Díky za video. Docela mne zaujalo u proudového zdroje použití v obvodech SEVL. Na to že stojí čtyři stovky docela fajn zdroj.
@KUBA64official4 жыл бұрын
Ano, ty Li-Fud jsou uvnitř udělané dobře. Na servis se mi vrátilo jen pár z průmyslových provozů, kde pracují ve vysokých teplotách. Bývají špatné buď elektrolyty nebo výstupní dioda.
@gudik8214 жыл бұрын
@@KUBA64official Jak se vlastně změnilo paralelní řazení zátěže u proudových zdrojů? Pozná zdroj nějak že mu upadla jedna paralelní větev zátěže nebo zbytek zátěže usmaží ?
@KUBA64official4 жыл бұрын
Bohužel nepozná. Pokud máme svítidlo se sérioparalelní kombinací LED, po přerušení jedné větve zdroj mírně zvýší napětí, aby tekl požadovaný proud a tím přetíží zbytek. Pak už se postupně přeruší v každé větvi jedna LED.
@gudik8214 жыл бұрын
@@KUBA64official Takže jejich velká bolest zůstala. Škoda
@ladislavkovac96754 жыл бұрын
@@KUBA64official tak podľa toho radšej by som použil napätový zdroj
@traparotarotota51803 жыл бұрын
Perfektné vysvetľujes. Fakt. Prišiel som veľa autorov ale toto je najlepšie vysvetlenie
@marekkrasula13194 жыл бұрын
Super video veľmi užitočné a náučné
@stefan_hladek4 жыл бұрын
Pekne dekuji za vysvetleni.
@1989lugy4 жыл бұрын
Parádne video. Zišlo by sa video o tom aké sú rozdiely v konštrukcii týchto zdrojov
@KUBA64official4 жыл бұрын
Rozdíl je hlavně ve zpětné vazbě. Většina proudových zdrojů nemá optočlen ze sekundární strany, ale řídicí IC si měří úbytek na bočníku v primárním vinutí nebo napětí na pomocném vinutí. Proudové zdroje bývají na vyšší výstupní napětí (klidně 130V), čemuž odpovídají i kondenzátory a diody.
@koneResice4 жыл бұрын
Kubo64 super video a výborný popis jak se chová LED po zahřátí.
@milangal88074 жыл бұрын
Super video, jako vždy! Kubo, díky moc! 😉
@alihass43064 жыл бұрын
Super a zrozumitelne vysvetlene zdroje. Vynikajuca robota. Len tak dalej, podporujes vzdelavanie za co Ti patri velka vdaka. Uz chapem preco mi pri prehriati zacne stroboskopovat LED ziarovka.
@vacllav10 ай бұрын
moc srozumitelný to teda není
@Kwwwt4 жыл бұрын
Ahoj, perfektní. Děkuji za stránky, tam mají aspoň zdroje pod 300mA. Nekoukal jsi náhodou do toho Lifuda jestli jde upravit ten výstupní proud?
@3kocur4 жыл бұрын
si frajer! Perfektne video
@noplastik2 жыл бұрын
Osobně mám nejradši napěťové s nastavitelným proudovým omezením. Lepší než věčně řešit dilema jestli napěťový nebo proudový :D. Pro ledky samozřejmě stačí proudový, ale bacha na ty, co mají na výstupu kondenzátor.
@touranius4 жыл бұрын
Dobrý den, potřebuji poradit jelikož nejsem elektrikář, potřebuji napájet 7ks LED - 27,5W, 360 - 720mA, 33 - 36V v sérii, koupil jsem Mean Well LDD-700H a napájení ze starého notebooku 19V/3,42A. Bude to stačit? Jednu věc nevím, když mám 7 LED 27,5W znamená to, že potřebuji 7x27,5W zdroj? A 7x720mA = 5A zdroj? Děkuji za odpověď.
@KUBA64official4 жыл бұрын
Dobrý den, měnič jste koupil dobře, mělo by to fungovat. Výkon bude s největší pravděpodobností udávaný dohromady 27,5W. Tím pádem si měnič MeanWell vezme na vstupu proud ze zdroje přibližně 1,5A.
@touranius4 жыл бұрын
@@KUBA64official Díky za odpověď, výkon jedné COB LED je 27,5W, jejich 7ks v sérii, tj. 7x27,5W=192,5W? Když pojedou na plno 7x720mA=5A, tzn. když mi zdroj z ntb dá jenom 3,4A, že pojedou jen na 3,4/5=68%?
@KUBA64official4 жыл бұрын
Aha, nepochopil jsem, že jde o COB. To zdroj opravdu stačit nebude.
@touranius4 жыл бұрын
@@KUBA64official Dík.
3 жыл бұрын
❤❤❤
@jobik64624 жыл бұрын
Tohle by mel nekdo poslat killerozovi.. Good job!
@pavelsulc26174 жыл бұрын
Díky Kubo opět jsem o trochu méně hloupý 👍
@shinelove35834 жыл бұрын
Ahoj Kubo, chci se tě zeptat jak bys jsi zapojil zářivkové svítidlo s vyměnitelnou LED trubicí 18W, 120cm, cca1600lm, které je klasicky na 220V-240V,( kde je pak uvnitř převodník s AC na DC?). Chtěl bys to přímo zapojit na akumulátor olověný gelový 6V 4,5Ah bezúdržbový které jsou ve svítilnách. Víš táta má v zahradě králikárnu a chtěl by tam světlo, tak si myslím že by to šlo i takto vyřeší, když tam není elektrika. Co ty na to, jak to správně zapojit v venkovnímvypínačem, aby to bez potíží fungovalo. Já to nikdy nedělal, ale táta by to chtěl udělat. Díky za případnou video ukázku.
@KUBA64official4 жыл бұрын
Ahoj, šel bych cestou LED pásků, které jsou dělané přímo na 12V. Ty by pak stačilo zapojit přes vypínač přímo k akumulátoru a nemusely by se vůbec řešit předřadníky a měniče.
@Edisson.4 жыл бұрын
Jenom nelepit LED pásky přímo na dřevo, ale na k tomu určenou montážní lištu, nebo jiný vhodný kovový materiál - slouží totiž mimo montáže také jako chladič pro čipy na pásku. Příjemné svícení a krásný den přeje 🙂 Tom
@petersevc52443 жыл бұрын
Toto som chcel vedieť . Montujem svetla guzinni kde napetie a prud nieje konštantny dakujem
@Stefan_Dragancev4 жыл бұрын
Ahoj. Chtěl jsem se zeptat proč nabíječky spotřebovávají elektřinu ikdyž k nim není připojený třeba notebook nebo telefon nebo jiný spotřebič. Myslel jsem, že nabíječkou neprochází proud když není spojená fáze a nula přes spotřebič.
@KUBA64official4 жыл бұрын
Ahoj, ve spínaném zdroji jsou dva elektricky oddělené obvody, které jsou spojeny jen magneticky. Primární obvod je tak uzavřený neustále. Spotřeba naprázdno je již dnes minimální a dochází k ní proto, že elektronika zdroj v krátkých pulsech zapíná, aby udržovala stabilní napětí na výstupu. Když pak připojím spotřebič, tyto pulsy zvýší svou střídu (PWM řízení), čímž udrží stálé výstupní napětí nebo proud.
@Stefan_Dragancev4 жыл бұрын
KUBA64 děkuju za vysvětlení, už je mi to jasnější :)
@radovanjakubov51543 жыл бұрын
Kubo,si frajer!Mam 30 rokov skušenosti.Viem do predu čo ideš merať a čo je asi chyba,ale neviem to vysvetlit ostatným,ako TY
@agend-0074 жыл бұрын
amperov a kolko wattov potrebujem na urcity led pas? pokial neviem tym led pasu(diod) ?dakujem za info
@KUBA64official4 жыл бұрын
Podle počtu sériově řazených LED se určí napětí. Pokud má pásek rezistory, proud si zreguluje sám.
@agend-0074 жыл бұрын
@@KUBA64official dakujem velmi pekne
@davidpolacek49024 жыл бұрын
Super video, existují ledpásky které by se napájely zdrojem c.c?
@KUBA64official4 жыл бұрын
Díky, ano, existují. Jsou tam buď LEDky pouze v jedné sérii nebo v sérioparalelní kombinaci bez rezistorů. Používají se hodně v LED panelech, kde jsou nalepené po stranách a svítí zboku do rozptylového plexiskla. Jsou účinnější, protože se tolik energie neprotopí na rezistorech.
@jobik64624 жыл бұрын
Existuji, pouzivaji se treba v LED trubicich
@agend-0074 жыл бұрын
takze ked apojojujem led pas tak ten zdroj by mal mat mesi vykon akk potrebujem? ja som bol v tom ze je lepsie mat vacsi vykon aby nesiel zdroj na plno...dobre tomu rozumiem?
@KUBA64official4 жыл бұрын
Proudový zdroj ano, napěťový zdroj lze předimenzovat.
@luckystrike36514 жыл бұрын
Ahoj kubo, tento komentar prekopiruji k nekolika tvym videim, je pro me velice dulezite aby sis ho vsiml, takze se predem omlouvam za spam. Mam mensi problem, koupil jsem si 5.1 repro soustavu, je to AUNA Areal 525, pravy prední reproduktor mi ale hučí, neni to ovsem reproduktorem, zkousel jsem zapojit i jiny ktery v jinem konektoru nehuci, ovsem v tomto konektoru huci, tedy by to mohlo byt v zesilovaci, zkousel jsem prepajet kapacitory, koupil jsem nove s o malicko vetsi kapacitou ale se stejnou voltazi, zadna zmena. Na internetu jsem se docetl, ze je mozne, ze by to mohlo byt starymi rozvody v panelovych domech, ano bydlim v panelaku a ano, mame tady hlinikove rozvody, nepomohlo ani odpojeni ostatni elektroniky ze zasuvek, nepomohlo nic, tedy jsem opet z internetu vycetl, ze by mohlo pomoci zarizeni kteremu se rika "galvanické oddělení linkového vedeni" ano je to otazka 150 - 300 kc, to samozrejme neni problem, ovsem rad bych si takove zarizeni vyrobil, trosku si s tim chci pohrat a mit ze sebe dobry pocit :D To co od tebe zadam je abys mi poradil, kdyby jsi byl prosim tak hodny, nemuzu nikde na netu najit, jak se to da zhotovit, myslis ze by ses mi mohl pokusitpomoct? Udelat video, pripadne mi napsat na muj mail patrikperger@seznam.cz, pripadne odpovedet sem do komentaru? Moc dekuji, jsem tvuj fanda a mas uzasny videa :-)
@ludviknovotny45944 жыл бұрын
Dík Kubo
@janpavlicek3244 жыл бұрын
Schází už jen 48200 odběratelů do další 64kové mety, ale to dáš co nevidět ;)
@vacllav10 ай бұрын
I kdybych to pochopil jinak, tak mi zase vychází něco okolo 10čipů >?
@KUBA64official10 ай бұрын
Tyto zdroje obvykle napájí sérioparalelní kombinace LED diod. Když se LED dioda zahřívá, tak na ní klesá úbytek napětí, který by ani v zahřátém stavu neměl vycházet pod 25V. Minimum je tedy 9 čipů v sérii a maximum 14. Poté bývá obvykle více paralelních větví.
@Edisson.4 жыл бұрын
Ahoj Kubo, tak to co si předvedl tentokrát je výklad hodný učitele a toto tvoje video si měl pustit Kileroz, než začal do světa vypouštět ty svoje bláboly ohledně opravy svítidla s COB LED (já a spousta lidí co znám už mu tam komenty nenapíšem bo nás jeho ego bloklo), třeba by si konečně uvědimil, že ty naše kometáře byly pravdivé a nesnažili se ho nějak poškodit, ale vzdělat a hlavně by se snad konečně dovzdělal v oboru - místo rozšířeného vzdělávání v oboru zahradnictví. Na 100% si troufám říci, že by si mu mohl dělat učitele. 👍👍👍 prvotřídní video 🙂 Tom
@KUBA64official4 жыл бұрын
Moc děkuju, tento komentář mě opravdu potěšil. Tohoto autora jsem přestal sledovat poté, co začal točit arogantní reakce na tvorbu malých dětí a kopírovat moje videa.
@Edisson.4 жыл бұрын
@@KUBA64official Nemáš zač děkovat, tvoje tvorba je čím dál tím lepší a je hodna uznání. Pokud ho už nesleduješ, tak doporučuji shlédnout videa o opravě LED světla a reakci na komenty, je to (jak by pravil klasik Jára Cimrman) metoda prozkoumání slepých uliček "Tudy ne přátelé". Pokud si na tom jako já a spousta dalších lidí zabývajících se elektronikou, tak mám za to, že se nebudeš stačit divit co dokáže vyplodit servisní a REVIZNÍ technik - tolik chyb a protimluvů jsem snad pohromadě ještě nikdy neviděl - to mám jenom paragraf 8+VN a skoro 40let praxe. Přeji krásný den všem a tobě navíc mnoho úspěchů v další tvorbě 🙂 Tom
@vacllav10 ай бұрын
Nerozumím > vejít se do rozsahu 25 - 42 V > to by se tam nevešla ani jedna žárovka. 42-25=17/3=6 LED diod >????
@KanakRudolf3 жыл бұрын
Kubo, opět pěkné video. Píšu si o radu. Pořídil jsem si LED pásky 10m www.aliexpress.com/item/1599651146.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.28964c4dEmPQyU bez zdroje. Mohl bych tě prosím poprosit o doporučení vhodného zdroje třeba z www.elproshop.cz/Napetove-CV-pro-LED-pasky-c23_108_2.htm tak aby to bez problému utáhnul. Děkuji moc
@KUBA64official3 жыл бұрын
Zdravím Vás, ve Vámi sdíleném odkaze je možnost volby mezi více typy LED pásku. Který z nich máte? Rozhodne počet metrů a výkon na metr.
@KanakRudolf3 жыл бұрын
@@KUBA64official Objednal jsem si "Warm White" a "No Waterproof" a delka bude 2x5m (takže bych to rád spojil tak to bude 10m)... Děkuji
@KUBA64official3 жыл бұрын
Prošel jsem si celou specifikaci a výkon na metr jsem v ní nenašel. Dokážete přečíst číslo na SMD rezistorech na pásku? Podle toho by se to dalo dopočítat. Proud na metr pro šedesátičipový pásek se počítá jako (3/R)*20. Toto se pak vynásobí počtem metrů.
@KanakRudolf3 жыл бұрын
@@KUBA64official Spočítal jsem že na jednom metru je SMD rezistory s označením a počtem "1471 - 40x" a "560 - 20x".