Jak zawsze , obrazowo , zrozumiale i treściwie , dziękuję za kolejnę lekcję i edukację , wspaniale Pan to robi , niech Pan to robi dalej , pozdrawiam
@GluonToo9 ай бұрын
Kondensator równoległy do diody Zenera jest tu konieczny z dwóch powodów: 1. by zewrzeć wchodzące do układu przebiegi zmienne oraz 2. by zewrzeć do masy szumy wytwarzane przez diodę Zenera. Warto zaznaczyć, że zenerka jest niestety źródłem sporych szumów, szczególnie przy napięciach > 5V. W tych warunkach bowiem nad zjawiskiem Zenera zaczyna dominować przebicie lawinowe, które robi z prądu stałego jesień średniowiecza.
@keradcelohcap90612 жыл бұрын
Szanowny Panie Doktorze, Kolejny super materiał. Powtórzeń nigdy dosyć i jeśli dla kogoś to za łatwe, to niech przewinie do innego tematu. Przy okazji chciałbym zapytać o pewna rzecz: zauważyłem, ze zwykle tylko jako dodatek wspomina Pan o symetrycznym sygnale wchodzącym na wejście wzmacniacza różnicowego. Rozumiem, że zaletą sygnału różnicowego o niskich amplitudach jest redukcja nieporządanych śmieci w kablu doprowadzającym sygnał, ale czy są jakieś zalety samego układu operującego z dwoma sygnałami różnicowymi. Wydaje mi się, ale może to błąd, że w układzie symetrycznym obydwa tranzystory muszą być bardzo bliskie parametrami, tak więc na wspólnym krzemie. Inaczej z automatu byłyby różnice w przenoszeniu sygnałów przez każdy z tranzystorów. W tym samym czasie, układ niesymetryczny jest chyba mniej czuły na różnice w tranzystorach(?). Dodatkowo, jeśli dojdzie do nasycenia tranzystorów w układzie symetrycznym to chyba jest podwójnie gorzej niż w układzie niesymetrycznym. Dzięki za wyjaśnienie tych kwestii w następnych filmach.
@gordongecko94052 жыл бұрын
Pytanie uzupełniające w temacie tranzystorów bipolarnych: dlaczego katalogi zazwyczaj podają maksymalne napięcie baza-kolektor wyższe od napięcia kolektor-emiter? (zwykle o ok. 5V, ale spotkałem się i z większymi różnicami) Deko to kłuci się z intuicją z racji tego że baza jest na wyższym potencjale niż emiter (NPN), o napięcie polaryzacji. Ponadto do obliczeń trzeba by przyjmować te niższe napięcie. Problem potęguje zachowanie nieuczciwych sprzedawców który często właśnie podają to wyższe napięcie aby uczynić element potencjalnie atrakcyjniejszym dla kupującego. W praktyce niestety zakończy się to małą, lub większą katastrofą.
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Zwykle faktycznie tak jest: UCEmax jest mniejsze niż UCBmax. Jest to spowodowane pewnym subtelnym efektem.Złącze baza kolektor przebija się jak zwykła dioda, a mierzy się to przy odłączonym emiterze. Warto pamiętać, że zaporowa polaryzacja złącza C-B wywołuje prąd wsteczny ICB0 (bardzo mały, ale jednak). Więc kiedy emiter jest podłączony, a baza odłączona, prąd ICB0 jest minimalnie wzmacniany (nie odpływa teraz do masy) tak jak każdy prąd bazy (beta w tej sytuacji jest bardzo mała, ale jest).Z powodu tego wzmocnienia prąd kolektora będzie większy niż prąd ICB0. Stąd i niższe napięcie przebicia UCEmax, bo wzrost prądu Ic jest szybszy ze względu na jakąś tam betę.
@volleswerkfullorganpower249 Жыл бұрын
👍
@damw2631 Жыл бұрын
👍👍👍
@gordongecko94052 жыл бұрын
Minuta 22, układ cztero-opornikowy (4R), tranzystor PNP: rzuca mi się w oczy kondensator obwodu emiterowego podłączony do masy... Nie powinien on być podłączony do napięcia dodatniego (tu do +10V) ??
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Może być do +10V, a może też być do masy. Jeśli zasilanie jest "czyste", można do zasilania, jeśli jednak są tam zakłócenia, to lepiej do masy.
@walterlaydle82932 жыл бұрын
No i zostalem studentem na Pana kanale. Jak tak podlubie sobie czasem w układach, to dochodę do w wniosku, że bez korepetycji nie ruszę dalej. A potem skromnie wracam do panskiego kanału. Za cholerę i tak nie rozumiem jak ten prąd i napięcia nie gubią się w prawdziwych układach na przykład sekcji zasilania gramofonu Sony PS-x65. Niby stare i prymitywne,za to pełny kreacjonizm twórczy. No może przyjdzie czas,ze poukłada się to wszystko dzięki panskiemu kanałowi.
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Najwięcej zależy jednak od nas samych, nie od wykładów. Najpierw ja sam muszę zdać sobie sprawę, gdzie się gubię. Potem może się pojawić odpowiedź.