Kto kto jest potencjometr i dlaczego

  Рет қаралды 1,906

Alek Analogowy

Alek Analogowy

Күн бұрын

Poprzedni film był o regulacji elektronicznej, czyli jak zastąpić potencjometr, w sytuacji kiedy nie można go użyć. Zakładałem przy tym, że o tym jak używać zwykłego potencjometru nie trzeba tłumaczyć, bo wszyscy wiedzą... Ale przecież wśród nas są też początkujący.
A swoją drogą: czy w sieci są materiały na takie podstawowe tematy? Bo ja takich treści nie szukam, więc może wcale nie ma, a ja optymistycznie zakładam, że są?
Ten materiał jest modyfikacją i rozwinięciem artykułu dydaktycznego, który przygotowałem dla swoich studentów dawno temu i jak ktoś woli poczytać, to ten materiał jest pod następującym linkiem:
www.burd.pl/dyd...
Tak więc dzisiaj o podstawach i zaawansowanych kolegów uprzedzam lojalnie że będę mówił o rzeczach elementarnych, więc może zamiast słuchać o prymitywnym potencjometrze, obejrzyjcie filmy przygotowane przez GitarzystęElektronika:
/ @gitarzystaelektronik
jeśli dobrze zrozumiałem, jest tu trochę osób które orientują się w lampach i w sprzęcie audio, więc coś zrozumiecie (bo ja słabo...).
Aleksander Burd

Пікірлер: 36
@sbcbcs7242
@sbcbcs7242 Жыл бұрын
Wspaniały wykład, Analogowy Alek prosimy wróć na EITI
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Жыл бұрын
Niestety, o powrocie nie ma mowy. Ja jestem elektronikiem, a tam potrzebują kariero-urzędników.
@andrzejgrzybowski4794
@andrzejgrzybowski4794 Жыл бұрын
Ale fajnie się tego słucha. Niby proste i oczywiste rzeczy a tak ciekawie podane ......
@krzysztoflemanski8976
@krzysztoflemanski8976 Жыл бұрын
Witam i dziękuję Panu za wspaniały wykład o tak podstawowym elemencie .Cenię sobie bardzo Pańskie wykłady , bardzo obrazowy i skuteczny sposób przedstawiania zagadnień elektroniki . Pozdrawiam i niech Pan to robi dalej .
@TheseDazeAudio
@TheseDazeAudio Жыл бұрын
Dziękuję za wykład
@voytechj
@voytechj Жыл бұрын
@6:00 W literaturze anglojęzycznej symbol P1 (ten po lewej na tablicy) jest oznaczeniem elementu o nazwie "Rheostat" (opornica?) albo "Variable resistor". Ma trzy wyprowadzenia jak potencjometr ale używa się tylko dwóch: końcówki ślizgacza i jednego z końców. @13:40 Nie powinno być błędem wstawienie takiego elementu z tylko dwoma końcówkami w schemat. Należy jedynie zadbać o to, żeby "footprint" miał jedno wejście podłączone do ślizgacza a drugi do dowolnego z końców. Trzecia końcówka może wisieć albo być zwarta na stałe z suwakiem. Przy tworzeniu schematu wrzuca się taki komponent w dokument i już nie trzeba dodatkowo za każdym razem rysować łączenia suwaka z drugim końcem. Oczywiście nie widzimy na takim symbolu jak zostało potraktowane nieużywane wyprowadzenie (wiszące lub zwarte z suwakiem) ale rezystancja będzie regulowana i PCB wyjdzie w porządku. Jak komuś to przeszkadza to można stworzyć bardziej szczegółowy symbol z dwoma wyprowadzeniami i na nim narysować strzałkę suwaka zwartą z jednym z końców. Symbol trzeba powiązać z odpowiednio przygotowanym "footprintem" i PRek będzie funkcjonować jak należy.
@gogle13
@gogle13 Жыл бұрын
No proszę wykłady online wiedza za darmo za darmo !!!! Ale nie lepiej oglądać goł...e Panie , no proszę . Podziwiam i dziękuję i jeszcze jedno proszę o więcej, gdyż praca przeszkadza mi w nauce
@GitarzystaElektronik
@GitarzystaElektronik Жыл бұрын
Cześć. Na wstępie dzięki, za promocję 👍 ależ oczy zrobiłem hehe Nie miałem pojęcia, że studenci miewają problemy z potkami, trochę to dziwne? Ogólnie szacunek, za ponad godzinę filmu o potkach, która zleciała jak 5min. Lepiej już nie można takich informacji przekazać. Jedyne co mógłbym dopowiedzieć dla tych upartych, którym nie robi jakaś tam pojemność przy PR (a znam takich) Niech przestroją głowice CB czy UKF przy pomocy metalowego śrubokręta 😂 trymery i cewki pięknie pokazuje jak nawet najcieńszy śrubokręt potrafi wywołać kilka MHz odjazdu 👍 I oczywiście łapka leci 👍
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Жыл бұрын
Fakt, najlepiej wyrabia wyobraźnię właśnie takie doświadczenie ze strojeniem :)
@1400d4d
@1400d4d 10 ай бұрын
Czy wymiana potencjometru wzmacniacza akustycznego ze 100k na np. 50k albo 20k może wpłynąć na charakterystykę częstotliwościową wzmacniacza?
@dariuszgulowaty3000
@dariuszgulowaty3000 Жыл бұрын
Z tymi trzaskami na potencjometrach gdy jest składowa stała coś jest na rzeczy. Jeden z Youtubowych serwisantów mówi o trzaskach na przełącznikach gdy pojawia się składowa stała. Dotyczyło to przełącznika dla obejścia regulacji barwy we wzmacniaczu.
@ThePrzemo996
@ThePrzemo996 Жыл бұрын
Szuk podczas przesuwania przestawiania potencjometru jest bardzo łatwy do wyjaśnienia dla każdego kto interesuje się innymi gałęziami fizyki, kogoś kto rozumie nieco zasady panujące w świecie ruchu i sprężystości oraz w skali mikro. Otóż ścieżka oporowa w skali mikro wcale nie jest taka gładka. Szczotka potencjometru jest sprężysta, podczas przesuwania drga z powodu mikronierówności co powoduje zmiany w powierzchni styku a zatem zmienia rezystancję. Zakładam że gwałtowne zmiany rezystancji są na tyle szybie, że do gry wchodzi indukcyjność obwodu co wzmacnia zaburzenia sygnału. W uproszczeniu ścieżka potencjometru zachowuje się podobnie do mikrofonu węglowego. Odcięcie składowej stałej pozbawia układ napięcia modulowanego. Ps. Właściwie znaczenie mają wszelkie drgania potencjometru wynikające z naprężeń nie tylko na ścieżce ale też reszty powierzchni trących. Dobrej jakości potencjometry powinny mieć możliwie gładkie i odporne na ścieranie poświęcenie trące. Nie jestem pewny ale dziś chyba większość potencjometrów poza najniższą półką ma ścieżki oporowe ze specjalnych stopów co nie tylko zmniejsza wpływ temperatury ale też minimalizuje szum tarcia.
@MechanikOrzechowski
@MechanikOrzechowski 7 ай бұрын
Czy robi Pan wpisy do indeksu po zaliczeniu wykładów?
@lee99bay
@lee99bay Жыл бұрын
Jak się nazywa ten kanał o którym mowa na początku filmu?
@dorotadubczakowska3885
@dorotadubczakowska3885 Жыл бұрын
Super kanał
@VA6GWR
@VA6GWR Жыл бұрын
18:40 wyczulem kamyczek do ogrodka jesli chodzi o politechniki w Polsce, i ich wyposazenie ale moge sie mylic i sobie dopowiadac ;)
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Жыл бұрын
To raczej wina nie tyle wyposażenia, ile procesu nauczania. W ogólniaku tego nie uczą (i trudno mieć pretensje o to), ale uczelnia też tego nie robi (a powinna). I w momencie, kiedy student ma już się uczyć regularnej elektroniki, okazuje się, że nie ma opanowanych podstawowych elementów biernych. A sam student w tej materii też jest zadziwiająco "bierny" ...
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
wytłumacz wyższość oporka nad dzielnikiem
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
założę się, że i "zaawansowani" też coś usłyszą, np., coś o trwałości: gwarantowanej przez producenta np. pewne złącza "canon" gwarantowane na 50 wsunięć, albo potencjometr na 10 obrotów
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
potencjometrem w pętli potrafię regulować wzmocnienie MAGIC jak mawiał Jaś Fasola
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
no tak, potek nad oporkiem jest zły, a co powiedzieć o prądzie który wpływa?
@damw2631
@damw2631 Жыл бұрын
👍👍👍
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
o, pomysł na temat, potencjometr czy PRek" one "mają" MOC, niby detal, w jakich granicach ( tych 270 stopni czy 10 obrotów) ona może się wydzielać? inżynier którego pilnują księgowi, jest bardziej ograniczony, niż amator, który stroi sobie coś
@dariuszgulowaty3000
@dariuszgulowaty3000 Жыл бұрын
No i jeszcze potencjometry M+N. Tam już zupełnie inna charakterystyka.
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Жыл бұрын
Zgadza się, tylko nie wiem, czy takie jeszcze produkują.
@dariuszgulowaty3000
@dariuszgulowaty3000 Жыл бұрын
@@AlekAnalogowy A no są jeszcze dostępne. Trzeba trochę pomyśleć jak zrobić footprint na PCB aby coś nie pomieszać.
@Zamsky39
@Zamsky39 Жыл бұрын
literówka w tytule "kto kto"
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
tzw. korekta obywatelska, zabawne, że nie zuawyażłyem :)
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Жыл бұрын
O rany, to akurat zrobiłem specjalnie!
@gordongecko9405
@gordongecko9405 Жыл бұрын
Kciuk daję z automatu. Komentarze, a będą, trochę później. 1. Podział wartości rezystancji w dzielniku tworzącym potencjometr najlepiej opisuje wzór Rg + Rd = Rznam z czego wynika iż Rg = Rznam - Rd, etc. 2. 'polskie' potencjometry z sufixem C to w teorii były potencjometry o charakterystyce "odwrotnej" do B, czyli wykładniczej. Naprawdę nie spotkałem przykładu ich praktycznego zastosowania. Chyba że ktoś wpadł na pomysł regulacji głośności kręcąc potencjometrem w przeciwną stronę, czyli od prawej do lewej. 3. W części dotyczącej budowy mechanicznej zabrakło bardzo istotnej rzeczy: pokazania i omówienia sposobu w jaki część środkowa, czyli tzw. ślizgacz wyprowadzony jest na zewnątrz. Okazuje się że znajduje sie tam drugi "ślizgacz", z tym że nie pracuje on na ścieżce oporowej a metalicznej, i to tam częściej występują luzy niż na ścieżce oporowej.
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Жыл бұрын
Faktycznie, nie wyjaśniłem pracy ślizgacza do końca. Ale bez tego chyba można żyć. Chyba znam (teoretycznie) zastosowanie wersji C: takimi właśnie najlepiej jest stroić mostki Wiena w generatorach RC. Nie wyjdzie idealnie, ale od biedy i tak lepiej niż A albo B.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
idę o zakład, że suwanie pokrętłem po potencjometrze podłączonym tylko skrajnymi końcami spowoduje zmiany "ciągle widać jeden kilo ohm? serio, dam radę wykazać że nie: :) odezwał się w Tobie "belfer" nie rozumiem, czemu poświęciłeś temu tyle czasu rozumiem, że to tylko skrót myślowy i tak to należy odbierać (ruchome podłączone do któregoś końca) serio uwiera Cię ten potencjometr pod emiterem? i właśnie, co broni przypiąć emiter do masy, skąd 330 ohm? fakt, że głupi wspierać to elektrolitem, ale księgowy by powiedział, że po co ten oporek za grosz, jak da się podregulować? :)
@dariuszgulowaty3000
@dariuszgulowaty3000 Жыл бұрын
Proponuję pewien eksperyment. Podłącz za pomocą przedłużacza na przykład lampę i dobry amperomierz. Następnie naciskaj palcami a może nawet nogą na przewód i obserwuj zmiany prądu. Teoretycznie nacisk powinien być widoczny na amperomierzu ponieważ w wyniku nacisku zmienia się przecież przekrój przewodu. Powodzenia
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Жыл бұрын
Świetny pomysł, sam muszę spróbować :))) A ważę całkiem sporo :)
Miernik wartości skutecznej (True RMS). Oczywiście na żarówce ...
55:52
Sterowanie współbieżne źródłami prądowymi (np. jak w VCO)
55:31
Alek Analogowy
Рет қаралды 1,1 М.
PIZZA or CHICKEN // Left or Right Challenge
00:18
Hungry FAM
Рет қаралды 10 МЛН
Wait… Maxim, did you just eat 8 BURGERS?!🍔😳| Free Fire Official
00:13
Garena Free Fire Global
Рет қаралды 9 МЛН
Will A Basketball Boat Hold My Weight?
00:30
MrBeast
Рет қаралды 148 МЛН
Elza love to eat chiken🍗⚡ #dog #pets
00:17
ElzaDog
Рет қаралды 22 МЛН
Klucz nasycony ze zbyt dużą pojemnością przyspieszającą Cp
50:29
Alek Analogowy
Рет қаралды 1,8 М.
Jak naprawdę płynie prąd elektryczny? [RS Elektronika] #204
22:24
RS Elektronika
Рет қаралды 195 М.
Transformator - podstawy i (nie)bezpieczeństwo
24:10
Piotr Górecki
Рет қаралды 66 М.
The MOSFET that Changes the WORLD! (ElectroBOOM101 - 012)
12:18
ElectroBOOM
Рет қаралды 613 М.
Wzmacniacz różnicowy: modyfikacje obwodu emiterowego
57:18
Alek Analogowy
Рет қаралды 1,9 М.
Nie bój się oscyloskopu!
29:16
Piotr Górecki
Рет қаралды 89 М.
PWM okiem analogowca
1:08:31
Alek Analogowy
Рет қаралды 4,2 М.
PIZZA or CHICKEN // Left or Right Challenge
00:18
Hungry FAM
Рет қаралды 10 МЛН