Lubi Pan uczyć i na szczęście potrafi. Dydaktyk pełnokrwisty, że tak skomplementuję. Pozdrawiam, a przede wszystkim dziękuję za wykład.
@thebast27482 жыл бұрын
Strasznie dużo wiedzy czerpie od Pana 💪
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Bardzo się cieszę! Super!
@gordongecko94052 жыл бұрын
Kiedyś, gdy chciałem zrobić miganie LEDami RGY wykorzystałem właśnie ten generator, tylko składający się z trzech sekcji - działało, a jakże. Przy okazji nauczyłem się dość dobrze zasady jego działania. Dziś, taniej i chyba lepiej zastosować tani i mały microkontroller, np 6-pinowy PIC w SOT-23.
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Tu się nie zgodzę, na 555 takie miganie LEDami jest b. łatwe, ten scalak jest wyraźnie tańszy niż procek , a i roboty z nim będzie dużo mniej...
@gordongecko94052 жыл бұрын
@@AlekAnalogowy Racja. Jak mogłem zapomnieć o najpopularniejszym IC na świecie? 😔 Edit: małe sprostowanie, dwoma można, ale trzema, lub więcej, już się nie da. Plus dla uC 👌
@pablogordon64442 жыл бұрын
Bardzo dobrze wytłumaczony układ. Jak sięgnę pamięcią na lekcję elektroniki, mojemu nauczycielowi tłumaczenie działania tego przerzutnika zajęło dosłownie 2 min. Nikt tego (od razu) nie pojął. Tym bardziej miło się słuchało solidnej analizy:) Przy okazji chciałbym zapytać, czy przedstawi Pan jakieś układy na styku analogówki i cyfrówki? Mam tu na myśli np. sensor włącznika dotykowego lub jakieś układy formowania impulsu, likwidacji zakłóceń (np. od drgań styków elementów mechanicznych) itp.
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Na liście oczekujących tematów jest sterowanie z procka różnych pierdół...
@thebast27482 жыл бұрын
Pokaże Pan kiedyś jak zbudować opamp z elementów dyskretnych taki z prawdziwego zdarzenia? Wiem że zazwyczaj korzysta się ze scalonych układów natomiast zaraził Pan mnie i pewnie nie tylko mnie zajawką do konstruowania a nie tylko rozumienia układów przez praktyczne podejście do omawianych tematów. Myślę że taki odcinek byłby cenny dla fanów. Serdecznie Pozdrawiam!
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Zrobiłem kiedyś taki wzm-cz z dyskretnych, ale nie wydaje mi się ten projekt jakoś szczególnie wartościowy. Mam na uwadze różne projekty do pokazania i myślę, że te układy lepiej posłużą przekazowi; ale może się mylę...
@gordongecko94052 жыл бұрын
@@AlekAnalogowy Czy m.in. ze względu na lustra prądowe robienie takiego op-amp'a na elementach dyskretnych ma w ogóle jakiś sens poza sztuką dla sztuki? Może lepiej jest omówić różnice między scalonymi op-amp'ami z wejściami bipolarnymi, FET, rail-to-rail, niskim poborze prądu, zasilaniem symetrycznym i niesymetrycznym. Wzmacniacze akustyczne, w.cz. Jest tego cała masa.
@thebast27482 жыл бұрын
@@gordongecko9405 istnieją podwójne tranzystory z doskonałą precyzją dopasowania przez co lustra prądowe wychodzą znakomite. Sam używam takich do moich dyskretnych stabilizatorów liniowych w których również są lustra a efekty są rewelacyjne
@gordongecko94052 жыл бұрын
@@thebast2748 Wiem że takie tranzystory istnieją. Ale czy warto aż tak się poświęcać? Taka konstrukcja zajmie całkiem sporo miejsca.
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
@@gordongecko9405 Zgadzam się - WO "na piechotę" rzadko się przydaje. A o różnych WO jest cała masa literatury, więc chyba szkoda YT na to.
@michaklimeczko39392 ай бұрын
Z jakichś powodów nie mogę uruchomić tego wykładu w jakości lepszej niż 144p obraz tragedia nic nie widac.
@kukuduk2 жыл бұрын
To jak najprościej na tranzystorach zrobić pewnie działające "mrygadełko" LED'ów ?
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
:) Układzik do mrugania LEDami to nie rozrusznik serca. Można użyć przerzutnika E-J.
@walterlaydle82932 жыл бұрын
Dziesiątki razy widziałem układy gdzie na bazie był spadek 0.7V, zaś napięcie (tak jak w tym układzie) 5V. Więc baza jest polaryzowana 5V i spadek napięcia na bazie nie może sobie wymusić 0.7V tuż przed nią. Czego nie rozumiem?
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Gdyby na bazie było 5V, to już by było po tranzystorze! Na szczęście tak nie jest. 5V by się pojawiło, gdybyśmy podłączyli bazę WPROST do zasilania (i spalili tr-r). Ale przecież jest jeszcze opornik bazowy. Mówiąc w dużym uproszczeniu ten opornik ma dużo, dużo większą rezystancję niż baza. Dlatego na bazie jest potencjał 0.7V, a na oporniku odkłada się 4.3V.
@walterlaydle82932 жыл бұрын
@@AlekAnalogowy Czyli rezystancja opornika została dobrana w taki sposób, aby na bazie odkładało się 0.7V, tak?
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Nie, niestety nie tak. Złącze PN (w tym B-E) ma NIELINIOWĄ ch-tykę i ZAWSZE ma ok. 0.7V. W tym sensie, że dla prądu np1mA będzie to np. 0.65V a dla 20mA to będzie np. 0.71V. Więc dla oporników polaryzujących o rezystancji 100k i o rezystancji 1k ciągle jest to ok. 0.7V. Pozdro!
@jg67802 жыл бұрын
Czy widział Pan kiedyś aby ten układ, sprawny faktycznie nie wystartował. Być może jest to możliwe w symetrycznym układzie, albo przy bardzo powolnym naroście napięcia zasilania (to widziałem) ale normalnie to sie nie zdarza.
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Jak najbardziej widziałem. Oczywiście był to układ symetryczny.