczystości pod ulicami miast itp.
@mgx93834 жыл бұрын
"Średni strumień płynącej z wnętrza Ziemi energii geotermicznej to ok. 0,09 W/m2, a ze źródeł antropogenicznych (głównie ciepło wydzielające się przy spalaniu paliw kopalnych) to ok. 0,03 W/m2." "[...] widzimy niezbilansowaną nadwyżkę strumienia energii około 1 W/m2 gromadzącą się w systemie klimatycznym, a dokładniej w jego elementach przy powierzchni planety. Należy podkreślić, że podane wartości są przybliżone i obarczone niepewnościami: pomiary docierającego do Ziemi i opuszczającego ją promieniowania pokazują, że obecna nierównowaga radiacyjna planety wynosi 0,2-1 W/m2." źródło: naukaoklimacie
@Tadek54 жыл бұрын
Jak zauważyłeś taki maja wpływ , że jak miasto było dalej od punku pomiarowego to termometry pokazywały temperaturę 2 stopnie niższa. Gdy miasto sie rozrosło to termometry na takiej stacji pokazują 2 st więcej. Wystarczy pospacerować z termometrem koło domu i odejść kawałek w pole. Zamiast straszyć Globciem.
@mgx93834 жыл бұрын
@@Tadek5 Chłopku-roztropku, daj już spokój.
@Tadek54 жыл бұрын
@@mgx9383 uwielbiam jak ćwierćmózg pisze takie teksty jak mu się skończą argumenty.
@m3ntorpl4 жыл бұрын
Panie Tomaszu. A czy ruch samego Słońca względem Ziemi nie może być powodem? Wiem że Słońce porusza się również po swojej orbicie (a właściwie zmienia się jego środek ciężkości jak i również całego układu słonecznego), ponieważ nie jest nieruchomą gwiazda. Chętnie bym obejrzał odcinek na ten temat a Pan jest przecież fizykiem :) Swoją drogą bardzo szanuję Pańską pracę, którą Pan robi dla nas wszystkich i przykro mi że wiele osób neguje Pańską wiedzę
@mariuszek8144 жыл бұрын
Nie znam filmów tego Pana jednak proszę mi wierzyć, ten film mija się z prawdą, tutaj nie chodzi o negowanie, wystarczy poszukać obszernych materiałów na ten temat. Naukowcy z całego świata są zgodni, że słońce ma ogromy wpływ na klimat ( nie bez pośredni ) Jest to dość dobrze objaśnione. Nawet w komentarzach ma Pan/Pani to objaśnione ;)
@m3ntorpl4 жыл бұрын
@@mariuszek814 wklej mi jedno rzetelne źródło, które potwierdza twoją tezę albo zamilcz na wieki
@PawelJimmi4 жыл бұрын
Jeśli od dziesiątków tysięcy lat lodowce nieustannie topnieją to jak możemy badając rdzenie lodowe cofnąć się do bezpośredniej przeszłości? Ta przeszłość się roztopiła, pozostała daleka przeszłość.
@Marine83044 жыл бұрын
Dzień dobry, Ja również z zapytaniem. W którym miejscu czapy lodowej dokonuje się takich odwiertów o których mówi Autor? Pozdrawiam.
@volkhen04 жыл бұрын
Grenlandia, Antarktyda. Wszędzie tam gdzie lód jest gruby na kilka kilometrów aby można było sięgnąć daleko w przeszłość.
@roberttata81044 жыл бұрын
Tak! To klimat podgrzewa słońce! 😂😂😂
@marcinramotowski17374 жыл бұрын
😂
@darekmiodonski30173 жыл бұрын
Niech Pan coś powie o wpływie magnetosfery ziemskiej na klimat.
@anonime0074 жыл бұрын
nie wiem co jest niezrozumiałe w tym, że ludzie od milinów lat zmieniają klimat. Może wreszcie taki świetny film na YT przekona niedowiarków, no bo przecież to teraz te filmy kształtują świadomość... :)
@maciejmkx21994 жыл бұрын
Tylko że ludzie nie istnieją od milionów lat, a palenie ognisk przez jaskiniowców też nie miałoby wpływu ;)
@anonime0074 жыл бұрын
@@maciejmkx2199 no to przecież wnioski są oczywiste: przed erą cywilizacji klimat się nie zmieniał. Co tu jest niezrozumiałe ? :)
@maciejmkx21994 жыл бұрын
@@anonime007 rozumiem ze to taki troll?
@stanmaciej48694 жыл бұрын
"ludzie od milinów lat zmieniają klimat" - jesteś upośledzony?
@anonime0074 жыл бұрын
@@stanmaciej4869 moje gratulacje, właśnie udało Ci się podkładać swoje pierwsze literki, za kilka lat może nauczysz się czytać ze zrozumieniem. Wpadnij jak nauczysz się czytać płynnie całe zdania, se pogadamy :) :) :)
@filipfcb424 жыл бұрын
Czyli wychodzi na to że mamy szczęście że słońce wykazuje mniejszą aktywność bo działanie człowieka powoduje odwrócenie wykresu temperatury w drugą stronę! Każdy z nas musi starać się być eko ale słyszę wiele głosów że to nie my-ludzie jako jednostki mamy największy wpływ na ocieplenie klimatu, tylko wielkie fabryki i korporacje światowe. Panie Tomaszu, czy będzie jakiś film ze statystyką kto i co ma największy wpływ na zmiany klimatyczne ? Powstało wiele akcji nakłaniających ludzi do zmian w postaci np. jazdy na rowerze do pracy/ komunikacją miejską zamiast własnym autem. Nie neguję ich, ale czy to właśnie my jako jednostki mamy siłę aby odwrócić trend wzrostu temperatury takimi działaniami?
@pawelepaolo9734 жыл бұрын
Czy aktywność słoneczna, może wpłynąć na aktywność sejsmiczną?
@Johneczek4 жыл бұрын
Nie, ale może to zrobić grawitacja (głównie księżyc).
@die8quadratmeter4 жыл бұрын
Panie Tomaszu, a co z cyklem Milankovicia?
@BUER20084 жыл бұрын
Gdybyś wiedział co to jest, wiedziałbyś też, że przez większość filmu mówi właśnie o nich.
@michapawowski26454 жыл бұрын
@@BUER2008 absolutnie nie o nich mówi i to właśnie Ty powinieneś o nich doczytać. Cykle Milankovicia nie są konsekwencją aktywności słonecznej, a kształtu orbity oraz zachowania Ziemi na niej. W dodatku mają znacznie większy okres niż krótkie cykle słoneczne.
@tadeuszb74764 жыл бұрын
@@michapawowski2645 nic o tym i innych przyczynach nie bedzie bo nikt za to nie placi.
@cranter72894 жыл бұрын
@@michapawowski2645 "Znajomość cykli pozwala przewidywać przyszłe okresy zlodowaceń, przy założeniu, że są one za nie odpowiedzialne. Na ich podstawie można prognozować że temperatura powinna się obniżyć przez najbliższe 60 tysięcy lat o 5 °C, w tym o około 0,01 °C w XXI wieku, co jest prawdopodobnie hamowane przez globalne ocieplenie[2]." Także nawet z tego punktu widzenia wchodzimy powoli w dużą epokę lodowcową, co oczywiście zostało zablokowane przez ocieplenie klimatu przez działalność człowieka Nie mówi się o nich dlatego, że ten proces jest zbyt powolny, by w 100 lat podnieść temperaturę na planecie o 1 stopień. To procesy, które trwają tysiące lat.
@michapawowski26454 жыл бұрын
@@cranter7289 no tak, tylko ale nie widzę związku z moją wiadomością. Zwrócę tylko uwagę, że pierwsze zdanie przytoczonego cytatu mocno psuje wiarygodność całości.
@guliwer74134 жыл бұрын
Tomku, jak zwykle super merytoryczny odcinek! :)
@robertz.94934 жыл бұрын
bedzie jazda, jak nastąpi wzrost aktywnosci slonecznej
@pawel71964 жыл бұрын
Patrząc na to jak powolne to zmiany, nie będzie jazdy tylko dożynki niedobitków.
@robertz.94934 жыл бұрын
wizja pesymistyczna, aczkolwiek możliwa :)
@Kubisdawid4 жыл бұрын
Polecam JRE Graham Hancock i Randall carlson tam jest prawda o klimacie
@Kubisdawid4 жыл бұрын
@Krzysztof Cieszyński wystarczające
@mgx93834 жыл бұрын
@Krzysztof Cieszyński Wykształcenie to i tak nic. Autorytet w nauce nic nie znaczy. Pytanie jakie mają badania i przez kogo weryfikowane.
@mgx93834 жыл бұрын
@Krzysztof Cieszyński Ja stoję po stronie nauki. Chodzi mi o to, że jest wielu utytuowanych ludzi, którzy pletą bzdury w sprawach klimatu (i nie tylko). Zwłaszcza emerytowanych profesorów. Osobiste opinie się nie liczą. Liczą się zweryfikowane badania. Jak ktoś zajmuje się motoryzacją, a przytacza wiarygodne badania, to jest dla mnie bardziej wiarygodny niż profesor, co się dzieli swoim widzimisię. Zwłaszcza gdy to jest jakieś kontrowersyjne widzimisię.
@aleksandersaski53874 жыл бұрын
Słońce oczywiście charakteryzuje się pewną zmiennością w aktywności, ale jak na standardy kosmiczne, to względnie jest to gwiazda niezmiernie spokojna i stabilna. Stabilniejsze są chyba tylko białe karły, no ale to już nie są aktywne gwiazdy per se. Ale czy to znaczy, że naprawdę Słońce nie ma żadnego realnego wpływu na klimat ziemski?
@Admiral45-104 жыл бұрын
Jak mogliśmy usłyszeć, Słońce może zmienić klimat o dziesiąte części stopnia Celsjusza. Zakładając, że człowiek jest jedynym powodem zmian klimatycznych to ten wpływ jest i tak większy do tego, jak do tego przykładałaby się np. cała Polska (której wpływ to ok. 87 dziesięciotysięcznych stopnia Celsjusza przy takim założeniu)
@wedkarskiewypady67864 жыл бұрын
Bardzo mi się podoba Pana koszula.
@aniaania44894 жыл бұрын
Dzięki pozdro
@sebastianrybak3304 жыл бұрын
Pakiet klimatyczny wdrażany przez UE. Pytanie o ile polepszy to sytuację jeśli chodzi o CO2 i temperaturę globalna? Gospodarki azjatyckie na czele z Chinami robią swoje rozwijają swój przemysł i nie robią żadnych kroków by wraz z innymi krajami zająć się tym problemem. Może okazać się że będziemy stać w tym samym punkcie, no może będzie mniej lokalnego smogu. Pozdrawiam
@pawel71964 жыл бұрын
Ktoś musi zrobić pierwszy krok. Ciągłe spychanie "bo oni nic nie robią" to ślepa ulica i żaden argument.
@paulvangogh91254 жыл бұрын
To po co Chiny ładują ogromny hajs w OZE?
@damiank3554 жыл бұрын
a co z tak zwanym greening effect który powoduje pod wpływem zwiększonego CO2 na Ziemi szybsze zazielenianie naszej planety?
@ishouldprobablychangemyuse50934 жыл бұрын
A ten efekt może się dziać w tak krótkim czasie?
@BUER20084 жыл бұрын
Większa ilość CO2 poprawia wegetację roślin, ale kumulacja gazu nie wpływa pozytywnie na roślinność w skali planety. Wzrost temperatury powoduje zmiany frontów atmosferycznych, przesuwanie się stref suchych i wilgotnych w takim tempie, że nic się tak na prawdę nie zdąży za mocno zazielenić bo nie przetrwa tych zmian. Popatrz na przykładzie Polski. Gdzieniegdzie latem z drzew spadały zielone liście. Tak drzewa walczą z brakiem wody. Walczą o przetrwanie, CO2 im nic tu nie da.
@Darek2294 жыл бұрын
@@BUER2008 Oceany , na razie jeszcze nie wyschly, a one daja prawie 100% fotosyntezy
@martingorbush29444 жыл бұрын
To akurat może dać pozytywne skutki tylko w krótkim okresie czasu (50-100 lat). Później i tak te "dodatkowe" rośliny będą obumierać i emisja wróci do atmosfery.
@AdamKlobukowski4 жыл бұрын
Jest równoważony (a nawet przeważony) przez wycinanie drzew przez ludzi.
@vilectro4 жыл бұрын
Proszę o odcinek o "wydarzeniach Dansgaard-Oeschger"
@danielp37274 жыл бұрын
Dlaczego wszystkie państwa nie starają się ograniczać emisje gazów cieplarnianych tylko niektore?
@pawel71964 жыл бұрын
Podziękuj "sceptykom" klimatycznym, korupcji w rządach itd. Cytując pewnego doktorka: "sam sceptycyzm nie jest zły, jest dobry, zły jest zatwardziały, odporny na argumenty sceptycyzm". Tylko że wtedy to już raczej fanatyzm ale to już sam dopowiedziałem.
@stanmaciej48694 жыл бұрын
Ograniczenie produkcji gazow cieplarnianych = bieda. Im mniej tych gazów na mieszkańca kraj produkuje tym jest biedniejszy Zamykając jakąś fabrykę np w UE czy USA otwierasz dwie nastepne w chinach, indiach itd. i przyczyniasz się do rozwoju tychże krajów.
@stanmaciej48694 жыл бұрын
@@pawel7196 chodzi jak zawsze tylko i wyłacznie o pieniądze a nie o jakies bzdurne sceptycyzmy. Paliwa kopalne są po prostu o wiele tańsze i prostsze w użyciu. Benzyna ma 10x większą gęstośc energii niż jakieś najlepsze akumulatory. Bak czyli akumulatory w tesli wazy ponad 500kg, w zwykłym samochodzie 50kg. Samochód spalinowy moze być używany bez remontu około 20 lat, elektryczny po 5...8 latach nawet oszczędnej jazdy musi mieć wymienione aku, a to już dziesiątki tysięcy wydatku. mogę wymianiać dłużej zalety paliw kopalnych ale już mi się nie chce, poczytaj sobie.
@teranova55663 жыл бұрын
@@stanmaciej4869 Francja i UK produkują mniej CO2 ma mieszkańca niż Polska i oba kraje są bogatsze. Emisja ton CO2 na obywatela to: United Kingdom 5.55 France 5.13 Brazil 2.25 Poland 7.81 Ale to zasługa postepu technologicznego i inwestycji w elektrownie jądrowe. W Brazyli z kolei 50% paliw to bioetanol z trzciny cukrowej.
@stanmaciej48693 жыл бұрын
@@teranova5566 Twoje dane są niekompletne, fałszywe i zniekształcające rzeczywistośc bo nie biorą pod uwagę tego że kraje które wymieniłeś mają potęzne fabryki w Indiach, Meksyku, Chinach, Taiwanie itd ( w Polsce też mają, na mniejszą skalę ale tez) i całe to pitolenie o emisjach CO2 zwalane jest właśnie na kraje rozwijające się które MUSZA tyle emitować CO2 żeby nie żyło się tam ludziom jeszcze gorzej. Na wałach na emisjach tez zarabia się potęzne pieniądze, poczytaj np o Tesli w tej kwestii. Wyprowadzanie emisji poza swoje kraje i obarczanie winą, szantazowanie za emisję inne kraje to typowe zagrania polityczno-gospodarcze które nie mają nic wspólnego z ochroną środowiska. To tylko teatrzyk dla naiwniaczków.
@wujekyahoo4 жыл бұрын
Genialne te intro 👍
@ManicYouniverse4 жыл бұрын
TO intro
@pawelb24l4 жыл бұрын
czym jest ślad węglowy być może to już było
@adasok4 жыл бұрын
Kawał dobrego materiału! Dziękuję
@endriupres67084 жыл бұрын
Co a belkot, planete na ktorej zyjemy poznalismy w max 3%, a np Oceany ktore emituja 90% tzw przez was gazow cieplarnianych nie sa zbadane wcale. Latamy w kosmos a nie rozumiemy mowy zwierzat, taki to jestesmy smart man. Tylko przypomne ze 220 mln lat temu srednia temperatura na ziemi byla wyzsza o min 20stopni i wynosila okolo 33stopni celsjusza/100F. Nastapil niespotykany w histori naszej planety rowoj fauny i flory. Nawet jesli teperatura na ziemi rosnie bez wzgledu na czynniki to chcac czy nie chcac dojdzie do gignatycznej deopulacji o ktora tak wy lewaki walczycie. A tak po za tym ludzie Planecie Ziemi nie sa do niczego potrzebni, wystarczy ze kichnie a co najwyzej jesli garstka przezyje znow zacznie od trybu jaskiniowca. A skoro was martwi do zrezygnujcie ze wszystkiego i zamieszkajcie w lesie w szalasie odzywiajac sie mchem i eko paprocia, kapcie sie w lodowatym strumyku i nie uzywajcie internetu bo to generuje gigantyczne ilosci CO2, gdyz giganci cyfrowi (KZbin, Facebook, Google, Twitter itp) musza produkowac i schladzach co raz to wieksze serwery. Sorry, ale dajecie sie wkrecic w jakas slaba bajke o nazwie globalne oglupienie aby wydojic od was gigantyczna kase, juz na tzw handel emisjami czyli powietrzem Polska placi co roku 40mld zl z twoich podatkow. Ale ufojcie.......
@tedemez4 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@Tadek54 жыл бұрын
Jest takie coś jak inercja cieplna. Podgrzewany ,obiekt , w miarę szczelny podnosi temperaturę pomimo odcięcia zasilania. Wiem to nie z prognoz IPCC ale z praktyki. Mam szczelny piec do obróbki cieplnej i po wyłączeniu zasilania temperatura w stosie rośnie o kilka stopni przez dobre 30-40 minut zanim zacznie spadać. Mowa o temperaturze stosu a nie temperaturze ścian pieca. Ziemia ma ogromna inercję. Jeżeli aktywność Słońca właśnie maleje to znaczy, że niedługo będzie zimno. Oceany jeszcze promieniują ciepło i emitują sporo CO2 ale jeżeli przestana być ogrzewane to będzie zimno. Oceany pochłoną więcej CO2 i będzie kolejna mała lub większa epoka lodowcowa. Przede wszystkim zniknie para wodna i to spowoduje wielkie zmiany. Potrzebne będzie kolejne mocne ocieplenie od strony Słońca aby powróciło ciepło jak teraz mamy. I wiem co pisze , mam taki piec, a Ziemia nie jest płaska.
@pawel71964 жыл бұрын
Wykresy wzrostu temperatury są zbyt ekstremalne aby Twoja teza mogła się potwierdzić.
@darek2u4 жыл бұрын
Co wywołało globalne ocieplenie które zakończyło epoki lodowcowe w przeszłości? Przemysłu wtedy nie było...
@SamWal4 жыл бұрын
Zgaduję że wzrost aktywności Słońca
@volkhen04 жыл бұрын
Cykle Milankovicia. Czyli zmiany kąta nachylenia osi obrotu Ziemii (Ziemia ma więcej lądu na północy, więc lato na południowej półkuli nie kompensuje, jest asymetria) oraz zmiany orbity wokół Słońca. Są to cykliczne zmiany i bardzo dobrze zbadane. Znamy dokładnie wpływ jaki mają na klimat i czas zgadza się z epokami lodowcowymi.
@piablooo4 жыл бұрын
@@volkhen0 czyli co? Nie efekt cieplarniany tylko zmiana nachylenia osi Ziemi.. Jaki mamy na to wpływ?
@volkhen04 жыл бұрын
@@piablooo problem w tym, że aktualna „faza” cykli (a jest ich kilka) działa na oziębienie klimatu i powinniśmy kończyć piękny stabilny okres interglacjału - holocen i powoli wchodzić w epokę lodowcową. Powoli = w ciągu kilku tysięcy lat. Aktualna zmiana klimatu jest setki razy szybsza niż naturalne zmiany. Tak szybko skład atmosfery jeszcze się nie zmieniał. Jesteśmy zdolnym gatunkiem do robienia dużych rzeczy.
@krzysztofsosnowski25563 жыл бұрын
Czy w tych wszystkich modelach obliczeniowych uwzględniania jest inercja, czyli bezwładność cieplna całego układu? Ladow, oceanów, mas powietrza? Przecież to są gigantyczne pojemnosci cieplne, powodujace tlumienie i przesuniecie czasowe krzywej temperatury Ziemi. To jest bardzo trudne, bo nie sposób chyba opisać ruchy mas oceanów i jak akumulują one i oddają w czasie energię, A przeciez zajmuja one ponad 75 % powierzchni Ziemi a glebokosc ich przekracza miejscami najwyższe gory, To one decyduja o klimacie. Gdy jest zbyt goraco, paruja bardziej, tworza sie chmury i pada deszcz, monsuny etc powidujac obnizenie remperatury. Może łatwiej z lądem i lodowcami, gdzie tych procesów nie ma, . Jeżeli nie uwzględniono akumulacji cieplnej i oddziaływania oceanów , to te obliczenia symulacyjne IPCC są nie wiele warte. Podobnie wnioski. Być może obecnie oddawane jest ciepło gromadzone w poprzednich stuleciach. Czy ktoś się nad tym zastanawiał? Bo obserwując dyskusje odnoszę wrażenie, ze to wszystko co się oblicza to obliczenia quasistatyczne. Zmienia sie stężenie CO2, to natychmiast zmienia się ilość odpromieniowanej energii i liniowo spada temperatura. Tak na pewno nie jest. Jeszcze jedno co uderza w tych pomiarach i obliczeniach. To jest brak analizy błędu. To jest obowiązkowe w każdych przyzwoitych badaniach. Zmierzylem na termometrze np + 20 °C, ale jest dokładność skali +- 0,1, sam termometr nie wiem czy został sprawdzony, błąd paralaksy przy odczycie itp. No więc ta prawdziwa temperatura to może być +20+- 0,2K.. To jeśli tak, to mówmy o wzroście temperatury w ciągu roku o np +0,4 +-0,2, Może być tylko + 0,2K. I nie można porównywać wyników badań sprzed nawet 100 lat, ze współczesnymi metodami pomiarowymi. To jest inny sprzęt , inne metody. I nie można porownywa tez wynikow, jeśli zbior punktow pimiarowych jest inny. I napewno nie mozna byc pewnym tzw proxy data. Jaki jest błąd pomiaru przy rdzeniach lodowych? Dlaczego o tym się nie pisze publicznie? Albo to jest rzetelne naukowe przedsięwzięcie i szukamy prawdy, albo wynik został z góry założony i dorabiamy metodologię i wyniki . Człowiek inteligentny potrafi wszystko wytłumaczyć jak mu wygodnie, Jest jeszcze jedno zagadnienie. Jeżeli prawda jest, ze wzrost CO2 powoduje natychmiastowy wzrost temperatury (b, dziwne, ze procesy akumulacji nie powodują wieloletniego opóźnienia), to należałoby rzeczywiście ograniczyć jego emisję po to, aby zaoszczędzić paliwa kopalniane. A to dlatego, ze po okresie ocieplenia przyjdzie jak zwykle okres oziebienia. A to jest znacznie gorsze dla naszej cywilizacji i przyrody. I napewno nie wystarczy nam wiatraków i paneli aby elektrycznie ogrzewać kartofliska i pola ze zbożem.. Jedyna szansa, ze będzie można spalsc co się teraz zaoszczedzilo. Łącznie z lasami, które wprawdzie magazynu ja za życia CO2, ale spalane lub butwiejace oddają go z powrotem.. Ale jeśli to nieprawda, albo paliw i lasów nie starczy, to biada nam. Tzn naszym zstepnym. Bo z wulkanami może być różnie. Niby wyrxucaja mn CO2 i robiloby się cieplej, ale gdy wyrzuca pył, a zawsze to następuje przy dużych eksplozjach, to jak nic epoka lodowcowa murowana. Chciałbym dodać, ze rzekomy przodek p, Grety szwedzki uczony Arhenius przed ponad 100 laty doszedł do slusznego chyba wniosku, ze dobrze byłoby, gdyby w Szwecji, jego ojczyznie, ocieplilo sie o 5 K. (wtedy to były jeszcze logicznie °C). I ze w tym celu nalezy zwiekszyc zawartosc CO2 w powietrzu atmosferycznym. Zupełnie odwrotnie niż chce jego mniej uczona prawnuczka I jej akolici. Jednakże z obliczeń uczonego wynikło, ze uzyskanie tego wowczas pożądanego, a obecnie absolutnie niepozadanego ocieplenia, wymagałoby ok 9000 lat. A moze 900? Nie pamietam.. W związku z tym uczony zarzucil ten pomysl. Inni też przestali się interesować ociepleniem. Jak to różnie z ta nauka i nsukowcami bywa....
@jacekgajdzik11973 жыл бұрын
radził bym się zapoznać z teorią Cykle Milankovicia
@magdaglazewska16624 жыл бұрын
Chętnie zobaczyłabym film o wpływie różnych działań człowieka na ocieplenie klimatu (np. transport, spalanie paliw kopalnianych, hodowla zwierząt).
@Abramsuni214 жыл бұрын
Kluczowym jest to, że Słońce jest dla nas źródłem niskiej entropii a nie energii
@patrykmn57294 жыл бұрын
👍 za info
@michalryszkowski18814 жыл бұрын
Hmm a gdyby hipotecznie wysłać w kosmos "parasol" o średnicy powiedzmy kilkunastu/kilkudziesięciu kilometrów i rozłożyć go gdzieś w połowie drogi z ziemi do słońca na orbicie heliosynchronicznej tak aby lokalnie (np gdzieś nad oceanem) wywołać permanentne sztuczne zaćmienie słońca zmniejszając o kilka procent lub chociaż kilka dziesiątych/setnych procenta energię słońca docierającą na ziemię i odbijając ja z powrotem w kierunku słońca?
@jarekk.82474 жыл бұрын
kiedyś też nad tym rozmyślałem aż do czasu gdy zdałem sobie sprawę jak olbrzymi musialby być ten "parasol" Pomyśl że Księżyc który ma średnicę 3400 kilometrów i będąc średnio w odległości 384 400km rzuca na Ziemię cień o średnicy nie przekraczającej 270 km i mówię tu o tzw cieniu zaćmienia całkowitego. Gdyby ten parasol był w połowie drogi między Ziemią i Słońcem to jego rozmiar musiałby być zbliżony do rozmiaru połowy średnicy Słońca by uzyskać ten sam efekt więc taka orbita byłaby nieopłacalna i nie wykonalna. Nie wiem czy cień o rozmiarach 270 km może wpłynąć na globalne ochłodzenie ale załóżmy że tak, to najopłacalniej i efektownie byłoby zbudować przysłonę na orbicie geostacjonarnej (35 786 km nad powierzchnią ziemi). Rozmiar tej przysłony to aż 324 km średnicy!! Problemem byłaby stabilizacja takiej konstrukcji bo żagiel o tej powierzchni zawsze będzie ulegał przyspieszeniom wywołanym przez światło słoneczne. Ludzkosc raczej nigdy nie zbuduje czegoś tak dużego by ochłodzić tylko lokalnie klimat.
@Reziner4 жыл бұрын
super
@Devibar4 жыл бұрын
A co z tą sławną kiedyś dziurą ozonową? Pozdrawiam.
@Rakowy_Manaskal4 жыл бұрын
Problem został nagłośniony, producenci freonów musieli je ograniczyć i dziura ozonowa zniknęła.
@Devibar4 жыл бұрын
Nie bez powodu pytam tutaj, jak ona się ma uwzględniając zmiany klimatu. Pozdrawiam.
@cutforsize3 жыл бұрын
@@Devibarautor zrobił o tym film.
@Jotraa4 жыл бұрын
pokazuj Kochany te grafiki z wykresami nieco dłużej (tak ze trzy razy dłużej), nawet kosztem kolorowych obrazków ;) dziękuję!
@kamilekl4 жыл бұрын
Jest coś takiego jak pauza
@ivecoKrakus4 жыл бұрын
Wole ten kanał niż Sonde2. Irytował mnie ten rysownik który zabierał czas programu.
@adambogusawski92694 жыл бұрын
Dla zasięgu
@karlgie8 ай бұрын
Omówił Pan tu tylko jeden z mechanizmów wpływu Słońca na klimat, gdy wymienia się co najmniej 6. Polecam pracę doktora Willi e So on
@robpuch7408 Жыл бұрын
No tak, cykle słoneczne i położenie orbitalne Ziemi wobec Słońca ani precesja nie ma znaczenia. Brawo. Co mi tam kominek w domu, ważne jest ile bąków wypuszczę a na pewno będę miał cieplutko. Let's follow the masses, switch off your brain
@kamilm.76504 жыл бұрын
Dziwne ,że mamy tylko 1 słońce we wszechświecie i to akurat nam się trafiło.
@witoldwisniewski97504 жыл бұрын
Kto Ci tak powiedzial?:) Nie mamy jednego slonca we wszechswiecie.
@Marta-wb9oc4 жыл бұрын
W galaktyce mamy jedno ;)
@witoldwisniewski97504 жыл бұрын
@@Marta-wb9oc kto Ci tak powiedzial? W galaktyce tez nie mamy jednego slonca.
@pawel71964 жыл бұрын
@@witoldwisniewski9750 Słońce to nazwa własna. Nie ma drugiego, bo to gwiazda nazwana w taki sposób.
@Marta-wb9oc4 жыл бұрын
@@witoldwisniewski9750 no racja! Myślałam o Układzie słonecznym a napisałam o Drodze mlecznej, która oczywiście ma w p*zdu gwiazd :D dzięki za czujność!
Jeżeli drzewa zrzucają liście na zimę, to gdzie podziewa się CO2. Skoro nie ma liści ktore pochłaniają w nocy CO2 do procesu fotosyntezy. Czy sie mylę? Czy przez to jest Smog w zimie bo nie ma liści, tak jakby nie bylo drzew?
@osochozi56474 жыл бұрын
Smog to pyły, a nie co2
@bartekmista85084 жыл бұрын
Smog to głównie pyły powstałe w skutek działania aut lub przez sezon grzewczy (piece, które emitują ciepło itd.) Drzewa odpowiadają za zaledwie część zmian CO2 na O2 (ok. 1/3) . Smog się nasila gdy nie ma wiatru oraz jest wilgotne powietrze.
@silesiagameplay34394 жыл бұрын
W sumie mamy szczęście że słońce słabiej nas dogrzewa, mamy więcej czasu by ogarnąć się z klimatem.
@MsDexter474 жыл бұрын
a czy przebiegunowanie i zmiana pola magnetycznego ziemi może mieć wpływ na klimat?
@martingorbush29444 жыл бұрын
Tak.
@jacekbijak41644 жыл бұрын
Kolejne wielkie rozczarowanie! Do wszystkich którzy traktują ten kanał jako wiarygodne źródło informacji naukowych ostrzegam, Pan Tomasz Rożek nie jest klimatologiem!!! Pozyskał tą wiedzę ze źródeł które dostępne są dla nas wszystkich i tylko od niego zależy w jaki sposób one będą przedstawione. Nikt normalny nie mówi że zmian klimatu nie ma bo przecież wszyscy to widzimy ale już jeśli chodzi o przyczyny to nie jest to takie proste. Jak można marginalizowac wpływ słońca na zmiany klimatu na ziemi?! Przecież to jest herezja naukowa!!! Nawet polscy klimatolodzy mówią że generalnie aktywność słońca wzrasta a 11letnie cykle aktywności słonecznej nie mogą być przykładem na znikomy wpływ słońca na ziemski klimat. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy że czapy lodowe na biegunach ziemskich to nie jest normalne dla ziemi. Przez większość historii klimatu na ziemi ich nie było!!! Według wszystkich klimatologów jesteśmy teraz w epoce lodowcowej która według nich będzie ostatnią ponieważ GENERALNIE SŁOŃCE ZWIĘKSZA SWOJĄ AKTYWNOŚĆ!!! Jest to naturalny proces w życiu naszej gwiazdy i jej podobnych aż do jej końca czyli wtedy kiedy stanie się czerwonym olbrzymem. Przecież ta wiedza jest szeroko dostępna!!! Jedyną stała w dziejach klimatu na ziemi była właśnie CIĄGŁA ZMIANA!!! Nie neguję tutaj przedsięwzięcia aby wyeliminować paliwa kopalne z użycia a co za tym idzie nadmiar gazów cieplarnianych, wspieram szeroko rozumianą ekologię ale na miłość boską zostańmy przy nauce a nie polityce!!! Pan Rożek już ostatnio się skompromitował wykładając bzdury o szczepionce na covid. Teraz kolejne rozczarowanie a najgorsze że ludzie z lenistwa w to wierzą!
@adamuzyk4 жыл бұрын
Hej, mógłbyś podać jakiś przykład tej szeroko dostępnej wiedzy? Nic konkretnego nie mogę znaleźć, a chętnie się zapoznam. Dziękuję i pozdrawiam.
@mgx93834 жыл бұрын
Jak włamywacz okradnie Ci dom to też będzie pewna zmiana. Zmiany były zawsze. Film się odnosi do spadku aktywności Słońca w ostatnich kilkudziesięciu latach. A Ty mówisz o wzroście aktywności w skali całego życia Słońca. Taki wzrost obserwuje się w skali setek mln lat. Jak dojeżdżam samochodem do świateł, to powoli zmieniam prędkość aż się zatrzymam. Jak się zderzę z drzewem, to też wyhamuję. Przecież to tylko zmiana prędkości. Zmiany były zawsze.
@martingorbush29444 жыл бұрын
@mgx. Świetnia riposta. Niestety ludzie mają problem ze zrozumienie, że tempo zmiany ma wielkie znaczenie oraz, że w dłuższym okresie czasu jakiś trend może być wzrostowy, gdy w krótszym już odwrotnie :(,
@gimauarich.27534 жыл бұрын
Nie tyko promieniowanie cieplne , ale pole magnetyczne jest wazne ...
@Mich_CK4 жыл бұрын
Zatem zauważmy jedną rzecz: Polska znika, zamykamy każdy piec, zatykamy każdy komin i rurę wydechową, wracamy całym państwem do epoki przed industrialnej. I co się dzieje na świecie? Nic. Po prostu nic się nie dzieje, bo Polska to około 1% szkodliwych gazów, Niemcy to 2% a Chiny ponad 30%.
@kolejowydolnyslask56844 жыл бұрын
Dokładnie.
@kuba49244 жыл бұрын
Nie wracamy do epoki industrialnej bo przeobrażajac się inwestujemy w nowe bezemisyjne technologie. Na głowę emitujemy więcej niż chińczyk, poza tym emitujemy dłużej niż Chiny.
@Mich_CK4 жыл бұрын
@@kuba4924 Dłużej niż Chiny, krócej niż zachodnia Europa. Nic z tego że na głowę więcej niż skromny Chińczyk skoro on w swej mnogości zatruwa świat 30 razy szybciej niż Polska.
@kuba49244 жыл бұрын
@@Mich_CK No i co. Jak ktoś robi bardzo źle, a ja tylko trochę źle to jestem usprawiedliwiony? Mamy spokojnie czekać na katastrofę i nic nierobić bo Chiny robią gorzej. Ja wole mieć czyste sumienie i swojej cegiełki nie dokładać.
@Mich_CK4 жыл бұрын
@@kuba4924 Chodzi mi o to że możemy się skrzywdzić i nic to nie da, skrzywdzimy się na darmo. Albo na ukierunkowany wysiłek zdobędzie się cały świat albo nie ma to sensu.
@weronikamieczkowska19564 жыл бұрын
kolejny świetny film, subskrybuję bo warto. Pozdrawiam
@marcomek14 жыл бұрын
fajnie, ale epoka lodowcowa nie cechowala sie spadkiem temperatury o 0,1 stopnia. To stanowczo za mało by mówić o epoce lodowcowej (nawet małej). Albo więc spadek był większy nasłonecznienia, albo były jeszcze inne czynniki. Biorąc pod uwagę fakt że wiązało się to z cyklami słonecznymi tak jak to autor przedstawia, czynniki inne należało by wykluczyć jako dominujące. Coś ten odcinek sie kupy nie trzyma. Poza tym można dośc dokładnie policzyć zmiane ciepła jakie słońce dostarcza Ziemi w minimach i maksimach w skali roku i w skali cyklu słonecznego. Nawet 0,1 to jednak dośc spora ilośc energii.
@jandzban9724 жыл бұрын
Dziesiąte części stopnia, ale Bałtyk w XVII w. zamarzał...