Edward Gierek. Mit dobrego komunisty - Piotr Gajdziński i Piotr Zychowicz

  Рет қаралды 362,353

HISTORIA REALNA

HISTORIA REALNA

Күн бұрын

Пікірлер: 1 400
@HISTORIAREALNA
@HISTORIAREALNA 3 жыл бұрын
Drodzy Widzowie Historii Realnej, dziękuję bardzo za obejrzenie materiału. Myślę, że nasz gość - w bardzo ciekawy sposób - przedstawił epokę Gierka. Fajne anegdoty to podstawa dobrej historii. :-) Wkrótce kolejny film. Wspierajcie nas na YT ("wesprzyj" pod filmem) lub na Patronite: patronite.pl/historiarealna Pozdrawiam P.Z.
@GregSzew
@GregSzew 3 жыл бұрын
Panie Redaktorze, naukowiec grany przez M. Zakoscielnego to gen. prof dr hab inz Sylwester Kaliski - rektor Wojskowej Akademii Technicznej, minister nauki w PRL. Zginął w tajemniczych okolicznościach o czym zrobił materiał jeden z braci Sekielskich. Pozdrawiam
@HISTORIAREALNA
@HISTORIAREALNA 3 жыл бұрын
@@GregSzew Dziękuję! Obejrzę ten materiał. 🙂
@adriansprawka4109
@adriansprawka4109 3 жыл бұрын
I zbaczaj na swej drodze młody liberale, by przypadkiem mit gierka nie obalił ciebie ;)
@0000marcin
@0000marcin 2 жыл бұрын
Ciekawy materiał. Prowadzący nagrał go w odpowiedzi na film którego nie oglądał:)... A podobno nie ocenia sie książki po okładce. Następnie w trakcie rozmowy z ekspertem od gierka nawet gdy od potwierdza pomysły z atomem to kwituje ze tego nie było :). A na koncu wysmiewa pomysł gierka zbudowania sztucznej wyspy u wybrzezy antarktydy. Napewno chinczycy by sie również śmiali. Dodam ze tak idotyczny pomysł sprawił, że amerykanom nie jest do śmiechu.
@adriansprawka4109
@adriansprawka4109 2 жыл бұрын
@@0000marcin Chińczycy na prawdę budują wyspy na Morzu Południowo Chińskim. Oczywiście są to instalacje wojskowe a wszytkie te wyspy noszą nazwę Archipelag Spratly. Można sobie wyguglować.
2 жыл бұрын
Jestes przyklaem jak mozna oglupiac spoleczenstwo,ktore nigdy nie żylo w tamtych czasach a omawia i wydaje wyrocznie !
@robuzytkownik7505
@robuzytkownik7505 2 жыл бұрын
Ja żyłem w PRL i nie wspominam tego dobrze.
2 жыл бұрын
@@robuzytkownik7505 może rodzice sa temu winni a nie PRL...dzieci ,młodzież mieli jak pączki w masle...od kolonii,obozów,po za szkolnych zajęć,sport,wszystko za darmo...ja korzystałem na maksa...sport pilka n. zwiedziłem całą Polskę...wiele wspomnien...
@robuzytkownik7505
@robuzytkownik7505 2 жыл бұрын
@ Dla mnie to było ciągłe gadanie o 2 etapie reformy, marzenia o kaseciaku Kasprzaka, i ciągłe kolejki.
2 жыл бұрын
@@robuzytkownik7505 ale o jakich latach piszesz?
@robuzytkownik7505
@robuzytkownik7505 2 жыл бұрын
@ Jestem 1974. Komuna to był syf. Pomijając to jak ojciec był w woju i byly wydarzenia na wybrzeżu, i jego oddział musiał stać naprzeciw demonstrantów, ginęli ludzie.
@andrzejzmarz3343
@andrzejzmarz3343 2 жыл бұрын
Nie ma się czego śmiać p.Piotrze z tego powiedzenia Pomożemy ,siedziałem wtedy jako 30 latek przed telewizorem i powiedziałem sam do siebie.Pomozemy i rzuciłem się w wir pracy Socjalistycznej,pozdrawia emeryt.
@astor7490
@astor7490 3 жыл бұрын
W latach 70-tych powstały najlepsze polskie seriale z tego co pamiętam: Janosik,07 zgłoś się,Czarne Chmurny,Daleko od szosy. To jest również jeden z czynników dla których wspominamy tamten okres z nostalgią.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
Mieliśmy piłkarzy i siatkarzy na światowym poziomie. Dziś tylko siatkarze dają radę.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@Niebo Dziś za to są takie ''rzyć -owe'' seriale, że gdy żona rano oglądała powtórki, to w pewnym momencie musiałem Ją niemal zgwałcić, bo już nie wytrzymywałem z nudów w wyrku.
@walsjell
@walsjell 2 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 taka sobie osobe na partnera wybrales..
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 2 жыл бұрын
@@walsjell Ha, ha ;)))) Lepszej nie mogłem znaleźć. Nawet jej córka rzekła do mnie : ''Trafiła ci się dupeczka''. A luba skromnie : ''Trafiłam ci się jak ślepej kurze ziarno'' ;) ...Ostatnimi dwoma laty oglądała na YT wolnościowców -dr Shiva, Nazarewicz, Ator i inni. . Aż jest przebodźcowana i znów ogląda seriale by nie zwariować od nadmiaru informacji. Ja dlatego mam zamiar wrócić do szachów ...
@wiesawtrudnos6612
@wiesawtrudnos6612 2 жыл бұрын
Ja najbardziej tęsknię za kartkami na cukier a później na wszystko,żyć nie umierać.
@RD-nd5sn
@RD-nd5sn 3 жыл бұрын
Mimo wszystko uważam Gierka za najlepszego spośród komunistycznych przywódców Polski. Jego wizja Polski Ludowej była wizją modernizacji na modłę zliberalizowanego socjalizmu oraz częściowej emancypacji politycznej państwa polskiego. Nie był to człowiek wielkich talentów, ale był czlowiekiem czynu (stąd sukcesy na Śląsku i Zagłębiu, gdzie wiele rzeczy potrafił "załatwić" dla dobra tamtej społeczności). Niestety ani "komunistyczna elita", ani system społeczno-polityczny nijak pasował do wizji modernizacji. Ponadto Gierkowi brakowało wyrachowania politycznego. Stąd porażka jego wizji. Ale w porównaniu do następców wypada wręcz bohatersko. Stąd na tle zgniłej elity komunistycznej jego postać ma zabarwienie pozytywne.
@dworekzielonyas9902
@dworekzielonyas9902 2 жыл бұрын
Banialuki propagandy zydobolszewickiej Byl agentura sowiecka jeszcze zagranica Mial na rekach krew stoczniowcow razem z jaruzelskim i kiszczakiem
@SFERAgabinet
@SFERAgabinet 2 жыл бұрын
Był najlepszy .....dbał o Polaków.....Polski NARÓD i jego dobro było dla Niego najważniejsze .....a dziś ?
@przemekgawkowski9300
@przemekgawkowski9300 2 жыл бұрын
@@SFERAgabinet a dziś dopiero co przed chwilą nasz kraj skończył płacić odsetki od jego kredytów. Rozwój kraju zatrzymany na dziesiątki lat ...
@bartoszurbanski5942
@bartoszurbanski5942 2 жыл бұрын
@@przemekgawkowski9300 jesli nie masz nic to bierzesz kredyt. Proste
@koksmulek1150
@koksmulek1150 2 жыл бұрын
Bylem podlotkiem ale przed i po Gierku nie było i nie ma żadnego przywódcy i długo nie bedzie
@wilknocny5854
@wilknocny5854 3 жыл бұрын
Obecnie w kapitalizmie istnieje ogromna różnica w kwestii lokalizacji przemysłu pomiędzy wschodem i zachodem Polski a wiele fabryk przestało istnieć. Za PRL-u decyzje o budowie fabryk w danym regionie kraju zapadała w strukturach centralnych państwa. Aby zmienić dysproporcje pomiędzy regionami powstało także 49 województw. Teraz to gdzie powstanie jakiś zakład pracy decyduje tylko kapitał prywatny...
@Aciek25
@Aciek25 2 жыл бұрын
System mamy. Nazywa się on specjalne strefy ekonomiczne. Tylko, że rządzący nie potrafią sobie poradzić z dostosowaniem ich do potrzeb lokalnych.
@henryksosna4182
@henryksosna4182 Жыл бұрын
Zaorać liberalny kapitał globalny wtedy będzie dobrze.
@jandziadel8973
@jandziadel8973 2 жыл бұрын
drodzy Panowie- Ja doskonale pamietam Pana Gierka- osobiscie wspominam te lata bardzo dobrze.
@noc8218
@noc8218 2 жыл бұрын
Gierek był wielkim człowiekiem i prawdziwym mężem stanu
@73Zouave
@73Zouave 2 жыл бұрын
P)otem Gierek powiedział, ze się nie nadawał, bo nie umiał wziąć za mordę. Tylko nie zrozumiałem, czy chodzi mu o partię, czy o całe społeczeństwo. I nie pana, a towarzysza Gierka.
@krzynium
@krzynium 3 жыл бұрын
Gierek odnalazł się w tamtej rzeczywistości i robił coś dobrego dla kraju. Robił, ze wszystkimi skutkami i różnymi efektami, w specyficznej rzeczywistości, ale działał i za to należy mu się szacunek!
@decp12
@decp12 3 жыл бұрын
za lizodupstwo m.in. w postaci chęci wpisania do konstytucji sojuszu z ZSRS nie należy mu się nic :v Kurwa mać.
@barbaraswiatowska6721
@barbaraswiatowska6721 2 жыл бұрын
Za Gierka żyło mi się lepiej niż teraz, miło wspominam ten czas.
@maiconcfc
@maiconcfc 8 ай бұрын
to jedz na Białorus, tam masz Gierka
@szymondziedzic5300
@szymondziedzic5300 3 жыл бұрын
Panie Piotrze, Przychodzę z doskonałym pomysłem! Mianowicie odcinki, które skupiłyby się na prezentacji wybranych lektur, które uważa Pan za wartościowe. Jeżeli ktoś z oglądających uważa, że to dobry pomysł proszę o like pod komentarzem Pozdrawiam
@korneliatomczyk6616
@korneliatomczyk6616 2 жыл бұрын
OK, daj propozycje twoic
@malwinaskucha3549
@malwinaskucha3549 2 жыл бұрын
Proponuję książki autorstwa Pana Leszka Żebrowskiego
@halinagasiorek2645
@halinagasiorek2645 3 жыл бұрын
Cały dorobek epoki Gierka został zmarnowany przez Jaruzelskiego a reszta została rozkradziona lub sprzedana za przysłowiowa złotówkę po upadku PRLu. Dzisiaj polski przemysł nie istnieje bo wszystko przejęły zagraniczne korporacje,które swoje zyski prawie w całości wyprowadzaja za granicę.Dzisiaj Polacy sa niewolnikami pracujacymi dla zachodnich korporacji.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
Pakt Jaruzelski - Rockefeller z 25 września 1985 roku.
@dworekzielonyas9902
@dworekzielonyas9902 2 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 w punkt Tyle ze ten pakt zawarto w 1968 poza owczesna wladza w 1970 rozpoczęto realizacje
@wradzyminie5103
@wradzyminie5103 Жыл бұрын
...chyba przez Solidarność, strajki i szantaż. Dziś komuniści, a w zasadzie ich czerwone dzieci. zmądrzeli. Zlikwidowali fabryki państwowe i kłopot zarządzania nimi. Teraz plebs chce w Polc żyć, musi płacić podatki, abonamenty i różne takie opłaty za kosze na śmieci. A jak nie to won na bruk. Wszystko jak w pięknej bogatej II Rzeczpospolitej. Władza żyje z podatków. Wygodna to forma korzystania baranów.
@lukaszdomagala9687
@lukaszdomagala9687 3 жыл бұрын
Możecie Panowie gadac ile chcecie ja nie jestem lewakiem czy komunistą ale Gierekcoś zrobił dla tego kraju autentycznie się starał
@alexyouk8198
@alexyouk8198 2 жыл бұрын
@Niebo co Ty bredzisz człowieku XD
@BratRemigio
@BratRemigio 2 жыл бұрын
Starał się kupować licencje potrzebne na zbrojenia dla czerwonej armii, budować statki dla ruskich, żeby oni mogli spokojnie budować okręty wojenne, ciągnąć słabą rude z Krzywego Rogu, by mieli zbyt na to gówno. Bardzo się starał. Wpisał przyjaźń z ZSRR do konstytucji, katował robotników i ostatecznie utopił w błocie i indolencji miliardy dolarów.
@grzegorzzogala385
@grzegorzzogala385 2 жыл бұрын
@@TadeuszSzofer co jest brednią?
@christophkurdziel7554
@christophkurdziel7554 2 жыл бұрын
gowniany to byl czas jak i gowniany przemysl , komuchy straszliwie , robili co chcieli , budowali sie gdzie chcieli nie musieli udawadniac majatkow , w fabrykach sie kradlo , bo nic nie bylo w sklepach no moze poza Warszawa i Slaskiem , nie kupowalo sie tylko zalatwialo , jezdzilo sie na dowod np.do DDR ale bardzo krotko bo Polacy wykupowali towary ,ktorych i tam bylo malo mam 65 lat i twierdze ze to byl gowniany czas , tyle tylko ze bylismy mlodzi !!!
@marcdenoire5462
@marcdenoire5462 3 жыл бұрын
Nie został poruszony jeden ciekawy wątek z filmu "towarzysz Generał". Chodzi o to, na ile do krachu gospodarki przyczyniły się ogromne inwestycje w zbrojenia i infrastrukturę wojskową wymuszane przez Jaruzelskiego.
@tajniak4335
@tajniak4335 3 жыл бұрын
Jaruzelski w czasach Gierka był ministrem obrony - oczywiście, że lobbował za inwestycjami w zbrojenia. To twórcy "Towarzysza Generała" w absurdalny sposób próbowali winy Gierka przerzucić na Jaruzelskiego. Gierka się bardzo często wybiela w kontraście ze złym Jaruzelskim, co jest totalnym absurdem. Nie umniejsza to w żaden sposób odpowiedzialności Jaruzelskiego za to, co się działo w jego epoce, ale rządy Jaruzelskiego były w prostej linii konsekwencją rządów Gierka.
@marcdenoire5462
@marcdenoire5462 3 жыл бұрын
@@tajniak4335 Powiedzmy szczerze, w ramach systemu komunistycznego nie ma przypadków trwałego rozwoju ekonomicznego. Ceausescu zostawił Rumunię bez długów a i tak się to nie przełożyło na jakiś rumuński sukces. Ale to łatwo oceniać post factum. Może gdyby (jeśli by była taka możliwość) Gierek po prostu dawał zachodnim firmom możliwość budowania w Polsce zakładów i pełnego zarządzania nimi, to wynik byłby zupełnie inny. Ale to już byłoby całkowite odejście od komunizmu. I trudno się nie zgodzić - jeżeli to Gierek zgadzał się na szalone wydatki obronne, to była wina Gierka a nie Jaruzelskiego.
@adamdrzewiecki8643
@adamdrzewiecki8643 2 жыл бұрын
@@tajniak4335 Winą kolego zawsze jest system. Kazdy z przywodcow ma zaplecze, a zaplecze inyelektualne
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 жыл бұрын
@@tajniak4335 jego odrzuceniem, jak i stylem jego gospodarzenia. Do chwili przewrotu wojskowego raty były płacone razem z kapitałem . Reasumując gdyby rządził następną dekadę długi byłyby spłacone
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 жыл бұрын
@@marcdenoire5462 Chiny to mało, Wietnam drugie . A czebole w KRLD to przykład organizacji kapitalistycznej? PRL można porównać z koncernem międzynarodowym podobnie centralne zarządzanie i tuszowanie wpadek i strat kierownictwa
@christorzynski3650
@christorzynski3650 3 жыл бұрын
Gierek pracował we francuskich/belgijskich kopalniach. Od tego zacznijmy. No więcc to człowiek który wiedział co to praca, a nie pintolenie o robocie. Ja się wychowałem we Włocławku. Tam zbudowano tamę na Wiśle, Zkłady Azotowe, etc. Więcej pracy, większe zarobki. Za niego pojawiła się coca-cola i tenisówki. Wcześniej były trampki i "kola podaj mi wodę". Dla mnie to bohater. Jaroszewicz pełnił rolę szpiega przeciw Gierkowi. No a z tym orderem Virtuti-Military to bym się tak bardzo nie bulwersował. Głupi order za postęp gospodarczy całego kraju? Kto mógł to lepiej zrobić?
@robuzytkownik7505
@robuzytkownik7505 2 жыл бұрын
Akurat tama była błędem
@miradzieciatko
@miradzieciatko 2 жыл бұрын
w filmie jak zrozumiałam to Gierek starał się spełniać zachcianki sowietów ,aby mu tylko dali spokój i pozwolili roibć swoje
@maiconcfc
@maiconcfc 8 ай бұрын
można głupio budowac i wydac kupę siana, każdy glupi to potrafi, tylko po co? zeby splacac kredyty przez dekady, żadna sztuka
@Klob90
@Klob90 3 жыл бұрын
Przyczepię się do wątku Berlieta, bo jest on bardzo symptomatyczny i pokazuje złożoność problematyki w jakiej się tu poruszamy, w którą nawet pracowici historycy i publicyści nieraz nie są w stanie dobrze wejść, a takie niepełne obrazki potem tworzą fałszywy obraz zbiorczy. Generalnie tak - kupiliśmy autobus przekonstruowany na papierze. Jak wydłużono go do 12 metrów, dodano trzecie drzwi i wsadzono ciężki silnik z Mielca, a potem puszczono na nasze ulice, sprawiał mnóstwo problemów i szybko zniknął, jeszcze w latach 80-tych miasta zdominował Ikarus. Ale: użytek z tej konstrukcji zrobiono (co prawda po prawie 20 latach) wprowadzając Jelcza 120M, który był bardzo wytrzymałym pojazdem, a potem bazującego na nim Jelcza 121M, pierwszego częściowego niskopodłogowca. To jednak na marginesie, bo ważniejsze jest co innego. Ta licencja, nawet jeśli jej teoretyczny przedmiot kariery nie zrobił, całkowicie odmieniła oblicze zakładów w Jelczu - wiązał się z nią ogromny transfer technologii (a ten podlegał przecież ograniczeniom i był niezwykle cenny), który objął wszystkie procesy produkcyjne, aż po, jak słyszałem z relacji pracownika Jelcza, nawet zabezpieczenie antykorozyjne. Na tej licencji bardzo zyskała więc także np. produkcja ciężarówek. tu przypomnijmy, że od przełomu lat 80-tych i 90-tych zaczęto w nich np. wykorzystywać licencyjny berlietowski most, który zastąpił importowany węgierski (Raba), a także został opracowany w tandemie, więc w ciężkich modelach 6X4 mógł zastąpić mosty Steyra, a był jak one niezniszczalny. Jakby nie licencja z Berlieta, to do zarżnięcia Jelcza w latach 90-tych nie byłby potrzebny Zasada, zakład byłby skansenem. A tak jeszcze chyba do 1994 zarabiał na produkcji podzespołów dla Renault (które przejęło Berlieta), typu kratownice do autobusów i może coś jeszcze. Z drugiej strony, licencję MF już ciężko obronić - no ale tak to było, były decyzje lepsze i gorsze.
@tomaszkutrzuba4930
@tomaszkutrzuba4930 3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o Małego Fiata, to nie powiedział bym, że to inwestycja nie trafiona, skoro zmotoryzowała Polskę. Tych samochodów wyprodukowano grubo ponad 3mln, w tym prawie milion wyeksportowano. Tani w budowie i eksploatacji, naprawić go można było samodzielnie, nawet bez warsztatu. Na swoje czasy to był genialny produkt, szkoda że nie rozwijano tego modelu, tylko tłuczono praktycznie ze znikomymi usprawnieniami, może było by teraz coś w rodzaju Mini czy innego miejskiego samochodziku. Ktoś widocznie stwierdził, że jeśli się sprzedaje, to jest dobre i nie ma po co tego zmieniać, podobnie zresztą jak Fiata 125p, tu jedyne widoczne zmiany dotyczyły chyba tylko tylnych świateł.
@monikabrzozowska2307
@monikabrzozowska2307 3 жыл бұрын
Doskonały, merytoryczny komentarz. Panowie prowadzący dyskusję nie rozumieją, że wraz z licencją dostaje się zastrzyk nowych technologii.
@mpop6555
@mpop6555 3 жыл бұрын
@@tomaszkutrzuba4930 ale wiesz ze Fiat proponował licencję 127, to był normalny samochód, silnik z przodu, bagaznik z tyłu, 3 drzwi z dużą klapą w bagażniku. Ale był telefon z ambasady rosyjskiej żeby zapomnieli o nowoczesnych samochodach. Tak samo było z fiatem 125p bo to był stary samochód Fiat 1300 z karoserią od fiata 125. Tak samo było też z uno, miał być produkowany w Polsce od 1990, światowy hit sprzedaży, 8 mln egzemplarzy, ale był telefon z ambasady rosyjskiej i dostaliśmy cinquecento.
@tomaszkutrzuba4930
@tomaszkutrzuba4930 3 жыл бұрын
@@mpop6555 Nie wiem, kto do kogo dzwonił i o czym rozmawiał, mówię o tym, co było i jakie były tego skutki. Z pewnością towarzysze radzieccy pilnie przyglądali się polskim poczynaniom, gospodarczym także, ale wątpię, żeby aż tyle uwagi poświęcali rynkowi cywilnemu. Raczej to były decyzje czy pozwolić na produkcje samochodów czy nie, niż który model można produkować. Gdyby tym tak się interesowali, to w Bielsku tłukli byśmy Moskwicze albo Wołgi a nie Fiaty i to Rosjanom płacilibyśmy za licencję.
@witekjar225
@witekjar225 3 жыл бұрын
@@tomaszkutrzuba4930 MF to Massey Fergusson a nie Maly Fiat. Licencja MF na wymiarach calowych gdzie trzeba bylo wymieniac caly osprzet nie tylko w produkcji ale takze w gospodarstwach rolnych i tzw POMach
@monikabrzozowska2307
@monikabrzozowska2307 3 жыл бұрын
Jak zwykle w takich opowieściach mamy do czynienia z tzw. prezentyzmem, czyli subiektywnych ocen po zakończeniu wydarzeń. Gierek działał w otoczeniu totalitarnych państw komunistycznych. Ja epokę Gierka przeżywałam jako dziecko/nastolatka i nie pamiętam np. namolnej indoktrynacji komunistycznej. Za to pamiętam ten ogromny nacisk na budowanie dumy z Polski. Gierek, to nie był genesek pokroju Honekera, Żiwkowa i innych.
@polishrocker67
@polishrocker67 2 жыл бұрын
Zostawmy na chwile inne kraje ówczesnego bloku wschodniego - porównajmy ze współczesną, tzw. wolną Polską. Szkoły obwieszone krzyżami i portretami JPII. Katolicka ciemnota i totalitaryzm szerzone na lekcjach tzw. religii za państwowe pieniądze. Podkreślam: ciemnota, a nie chrześcijaństwo, w szlachetnym znaczeniu tego słowa. Wszystko to przez kilkanaście lat edukacji, w większym wymiarze, niż liczba godzin fizyki, chemii i biologii RAZEM wziętych. Rozwydrzenie i pazerność kleru, przy którym nawet najbardziej zepsuci działacze partyjni byli skromnymi mnichami. W polskiej szkole, którą ja pamietam - czyli troche epoke Gierka, a potem Jaruzelskiego - nie było żadnych propagandowych symboli ideologicznych. Żadnych sierpów z młotem, żadnych portretów Lenina itp. - nic, absolutnie nic. Za to były wszechobecne portrety wybitnych Polaków. Czasem było troche gledzenia o socjalizmie przy okazji jakiejś "akademii ku czci" - i tyle. O komunizmie jako idei mówiło sie troche na lekcjach historii i wychowania obywalskiego - czyli raptem kilka godzin w trakcie kilkunastu LAT edukacji. Co więcej, mówiło się raczej jako o jakiejś utopijnej wizji systemu doskonałego, równie "realnej", jaki religijne wizje raju. A w życiu codziennym - goniło się Zachód i zakładało prywatne biznesy. Słowo komunizm było praktycznie NIEOBECNE poza jakimiś dyskursami teoretycznymi. Nie pamiętam żadnej organizacji, dokumentu, hasła propagandowego zawierającego to słowo. W przestrzeni publicznej nie było nawet śladu tego slowa - tak, jak nie bylo go w praktyce życia. Kiedy ktoś dziś opowiada, jaka to zideologizowana była polska edukacji za PRL - to albo jest idiotą, albo cynicznie kłamie, żeby odwrócić uwagę od masowego wręcz prania mózgów, jakie uprawiane jest w polskiej szkole od tzw. odzyskania wolności w 1989 r. Kłaniam się.
@doogeex2053
@doogeex2053 2 жыл бұрын
I znowu doskonały, merytoryczny komentarz! Tu, na forum uczę się, a właściwie poszerzam moją wiedzę o latach 70 i późniejszych. Dla mnie jest to uzupełnienie do podręcznika "Propedeutyka nauki o społeczeństwie". Miło wspominam lata kształcenia, bez nauki religii w szkole.
@zdziskurek6245
@zdziskurek6245 2 жыл бұрын
@@polishrocker67 czy katolicyzm czy PRL, ciemnota będzie zawsze ciemnotą. Nie ma żadnej indoktrynacji, nie chcesz, nie wierzysz, nie chodzisz, nie dajesz. Nikt nie zmusza - odwrotnie jak za PRL gdzie trzeba było czapkować. Taki komentarz nie jest ani trochę merytoryczny. Jest to zwykłe bicie piany, spowodowane najczęściej "przegranym życiem" w skali dlugoterminowej. Nie dałem w życiu rady?? No przecież winny temu jest ewidentnie ten lub tamten! Nie ja, to oni mi nie pozwolili.
@edytaburda2145
@edytaburda2145 2 жыл бұрын
@@polishrocker67 Dziękuję za ten bardzo prawdziwy komentarz. Obecnie odwołuje się normalne lekcje i pędzi uczniów do kościoła. W większych miastach jeszcze można się wyłamać, ale na wsi- nie ma mowy. Liczę tylko na przekorę młodzieży.
@dalentces2492
@dalentces2492 2 жыл бұрын
@@polishrocker67 Nikogo nie obchodzą twoje prywatne doświadczenia komunisto. Ludzie mają też swoje, a prawda historyczna jest agregatem setek prywatnych doświadczeń. Na przykład mojego dziadka w latach 40tych uczono wierszyków o Stalinie na lekcjach rosyjskiego, za gadanie po polsku do nauczycielki dostawało się linijką. Sąsiad został stłuczony przez poduszkę przez milicjanta za głośne słuchanie Wolnej Europy. Prababka została namówiona przez nauczycielkę z podstawówki do wysłania dziadka do korpusu kadetów do Warszawy gdzie jako młody nastolatek był indoktrynowany i skąd uciekł do technikum górniczego z powodu warunków socjalnych. No i w końcu, co najważniejsze, mamy historyczne fakty, opisane i udokumentowane, które przeczą twoim bajaniom o wolnej od indoktrynacji szkole.
@jerzydziekan454
@jerzydziekan454 3 жыл бұрын
E. Gierek był najwybitniejszym przywódcą Polski drugiej połowy XX wieku. Nikt nie zbudował tylu zakładów pracy (tysiące), takiej infrastruktury (porty, drogi, oczyszczalnie). Historycznie porównałbym go z Kazimierzem Wielkim. Mityczne zadłużenie, wcale nie było tak wysokie, oscylowało wokół rocznego deficytu budżetu obecnej Polski. Oceniając epokę Gierka trzeba wziąć pod uwagę anarchistyczne stanowisko KOR-u i Solidarności na końcu dekady. Pieniędzy (bez pokrycia) było dużo, towarów i usług mało, albo wcale. W takiej sytuacji zmanipulowani robotnicy organizowali strajki żądając wyższych płac, co skutecznie rujnowało rynek. Nie wiem czy zależność Gierka od Moskwy, nie była mniejsza od dzisiejszej zależności od Waszyngtonu. Polska potrafiła wtedy odmówić udziału w radzieckiej agresji na Afganistan. Amerykanom już nie odmawialiśmy.
@dawidslusarek4292
@dawidslusarek4292 2 жыл бұрын
Ale fajnie. A teraz poprosimy wersję co by było gdyby zawitał po 1945 do nas wolny rynek.
@bozennazalewska3989
@bozennazalewska3989 2 жыл бұрын
Dzięki Gierkowi wielu ważnych osób w państwie mogło studiować (Kaczyński, Gronkiewicz-Walc, itd) . Ja też dzięki polityce Gierka mogłam studiować. Bardzo dbano wtedy studentów, zapewniony miałam akademik, stołówkę studencką z bardzo dobrym jedzeniem, opiekę lekarska dla studentów, internista, stomatolog, ginekolog. Po zdaniu egzaminów, semestr nogl być zaliczony po otrzymaniu pieczątki od stomatologa, że wyleczone mam zęby. Dzisiaj młodzież nie ma takich udogodnień i możliwości.
@TeaWhoUYeahBunny
@TeaWhoUYeahBunny 2 жыл бұрын
No nikt nie wybudował tak wielu zbędnych i nie rentownych zakładów
@jerzydziekan454
@jerzydziekan454 2 жыл бұрын
@@TeaWhoUYeahBunny Zgadza się. Wiele zakładów było nierentownych wskutek przerostu zatrudnienia, strajków, bylejakości. Zawiódł nie Gierek, a beneficjenci jego polityki - chłoporobotnicy (dziś pojęcie to już nie funkcjonuje).
@waldemarmichalski3180
@waldemarmichalski3180 2 жыл бұрын
@@TeaWhoUYeahBunny dziśiaj firmy zatrudniają na czarno , to też jest swego rodzaju nierentowność firm
@Yanko-Musicanto
@Yanko-Musicanto 2 жыл бұрын
Gdyby nie Pan Gierek nie byłoby po 1989 czego niszczyć! Mam swoje lata i dokładnie tamte czasy pamiętam, te późniejsze niestety także!
@anthonycubadugosz109
@anthonycubadugosz109 2 жыл бұрын
Szanowny Panie. Niestety ale komunistyczna propaganda oraz późniejsza dezinformacja robią swoje. Rozwój gospodarczy zapoczątkowany przez pana Gierka był sztucznie napompowany przez przepotężne niespłacalne zagraniczne długi. To właśnie przez jego inwestycje oraz totalną dezorganizację PRL upadło, bo stało się niewypłacalne
@Yanko-Musicanto
@Yanko-Musicanto 2 жыл бұрын
@@anthonycubadugosz109 Naprawdę Pan w to wierzy?
@jaceknaglo6268
@jaceknaglo6268 2 жыл бұрын
Dokładnie, bo inaczej to co by ci złodzieje prywatyzowali. Pozdrawiam 👍👏
@anthonycubadugosz109
@anthonycubadugosz109 2 жыл бұрын
@@Yanko-Musicanto ale w co mam wierzyć? widzę liczby i jak wyglądała wtedy sytuacja polityczna, to są fakty a nie wierzenia. Komuniści z Gierkiem włącznie zniszczyli ten kraj. Nie interesują mnie intencje Gierka, bo nawet jeśli były dobre w co nie wątpię to był Komunistą, a jego dążenie do dobrobytu zostało spłacone przez Polaków przez cała lata 90 i później, przez skandalicznie drogie i ogromne długi
@Yanko-Musicanto
@Yanko-Musicanto 2 жыл бұрын
@@anthonycubadugosz109 Ło matko ale propaganda! 🤦‍♂️
@tuarek8479
@tuarek8479 2 жыл бұрын
Chroń nas Boże przed takimi materiałami ! Doświadczyłem czasów Gierka choć byłem bardzo młody a później czasów bandyty Balcerowicza i wyprzedawania majątku narodowego zbudowanego za Gierka. Edward Gierek był prawdziwym mężem stanu, patriotą, ekonomista i postacią wyjątkowa ponad czasy w jakich przyszło mu żyć. Co straszne oceniany jest dziś przez miernoty, tumanów i ludzi jacy sami nie mogą udźwignąć własnego życia a co dopiero kraju, epoki i 40 mln obywateli jacy chcieli i mogli właśnie dzięki Gierkowi żyć zdecydowanie lepiej. Gdyby nie tacy wichrzyciele i męty Polska miała szansę być Chinami ery lat 70-ych, tygrysem Europy i nie tylko Wschodniej. Wielki człowiek, wielka postać oceniany przez marnych, miernych ludzi.
@agneslorioux57
@agneslorioux57 Жыл бұрын
Prawda
@bork6254
@bork6254 3 жыл бұрын
Za Gomółki mój ojciec dojeżdżał do pracy 40 km pieszo i koleją, codziennie wstawał o 3.30 bo innej pracy nie było w naszych biednych stronach. Za Gierka znalazł pracę do której dojeżdżał 5 km rowerem co zupełnie odmieniło jego codzienność. Cały czas uważa, że Gierek zmienił Polskę a przede wszystkim Polaków na lepszych. Podobnie wielu tak myśli o Kaczyńskim.
@WielkiMag
@WielkiMag 3 жыл бұрын
I wszystko wskazuje na to że skończy się tak samo. Życie całych mas nierobów na kredyt i na garbie garstki pracujących zawsze kończy się tak samo.
@bork6254
@bork6254 3 жыл бұрын
@@WielkiMag Za Gierka to nawet tej garstki nie było, jedynie tzw. badylarze ale ich był promil.
@eclipsesaw
@eclipsesaw 3 жыл бұрын
Kaczynski to nie Gierek. Gierek stworzył miejsca pracy, budowano mieszkania i drogi. Kaczor tylko rozdaje. Co my dziś produkujemy? Nic.
@Papuaz
@Papuaz 3 жыл бұрын
Teraz jest podobnie - ja całe dnie poświęcam pracy za 2200. Wcale nie jest lepiej - tylko tyle że z gospodarki centralnie sterowanej przeszło się na chaotycznie miotaną
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@Papuaz Kurs : Wenezuela.
@Aronius14
@Aronius14 3 жыл бұрын
Edward Gierek w swojej książce "Przerwana dekada" wspominał, że gdy piął się po szczeblach kariery, to towarzysze partyjni zazdrościli mu jego robotniczego pochodzenia. Taka to była partia, robotnicza tylko z nazwy 😉.
@henrykkrakowiak735
@henrykkrakowiak735 3 жыл бұрын
Jaka Wy mieliście komunistyczny PRL.....?
@Mjak-yd3og
@Mjak-yd3og 3 жыл бұрын
Dokładnie tak samo jak nazwa Prawo i Sprawiedliwość nie ma nic wspólnego z PRAWEM !!! , a SPRAWIEDLIWOŚĆ jest tylko dla swoich (PIS-owców)
@lukassilvan3844
@lukassilvan3844 3 жыл бұрын
@@Mjak-yd3og A PO z Obywatelami... Których okradali
@Aronius14
@Aronius14 3 жыл бұрын
@@lukassilvan3844 " A u was biją murzynów ". Taki typowy argument: Jesteśmy źli, ale wy jesteście jeszcze gorsi od nas.
@Mjak-yd3og
@Mjak-yd3og 3 жыл бұрын
@@lukassilvan3844 Ile by nie nakradli za PO, SLD, AWS, PZPR to tak jak obecni nikt nigdy nie okradał Polaków. Różni debile i złodzieje rządzili Polską w historii, ale obecni rządzący przewyższają wszystkich poprzedników w każdej patologii.
@msciwojmscisawski9679
@msciwojmscisawski9679 3 жыл бұрын
Taka behawiorystyczna uwaga. W czasach szkoły średniej (kilkadziesiąt lat temu) miałem kolegę, który gdy kłamał (wymyślał, czasami jakieś tam historie), to zawsze lewą ręką czochrał sobie włosy na tyle głowy, kładł lewą rękę na karku, czasami dodatkowo łapał się też za lewe ucho. Zawsze wtedy wiedzieliśmy, że kłamie.. Pan Gajdziński 12:08... nie sądzę, że kłamie, ale myślę, że nie ma pewności, że tak było, przyjął coś co pasuje do jego tezy, ale pewności nie ma... Behawioryzm, tego Pan nie oszuka...
@zenonzajkowski2749
@zenonzajkowski2749 2 жыл бұрын
Takie opowieści to ci panowie mogą opowiadać mołolatom, a nie nam którzyśmy przeżyli ten okres i pamiętamy. W domu wybudowanym ,, za Gierka " który wybudował mój Tato, do dziś mieszka mój brat i Jego syn z Rodziną. Do dziś stoją zabudowania gospodarcze i służą w rozwoju gospodarstwa. Łatwo krytykować, lepiej przyjrzeć się co dzisiejsza władza ma do zaoferowania Polakom.
@ewas147
@ewas147 2 жыл бұрын
Nostalgia za epoką, mity .... pan chyba nie wie co mówi.Dzięki Gierkowi mieszkamy w blokach, jakby nie on to byśmy pod mostami mieszkali. Osiedla były budowane z głową . Przychodnia, przedszkole, szkoła, sklepy wszystko na miejscu. Panie Zychowicz jakby nie Gierek to tatuś tych maluszków by tak nie zmieniał, a do pracy rowerem by zapychał. Tak serio bez pana debilowatych uśmieszków proszę wskazać polityka który zrobił więcej dla tego kraju.
@archesbarbershop680
@archesbarbershop680 3 жыл бұрын
Myśle, że nie obaliliście Panowie mitu. Gierkowi zawdzięczamy początki strategi bezpieczeństwa energetycznego Polski. Proszę zwrócić uwagę kto i kiedy zapoczątkował budowę Naftoportu w Gdańsku ( ropa od Saudyjczyków ) oraz Rafinerii Gdańskiej ( przerób ropy z bliskiego wschodu). Nie było innego przywódcy w obozie wschodnim, który zdobył się na takie usamodzielnienie się od radzieckich dostaw surowców energetycznych
@krzynium
@krzynium 3 жыл бұрын
Dokładnie tak.
@agnieszkakrajewska4209
@agnieszkakrajewska4209 3 жыл бұрын
Gierek dbał o górników i o rolników. Gomółka cały czas obrażał Polaków wyzywał od Warchołów, niebieskich ptaków, leni. Itp itd jako dziecko pamiętam zamiast masła był ceres , a jak wylądowałam w szpitalu na wyrostek robaczkowy to rodzice musieli zapłacić za pobyt w szpitalu. Jak moje rodzeństwo wylądowało w szpitalu na żółtaczkę zakaźna którą zaraziło się w szkole to też musieli zapłacić mimo, że oddawali kontyngenty żywnościowe dla państwa tak jak w czasie ll Ws dla Hitlera. E. GIEREK ubezpieczył rolników w Polsce pod względem zdrowotnym i ich dzieci . Moi rodzice rozwijali gospodarstwo rolne iwychowali i wykształcili 6 ro dzieci bez 500plus. Za E. GIERKA dzieci nie głodowały i nie żyły w izolacji od świata było radio wolna Europa i UKF piosenki z całego świata się słuchało robiło się wieczorki towarzyskie w domach i żadne zomo nas nie kontrolowało. Wszystko się zepsuło po1975r r, ktoś musiał go zmanipulować. Nie mogłam zrozumieć braku żywności w Polsce, ale tłumaczyliśmy sobie tym, że ruskie armie trzeba wykarmić, są PGR y a brak żywności Ludzie z miast wyjeżdżają na wycieczki zagraniczne i nie wracają do Polski, we Włoszech czekają na azyl do USA lub Kanady za poglądy polityczne
@mpop6555
@mpop6555 3 жыл бұрын
@@agnieszkakrajewska4209 to jak w końcu, dzieci głodowały czy nie głodowały za Gierka? Bo ja pamiętam w sklepie jak był tylko ocet i musztarda. I kartki na cukier benzynę buty mięso itp.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@mpop6555 Kartki na mięso wprowadzono za Jaruzela. Był to jeden z 21 postulatów sierpniowych :))))))
@mpop6555
@mpop6555 3 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 No kto by pomyślał, że w komunizmie nie będzie niczego, z rarytasów, kartki obejmowały: sól, naftę, ziemniaki, kaszę, mleko, czekoladę, cukierki, zapałki, mydło, pieluchy, wódkę, papier toaletowy, itp. Łącznie braki w zaopatrzeniu były gorsze niż za okupacji niemiecko-sowieckiej 1939-1945.
@alosiew
@alosiew 3 жыл бұрын
Fajny rozmówca. Naturalny, sypie anegdotami, płynnie i ciekawie mówi, oczywiście ogromna wiedza. A film to szmira.
@HISTORIAREALNA
@HISTORIAREALNA 3 жыл бұрын
Tak, świetny rozmówca. :-)
@axiom1509
@axiom1509 3 жыл бұрын
Towarzysz Edward W PRL, towarzysz Edward, wyksztalcenie podstawowe, gdzie tam, nawet podstwowki nie mial,.. ale mial dyktatorska wladze i pokazal jak rozwalic kraj. Blazen z dyktatorska wladza to najgorsza kombinacja. Wnioskow z tego nie wyciagnieto. Dzis tez kazdy debil moze wycwaniakowac najwyzsze stanowiska publiczne i niszczyc zycie wszystkim. Co ma miejsce. Wymogow kwalifikacyjnych nie ma. W PRL, debil rozwalil kraj po przez swa glupote. Bledne wnioski wyciagnieto ze to socjalizm, komunizm, itp, itp. Nie winny byl debil,. towarzysz Edward, wyksztalcenie mniej niz podstawowe,... Zapasc zaopatrzeniowa w koncu lat 1970 nie byla spowodowana komunizmem lub socjalizmem. Tak ludzie zostali zaszczuci. Zapasc zaopatrzeniowa byla spododowana tym ze towarzysz Edward pozyczyl w walucie na ktora zlotowka nie byla wymienialna i splacal zarobkami z eksportu. Wtedy na zachodzie stopy procentowe rosly i polskie splaty tez rosly a to wymagalo wysylac na eksport co tylko sie dalo. To spowodowalo zapasc zaopatrzeniowa a solidarni zdrajcy jeszcze sytuacje pogorszyli po przez strajki. Wtedy wystarczylo zawiesic splaty pozyczek. Ale towarzysz Edward byl zbyt dumny. To nie system doprowadzil do kleski lat 1980-ych tylko glupota towarzysza Edwarda i pozniej zdradziecka solidarnosc ktorej haslem bylo "im gorzej tym lepiej". “Solidarnosc” to byli bandyci ktorzy niszczyli pod haslem "im gorzej tym lepiej". To lajdacy i zdrajcy ! Jednakze pomimo ze PRL byl taki zly, taki niedobry,.. od 1989 i do dzis trwa rozgrabianie i niszczenie spuscizny po tymze PRL. Rzadnej wartosci pozytywnej nie stworzono,.. 30 lat - 30 deficytow budzetu. A ze dzis masz chleb to tylko dlatego ze kraj jest zadluzany na konto polskich dzieci i pokolen jeszcze nie urodzonych. Dzieci latwo wydymac i wladza to robi. Polacy z zarobkalmi 27% sredniej w Uni, gdyby musieli zaplacic podatki aby zbalansowac budzet nie mieli by ani na chleb ani na sprywatyzowana juz wode.
@mpop6555
@mpop6555 3 жыл бұрын
@@axiom1509 komuszku z Platformy, zapomniałeś dodać że PRL wydawał oficjalnie 25% PKB na zbrojenia w ruski złom wojskowy. A nieoficjalne dane mówiły o 50%
@therzook
@therzook 2 жыл бұрын
@@mpop6555 a to są niekomuszki u koryta w Polsce?, może poza Konfą, której poglądy i tak są zawężone jak szkapa z klapkami na oczach? Jest 28 posłów, którzy glosowali przeciwko ustawie 447, daje to do myślenia nie?
@mpop6555
@mpop6555 2 жыл бұрын
@@therzook właśnie, jak to jest że tylko PiS głosował żeby ubekom zabrać emerytury UB-eckie? Co za przypadek że komunistyczna banda czworga : konfa PO PSL SLD zawsze razem w głosowaniach przeciwko Polsce.
@tomaszkutrzuba4930
@tomaszkutrzuba4930 3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o ta "bombę", to mogło chodzić o inżyniera Sylwestra Kaliskiego, który prowadził badania nad fuzją jądrową od końcowych lat 60. Raczej chodziło tu o zastosowanie cywilne, jako źródło energii, ale zapewne w rozmowach z towarzyszami partyjnymi Kaliski mógł trochę spekulować nad ewentualna bombą termojądrową, żeby pobudzić ich wyobraźnię i skłonić do finansowania nie tanich przecież badań. Całkiem inna kwestia, czy ZSRR było by skłonne pozwolić Polsce na badanie i posiadanie takich technologii i bomby, ale to już są spekulacje polityczne. Dość przypomnieć, że Kaliski zginął na skutek wypadku samochodowego, a gwałtowna śmierć osoby zajmującej się takimi sprawami zawsze budzi wątpliwości, nawet u osób trzymających się z dala od teorii spiskowych.
@jacekjedlinski5843
@jacekjedlinski5843 3 жыл бұрын
To miała być bomba neutronowa. Tylko USA ją posiada chyba obecnie...
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 жыл бұрын
@@jacekjedlinski5843 ? bajdy wciskasz
@andrzej191259
@andrzej191259 2 жыл бұрын
gen. S Kaliski zginął w wypadku bo miał własne zdanie na niektóre tematy . To było zabronione wśród osób piastujących wyższe stanowiska. Niestety tym czym się zajmował mógł zaszkodzić państwu ALE nie polskiemu tylko temu co miało nas pod butem.
@redisbad123
@redisbad123 3 жыл бұрын
W moim mieście za czasów Gierka zbudowano dwa duże zakłady pracy, wcześniej był marazm.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@BlacharzOstatniejSzansy Liberały- aferały z KLD obrzydziły Polakom piękną ideę wolnego rynku ...
@redisbad123
@redisbad123 3 жыл бұрын
@@BlacharzOstatniejSzansy Jeden istnieje, a drugi stoi pusty i czeka na nowego właściciela.
@pawezielinski2781
@pawezielinski2781 2 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 Nie KLD tylko pis i kaczyński co dał nierobom i pijakom 500+ czyli narób dzieci pij i nie pracuj.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 2 жыл бұрын
@@pawezielinski2781 Urodziłem się w 1973 r. w sudeckiej wsi, więc pamiętam jak najpierw Balcerowicz z Sorosem puścili nas w skarpetkach (prof. Gwiazdowski stwierdził w 2008 r. w wywiadzie dla najsztubowego ''Przekroju'', że Balcerowicz stworzył w jedną noc ''bankokrację'' podwyższając oprocentowanie kredytów grubo o ponad 100 % i doktryna o przodującej roli klasy robotniczej została zamieniona na prymat rynków finansowych nad gospodarką) a potem dobił Polaków Kongres Liberalno- Demokratyczny. Korwin Mikke pisał, że przed rządami KLD (późniejsza UD, UW a potem PO) poparcie dla ''wolnego rynku'' w Polsce było naprawdę duże (kilkadziesiąt procent) a po rządach ''aferałów - liberałów'' zmalało do obecnego niskiego poziomu góra kilkunastu procent. Ten stan trwa już ćwierć wieku.
@pawezielinski2781
@pawezielinski2781 2 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 Nie. PO wygrywało w 2007 i 2011 ale w 2015 obiecało rozdawnictwo i klasa próżniaków, zapyziała wschodnia Polka, lenie i obszczymury rzuciły się do głosowania. Teraz macie pis rzuca wam ochłapy z pyska kaczyńskiego dobija prywatne firmy, bo dla niego każdy, który coś osiągnął to cwaniak.
@lukasz9673
@lukasz9673 3 жыл бұрын
Bardzo lubię ten kanał i cenie treści tu udostępniane. Uważam, że ma Pan świetnych gości. Ale do jasnej cholery, proszę przestać przerywać swoim rozmówcom i dać im swobodnie skończyć myśl. A jak już nie może się Pan powstrzymać od wtrącenia tego, czy owego- wtrącać się do rozmowy subtelnie również trzeba potrafić, a nie bezczelnie przekrzykiwać gościa. Taka uwaga ode mnie. Wszystkiego dobrego.
@tomaszdziedzic6285
@tomaszdziedzic6285 3 жыл бұрын
Niestety ci rozmowcy sa kompletnie niedoinformowani,juz takie bledy jak pomylka co do concernow.W warszawie byla zozlewana Cocacola nie Pepsi,ktorato rozlewano w Gdansku,Szczecinie,Poznaniu i Wroclawiu. Co do Malucha to nie mieli innej opcji nikt niechcial z Polska rozmawiac lub stawial warunki niedoprzyjecia.
@gohanpiano1671
@gohanpiano1671 2 жыл бұрын
Zgadzam się. Niestety to jest duża wada Pana Zaychowicza.
@marial2382
@marial2382 2 жыл бұрын
też to zauważyłam i jest to irytujące. Mam wrażenie, że każdy odcinek jest (mimo, iż ciekawy) to prowadzony z batem i zawsze pan Zychowicz gdzieś goni. Wprowadza u mnie frustrację, ponieważ siedzę sobie wygodnie i słucham w wolnym czasie a tutaj taka gonitwa i przerywanie myśli. Nie wiem, inni robią to jakoś inaczej i im wychodzi.
@jerryg52
@jerryg52 2 жыл бұрын
I do tego to ciągłe popijanie z kubka, W tego typu programach jest żenujące i rozprasza.
@krzychumily9970
@krzychumily9970 3 жыл бұрын
Gdyby nie gierek . Wola Polska by nie miała co sprzedawać. Polska została sprzedana w latach 90.co mamy dzisiaj coś polskiego? 🤣Gierek brał kredyty i budował, a teraz mamy takie długi a aaa co budują ????!
@andrzejzmarz3343
@andrzejzmarz3343 2 жыл бұрын
Dzięki Gierkowi powstał nowoczesny zakład gdzie miałem przyjemność pracować, Stomil Sanok ,też sprzedany .Polakom POzostal tylko dług POZDRAWLAJU WAS.
@janklich4789
@janklich4789 2 жыл бұрын
Tak Gierek budował ,dał prace ,dumę radość .W Jarosławiu wybudował Jarlan ,dał prace 4000 kobietom Żaden pajac typu Tusk,Sikorski ,Trzaskowski ,Gowin kiedyś tuman Jeruzelski z ubeckiem Kiszczakiem nie mieli pojęcia co dalej Po za tym ze oddali Polskę zbankrutowana Rockefellerowi
@czeslawborkowski9099
@czeslawborkowski9099 3 жыл бұрын
Jakie zakłady, kopalnie, stalownie, stocznie są obecnie w Polsce własnością Polski? Ile warszawskich nowych wieżowców jest własnością Polski? Czy armia Polska jest suwerenną armią polską , czy jest w całości podporządkowana globalnym interesom globalnego kapitału? To są pytania aktualne i nie ma nikt ochoty na nie odpowiadać. Historią to można dowolnie manipulować , aż do bólu uszu słuchaczy.
@tomaszkutrzuba4930
@tomaszkutrzuba4930 3 жыл бұрын
Google może pomóc w pierwszej części pytania. Co do armii, to jest tak samo suwerenna, jak rząd, bo to on nią zarządza, wskazuje cele, finansuje, stawia wymagania (albo nie stawia), więc to jest pytanie szersze: na ile jesteśmy samodzielni i jaki wpływ na nas mają sojusznicy, grupy interesów, korporacje, obce wywiady itp.
@mpop6555
@mpop6555 3 жыл бұрын
@Wiktor Suworow jeszcze tylko wyjaśnij jaki był kurs rubla transwerowego dla tych statków które gierek dla ruskich budował?
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@chillyshotorbitus5152 ''Nowa Normalność'' to zatomizowanie ludzi. Rozbicie więzi spolecznych. Samotność i zagubienie jednostki. Taki jest cel. Człowiek uzależniony od technologii i wirtualnych rozrywek.
@henryksosna4182
@henryksosna4182 Жыл бұрын
@@chillyshotorbitus5152 Z tym że od epoki Gierka upłynęło ponad 40 lat, dzisiaj maszyna kreci tunel pod metro za komuny kopali łopatami czasami dżwigiem, Chiny biedniejsze od Polski prze 13 lat dogonili Zachód po 15-tu latach wyprzedzili. a co z Polską gospodarka z 12 miejsca spadła na 40-te.
@henryksosna4182
@henryksosna4182 Жыл бұрын
Manipulanci komunistyczni nie dorównywali współczesnym - obecni dysponują znacznie większą kasą.
@tomasztomaszewski8748
@tomasztomaszewski8748 3 жыл бұрын
p. Zychowicz powinien dodac, ze najprawdopodobniej wychowywal sie w bloku wybudowanym za Gierka !! te zaklady, ktore zniszczono po 1989 r. byly wybudowane za Gierka. wedlug mnie zamrnowana epoka.
@pawepieniazek3867
@pawepieniazek3867 2 жыл бұрын
100% racji
@rzizmont89
@rzizmont89 3 жыл бұрын
Mówisz, że oglądają Cię głównie małolaty - jestem po 30-tce i świadomie interesuję się historią. Ale oglądam nie tylko Twoje materiały. H. bez C., Irytujący Historyk, History Hiking, Tank Hunter oraz wiele wiele innych kanałów. Tym bardziej jestem ciekawy Twojego contentu. Pozdrawiam.
@andrzej94576
@andrzej94576 3 жыл бұрын
Jakie zakłady PRYWATYZOWALI by, żeby nie Gierek? Co zbudowali przed wstąpieniem do Unii? Gospodarowanie postsolidarnościowe ocenia się samo.
@mackdonell7629
@mackdonell7629 3 жыл бұрын
Wielka płyta: bloki mieszkalne, szkoły, szpitale i wiele innych SŁUŻY POLAKOM DO DZISIAJ. Niech nikt nie wprowadza ludzi w błąd, że Gierek zadłużył Polaków. Dzisiaj nas zadłużają bo nie powstaje nic co może służy narodowi!
@jaceknaglo6268
@jaceknaglo6268 2 жыл бұрын
Dokładnie. Pozdrawiam 👍👏
@marekmolawka1542
@marekmolawka1542 2 жыл бұрын
Gościu p ok rdolisz bzdury Nowa Huta miasto powala bloki szkoły Gierek to był gość z jajami super facet
@mattek1985
@mattek1985 2 жыл бұрын
Dokładnie dodam do tego auta osobowe,ciężarowe,motocykle,motorowery,ciągniki rolnicze,maszyny rolnicze które też służa po dziś dzień a Ci bandyci z największym na czele Morawieckim a nie żadnym Kaczyńskim pionkiem tylko nas zadłużają już zrujnowali nam kraj i nasza przyszłość,co oni zrobili ? Nic skurwysyny bandyci.Spoczywaj w pokoju Panie Gierek,oby jeszcze kiedyś ktoś takie nam się trafił.
@marekmolawka1542
@marekmolawka1542 2 жыл бұрын
@@mattek1985 ze tego systemu Piwowskiego nie rozpierdol i najwyższą pora i jeszcze unieważnic Konkordat to wielkie Zło
@stefanzygadlo9612
@stefanzygadlo9612 Жыл бұрын
A teraz tylko niszczą wycinaja I bloki gdzie popadnie czyli miasto beton krakow
@witkocaster
@witkocaster 3 жыл бұрын
Trzeba przyznać, że za Gierka poprawił sę byt rolników, to zgodna opinia tych co na wsi wtedy żyli.
@arekjachimski7565
@arekjachimski7565 2 жыл бұрын
Prawda jest taka , że na rolników byly nałożone obowiązkowe kontyngenty płodów rolnych dla miasta. Nie wyrobił do paki. . Wcześniej dążono do kolektywizacji rolnictwa. Gierek to zmienił. I to jest to co rolnicze wspominają.
@barbararytel713
@barbararytel713 2 жыл бұрын
Dobry byt, nie tylko rolnikow.
@barbararytel713
@barbararytel713 2 жыл бұрын
P Arek Jachim, ktos Pana blednie poinformowal, To o czym pan wspomoina to dzialo sie wlatach powojennych. UB, KOLEKTYWIZACJA podzielone majatki ZIEMIAN, dla robotnika panszczyznianego, czyli dworaka. Chlopi wyruszyli z widlami, szpadlami, kosami, na PRELEGENTOW, ktorzy u soltysa, AGITOWALI. I natym sie skonczyla. Nie pamietam lub nie wiem,, ale nikt z mojej wsi po tym incydencie nie byl aresztowany. CHLOPI NIE ODDALI SWOJEJ OJCOWIZNY. PGR-powstaly na ziemiach odzyskanych lub panszczznie, czyli po szlachcie ziemskiej. Po 53 r, po smierci STALINA to juz zupelnie inny swiat. Tzw OCIEPLENIE. Trudno bylo o materialy, dlatego ze po wojnie przemysl odbudowywal sie. A Gierek przyspieszyl rozwoj. Ze za pozyczki? No coz OBECNIE jestesmy b. zadluzeni, ale wlasnego przemyslu nie mamy. FB przepraszam, ale tak widzialam i TĘ prawde przekazuje. Nikogo nie chce obrazic. 💕
@barbararytel713
@barbararytel713 2 жыл бұрын
Za Gierka nie wsadzali za kontygenty. Ze zbiorow, po zbiorach, rolnik placil podatek. Jesli nie bylo urodzaju, to dawano ulgi lub czesc umarzano. A produkcja zwierza, ZYWILA miasta. Nie uchowales trzody, to zaplaciles forsa, ze sprzedazy zoza. Obecnie Tez placimy kilka podatkow.
@atajzur2980
@atajzur2980 Жыл бұрын
moja babcia i dziadek są ze wsi i gierka uwielbiają ba jak pytam ich jaki w ciągu ich całego życia (w prl i IIIrp) był najlepszy polityk w polsce to odpowiadają mi że gierek
@Adamus1410
@Adamus1410 3 жыл бұрын
Wyobraźmy sobie, że dziś stopy procentowe rosną do poziomów z przełomu lat 70-tych i 80-tych - gdzie jest rząd PiS, oczywiście nie chodzi oto, żeby rozgrzeszać PRL, nie widzieć jego systemowych problemów, ale warto widzieć ówczesną Polskę na skali ówczesnego świata, pytanie zasadnicze, czy bez epoki Gierka Polska nie byłaby krajem jeszcze biedniejszym, jeszcze bardziej zapóźnionym cywilizacyjnie, a kryzysu lat 80-tych i tak nie dało się uniknąć. Dziś nie widzę sensu kopać Gierka, rysować jedynie czarnego obrazu PRL-u, do elit III RP i polityków na poziomie Tuska i Kaczyńskiego - pamiętajmy, że Gierek pracował od 15 roku życia jako górnik w Belgii i Francji.
@wirex2717
@wirex2717 3 жыл бұрын
Kryzys lat 80-tych to już nie Gierek ale Jaruzelski i stan wojenny. Sankcje dla Polski całego zachodu. Brak wymiany dewizowej, brak wymiany towarowej z zachodem. Kryzys lat 80-tych był poprzedzony rokiem strajków Solidarności. Zapytam, jaka gospodarka wytrzyma rok nieustannych strajków? Gdyby dziś Polacy przez pół roku zaczęli strajkować to gdzie by była nasza gospodarka? Zresztą dziś bez strajków prawie nie mamy rozwiniętej gospodarki. Wszystko to korporacje i duże firmy Lidle, Auchany, Netto, Biedronki,Castoramy transferujące zyski zagranicę.
@Adamus1410
@Adamus1410 3 жыл бұрын
@@wirex2717 Ogólnie w polskiej historiografii idealizujemy Solidarność, natomiast jak się popatrzy na te ówczesne postulaty na trzeźwo, do stanu gospodarki, poziomu rozwoju PRL-u, to można uznać, że na tym tle Samoobrona w III RP to były baranki. Kryzys końca lat 70-tych jest nierozerwalnie związany z powstaniem Solidarności, a na końcu stanem wojennym i kolejnym zakrętem PRL-u. Polityka Gierka się obiektywnie nie udała, choć jak pisałem bez niego raczej obecna Polska byłaby biedniejsza, jeszcze bardziej zapóźniona cywilizacyjnie, społecznie, mentalnie, ba po części ówczesne zmiany podkopały PRL, natomiast na porażkę składają się zarówno ograniczenia systemu, który i tak za Gierka stał się bardziej elastyczny, jak i obiektywne czynniki, czy miejsce Polski na mapie procesów. PRL był zależny od RPWG i zachodniego kapitału, model III RP jest także zależny, choć nie da się oddzielić obecnej polskiej gospodarki od zachodnich korporacji, ten model ma swoje plusy i minusy, na obecnym etapie, brak polityka, który miałby bardziej dojrzałą wizję polskiego rozwoju, jak ma wyglądać ten polski kapitalizm. W obecnym modelu jest mocno wątpliwe, czy Polska dojdzie do grona państw pierwszego świata, dołączy do bogatych krajów Europy Zachodniej. Co do podatków - Biedronka płaci względnie uczciwie podatek CIT jako jedna z nielicznych korporacji.
@mpop6555
@mpop6555 3 жыл бұрын
@@Adamus1410 to mówisz że solidarność nie powinna rządać od Gierka zakończenia wywożenia żywności do Rosji?
@Adamus1410
@Adamus1410 3 жыл бұрын
@@mpop6555 A gdzie coś takiego napisałem? Siłą rzeczy PRL był państwem zależnym, a wymiana w ramach RWPG w wielu obszarach była niekorzystna dla Polski i krytyczne oceny znajdziemy nawet w stenogramach Biura Politycznego, czy posiedzeń rządu - taką sprawą był choć eksport statków do ZSRR rozliczany w rublach, w których była cała masa urządzeń, komponentów kupowanych na Zachodzie za dewizy. Natomiast proszę sobie przeczytać choćby 21 postulatów - przecież tego nie zrealizowano nawet w Norwegii, jeśli chodzi o wiek emerytalny - to skrajna socjalna demagogia, realnie Solidarność w wymiarze gospodarczym jedynie pogłębiła kryzys, politycznie to owszem było przebudzenie - natomiast niekoniecznie takie o jakie by nam chodziło, a te bardziej racjonalne, liberalne gospodarczo koncepcje pod koniec lat 80-tych i rozmów okrągłego stołu wyszły ze strony ludzi PZPR, środowisk reformatorskich, a nie ruchu związkowego i opozycji. Proces transformacji gospodarczej rozpoczęły rządy PRL-u Messnera i Rakowskiego.
@mpop6555
@mpop6555 3 жыл бұрын
@@Adamus1410 to jeszcze tylko przypomnij kto rozkazał wydawać 25% PKB na ruski złom wojskowy który doprowadził w 1990 do 92% długu do PKB
@Kamil1165
@Kamil1165 3 жыл бұрын
Więc Gierek brał pożyczki na zachodzie i budował fabryki i pakował w gospodarkę? A dziś bierzemy dużo większe pożyczki i robimy na przyklad nie odbyte wybory za 40mln? No i dużo dużo jeszcze bardziej rozpaczliwych rzeczy mozna by wymieniać godzinami jak są rozkradane i marnotrawione pieniądze. Więcej nie wiem czy dobrze rozumiem Gierek inwestował lepiej gorzej ale miało się zwrócić i miało coś z tego być, a dziś pieniądze się marnotrawi bez sensu?
@grzegorzch2817
@grzegorzch2817 3 жыл бұрын
W mojej opini tu nie chodzi o to że Gierek był taki skuteczny tylko w porównaniu z rzadami w Polsce od lat 30 był chyba skuteczniejszy biorac pod uwage tamtem a dzisiejszy czas. Po upadku Prl Polsce zostało wiele fabryk i ogólnie własnosci, było co "prywatyzować" Gdyby cos podobnego dzis sie stało co by Polsce zostało ?
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
''Drabinka Korwin Mikkego'' : Gomułka był bardziej wolnościowy od Bieruta, Gierek od Gomułki a Rakowski z Wilczkiem od Gierka.
@grzegorzch2817
@grzegorzch2817 3 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 Ja nie mówiłem o wolności tylko skuteczności. Dług z czasów komuny spłacilismy ,ten ostatnich 30 lat bedziemy spłacac okolo 120 lat i tyle.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@grzegorzch2817 Zdumiewa mnie Pan... Przecież ''skuteczność'' ludzkich działań zwiększa się wraz ze zwiększaniem zakresu wolności - nie tylko wolności stricte gospodarczej. Dlatego USA w połowie XIX w. nie mogły sobie pozwolić na tolerowanie w połowie kraju ustroju pamiętającego jeszcze czasy starożytne i bardziej nawet wstecznego od feudalizmu. Nie chodziło Lincolnowi i włodarzom USA o ''ideały'' lecz o ''skuteczność'' właśnie. Dość rzec że zwolennikiem niewolnictwa był dowódca wojsk Północy gen. Grant a przeciwnikiem niewolnictwa był gen. Lee. Wyczytałem to ok. 40 lat temu w ''Lamusie ciekawostek'' Kozłowskiego z ilustracjami Szymona Kobylińskiego ;) Fajna książeczka.
@januszbrongiel8004
@januszbrongiel8004 2 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223... wolność, to własność... tylko tyle i aż tyle ( liczy się to kto posiada kontrolę nad kapitałem, surowcami i środkami produkcji) ... ... a reszta to bełkot religijno-ideologiczno-publicystyczny... Łączę wyrazy szacunku ✌️
@walsjell
@walsjell 2 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 a kogo to interesuej co tam ameryka robi.. co jeog generalkowie mowia.. ameryka to ramie zbrojne angli! cala biala bogata szlachecka elita gadajaca o wo,nosci to masoni i powiazani rodzinnie z krolowa angielska.. ich rodziny maja dluga historie slzuenia koronie! to pzrepoczwarzone nic inneog jak kompania wschodnio indyjska! czyli cos jak naziole w niemczech sluzacy dla interesu niemiec ale winy niemiec w ich dzialaniu nie ma boto ni niemcy tylko naziole..mozesz sobie pikenie ulkaldac wspaniale zlorzone zdania itd zlotousty erudyty . polska wylazila z gowna po zwrwonej zarazie na kolanach! godpodarczo mentalnie i politycznie! do dzis nie mamy wytworzonej jakiejkowiek warstwy intelektualnej ciagnacej ten narod! bo albo masowe emigracje albo system nie spomaga i towrzy tylko kasjerow albo montownikow w fanbrycjach oncego kapitalu! zreszta to spadek po szlacheckiej poslce zerujacej na parobkach! szlachty niema elit brak ale reszta narodu parobkow poozstala i mentalnsoc ciezkiej parcy i zgietego karku pozostala..
@michalm.859
@michalm.859 3 жыл бұрын
Sprawa "bomby atomowej" jest ciekawa i niestety gość nie ma o niej pojęcia. Chodzi o badania profesora/generała Kalińskiego nad fuzją termojądrową. Gierek te badania popierał. Umiejąc w fuzję można robić bomby termojądrowe (przeciwieństwo klasycznej "bomby atomowej", polegającej na rozszczepianiu). Tę technologię świat zna. Lub energetykę fuzyjną, której do tej pory nikt nie opanował.
@jerzymeder216
@jerzymeder216 3 жыл бұрын
No i sprawa dziwnego wypadku i smierci Kaliskiego wybitnego uczonego.
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 3 жыл бұрын
Jak dotąd nie da się dokonać reakcji fuzji atomowej bez udziału klasycznych ładunków jądrowych (temperatura!) Jeśli więc Gierek chciał mieć broń termojądrową, musiaĺby najpier skonstruować zwykłą bombę atomową. A może Gierkowscy uczeni pracowali nad problemem tzw. zimnej fuzji? Problem bardzo ciekawy, lecz niestety jak dotąd nierozwiązany.
@michalm.859
@michalm.859 3 жыл бұрын
@@jacekbialy6105 No niby da się zrobić kontrolowaną fuzję bez atomówek - urządzenie do tego nazywa się tokamak. Problem w tym, że pochłania więcej energii niż produkuje. Kto to rozwiąże ten sporo wygra.
@grzegorzmaliszewski2408
@grzegorzmaliszewski2408 2 жыл бұрын
Temat jest rzeczywiście ciekawy. Idealny dla Pana Piotra. Poprawne dane profesora to Sylwester Kalicki. Generalnie w latach siedemdziesiątych stworzył zespól młodych naukowców na WAT zajmujących się teorią plazmy. Prowadzili bardzo udane badania do momentu gdy o sprawie dowiedzieli się Rosjanie. Z opowieści męża mojej kuzynki (który był właśnie w tym zespole), któregoś dnia do laboratorium wpadła ekipa zza wschodniej granicy. Laboratorium zostało zdemontowane i nigdy nie wrócono do badań. Tyle pamiętam z opowieści szwagra. Ludzie z tamtego zespołu nadal żyją. Może Panie Piotrze warto pociągnąć ten bardzo ciekawy wątek. Nie oglądałem ale wydaje mi się, że tym tematem zajmuje się również nakręcony ostatnio serial Pajęczyna.
@stabil4
@stabil4 2 жыл бұрын
@@grzegorzmaliszewski2408 gen. prof. Sylwester Kaliski - na yt można znaleźć archiwalne wywiady o postępie prac prof.
@wadysawbiskup9978
@wadysawbiskup9978 2 жыл бұрын
Nostalgia wynikała z możliwości pokazania Polakom innego życia. Polacy wyszli z siermieżnego ubrania ,przerabianych ubrania, lepszego dostępu do żywności nadziei na lepsze życie.
@andrzejzmarz3343
@andrzejzmarz3343 2 жыл бұрын
10 lat Gierka były dla Polski lepsze niż 10 lat Kwaśniewskiego cz 5 lat Komorowskiego o Jaruzelskim nie wspomnę bo kompletnie nie znał się na gospodarce. DZIĘKI Gierkowi jeździłem maluchem 20 lat bo miał włoski silnik i pod górę wyprzedzał sąsiada Mercedesa.Komplet mebli kupione za Gierka mam do dzisiaj ,wyk w Kolbuszowej.Zaklad za PO został sprzedany Niemcom.Pozdr .P.Piotrze
@iowa406
@iowa406 2 жыл бұрын
Nawis inflacyjny za Gierka zbijano na wszelkie sposoby. Po za przedpłatami na auta były jeszcze: - książeczki mieszkaniowe - bony dolarowe - monety okolicznościowe obiegowe, ze słynnymi 200zł srebrnymi na czele - zachodnie towary na półkach normalnych sklepów... Po za gierkówką szerokie trasy to jeszcze : berlinka na niektórych odcinkach, oraz część obecnej A4 od Wrocławia do chyba granicy.
@czarliczan4642
@czarliczan4642 3 жыл бұрын
Obecnie nawet roweru, telewizora, cegły, telefonu itd nie wytwarzamy. Świnie z Niemiec i dani ( 8 mln ton) sprowadzamy. Jesteśmy jedynie rynkiem zbytu i tanią siłą roboczą, krajem przybocznym według Berlina.
@velementtomasz5728
@velementtomasz5728 3 жыл бұрын
No cóż w miarę upływu czasu o Gierku będą się wypowiadać tylko ludzie, których za jego rządów może nawet w planach nie było.
@dawidslusarek4292
@dawidslusarek4292 2 жыл бұрын
I co, zmienia to coś w merytoryce wypowiedzi?
@Leszek81
@Leszek81 2 жыл бұрын
W punkt!👏
@Leszek81
@Leszek81 2 жыл бұрын
@@dawidslusarek4292 zmienia bo pierdolą od rzeczy.
@ireneuszkos5041
@ireneuszkos5041 2 жыл бұрын
To prawda piliśmy Pepsi z Wyborowa.Mam to do tej pory.Ale też piliśmy wina,oprócz jabola piliśmy tokaje cotnari i bułgarskie ciocosany,wszystko pycha
@alicjabednarska6590
@alicjabednarska6590 2 жыл бұрын
A ruskie szampanki to nie?
@alicjabednarska6590
@alicjabednarska6590 2 жыл бұрын
No i ruskie Martini, biale😂
@justynadyga6378
@justynadyga6378 2 жыл бұрын
Dziękuję
@zbigniewm.7052
@zbigniewm.7052 2 жыл бұрын
Za Gierka zacząłem pracować. Było nieźle.
@jansupronowicz1300
@jansupronowicz1300 2 жыл бұрын
Ja też. 2500 zł (tych starych) na miesiąc po studiach uniwersyteckich a masło w sklepiku koło miejsca pracy raz na tydzień przez godzinę.
@ireneuszkos5041
@ireneuszkos5041 2 жыл бұрын
Mój pierwszy maluch KIB 1943,mialem20 Lat i rodzice dostali go na talon ,a ja miałem prawo jazdy.Jezdzilem z kumplami na dowód osobisty na Węgry,Czechosłowację it'd.Mialem gramofon Daniel,magnetofon Koncert i wzmacniacz Pa 107. Kwadro.Skarzysko za Gierka to jeden plac budowy, szczególnie dla ludzi.W technikum ,każdy z nas po szkole gdzieś pracował,a w wakacje pracowaliśmy na budowie,Całkowicie bez przymusu.Mlodziez nie płaciła podatku,pamiętam,jak we czterech rozladowalismy wagon z węglem ,a rano przed 8 mieliśmy kasę w PKS.Wez się za robotę p,Gajdxinski
@dejker
@dejker 3 жыл бұрын
Jestem wrogiem PRL, ale poziom w rozmowie argumentacji dość słaby. Wszystko pod z góry założoną tezę. A sektor energetyczny? A port północny? A rafinerie? A przemysł elektroniczny?
@arturmichalak3236
@arturmichalak3236 2 жыл бұрын
Wrogiem powiadasz. A kiedy się wychowałeś?
@aleksandrakasperek5425
@aleksandrakasperek5425 2 жыл бұрын
Dziekuje. Program mi sia podobal.
@PawelzLublina
@PawelzLublina 2 жыл бұрын
Druga największa odlewnia na świecie to ..... ???? 🏭 Odlewnia URSUS Lublin 👉 Poszukajcie sobie na KZbin 🎥 szkoda , że nie wspomina Pan o rozkradaniu przez dyrekcje tych zakładów 🤑 to też było powodem upadku firm Pozdrawiam 🤩
@HerrAndzejes
@HerrAndzejes 3 жыл бұрын
W kontekście filmu to sprawa jest oczywista, będzie koloryzowanie komunisty. Jednak uczciwie trzeba oddać, że gospodarczo Gierek zostawił po sobie zakłady przemysłu ciężkiego, które stanowią kapitał do dnia dzisiejszego. Dla porównania z dotacji UE budujemy siłownie pod chmurką i ścieżki rowerowe.
@marial2382
@marial2382 2 жыл бұрын
nie jest to prawda. A co z ogromną przebudową infrastruktury w Polsce? O wymianie technologii w miejskich zakładach chociażby wodnych? Reanimacja przestrzeni miejskiej, że te miasta w końcu nie straszą i są atrakcyjniejsze turystycznie? Różne projekty edukacyjne, łączące też ochronę naturalnych bogactw Polski?
@HerrAndzejes
@HerrAndzejes 2 жыл бұрын
@@marial2382 sami jesteśmy w stanie finansować projekty i pożyczać kasę na lepszych warunkach niż UE. Udział środków UE jest marginalny.
@artura3553
@artura3553 2 жыл бұрын
@@HerrAndzejes gdzie ten udział środków UE jest marginalny? Co patrzę na tablice to właśnie udział funduszy polskich jest marginalny. Czyli dokładnie odwrotnie
@buK_aJ
@buK_aJ 2 жыл бұрын
@@marial2382 'Reanimacja przestrzeni miejskiej, że te miasta w końcu nie straszą i są atrakcyjniejsze turystycznie?' - chyba jak ktoś jest fanem wielofazowego kompozytu z cementu, potocznie zwanego betonem ;)
@TVzaluski
@TVzaluski 2 жыл бұрын
@@HerrAndzejes hahahahaha
@pasjonatpl
@pasjonatpl 3 жыл бұрын
Niestety, ale bardzo stronniczy wywiad. Tak jak bardzo cenię Pana Zychowicza za jego analizy na temat Polski II-giej Wojny Światowej, to tutaj wychodzi jego światopogląd i niezbyt trzeźwo ocenia sytuację. To oczywiste, że Gierek musiał być zaufanym człowiekiem Moskwy, bo inaczej nie zostałby I-szym Sekretarzem. Tak samo mógł chcieć większej autonomii Polski, ale całkowita niezależność od ZSRR była niemożliwa. Także krytyka Gierka z tego powodu jest przesadzona. O ile Pan Zychowicz, być może dzięki Dr Bartosiakowi, potrafi bardzo rzeczowo podejść do kwestii Polski w czasie wojny, czyli co się dało, a czego nie dało się zrobić, to tutaj mu to nie wychodzi. Czy można było całkowicie uniezależnić się od ZSRR w tamtym okresie? Bardzo w to wątpię. ZSRR był wtedy za silny. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych padł na łopatki. Nie wspomnieliście też o udanych inwestycjach z tej epoki, więc zabrakło obiektywizmu. Zadłużenie jest faktem. Było olbrzymie, ale mogło być spłacone dużo wcześniej, gdyby nie katastrofalne błędy popełnione w czasie transformacji ustrojowej. Polecam "Patologię Transformacji" Witolda Kieżuna. W skrócie polscy politycy byli tak zapatrzeni w zachód, że bezkrytycznie słuchali zachodnich doradców pracujących dla zagranicznych korporacji. Każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie, jak działa kapitalizm, wie, jak coś takiego się kończy. Byli polscy ekonomiści, którzy przed tym ostrzegali, proponowali inne rozwiązania, ale nikt ich nie słuchał. Sam Kieżun pisał o konkretnych projektach, których był współautorem, ale wszystkie zostały zignorowane.
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 2 жыл бұрын
Jedynie jego garnitury oraz krawaty w mej pamieci utkwily . Pewex byl ciagle druga twarza Gierkowszczyzny . Berliet , Ferguson , system telewizji Secam .itd. POnial Genosse ?
@adambadam4870
@adambadam4870 2 жыл бұрын
Masz rację co do tego jak zachodni spekulanci jak sępy rozkradli Polskę przy aprobacie przekupionej opozycji i młodego pokolenia partyjnych aparatczyków. Nie zmienia to faktu że kupowanie licencji na niepotrzebne, przestarzałe technologie, zadłużanie bez opamiętania było idiotyzmem. Wiadomo że Zychowicz jest stronniczy, wystarczy popatrzeć na selekcję książek za jego plecami w tym pełny wybór dzieł konfabulanta Suworowa.
@pasjonatpl
@pasjonatpl 2 жыл бұрын
@@adambadam4870 W momencie ich kupowania nie były przestarzałe, ale, jak to w socjalizmie, zanim je wdrożono i rozpoczęto produkcję, to już były przestarzałe. Z kredytami było trochę jak z rabunkową prywatyzacją po upadku komuny. Bardzo chętnie przyznawano kredyty, a Gierek dał się nabrać na sztuczne uśmiechy i dobrą wolę zachodu i chętnie je zaciągał. Zresztą na początku, póki nie zmieniła się światowa koniunktura, to w miarę to szło. No i odwieczny problem komuny. Brak modernizacji. To, co zaczęto produkować za Gierka, często produkowano aż do upadku systemu. W ten sposób z lekko zapóźnionego kraju wobec zachodu, jakim Polska była w czasie jego rządów, a przynajmniej na początku, stała się skansenem, gdzie można sobie było przyjechać i popatrzeć na technologie z lat siedemdziesiątych.
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 2 жыл бұрын
@@adambadam4870 Na tym system krawacianych warszawskich sloiku POlega . Przy zakupie owczesnych licencyjnych technologi w prywatne kieszenie towarzyszy plynely lapowki . Nie byly one milionowe , ale starczaly tysiace dolcow , by w cieniu Pewexu w miliony zlotowek rosnac . Przepasc ekonomiczna Maliniaka do pracownikow aparatu owczesnej wladzy byla kosmosem lat swietlnych .
@krzysztofs429
@krzysztofs429 2 жыл бұрын
@@pasjonatpl bardzo trafny komentarz odnośnie braku modernizacji. Przytoczony w filmie Maluch był we Włoszech produkowany chyba do 1982 r a w Polsce do 2000. Duży fiat produkowany w Polsce od 1968 do....1991. To najlepszy dowód ile lat nas dzieliło od Zachodu
@vacpass3597
@vacpass3597 3 жыл бұрын
Gierek pożyczył 25 miliardów dolarów i budował 100 tysięcy mieszkań rocznie. Wyznawcy Balcerowicza pożyczyli 350 miliardów dolarów, autostrady i broń to 30 miliardów a reszta pieniedzy znikła.
@wampx3419
@wampx3419 3 жыл бұрын
W dekadzie Edwarda Gierka powstawało średnio 260 000 mieszkań rocznie. Powojenny wyż demograficzny, szturmujący miasta, miał gdzie mieszkać i pracować. Pomimo ciągłych niedoborów lokali. Szkoły, szpitale, całe osiedla, elektrociepłownie, linie przesyłowe. Program pana Zychowicza mocno tendencyjny. Jakoś nie słyszę tu o rublu transferowym, wydatkach na zbrojenia, kilku latach nieurodzaju i na koniec, tzw. zimie stulecia. Jednak Polska była sowieckim protektoratem, a spora część licencji zagranicznych okazała się trafionymi inwestycjami. Jak np.: licencja na kineskopy do telewizorów kolorowych.
@monikabrzozowska2307
@monikabrzozowska2307 3 жыл бұрын
Poczytałam Twoje komentarze i stwierdzam, że albo jesteś młodym durniem, który nic nie rozumie, albo zadaniowanym trollem że stajni Balcerowicza. Jeśli chcesz zrozumieć w jakich warunkach działał Gierek, to zobacz co się działo dookoła Polski w 70 latach
@wampx3419
@wampx3419 3 жыл бұрын
@Niebo Z naciskiem na WSZYSTKIE. WSZYSTKIE, co do jednego. Natomiast prywatne jest ZAWSZE lepsze od państwowego, z naciskiem na ZAWSZE i WSZĘDZIE. :))) Np.: polityka mieszkaniowa III RP była i jest znacznie lepsza niż polityka Gierka, dlatego w latach 90 i potem, budowano trzy razy mniej mieszkań niż w latach 70, a ludzie spłacali je przez 30 lat. PRL nie była suwerennym państwem, ani ZSRR, ani Zachodowi nie zależało na wzmacnianiu tzw. "Polski Ludowej".
@wampx3419
@wampx3419 3 жыл бұрын
@Niebo Technologii, przez ii. ;P Technologu. :D Akurat na eksporcie tych kineskopów do USA i na Zachód, Polska bardzo dobrze wychodziła.
@przemysawwowa6800
@przemysawwowa6800 2 жыл бұрын
@Niebo wróć KOMUNO bo CHŁOP kuno! TAKIE PGR-Y NIE MIAŁY PRAWA I PADNAC! WSZYSTKO CO ZBUDOWAŁ PIERWSZY SEKRETARZ KOMITETU CENTRALNEGO POLSKIEJ ZJEDNOCZONEJ PARTII ROBOTNICZEJ TO NIKT INNY NIE ZROBIŁ I NIE ZROBIŁ! BALCEROWICZ WAŁĘSA I CALA SOLIDARNOŚĆ CO DOPROWADZIŁA DO RUINY POLSKĘ POWINNA BYĆ POWIESZONA!
@dzejsipi165
@dzejsipi165 2 жыл бұрын
Pan Piotr z kotką niczym tajemniczy doktor z bajki o Inspektorze Gadżecie🤣🤩👍
@zosia1597
@zosia1597 3 жыл бұрын
Witam..Zeby nie Gierek to byscie mieszkali na wsi..I dzisiaj nikt by o nim nie mowil.Bardzo duzo zrobil dla Polski....
@andrzej7106
@andrzej7106 3 жыл бұрын
Trochę dużo tu słowa "prawdopodobnie" i zbyt mało wyjaśnień odnośnie upadku Gierka. Na temat bomby atomowej tylko przypuszczenia ? Z taką wiedzą nic nie wie o możliwości budowy bomby ?! Ale faktem jest że wybitna osoba zajmująca się jej konstruowaniem została zamordowana ! I te wyjątkowo brutalne podejście do obecnej władzy. Uważam że nie jest to obiektywna historia władzy Gierka
@Adamus1410
@Adamus1410 3 жыл бұрын
Żeby nie zapomnieć - czy poruszy pan temat polskiej bomby atomowej i generała Sylwestra Kaliskiego, jego śmierci w wypadku samochodowym, czy jakiś historyk badał tą sprawę i wiadomo coś więcej na ten temat?
@patrykkobylinski9251
@patrykkobylinski9251 3 жыл бұрын
Bomby termojądrowej. 😉 Ale bardzo zastanawiające są okoliczności wypadku, w którym doznał wielu obrażeń i po 6 tygodniach zmarł, a jego żona była sparaliżowana. Czytałem teorie, że maczały w tym palce służby ZSRR. I myślę, że może coś w tym być.
@qwertqeert6250
@qwertqeert6250 3 жыл бұрын
Z tą bombą atomową to taka historia śmieszna jak z usypaniem z kamieni wyspy nieopodal Antarktydy. towarzysze radzieccy popierali badania nad atomem bo wyniki zawsze trafiały na ich biurko. Sprawa superszpiega Zacharskiego wiele mówi o komuszych obyczajach.
@HISTORIAREALNA
@HISTORIAREALNA 3 жыл бұрын
Pytałem! 🙂
@Adamus1410
@Adamus1410 3 жыл бұрын
@@HISTORIAREALNA Trochę mało o samym wypadku Kaliskiego Janusz Rolicki w swojej książce o Gierku - daje aluzję, że wypadek bardzo dziwny, na pustej drodze, między wierszami działanie służb - nie wiem, czy któryś z historyków po czasie badał tu jakieś źródła, zajmował się sprawą? W książce jest, także opis rozmowy, czy raczej wyznania Gierka, który przeczytał w zachodniej prasie, że Izrael ma bombę atomową - w czym Polska gorsza jest od Izraela?
@Adamus1410
@Adamus1410 3 жыл бұрын
@@qwertqeert6250 ZSRR na pewno nie poparłby polskiego programu atomowego, nie bardzo by im się uśmiechał przywódca, któremu nie wystarcza radziecki parasol nuklearny. Temat jest moim zdaniem niezbadany, on zresztą pojawia się w serialu Pajęczyna - Player - TVN - trochę to funkcjonuje jako miejska legenda. Nie mniej ciekawe byłoby gdyby jakiś historyk zbadał tą sprawę, przejrzał źródła na ile to możliwe, okoliczności śmierci Kaliskiego. Kraje bloku wschodniego jednak w różnych sprawach wychylały czasem głowę spod linii ZSRR, takim skrajnym przypadkiem jest udział Węgier w Międzynarodowym Funduszu Walutowym za Kadara.
@marcinkabat7074
@marcinkabat7074 3 жыл бұрын
Ja też mam wielki żal do Gierka. Nie lał macherów z solidarności. Teraz nawet huty nie mamy. Malucha też nie mamy. Żadnego auta nie mamy i kreatora też. Idzie chłopaki lepiej na ryby.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@Niebo Ale ma swych fanów nawet na Zachodzie :) Pewnie dlatego, że protestancki Zachód chciał wrócić do surowych, prostych korzeni :) Np. protestanckie kościoły w Szwecji są dużo skromniejsze w formie niż polskie katolickie z tego samego okresu historycznego. Większy purytanizm w formie i treści :) I taka anegdota - pewien szwedzki milioner kupił sobie ciągnik ''Ursus'' (nie porównuję broń Boże jakości ''malucha'' do jakości ''Ursusa''), bo był tak prosty w konstrukcji i pozbawiony elektroniki, że był w stanie sam go naprawić ;))
@arektrip9727
@arektrip9727 2 жыл бұрын
Solidarność została stworzona przez czosnkową sbecje.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 2 жыл бұрын
@@arektrip9727 Na pewno opanowana przez nią. Wierchuszka.
@Markicjusz
@Markicjusz 3 жыл бұрын
Doskonala rozmowa. Pozdrawiam
@bazylbazylowicz1005
@bazylbazylowicz1005 3 жыл бұрын
Jako kibic piłkarski, pragnę zauważyć,ze to za czasów tow. E Gierka po raz pierwszy zawodowy kontrakt w pełnym tego słowa zanczeniu, podpisał polski piłkarz Robert Gadocha. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1975. Gadochą zainteresowanie przejawiło kilka znanych klubów min Bayern Monachium, wówczas najlepszy pilkarski klub świata. Gadocha jednak wylądował, a jak Że, w klubie francuskim (niestety dośyć przeciętnym) a zgodę na ten transfer osobiście wyraził E Gierek, stawiajać jednak warunek, że musi to być klub francuski
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
Przeciętny klub ? Mistrzostwo Francji zdobył pan Gadocha z FC Nantes w 1977 roku.
@msciwojmscisawski9679
@msciwojmscisawski9679 3 жыл бұрын
Coca Colę do dzisiaj przywozi się do Polski jako syrop... Tak było i jest i z Pepsi i z Colą... Na całym świecie, nie tylko w czasach Gierka. Panowie... Żenada.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
Profesor wiedzial o koncentracie :) Tylko pan redaktor się zagubił ....
@PanJapa12321
@PanJapa12321 3 жыл бұрын
Ciągniki Gierka dalej pracują na polskiej wsi. A długi względem obecnych to drobniaki.
@PanJapa12321
@PanJapa12321 3 жыл бұрын
Jeszcze dodam - jakiś ekonomista powinien opisać jak by wyglądała wieś Polska, gdyby nie właśnie ta dekada. Moi dziadkowie pobudowali wtedy parę budynków, w miejsce drewnianych. Były preferencje dla rolników. Na tym przeżyli lata 80te i moi rodzice mogli wejść normalnie w 90te. Dopiero teraz gospodarstwo pada pod ciosami 3RP (wymogi prawne + brak sieci sprzedaży, wieprzowina nie jest opłacalna od miesięcy). Co dalej Panie Zychowicz? Produkcja wieprzowiny najniższą od 70 lat, dużo importujemy mięsa, też mięsa marnej jakości.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@PanJapa12321 Gierek zniósł obowiązkowe dostawy na pocz. lat 70-tych. Mój śp Ojciec z tego skorzystał. Gospodarstwo (25 ha) kupił w 1970 roku.
@PanJapa12321
@PanJapa12321 3 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 Zychowicz lubi proste historie. Tych "młodych chłopaków" co to "serce pęka". Jak do niemieckiego guano dodać miodu, wychodzi miód.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@PanJapa12321 Zychowicz to germanofil. Przynajmniej tego nie ukrywa i jest szczery ;) Ale też cieszy mnie harda postawa Ukraińców pokazujących, że można toczyć dwie wojny jednocześnie :) I z Rosją w Donbasie i z Polakami blokując nam transport kolejowy. Dlaczego my posiadając 10 razy lepsze położenie niż kraina U nie możemy sobie pozwolić na hardość i wobec Berlina i wobec Moskwy ? Inna rzecz że wobec Wschodu jesteśmy głupio hardzi. Taką Białoruś straciliśmy na własne i Zachodu życzenie.
@PanJapa12321
@PanJapa12321 3 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 germanofil czy pragmatyk. Jak germanofil to niech się leczy.
@jerzykjerzyk7558
@jerzykjerzyk7558 3 жыл бұрын
Kilkaset milionów długu miał Gierek wypalił ekspert realny Zychowicz
@rafajabonski7655
@rafajabonski7655 3 жыл бұрын
Coca Cola tak samo była obecna w PRL. Weszła nawet wcześniej niż Pepsi. Tylko komuniści sprytnie podzielili kraj na część "Pepsi" i część "Coca Cola" żeby wykluczyć konkurencję. Dlatego jednym się Gierek kojarzy z Pepsi a innym z Coca Colą.
@tomasziwasyk9307
@tomasziwasyk9307 3 жыл бұрын
No właśnie tak było!
@robertwilczek8094
@robertwilczek8094 2 жыл бұрын
Pepsi było na północy, cola na południu. No i warto wspomnieć że w ZSRR od 1972 roku była dostępna Pepsi Cola.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 жыл бұрын
@@robertwilczek8094 We Wrocławiu było i jedno i drugie na półkach
@alicjabednarska6590
@alicjabednarska6590 2 жыл бұрын
Ja pilam tylko Pepsi, dalej lubie
@alicjabednarska6590
@alicjabednarska6590 2 жыл бұрын
@@ggnagognagoma2462 noooo, ja widywalam tylko Pepsi, ale to byl poczatek lat 80 tych, bo wczesniej to nie pamietam 🤣😂🤣
@miykolayventzl2356
@miykolayventzl2356 3 жыл бұрын
Długi Jarosława będziemy spłacać 1000 lat, z tą różnicą, że nic za nie nie nie zbudowali.
@krzychumily9970
@krzychumily9970 3 жыл бұрын
👏
@pasiekapszczoa6364
@pasiekapszczoa6364 3 жыл бұрын
Jak to nic? A pomniki Lecha Kaczyńskiego? A schody smoleńskie? A te wszystkie tablice pamiątkowe? To mało? To będzie służyło całemu społeczeństwu jeszcze przez wiele dziesięcioleci.... xD
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@Niebo Nawet państwa kapitalistyczne rozdają pieniądze podatników na infastrukturę. W tym sensie państwo ''buduje'', że zdarte z podatników pieniądze przeznacza na coś tam (np. na filharmonię). Jest inwestorem. A ustawiony przetarg wygrywa znajomy królika ;) To akurat kapitalizm po polsku ....
@andrzej191259
@andrzej191259 2 жыл бұрын
@@pasiekapszczoa6364 k..... sam wezmę się za rozbiórkę tylko skończy się ta szopka. Będzie czym połatać dziury w drogach.
@ViiCiiii
@ViiCiiii 3 жыл бұрын
Pamietam, za Gierka ludzie zaczeli coraz czesciej wyjezdzac na wycieczki zagraniczne, handlowac towarami z Turcji, Jugoslawi. Gierek poluzowal to wszystko, on napewno chcial polepszyc byt Polakow. Mielismy pecha, ze nalezelismy do niewlasciwego ukladu, a to nie dawalo zadnych szans na rozwoj i poprawe zycia.
@marianczajka1370
@marianczajka1370 3 жыл бұрын
Panie Piotrze, rozumiem, że Pan nie jest mocny w liczeniu, ale dla własnej wiarygodności proponuję aby skorzystał Pan z pomocy ekonomisty, który by tak z grubsza zliczył wartość inwestycji w Polsce w latach 70 w obecnych cenach pomimo, że dzisiaj z uwagi na postęp techniczny buduje się taniej i porównał z wartością 25 mld USD zadłużenia. Aby dzisiaj zbudować tylko 2 500 000 mieszkań o wartości 350.000 zł każde to trzeba wydać 875 mld zł tj 219 mld USD. Polacy za te mieszkania zapłacili tylko 10% wartości. Polacy byli winni dla Państwa Gierka 90% wartości tych mieszkań. Gierek zbudował nowoczesny przemysł, elektrownie, drogi, wiele budynków publicznych itp. Gdyby Pan napisał prawdę o tej epoce to może przeszedł by Pan do historii. Chyba, że Pan zajmuje się propagandą. Najbardziej przykro jest słuchać głupiego śmiechu ludzi, którzy nie mają wiedzy, a udają ekspertów i wydają opinię o porządnych ludziach. Jedyną winą Gierka było to, że był komunistą. Wszystko wskazuje na to, że komunizm może być przyszłością świata. Komunistyczne Chiny sobie nieźle radzą. A my w Polsce mamy też jedynowładztwo. Ja osobiście nieźle sobie radziłem w komunie i nieźle radzę sobie obecnie. Zwiedziłem cały świat i wiem, że PKB niewiele mówi o poziomie życia ludzi. Ludzie w epoce Gierka żyli inaczej niż obecnie. Cały świat był inny. W latach 70 nawet w USA nie było smartfonów, płaskich telewizorów, samochodów elektrycznych itp. Polska była nieco zapóźniona na co złożyły się rozbiory, 2 wojny światowe, okres międzywojenny, zniszczenia Warszawy z 1944 roku itp. Komuniści przez 25 lat zrobili bardzo dużo, ale nie mogli dogonić U S A. Nie mógł zrobić tego Gierek i nie dogoniliśmy USA przez 32 lata demokracji. Nasze zarobki są nadal 4 razy niższe, a biedni emeryci nie zapalają światła. Nie urodziło się też kilka milionów dzieci. Za Gierka młodych Polaków stać było na dzieci, obecnie nie stać. Państwo w okresie pandemii doprowadziło do niepotrzebnej śmierci kilk
@karolwozniak7039
@karolwozniak7039 3 жыл бұрын
Pan Piotr piepszy głupoty. To chłopiec jest. Równie dobrze może opowiadać o plamach na słońcu. Bez pojęcia. Najwięcej do powiedzenia miała w tym filmiku kotka. Ładna. Tylko głupiego właściciela ma. Tak.
@mpop6555
@mpop6555 3 жыл бұрын
Jeszcze przypomnij jak gierek spłacał reparacje wojenne Rosji za 17IX1939
@velRic
@velRic 3 жыл бұрын
kartki na cukier, poniedzialki bezmięsne, sciaganie wojska na budowanie atrap drog bo Gierek skladal wizytacje a nazajutrz rozbieranie tych atrap, jakie absurdy dzialy sie w porcie gdynskim i gdanskim za czasow Gierka to temat na kilka ksiazek Trudno znalezc w dziejach polski bardziej spektakularne marnotrastwo, a ktos sie tu fapuje, że za Gierka dostal mieszkanie.
@karolwozniak7039
@karolwozniak7039 3 жыл бұрын
@@velRic Stanowczo za dużo TVP info Kurskiego i rozgłośni ojca Muchomorka. Musisz się zapytać starszego brata, księdza proboszcza, jak było, na sankach pojeżdzić, na rowerze, przespać się z tematem, 3 noce lub 7, po głowie podrapać. Myślenie w ogóle ma przyszłość. Inaczej będziesz już zawsze nieuświadomiony i zdziwiony. Wszystko przed Tobą.
@msciwojmscisawski9679
@msciwojmscisawski9679 3 жыл бұрын
Z tą polską bombą atomową to skomplikowana sprawa. Ale faktem jest, że teoretyczne podstawy uzyskania takiej bomby (a nawet rakiety dalekiego zasięgu) były... Otóż profesor z WAT (Kaliski), uzyskał bardzo zadawalające efekty w badaniach nad kontrolowaną fuzją termojądrową wywołaną przy pomocy laserów polskiej produkcji. Nie wiem, czy Panowie wiecie, ale Polacy byli jednymi z nielicznych którzy produkowali doskonałej jakości syntetyczne kryształy, potrzebne min. w technologiach wykorzystujących laser (vide Blu Ray sprzedany Japończykom)... Ale nasi specjaliści kombinowali nawet dalej, chcieli przeskoczyć bombę atomową i stworzyć polską bombę wodorową... Dodatkowym smaczkiem jest prowadzony niemalże równocześnie polski projekt rakiet meteo... Które to rakiety były w stanie osiągać bliską orbitę naszej planety. Teraz dodajmy te czynniki... Polska jest w stanie skonstruować tanim kosztem ładunek "atomowy", zapakować go do własnej rakiety i wysłać na tyle wysoko, że może z kosmosu spaść na Moskwę... Profesor Kaliski ginie w wypadku samochodowym, projekt Meteor (polskie rakiety) jest zamknięty przez smutnych panów, część sprzętu jest wywieziona nie wiadomo gdzie... Panowie naprawdę blisko było i to podczas komuny... A czy nie można by teraz powtórzyć tego manewru ?
@wirex2717
@wirex2717 3 жыл бұрын
Dokładnie tak było. Zabrakło trochę szczęścia i czasu. Przy posiadaniu broni atomowej byśmy mogli pozwolić sobie na status państwa coś jak Finlandia. Na pewno byśmy nie mogli wyjść z UE i RWPG ale niezależność i suwerenność Polski byłaby większa. Teraz można by to powtórzyć ale nie przy tych politykach. Im zależy tylko na słupkach poparcia dla partii.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@wirex2717 Zależy im na otrzymaniu błogosławieństwa (mandat do sprawowania władzy w Polsce) od ich sponsorów z Berlina (Brukseli), Waszyngtonu i Jerozolimy. Dawniej z Moskwy ale instrukcje teraz idą z Zachodu. Np. w kwestiach sanitarnych.
@aleksandrakasperek5425
@aleksandrakasperek5425 2 жыл бұрын
Dziekuje.
@andreborowski4954
@andreborowski4954 3 жыл бұрын
Fiat Panda pokazal sie wlasciwie tuz po 126. Gdyby takie autko zostalo zakupione zamiast Malucha to rewolucja bylaby potezniejsza. Bo uzytecznosc Pandy to byla zupelnie inna pólka. Ale dodam, ze w czasie okrutnej zimy 1978 Maluch byla jedynym autem co mógl sie przedzierac przez najwieksze zaspy sniegu.
@marcinw5515
@marcinw5515 3 жыл бұрын
Nikt ci nie sprzeda licencji na najnowszy sprzęt, tak samo jest z czołgami Abrams. Teraz Amerykanie chętnie sprzedają te czołgi bo już pracują nad nowym.
@mpop6555
@mpop6555 3 жыл бұрын
@@marcinw5515 głupoty gadasz, fiat chciał na sprzedać licencję na fiata 127, ale był telefon z ruskiej ambasady że nie, była też licencja na fiata 125 ale był telefon i dostaliśmy fiata 1300 w karoserii 125, a w 1990 mieliśmy kupić uno, ale był telefon i dostaliśmy cinquecento
@JAdams-nj6np
@JAdams-nj6np 2 жыл бұрын
Nie Panda tylko Fiat 127 ale licencja była dużo droższa.
@dworekzielonyas9902
@dworekzielonyas9902 2 жыл бұрын
Wdzystkie te licencje byly z kredytow ktire mieli polacy splacac eksportem wyprodukowanych produktow tyle ze nikt nie gwarantował ze ten eksport bedzie a kredyty beda splacane wg stałych przelicznikow a nie tak jak kredyt na franku Jednym słowem byl to wal gospodarczy w który swiadomie polske wpychal nuerzad warszawski przechodzac w agenture antypolska
@krzysztofarndt207
@krzysztofarndt207 2 жыл бұрын
Maluch przez zaspy śniegu....chyba na holu za traktorem.
@sskuli
@sskuli 3 жыл бұрын
Całkiem dobra rozmowa. Poza „siemierżnym Gomułką” przyjemnie było posłuchać obiektywnego poglądu na dość niejednoznaczną postać Gierka. Co prawda wcześniej obejrzałem film i rzeczywiście, jak niektórzy komentujący wskazali - chciałbym posłuchać odniesień Pana Gajdzińskiego do tego obrazu. Pozdrawiam
@maReK.OczOplAs
@maReK.OczOplAs 3 жыл бұрын
Pozwolę sobie przekopiować swój tekst, który zamieściłem pod zapowiedzią tematu- tu jest jego właściwe miejsce. Jestem skrajnym antykomunistą ale ... Pałac Kultury, MDM czy Nowa Huta to piękne przykłady architektury. PKiN to najpiękniejszy budynek art deco na świecie i to w Polsce mamy! Natomiast co do okresu Gierka.To najrozsądniejszy okres epoki komunizmu. Gdybyśmy odstawili na bok kwestie ideologiczne a skupili się tylko na działaniach gospodarczych to widzimy rozkwit Polski. Gierek nie jest kojarzony z ideologią tylko z gospodarskim podejściem do spraw kraju i z konsekwentnie w WIELKIM tempie realizowaną wizją rozwoju gospodarczego kraju. W ciągu mniej niż dekady powstały ogromne zakłady przemysłowe, tysiące średnich i małych przedsiębiorstw tworzące - w oparciu o wyłącznie Polski potencjał - łańcuchy produkcji i dostaw w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. W każdym, nawet małym mieście, były liczne zakłady przemysłowe. Cała Polska rozwijała się równomiernie. Kwitła nauka, kultura i sport. Masy ludzi przenosiły się ze wsi do miast - miasta puchły - tak się rozrastały. Ówczesną Polskę budowali ludzie siłą oderwani od pługa /o dość ograniczonych kompetencjach/ a zarządzaniem i rozwojem kraju zajmowali się napędzani ideologią pragmatycy. Mimo to decyzje były rozsądne - w ramach istniejącego potencjału i w warunkach izolacji od handlu światowego. Na tle gwałtownego rozwoju narastały napięcia, które w końcu rozsadziły system ale system nie upadłby gwałtownie, jak to miało miejsce, gdyby nie czynniki zewnętrzne. System i erę Gierka wykończyło embargo wprowadzone na demoludy po inwazji CCCP na Afganistan. Gwoździe do trumny wbili Jaruzelski i Balcerowicz. To oni ostatecznie zniweczyli zdobycze lat 70tych. Gdyby nie Balcerowicz mielibyśmy gospodarkę conajmniej na poziomie Korei Południowej. Nie chcę maglować kwestii ideologicznych bo tu nie ma pola do dyskusji. Chyba tylko to, że ówczesna wierchuszka ideologiczna działała pod wpływem marksizmu a teraz z Brukseli naciera na Polskę tsunami maoizmu niosące - kolejną po Balcerowiczu - falę zniszczeń.
@WyimaginowanyRzuRzel
@WyimaginowanyRzuRzel 3 жыл бұрын
Ale bełkot.
@planumis
@planumis 3 жыл бұрын
Pomyliłeś odwagę z odważnikiem. Gdyby nie Balcerowicz to mieli byśmy Ukrainę (bez urazy dla Ukrainy). „Twoja Korea PŁD to poboczne życzenie i mrzonka. Czas się wybudzić z letargu.
@maReK.OczOplAs
@maReK.OczOplAs 3 жыл бұрын
@@planumis znalazłeś sobie guru srulu
@wojtekjakubowski8124
@wojtekjakubowski8124 2 жыл бұрын
Dzięki za materiał 👍
@pawenowodworski7996
@pawenowodworski7996 3 жыл бұрын
Gierek to był gospodarz, załatwił dolary i zainwestował w kraj, nic nie ukradł, zrobił więcej dla Polski niż ktokolwiek inny.
@AresPL100
@AresPL100 3 жыл бұрын
Wyjdź z matrixa, albo obejrzyj chociaż ten film.
@pawenowodworski7996
@pawenowodworski7996 3 жыл бұрын
@@AresPL100 matrix to jest obecnie, Polska w likwidacji a rząd to paśnik dla swoich, na kredyt oczywiście.
@AresPL100
@AresPL100 3 жыл бұрын
@@pawenowodworski7996 wypisz wymaluj jak za Gierka
@pawenowodworski7996
@pawenowodworski7996 3 жыл бұрын
@@AresPL100 To był najlepszy gospodarz w powojennej Polsce, jego osiągnięcia zmarnował idiota jaruzelski, nie rozwijał niczego dalej tylko zrobił stan wojenny bo jako wojskowy tylko to umiał.
@andrzejhajder6405
@andrzejhajder6405 2 жыл бұрын
I do tego był Polakiem. Ostatnim Polakiem , który rządził polską
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 3 жыл бұрын
Gierek zbudował gierkówkę, na odchodne zostawił 20 mld $$$ długu,a teraz ile mamy?
@inalorek8225
@inalorek8225 Жыл бұрын
A ile zastał dlugu po Gomulce? NapisGomulce I na co przep.. te pozyczki?
@robertws181
@robertws181 3 жыл бұрын
A teraz mamy złodziejstwo od 89',marnotrawstwo ,łapówkarstwo i przekręty wszelakie !
@vesemirbozy1593
@vesemirbozy1593 3 жыл бұрын
Ale i tak się żyje lepiej niż w gównianym Prlu
@lukibalboa
@lukibalboa 2 жыл бұрын
"Prywatyzacje" również
@halinabarwacz4485
@halinabarwacz4485 2 жыл бұрын
Gdybyś żył w PRLu to możesz porównać może nie było takich luksusów jak teraz ale była życzliwość między ludźmi i inne wesołe życie,każdy miał pracę i nie musiał się martwić co będzie jutro,nie jeżdzili na Majorkę na wczasy ale wszystkich było stać na dobry urlop tak że ludzie tęsknią za latami w PRLu bo Ja też.INNE ŻECIE BYŁO.
@vesemirbozy1593
@vesemirbozy1593 2 жыл бұрын
@@halinabarwacz4485 tak zyczliwsoc co drugi na siebie donosił na SB, alkohol to był chleb powszedni beznadzieja bieda i gówno to jest PRL , no i w PRL działo najwięcej seryjnych morderców w historii Polski taki Marchwicki czy Śląski wampir np
@vesemirbozy1593
@vesemirbozy1593 2 жыл бұрын
@@halinabarwacz4485 pracę która większości nic nie dawała, gdy ten prl był taki wspaniały i ludziom by się podobał to by nigdy nie upadł
@zelazny-44-45
@zelazny-44-45 2 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał
@drno3001
@drno3001 3 жыл бұрын
Zastępowanie pewnego mitu innym mitem nie jest szczytem obiektywizmu w historii.
@marcelbodo3064
@marcelbodo3064 2 жыл бұрын
Dla mnie Gierek zawsze będzie kojarzł się z cukierkami.... 🍬🍬🍬🍭🍭, pozdrawiam 🙂
@tatata2358
@tatata2358 3 жыл бұрын
Panowie nie przygotowali się dobrze do tematu. W PRLu pierwsza była Coca-Cola. Pepsi weszła minimalnie później. Wrażenie u niektórych pamiętających PRL, że była tylko Pepsi albo tylko Cola wynika z tego, że istniał podział terytorialny. Jak ktoś był koneserem obu napojów, to musiał się trochę najeździć.
@pawe4875
@pawe4875 3 жыл бұрын
Fajna koteczka 😊 pozdrawiam!
@bartekwisniewski5270
@bartekwisniewski5270 3 жыл бұрын
Super byłoby usłyszeć opinię Panów po obejrzeniu filmu Gierek
@adamdrzewiecki8643
@adamdrzewiecki8643 3 жыл бұрын
Do Bartek Wiśniewski. Ty tak na poważnie ze swoim wpisem, czy jesteś tak młody że wiedzę czerpiesz z yt bo słabe szkolnicywo nie wyrobiło w tobie nawyku czytania książek?.Slowo to puch na wietrze. Wolę osobiście czytać Zychowicza niż oglądać na yt bo tu formuła programu wymusza na im niepowaznosc. Pozdrawiam i zdrowia życzę
@bartekwisniewski5270
@bartekwisniewski5270 3 жыл бұрын
@@adamdrzewiecki8643 kto powiedział, że nie czytam ? Czytam i to bardzo dużo książek historycznych, ale z PRLu jeszcze nie miałem okazji
@adamdrzewiecki8643
@adamdrzewiecki8643 3 жыл бұрын
@@bartekwisniewski5270 Jeżeli jestes zainteresowany tym tematem to na początku zamieściłem tytuł ciekawej książki. Jeżeli pójdziesz tropem nazwisk autorów odkryjesz inne pozycje o podobnej tematyce. Bez obrazy ale słuchanie tych panów to strata czasu. Mają swoje lata i powinni pamiętać co zostało po Gomolce, a ile lat wyprzedawali to co zostało wybudowane po Gierku. Powodzenia w odkrywaniu prawdy bo tylko ona jest ciekawa. Pozdrawiam i zdrowia życzę
@roadster241
@roadster241 2 жыл бұрын
Chłopie, czyją opinię chciałbyś usłyszeć? Kolesi, którzy nie mają pojęcia o tamtych czasach. Zapytaj kogoś kto przeżył tamte lata. Reszta to może dzieciom bajki na dobranoc opowiadać.
@robglo1
@robglo1 3 жыл бұрын
Super rozmowa.
@jaromirpomianowski1723
@jaromirpomianowski1723 3 жыл бұрын
Nawet przez myśl mi nie przeszło by wychwalać tamte czasy. Jednak twierdzenie że pierwsze "maluchy" nie miały ogrzewania jest delikatnie mówiący niezbyt mądre.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
Ogrzewanie było tam zawsze problematyczne ... ;)
@jaromirpomianowski1723
@jaromirpomianowski1723 3 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 Oczywiście że ogrzewanie było tam problematyczne. Podobnie jak ilość miejsca i moc silnika i pare innych rzeczy. Nie zamierzam zachwycać się tym modelem. Jednak drażni mnie podawanie takich ewidentnie nieprawdziwych informacji. Jeśli autor mija się z prawdą w takich łatwych do zweryfikowania pierdołach to jak traktować poważnie inne informacje istotniejsze niż szczegół konstrukcyjny malucha.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@jaromirpomianowski1723 To najsłabszy film na HR jaki oglądałem. Dużo ciekawsze były komentarze na forum. Tak więc plus jakiś jest z tego nagrania ... ;)
@jarek9859
@jarek9859 3 жыл бұрын
Polecam książkę "Patologia transformacji" W. Kieżuna jest sporo o upadku podobno nierentownych inwestycji z czasów E. Gierka. Zresztą temat lat 90 sam w sobie jest ciekawy. Szkoda tylko że W. Kieżun nie może już być gościem historii realnej.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
''Kieżun: Polska Afryką Europy. Transformacja była klasyczną neokolonizacją. (...)''
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@thesonoflithium ''Transformację'' zrobili w dużej mierze esbecy. Kieżun znał temat ...
@jacktramiel1612
@jacktramiel1612 3 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 Bo nie było lustracji.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@jacktramiel1612 Fizycznie nie było możliwe aby doszło do lustracji w ''godzinie zero''. Potem było to realne ale raczej w Czechach niż w Polin ;)
@jacktramiel1612
@jacktramiel1612 3 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 Należało zrobić drugi trybunał w Norymberdze w 1989 roku. Tylko zmieniła się administracja w Białym Domu. No, i mamy! Skutki fatalnego zaniedbania.
@danielo7781
@danielo7781 3 жыл бұрын
Panie Piotrze, naprawdę lubię Pana programy, czytałem większość pańskich książek i o ile do tego "tutej" i "dzisiej" się już jakoś przyzwyczaiłem, to doprawdy nie rozumiem skąd u Pana, człowieka przecież bardzo oczytanego, to nieistniejące słowo "siemierżny". Już kolejny raz go Pan używa, więc wnioskuję, że nie jest to zwykłe przejęzyczenie.
@michal9263
@michal9263 3 жыл бұрын
Słownik języka polskiego podaje definicję słowa "siermiężny", więc jak może nie istnieć?
@gracew5895
@gracew5895 3 жыл бұрын
@@michal9263 Chodzi o "siemierżny", a nie "siermiężny".
@miroslawkurowski2016
@miroslawkurowski2016 3 жыл бұрын
Tu nie ma co obalać . Postawmy sobie pytanie : a kto byłby lepszy od Gierka w tamtych realiach ?
@JakemLingwista
@JakemLingwista 3 жыл бұрын
Każdy kto był przeciwny komunizmowi ;)
@piotralchemik9178
@piotralchemik9178 3 жыл бұрын
@@JakemLingwista No tylko nie było to realne wtedy.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 2 жыл бұрын
Gierek ale z Mirosławem Dzielskim jako swoim ''Wilczkiem'' ;) ''Ta publikacja musiała oczywiście wywołać skandal. Tym bardziej że dość powszechnie było wiadomo, kto się podszywa pod osobę Adolfa Romańskiego. Co prawda Mirosław Dzielski, bo to on stał za tekstem, nie był wtedy jeszcze liderem Towarzystwa Przemysłowego i ważnym politykiem kształtującej się prawicowej opozycji, ale w kręgach niezależnego Krakowa postacią identyfikowaną i czytelną. Filozofem, autorem słynnego eseju o religijności Sokratesa. Przyjacielem Szpotańskiego i zadeklarowanym antykomunistą. I to właśnie on pisze list zaadresowany do serialowego porucznika Borewicza, w którym „kupczy polską wolnością"! Tak to przynajmniej na pozór wyglądało. Dlaczego Borewicz? Bo zdaniem Dzielskiego symbolizował nową, pragmatyczną grupę właścicieli Polski Ludowej. Żadnej przaśności; Borewicz był wysportowany, elegancki, otaczał się pięknymi kobietami, na dodatek był skończenie cyniczny, co zapewne przesądziło o wyborze osoby milicjanta. Więc to jemu, nie starym, doświadczonym towarzyszom, Romański proponuje układ. Dość prosty w swojej istocie: wobec potęgującego się kryzysu, w przededniu przewidywanego wybuchu społecznego niezadowolenia, które może zmieść komunistów z powierzchni ziemi, oni sami w imię najlepiej rozumianego własnego interesu winni porzucić resztki ideologii i postawić na kapitalizm. Tylko to umożliwi im zachowanie autorytarnej władzy.... (..)''
@rafakorebski5400
@rafakorebski5400 2 жыл бұрын
Masz rację - to bardziej "marudzenie z komfortowej pozycji XXIw" niż "obalanie". Polska była zacofana i zabiedzona i ekipa Gierka na postawiła na rozwój infrastruktury, usług i przemysłu. To, że robiono to w ramach sojuszu z ZSRR nie ma znaczenia - na to nie miał wpływu nikt w Polsce. Poziom życia Polaków drastycznie się podniósł i to właśnie rozbudziło aspiracje do większej konsumpcji. Dowcipy o maluchu nic nie znaczą wobec faktu, że dla 90% Polaków to było I-sze auto jakie mieli, cywilizacyjny skok! I to na tych aspiracjach młodsi socjaliści zbudowali plan transformacji do IIIRP (zresztą tak samo robili ich koledzy w Rosji). Ciągłość i wspołnota myślenia jest zupełnie zrozumiała z perspektywy.
@rafakorebski5400
@rafakorebski5400 2 жыл бұрын
@@JakemLingwista > To jest strasznie demoralizujące (bo głupie) założenie, że możemy sobie wybrać system polityczny w jakim żyjemy. Wszyscy działamy tylko w ramach danego systemu i danego sojuszu.
@pawelworonko9
@pawelworonko9 2 жыл бұрын
Oceniajmy Gierka po tym co zrobił a nie po tym komu dawał ordery. Łatwo oceniać z dzisiejszej perspektywy.
@adampolak5274
@adampolak5274 3 жыл бұрын
Panie Zychowicz "nie czujemy się przygotowani". Bo trudno być przygotowanym przez kogoś kto nie wie że były w PRL i CocaCola i Pepsi, nie wie o gen. Kaliskim i o fuzji termojądrowej, nie rozumie zagadnień z Berlietem (skoro taki to nie wypał, to dlaczego produkowane Jelcze na tej bazie były aż do lat 90 włącznie?). Z wielkiego szacunku do Pana Zychowicza dotąd ...dziś moja opinia o panu spada bardzo nisko. Bo jako historyk powinien znać warsztat i sprawdzać lepiej, a nie opierać się na jednym autorze, i to chyba jednak wątpliwym jakościowo, który chyba jednak ma duże luki w wiedzy w temacie (takie mam wrażenie po tym wywiadzie). Słabo!
@tomaszadamowicz9786
@tomaszadamowicz9786 3 жыл бұрын
... Ha ha ha.... przecież ten chłopczyna.. Zychowicz.... To.. Resortowe.. Dziecko.... Co tu po takim się spodziewać...!!!!... "ha ha ha ha ha..... a, jeszcze ten jego... Koleżka... Bartosiuk.... to już dopiero... Agent... Pełną Gębą.!!!!
@gracew5895
@gracew5895 3 жыл бұрын
@Adam Polak, Popieram!
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@tomaszadamowicz9786 Jacek Bartosiak agentem Mossadu jak Jonny Daniels ? Really ?
@pasjonatpl
@pasjonatpl 3 жыл бұрын
Zychowicz jest katolickim konserwatystą, co sam kilka razy przyznał i mimo że próbuje być obiektywny, to jednak jest stronniczy, np. wybielał Franco i jego reżim. Także Gierka będzie demonizował.
@rudolfolma2783
@rudolfolma2783 3 жыл бұрын
@@pasjonatpl Polecam książkę pt.: " Czarna księga komunizmu " OLMA von Sankt Gallen
@wojciechmadej5717
@wojciechmadej5717 3 жыл бұрын
Zychowicz,nie umniejszając mu wiedzy, nie opiera się na ówczesnych realiach historycznych, opisuje tylko swoją ,,prawdę objawioną,,
@mw105
@mw105 3 жыл бұрын
Mocno po łebkach, za to emocjonalnie, jak to u PZ🤪. Parę dni temu pojawiła się dyskusja m.in. na temat filmu w IPN (dostępna na YT, red. Dudkiewicz) i tam rzeczywiście jest dokładniej, a nie mniej ciekawie.
@mtbofff4300
@mtbofff4300 2 жыл бұрын
@@wasylbeznogi1746 Wiesz paradoksalnie to dosyć istotna informacja pokazująca stan Polskiego społeczeństwa w kwestiach ekonomicznych, to powiem ci jeszcze ciekawiej w Polsce po wojnie wiele gospodarstw nie posiadało energii elektrycznej już nie wspominam o wodociągach czy podstawowej infrastruktury typu drogi. Niestety Pan profesor patrzy na ten okres bardzo płytko i tylko przez pryzmat długów.
@mariuniu100
@mariuniu100 3 жыл бұрын
Mam wersję premium że względu na muzykę YT music Polecam. Co do Gierka, zbudowal Cementownie Ożarów, która do dziś świetnie prosperuje ale jako przedsiębiorstwo prywatne.
@piescaro
@piescaro 2 жыл бұрын
Ktora zostala sprzedana przez Kwasniewskiego.
@sebon11
@sebon11 2 жыл бұрын
Super, a poza tym zmarnował mnóstwo pieniędzy
@adrianszczepaniak8948
@adrianszczepaniak8948 3 жыл бұрын
Akurat stworzenie "małego pojazdu pancernego, na bazie Malucha" nie jest niczym absurdalnym. Francuzi produkowali sprzęt bojowy na bazie Citroen 2CV, Włosi z kolei produkowali samochody pancerne na bazie innych samochodów osobowych.
@iw5757
@iw5757 3 жыл бұрын
To był czas gdy wśród ludzi istniało duże zainteresowanie techniką. Niezwykłą popularność utrzymywał miesięcznik Młody Technik czy Horyzonty Techniki. Nie sprowadzało się ono do tego żeby jakieś produkty techniczne posiadać, lecz żeby coś interesującego samemu wymyślić! Prężny ruch majsterkowania nie sprowadzał się do hasła "zrób to sam". Ambicją majsterkowiczów było wymyślenie czegoś oryginalnego. Powstawały więc różne konstrukcje na miarę środków które były dostępne. Pamiętam że w Pile widywałem sześciokołowego terenowego malucha a w Młodym Techniku zdjęcie samolotu Wilga uzbrojonego w rakiety. W czasach Gierka ludziom lepiej się żyło ale wielu inżynierów krytykowało że licencje kupowano bez głowy zarzucając interesujące własne rozwiązania. Paradoksalnie tęsknota by zrobić coś samemu wybuchła po 1956 gdy władzę zdobył Władysław Gomółka, chociaż w dużej mierze wbrew jego intencjom. W czasach Gierka zderzyły się dwa marzenia: by było tak dostatnio jak na zachodzie ale również aby samemu wymyślać coś dobrego. Zakupienie licencji MF w prywatnych dyskusjach często komentowano jako błąd, argumentując że we współpracy z Zetorem powstawały w Polsce lepsze konstrukcje. Tak jak teraz Abramsom, zarzucano że Ferguson jest niedostosowany do naszych warunków bo posiada śruby calowe... W prywatnych rozmowach działacze partyjni nieraz dawali do zrozumienia że oni pracują dla Polski a Związek Radziecki rzuca im kłody pod nogi.... W czasie jednej z dyskusji na uczelni, zadałem pytanie takiemu działaczowi jaki sens miało kupienie licencji MF. Odpowiedział mi że zrobiono tak aby przy okazji zdobyć technologię wykonywania precyzyjnych odlewów niezbędnych w przemyśle zbrojeniowym!
@szuas
@szuas 3 жыл бұрын
Tak, tak ... Albańczycy na ten przykład zbudowali/zmodernizowali okolo dwustu włoskich czołgów (tankietek bardziej), zamieniając im silniki na parowe opalane węglem ... zasięg działania ??? Około 30 kilometrów ... I też był to "mały pojazd pancerny" ... oficjalnie "CZOŁG" ;)
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
@@iw5757 Maluch to taki mini samochodzik terenowy. Na grzyby do lasu idealny. Widziałem jak pokonywał stromy, kamienisty i pełen dziur leśny podjazd w okolicach Huty (k. ruin Fortu Wilhelma). Nawet ktoś z malucha zrobił odśnieżarkę z pługiem, co mi się bardzo spodobało :)
@iw5757
@iw5757 3 жыл бұрын
@@szuas Chętnie bym zobaczył takie cudo :-)
@szuas
@szuas 3 жыл бұрын
@@roboczerobocze4876 Albańskie "światło narodu" czyli Enwer Hoxha wpadł na pomysł, że będą mieć czołgi co prawda nieruchome .... ale za to dużo ;-) Albańczycy, na razie, doliczyli się około 200 000 schrono-bunkrów na 1-2 osoby. To się tam "wala" wszędzie. Jak pojedziesz do Albanii, to nie ma dnia, żebyś kilkunastu nie zobaczył w ciągu dnia ... A inwazji na Tiranę nikt nie zorganizował, bo jedynym bogactwem naturalnym jakie mają, to .... czysta woda z gór w bardzo dużej ilości ...
@danielbaur6867
@danielbaur6867 3 жыл бұрын
Pozdrawiam Maiden! I dzięki za kolejny materiał na czasie 😎
@joeycusack1
@joeycusack1 3 жыл бұрын
Zelazna Margaret Maiden😉👍
@VP-ud8we
@VP-ud8we 3 жыл бұрын
Wow, siedze sobie na lotnisku w malym gorniczym miasteczku w zachodniej Australii a tu na taka perelke trafilem na youtube. Super kanal, bede tu zagladal czesciej! Pozdrawiam
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 3 жыл бұрын
KL Australia. Tradycje dawnej kolonii karnej odżyły ... ;)
@epic_TM
@epic_TM 3 жыл бұрын
Panie Zychowicz, ja pana wesprę bezpośrednio, proszę nie wskazywać wroga którym jest KZbin. Może jakaś zrzutka, albo coś podobnego, wystarczy mi nr. konta. Kiedyś słyszałem, że yt zabiera 40% wsparcia które przez niego przechodzi... Ps. Ale przyznam szczerze, że tym razem mało tych mitów obalonych. Moja mama (rok 55) do tej pory chwali Gierka "Bo tyle się działo" i wątpię aby ją ten program przekonał...
@mirekb.8548
@mirekb.8548 3 жыл бұрын
ogrzewanie w maluchu włączało się za pomocą dźwigienki która była z pod tylną kanapą (przy włączaniu trzeba było uważać gdzie się wkłada rękę (zwłaszcza gdy ktoś z tyłu siedział - można było przez przypadek włożyć rękę miedzy nogi pasażerki lub pasażera), pierwsze maluchy którym jeździłem był z lat siedemdziesiątych i miały ogrzewanie
@pablo64030
@pablo64030 3 жыл бұрын
Też takim jeździłem 👍
@sonar204
@sonar204 3 жыл бұрын
Ssanie miały obok zapłonu
@andreborowski4954
@andreborowski4954 3 жыл бұрын
@@pablo64030 Mnie bardzo Maluch zachwycil zima 1977/78...(czy 78/79) gdy w Sylwestra zrobilo sie nagle minus 30 i snieg i wiatr. Stanelo wszystko w ciagu godziny i to na dobry tydzien albo dwa. Chlopi nie byli zbyt szybcy zeby wyciagac sanie i zaprzegac konie...a Mój Dupelek byl super. Wozilem czlowieki po Warszawie metoda "na lebka" i omijalem stojace, zasypane auta. Co jakis czas wyrzucalem pasazerów z autka, wlaczalem 2-ke i wyciagalem "pogrzebacz" czyli ciegla recznego gazu. Pchalismy go wszyscy przez snieg a ja musialem tylko zdazyc wskoczyc za kierownice zanim on ucieknie. I to sie dzialo na zwyklych oponach...bo o zimowych to nigdy wtedy nawet nie slyszal.
@jaca1977
@jaca1977 2 жыл бұрын
Ja miałem kiedyś malacza to ogrzewanie było obok sania ale maluch był z 87 roku , we wcześniejszych modelach czy było podobnie to nie wiem
@mirekb.8548
@mirekb.8548 2 жыл бұрын
@@jaca1977 wersja która miałeś pozwalała na uruchomienie silnika z kluczyka w stacyjce, we wcześniejszej wersji, kluczykiem tylko włączało się zasilanie, a rozrusznik był uruchamiany dźwigienką - tą obok ssania.
@wilknocny5854
@wilknocny5854 3 жыл бұрын
Gierek zurbanizował i uprzemysłowił kraj, gdyby nie on przypominaliśmy teraz w rozwoju taką Albanię.
@dawidslusarek4292
@dawidslusarek4292 2 жыл бұрын
A gdyby nie socjalizm, Zachód byłyby u nas już w latach 80.
Gierek: Iluzjonista z Sosnowca | Dudek o Historii
44:39
Dudek o Historii
Рет қаралды 334 М.
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН
Quando A Diferença De Altura É Muito Grande 😲😂
00:12
Mari Maria
Рет қаралды 45 МЛН
“Don’t stop the chances.”
00:44
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 62 МЛН
Cheerleader Transformation That Left Everyone Speechless! #shorts
00:27
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 16 МЛН
Prysznic z Gierkiem - wakacje w PRL-u. Historia Bez Cenzury
19:54
Historia bez cenzury
Рет қаралды 1,1 МЛН
Kuroń: ikona lewicy | Dudek o Historii
44:40
Dudek o Historii
Рет қаралды 163 М.
The Greatest Secret of the Life of the Head of the Communist Secret Police
20:33
Wilki i UPA - historia Bieszczadów. Historia Bez Cenzury
21:20
Historia bez cenzury
Рет қаралды 1 МЛН
Dekada Jaruzelskiego, czyli schyłek PRL | Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem
41:34
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН