Експрес-урок - бути правим чи мати рацію

  Рет қаралды 25,363

Сніданок з 1+1

Сніданок з 1+1

8 жыл бұрын

З допомогою нашого експерта Олександра Авраменка розберемося, як правильно сказати, був правий чи мав рацію. Сьогодні будемо навчатися на чужих помилках. В епіцентрі нашої уваги буде співачка Анастасія Приходько.
Сніданок з 1+1 у мережі Facebook / snidanok

Пікірлер: 27
@stanislavlovesukraine7126
@stanislavlovesukraine7126 10 ай бұрын
Дієслово "мати рацію" дослівно подібне до дієслова "recht haben" німецькою 🇩🇪 0:31 Я зауважив третю помилку. Тому що українська мова завжди уникає слова "давайте".
@Achromantic
@Achromantic 6 жыл бұрын
Як цікаво!.. Говорити й писати чистою українською - модно!!!
@OrpheusUcrainicus
@OrpheusUcrainicus 7 жыл бұрын
Вираз "мати рацію" також є у французькій мові: avoir une raison (мати правду, обґрунтованість дум, дій).
@AntonDiachuk
@AntonDiachuk 2 жыл бұрын
español: tener razón
@NataMavka
@NataMavka 8 жыл бұрын
Але музика... Вона робить іноді дива - не було думки, що то два речення?
@thecatbehemoth
@thecatbehemoth 8 жыл бұрын
+Наталя Алексєєва Маєш рацію.
@taniastar1076
@taniastar1076 4 жыл бұрын
Коли знову чекати подібних уроків?
@yoshmonmanchakupas3807
@yoshmonmanchakupas3807 Жыл бұрын
Спс
@ellenellen1606
@ellenellen1606 3 жыл бұрын
"Музика - вона..." Так не можна сказати відповідно до нормативної граматики української мови. Але зі стилістичної точки зору такий вислів цілком допустимий, оскільки: а) відображає індивідуальний стиль мовлення (в нашому випадку - стиль мовлення співачки); б) займенник "вона" тут підсилює іменник "музика". Я би сказала, що цей займенник виконує тут номінативно-експресивну функцію та функцію акцентування.
@user-gs1dl1un7s
@user-gs1dl1un7s Жыл бұрын
а) це не "стиль мовлення співачки", а лексична помилка.... Усно так багато хто говить...На жаль.
@ellenellen1606
@ellenellen1606 Жыл бұрын
@@user-gs1dl1un7s Це не лексична помилка, а стилістична. Такі помилки характеризують індивідуальний стиль мовлення мовця
@user-sy8xt5wn6l
@user-sy8xt5wn6l 3 жыл бұрын
"РАЗ слово "музика" вже є в реченні..." Ріже вухо те"раз"
@user-si9jy3zs1j
@user-si9jy3zs1j Жыл бұрын
Слово "раз" ужито в розмовному значенні: "Уживається для приєднання умовних підрядних речень; якщо", та на мій погляд має право на існування
@user-tg8gt3qn7n
@user-tg8gt3qn7n 6 жыл бұрын
"Дві пОмилки", але "на чужих помилкАх", це правильно?
@satan5088
@satan5088 Жыл бұрын
Помилки: два наголоси помИлки пОмилки
@skelanard
@skelanard 7 жыл бұрын
Мати рацію це конструкція польської мови (mieć rację)
@user-bp9sy8tz4e
@user-bp9sy8tz4e 5 жыл бұрын
Гадаю що в польську цей вислів примандрував з Франції( Полища була підвладна їй) tu est raition-ти маєш рацію
@ua7881
@ua7881 2 жыл бұрын
А можливо від прикметника раціональний ?
@user-xy5qj2ts9k
@user-xy5qj2ts9k 5 жыл бұрын
А як щодо Лесі: "За правду, браття, єднаймось щиро, Єдиний маєм правий шлях..." ? Невже вона писала про консервативні політичні погляди ? Шкода, що відповіді я НЕ отримаю від Олександра Авраменка.
@TarikIAm
@TarikIAm 5 жыл бұрын
РАЦІЯ має такі значення: 1) Основа, причина, привід. До прикладу: Чи не мав но цей чоловік рації? І чи не мала ж вона рації написати до його після щирої розмови з ним? 2) Вітальне слово, поздоровлення. До прикладу: Посли к латину приступились, три рази низько поклонились, а старший рацію сказав (Іван Котляревський). ПРАВИЙ має такі значення: 1) Справедливий, праведний, безгрішний; До прикладу: Боже правий! Ні правого Господь не відпихає і грішному руки він не протягне. 2) Невинний. 3) Рівний і прямий, перпендикулярний. До прикладу: Правими робить стежки його (Євангелія від Луки). Як права солома, то добре топити, а як стара та перебита, так погано горить. Отже, до значення «мати слушну думку» ближче перше значення слова рація. До речі, про радіостанцію Борис Грінченко ще нічого не знав, а для нас з вами - це вже майже архаїзм. Ось і такий собі доказ швидкоплинності часу.
@TarikIAm
@TarikIAm 5 жыл бұрын
Правильний - той що відповідає справжньому стану речей, не розходиться з правдою. Синоніми: істинний, справедливий, правий, правдивий, рідше - певний. До прикладу: За правду, браття, єднаймось щиро, Єдиний маєм правий шлях (Леся Українка);
@user-of6zj9pv1p
@user-of6zj9pv1p 3 жыл бұрын
а навіщо він вам?))) візьміть Панаса Мирного чи Кулішевого вживання виразу "бути правим" і трішки поворушіть клепкою: хто був справжній носій мови, а хто є сформованим після читання книжок.
@user-xy5qj2ts9k
@user-xy5qj2ts9k 3 жыл бұрын
@@user-of6zj9pv1p: Панас Мирний був ще той малорос, він закріпив у своїх творах багато кальок з московської мови.
@syn_ukrainy
@syn_ukrainy Жыл бұрын
Згоден, він прав одяг. Але він правий, тобто слушний, тобто має (запозичену з латини) рацію - цілком нормативні 3 варіанти на позначення правильності чиєїсь думки.
@lingvstudija6141
@lingvstudija6141 8 жыл бұрын
Ця ініціатива пана Авраменка добра, але як на мене - це проціджування комара і ковтання верблюда. Навіщо придератися до таких тонкощів? Що воно дасть. ... ??? Чому не звертають уваги наші мовознавці на такі слова як: прівєт, канєшно, вопше, поняв, врем*я, получатися, скільки годин, лічно,потоянно, єстєствєнно, сугубо, ладно, постоянно, послідний, слідуючий, увірений, каждий, мусор і мусорник, поступати, даже, тоже, пішком, прічьоска, мінута, обув, бутилка, кошельок, взятка, по містам і селам, галстук, качелі, тормоза, тормозна житкість, тормозити, топливо, криша, самольот, лодка, столова, дежурство,сквозняк, форточка, на протязі неділі, стка, воздух, пожар, огнєтушитель, скора поміч, спасатєльний круг, краска, красити, мечта, мечта, отвьортка, фанарік, ужас, вилка, виключатель, руль, больничне, щитати, лікарство, опит, опитний, неблагодарний, мішати, чуствувати, наблюдати, прєдлагати, стірати, бритисі, гладити рубашку, жарити, беременна, тіпа, почти, єслі, вродіби, зажигалка, дєньгі, общатисі, кароче, обої, спічки, водка, бумага, справка, зонтик, носки, границі, заграничний паспорт, Венгрія, Словакія, Германія, Турці, Руминія, таможня і таможенник, отпуск,больничне, віддихати, похожий, грязний і грязь, загарати, груз, грузити і грузовик, ниряти, кипяток, улибатись, бувший, печатати, обсуждати, царапина і царапати, болтати, наоборот, бомбоубєжище, предпочитати, довги, шутка і шуткувати, пригати,.....Ще трохи і будемо:дєлати, спрашувати і совітуватисі, - я вже й таке чув на Закарпатті. Приблизно 120 слів, а можна нарахувати ще більше. Ось, яке треба проводити ЗНО, а не займатися марнотою і ловленням вітру. Уявіть собі таку ситуацію з російською мовою чи може польською. Важко, правда... У них все чудово з мовленням, все однаково? Нація... А ми? Хто ми такі? Якого роду-племені? Марічка, Маруся. - Машка Наталя, Наталка. - Наташа І так далі - ….. Ось така «чудова» українська мова лунає з вуст носія західної України. А як ще додати сленг, жаргон і лайливі слова, то буде просто чудово…. Ось таке « диво - мовлення» чують туристи, які приїжджають в західну частину України. Ось таку "солов''їну" везуть у Європу, і далі, наші відпочивальники та заробітчани... А що відбувається в центрі, півдні, півночі та сході країни? Де та наша преславута 11-ти річна освіта? Де наші вихователі дошкільних закладів і шкільні вчителі української мови з вищою освітою? Чи захоче іноземець після цього вивчати українську мову, цікавитись літературою, культурою даного народу…., чи може краще буде вивчати якусь іншу, - більш перспективну….???
@lingvstudija6141
@lingvstudija6141 8 жыл бұрын
Volodymyr Kovalenko 100% - згоден з Вами. Дякую!
@ukrainianbeautyblogger7556
@ukrainianbeautyblogger7556 6 жыл бұрын
Lingvo Studia що Ви рівняєте? Росія робить все щоб знищити українську мову протягом років свого існування. Потрібно в людях розум розвивати і зрозуміти що ми фактично будуємо українську мову з нуля.
ХОТЯ БЫ КИНОДА 2 - официальный фильм
1:35:34
ХОТЯ БЫ В КИНО
Рет қаралды 1,8 МЛН
Чи українське слово ЖДАТИ? - експрес-урок
1:59
Сніданок з 1+1
Рет қаралды 37 М.
Вкорінення листа фіалки у воді Розмноження фіалок
9:24
Фіалкова Хатинка Татарчук Олени
Рет қаралды 6 М.
Експрес-урок - Середовище не буває оточуючим!
2:00