Edison öröksége: A vas-nikkel akkumulátor csodája, nem ismer akadályokat. Mindez, reneszánszát éli.

  Рет қаралды 47,884

Ordasi Gábor

Ordasi Gábor

Күн бұрын

120 éve tervezett Edison féle akku jól bírja a strapát. Az öreg akku most is teljesít mint a fiatal.
Volt már olyan dolgod, ami 50 év után is szinte hibátlanúl működik? Ugye milyen ritkaság ez. Vannak elpusztíthatatlan dolgok, melyek az ekénél azért komplexebb konstrukcióval készültek.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Az Edison-féle vas-nikkel akkumulátor (vagy más néven vas-nikkel-oxid akkumulátor) egy olyan típusú újratölthető energiaforrás, amelyet Thomas Edison fejlesztett ki a 20. század elején. Az akkumulátor két fő anyagból áll: a pozitív elektród vasból és a negatív elektród nikkelből, amelyek egy lúgos elektrolitban (általában kálium-hidroxid) vannak elmerülve.
Ez az akkumulátor a hosszú élettartamáról és a strapabírásáról híres. Eredetileg Edison célja az volt, hogy egy olyan tartós akkumulátort hozzon létre, amely a hagyományos ólom-savas akkumulátoroknál jobban teljesít, különösen elektromos járművek számára. A vas-nikkel akkumulátorok akár több ezer töltési ciklust is kibírnak, miközben minimális kapacitásvesztéssel működnek.
Az egyik legnagyobb előnye a biztonság: nem gyúlékony, és ellenáll a túltöltésnek, valamint a mélykisülésnek is. Ugyanakkor hátránya, hogy az energia sűrűsége alacsonyabb, mint a modern lítium-ion akkumulátoroké, így nagyobb és nehezebb eszközök szükségesek ugyanakkora energiatároláshoz. Az elmúlt évtizedekben a nikkel-vas akkumulátorok kevésbé voltak elterjedtek, de újra felfedezik őket, különösen azokban az alkalmazásokban, ahol a hosszú élettartam és a megbízhatóság elsődleges szempont.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Saját készítésű akku:
I. rész:
• Nikkel - Vas akkumulát...
II. rész:
• Nikkel - Vas akkumulát...
----------------------------------------------------------------------------------------------
My website / Weboldalam:
ordasigabor.we...
ordasigabor.we...
Video is made by Filmora

Пікірлер: 129
@attilaborsai7724
@attilaborsai7724 20 күн бұрын
Én igaz, hogy régen, 1968-70 között dolgoztam a MÁV távközlésnél, ott is használtuk a 2 cellás sorbakapcsolt műanyagházas NiFe akkukat LB telefonokhoz, az utazó, tolatós és forgalmista személyzet kézilámpáikban, a személyszállító vagonokban világításra melyek töltését a kocsi keréktengely tengelyvég végén lévő dinamó menet közben töltötte az akkut és adta a világítást, álló helyzetben a világítás az akkuról ment. Sok régebbi személyszállító vagonoknál még most is ez lehet a megoldás.
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 15 күн бұрын
Igen, én is figyeltem, mert 69-ben kezdtem a hiradásipari szakközepet, kollégiumban laktam, a pályaudvarokon néha láttam ahogy cserélik. Még az is favázas dobozban volt. Jó nagy, szemre úgy 200 Ah-ásak voltak. Még a dinamó kardántenglyének kenésére is emlékszem. Mindkét nagyapám vasutas volt, nagymamám öccse "MÁV műszaki főfelügyelő", tőle sokat tanultam. Kisgyerekként meg a gőzösöket bámultam áhitattal, pont a kertünk végében volt egy szemafor, sokszor ott pöfögtek. Egy fiúgyereknek kell e szebb látvány egy 424-esnél ?🤣
@laszloblue3611
@laszloblue3611 15 күн бұрын
@@mariusbogdan9036 Na abból van nekem 2, de honnan veszek még 2-öt?
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 14 күн бұрын
@@laszloblue3611 2 cella, vagy két láda ? (a ládákban nem tudom hány cella volt, erre már nem emlékszem
@ferencszolnoki7782
@ferencszolnoki7782 20 күн бұрын
Tiszteletem GÁBOR! Ha azt mondom, hogy Öveges professzor óta nem volt ilyen polihisztor mint ÖN, akkor nem álok messze az igazságtól. Műszaki ember vagyok és feltudom mérni azt a rengeteg pénzt, energiát és tudást amit egy - egy videójába belefektet. Köszönöm, hogy nézhetem. Az akkuval kapcsolatban tudomásom szerint A MÁV hasonló akkukat használ a személykocsikban.
@laszloblue3611
@laszloblue3611 19 күн бұрын
Már nyúzom a tartalommal a kollégát, nekem birtokomban is van 2 db. Kb 50-60kg egy 6V 5 cellás akku, tehát nem kezdőknek való! 😅
@Bonewerkz
@Bonewerkz 16 күн бұрын
@@laszloblue3611 felcipelni vagy 15kWh ra valo ilyet a padlasra, telepakolni a tetogerendakat 30kWp re valo cellaval, ozt mehet a delej. Nem kell attol parazni,hogy a ruszki elzarja a gazt😏 A hidrogent meg valahogy felfogni. Es kesz a vizzel,meg a Nappal mukodo futes. Erre meg Egely is felkapna a fejet😁
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 15 күн бұрын
Én is nagyon díjazom ! Nekem szerencsére nagyon jó tanáraim voltak, apám meg a gimnázium után elvégzett egy rádióműszerész ipari iskolát, utána meg kohó és bányamérnökit. Úgy 6 éves lehettem, mikor először a kezembe vettem a forrasztópákáját. Még nem voltam iskolás, írni, olvasni nem tudtam, de a soros párhuzamos kapcsolással tisztában voltam, sőt azt is megtanította, hogy a vas huzalnak sokkal nagyobb a fajlagos ellenállása. (Nagyszüleim akkor bányában dolgoztak, hozták a színes, vasból készült robbantóhuzal darabokat. (Nagymamám "osztályidegen" lett a Rákosi rendszerben, mehetett dolgozni föld alá, mert a háború elött "banktisztviselő" volt a foglalkozása.) Apám meg építhette Sztálinvárosi kohót, Inotai aluminium kohót, Almásfüzitői timföggyárat. Alig láttam.
@csaba_deak
@csaba_deak 20 күн бұрын
Vas-nikkel akkumulátorokat régen nagyon sok helyen használtak jelentős mennyiségben. MÁV, honvédség, kórházak, stb... Nekem a seregben volt vele szerencsém dolgozni. Egy szobányi akku telepünk volt. A cellákat azért illett ennél jobb állapotban tartanunk. A töltők folyamatosan mentek csepptöltéssel, ha szükséges volt, akkor feljebb kapcsoltuk. Időnként ellenőriztük a cellákat, ha valamelyikkel baj volt, cseréltük. Egyszer egy kicsit túltoltuk a töltést, a helyiséget elárasztotta a lúg. Mire feltakarítottuk, a padló olyan tiszta volt, amilyen még új korában sem. Az elektrolit szintet beállítottuk aztán mehetett minden tovább. A celláknak kutya bajuk sem lett. Ezek mindent kibírtak...
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 15 күн бұрын
Ahogy mondod, nálunk is voltak. És nem kellett aggódni a savgőz miatt, csak a hidrogén miatt kellett mindig szellőztetni.
@mernok2001
@mernok2001 19 күн бұрын
Waldemar Jungner svéd kémikus találta fel 1899-ben. edison tolvaj volt.
@tamasszakal9834
@tamasszakal9834 19 күн бұрын
Gyerekkoromban olvastam Edisonról a Menlo parki varázsló c. könyvet. Nem győzött meg a nagyságáról, szerintem is egy kókler, a pénzéhes jenki vállalkozó(nem tudós vagy mérnök) prototípusa... Tesla, az IGEN !!!!
@mernok2001
@mernok2001 19 күн бұрын
@@tamasszakal9834 Azon kívül, hogy pénzéhes üzletember volt, még ártatlan állatokat is kivégzett és a villamosszék használata mellett volt, hogy a hülye amerikai népet elijessze a Tesla és Westinghouse által létrehozott váltóáramú hálózat használatától.
@sagartzoli
@sagartzoli 18 күн бұрын
@@tamasszakal9834 nono. Edison MAJDNEM feltalálta az elektroncsövet!
@Bonewerkz
@Bonewerkz 16 күн бұрын
@@tamasszakal9834 igen,Teslatol sgy csomo mindent lenyult. Ha Tesla nem lett volna, Edison se lett volna ekkora figura. Sot, Marconi sem. Tesla gyakorlagilag a teljes elektromossagon alapolu technologiai fejlodest megalapozta, nelkule ma egy viktorianus kori steampunk vilag lenne.
@TheDixtroy
@TheDixtroy 16 күн бұрын
Tudjukki nevét nem mondjuk ki! :)
@mygunar
@mygunar 20 күн бұрын
Ezek a lúgos akkuk mindent ki bírnak. Sajnos kicsi a töltéssűrűség, ahogy a videoban is elhangzott. Viszont ezekkel lehetne a mai napelemes rendszereket érdemes energia ellátó rendszerré tenni. Nagyok, nehezek, de egy napelem parkban simán el fér 1-2 konténernyi lúgos akku, amelyek még télen is működnének. Az átmeneti időket (hirtelen felhősödés, borulás) simán át tudnánk vele hidalni, és nem kellene a drágán üzemelő gyors reagálású erőműveket indítani. Sokszor hallom, hogy negatív az "áram ára", mert túltermelés van, viszont ezek az öreg technikát megtestesítő akkuk modernebb kivitelben sokat tennének a hálózat normális fenntartásához. Szerintem van akkora napelem kapacitás kis hazánkban, hogy ilyen "tajgára tervezett", viszont nagy, és nehéz, de viszonylag olcsón előállítható akkumulátor pakkokkal támogatott napelem parkok még a késő esti órákban is "termelnének".
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 15 күн бұрын
És még soha egy sem robbant fel , vagy gyulladt ki !
@B.Attila.
@B.Attila. 20 күн бұрын
Tisztelt Gábor nagyon érdekes téma ez. Ennél már csak az az érdekesebb ebben a témában, hogy az elmúlt 100 évben az akkumulátorok miért nem fejlődtek olyan mértékben, mint az elektronika??
@istvan3146
@istvan3146 20 күн бұрын
Mert nem volt rá szükség. Azért mégis megjelent a NiCd, azután a LiIon.
@istvankiss8953
@istvankiss8953 20 күн бұрын
@@B.Attila. szia súly és az áruk, pl autónkban nem mindegy hogy 10-15kg akku van vagy 100-150kilós és 10x drágább meg a mai fogyasztói társadalom nem engedheti meg a tartósságot😒
@krajczarlaszlo9138
@krajczarlaszlo9138 20 күн бұрын
Mert így száz éven keresztül tudott minden akku gyártó profitálni az ócska ólom akkukon. Az Exide is azért vásárolta meg ezt a technológiát hogy a szabadalom ne kerüljön olyan tulajdonba ami konkurenciát csinálna belőle.😉
@Balumacci
@Balumacci 20 күн бұрын
Vagy csak a pórnép nincs informálva a fejlesztésekről.
@genzomamaja
@genzomamaja 20 күн бұрын
@@Balumacci Szinte havonta "feltalálnak" - és publikálnak valamit róluk - valemilyen csoda akkumulátort, de valahogy még sem haladunk láthatóan előre.
@CsibeBiGa
@CsibeBiGa 20 күн бұрын
Az Operából több, mint 7 tonnányit kukáztunk ki ilyen akkukból. Az volt a szünetmentes táp.
@laszloblue3611
@laszloblue3611 19 күн бұрын
Vasba ment legalább?
@Balumacci
@Balumacci 19 күн бұрын
@@laszloblue3611 Ólom nem sok van benne :D :D
@CsibeBiGa
@CsibeBiGa 19 күн бұрын
@@laszloblue3611 : ezt nem tudom, elég volt feltrógerolni a pincéből. Azt hallottam, hogy volt fejvakarás, hogy mi legyen vele. Több, mint száz akkupakk, kettesével volt faládázva, mint ez a videóban, csak nagyobb.
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 14 күн бұрын
@@Balumacci Egyáltalán nincs benne, csak vas és nikkel !
@karolyllh1242
@karolyllh1242 14 күн бұрын
A vasút nem véletlen használ lúgos akkut. igénytelen. Az eszterga kést rapidnak magyarul gyors acélnak hívjék . Prufil késeket köszörülnek, belőle. A menet a whitworth menet. a sokkal pontosabb ermészetes tört alapú számitás 55 fokos menet profillal Az adott csavar negyed ( colos )hüvejkes csavar. volt van. :)
@zsoltsebo3158
@zsoltsebo3158 20 күн бұрын
Igen az új dolgoknál ügyelnek az élettartamra, hogy ne bírja túl sokáig XD azért a garancia időt kibírja
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 14 күн бұрын
Hát van egy AE 211 EAG csöves sztereo erősítőm 1963-ból, meg egy Denon 2014-ből, de már ólommentes forrasztásokkal, tele "százlábú" processzorokkal. (A végfokok még diszkrét tranzisztorosak.) A '63-as csöves túlél engem, a Denon nem hinném !
@csabaargyelan7438
@csabaargyelan7438 17 күн бұрын
Köszönjük az érdes videóit! Most egy olyan technikára hívnám fel a figyelmet, amit egy amerikai srác csinált. Eleinte egy olyan fészerben kezdte, ahol csak akkumlátor volt az egyetlen áramforrás, és még is képes volt a vezeték nélküli energia átvitelre, hideg-elektomosság előállítására. A mostani KZbin videójában negatív ellenállásról beszél. 13 percnél még részletes kapcsolási rajzot is bemutat. Csak a véleményére vagyok kíváncsi, de alkalomadtán akár egy új videó témája is lehet. "FULL RINGER CONSTRUCTION DISCLOSURE WITH SCHEMATICS" A legtöbb alkatrész megtalálható egy műszerész műhelyében, ha rekonstruálni szeretné.
@ordasigabor
@ordasigabor 17 күн бұрын
Szia, az én véleményem az, hogy nem reális, hogy valaki a sufniban erre rájön, miközben mérnökök tízezrei fullos laborokban a közelében sincsenek....
@zoltancsaszar2918
@zoltancsaszar2918 17 күн бұрын
Köszönöm!
@finepix1221
@finepix1221 Күн бұрын
szótagold: ak-ku-mu-lá-tor! Jéééé, két u van benne!
@Etin74
@Etin74 19 күн бұрын
Ismerve Edison munkásságát, kíváncsi vagyok kitől lopta az ötletet?
@halljamenjeninnen1310
@halljamenjeninnen1310 19 күн бұрын
Tőlem.
@Etin74
@Etin74 18 күн бұрын
@@halljamenjeninnen1310 Te elmúltál 130 éves? Ejha... :D
@halljamenjeninnen1310
@halljamenjeninnen1310 18 күн бұрын
@@Etin74 😀
@zoltancsaszar2918
@zoltancsaszar2918 17 күн бұрын
Legjobb tippem, hogy Teslától. :) :)
@imresovago2089
@imresovago2089 16 күн бұрын
Waldemar Jungner, sved uriember, 1899-ben elvileg.
@ivanhorvat397
@ivanhorvat397 19 күн бұрын
Ezeket az aksikat továbra is gyártják vasutnak, seregnek... mindenhol ahol a munkafeltételek véget a többi fajtát nem lehet használni.
@zoltancsaszar2918
@zoltancsaszar2918 17 күн бұрын
Hol, ki gyártja? Ha bármit tudsz, amivel megtalálhatnám a gyártót, ki vele!! :) :)
16 күн бұрын
Köszönöm!
@IlleesEndre
@IlleesEndre 20 күн бұрын
Köszi!
@ordasigabor
@ordasigabor 18 күн бұрын
én is köszönöm!
@Hazardteam
@Hazardteam 19 күн бұрын
Ez tökre érdekes.
@zsoltsebo3158
@zsoltsebo3158 20 күн бұрын
Oxigén és hidrogén keveréke nem a durranógáz vagy mi a szösz? Ami finoman szólva enyhén gyúlékony?
@ordasigabor
@ordasigabor 19 күн бұрын
igen, durranógáz fejlődik, ezért kis helység esetén szellőztetni kell töltés közben
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 15 күн бұрын
@@ordasigabor Bizony ! Mi is szellőztettünk a katonaságnál, de dohányozni sem lehetett !
@sagartzoli
@sagartzoli 18 күн бұрын
De miért nem Nikkel-Kadmium? Katonai bontókból rakasszám lehet venni régi Ni-Cd dugós akkukat, és ezeket valóban helyre lehet hozni, sikerült is. (Én pl. 100Ft/kg árban egyeztem meg a tulajjal...) Valamiért a hadseregben Ni-Cd-t használtak, a Ni-Fe-t pedig "civil" célokra, pl MÁV "horgászlámpa", stb. Kitűnő tisztelettel.
@ungvaristefan7732
@ungvaristefan7732 17 күн бұрын
Egyetlen egy gond van a NI-Cd cellakkal ,kotelezo a lemerites nullara es csak azutan lehet ujra tolteni . Volt egy osregi Maxon telefonom es ezt kellet mindig tennem .Egy ido utan meguntam es toltottem ra ..ell is ment a p***ba ..kajgyeszre.Koszonom a videot.
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 15 күн бұрын
@@ungvaristefan7732 Egyetértek, a"memória effektus" de élettartamra is sokkal rövidebb !
@csaba_deak
@csaba_deak 14 күн бұрын
A Ni-Cd sokkal macerásabb. A seregben inkább a rádiókhoz használáták. Érzékeny volt a túltöltésre is. A töltésükről naplót kellett vezetnünk. Volt amelyiknek a töltés befejezési időpont rovatba csak egy kereszt került, mert a plafonon végezte...
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 14 күн бұрын
@@csaba_deak Meg a hideget is rosszabbul bírja, de az élettartama is rövidebb. Nem véletlenül használták az Oroszok előszeretettel a vas-nikkelt ! Szibériában mást nem lehet !
@sagartzoli
@sagartzoli 12 күн бұрын
@@mariusbogdan9036 de épp erről beszélek. Az orosz katonai akksik kivétel nélkül nikkel-kadmiumosak, csak nem leforrasztott, gázmentes, hanem ugyanolyan dugós kivitelben mint a videón is van. 2NKN24, 5NKN45, stb ilyen cellák voltak a seregben. Ellenben a MÁV-nál meg VK8.
@Balumacci
@Balumacci 20 күн бұрын
hosszú évekig kínlódtam használt 180-as akkukkal,nekem nagyon nem jött be! Utána a líthiumos megváltást jelentett.
@jakabgipsz4788
@jakabgipsz4788 19 күн бұрын
Mi más lehetne a kivezető videó egy akkuról szóló videó végén mint repülőgép, bálna, mikrochip, és egyéb...😃
@user-qm5vs3ik3b
@user-qm5vs3ik3b 19 күн бұрын
Kedves Gábor érdeklődéssel megnéztem a videodat.Ha nem tévedek RBM 1 hasznaltak olyan tipusu akkut es más régi adókban.Üdv Ricsi sp9dti Krakkóból
@ordasigabor
@ordasigabor 19 күн бұрын
szia, örülök, h a határon túl is van nézőm! Szép napot!
@gyuriszolnoki1594
@gyuriszolnoki1594 11 күн бұрын
@@ordasigabor Van bizony határon túli néződ , én is Kárpátaljáról nézlek .
@laszloblue3611
@laszloblue3611 19 күн бұрын
És a lúgos akkuk, az smafu? 2x5 cellám van, nagy vasakkal össze fogva, a végeken 1 centis réz kábelekkel! Nem "törpe" aram erősségre méretezve! Na de hogyan kell felújítani, mire használható? Előnyei, hátrányai, kWh/kg, stb... Köszönöm. :)
@ordasigabor
@ordasigabor 19 күн бұрын
Ez egy lúgos akku....
@laszloblue3611
@laszloblue3611 19 күн бұрын
@@ordasigabor Na, akkor be is magolom! És össze rakom a 20A MPPTvel, ami úton a V****tól, csak még mikroszilverlandon van. 😄
@laszlokukla304
@laszlokukla304 19 күн бұрын
Minden katonai​ adó vevőben ilyen akku volt (fémházas)@@ordasigabor
@sagartzoli
@sagartzoli 18 күн бұрын
Felújítás: ld. a kommentemben csatolt doksiban. Üdv!
@istvantorok4819
@istvantorok4819 18 күн бұрын
@@ordasigabor Jaja, én is ezt akartam mondani. Gábor, szabad kérnem legyenek kémia órák is, mert egyszerűen képtelenség ami ma van, mintha soha nem tanítottak volna kémiát a suliban. Mint kb. az amcsik földrajzból. Kedvencem a szódabikarbonát, mennyi bullshit van róla, már nem bírom. Csodát tesz ha egy két kanállal teszel a fürdővízbe (naná, a melegben lebomlik szódára, és egy co2 megy egy vízmolekulára minden szódabikarbonát molekula, oszt a szódától meg tiszta leszel bameg. Nagy csoda mi?), pillanatragasztó meg szódabikarbonát a másik nagy rejtély, pedig csak a pillanatragasztó az exoterm reakcióba lép levegő nedvességétől (víztől köt), a melegben a szódabikarbonátból megint kiválik egy co2 és egy vízmolekula, hát pont ez kell a pillanatragasztónak reakció felgyorsul, tkp. láncreakciót látunk, extrém gyorsan megköt, nem tud elfolyni. Most meg káliumhidroxid, (ez régen mosószer volt, fertőtlenít, és zsíroldó, persze mosószerként való használatát betiltották a '60-as években, de akkor is! Marólúgról senki nem hallott már?
@PeterKomlosi-cu6wt
@PeterKomlosi-cu6wt 17 күн бұрын
A hidrogénről szólva milyen eljárásra gondoltál? A vízbontásra felhasznált egyenáram-energiának állítólag 35%-át nyerhetik vissza a hidrogéncella elektródjain. Ez meglehetősen rossz üzlet, talán még megújulókból származó bemenő energiákkal is...
@ordasigabor
@ordasigabor 17 күн бұрын
akku töltés közben melléktermékként fejlődik a gáz... ha ezt pl tüzelőanyag cella hasznosítja, akkor az legalább hasznosítható és nem megy a pocsékba
@senkialfonz6889
@senkialfonz6889 18 күн бұрын
a vasúti y kocsik akkumulátorai voltak ilyenek , de hatalmasok voltak ehhez képest sorba voltak kötve, hogy 24 volt kijöjjön
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 15 күн бұрын
Én 36-ra emlékszem, de rég volt, lehet hogy tévedek.
@csabatoth7898
@csabatoth7898 19 күн бұрын
hol van a link a saját vas-nikkel akksidról? Nem találom....
@ordasigabor
@ordasigabor 19 күн бұрын
jogos a kérdés. Lemarad a videó leírásából, de most már beletettem: Saját készítésű akku: I. rész: kzbin.info/www/bejne/a6rKeJKde7iBacU II. rész: kzbin.info/www/bejne/nGGalnePi7ifj8k
@adamszabo8900
@adamszabo8900 13 күн бұрын
Sziasztok, hamár akkumulátor élettartam. Mi a külömbség egy rosszabb és jobb autó akku márka között? pl: jász akku vagy varta
@ordasigabor
@ordasigabor 13 күн бұрын
Monbat és Rombat is elég jónak számít a Varta mellett. A különbség (nem külömbség): Technikai szempontból a jobb minőségű akkumulátorok, mint a Varta, fejlettebb technológiát alkalmaznak, például kalcium-ezüst ötvözettel készülnek, amely nagyobb ellenállást biztosít a korrózió ellen és növeli az akkumulátor teljesítményét. Ezek az akkumulátorok általában alacsonyabb belső ellenállással rendelkeznek, ami gyorsabb és hatékonyabb energiaátvitelt tesz lehetővé, különösen hidegindításkor. Ezzel szemben a gyengébb minőségű márkák, olcsóbb alapanyagokat használnak, ami gyengébb teljesítményhez és alacsonyabb hatékonysághoz vezethet. Élettartam szempontjából a jobb márkák hosszabb élettartamot kínálnak. A Varta akkumulátorok például gyakran rendelkeznek magasabb ciklusszámú, hosszabb élettartamú cellákkal, amelyek kevésbé hajlamosak a kapacitásvesztésre, még szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között is. Az olcsóbb akkumulátorok gyorsabban veszítik el a kapacitásukat és gyakoribb töltést igényelnek, ami a felhasználónak magasabb karbantartási költségeket jelent. Rombat akkumulátor egy közép-kelet-európai márka, amely az autóiparban egyre növekvő népszerűségnek örvend. A márka Romániából származik, és több mint 30 éve gyárt akkumulátorokat. Az utóbbi években a Rombat jelentős fejlesztéseket hajtott végre a gyártási technológiáiban, hogy felvegye a versenyt a nevesebb nyugati márkákkal, mint például a Varta. A Monbat akkumulátorok egy bolgár márkát képviselnek, amelyet 1959-ben alapítottak, és azóta Európa egyik jelentős akkumulátorgyártójává váltak. A Monbat széles termékpalettát kínál, beleértve az autóipari, ipari és újrahasznosítható akkumulátorokat, amelyek mind különféle célokra lettek tervezve. Technikai szempontból a Monbat akkumulátorok általában ólom-sav technológiával készülnek, de a cég fejlett kalcium-kalcium technológiát is alkalmaz a termékeinél, hogy csökkentse a vízfogyasztást és javítsa az akkumulátor élettartamát. A Monbat kínálatában megtalálhatók az AGM (Absorbent Glass Mat) és az EFB (Enhanced Flooded Battery) technológiával készült akkumulátorok is, amelyek nagyobb indítási áramot biztosítanak és ellenállóbbak az ismételt mélykisülésekkel szemben. Az ilyen technológiák különösen fontosak a start-stop rendszerekhez, amelyekkel sok modern autó rendelkezik. Élettartam szempontjából a Monbat akkumulátorok általában megbízható teljesítményt nyújtanak, de élettartamuk függ a felhasználási körülményektől és az adott modell típusától. Az AGM és EFB akkumulátorok, például, hosszabb élettartamot kínálnak a hagyományos ólom-sav akkumulátorokhoz képest, mivel jobban bírják az ismétlődő töltési és kisütési ciklusokat. Az olcsóbb modellek azonban általában rövidebb élettartamúak lehetnek, mint a prémium kategóriás versenytársak, például a Varta.
@Bonewerkz
@Bonewerkz 19 күн бұрын
16:07 3...2..1...BUMM😂 amugy akkor ezeket lehetne hasznalni aram ES zold hidrogen eloallitasara,es akkor a veszteseg is kevesebb.
@ordasigabor
@ordasigabor 19 күн бұрын
így van
@Bonewerkz
@Bonewerkz 19 күн бұрын
@@ordasigabor ezt foleg nagy skalan lehetne felhasznalni zoldhidrogen eloallitasara, nem veletlen,hogy a kinaiak is belevagtak ebbe.
@SalaKaland
@SalaKaland 14 күн бұрын
Sokat fejlődünk 100 év alatt. Ja,nem. 😂
@hooligandjbaro5822
@hooligandjbaro5822 20 күн бұрын
szia ,nem tudod véletlenűl ,hol lehet ilyet venni? mármint újat
@ordasigabor
@ordasigabor 20 күн бұрын
alibaba.com
@pvpstudio
@pvpstudio 15 күн бұрын
Minek kell 4 dióda amikor csak kettó múködik? Más kérdés ha ez vot kéznél.
@ordasigabor
@ordasigabor 15 күн бұрын
ez volt kéznél
@Etin74
@Etin74 10 күн бұрын
Így működik a fogyasztói társadalom... :D
@AntonyoKnight
@AntonyoKnight 14 күн бұрын
A trabantomba is ilyen volt 6v-ot tudott ⚡️
@mariusbogdan9036
@mariusbogdan9036 14 күн бұрын
Ne viccelj, azokban 6 V-os savas ólomakku volt ! Én még emlékszem, olyan öreg vagyok.
@AntonyoKnight
@AntonyoKnight 14 күн бұрын
@@mariusbogdan9036 igazad van ólom akkumulátora volt és állandóan töltögetnem kellett bele a desztillált vizet nyáron mert kiszáradt a kis tetü...
@ElektroSanya
@ElektroSanya 9 күн бұрын
Az ólom aksi sokkal jobban bírja a rázkódást, ezért a járművekbe ólom aksikat tettek. Még a Trabiba is.
@MrTito1968
@MrTito1968 12 күн бұрын
Thomas Alva Edison..😮 egy gazember aki tönkretette Teslat és köszönheti a világ a villanyszámlát és vezetékek hálózzák be a világot..Tesla ötlete tisztább és olcsóbb lett volna de az üzletember nyert..szégyen rá..
@ordasigabor
@ordasigabor 11 күн бұрын
gondolod egészséges lenne olyan elektromágneses térben élni, mint amit Tesla kigondolt? Szerintem a DNS láncukat már rég szétszedte volna....
@Etin74
@Etin74 10 күн бұрын
@@ordasigabor Erre butaságra bármilyen bizonyíték? Azt ugye vágod, hogy folyamatosan erős elektromágneses sugárzásban élünk, mert a Föld maga egy nagy generátor. Ha nem így lenne nem lenne élet a földön...
@balintalbert1077
@balintalbert1077 Күн бұрын
@@Etin74 Ne okoskodj olyan témában, aminek még az alapjaival sem vagy tisztában.....
@balintalbert1077
@balintalbert1077 Күн бұрын
​@@Etin74Ne okoskodj olyan témában, aminek még az alapjaival sem vagy tisztában.
@Etin74
@Etin74 21 сағат бұрын
@@balintalbert1077 Értem, tehát eldöntötted, hogy a babonás félelmed az elég "hozzáértés"... LOL....
@istvan3146
@istvan3146 20 күн бұрын
Ha nagy az önkisülése, akkor nem igazán alkalmas energiatárolásra.
@ordasigabor
@ordasigabor 20 күн бұрын
dehogynem.... napelemes rendszernél pár óra is elég
@krajczarlaszlo9138
@krajczarlaszlo9138 20 күн бұрын
Ez az 50 éves akku páros még tudja a 74 százalékát a kapacitásának! 12 órán keresztül terhelve, egy jó inverterrel nagyon jó éjszakai áram ellátásra. Hűtő, klíma, led világítás. Egyser legyártva, csak karbantartást, elektrolit pótlást igényel. Kicsit fejlesztve, 50 év alatt, le vihető a degradáció esetleg 10 százalékra!☝️ Sosem kell másikat beüzemelni egy családi házban.😉
@Balumacci
@Balumacci 20 күн бұрын
@@ordasigabor szerencsére van helyettük korszerűbb,jóval könnyebb súlyú. Nem véletlenül mentek a süllyesztőbe.
@oliszilard
@oliszilard 20 күн бұрын
@@Balumacci és az hány évig bírja?! Ez kb egy évszázad, több kell belőle igaz de kb soha nem kell venni akksit csak a napelemeket cserélgetni.
@csabaambrus1708
@csabaambrus1708 20 күн бұрын
@@Balumacci A lítiumos technológia egy hatalmas beetetés szerintem. Beugrattak mindenkit a lítiumos akkus gépekkel, aztán a 80%-ukat lehet cserélni pár év után. Mehet a szemétbe az összes. Még azt sem lehet némelyikkel megcsinálni, hogy cellákat tesz bele az ember, mert letiltja magát és viszont látásra. természetesen tűzvédelmi okokra hivatkoznak. Nem azt mondják, hogy szeretnék, ha vennék megint tőlük akkut. Szerintem legtöbb Lítiumos akku addig sem bírja, míg egy átlagos ólom akku.
@erdos_csaba
@erdos_csaba 15 күн бұрын
Ezt hívják lúgos akkumulátornak!
Just Give me my Money!
00:18
GL Show Russian
Рет қаралды 1,2 МЛН
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Secret Vlog
Рет қаралды 14 МЛН
A műanyag vízvezeték és az EPH esete.
45:01
Viktor Jáger
Рет қаралды 84 М.
Melyik a jobb? Okos vagy a régi buta töltő?
20:54
Pisti Szerel
Рет қаралды 93 М.
Just Give me my Money!
00:18
GL Show Russian
Рет қаралды 1,2 МЛН