Elektronika Konyhanyelven Harmadik rész. (Forgó villamos gépek 1.)

  Рет қаралды 19,402

EcoPityu

EcoPityu

3 жыл бұрын

Még fénycsöves világítással, RFT szkóppal (2 hete leforgatva) ismerkedjünk meg a forgó villamos gépekkel!
Létrehoztam egy Facebook csoportot EcoPityu műhelye néven, ott egymással és velem is könnyen megoszthatjátok véleményeiteket.
A törzsközönségemet és az újakat is várom szeretettel!

Пікірлер: 72
@laczko25
@laczko25 2 ай бұрын
Nagyon hasznosak a videók! Köszönöm a munkád!
@HollosySzabi
@HollosySzabi 2 жыл бұрын
Nagyon korrekten mutatod be az elektromos berendezéseket! Kiváló tartalom!
@tothista4477
@tothista4477 3 жыл бұрын
Köszönjük, like! 🙂
@istvanjaracs2522
@istvanjaracs2522 3 жыл бұрын
Csak így tovább! Like
@thematthewshepherd
@thematthewshepherd 3 жыл бұрын
Köszönjük, hogy megismerhettük az "Elektrom Ágnest" :D
@HunTomiBp
@HunTomiBp 3 жыл бұрын
:)
@gazsope
@gazsope 3 жыл бұрын
Nem szoktam hozzászólogatni videókhoz, de tényleg fontosnak tartom ezt a tartalmat. Jó a videó, egy-két esetleges fejlődési észrevétel: kis alkatrészeknél, pl. a kefés DC működésének bemutatásánál egy mutatóeszköz, pl. egy csavarhúzó megkönnyíthetné a láthatóságot. Amit én még külföldi példákon működőképesnek látok: egy elfogadható képű kamera, ami csak a munkaasztalt és a kezed mutatja, így a forrasztástól az áramköri rajzokon át a mechanikai kialakításokig sok minden szépen bemutathatók. Továbbá jó a kis bevágott kép a kommutatárról, de a mutogatás nagyon jó kiegészítése lehet egy-két vonal, kör "animáció", ami szemlélteti a gondolataidat. Van hasonló sorozata az Elektroboom nevű angol csatornának, ő alkalmanként kelleténél mélyebbre megy az elméletben, de a prezentációs eszközeiből érdemes lehet ötletet meríteni. Egyébként ment a like.
@EcoPityu
@EcoPityu 3 жыл бұрын
Köszi az ötleteket! "Electroboom" kollégát szoktam néha nézni, főleg ha (látszólag) életveszélyes dolgokat mutat be! A külön fókuszált kamera már csak megfelelő hardverre vár! A fényerő érzékelés "bekattanása" a LED-es fénycsövekkel valószínű megszűnt. A "mutató pálca" bevezetésre kerül, más is ajánlotta már.
@tothista4477
@tothista4477 3 жыл бұрын
A kommutátoros egyenáramú/univerzális motor működése legegyszerűbben hasonlítható a székely fuvaros módszeréhez: a kocsirúd elejére köt egy csomó szénát, amit a lovak el akarnak érni. Húzzák a kocsit, közben a széna is előrébb halad. 😁
@EcoPityu
@EcoPityu 3 жыл бұрын
Ez nagyon jó! Elektronika kocsis nyelven! :)
@raytry69
@raytry69 2 жыл бұрын
A kommutátoros motorok elméleti max fordulatszáma (amikor már nulla nyomaték van) az, aminél pont akkora feszültséget generálna, mint amit rátápláltunk. A valós fordulatszám annyival kevesebb, mint amennyi a súrlódási ellenállás leküzdéséhez kell. (Nem tudom mennyire érthető így leírva.)
@gyulafarkas5036
@gyulafarkas5036 Жыл бұрын
Helló Pityu először is köszönöm a választ, de nagyon jó,hogy fent vagy és segítesz, ehhez kapcsolódik egy kérdésem, ha egy lada generátort állandó mágnesekkel felmágnesezünk,erősebb lesz e, azaz több lesz e a watt szám és az amper, na meg a volt.. Kelle hozzá motor vezérlő , és gázkar. Így lehet e vele hegeszteni. Vagy ha szél lapáttal meghajtom tudok e vele hegeszteni. Köszönöm a VÁLASZT A szellem koldusa NAGYON , NAGYON VÁROM A VÁLASZT HELLÓ
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Nem tudod felmágnesezni, legalábbis annyira biztos nem, ami a stabil működéséhez szükséges, nem véletlen az "elektromágneses" megoldás. Ha sikerülne is, onnantól szabályozhatatlan lesz és a fordulattól az előállított feszültség frekvenciája és feszültsége is függni fog. Egyenirányítva is, terhelésen 60-100A-es áram mellett jó ha 20V-ot tudna, szerintem azzal nem mész messzire! Mi annó Pannónia T5 blokkra azt a szép nagy dinamót kötöttük, azzal lehetett 2,5mm-es elektródával 1mm-es vaslemezt "heftelni", mint egy jól beállított inverteressel ma. Inkább olyat szerezz, mint 40 éves Lada generátorokkal szenvedj.
@Gladiatus121
@Gladiatus121 3 жыл бұрын
nagyon hasznosaknak tartom az ilyen jellegű tartalmakat , ment a like. :) a közeljövőben lesz ilyen csatlakozási mód? szeretném támogatni a csatornát. illetve lenne egy olyan kérdésem, hogy adott egy 3 fázisú motor átalakítva 1 fázisra hagyományos kondenzátoros megoldással. Ezzel szemben jelentene előnyt egy frekvenciaváltó? leginkább itt a teljesítményre gondolok. Előre is köszönöm.
@EcoPityu
@EcoPityu 3 жыл бұрын
Szia! Ha van Facebook profilod, csatlakozz az EcoPityu műhelye csoporthoz, ott személyesebb, minden jóravaló embert szívesen látunk! "egyfázisosított" 3F motor még deltában (70uF/1000W)-os kondival is csak az eredeti teljesítmény ~1/3-ával megy, ha 3F-on csak csillagban működhetett, tehát tekercsenként 230V-ot kapott, akkor 1F-ról frekvenciaváltóval deltába kötve szinte ugyanazt fogja kapni, úgyhogy igen, erősebb lesz frekvencia váltóval, és még a fordulat száma is változtatható.
@Gladiatus121
@Gladiatus121 3 жыл бұрын
@@EcoPityu szia köszönöm szépen a választ. Csatlakozok a Facebook csoporthoz is. Itt arra gondoltam, hogy KZbin nál vhol itt is be lehet állítani egy csatlakozási funkció, ahol egy minimális pénzösszeggel tudnánk/tudnálak támogatni têged.
@EcoPityu
@EcoPityu 3 жыл бұрын
@@Gladiatus121 köszi a felvetést, patreon-nak hívják, szerintem ahhoz én még kicsi vagyok, de najd nagyra növök! (remélhetőleg) :)
@csongi256bagyinszki5
@csongi256bagyinszki5 3 жыл бұрын
Nagyon jó lett a videó! Majd be lesz mutatva a mosógép motor is?
@EcoPityu
@EcoPityu 3 жыл бұрын
Ez a Forgó villamos gépek 1. volt, hamarosan jön a 2. is, abban lesz egy kis mulatság, a mosógép motor is, és a flex is vesézve lesz! (igazából 1 rész lett volna, de egy órát senki nem néz végig!)
@csongi256bagyinszki5
@csongi256bagyinszki5 3 жыл бұрын
@@EcoPityu Köszi, már nagyon várom!
@HollosySzabi
@HollosySzabi 2 жыл бұрын
25:00 - a kalickásnál nem említetted, hogy az egyik fontos tulajdonsága a stabil forgásirány, ugye ez sem DC sem 3 fázisú motorról nem mondható el, viszont pont a ventillátor, fúró, flex ... alkalmazásoknál ez egy igazán kívánatos tulajdonsága, hogy mindíg a tervezett irányba forogjanak, fújjanak, mindegy, hogy a "Júzer" hogyan dugja a konnektorba.
@ElektroSanya
@ElektroSanya 2 жыл бұрын
A fúró és a flex kefés motor, ami eredetileg egyenáramú (DC) motor. Az más kérdés, hogy váltakozó áramra másképp kell méretezni. Szerkezetéből adódóan forgásiránya stabil. A ventilátor pedig egy speciális motor, ami működését tekintve legjobban egy kétfázisú motorhoz hasonlít, ahol a második fázist elhagyják és egy rövidzár menet van helyette. Forgásiránya stabil. Az eredeti két fázisú motor tekercsei 90 fokkal vannak elforgatva és a segéd fázis áramát egy kondenzátoron viszik át, amit ellenállással is szoktak helyettesíteni. Forgásiránya stabil. Egyedül a három fázisú motor foroghat fordítva, Ha ez elő áll akkor két fázist fel kell cserélni, és addig amíg nem babrálják stabil marad. Ami mindig instabil az a 3 fázisú motor egy fázisra kötve. Amerre meglököd arra forog. Azt úgy védik ki, hogy egy másik fázisra kondenzátoron át kapja az áramot innen kezdve kétfázisú motorként stabilan működik. Ha módosítani kell a forgás irányát, akkor a kondit át kell kötni a másik szabad fázisra. Természetesen így a motor csak csökkentett teljesítménnyel használható.
@jacintvereb-zakar2296
@jacintvereb-zakar2296 Жыл бұрын
motorok es fesz generatorok dinamok bemutatasa 23jul 8gyu..
@gyulafarkas5036
@gyulafarkas5036 Жыл бұрын
Helló Pityu a lada generátor hány wattos teljes fordulaton. Köszönöm a választ , a szellem koldusa várom a választ köszönöm
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Szia! Nem kell hozzá max fordulat, a fesz szabályzó intézi. Az árambírása elvileg 55A, az 14,4V-al 792W. Ha nem tudja tartani a 14,4V-ot, akkor azzal szorozd.
@tvamos73
@tvamos73 2 жыл бұрын
:) En meg ugy tanultam, hogy a valtoaram a vasutnal van, a villamos gep meg valtakozo feszultsegu. :)
@ElektroSanya
@ElektroSanya 2 жыл бұрын
Az 1960-as években én úgy tanultam, hogy a konnektorban váltakozó feszültség van ami a fogyasztón váltakozó áramot hajt át. A villamos vontatás viszont lehet egyenáramú és váltakozó áramú is. A villamos tipikusan egyenáramú, volt akkor. A mai nagyvasúti villamos vontatás pedig váltakozó áramú. (25 kV, 50 Hz.) Természetesen amikor egyetlen jármű sem mozog itt sincs áram a vezetékben, csak feszültség. Pontosan úgy ahogy azt az előző videóban elmagyarázta a konnektorral kapcsolatban. Ezt én úgy mondanám, hogy feszültség mindig van a vezetéken, áram pedig csak akkor, ha valahol fogyasztó be van kapcsolva.
@kovacscsaba797
@kovacscsaba797 3 жыл бұрын
Ez kell a népnek! Nem a vlogger vackok.
@kieranraymond572
@kieranraymond572 3 жыл бұрын
pro tip : you can watch movies at instaflixxer. I've been using them for watching lots of of movies recently.
@angelolegend5190
@angelolegend5190 3 жыл бұрын
@Kieran Raymond yea, have been watching on instaflixxer for since december myself =)
@karterares3064
@karterares3064 3 жыл бұрын
@Kieran Raymond yea, I've been watching on InstaFlixxer for months myself :D
@landendominick4906
@landendominick4906 3 жыл бұрын
@Kieran Raymond Yup, have been watching on instaflixxer for months myself :)
@andrasrevesz1374
@andrasrevesz1374 3 жыл бұрын
Bocsi, kicsit pontosítanék a háromfázisú generátor feszültség szabályozója a generátor gerjesztőtekercsének áramát változtatja, így stabilizálja a kimenő feszültséget. Tehát a valóságban áramot szabályoz, mégpedig a gerjesztőtekercs áramát.
@EcoPityu
@EcoPityu 3 жыл бұрын
Igen, de azt feszültséggel teszi, mert feszültség nélkül nincs áram!
@andrasrevesz1374
@andrasrevesz1374 3 жыл бұрын
@@EcoPityu Azt hiszem, hogy fére értesz. Amit mondtam az az, hogy a feszültségszabályozó a generátornak nem a feszültségét hanem az áramát szabályozza és így lesz a generátor kimenetén állandó feszültség. Te viszont azt mondtad, hogy a feszültségét szabályozza a generátornak a feszültségszabályzó, hát nem.
@EcoPityu
@EcoPityu 3 жыл бұрын
@@andrasrevesz1374 nem értelek félre! Olyan, hogy áram szabályzás nem létezik, csak feszültség szabályzás van, aminek a következménye az áram változása a fogyasztón. Ha egy terhelésen(fogyasztón, akár a forgórész tekercselése, mint elektromágnes) áram változást akarok elérni, ahhoz a rákapcsolt feszültséget kell változtatnom. Ha növelni akarom az "áramát", növelem rajta a feszültséget, ha csökkenteni akarom az "áramát", csökkentem a rákapcsolt feszültséget! Az áram a feszültség következménye a terhelésen.
@andrasrevesz1374
@andrasrevesz1374 3 жыл бұрын
@@EcoPityu áram szabályozás nem létezik? Jajj, ezt komolyan gondolod? Akkor egy picit segítek. Egy változó értékű ellenálláson változó értékű áram folyik át. Pld. egy tranzisztor az éppen ilyen.
@EcoPityu
@EcoPityu 3 жыл бұрын
@@andrasrevesz1374 ott sem áramot szabályzunk, hanem a terhelést (össz terhelést, ha az a potméter) változtatjuk, ha viszont egy meglévő "terheléssel" sorba kötjük a potmétert(vagy tranzisztort) , akkor mégúgy feszültséget szabályzunk, a terhelésre jutó feszültséget! Egy feszosztót alkotunk, aminek alsó tagja a terhelés, és erre minél kisebb feszütség jut, annál kisebb lesz az össz áram! Az áram csak egy következmény, függ a feszültségtől, és persze a terheléstől is. A generátor esetét felhozva a forgórész tekercse állandó terhelés (egyenfeszültség hatására egyenáram folyik rajta, ohmikus ellenállása a mérvadó), ezért azon áramváltozást csak feszültség változtatásával lehet előidézni.
@tibizambo3594
@tibizambo3594 3 жыл бұрын
Kösz,egyet nem értek!Még mindig.Mérted a color star,trafóját1.2 -es huzalon,nem mertél beengedni,csak 3.7 amperét!Hogy a fészkes fenébe jön ki,50 ampere,a gencsiből,mikor annak se vastagabb,a vezetéke!A fordulat és a nyugalmi,indukció a, "Határ-a"?Én valahogy ezt nem értem!Azt tudom,volt amper ellenállás szorzatok,plusz teljesítmény,meg et cetera,Honnan jön ki 50 ampere,áramlási sebesség,egy másfeles ,vezetékből,hogy nem gyúl ki!???Azéért nézlek,hát ha ezt megértem!De nem megy!SEgíts már ,ne haljak meg hülyén!
@EcoPityu
@EcoPityu 3 жыл бұрын
A kulcsszó a "munka"! Az UxI még csak a teljesítmény, ehhez jön az eltelt idő, a "szor t" (Xt) a teljesítmény csak egy pillanatnyi lehetőség, a munka amit hasznosítunk (UxIxt). Ha nem kötsz rá semmit, nem használod a teljesítményt, akkor a t=0 tehát nincs munka, nem melegszik semmi! Ha folyamatosan rákötsz egy tekercsre egy terhelést, akkor t=1, azaz maximális kihasználtság, max munka, maximális veszteség (azaz melegedés a tekercsen is). Ha ez a vas forog, és van rajta 15db tekercs, ami adja a delejt, akkor egy tekercs csak 1/15 ideig van terhelve, eddig használjuk, eddig végez munkát, eddig melegszik. (amúgy van az 2-es huzal is ami rajta van!)
@tibizambo3594
@tibizambo3594 3 жыл бұрын
@@EcoPityu kösz, érthető,kezdem kapizsgálni!idő- munkavégzés a lényege!Majd vágni fogom!
@tothista4477
@tothista4477 3 жыл бұрын
@@tibizambo3594 Vedd még számításba, hogy a trafóban zárt térben van a huzal, alig hűthető, addig a dinamó tekercse nagy sebességgel forog, ráadásul még ventilátorral is keringtetnek körülötte friss átáramló levegőt. Így a benne keletkező hő jól elvezethető.
Clowns abuse children#Short #Officer Rabbit #angel
00:51
兔子警官
Рет қаралды 42 МЛН
DO YOU HAVE FRIENDS LIKE THIS?
00:17
dednahype
Рет қаралды 102 МЛН
Этот Пёс Кое-Что Наделал 😳
00:31
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 3,5 МЛН
Did you believe it was real? #tiktok
00:25
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 56 МЛН
Mikrovezérlő helyettesítése relékkel! Vajon lehetséges?
41:15
Digitális Műhely - Villamos gépek és alkalmazásaik
13:16
PE ZEK Channel
Рет қаралды 1,1 М.
A két Mikro menni EcoPityu, inverter javítás
30:10
MikRobi
Рет қаралды 16 М.
A kör. Csöves vagy nem csöves?
41:51
EcoPityu
Рет қаралды 25 М.
OZON РАЗБИЛИ 3 КОМПЬЮТЕРА
0:57
Кинг Комп Shorts
Рет қаралды 1,8 МЛН
$1 vs $100,000 Slow Motion Camera!
0:44
Hafu Go
Рет қаралды 22 МЛН
Я УКРАЛ ТЕЛЕФОН В МИЛАНЕ
9:18
Игорь Линк
Рет қаралды 115 М.
😱Хакер взломал зашифрованный ноутбук.
0:54
Последний Оплот Безопасности
Рет қаралды 703 М.